Subsidie Oude Toren beperkt Voorschotense dierenarts mag boerderij toch kopen Regio Leiden 'Plan van Centrum '45 interessant' Werknemers sekshuis wachten sluitingsbevel van Wassenaar niet af Pabo Oegstgeest opent aanval op racisme DONDERDAG 21 JANUAR11993 Monumentenzorg wil maximum niet geven Het overleg tussen de Stichting De Oude Toren en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is op niets uitgelo pen. Monumentenzorg blijft bij haar eerdere weigering om de stichting het maximale subsidiebedrag te geven voor de restauratie van de ruïne de Oude Toren in War mond. „Stichting De Oude Toren is geen eigenaar", legt jurist W. Knitel van Monumentenzorg uit. „Bdveridien hebben ze geen zakelijk recht. Was dat wel het geval dan zouden zij in aanmer king kunnen komen voor 80 procent van de subsidiabele kosten. Nu is dat 60 procent, net zoveel als een particulier." De Stichting De Oude Toren werd vorig jaar opgericht met als doel het bijeen brengen van het benodigde geld voor de res tauratie. Volgens gemeentese cretaris I. Laulenbach is restau ratie h'érd nodig. De hoogste prioriteit ligt bij de omring- muur. „Die dreigt al in elkaar te donderen", aldus Lautenbach. Voor de herstelwerkzaamheden zijn echter wel enkele tonnen nodig. „Vier of vijf ton is niets", stelt hij. Het bestuur van de stichting is samengesteld uit vertegen woordigers van de drie verschil lende eigenaren van het terrein: de gemeénte, de Hervormde kerk en een particulier. Door als stichting te opereren, konden de eigenaren als één gespreks partner naar buiten treden. Bo vendien verwachtten zij op zo'n manier aanspraak te maken op het maximale subsidiebedrag. Nadat Monumentenzorg af gelopen zomer de stichting al had laten weten, dat ze niet voor het maximale bedrag in aanmerking komt, tekende de stichting tegen dat besluit be roep aan bij de Raad van State. Die beroepszaak zou alleen die nen Rijksmonumentenzorg haar besluit zou herzien. Deze heeft de Warmondse stichting onlangs laten weten, bij haar standpunt te blijven. „We houden ons aan onze sub sidieregeling, want we willpn geen precedent scheppen", merkt Knitel op. Of de stichting nu inderdaad in beroep gaat bij de Raad van State, wilde Lautenbach niet zeggen. „We wachten eerst de bestuursvergadering af. De eeuwenoude ruïne De Oude Toren in Warmond dreigt verder in verval te raken. Geld voor restauratie is er niet. Monumentenzorg wil slechts een deel van de kosten subsidiëeren. ARCHIEFFOTO ELLEN MARTENS Matricali nieuw CDA-raadslid in Oegstgeest oegstgeest Dr. B. Matricali (60), gepensio neerd neuroloog, gaat na het vertrek van wethouder J. van der Reijden deel uitmaken van de CDA-fractie in Oegstgeest. Matricali volgt raadslid P. Man- dema-Wynia op. Mevrouw Mandema wordt de nieuwe CDA-wethouder zodra Van der Reijden is vertrokken. Nog onduidelijk is wanneer Van der Reijden Oegstgeest ver laat. Volgens de huidige wet houder is de afspraak dat hij in elk geval blijft tot er een besluit is genomen over de toekomst van het raadhuis. „Hopelijk valt die beslissing in februari of maart." Matricali heeft als hersenchi- rurg onder meer gewerkt in het Leidse Academisch Ziekenhuis en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Hij heeft geen poli tieke ervaring. Zijn vrouw was lange tijd voorzitter van de plaatselijke CDA in Oegstgeest. Oegstgeestenaar moet lawaai lift beperken den haag/oegstgeest marieta kroft Bewoners van een huis aan de Frederik Hendriklaan in Oegst geest krijgen nog een maand de tijd om iets te doen aan de her rie die hun lift veroorzaakt. Ge beurt er niets, dan mag de in het huis aangebrachte lift niet meer worden gebruikt en hangt de bewoners een dwangsom boven het hoofd. Dat bepaalde rechtbankpresident Van Delden gistermiddag tijdens een kort geding dat was aangespannen door de buurman van de liftei- genaar. Zonder dat die buurman op de hoogte was gesteld, werd an derhalf jaar geleden in het aan grenzende huis plotseling een lift aangebracht. En dan nog wel aan de kant van de enkelwandi ge scheidingswand tussen beide woningen. De lift werd noodza