Anglicanen in debat over priesterwijding en aids Kerk Samenleving 'Pepermuntjes als hosties en een Buisman-busje voor de collectes' HBO theologie en levensbeschouwing in Amsterdam DONDERDAG 21 JANUAR11993 16 BUITENLAND KORT Clinton Paus Johannes Paulus II heeft de nieuwe Ameri kaanse president Bill Clin ton opgeroepen bij te dra gen aan de totstandkoming van de wereldvrede op de solide fundamenten van de waarheid, gerechtigheid en vrijheid. In een felicitatiete legram vraagt de paus Clin ton zich vooral te bekom meren om de zwakken en de mensen zonder stem en zich in te spannen voor de verdediging en bevordering van de geestelijke waarden en de solidariteit tussen de Eerder deze maand heb ben evangelische kerklei ders in de Verenigde Staten er bij de baptist Clinton op aangedrongen de diploma tieke banden met het Vati- caan te verbreken. Volgens hen zijn de diplomatieke betrekkingen met het Vati- caan iri strijd met de grond wettelijke scheiding van kerk en staat. De Verenigde Staten en het Vaticaan on derhouden pas sinds 1984 diplomatieke betrekkingen met elkaar. Synagoge Israël heeft de regering van China gevraagd de grote sy nagoge en andere gebou wen in het voormalige getto van Shanghai aan de Chi nese joden terug te geven. President Chaim Herzog van Israël zei desgevraagd dat Israël geld inzamelt voor de restauratie van de synagoge, die uit het begin van de twintigste eeuw da teert. In het gebouw moet een museum en een Chi nees-Israëlisch studiecen trum worden ingericht. De Chinese regering zou hebben toegezegd het ver zoek van Israël in welwil lende overweging te ne men. De grote synagoge, waarin plaats is voor onge veer duizend mensen, is nu in gebruik als cultureel een- Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog woonden er ongeveer 30.000 joden in Shanghai. Duizenden van hen waren voor de nazi's naar de Chi nese havenstad gevlucht. Nu wonen er nog maar en kele honderden joden in China. Zij beheersen het Hebreeuws niet meer en hebben nog maar weinig besef van joodse gebruiken. Israël De rooms-kathoiieke vre desbeweging Pax Christi heeft minister Kooijmans 'Van buitenlandse zaken op geroepen in EG- of VN-ver- band de druk op Israël zo zeer te vergroten, dat dat land de ruim 400 gedepor teerde Palestijnen naar huis laat terugkeren. Pax Christi heeft de in druk dat er op dit moment weinig schot zit in het zoe ken naar een oplossing voor -de gedeporteerde Palestij- riöri. Initiatieven van de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties of van in dividuele lidstaten van de volkerenorganisatie lijken geen perspectief te bieden. Dat leidt niet alleen tot een sterk verslechterende situa tie in de bezette gebieden, in het bijzonder de Gaza- strook. maar ook tot groei ende onzekerheid over voortzetting van de onder handelingen over vrede in het Midden-Oosten. Opvang verontrusten Anglicaanse bisschoppen en leken staan voor een moge lijk stormachtige discussie over allerlei netelige kwesties als aids en de toelating van vrouwen tot het priesterambt. van Canterbury, George Carey, en 70 leken aan het overleg in Kaapstad deel. Carey zei gisteren tegenover de pers verhitte discussies te verwachten over vrouwelijke priesters en het overlopen van traditionalistische anglicanen naatde Rooms-Katholieke Kerk. Carey waarschuwde de tegen standers van vrouwelijke pries ters dat ze moeten accepteren dat er al vrouwen tot priester De gezamenlijke bijeenkomst van bisschoppen en leken die lid zijn van de Anglicaanse Con sultatieve Conferentie, begint vandaag in Kaapstad en is de eerste in haar soort. Tot nu toe vergaderden bisschoppen en le ken elke twee jaar afzonderlijk. Volgens woordvoerder James Rosenthal nemen 34 bisschop pen, onder wie de aartsbisschop zijn gewijd. In zestien vyi de dertig anglicaanse provincies zijn vrouwen inmiddels tot het priesterambt toegelaten. In veertien daarvan zijn vrouwelij ke priesters actief. Carey zei te hopen dat 'wij een oplossing zullen vinden die allen kunnen aanvaarden en die mensen die dreigen uit de kerk te stappen, zullen helpen bin nen de anglicaanse familie te blijven'. Carey denkt dat kerken die nog geen vrouwelijke pries ters kennen, op den duur ook met de discussie over de toela ting van vrouwen