Kleine vissen als natuurbeschermers Over leven Bedrijven doen vrijwillig bodemonderzoek MILIEUTIPI DONDERDAG 21 JANUAR11993 Het waterbedrijf heeft op een aantal plekken in Meijendel, zoals bij het Pannenduin, de c meertjes al afgevlakt. Het resultaat is een fraai begroeid natuurlijk talud. i plantengroei nogal klein. I Duinxvciterbedrijf handhaaft oppen'lakte-infiltratie Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland gaat kleine vissen in zetten om de natuurschade van de waterwinning in het duingebied Meijendel in Wassenaar te verminderen. De karpers en brasems die nu in de duinmeren leven, moe ten eruit. De dieren wroeten de waterbodem om waar door de verontreiniging en voedingsstoffen uit het bo- demslib in het water terecht komen. Kleine vissen zoals rietvoorns en zeelten doen dit niet en horen van nature thuis in de duinmeren. wassenaar monica wesseling De schade die waterwinning via oppervlakte-infiltratie aan de natuur toebrengt, kan verder worden verminderd door de oe vers van de waterwinplassen af te vlakken. Dat is bij de helft van de watermeren al gebeurd. Boswandeling Pan van Persi.jn valkenburg De natuur- en milieuwerkgroep Valkenburg en het IVN begeleiden op zaterdag 30 jaunuari een natuurwandeling in het Katwijkse bos Pan van Persijn. De wandeling staat onder lei ding van natuurgidsen. De excursie begint om 14.00 uur bij de ingang van het bos en neemt anderhalf tot twee uur in beslag. De toegang tot het bos kost 1,50 gulden. Excursie vogelwerkgroep koudekerk/hazerswoudeDe vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude en omstreken organiseert op zondag 24 januari een vo gelexcursie naar de Zegerplas. Om 09.00 uur vertrekt de groep vanaf de parkeerplaats bij de kinderboerderij aan de Burge meester Bruins Slotsingel. Er wordt tijdens de tocht vooral aan dacht besteed aan het waarnemen van wintergasten zoals aller lei eendesoorten. Ook meeuwensoorten en struweelvogels wor den bespied en er wordt een kijkje genomen bij het ooievaar- buitenstatiop De Aarhorst. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Een verrekijker en laarsen zijn raadzaam mee te nemen. Vogels zijn schuw: vermijd daarom opvallend gekleurde kleding. Cursus weidevogelbeheer bodegraven De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid- Holland organiseert ook dit voorjaar weer de cursus weidevogel beheer. De cursus, vier avonden en een excursie, is bestemd voor veehouders en vrijwilligers. Aan de hand van dia's worden verschillende soorten weidevogels, hun gedrag en hun nesten besproken. De invloed van de agrarische werkzaamheden op de stand van de vogels passeert de revue alsmede de manier waar op de agrariër de vogels kan beschermen. De cursusavonden zijn op 25 februari. 11 en 25 maart en 29 april in sociaal-cultu reel centrum Het Evertshuis in Bodegraven. Zaterdagochtend 17 april wordt een bezoek gebracht aan een melkveebedrijf. De cursus kost 30 gulden. Nadere informatie en opgave kan bij SLNB, telefoon 01820-24500. Cursus fruitsnoeien boxtel De stichting De Kleine Aarde in Boxtel organiseert op zaterdag 6 en 13 februari een cursus over snoeien van laag stamfruitbomen en zachtfruitstruiken. De eerste zaterdag wordt de snoei van laagstamfruit besproken. Welke vorm moet een boom, hebben en hoe beïnvloed de snoei de vruchtbaarheid. Er is voldoende gelegenheid»zelf te oefenen. Een week later staat bessenstruiken, frambozen en bramen centraal. De prijs voor deze tweedaagse cursus bedraagt 120 gulden. Aanmelden