kelijk omdat de vrouw des hui zes zich slechts kan verplaatsen in een rolstoel. Echter, als zij ge bruik maakt van de lift, dan is dat in de huiskamer van de bu ren goed te horen en vanwege de trillingen ook te voelen. Diverse keren heeft de gedu peerde geprobeerd om met zijn buurman naar een oplossing te zoeken. Ondanks dat de eige naar van de lift de geluidsover last erkende, liepen de onder handelingen op niets uit. „De gemeente Oegstgeest is verant woordelijk en moet dus maar met een oplossing komen", be toogde hij gisteren. „De ge meente heeft, nadat zij de plan nen met de aannemer had doorgesproken, subsidie gege ven voor de lift en dus groen licht gegeven voor de uitvoe ring." De gèmeente Oegstgeest heeft wel aangeboden om te be middelen. Zij ziet echter geen taak weggelegd om zelf maatre gelen te treffen. Het initiatief moet van de lifteigenaar ko men. oegstgeest caroune van overbeeke „Een hoogst interessante ont wikkeling", zo noemt wethou der J. van der Reijden het plan van Centrum '45 om asielzoe kers met psychische stoornissen te huisvesten in de Jelgers- makliniek. Het monumentale maar in slechte staat verkeren de pand aan de Rhijngeester- straatweg heeft nog geen be stemming en staat al een tijdje leeg. Volgens Van der Reijden staat wel vast dat als de Oegstgeester kliniek voor oorlogsslachtoffers de asielzoekers in de 'lel', gaat opvangen, er geen andere in stellingen kunnen worden ge huisvest. „Het gaat om patiën ten, asielzoekers met ernstige psychische stoornissen. Ook al zijn het er maar 32, je kunt in de Jelgersmakliniek in dat geval geen verkeersbureau of radio- omroep meer vestigen. Dat gaat niet samen." Volgens wethouder Vein der Reijden is het echter nog niet zeker dat Centrum '45 zijn zin krijgt. „We moeten ook nog een beslissing over het raadhuis ne men. En de Jelgersmakliniek is ook genoemd voor de huisves tingvan de gemeente-ambtena- Inbrekers actief in Voorschoten voorschoten Voorschoten is de afgelopen nacht overspoeld door een golf van inbraken. Via een raam aan de achterzijde kwamen inbrekers een woning aan de Narcisstraat binnen. Ze gingen er vandoor met een videocamera en geld. Een woning aan de Oranjekade kwamen ze binnen door een slot van een deur aan de achterzijde van de woning open te breken. Uit dit huis werden geld en cheques gestolen. Voorts kreeg een bar aan het Plantiusplantsoen bezoek van inbrekers. Om binnen te ko men werd een kettingslot bij de voordeur verbroken. De dieven gingen er vandoor met de inhoud van twee fruitautomaten. Ook werd ingebroken in een noodkeet van een wegrestaurant aan de Veurseweg. Het is nog niet bekend wat de inbrekers hebben meegenomen. Zoeterwoudenaar op televisie zoeterwoudeDe Zoeterwoudenaar Louis van der Meer komt op l maart op televisie. Van der Meer nam vorige week deel aan de TROS-wedstrijd 'Blij dat ik glij' in de serie 'Ter land ter zee en in de lucht'. Politie bekeurt fietsers wassenaar De politie heeft gisterochtend negen fietsers be keurd omdat de verlichting van hun rijwiel niet deugde. Zes au tomobilisten werden bekeurd vanwege het rijden door rood licht. De controle werd tussen zeven en negen uur gehouden op de kruising van de Buurtweg met de Landscheidingsweg. Vogels in volière slachtoffer van vos wassenaar Acht kwartels, twee fazanten en twee kanaries zijn maandagmiddag het slachtoffer geworden van een vos. De die- a zaten in een volièere aan de Schouwweg in Wassenaar. Automobilisten op de bon oegstgeest Tijdens een gisterochtend gehouden snelheidscon trole op de Warmonderweg en de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest zijn 152 automobilisten op dé bon geslingerd. Totaal 1300 auto's passeerden de radarwagen. De hoogst gemeten snel heid was 94 kilometer per uur. Op beide wegen is maximaal 50 kilometer per uur toegestaan. De Voorschotense dierenarts R. Koster blijft volgens de gemeen te Voorschoten de enige serieu ze koper voor de boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' aan het Nicolaespad. Het defi nitieve voorstel om het pand aan de dierenarts te verkopen, wordt