Prijs voor inrichting van plein Leidse ontwerpers voelen zich gepasseerd Stroomcursus voor slimme meiden Leiden Computers gestolen DONDERDAG 21 JANUAR11993 Leiden schrijft een prijsvraag uit voor het beste idee voor een andere inrichting van het Stadhuisplein. De eerste, tweede en derde prijs bedragen 1000, 500 en 250 gulden. Aanstaand weekeinde maakt de gemeente het plan be kend. Inzendingen zijn tot 15 maart welkom. De jury maakt op 15 maart de winnaars bekend. leiden wim koevoet Volgens PvdA-wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) staat niet vast dat het winnende plan ook wordt uitgevoerd. „Een op zich goed plan kan im mers onuitvoerbaar zijn vanwe ge een rioolbuis of nutsleidin- gen onder de grond. Van 'gewo ne' burgers kun je in tegenstel ling tot architecten niet ver wachten dat ze met zulke din gen rekening houden." De gemeenteraad verzocht tijdens de behandeling van de marktennota om de Leidse be volking heel nadrukkelijk te be trekken bij de plannen voor het Stadhuisplein. Zowel tekenin gen als geschreven inzendingen zijn toegestaan. „De een kan zich beter in woorden, de ander beter in beelden uitdrukken", zegt ambtenaar R. Verplancke van ruimtelijke ordening en stadsbeheer daarover. „We moeten niet van tevoren al drempels aanleggen. Volgens de ambtenaar vinden veel Leidenaars 'een plan zon der iets maar niets'. „Al zou na tuurlijk best iemand de prijs vraag kunnen winnen met het plan het plein maar zo te laten." Verplancke denkt dat bij de inzendingen veel pogingen zul len worden gedaan om een link te leggen tussen de Nieuwe Rijn en het plein. Ook verwacht hij ideëen 'om de trappen richting Breestraat open te gooien'. In de jury zitten onder ande ren een stedebouwkundige, een architect, wethouder Van Rij en gebruikers en bewoners van het Stadhuisplein. Cynthia en Daisy (r) maken voor het eerst kennis met elektriciteit. Een technisch vak leiden. annet de jong Twee computers ter waarde van 10.000 gulden zijn op onver klaarbare wijze verdwenen uit de showroom van de de firma Restart aan de Overrijn. De computers werden gisteren en eer gisteren weggehaald. Er werden geen braaksporen aangetroffen. Daisy (10), Ragina (11) en Deb- by (12) doen mee aan de cursus 'Electriciteit voor meisjes'. 'Een slimme meid is op haar toe komst voorbereid', zo luidt im mers de slogan. Maar daar moeten ze erg om lachen. De vraag of meisjes van hun leeftijd niet liever op jazzballet gaan of televisie kijken, vinden ze hele7 maal belachelijk. „Wij vinden het hier gewoon leiik. Elke dins dag- en woensdagavond zijn we hier", zegt Daisy. 'Hier' is in buurthuis 'Op Eigen Wieken'. Technika 10, de organisator van de cursus, heeft vrijwilligers in dienst die op verschillende plaatsen door het hele land technische cursussen geven aan meisjes van 10 tot 13 jaar. De bedoeling is meisjes te stimule ren een technische richting op te gaan, zodat 'meer meisjes doorstromen naar technische beroepen'. In dit geval slaat Technika 10 de plank echter volledig mis. Al snel wordt duidelijk dat de drie meisjes alleen van het be staan van Technika 10 afweten omdat er een cursus wordt ge geven in 'hun' buurthuis. Ze staan er geen moment bij stil dat ze met de cursus bezig zijn. „Ik vind het wel leuk dat ik straks thuis de broodrooster kan maken", zegt Ragina. Ze weet dan nog niet dat ze in de cursus niet met 220 volt zal werken. Het is de eerste les. De meis jes moeten hand in hand in een kring gaan staan. „Stroom gaat in een kring", zegt leidster Ivon- ne Keur. „Er moet overal con tact zijn, anders lukt het niet." Spelenderwijs krijgen ze een idee van wat elektriciteit is. „Wat is geleiden, meiden?", roept de leidster. Op die vraag hebben ze nog geen antwoord. Even later strippen de kleine meisjes met een grote striptang onhandig elektriciteitsdraden en voelen met hun tong of de batterijen vol zijn. Ivonne Keur en Anneke En- sing, de twee door Technika 10 geschoolde leidsters, hebben niet het idee dat de meisjes in de toekomst door dit soort cur sussen eerder een technisch be roep zullen kiezen. „Ze vinden het alleen maar leuk", zegt