Peugeot 306 nieuwe troef in Astra-klasse Weg en wiel Grand Cherokee: Amerikaanse terrein-adel Off. Peugeot-dealer voor Leiden e.o. AUTO LEITHON Autoverkoop toch iets hoger Opdracht: 35 km/u met 15 kilo bagage DONDERDAG 21 JANUAR11993 der motor van 4.0 liter en 168 pk (124 kW). In de Grand Cherokee is naast een krachti ger (184 pk/135 kW) \ierliter motor ook een nieuwe 5.2 liter achtcilinder motor lever baar. Die geeft maar liefst 215 pk/158 kW vermogen af en een trekkracht van 375 Nm bij 3.050 toeren per minuut. Wie met terreinwaardige trekkracht in com binatie met een behoorlijke dosis stoere luxe degelijkheid aan de gang wil, heeft keus uit drie uitvoeringen. Direct leverbaar zijn de Cherokee 4.0i Laredo, 4.0i Limited en 5.2i Limited met prijzen vanaf 88 mille. De Grand Cherokee laat geen twijfel be staan over de doelgroep, dat moeten ge woon flink verdienende, goed in het pak zit tende vrijbuiters zijn. Golftassen, geweren. laarzen of zadels, men zal ze in de laad ruimte van deze royaal en hoogzittende au to's veelvuldig tegenkomen. In de duurste Limited-versies is men omgeven door leder, hout en pluche. De voorstoelen zijn meer voudig elektrisch verstelbaar, de achterbank is neerklapbaar en vergroot de toch al niet kleine bagageruimte aanzienlijk. De beschaafde stationcar heeft stijl en is niet te hoog of anderszins grof van maat voering. De standaard 4-traps automaat maakt van deze ruime vijfpersoons Jeep een bijzonder automobiel. Heerlijk om even met zo'n krachtpatser de prut in te duiken met de zekerheid van ABS en 'Quadra-Trac' vierwielaandrijving, en daarna luxueus en comfortabel over het asfalt te suizen. Airbag achterin Nissan heeft een airbag ont wikkeld voor de achterpassa giers. De luchtzak heeft met honderd liter een grotere in houd dan de airbag voorin. De fabrikant wil deze nieuwe veiligheidsvoorziening eerst in Japan op de markt brengen. Met de nieuwe Grand Cherokee begeeft het Amerikaanse merk Jeep zich in de hogere regionen van het segment van de vierwiel- aangedreven auto's, waar de zogeheten 'terrein-adel' zich ophoudt. De ruige Jeep van weleer is uitgegroeid tot een Ameri kaanse variant van de Britse Range Rover. Na een aantal jaren van rustige verkoopac tiviteiten gaat het merk jeep onder de hoe de van Chrysler opeens goed vooruit. De twee modellen Cherokee en Wrangier lieten vorig jaar een stevige verkoopstijging zien. Het volledig nieuwe model Grand Cherokee wordt gevoerd naast de al langer bekende Cherokee. Die gewone 4x4 heeft een 6-cilin- Yue Loong weg uit Nederland Het Taiwanese automerk Yue Loong verdwijnt na twee jaar van de Nederlandse markt. De Yue Loong Motor Company in Taiwan heeft besloten de ex portactiviteiten, die voorals nog alleen op Nederland ge richt waren, te staken. De Yue Loong Feeling werd op de RAI in 1991 voor het eerst buiten Taiwan geïntroduceerd. De verkoop in Nederland start te in februari vorig jaar. Tot nu toe zijn ongeveer 130 Feelings verkocht. De eigena ren krijgen van de importeur, Furimpo in Ridderkerk, een regeling aangeboden. BUK IN HET VERLEDEN 1*1121 Oegstgeesterweg/Maredijk 175, t/o het nieuwe postkantoor. Telefoon 071-212911. BLIKVANGERS Yamaha: plannen sportauto in de ijskast De Japanse motorproducent Yamaha geeft geen vervolg aan zijn plannen om een sportwagen voor de Europese markt te fabrice ren, die een snelheid van meer dan 300 kilometer per uur kan bereiken. Door de slechte economische situatie kan het bedrijf geen duidelijk beeld over de afzetmogelijkheden krijgen. Het was de bedoeling dat de éénpersoonswagen van aluminium ge heel met de hand zou worden vervaardigd door de Britse doch teronderneming Ypsilon Technology. Gratis hulp voor (nieuwe) Scorpio-rijders Kopers van een nieuwe Ford Scorpio kunnen twee jaar lang gra tis een beroep doen op Scorpio Assistance, een exclusief hulp programma dat in alle landen van Europa, plus de meeste rond de Middellandse Zee, van kracht is. Het hulpprogramma is op ieder uur van de dag, ook in het weekeinde, bereikbaar en biedt hulp als de auto er door pech of een ongeval mee ophoudt. Citroen AX D 'schoon en superzuinig' Deze maand is een nieuwe dieseluitvoering van de Citroën AX leverbaar geworden, genaamd First D. De kleine diesel is ver krijgbaar met 3 of 5 deuren voor respectievelijk 24.070 en 24.970. Volgens de fabrikant is de motor schoon en extreem zuinig: bij een constante snelheid van 90 km/uur is het verbruik slechts een liter diesel per 33 kilometer. Hieraan dragen ook de nieuwe Michelin-banden bij, die Citroën monteert. Deze MXN- banden (met de N van Natuur) hebben maar liefst 35 procent minder rolweerstand, terwijl de houvast op zowel droog als nat wegdek even doeltreffend is gebleven, aldus Citroën. