Voedzame ijsblokjes voor snelle keuken Lever op z'n Walchers:een verfraaide boerenmaaltijd Gember Smaak Lekker hapjes met vis "WOENSDAG 20 JANUARI 1993 REDACTIE. HENRlETTE VAH DER HOEVEN Na al dat uitvoerige koken van rond de feestdagen kan het allemaal wel weer wat eenvoudiger. Tijd voor het eenpansgerecht van MARIETTE KULLMANN UIT HEEM STEDE. SPERZIEBONEN MET ROOKWORST Katenspek in blokjes snijden en in de boter aanbraden. Sperziebonen wassen, breken en bij het spek doen. Bonenkruid, driekwart liter heet water en bouillonblokken toevoe- gen. Aardappelen schillen, in grote Nodig voor twee per- grove stukken snij- sonen: 500 gram den en erbij doen. sperziebonen; 500 Rookworst in zijn gram stevige aardap- geheel erboven op pelen; 1 rookworst, leggen, Deksel op de ons katenspek; bo- pan en ongeveer nenkruid; 2 bouillon- twintig minuten ko- blokken; boter; meel. ken. Daarna de worst in plakjes snij- den en terug doen i de pan. Meel met Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezonden. MENU VAN DE DAG voorl ichti ngsbureau voorde voeding GEHAKTBALLETJES 5 GROENE KOOL AARDAPPELPUREE WARME CHOCOLADEMELK MET KRUID- KOEK (zie onderstaand recept) Doe 125 gram bruine suiker, 125 gram zelf- rijzendbakmeel, een klein ei, 25 gram klein gesneden oranjesnippers, halve eetlepel koekkruiden, halve dl sinaasappelsap, halve eetlepel geraspte sinaasappelschil en wat I zout in een kom. Mix hiervan een glad deeg. Doe dit deeg in een beboterde en met bloem bestoven cakeljljk en bak de koek in ongeveer 70 minuten midden in een matig warme oven (150 graden C.) Snijd de koek in J Oplakken. Per persoon: 420 kilojoules, 100 kilocalo rieën,2 g eiwit, 2 g vet 22 g koolhydraten. JULIENNESOEP WITTE BONEN MET ROLLADE EN APPEL (zie onderstaand recept) ANDUVIESALADE Fruit een kleingesneden ui in 10 gram (di- eet)margarine of boter in een pan met een artti-aanbaklaag. Bak een stukje in ringen gesneden prei mee. Boor uit een geschilde appel het klokhuis en snijd hem in plakken. Voeg een blikje witte bonen in tomatensaus toe en warm dit even mee. Doe de bonen in een ovenvaste schaal. Leg er 150 gram in plakken gesneden rollade op en leg de ap pelplakken er naast. Dek de schotel af en zet hem dertig minuten in een matig hete oven (175 graden C.). Per persoon: 2300 kilojoules, 550 kilocalo rieën, 40 g eiwit, 18 g vet 54 g koolhydra- PREISCHOTEL (zie onderstaand recept) HOPJESVLA MET SCHUIMPJE Kook 600 gram geschilde aardappelen in 25 minuten gaar en maak er met ongeveer 3 dl hete melk puree van. Maak 750 gram prei schoon en snijd hem in dunne ringen. Kook de prei in 15 minuten gaar. Fruit een klein gesneden ui in 10 gram (dieet)margarine of boter in een pan met anti-aanbakbodem. Bak 150 gram shoarmavlees al omschep pend mee. Doe de gare prei in een ovenvas te schaal, verdeel het vlees er over en schep de aardappelpuree er op. Strooi er wat ge raspte kaas over en zet de schaal even on der de grill. Per persoon: 2400 kilojoules, 570 kilocalo rieën, 35 g eiwitten, 15 g vet, 72 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor tweepersonen. Geen restjes, geen vuile pannen Zoals kinderen in hun speelkeuken plastic maaltijden sa menstellen, zo gaat dat als het aan Delta Daily Food ligt dadelijk ook met diepvriesporties in de keukens van res taurants, cateraars, ziekenhuizen en vliegtuigmaatschap pijen. Een blokje