Keur. „Wel hopen we de ver meende achterstand op te hef fen die meisjes van 10 tot 13 jaar hebben op jongens van die leeftijd. Meisjes hebben nog geen begrip van gereedschap en stroom, terwijl jongens daar door hun ouders veel eerder mee geconfronteerd worden. loftaan leefmans Leidse reclame- en ontwerpbureaus zijn er verontwaardigd over dat het nieuwe logo van de gemeente door een Amsterdams bureau is gemaakt. San- der Pardon van het gelijknamige Leid se communicatiebureau is verbaasd over de 'lakse en ongeïnteresseerde houding van de gemeente'. Een open inschrijving had hem beter geleken. Pardon, die zegt veel samen te wer ken met andere Leidse ontwerpers, re ageert op een artikel in de rubriek 'Steeds' in het Leidsch Dagblad van af gelopen woensdag. Daarin werd het nieuwe logo van de gemeente, ontwor pen door het Amsterdamse bureau BRS Premsela Vonk, op de korrel geno men. „Het is niet meer dan logisch dat dergelijke opdrachten van de gemeen te op z'n minst via een competitieron de worden vergeleken en het spreekt vanzelf dat daarbij wordt gekeken naar het talent binnen de eigen stadsmuren. Natuurlijk, diegene die het beste aan voelt en laat zien wat de opdrachtgever wil, verdient de opdracht. Nu is er maar één Leids bureau gevraagd en is de keus toch gevallen op een bureau van buiten Leiden", aldus Pardon. Ook Wim Mulder, de man die in 1969 het logo ontwierp dat tot de afge lopen week werd gebruikt, is teleurge steld over de handelwijze van de ge meente. „Mijn logo is twintig jaar lang gebruikt, maar het is nooit écht inge voerd. Ik vind dat jammer en ik heb ze ker een onbevredigd gevoel als ik zie hoeveel geld ermee gemoeid is. En ik betwijfel of het nieuwe ontwerp het jaar 2000 haalt", aldus Mulder. Zowel Mulder als Pardon zijn er van overtuigd dat de ton die de gemeente aan het nieuwe embleem uitgeeft, te veel is. „Aan mij is indertijd 10.000 gul den betaald. Met de inflatie meegere kend zou dat nu ongeveer uitkomen op 50.000 gulden", aldus Mulder. Dat is ook het bedrag waar Pardon aan denkt. Hij spreekt dan ook van 'ver kwisting'. R. van Ark is de baas van het logo project bij de gemeente. Hij vindt die opmerkingen niet terecht: „Het is zelfs scherp geprijsd. Die ton is niet alleen voor het ontwerpen van het logo. Het bureau heeft ook het nieuwe lettertype, het nieuwe briefpapier, de visitekaart jes en de gemeente-advertentie ont worpen." aldus Van Ark. Ook weerlegt hij de kritiek op het feit dat er weinig Leidse bureaus zijn ge vraagd: „Er is een voorselectie gemaakt en bij de laatste vier zat inderdaad een Leids bureau. Dat BRS heeft gewon nen, komt omdat het met kop en schouders boven de anderen uitstak", aldus Van Ark. De komst van een nieuwe woonboot in het Galgewater is een aantal 'walbewoners' een doorn in het oog. Ten onrechte vindt de eigenaar. Kortom, water en vuur in het Rembrandtkwartier. „De verwachtingen II die het gemeentebestuur bij de JÉk omwonenden van fLJrll het Galgewater H heeft gewekt dat zorg (om van de omgeving van de geboortegrond van Rembrandteen bijzonder fraai en waardevol stadsgezicht te maken) gecontinueerd zou worden, zijn op 7 december tenietgedaan door het toelaten van een woonboot, zonder dat de buurt daarvan op de hoogte was, op een beeldbepalend deel van het Galgewater. Watergruwel Deze lange volzin staat te lezen in een boze brief die ongeveer 25 bewoners van woningen aan Galgewater, Weddesteeg en Van Zuytbrouckhof aan de gemeen te schreven. De eigenaar van de boot, die zijn naam liever niet in de krant wil hebben, vindt de kritiek van de walbewoners niet terecht: „Ze hadden wel van itiijri komst op de hoogte kun nen zijn. Het zogeheten lig plaatsenplan waar mijn lig plaats in stond vermeld was in het zondagsblaadje te lezen. Daar is toen geen bezwaar te gen gemaakt, waarschijnlijk omdat er ook geen boot lag. Maar er heeft altijd een boot mogen en kunnen liggen. En omdat ik wegmoest van het Utrechtse Jaagpad, lig ik nu hier." Gemeentelijke havenmeester A. Paridon bevestigt het verhaal van de woonbootbewoner: „Twee woonboten lagen precies vóór de aanlegsteiger