volgende maand aan de gemeenteraad voorgelegd. Koster wil in een deel van de boerderij gaan wonen en een ander deel gebruiken als prak tijkruimte met een 'insemina tiestation' voor grootvee. Er zul len meerdere dierenartsen gaan werken. Al eerder werd bekend dat be woonster R. Begeer van de aan de boerderij grenzende buiten plaats Berbice fel gekant is te gen de vestiging van de dieren kliniek. Ze vreest overlast van klanten die met de auto komen en van blaffende honden. Ook is ze bang dat het huidige lan delijke weggetje naar de boer derij niet voldoet en dat er een nieuwe weg moet worden aan gelegd. De gemeente heeft de bezwa ren inmiddels onderzocht en komt tot de conclusie dat de vestiging van de praktijk 'geen onoverkomelijke problemen' oplevert. De aanleg van een nieuwe weg is niet aan de orde, zegt P. Wetzels van de afdeling bestuurlijke en juridische zaken van de gemeente Voorschoten. „De huidige weg is goed ge noeg. Er rijden zelfs kleine vrachtauto's overheen". De ambtenaar verwacht niet dat het verkeer schrikbarend zal toenemen. „Alleen worden voor de veiligheid wel uitwijkhavens aangelegd, met het oog op de vele voetgangers en wande laars." Ook de overlast van blaf fende honden zal volgens hem meevallen, omdat de dieren na behandeling vrijwel altijd meteen mee terug naar huis worden genomen. Agrarisch De gemeente vindt dat een die renartsenpraktijk juist iets toe voegt aan het landelijke karak ter van de locatie, ook al omdat de toekomstige eigenaar kippen wil houden en paarden wil laten rondlopen. „Bovendien is het perceel als boerderij aangewe zen. Het inseminatiestation, een onderdeel van de dierenart senpraktijk, wordt in het alge meen als agrarisch aange merkt." Hoeveel geld met de verkoop van de boerderij is gemoeid, wil Wetzels niet zeggen. De toe- komstige eigenaar moet volgens hem in elk geval nog voor min stens vijf ton aan het pand ver spijkeren, voordat het geschikt is voor het beoogde doel. Het besluit van de gemeente om de boerderij aan Koster te verkopen, betekent een teleur stelling voor een andere aspi rant koper: T. Bavelaar uit Lei derdorp. Hij wil de boerderij, waarvoor hij de gemeente 3,8 ton heeft geboden, gebruiken als woning. Bavelaar is verbol gen over het feit dat zich er zo maar een dierenartsenpraktijk in kan vestigen. Volgens hem is dat tegen de afspraken. De Lei derdorper is dan ook vastbeslo ten in de race te blijven. „De af spraak was dat de boerderij een woonbestemming moest krij gen met eventueel een beperkte milieuvriendelijke bedrijfsvoe ring. Een praktijk met zes die renartsen noem ik geen beperk te bedrijfsvoering." Wetzels is het volstrekt niet met Bavelaar eens. „Minder dan de helft van de totaal beschik bare ruimte wordt gebruikt voor de praktijk. Er gaat bovendien maar één dierenarts echt wo nen. De collega's die bij de praktijk betrokken zijn, werken er niet allemaal tegelijk, maar in wisseldiensten." Het omstreden sekshuis aan de Oostdorperweg in Wasse naar moet dicht. In een brief aan de eigenaar heeft het Wassenaarse college van B en W laten weten dat de activi teiten op nummer 47a bin nen een week moeten wor den gestaakt. De brief is ge dateerd op 15 januari. Het ontvangen van heren door de jonge dokterswedu we Karin de J. ('beeldschoon, 27 lentes, en een geboren nymfomane' aldus de adver tentie in een landelijk dag blad) en haar vriendinnen is volgens de gemeente in strijd met het geldende bestem mingsplan. „Er is geconsta teerd dat er bedrijfsmatige activiteiten plaatsvinden, ter wijl het'pand een woonbe stemming heeft", aldus een woordvoerder van de ge meente Wassenaar. In de brief wijst de gemeente de ei genaar erop dat hij binnen dertig dagen bezwaar kan aantekenen tegen het besluit. Of de eigenaar, een inwoner van Wassenaar, dat zal doen is nog maar de waag. Volgens welingelichte bronnen zijn de dames inmiddels al verdwe nen. Dinsdagavond zouden ze nog hebben gewerkt, maar daarna is het stil geworden in het pand. Klanten die aanbel len staan voor een gesloten deur. De komst van het sekshuis, even voor de kerstdagen, heeft