kip, vlees of vis, een blokje aardappels, rijst of pasta, een of twee blokjes groenten, een blokje saus, in de oven of magnetron en klaar is Kees. Vers- eri vriesmaaltijdleveran- cier Delta Daily Food in Nieuw- Vennep, levert sinds kort een uitgebreide reeks kant en klare diepgevroren maaltijdonderde len. Daarmee kunnen koks in korte tijd vele verschillende schotels samenstellen. De snelle keuken heeft alleen nog een groot vriesvak, waarin eenper soonsblokjes eten liggen en een oven, steamer of magnetron. Delta Daily Food introduceer de de methode op de Parijse voedingsbeurs Salon Internatio nal de 1' Alimentation. Veel grootverbruikers voelden tot nog toe weinig voor complete kant- en klaargerechten, omdat daaraan niets te veranderen viel. Directeur A. T. Aaldring van Delta Daily Food verwacht veel van de vinding. „Het is het ei van Columbus", zegt hij. „Afhe- mers krijgen dadelijk dozen met diepvrieporties binnen met in elke doos een steriele latex handschoen om de porties op de borden te rangschikken. De porties zijn allemaal al op smaak gebracht. De kok hoeft er niets meer aan toe te voegen, geen pannen meer vuil te ma ken, geen overschotten meer weg te gooien. Iedereen heeft er op zitten wachten. Er zit toe komst in de diepvries. Binnen vijf jaar zal het een volledig ge accepteerde methode zijn", zo verzekert hij. „De prijs ligt nau welijks hoger dan het halffabri kaat en wij hebben er nauwe lijks extra voor hoeven investe ren. Dit marketingidee is een revolutie in de voedingswe reld." Delta Daily Food is een snel groeiend bedrijf onder de uitvliegroutes van Schiphol met vestigingen in Canada en Groot-Brittannië. De Verenigde Staten staan voor dit jaar op het programma. Het bedrijf levert verse maal tijden aan de KLM, Lufthansa, Air 2000, Air Canada en Ameri can Airlines. Volgend jaar staat speciaal voor de KLM een nieu we uitbreiding, een tray-line, op het investeringsprogramma, hoewel de KLM onlangs zelf een geheel nieuwe cateringfabriek heeft geopend. Voor Albert Heijn en de Su perunie levert het bedrijf koel- verse maaltijden, die in de mag netron of in de oven verhit kun nen worden, de zogenoemde 'huistraiteur-maaltijden'. In Duitsland behoort Bayer tot de klanten. In Canada levert het bedrijf aan de Price Club Com pany, een groothandelsmarkt zoals de Makro. Voor Iglo be reidt de keuken van Delta Daily Food eveneens maaltijden en vriesgroenten. Directeur Aaldring: „Geen vuile pannen UNITED PHOTOS DE BOER. Geen geld voor het Carnaval van Rio? Geen nood met een nieuwe drankje haal je de Braziliaanse sfeer in huis. AI meer dan 200 jaar maken de Brazilia nen van suikerriet een destillaat dat ze cacha^a noemen. Er zijn vele soorten en één ervan, Berro d'Agua (Schreeuw van het water), is sinds kort in Neder land te koop. Berro wordt in tegenstel ling tot de andere soorten tweemaal gedestilleerd en daardoor is deze drank (40% alcohol) zo zuiver en zacht. Je kunt Berro puur drinken of met een halve limoen, een flink schep witte basterdsuiker en ijs. Maar dat is echt al leen voor de liefheb bers van een stevige borrel, die zijn uit gekeken op wodka. Berro is ook lekker met vruchtensap of cola. Maar voor wie er teveel van drinkt wordt het de vol gende ochtend een schreeuw om water. Meer informatie: tel. 0 34 06 - 635 34. Het aanbod van vis op de markt en bij de vishandel wordt steeds