van de jachthaven van Kloos aan het Utrechtse Jaagpad. Die zijn wegbestemd. In overleg met de eigenaars is een van de twee naar het Galgewater verhuisd. Dat kon, want daar is een plaats zoals in het ligplaatsenplan stond." Waterafstotend Op dat punt hebben de bewo ners dus schijnbaar geen 'duk dalf om op te staan. Hadden ze maar tegen dat zogeheten lig plaatsenplan moeten ageren. Nu is 't te laat. Maar drs. C. von Ronnen, de voorman van de be zwaarmakers van het Galgewa ter en omstreken, heeft nog meer klachten. Het gaat om 'een woonboot temeer die in kleur, vormgeving en staat van onderhoud aan geen enkele norm van schoonheid voldoet. Waarom niet woonboten op termijn verwijderd, waardoor het zicht op de historische sche pen én de Stadstimmerwerf niet door slecht ogende woonboten wordt geblokkeerd', aldus de briefschrijver. En over die passage kan de ano nieme woonbooteigenaar zich zeer kwaad maken: „Zoals je ziet ben ik met de renovatie van de boot bezig. Dat is dus geen eerlijke kritiek. Er moet nog ge schilderd wórden en wat mij betreft mogen de bewoners anytime bij me langskomen. De 'lelijke' flats met daarvoor de 'lelijke' Dat kunnen we het er best over hebben. Mogen ze wat mij be treft de kleur zelf bepalen", zo reikt hij de hand symbolisch richting de vaste wal. Waterlinie De vraag is echter of de walkan- ters die hand zullen accepteren. Vlak nadat de boot vorige maand aanlegde, werd er een sticker met de tekst 'donder op' op de deur van de boot geplakt en twee weken later lag er een heuse dreigbrief in de bus van iemand die schreef al dertien jaar aan het Galgewater te wo nen. Onverkwikkelijk. Maar als het hard-tegen-hard moet, kan de woonbootbewo ner ook z'n mannetje staan: „Ik begrijp best dat je even schrikt als je opeens een bak voor je deur krijgt. Maar ze zouden blij moeten zijn dat er al die jaren, géén schip heeft gelegen. Ver der vind ik die 'mooi of lelijk'- discussie helemaal niet op z'n plaats. Alsof die flats waar zij in aantasting v INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Petra de Vries kreeg niet vaak post. Als er al eens een brief voor haar bezorgd werd, was het meestal een aan maning om een re kening te betalen. Toen ze dan ook de brievenbus hoorde gaan, dacht ze dat het wel weer een brief van de ver huurder zou zijn om de huur tijdig te betalen. Sinds ze een uitkering heeft van de sociale dienst betaalt ze de huur altijd aan het eind van de maand als zij haar uitke ring ontvangt. Te laat volgens de ver huurder. Maar het was een brief van de sociale dienst. De inhoud stemde haar niet bepaald vrolijk. Haar uitkering zou een maand lang met 10% verlaagd worden omdat ze verwijtbaar gehan deld zou hebben. Wat ze dan had ge daan werd niet ver meld. Het zou wel een vergissing zijn, dacht ze nog optimistisch. Een telefoontje naar de sociale dienst hielp haar snel uit die droom. Ze had een tijdje gele den een oproep ontvangen om naar een voorlichtingsmiddag op het Arbeidsbureau te gaan voor een opleiding bij het Cen trum Vakopleiding voor Volwas senen. Ze had dit opgevat als een vrijblijvende uitnodiging en toen zij door ziekte die middag verhinderd was, had zij er in het geheel niet bij stil gestaan dat zij zich had moeten afmelden. Bovendien stond zij bij het Cen trum toch al ingeschreven voor een opleiding zodat de voor lichting eigenlijk overbodig was. Petra was er goed kwaad over. Oké, ze had natuurlijk wel even kunnen bellen, maar om nu ge lijk, zonder waarschuwing, haar uitkering te verlagen. Sanktiebeleid Petra was één van de eerste 'slachtoffers' van een met in gang van 16 oktober 1992 gewij zigd sanktiebeleid in de RWW. Voorheen stond in de wet een bepaling dat de gemeente bij verwijtbare gedragingen de uit kering tijdelijk konden verlagen. In de wet waren over de hoogte en de duur van de verlaging geen voorschriften opgenomen. Dat is nu gewijzigd. Er zijn twee nieuwe artikelen in de wet op genomen waarin staat vermeld dat er vier verwijtbare catego- riën van gedragingen zijn. lede- 2 categorie kent zijn eigen De a Korting op uitkering i gedra ging valt onder