voor 30 januari bij de Kleine Aarde (04116-84921). Show bonsaibomen in Boskoop boskoop Bonsaibomen van 6 tot 266 jaar oud zijn te zien op de Edo-Bonsai-show in Boskoop. Van 1 tot en met 7 februari wordt in het Internationaal Trade Center aan de Belgiëlaan in Boskoop de expositie gehouden. Er wordt voorlichting gegeven over het kweken en houden van bonsai-boompjes en hel aanleggen van een Japanse tuin. De show is gratis toegankelijk en is elke dag open van 10.00 tot 17.00 uur. Sparen op een milieurekening utrecht Inwoners van de provincie Utrecht hebben de moge lijkheid gekregen om een milieuspaarrekening te openen. De Stichtse Milieufederatie en deTriodosbank hebben speciaal hiervoor een samenwerkingsverband gesloten. De spaarders verklaren zich bereid een deel van de ontvangen rente voor de Milieufederatie te bestemmen, die daar speciale activiteiten van kan bekostigen. Om deze spaarvorm te stimuleren geeft de Trio- dosbank een procent rente extra. De Milieufederatie wil een deel van hét geld besteden aan maatregelen om de verdroging van de Utrechtse heuvelrug tegen te gaarl. Op de nog niet afgevlakte en dus nog loodrechte taluds groeien nauwelijks planten en huizen geen dieren. Moerasvo gels en vochtminnende vogels zoals de karekiet en de roer domp hebben een afgevlakt ta lud nodig om te kunnen foura- geren en broeden. Bij oppervlakte-infiltratie wordt rivierwater in meertjes in de duinen gepompt en nadat het door de grond naar bene den is gelopen, weer opge pompt. Met het water worden voedingstoffen en verontreini gingen in het duin gebracht. Door betere voorzuivering van het rivierwater is dit nadeel'te verminderen. Het duinwaterbedrijf DZH kiest volgens hoofd afdeling na tuur- en landschapsbeheer T. Bakker, heel bewust voor hand having van oppervlakte-infiltra tie ondanks de bezwaren hierte gen van natuurbeschermings zijde. Natuurbeschermers wil len dat overgeschakeld wordt naar diepte-infiltratie. Bij deze techniek wordt water op grote diepte in de duinen gebracht en later weer opgepompt. Alles ge beurt ver onder de grond en de planten en dieren merken er nagenoeg niets van. Onzeker Bakker erkent de nadelen van oppervlakte-infiltratie maar plaatst kanttekeningen bij de al ternatieve technieken. Diepte infiltratie is relatief nieuw. De bedrijfszekerheid is nog niet groot genoeg om de hele water winning daarvan afhankelijk te maken. Bovendien betekent volledige overschakeling naar deze techniek dat het duinge bied weer helemaal op de schop moet en dat is echt enorm scha delijk voor fauna en flora. Als je nu het duingebied zou moeten inrichten, zou je niet meer met oppervlakte-infiltratie begin nen, maar nu het er is, moet het er maar blijven." Een en ander neemt niet weg dat ook de DZH de komende ja ren het netwerk voor waterwin ning via diepte-infiltratie zal uitbreiden. DZH wint jaarlijks via oppervlakte-infiltratie 70 miljoen kubieke meter water. Tot het jaar 2000 neemt de be hoefte toe met 20 miljoen kuub. Deze groei wil DZH dekken door diepte-infiltratie toe te passen. Rond de eeuwwisseling zal in het duingebied in totaal 30 miljoen kuub water via diep te-infiltratie worden gewonnen. De 10 miljoen kuub 'extra' dient als vervanging voor een deel van de winning via oppervlakte infiltratie. Op de Vlakte van Waalsdorp is inmiddels het eer ste project voor diepte-infiltra tie (jaarlijkse winning van 4 mil joen kuub) opgezet. Op beperkte schaal toepassen van diepte-infiltratie gecombi neerd met maatregelen om de