tot dusver in Wassenaar heel wat tongen losgemaakt, omdat dergelijke gelegenhe den tot dusver taboe waren in het villadorp. Hoewel iede re Wassenaarder weet dat er bepaalde 'adresjes' zijn, ko men échte sekshuizen vol gens de gemeente niet voor. Met name de onderbuur man van het sekshuis, een autodealer die zijn ruimte huurde van de Wassenaarse eigenaar, maakte zich bijzon der kwaad over de komst van zijn nieuwe bovenburen. Hij vreesde met het sekshuis geï dentificeerd te worden en was bang dat dit hem op den duur klanten zou gaan kos ten. De eigenaar van het pand heeft tot dusver gewei gerd om de pers te woord te staan. Leerlingen bezoeken in kader minderhedenweek Leidse moskee 'Racisme uit het kinderhoofd rammen'. Dat is de klare taal van Boukje Tijmstra, lerares Nederlands aan de Pabo in Oegstgeest. Als coördinatrice van de culturele minderhe den-week vindt ze het belangrijk dat aanko mende leerkrachten weten wat te doen, als ze eenmaal voor de klas staan en met racis me te maken krijgen. Het onderwerp van de jaarlijks terugke rende projectweek lag dit jaar voor de hand. „We zijn sterk uitgegaan van tegenwoordig veel voorkomende vreemdelingenhaat en racisme", aldus Tijmstra. Normaliter krij gen de studenten al informatie over de om gang met culturele minderheden tijdens de lessen 'Nederlands als Tweede Taal'. Tijdens zo'n projectweek kunnen de tweede- en derdejaars studenten van de ho geschool Rijn- en Delfland extra inzicht en kennis op doen. Naast lezingen, spelop- drachten, video's en een bezoekje aan de moskee in Leiden, moeten de Pabo-studen ten eeh werkstuk maken over culturele minderheden. Enkele studenten zelf zeggen dat deze week wezenlijk anders is dan de gewone lessen, omdat ze nu de eigen ervaringen van culturele minderheden te horen krij gen. Ze vinden het inderdaad belangrijk om later als ze voor de klas staan met de pro blemen van allochtonen te kunnen om gaan. „Op mijn stageplaats had ik ook Marokkaanse en Turkse kinderen in de klas. Als ik deze ervaringen eerder had opgedaan dan had ik een beter contact met die kinde ren kunnen hebben." Op de eerste dag van de culturele min derheden-week is het Rafa-Rafa-spel ge speeld. In dit migrantenspel worden de tra dities van twee verschillende culturen nage speeld. De studenten krijgen de opdracht om te simuleren dat ze bij elkaar op bezoek komen en zich aanpassen aan de uitheem se gewoonten. Moskee Gistermorgen bezochten de studenten de moskee aan de Leidse Hooigracht. Op sok ken weliswaar, volgens de regels van de moskee. Dat de speciaal meegebrachte hoofddoek echter in de boekentas mocht blijven, kon voor een paar sudenten niet door de beugel. Stom of niet, ze hielden hun haardracht verborgen. „Omdat het hier moet", vertelt een studente vastberaden. Muisstil luisterden de vier jongens en ruim 70 meisjes naar de godsdienstles die imam S. necati akcesme hen gaf. De stu denten waren zo geïnteresseerd en rustig dat de aanwezige leraar geestelijk leven heel even stilletjes aan zijn eigen lessen moet hebben gedacht. Na het verhaal van de imam over wat een goede moslim allemaal moet doen en laten, vuurden de studenten een spervuur van vragen op hem af. Over de blauwe kleur van wanden en vloerbedekking, over de drie preekgestoeltes, over de rozenkransen en over de schilden aan de muur met Arabi sche tekens erop. Nadat alle mogelijke vragen over de in boedel van de moskee gesteld waren, vroe gen ze de imam over persoonlijke zaken. Mag een imam trouwen, hoe word je imam en ben je echt 24 uur per dag in de moskee aanwezig, waren de vragen waarbij einde lijk een keertje werd gegiecheld. De groep kreeg de gebedsvoordrager zo ver dat hij zijn gebedskledij aantrok. De le raar wilde graa° horen hoe de imam de ge lovigen oproept tot het gebed. Daarop volg de een minutenlange presentatie van een Turkse vrome zanger. Terwijl de regen zachtjes op het dak tikte verhief de imam zijn luide stem. Zo krachtig alsof het leek dat hij heel de wereld wel in zijn moskee wilde krijgen om tot vrede te komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18