Leiden Regio Files verdwijnen op Hoge Rijndijk Vijf borden spaghetti in een halfuur 'Joop is wat overgevoelig voor kritiek centrumplan' Confectiehal Vestestraat maakt plaats voor huizen DONDERDAG 21 JANUARI 1993 15 gert visser (chef) wim wegman *071-1 Na afsluiting op- en afritten A4 in '94 leiden. gert visser Het afsluiten van de op- en afritten op de rijksweg A4 na bij Zoeterwoude leidt niet tot enige afname van het ver keer op de Hoge Rijndijk in Leiden. De reden daarvan is dat de Europaweg, de alternatieve route, vol zit. De files in de ochtend- en avondspits op de Hoge Rijndijk zullen wel afnemen, voorspelt een verkeersdeskundige van de gemeente Leiden. Omweg Als alternatief voor de afsluiting wordt de Willem van der Made- weg aangesloten op rijksweg 11 die ter hoogte van het bedrij venpark Roomburg wordt ver bonden met de A4. De Willem van der Madeweg loopt vanaf de huidige oprit van de A4 rich ting Den Haag bij de Hoge Rijn dijk, evenwijdig aan de rijksweg. Autoverkeer tussen Leiden en de Rijnstreek moet dan via Ril een kleine omweg maken om weer op de Hoge Rijndijk te ko men. In tijd, denkt Rijkswater staat, zal het voor de automobi list niets uitmaken. Volgens verkeersambtenaar H. van Zeyl, zullen de files op de Hoge Rijndijk na 1994 fors afne Rijkswaterstaat uil de op- en afritten eind 1994 afsluiten. Dat valt samen met de opening van Rijksweg 11 tussen de A4 en de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude. Het deel tussen Zoeterwoude en Alphen wordt overigens pas in '97 geopend, terwijl de aansluiting op de rijksweg Den Haag - Utrecht nog later volgt. Een aantal jaren geleden werd nog verwacht dat de bewoners van de Hoge Rijndijk het aan merkelijk rustiger zouden krij gen na afsluiting van de op- en afritten. Toen was er echter nog ruimte op de Europweg. Die zit inmiddels met ruim 20.000 au to's per etmaal helemaal vol. men. Die verwachting is geba seerd op het feit dat het verkeer op het kruispunt Hoge Rijndijk - A4 soepeler kan worden afge wikkeld. Nu staan in de och tend- en avondspits veel auto's te wachten voor het verkeer dat vanaf de rijksweg de Hogé Rijn dijk op wil. Alleen Zoeterwoude-Rijndijk profiteert van de afsluiting om dat de Hoge Rijndijk in deze ge meente aanmerkelijk minder auto's te verwerken krijgt. Zoe terwoude studeert momenteel op mogelijkheden om dit deel van de Rijndijk tot woonstraat om te bouwen. De Leidse bewoners van de Hoge Rijndijk kunnen de ko mende jaren deelnemen aan een isolatieproject. De wonin gen worden dan op kosten van het rijk voorzien van dubbele beglazing. De herrie die de au to's veroorzaken blijken de toe gestane normen te overstijgen. Het project, waarbij 300 wonin gen zijn betrokken, kost onge veer drie miljoen gulden. Jongensdroom Pastoor-JP. van I O Dommèlen uit Lan- geraar deelde als kleine jongen al pepermuntjes als hosties uit. Ronkende auto's gevreesd op 'Lammensehans' leiden loman leefmans Alle partijen in de gemeente raad zijn het er over eens dat als het aantal rijbanen voor auto's op de Lammenschanswe{j wordt teruggebracht tot een per richting, er regelmatig files, mu opstoppingen zullen ontstaan. ..Ik hoop niet dat we door ron kende files vervolgens uit milieu-overwegingen de situatie dan weer moeten wijzigen", al dus CDA'er L. van Velzen. De afsluiting van de op- en afritten op de A4 nabij Zoeterwoude zal het aantal files in de ochtend- en avondspits op de Hoge Rijndijk hoogstwaar schijnlijk doen verminderen. foto henk bouwman Hoewel alle partijen extra op stoppingen verwachten" WH al leen