groter. Inktvis, harder, tilapia, mul, bonito en grote garnalen zijn zo wat soorten die de laatste jaren steeds vaker wor den aangeboden. Vissoorten die uit alle uithoeken van de wereld worden geïmporteerd, hier vaak geïntroduceerd door allochto nen. In hun 'keukens' zijn de meest heerlijke gerechten met deze vissoorten terug te vinden. Wat dacht u van het volgende Spaanse garnalenhapje, lekker bij een drankje of als voorge recht. Nodig: 12 grote garnalen (oe- dangs);125 g boter; 4 teentjes knoflook; ,2 eetl. zeer fijngehakte sjalotjes; 1 rode paprika in dunne reepjes; peterselie; 4 eetl. cognac, armagnac of vieux. Garnalen pellen, maar het staartstukje laten zitten. Zorg vuldig de zwarte ruggestreng verwijderen. Wassen en droog- deppen tussen keukenpapier. De boter in pan laten smelten. De pan van het vuur nemen en er de teentjes knoflook boven uitpersen. De garnalen aan twee kanten door de boter wentelen, in de pan met boter leggen en het geheel enkele minuten ver hitten. De garnalen uit de pan halen en apart leggen. De fijngehakte sjalotjes door de botersaus roeren en dit mengsel weer enkele minuten verwarmen. De cognac toevoe gen, roeren en de garnalen weer in de pan doen. Voeg ook de reepjes paprika toe. Verhit het geheel nog twee minuten. Gar neren met fijngehèkte peterse lie. Serveren met stokbrood of saffraan rijst. Ook heerlijk en eenvoudig te bereiden is de volgende vissoep met gerookte zalm. Nodig: 1 lente-uitje; 1 tomaat; 200 g visfilet; 1 dl witte wijn; 50 g gerookte zalm; 25 g boter; 1/2 I visbouillon (eventueel van tablet); 25 g bloem; 1 dl zure room; 1 eet lepel fijngehakte dille; zout en pe per. Het lente-uitje schoonmaken en in reepjes snijden. De tomaat 15 seconden in heet water dompe len, het velletje verwijderen en het vruchtvlees in stukjes snij den. De lente-ui met de tomaat, de in stukken gesneden vis en de wijn 10 minuten op het vuur verhitten. Het vismengsel met de gerookte zalm, op 4 reepjes na voor de garnering, in de keu kenmachine pureren. De boter laten smelten. De bloem erdoor roeren en vervol gens de bouillon en de vispuree. De soep aan de kook brengen. De zure room met wat warme soep gladroeren en het mengsel aan de vissoep toevoegen. De soep op smaak brengen met zout en peper, in borden schen ken en met dille en een reepje gerookte zalm gameren. De bereidingstijd van beide ge rechten is kort, 10 minuten voor het garnalenhapje en 20 minu ten voor de soep. De soep kan uiteraard van tevoren bereid worden. Nederland telt ruim vijftig Meesterkoks, en één van hen is Sjaak Jobse, chef-kok van een bejaar denhuis in Middelburg. Meesterkok wordt je als je met succes een zwaar examen hebt afgelegd, dat wordt afgenomen door de Stichting Vakoplei ding Horeca. De Meesterkoks zijn verenigd in een gilde waarvan Cas Spijkers van Restaurant De Swaen in Oisterwijk giidemeester is. Het Gilde van de Nederlandse Meesterkoks heeft onlangs een boekje uitgegeven met recep ten van de leden. Veel van die recepten zijn streekgebonden. Sjaak Jobse leverde een recept voor een gerecht dat niet alleen uit Walcherse be standdelen is opgebouwd maar ook een feestelijk karakter draagt. Hij liet zich inspireren door de maaltijd die vroeger thuis op de boerderij tijdens de slacht op tafel kwam. Peertjes, raapjes, kogelboontjes en kleine witte boontjes, stuk voor stuk echt Wal cherse produkten, gingen