schade voor de natuur van wa terwinning te minimaliseren is- volgens Bakker de juiste weg. „Het andere uiterste is als je Meijendel teruggeeft aan de na tuur. Dat zou natuurlijk prach tig zijn, maar niet erg realis tisch. Water is hard nodig. In het drukbevvoonde westen vor men de duinen een betrouw baar waterreservoir. Dat is veel waard." :ust« Zwerfvuil op de Noordzee is deze Jan van Gent fataal geworden. Volgens de Vogelbescherming in Zeist sterven jaarlijks duizenden zee vogels aan zwerfvuil. Papier, plastic en touw komt in de magen van de dieren terecht. Daardoor krijgen de beesten maag- en darmstoornissen. De rotzooi verteert niet waardoor de vogels geen honger meer hebben en te weinig eten. De plastic houders waarin bierblikjes worden verkocht, kunnen verstikkingsdood veroorzaken als het plastic om de nek komt. Naast zwerfvuil zijn ook de industriële zeevisserij en de olieverontreiniging een bedreiging voor de zeevogels. Jan van Genten duiken bij het voedsel zoeken van grote hoogte de zee in. Deze heeft zich waarschijnlijk vergist en is met de bek in een visnet verstrikt geraakt, wat de dood tot gevolg had. foto martijn de jonge Overheid stelt steeds zwaardere eisen aan kwaliteit van de bodem monica wesseling Zuidhollandse bedrijven die de bodem van het bedrijfsterrein willen laten onderzoeken op verontreinigingen, kunnen hierbij hulp krijgen van de stichting Voorbereiding Bo demsanering Bedrijfsterreinen BSB. De stichting geeft voorlichting over milieupro blemen, helpt bij het vinden van goede on derzoeksbureaus en begeleid het bedrijf bij een eventuele bodemsanering. BSB is opgericht en wordt betaald door het bedrijfsleven. De overheid ondersteunt de nieuwe stichting.-Door zelf op vrijwillige basis nu reeds de bodem te laten onderzoe ken en zonodig te laten saneren wil het be drijfsleven voorkomen dat de overheid van bovenaf maatregelen dwingend oplegt. „De bedrijven blijven baas in eigen huis", aldus een woordvoerder van BSB. Deelname aan BSB is volgens de woord voerder wel vrijwillig, maar niet vrijblijvend. „Een bedrijf dat meedoet verplicht zich daarmee tot sanering over te gaan als uit onderzoek blijkt dat dit nodig is". BSB denkt dat er grote behoefte bestaat aan kennis over de vervuilingstoestand van de bodem. „Zeker nu de overheid steeds stringentere eisen stelt aan de kwaliteit van de bodem voor er tot bouw of verbouw mag worden overgegaan". Bodemonderzoek op bedrijfsterreinen wordt hoogwaarschijnlijk binnenkort door de overheid verplicht gesteld. In februari vergadert de Tweede Kamer over een wette lijke verplichting. redactie monica wesselinfl IN 'T VELD Een naam zegt vaak alles over het karakter van een boom. Neem nou de wilg. Luister eens naar de klank op uw tong. Wilg klinkt toch willig, heeft iets meegaands? Een boom die zich zonder kreunen alle takken laat afpakken? En wat dacht u van linde? Dat klinkt zoet en lief. Al leen aan de naam al proefje dat de linde vrijgevig is met honing en zoete geuren. En dan de pla taan. Een echte platte stadsjon- gen nietwaar? Met zijn geschil ferde bast is hij goed bestand tegen uitlaatgassen en bumper vrijages. Die naam moetje dan ook uitspreken met een zwaar Amsterdams accent: ple- taaaan... Maar dan de eik: geen woorden, maar daden. Dat straalt kracht uit, stoerigheid, John Metgod, robuust. Dat laatste woord komt van het Latijnse 'robur', dat zowel kracht als eik bete kent. En kracht straalt een eik uit. Dertig, veertig meter haalt een eik met gemak. Een beuk