de WD het plan voor de Lammenschansweg tegenhou den. De rest vindt de veiligheid en de snellere doorstroming die de bussen zullen krijgen als die een eigen baan hebben belang rijker. „Er komen nauwelijk meer files dan nu. In ieder geval geen onaanvaardbare verkeers overlast", aldus verkeersaihbte- naar L. Keyzers. Op de Lammenschansweg tussen Lammenschansplein en Korevaarstraat zijn onlangs door verkeerstellers ongeveer 20.000 'bewegingen' per dag waargenomen. Dat is volgens Keyzers een aantal dat ovoi" twee keer één rijbaan kan. Hei plan voor de halvering van de autobanen, dat 2,5 miljoen gul den kost, wordt waarschijnlijk aan het einde van het jaar uit gevoerd. Aanhoudingen wegens cocaïnebezit leiden Vier Leidenaars en een Hagenaar zijn gisteravond in een woning aan de Oranjegracht aangehouden wegens het bezit van enkele grammen cocaïne. De politie, uitgerust met kogelvrije vesten, deed een inval op het adres naar aanleiding van een melding dat er geschoten zou zijn. Er werden echter geen wa pens of kogelgaten aangetroffen. Tegen het vijftal, rond de 28 jaar pud, is proces-verbaal opgemaakt. Kraakpoging verijdeld reiden De politie heeft vannacht een poging om een leegstaand pand aan de Boshuizerkade 32 te kraken, verijdeld. Buurtbewo ners hoorden gestommel en sloegen alarm. De krakers, een 22- iarige Leidse vrouw en een 29-jange Leidse man, werden aange houden wegens vernieling van de toegangsdeur. Inbrekers op heterdaad betrapt leiden Twee inbrekers, een 18-jarige en een 20-jarige Leidenaar zijn vannacht op heterdaad betrapt. Het tweetal had zich zich toegang verschaft tot de supermarkt Cl000 aan het Diamant plein. De politie reageerde op het inbraakalarm en trof de inbre kers in bet gebouw aan. Het tweetal had nog geen gelegenheid gehad iets te stélen. Winkeliers hekelen autovrije Langebrug Verkeerswethouder J. Walen kamp (CDA) had het nog zo voorzichtig gesteld. Als het ge bied tussen de Haarlemmer straat en Breestraat autoluw is, wil hij best kijken of de Lange brug en omliggend gebied dat ook kon worden. Maar de win keliers reageren nu al furieus. „Zijn ze gek geworden bij de ge meente", klinkt het bij bloe- menwinkeltje Fiori. „Ik ben helemaal afhankelijk van klanten die met een auto komen. Mensen komen met zakken tegelijk met spullen bij mij. Ik kan wel stoppen als het autovrij moet", zegt de eigena res van Second Trend, zoals de naam al doet vermoeden een winkel in tweedehands vrou wenkleding. Bij antiekzaak Maclver zijn ze ook niet zo blij: „En niet eens zozeer om de klanten, die ko men vaak toch wel te voet. Maar de aan- en afvoer zal altijd geregeld moeten blijven." Voor de boekhandels Kooyker en De Slegte aan de Breestraat geldt hetzelfde. De Slegte heeft net een grote verbouwing achter de rug waarbij men er vanuit ging dat de tonnen boeken via de achterkant aan de Langebrug kunnen worden aangeleverd. Bij een eventuele autoluw ge bied zal daar een oplossing voor moeten worden gevonden. Bij Fiori heeft de woordvoer ster echter al nagedacht over de verdere verkeersafwikkeling: „Als je de Langebrug niet meer op kan, is feitelijk de hele wijk r autoverkeer. En dan is de enige weg nog via de Witte Singel. Dat wordt vreselijk voor die mensen daar. Woont de wethouder daar zelf niet?" JAZZ IN DE BURCHT FRANK GR0SS0 Big Band Reunion met Angelo Verploegen en Rolf Delfos Sociëteit de Burcht Burgsteeg 14, Leiden 'De halve wereld lijdt honger en wij zitten maar te schransen' leiden emiel fangmann „Nieuwe ronde, nieuwe kan sen", grapt een disgenoot als een overbuurman zijn