met een stuk vlees in één pot. Het is deze groentegamituur die het re cept een echt Walchers tintje geeft, maar die in het boekje helaas is weggelaten. Overigens wer den tot in de jaren zestig voor de kust van West- kapelle nog kreeften gevangen. INGREDIËNTEN: 4 plakken kalfslever van ong. 140 g, paneermix van 40 g Zeeuwse volkorenbloem, 20 g uien, zout, peper en marjolein. VOOR DE VULLING: 40 g groene kool, 150 g tomaat, 60 g gekookt kreefte vlees en 50 g room. VOOR DE SAUS: 2 dl kalfsfond (bouillon), 1 dl kreeftefond en 50 g boter. VOOR DE GARNITUUR: 35 g gedurende één nacht ge weekte kogelboontjes, 35 g geweekte Walcherse witte boontjes, 2Ó0 g Gieser Wildeman, 200 g blauwkopraap, 1 liter kalfsfond en 200 g Koop- mans Blauwe aardappelen. Verder: 1 dl bruine kalfsfond, 2 eidooiers en wat basilicum. En dan hebben we nog boter, olie, zouten peper nodig. BEREIDING: maak een paneermix door de uien te fruiten in wat olie en ze na afkoeling met bloem en kruiden in een blender fijn te malen. Wentel de kalfslever door de gezeefde paneermix. Pel de tomaat en snijd die in heel kleine blokjes, snijd de kool in smalle reepjes. Bak de groente en tomaat aan in wat olie en doe er het kreeftevlees bij. Bindt het geheel met de room en laat deze vulling op een laag pitje wat inkoken. Meng voor de saus de kalfsfond met de kreefte fond en laat die tot anderhalve deciliter inkoken. Bindt de saus door blokjes koude boter er één voor één doorheen te mengen. Houdt de saus warm. Kook voor de garnituur de geweekte witte boontjes en de kogelboontjes met de raapjes en de peren in ongeveer een uur gaar in de kalfsfond en laat ze afkoelen (dag tevoren maken). Snijd de raapjes in blokjes en de peren in schijfjes. Neem vier met boter ingevette ringen met een doorsnee van ongeveer 7,5 cm en zet die op een bakplaat. Bekleed de ringen van binnen met dakpansgewijs geschikte perenschijfjes, vul het jnidden met raapjes en boontjes en giet er wat van de royale over. Zet de bakplaat in een op 180 graden voor verwarmde oven en laat de garnituur in tien mi nuten warm worden. Frituur de in snippers ge sneden aardappel. Bak intussen op een heel laag vuur de lever langzaam in de boter rosé. Snijd de plakken in de lengte doormidden. Leg op een hal ve plak wat vulling en leg de andere helft van de plak lever er bovenop. Strooi er wat van de ge frituurde aardappel over. Haal de garnituur voor zichtig uit de ringen en zet een perenvormpje op ieder bord. Giet» wat van de saus ernaast. Als u geen ringen hebt, kunt u de garnituur ook in soufflépotjes maken. De inhoud moet dan na het storten worden omgedraaid. Sjaak Jobse met zijn creatie 'in kalfslever". Hoewel er de laatste tijd vanuit de wetenschappelijke hoek nogal wat onderzoeTc gedaan is naar voeding en eetgewoonten, is toch het verschil in smaak in verschillende culturen nog altijd een mysterie. Waarom is een Franse maaltijd niet compleet zonder kaas; waarom combineert de Kantonese keuken zout en zoet; waarom houden Russen zo van zuur met zure soep en zuur ingelegde groenten? En waarom zijn bepaalde exoti sche basisgerechten en specerijen, die in hun eigen land hartig worden bereid, in Ne derland een zoet leven gaan leiden? Zoals rijst Pas enkele decennia eten we hartige rijst, nasi. risotto, kerrierijst. Daarvóór is rijst en kele eeuwen zoet geweest: rijstepap, rijst pudding, rijst