wordt niet ouder (nou ja, wat heet niet ouder) dan tweehon derd tot tweehonderdvijftig jaar, maar een eik draait zijn stam niet om voor vierhonderd jaar. Geen wonder want tegen die tijd kan zo'n stam een omtrek hebben van zeker zes meter. Alles aan de eik is overdadig. Hij kan niet wachten met het ma ken van takken en twijgen en begint er dan ook al mee onder aan de stam. Langs de hele, zwaar gegroefde bast vindt u dan ook wratten met een wir war van takken en twijgen. Vooral in de winter kun je zien dat de kruin ook veel meer hout bevat dan andere bomen. Maar gek genoeg heeft de eik 's zo mers toch een luchtiger blader kroon dan veel andere bomen. Zelfs bij een woudreus komt er nog genoeg licht op de grond om allerlei kruiden op de bo dem een kans te geven. In te genstelling tot de beuk die er minder takken en twijgen, maar een veel dichter bladerdek op na houdt, waardoor onder zo'n boom niets wil groeien. Een eik is ook overvloedig met zijn vruchten: het duurt zo'n jaar of veertig voor een eik gaat bloeien (overigens met bloe men die vrijwel geen mens ooit heeft gezien omdat ze zo piete peuterig klein zijn). Maar din is het ook: van dik hout zaagt men planken. Een gemiddelde eik geeft vanaf zijn veertigste per jaar minstens 15.000 eikels. Een eik van zo'n vierhonderd jaar produceert in zijn leven dan ook ruim 15 miljoen eikels! De oudste eik voor zover we weten staat in Engeland. Ui- j teraard zou je bijna zeggen. Hij j is zo wankel dat hij met zware j ijzeren staven overeind moet wórden gehouden en men vreest dat hij op een kwade dag I boven op de boerderij terecht zal komen. Vandaar dat de res- j pectabel oude boom de 'Doomsday oak' wordt ge noemd, de eik van de dag des oordeels. Maar ook deze naar I schatting duizendjarige eik draagt elk najaar nog eikels. Wel wat minder dan vroeger, dat wel. Een jaar of wat geleden heeft men ze nog eens geteld. Men kwam tot achttien stuks. I Maar ze waren wel superge- zond. Want om de nagedachte-1 nis aan deze viriele grijsaard uit de Middeleeuwen levend te houden, heeft men de eikels aangeplant. En ze kwamen stuk voor stuk op. Als dat niet kras ton in 't veld Onderzoek na&r wintersmog wageningen. De Landbouwuniversiteit Wageningen, de Groningse universiteit en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne gaan onderzoek doen naar de invloed van wintersmog op de gezondheid van mensen. De metingen worden gedaan in Rotterdam en eer aantal kleiner gemeenten zoals Reeuwijk en Bodegraven. Het onderzoek, dat in 1996 moet zijn afgerond, richt zich op kin deren tussen 8 en 12 jaar en volwassenen in de leeftijdsgroep 50 tot; 70 jaar. Uit eerder onderzoek is al duidelijk geworden dat deze twee: hpvolkinocornpnpn hpt mppcf gevoelig zijn voor luchtverontreini-, bevolkingsgroepen het r gingen. Ongeveer 400 kinderen en 50 volwassenen in de betrokken ge-| meenten zal worden gevraagd om gedurende drie maanden elke dag een simpele test te doen. Tegelijkertijd worden er luchtmetin-' gen verricht. Zo wordt in Rotterdam en in Reeuwijk gemeten hoe-| veel stofdeeltjes zich in de lucht bevinden en uit welke stoffen dej deeltjes bestaan. PVC Multomappen, snelbinders en opbergbakjes zijn veelal van het milieuonvriendelijke pvc (poly- vinyl-chloride) gemaakt. PVC heeft als belangrijk nadeel dat bij de verbranding.ervan (in af valinstallaties), dioxine vrij komt. Dioxine is kankerbevor- derend en kan schade toebren gen aan het ongeboren kind. Ander materiaal zoals papier, hout, staal en andere