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen zijn te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht uitgevoerd en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen knooppunt Muiderbergen Bussum. Hengelo - Amersfoort (A 1) Ter hoogte van Deventer, richting Amersfoort. Ter hoogte van Barneveld, richting Amersfoort, overdag. Utrecht - Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Everdingen en Culemborg, avond en nacht. Tussen Boxtel en Liempde, avond en nacht. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen knooppunt Badhoevedorp en Hoofddorp. Diemen - Amstelveen (A 9) Ter hoogte van de Gaasperdammerweg. Ring Amsterdam (A 10) T.h.v. Zeeburgertunnel en de Coentunnel, avond en nacht. Den Haag - Arnhem (A 12) Tussen Den Haag Centrum en het Prins Clausplein. Tussen Driebergen en Maarn, in de avonduren. Tussen Maarsbergen en Veenendaal, 's nachts. Rotterdam - Den Haag (A 13) T.h.v. knooppunt Ypenburg, richting Den Haag, c Rotterdam - Breda (A 16) Tussen Van Brienenoordbrug en knooppunt Ridderkerk, overdag. Roosendaal - Dordrecht (A 17) Ter hoogte van Moerdijk, richting Dordrecht, overdag. Gouda - Hoek van Holland (A 20) Tussen het Gouwe-aquaduct en Moordrecht, overdag. Utrecht - Zwolle (A 28) Tussen knooppunt Rijnsweerd en Zeist. Tussen Soesterberg en Amersfoort, 's nachts. Tussen Epe en knooppunt Hattemerbroek. In het begin van de eeuw lieten welgestelden zich graag luxueus vervoeren. In een kostbaar uitziende auto, royaal voorzien van fluweel, leer en tapijt en met een motor die krachtig, stil en soepel was Een auto die volledig aan deze eisen tegemoet kwam, was de Rolls-Royce Silver Ghost, een kwali- teitsprodukt dat al gauw de reputatie 'beste auto ter wereld' verwierf. De Silver Ghost waar tegen woordig vele miljoenen voor worden betaald, dankte zijn naam aan de geruisloze 7-liter 6-dlin- der motor en zijn glanzende aluminium carrosserie. De produktie begon in 1907 en duurde voort tot 1925, waarin ruim zesduizend exemplaren werden gebouwd. Op de foto een Ghost die op Schiphol klaarstond om verscheept te worden. ARCHI[fFOrO UNHID PHOTOS Dl BOfR Op 18 februari komt in Frankrijk de Peugeot 306 op de markt en een maand later zal dat ook in ons land het geval zijn. UTRECHT De 5-deurs 306 is de opvolger van de inmiddels zeven jaar ou de 309 en moet een geduchte concurrent worden van auto's als de Volkswagen Golf en de Opel Astra. Als over een jaar de 3-deurs uitvoering van de 306 leverbaar wordt, zal echter ook het voormalige 'succesnummer' 205 overbodig worden. Peugeot is september vorig jaar al in het Franse Poissy met de produktie van de 306 begonnen en bouwt er momenteel zo'n 600 per dag. Binnenkort zal de wagen ook in Engeland en Spanje op de band gaan waarna de produktie gaat oplopen naar ruim 2.500 auto's per dag. De 306 is volgens Peugeot niet zomaar een nummer maar het begin van een geheel nieuwe koers. Nu wordt alleen nog een 5-deurs uitvoering gemaakt en is het motorenprogramma be perkt tot drie benzineversies, in de toekomst staat een 'veelheid aan ontwikkelingen, ook op car- rosseriegebied' op het program ma waarmee de 306 tegemoet zal komen aan de wensen van een zeer breed publiek, aldus Peugeot. Zo kunnen we een die selmotor en een 16-klepper te gemoet zien en zal de 306 mo gelijk ook als 4-deurs sedan (met kofferbqjp en als cabriolet op de markt worden gebracht. De autobranche heeft 1992 toch nog goed kunnen afsluiten. De verkopen trokken in de laatste maanden van vorig jaar name lijk sterk aan door de dreigende belastingmaatregelen. Daardoor steeg de autoverkoop volgens de RAI tegen alle sombere ver wachtingen in met 1.375 stuks tot 492.130 wagens. In de eerste negen maanden van vorig jaar werden nog 5 procent minder modellen aan de man gebracht. Nummer één is wederom Opel. Vooral dankzij voorspoedige verkopen van de Astra verkocht Opel bijna 7.000 auto's meer dan in 1991. Met 73.129 stuks had het merk vorig jaar bijna 15 procent van de