met krenten, suiker en ka neel. Kaneel, een specerij die in oosterse keukens tot de pittige kruidenmengsels be hoort, zoals het Chinese vijfkruiden poeder en veel in pittige vleessauzen wordt ge bruikt, wordt in Nederland over zoete rijst gestrooid en is onmisbaar geworden bij zoete appeltjes en peertjes, appeltaart en kaneelbeschuitjes. En de pittige gember verdween hier in zoete koek. Medicijn De gemberplant,-waarvan de lichtbeige wortel als specerij wordt gebruikt, stamt uit Zuidoost-Azië, misschien China, of ook In dia. De latijnse naam 'zingiber' is afgeleid uit de oude Indiase taal Sanskriet en bete kent 'hoomvormig', omdat de wortel wel wat op een hertegewei lijkt. In China zegt men 'chiang'. Omstreeks het begin van onze jaartelling kwam gember, via Arabische kooplui, naar Rome, waar men wel van pittige smaken hield. De Romeinen aten gember ook als medicijn tegen maagpijn en een overladen maag (wat nogal eens voorkwam). Terecht, gember helpt de spijsvertering op gang. Het is dan ook zinnig om gember te snoepen bij de koffie na een copieus diner of in een des sert te verwerken. Ook de Chinezen achtten gember zeer heilzaam voor de maag. Vol gens de yin-yang-leer, waarop de klassieke Chinese keuken is gebaseerd, is gember zeer yang, warm, actief en vurig. Daarom voegt men het toe aan yin-gerechten, die koel en passief zijn, zoals zeegedierte, voor al schaaldieren, om ze in goed evenwicht te brengen. Italië In de Middeleeuwen werd gember als spe cerij opnieuw ontdekt. Volgens sommigen dank zij Marco Polo. Maar gember was er al vóór hem, ook weer dank zij de Arabieren die het verhandelden in de haven van Ve netië, maar vooral via Zuid-Itaiië en Sicilië dat lang onder Arabische heerschappij stond. In de streek Basilicata in Zuid-ltalië is gember nog altijd de meest gebruikte specerij, in soep en pasta, in sauzen en zelfs in gebakken eieren. In Umbrië werd en wordt nog altijd gember toegevoegd aan de traditionele 'spaghetti ad aglio ed olio' (met knoflook en olijfolie). En in Venetië kende men in de Middeleeuwen al geconfijte gember in suiker - ook iets wat men had le ren kennen van de Arabieren. Verder in Europa was gember zeer geliefd als 'hete' specerij vooral bij vlees, totdat de zeer kostbare peper goedkoper werd dank zij de ontdekkingsreizen in de 15e en 16e eeuw. Gemberpoeder moest het veld rui men voor de scherpere peper en kwam te recht in de zoete hoek van de keuken en is daar nog altijd aanwezig voor traditionele wintersnoeperijen, vooral in West- en Noord-Europa. Paaps In Engeland at men bij kerkelijke feesten 'gingerbread', van een soort marsepein met rozewater en gember, duidelijk van Arabi sche herkomst, misschien via Spanje. De strenge protestantse puriteinen noemden het dan ook 'paaps'. Belangstelling voor de kookkunst van het Verre Oosten heeft gember weer in onze keukens gebracht. En dan niet het gember poeder voor de zoete koek, maar de verse gemberwortel, die in dunne plakjes met sja lotten wordt meegebakken in de wok, als begin van de heerlijkste Chinese gerechten, maar ook in de (zeer) pikante Thaise soe pen en subtiele Japanse sausjes voor de sushi. En bedenk daarbij wel dat gember poeder nooit de verse gemberwortel kan en mag vervangen. Poeder in de koek. de wor tel in de wok. Voor een Brazilaans sfeertje

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9