tot het pries terambt te maken zujlen krij gen. Volgens Rosenthal zullen geestelijken uit Uganda een in formatiecampagne voorstellen over aids. Hij constateerde een kentering. „Vier jaar geleden zouden de Afrikaanse kerken nog niet over het aids-vraagstuk hebben willen spreken, nu ne men zij het voortouw." De bijeenkomst wordt 31 ja nuari besloten met een kerk dienst in de kathedraal van Kaapstad. De deelnemers zullen zich dan met een gezamenlijke boodschap tot de wereld rich- De rooms-katholieke bisschop pen van Engeland en Wales be raden zich in april over de op vang van anglicanen die hun kerk willen verlaten na het be sluit om vrouwen tot het pries terambt toe te laten. Dat blijkt uit een verklaring van kardinaal Basil Hume. Het idee bestaat om binnen de Rooms-Katholie ke Kerk een persoonlijke prela- tuur voor verontruste anglica nen op te richten. BEROEPINGSWERK Baarland en Oudelande: H. Verwaal, kandidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dieren (als missionair predikant, docent theologie te Dhaka, Bangladesh): drs. B Baak te 's-Gra- venhage-Oost, die dit beroep heeft aangenomen. Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Voor pas toor J.P. van Dommelen (50) van de Heilige Adrianus paro chie in Langeraar was het de vervulling van een jongens droom. Na jarenlang werk zaam te zijn geweest in de ge zondheidszorg en het zakenle ven, werd hij op 25 mei 1991 tot priester gewijd. DE OEPING LANGERAAR» DICK V „Het Brabantse Nieuwkuijk, waar ik ben geboren en opge groeid, heeft wel iets weg van Langeraar. Het is ook een dorp met eigenlijk maar één lange straat, dat probeert de oude kern vast te houden. Van het gezin met zeven jongens waar ik deel van uit maak, is bijna ie dereen in het zakenleven te recht gekomen. De bakkerij van mijn ouders is inmiddels uitge bouwd tot een bedrijf met vijftig personeelsleden. Zelf was ik van begin af aan een buitenbeentje. Toen ik een jaar of acht was speelde ik al priestertje, met mijn broers en wat vriendjes als kerkgangers. Als hosties gebruikten we pe permuntjes en ik had een Buis man-busje voor de collectes. Daar denk ik nog vaak met ple zier aan terug. Wat me vooral aantrok in de functie van pastoor was het in dienst zijn van de Heer. En het dienstbaar zijn aan de samenle ving. Dat ik aanvankelijk niet gelijk voor de priesteropleiding heb gekozen, had veel te maken met de tijd waarin ik die keuze moest maken. De jaren zestig waren, ook of misschien wel juist voor rooms-katholieken, vol verwarring en onzekerheid. Ik had zelf toen nog te weinig levenservaring om los daarvan mijn weg uit te stippelen. Pastoor J.P. van Dommelen: „Met Langeraar heb ik een lot uit de loterij getrokken." FOTO WIM DIJKMAN Uiteindelijk kwam ik in de verpleging terecht. Dat is ten slotte ook een werkterrein waar je met het begrip dienstbaar heid goed uit de voeten kunt. Ik bracht het tot afdelingshoofd van een inrichting voor zwak zinnigen in Grave en voelde me in die functie volmaakt geluk kig, op één onderdeeltje na. Ik kon mijn 'geestelijke ei' niet kwijt. Aan mijn loopbaan in de ver pleging kwam abrupt een eind toen in 1973, na het overlijden van mijn vader, mijn broers een beroep op me deden om in de zaak te komen. Ze hadden het plan opgevat om naast de bak kerij ook een supermarkt op te zetten en haalden mij over om personeelschef te worden. Dat heb ik zes jaar gedaan. Door de toenemende concurrentie van de landelijke ketens werd deze zaak in 1979 weer opgedoekt en besloot de familie zich weer te concentreren op het bakkersbe drijf. Op dat moment heb ik ge zegd: ik doe niet meer mee. Ik wil priester worden. Het grappi ge was dat mijn broers helemaal niet verbaasd waren. Dat wisten we al zo lang, was hun reactie. Via de Theologische Faculteit van Tilburg kwam ik terecht op de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen. Hier ben ik in 1989 afgestudeerd op het onderwerp 'De ziekenzal ving'. Ja, oude liefde roest niet. Ik was in die tijd officieus ver bonden aan een verpleeghuis in de regio, waar ik erg veel aan stervensbegeleiding heb ge daan. Dat ik uiteindelijk heb geko zen voor een priesterloopbaan in het bisdom Rotterdam, had veel te maken met de persoon van bisschop Bar. Ik vond en vind hem een