vijfde bord met een pond spaghetti krijgt neergezet. Eigenaar El- hady Mimmo van Italiaans res taurant Pinocchio bedacht naar het voorbeeld van een Haagse restaurant een pr-stunt. Geef twintig man een half uur de tijd om zoveel mogelijk spaghetti te eten, vergezeld door slechts één glas water met een rietje. En dat alles met de handen op de rug als extra handicap. De kok brengt tegen zevenen een ketel met veertig kilo aan dampende oranjekleurige meelslierten, terwijl een karao- ke-zanger Italiaanse krakers ten gehore brengt. En dan buigt het 20 man sterke deelnemersveld zich naar het oranje gesausde voedsel. Onder hen enkele meisjes, enkele zwaarlijvigen en ook nog de wereldkampioen paalzitten, Lissenaar Winfried Dijker. „Een verband is er niet. Ik wilde gewoon weer mijn doorzettingsvermogen testen. Nee, ik heb vreemd genoeg he lemaal geen honger." Hij liet het dan ook na twee borden af- Geen honger en toch eten, dat kan alleen bij zo'n Holland se spaghetti-wedstrijd waarop overigens niemand zich echt lijkt te hebben voorbereid. „Nee hoor, vandaag gewoon gegeten, sneetje roggebrood." Na vijf mi nuten beginnen er twee al aan hun tweede bord. Sommigen lijken steeds meer handigheid in het eten zonder mes en vork te krijgen. Een plaatsje in het Guinnessbook of records zal het Twee deelnemers aan de spaghettiwedstrijd, leden van studentendispuut Delta, sparen bij Italiaans restaurant P eetfestijn niet krijgen. Zo wor den de aanvullende ponden ge woon door verschillende mede werkers uit de losse pols op de borden geschept, terwijl de weegschaal ongebruikt blijft. Tegen half acht wordt er een punt achter gezet. Als de 14-ja- rige Menno van Hoeve uit Voor schoten tot winnaar wordt uit geroepen, brullen enkele stu denten van dispuut Delta uit hun oranje gekleurde monden dat hun maatje Frank van den Berg - 'ik heb er maanden voor getraind' - over het hoofd is ge zien. Hij zou ook aan zijn vijfde bord bezig zijn geweest. Vooruit maar, het restaurant geeft ze allebei een dineetje voor twee. En dan luidt het spij tige commentaar éeri: „Maar ik voel me ook i WD ligt niet wakker van woede-uitbarsting CD A-wethouder leiden wim koevoet Dat de WD dinsdag in de ge meenteraad tegen de autoluwe binnenstad zou stemmen, was voor niemand een verrassing. De liberalen staken al eerder de draak met het plan. De Solex keert heus niet terug in het stadsbeeld, spotte fractievoor zitter M. van der Nat in het voorjaar van 1992. Toch ontstak de wethouder van verkeer en economie, CDA'er Joop Walen kamp, tijdens en na de raads vergadering deze week in woe de door de houding van de WD. Als de liberalen zo doorgaan, kunnen ze ook na de volgende verkiezingen een wethouders- post wel vergeten, bedoelde Walenkamp te zeggen met zijn opmerking dat het politieke iso lement waarin de WD zich ma noeuvreert hoogst onverstandig is. Zijn frustraties over het WD- optreden waren groter dan zijn tevredenheid over de brede steun van CDA, PvdA, D66, Groen Links en de SP. Het was de tweede keer in en kele maanden tijd dat de wet houder ineens uit een heel an der vaatje tapte. In beide geval len betrof het afrekeningen met tegenstanders van zijn plannen voor de binnenstad. De Kamer van Koophandel was eerder het slachtoffer. Het gezeur over zijn beleid meer dan beu, maakte hij het instituut uit voor 'Slaapka mer van Koophandel' en gaf hij J. Laurier van Groen Links een schouderklopje vanwege diens vondst 'Klaagmuur van Koop handel'. Imago Spierballenpolitiek is een wat vreemd element in de Walen- kamp-stijl. De CDA-wethouder