categorie 2 en betekent een sanktievan 10% gedurende één maand. Bij een bare gedraging wordt de perio de verdubbeld. Voor 16 oktober werden er uiter aard ook sank- ties opgelegd bij verwijtbare ge dragingen. Het grootste verschil is dat de betrok kene bij een eer ste verwijtbare gedraging die als minder zwaar wegend kon worden aange merkt, een schriftelijke waarschuwing ontving. In het geval van Petra zou in hei «die den met een dergelijke waar schuwing zijn 'olstaan. Zij ha dan geweten dat zi)e het v volg verstandig aan zou doen altijd de sociale dienst op de hoogte te stellen als zij verhinderd was aan een uitnodiging van hen gevolg te geven. Lik op stuk De verscherping van de sankties past in het beleid van de staats secretaris om werklozen zoveel mogelijk te aktiveren bij het weer inschakelen in het ar beidsproces. Als een werkloze niet meewerkt heeft dat gevol gen heeft voor zijn uitkering. Het verband tussen de verwijt bare gedraging en de opgelegde korting moet herkenbaar zijn. Dit maakt het voeren van een 'lik op stuk' beleid aldus de staatssecretaris noodzakelijk waarbij de sanktie zeer snel volgt op de weigering van de uitkeringsgerechtigde. Hoezeer dit ook aanvaardbaar kan zijn immers tegenover het recht op uitkering staan ook bepaalde verplichtingen in sommige gevallen kan het toch zeer onbillijk uitpakken. Niet moet uit het oog worden verlo ren dat er een verband moet be staan tussen de verwijtbare ge draging en de mogelijk mis ge lopen kansen op werk. Daarvan was bij Petra geen sprake. Toch zal zij nu een bezwaar schrift moeten schrijven als zij met de korting niet akkoord gaat. Daarom een waarschu wing aan alle uitkeringsgerech tigden: geef altijd aan oproepen van de sociale dienst gehoor, of meld je af als je verhinderd sankties strafkorting). Alle ge- bent! Dat voorkomt een hoop noemde categoriën hebben be- narigheid. trekking op het weer ingescha keld worden in het arbeidspro ces. De sankties lopen uiteen van 5% korting op de uitkering gedurende één maand bij niet inschrijving bij het Arbeidsbu reau, tot 20% korting gedurende twee maanden bij het niet aan vaarden van passend werk of ontslag door eigen schuld. Inst. Burgerraadslieden, Bree straat 92,2311 CV Leiden. Spreekuren: ma 11 -12) en do (18.30-20) en op tel. afspraak (254142) VRIJE TIJD Emilie Knappert De Emilie Knappert Scholenge meenschap houdt vanavond van 19.00 tot 21.30 uur open huis in haar dependance aan de Vijf Meilaan 210. Dan wordt in formatie gegeven over de oplei dingen tot dokters-, tandarts en apothekersassistente, en over opleidingen in de kraam- en gezinszorg en tot verzor gingsassistente en verzorgster van bejaarden en lichamelijke gehandicapten. Squash De Leidse Squash en Racket club begint op 23 januari met een cursus squash voor begin ners. De cursus wordt gegeven in de 'Drie Oktoberhal' aan de Smaragdlaan. De kosten bedra gen 60 gulden voor vier lessen. Informatie: tel. 31560 Kaartavond De muziek- en showband Con cordia houdt op zaterdag 23 ja nuari een kaart-en sjoelavond in het verenigingsgebouw aan de Langegracht 61. Aanvang 20.00 uur. Bingo In het buurthuis aan het Val kenpad in de Merenwijk wordt zaterdag 23 januari een bingo gehouden. Aanvang 20.15, zaal open om 19.00 uur. mooi zijn. Laat hebben over de historische omgeving, want dan moeten hun huizen als eerste weg." (LL) Zuidhollands Landschap koopt landgoed Wassergeest lisseboscomple&n van twee tot achttien hectare met daartussen weilanden. De bosschages zijn hoofdzakelijk dichtbegroeid hakhout mpt elzen, essen en berken. In het voorjaar groeien er bol gewassen. liet 'gebied is rijk aan vogels. Ruim^ëstig soorten nes telen in de bossen en weilanden van dit rustgebied temidden van de bollenvelden. Het Zuidhollandse landschap heeft het landgoed Wassergeest in Lisse gekocht. Het terrein is vijft.g hectare groot en ligt naast de Keukenhof. De eigenaresse van het landgoed was gravin van Rechteren Limpurg te Dalf- sen. Het terrein is tot nu toe af gesloten geweest voor publiek. Het gebied bestaat uit vier

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17