Nederlandse markt in handen. De nummer twee van 1991, Ford, kende een rampzalig jaar. Ford bracht slechts 38.701 auto's aan de man, bijna 11.000 minder dan in 1991Meer dan de helft van dat vérlies komt voor rekening van de Escort. Ford werd prompt voorbij gestreefd door Volkswagen/Audi, dat met de nieuwe Golf wèl een succe snummer in huis had. VW/Audi verkocht vorig jaar 51.775 au to's, bijna 8.000 meer dan een jaar eerder. Ook Renault, Volvo en Hyundai hadden een goed jaar. De Fran sen verkochten ruim 2.500 au to's meer en Volvo 2.000 (vooral dankzij de 400-serie). Het Koreaanse merk Hyundai steeg door naar 7.803 verkochte auto's, 1.868 meer dan in 1991. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De 306 is een kpurige auto, die perfect in de pas loopt met de andere Peugeots. Geen gedurf de experimenten, maar be proefde techniek (voor een deel uit de Citroën ZX) en een fraai gestroomlijnd uiterlijk, dat ken merkend is voor de stijl die Peu geot de laatste jaren hanteert. Het nieuwe 'succesnummer', dat binnenkort op de Amster damse Auto RAI is te zien, heeft een lengte van vier meter en een royale wielbasis van 2,58 meter. De wielen zijn vrij ver naar de hoeken geplaatst en de carrosserie ligt slechts 11 centi meter boven het wegdek. Dit al les moet de wagen een krachti ge uitstraling geven. Eind deze maand sluit de inschrij ving voor d# prijsvraag van de 365-Dagen Fiets. Het is een prijs vraag van het tijdschrift Fiets ter gelegenheid van het tienjarig be staan. De prijs bedraagt 25.000 gulden. Het gaat erom een voertuig te ontwerpen dat door spierkracht wordt aangedreven en het gehele jaar door praktisch bruikbaar is. De berijder van het voertuig moet in staat zijn om met 15 kilo bagage in een uur tijd minimaal 35 kilometer af te leggen. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijk voertuig het uiter lijk heeft van een overdekte lig fiets. Half december hadden 300 belangstellenden het regle ment aangevraagd. Pas vijftien personen hebben zich echter daadwerkelijk ingeschreven, waaronder bekende ontwerpers uit de club van Human Powe red Vehicles. De meeste in schrijvingen zijn van Nederlan ders maar ook Engelsen, Cana dezen en Duitsers doen mee. Er zijn ontwerpers die met meer dere typen inschrijven. Diverse aanvragers van het re glement hebben vraagtekens gezet bij de bepaling van 35 De firma Simson heeft een bandenplakset gemaakt, waarvan het doosje dienst doet als bandenwipper. Zowel het doosje als het deksel zijn te gebruiken on een buitenband van de velg te halen. 'Plaklichter' is de naam van dit setje dat 8,95 kost. foto simsg km/u met 15 kilo bagage. Beide grootheden blijken in de prak tijk moeilijk te verenigen. De re dactie van Fiets maakt duidelijk dat dit juist is gedaan, om pure racevoertuigen die geen prak tisch nut hebben uit te sluiten. De organisatie van de prijsvraag voor de 365-Dagen Fiets heeft samenwerking gezocht met de Technische Universiteit Eind hoven. die een fiets-ontwerp- wedstrijd voor studenten heeft uitgeschreven. Er wordt naar gestreefd de uitslag van beide wedstrijden op de TU-Eindho- ven te geven op 18 maart. De dag daarvóór zullen de ontwer pers van de genomineerde voertuigen een tijdrit houden. Ter plekke komt er bovendien een tentoonstelling van alle ont werpen. Apart van deze manifes taties is er nog een der de ontwerpwedstrijd voor een degelijke ge- bruiksfiets, de Holland Super, uitgeschreven door de KRO. TV-pro- gramma's zullen deze wedstrijd begeleiden. Fiets van het Jaar Het is al een aantal jaren traditie, dat rond eind januari de verkiezing ge houden wordt van de Fiets van het Jaar. Van morgen was dat mo ment weer aangebroken in het RAI-Congrescentrum in Am sterdam. Bij het ter perse gaan van deze krant wa> de uitslag nog niet bekend. De volgende vijf fietsen stonden op de nomi natie: Dawes Backstreets, Ga zelle Galerie, Kildemoes Colibri, Sparta Aspen en Vertex ProFlex 753. De jury bestaat elk jaar uit een wisselende groep onafhan kelijke deskundigen. Dit jaar waren dat Otto Beau jon (fiets- historicus, medewerker VVieler Revue), Bert Alfrink (publicist), Coby Haartsen (Fietsvakantie winkel Woerden). Kor van Hui ten (sportarts, publicist), Mar- tijn Kuiper (Fietsersbond EN FB), lack Oortwijn (hoofdredac teur Tweewieler) en Ferry Smith (ANWB).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11