hele inspirerende en boeiende man. Zijn manier van herder-zijn spreekt me aan. Als eerste standplaats kreeg ik van hem Pijnacker toegewezen, waar ik als pastoraal werker aan de parochie was verbonden. Daarna werd ik overgeplaatst naar Leiderdorp. Hier werd ik na een half jaar tot diaken ge wijd en precies een half jaar la ter tot priester. Als pastoor heb ik met Lange raar een lot uit de loterij getrok ken. Het is een katholieke en clave in een gebied met veel protestanten, waar de mensen kerkelijk nog enorm meelevend zijn. Opvallend is dat er heel veel jeugd naar de kerk komt. We hebben hier nog een echte Heilige Mis. De parochie is wat dat betreft zeker niet modern, eerder wat behoudend. Als pas toor heb ik daar geen enkele moeite mee. Sterker nog, ik speel erop in." Minister Ri'tzen van onderwijs en weten schappen heeft 'bij wijze van hoge uit zondering' ingestemd met een HBO-op- leiding voor theologie en levensbeschou wing in Amsterdam. Door dit besluit zal een deel van de vroegere Katholieke Theologische Universiteit Amsterdam (KTUA) in de hoofdstad bewaard blijven. De pastorale varianten van de HBO- opleiding zijn door de vier noordelijke bisdommen (Groningen, Utrecht, Haar lem en Rotterdam) erkend. Dat betekent dat er over enkele jaren ook pastoraal werk(st)ers met een HBO-opleiding in de rooms-katholieke parochies actief kun nen zijn. Tot dusver werd van pastoraal werk(st)ers een universitaire opleiding verlangd. De KTUA ging vorig jaar samen met de Katholieke Theologische Universiteit in Utrecht in de Katholieke Theologische Universiteit (KTU). Daardoor dreigden bepaalde aspecten van de Amsterdamse opleiding, die binnen haar programma ook ruimte had voor een niet-doctorale opleiding, te verdwijnen. De commissie Theologische Hoge school voor Pastoraat en Katechese (THPK) heeft een plan voor de verzelf standigingvan deze niet-doctorale oplei dingen in een HBO Theologie Levens beschouwing opgesteld, nister heeft ingestemd. De opleiding maakt deel uit van de Hogeschool Ka tholieke Leergangen in Tilburg. De stu denten vallen onder deze leergangen, maar zullen hun opleiding in Amster dam ontvangen. Juist daar lagen aanvankelijk de be zwaren van Ritzen. Hij is in principe te gen nevenvestigingen van HBO-oplei- dingen elders in het land. door Jan Kruis COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever Damiatebv DIRECTIE J de Vnes. GP Arnold fad/); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, H van der Post (arf/J HOOFDKANTOOR Witte Smgel 1.2311 BG Leiden telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Gracbtweg 53a, 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN ma.-vrij van 08 00-1700 uur RUBRIEKSADVERTENTIES ma,vri|. van 8 30-17.00 uur: ■Slrutïltiro Telefoon 071-14: ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bijvoorultb per kwartaal per kwartaal (post) permaand Z KLACHTEN 8EZORGING: mat/m/vnj 18,00-19.30 uur zat. 10.00-12.00 uur 071-161499 Redactie 023-150147 HET WEER ROB GROENLAND Milieuproblemen Terwijl in Amerika een nieuwe pre sident aan zijn ambtsperiode be gon, bevond ik me in een zaal met mensen die aandachtig een bijzon dere voordracht aanhoorden. Spre ker was Karei Beekman (van be roep vertaler en journalist) die in een uur tijd probeerde alle milieu problemen van de kaart te vegen omdat ze volgens hem eenvoudig weg niet bestaan. Na afloop volgde een golf van (soms emotionele) kritiek. Vooral bij het geheel ontkennen van het versterkte broeikaseffect in de at mosfeer raakte de gemoederen aan de kook. Meneer Beekman heeft, alvorens deze uitspraken over het volk uit te strooien, in de afgelopen vijf jaar een analyse gemaakt van nationale en internationale be richtgeving over het milieu. Hij kwam tot de algemene conclu sie dat er alleen maar sprake is van een paniekerige berichtgeving. An dere conclusies uit zijn pas ver schenen boek (Het broeikaseffect bestaat niet) zijn: 'de afbraak van de ozonlaag is een fabeltje', 'verzu ring bestaat niet of nauwelijks', 'water- en luchtverontreiniging ne men af', 'de bedreiging van giftige stoffen in het milieu is een mythe', 'de grondstoffen raken niet op en de bossen ook met'. De lezer zal bij bovenstaande be weringen best wel over zijn hoofd krabben, want