soorten plastic of karton zijn te prefere ren. Plakband kan ook van pvc zijn, maar van polypropeen ge maakt kleefband is ook verkrijg baar. Balpennen Het schrijvende deel van de na tie gooit elke dag zo'n 200.000 pennen en fineliners weg. Dat betekent een fikse bijdrage aan de afvalberg. Door gebruik te maken van vulpennen met los se inkt wordt schrijven een stuk minder milieubelastend. Bal pennen met verwisselbare stif ten of vulpennen met inktpatro- nen zijn ook minder belastend dan wegwerpbalpennen. Gummen worden gemaakt van plastic of rubber. De plastic gum is glad en reukloos, de rub bergum ruikt wel. Een plastic gum wordt van pvc gemaakt. Bij de verbranding van pvc komt dioxine en zoutzuur vrij. Dej produktie van pvc is evcnrViin best voor het milieu. Rubber is een natuurprodukt en gummen van dit materiaal kleven dus veel minder bezwaren. Viltstiften kunnen schadelijke oplosmiddelen bevatten: vfuch-' tige stoffen die bijdragen aan de smogvorming. De markeerstif ten (fluorescerende stiften) en kinderstiften zitten geen giftige stoffen. Steeds meer fabrikanten brengen stiften op waterbasis op de markt en deze zijn uil milieuoogpunt veel beter. Ed- ding en Stabilo hebben zelfs na- vulbare stiften. Correctielak De bekende witte vloeistof bevatten veelal scha delijke oplosmiddelen zoals tri- chloorethaan. Inademen is slecht voor de gezondheid. Tri- chloorethaan tast de ozonlaag aan en de stof wordt tuur slecht afgebroken. Er zijn] tegenwoordig milieuvriendelij ke correctielakken verkrijgbaar van de merken Opti en Cancel. Deze middelen bevatten wel oplosstoffen, maar minder schadelijke. Echt groene correc tielakken zijn Tipp-Ex=Aqiiaf- luid 4300 of 4800. Deze bevat ten helemaal geen oplosmidde len (en dat ruik je zo). Overge bleven potje correctielak (öf in gedroogd) moeten bij de chemokar worden ingeleverd. tip milieudefensie» BSB schrijft de komende weken 3500 be drijven aan met de vraag of ze vrijwillig een bodemsonderzoek willen laten verrichten. Dit onderzoek moeten ze zelf betalen, maar BSB verwacht quatumkorting te kunnen bedingen bij de onderzoeksbureau's. De 3500 bedrijven worden geselecteerd op grond van de gevoeligheid van de grond soort waarop ze gevestigd zijn danwel de historie van het terrein. Zandgrond is ge voeliger voor verontreinigingen dan klei grond. De geschiedenis van het bedrijfsterrein geeft ook aanwijzingen voor de kans op ver ontreiniging. Zo is de kans op vervuiling, groot als er op het terrein vroeger bijvoor beeld een gasfabriek heeft gestaan. BSB is gevestigd in Rotterdam. Geen uitbreiding chloorproduktie De Zuidhollandse Milieufederatie is fel gekant tegen uitbrei ding van de chloorpróduktie door het chemieconcern Akzo in Rotterdam. ZHM heeft, mede namens andere milieuorganisa ties, bezwaar aangetekend bij gedeputeerde staten van Zuid- Holland. GS moeten een vergunning verlenen. De milieubeweging is tegen uitbreiding van de chloorpro duktie omdat het gas giftig, milieubedreigend en gevaarlijk is. Bovendien dragen chloorverbindingen bij aan het ontstaan 9Sn het gat in de ozonlaag. Uitbreiding van het produktie is volgens ZHM in strijd met het Nationaal Milieu Beleidsplan waarin staat dat de industrie moet zoeken naar alternatieven voor chloorverbindingen. Ook het vervoer van de chloorverbindingen per trein ziet de milieufederatie absoluut niet zitten. Trein transport is gevaar lijk. Gebeurt er een ongeluk dan zijn mens en milieu de dupe.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12