van verkeer en economie staat bekend als een vriendelijk, ge duldig bestuurder. Tegenstellin gen masseert hij weg, al kost dat nog zo veel tijd. Hij verstaat de kunst van het politieke spel wel degelijk maar vindt zijn imago van 'de uitvoerder' van concrete zaken belangrijker. Een autolu we binnenstad bijvoorbeeld. Het is ook WD-fractievoorzit- ter Van der Nat opgevallen dat 'als je het niet met hem eens bent over binnenstadsaangelc- genheden, hij danig uit zijn slof kan schieten', „loop overdrijft dit keer verschrikkelijk", zegt hij. „Een politieke partij is inge huurd om mei duidelijke stand punten te komen en voor een compromis met de WD over de autoluwe binnenstad zijn de verschillen in inzichten véelTe groot. Wij willen een signaal gi ven: als de binnenstad nog autoluwer wordt gemaakt dan ze nu al is en vervolgens de randvoorwaarden, zoals het stadsdistribuitencentrum en een parkeergarage aan de west kant van het centrum, vergeten of te duur blijken te zijn, gaat zich een enorm drama voltrek ken. Daarom willen wij die volg orde omkeren. Dat is dus iels heel anders dan wat loop er van maakt, namelijk dat wij in heel het centrum doorgaande wegen willen aanleggen." Aanmatigend Van der Nat vervolgt: ,<Nog merkwaardiger wordt het aj$ hij nu al op de volgende verkiqzin gen en de collegevorming gaal vooruitlopen. Dat vind ik zeer aanmatigend, alsof hij dat in zijn eentje uitmaakt. Laten we eerst de stembusuitslag maar eens afwachten. De wethouder is zeker vergeten dat toen hij in de oppositie zat en hij zelf frac tievoorzitter was, het CDA tegen gemeentebegroting na gemeen tebegroting stemde. Nee, ik lig niet wakker van dergelijke drei gementen. Duidelijke si;m*l punten roepen nu eenmaal felle reacties op." Ook D66, een potentieel coa litiegenoot van de liberalen, is niet erg te spreken over het WD-standpunt. Fractievoorzit ter P. Langenberg liet eerder weten: „Al zou D66 wat met de WD willen, dan maakt hel standpunt van de WD over de autoluwe binnenstad samen werking wel erg moeilijk." beetje geniepig. Wij zitten hier samen maar te schransen en de halve wereld lijdt honger". Niet- winnaars kunnen zich dus troosten. En ze hebben in ieder geval hun avondmaaltijd uitge spaard èn een fles drank op de kop getikt. De confectiebedrijfshal van de firma Engelstein aan de Vestestraat maakt als het aan de ge meente ligt over enkele maanden plaats voor huizen. Een projectonwikkelaar heeft een plan gemaakt voor de bouw van zeven woningen op de plek van de hal, die dan moet worden afge broken. Op de begane grond van de n.euwbouw komen drie woningen, terwijl vier woningen een eerste en tweede etage krijgen Op dit moment houdt de confectiehal uitver koop. Volgens bedrijfsleidster A. Wattez neemt die verkoop nog enkele maanden in beslag. En gelstein bezit ook de achterliggende panden aan de Herengracht, waar de groothandel en kan toorruimte van het confectiebedrijf waren ge vestigd. later worden de Hereqgrachtpanden verbouwd tot appartementen. Daarvoor is al een bouwplan in procedure. Tussen de apparte menten aan de Herengracht en de woningen aan de Vestestraat moet een tuin verrijzen Volgens de gemeente is gebleken dat er geen behoefte is aan ruimte voor eeif ander bedrijf aan de Vestestraat. Vroeger waren-tji de omge ving meer bedrijven gevestigd. Nu figt het con fectiebedrijf als een van de laatste in een woon gebied. Hoewel de confectiehal geen overlast veroorzaakte, zou een ander bedrijf dat wel kunnen doen, zo vreest de gemeente

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15