het is werkelijk ge durfd om zo iets te verkondigen in 1993. Voor een groot deel baseert hij zijn uitspraken op een aantal wetenschappelijke rapporten tus sen 1972 en 1992, waarin eigen lijk al lijnrecht tegen de meeste an dere wetenschappèrs wordt inge gaan. In feite is dit een kortzichtige manier om onderzoeksresultaten naar buiten te brengen. Het is te hopen dat de mensen die zijn boek lezen niet in een droomwereldje van een 'schone aarde' geraken. Ons actuele weerbeeld laat volop menging in de onderste kilometers van de atmosfeer toe, zodat we ons even geen zorgen hoeven te maken over luchtverontreiniging die blijft hangen op een bepaalde hoogte. De tol die we moeten betalen voor de relatief schone lucht is veel wind en regen. De komende avond kan weer zeer zachte lucht over de regio uitstromen, alvorens een kou front later in de avond probeert korte metten maakt met de zwoel te. Dit lukt waarschijnlijk pas mor genmiddag als we achter het gol vende koufront geraken. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag eerst enkele op klaringen, later bewolkt en enige tijd regen, in het binnenland ook sneeuw. Morgen een enkele opkla ring maar ook veel buien en erg veel wind.'s Nachts landinwaarts lichte vorst, maxima enkele graden bo- Zuid-Zweden: Veel bewolking en perio den met regen of buien, in het binnenland mogelijk ook sneeuw. Vooral mor gen veel wind.'s Nachts later weer lichte vorst. Maxima vandaag circa 6, morgen ongeveer 3 gra- Denemarken: Vandaag eerst enkele op klaringen, latèr bewolkt en regen. Morgen regelmatig buien. Maxima ongeveer 7 graden - Britse Eilanden: Vandaag bewolkt, veel wind en perioden met regen. Morgen half tot zwaar be wolkt en winterse buien. Maxima van 6 graden in het noorden tot 12 bij Lon den. België en Luxemburg: Veel bewolking en vooral morgen af en toe regen. Maxima vandaag circa 8 gra den, morgen enkele graden hoger. In de Ardennen iets lagere temperaturen. Duitsland: Vandaag enkele opklaringen, morgen den nu en dan zon maar ook kans op mist. Maxima ongeveer 7 graden, mor gen rond 10 graden, maar in Beieren enkele graden lager. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima tus sen 20 en 23 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon en droog. Maxima rond 19 graden. Tunesische kust: Droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 16 en 20 graden. Frankrijk: In het noordoosten op vandaag nog re- Frankrijk tamelijk bewolkt Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 22 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.33 zon onder 17.05 Maan op 08.03 maan onder 17.10 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.09enl5.18 Laag water 11.00 Weerrapporten 21 jan 7 u wrw9 7 7 n het z op r i Nor- mandië weer regen. Max het noorden tot 17 bij Nice. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon. Droog. Maxima rond 15 graden. Spanje: h t noo d st ook enkele wolkenvelden. Morgen aan cfe zuidelijke costa's mogelijk wat be wolking. Droog. Maxima landinwaarts ongeveer 12 graden, langs de Costa's in het noorden 15, en aan de Costa's in het zuiden en oosten ongeveer 18 graden. Zonnig, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden, morgen mogelijk ook in de Algarve wat bewolking. Droog. Maxi ma aan de kusten ongeveer 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordkant van het Alpenmassief wolkenvelden en vandaag mogelijk wat lichte neerslag, boven de 1500 meter in de vorm van sneeuw. In het zuiden droog en meer zon. Temperatuur op 1500 meter morgen oplopend tot onge veer +4 graden in het zuiden en rond het vriespunt in Oostenrijk. Middagtempera- turen in de Zwitserse dalen ongeveer 10, in de Oostenrijkse dalen ongeveer 6 graden. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 8 graden. Polen: Vandaag enkele opklaringen en in het noorden mogelijk een bui. Morgen toe nemende bewolking gevolgd door regen. Maxima 4 tot 8 graden, morgen enkele graden hoger. Italië: In het noorden hardnekkige mist, in de bergen overwegend zonnig. Elders voor al in de middag flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperaturen van 3 in mistgebieden tot 16 graden in het zui- iw9 13 9 01 zzw6 21 14 12

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16