Geen besluit van Serviërs Arabische regeringen vrezen de eigen burgerbevolking Italiaanse politiek wordt gedwongen tot ingrijpende hervormingen Buitenland Rode Khmer Iaat vier VN-medewerkers vrij Terug uit de ruimte Angola probeert oliestad Soyo in handen te houden Amerikanen naar huis Israëli's mogen praten met vertegenwoordigers PLO I WOENSDAG 20 JANUAR11993 Tsjechen en Slowaken lid van VN new york De Tsjechische Republiek en Slowakije zijn gisteren bij acclamatie aanvaard als nieuwe leden van de Verenigde Na ties, die daarmee nu 180 leden tellen. De zetel van Tsjecho-Slo- wakije was vacant geworden toen het land na een 74-jarig be staan op 1 januari werd opgedeeld. Noorse boeren krijgen protest-les oslo» Noorse boeren die zich in hun protest niet series geno men voelen door de regering, hebben zich door een Franse col lega laten onderrichten in de kunst van het demonstreren. Vol gens de krant Verdens Ganghad de voormalige secertaris-geme- raal van de Franse boerenbond, Berhocoigoin, de Noorse boeren geadviseerd „sterk en hard" te zijn, maar geen geweld te gebrui ken. Regering Guatemala bereid tot bestand new vork» President Serrano van Guatemala is bereid een be stand te sluiten met het linkse verzet. Gisteren heeft hij de VN gevraagd toe te zien op de ontwapening van de opstandelingen als zij met een vredesplan instemmen. In Guatemala is al 30 jaar een burgeroorlog gaande, die aan 120.000 mensen het leven heeft gekost. Serrano zei dat nu een bestand moet worden over eengekomen om een eind te maken aan het conflict. Rechtszaak tegen rechters Honecker münchen Acht parlementariërs van de CSU, de in Bonn meere- gerende Beierse zusterpartij van Helmut Kohls CDU, zijn een rechtszaak begonnen tegen de rechters, die vorige week de vroe gere Oostduitse leider, Erich Honecker vrijlieten. De acht menen dat de aanklacht tegen Honecker werd ingetrokken uit politieke motieven en niet om reden van zijn ziekte. Zij beschuldigen de rechters ervan een gevangene te hebben geholpen om te ont snappen en de rechtspraak te hebben geperverteerd. Kohl stelt vier nieuwe ministers aan bonn» De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren vier ministers in zijn kabinet vervangen. De liberale oud-bankier Günther Rexrodt werd formeel aangesteld als minister van eco nomische zaken in plaats van Jürgen Möllemann, die eerder de ze maand moest aftreden. De overige drie nieuwkomers komen op minder zware posten: de Christendemocraat Jochen Borgert komt op landbouw en zijn partijgenoot Matthias Wissmann op wetenschappelijk onderzoek. Wolfgang Bötsch van de Beierse CSU vervangt Christian Schwarz-Schilling als minister van post zaken. Verkiezingen Cambodja wellicht in april PHNOM PENH Rtr-AFP Guerrillastrijders van de Rode Khmer in Cambodja hebben gisteren vier medewerkers van de Verenigde Naties vrijgelaten die zij zondag hadden ontvoerd. De vier zijn ongedeerd en ma ken het goed, aldus een woord voerder van de VN-vredes- macht in Cambodja (Untac). De Rode Khmer frustreert al maanden het in 1991 gesloten vredesakkoord tussen de rege ring in Phnom Penh en de drie verzetsgroepen. Zo weigert de maoïstische organisatie in weerwil van de afspraken haar wapens af te geven. De afgelopen twee maanden provoceerden de guerrillastrij ders steeds vaker de VN en gij zelden zij herhaaldelijk Untac- leden. De Untac oefenen met ongeveer 22.000 man het be stuur in Cambodja uit, tot de verkiezingen die uiterlijk in mei moeten plaatsvinden. Het ziet ernaar uit dat parle- ments- en presidentsverkiezin gen, waarbij prins Norodom Sihanouk mogelijk als president wordt gekozen, op 5 april kun nen worden gehouden. Het pa leis in Phnom Penh gaf gisteren een communiqué uit dat de re gering van premier Hun Sen het eens is met deze verkiezingsda tum. Hun Sen meent dat de verkie zingen moeten worden gehou den zonder de Rode Khmer. „Het is ongelukkig voor ons dat de Rode Khmer zich tegen het vredesproces verzetten. De vraag is echter: moeten we op de Rode Khmer wachten of moeten we aan ons eigen pro ces beginnen. Het is nu zo dat we verkiezingen moeten hou den. Dan zullen de Rode Khmer uit het proces liggen en zoiets als rebellen worden", aldus de premier op de persconferentie tijdens een kort bezoek aan Hong Kong gisteravond. LUANDAAP Angolese regeringstroepen heb ben zich gisteren ingegraven om de strategische oliestad Soyo tegen oprukkende rebellen van de verzetsbeweging Unita te verdedigen. De Unita, die al verscheidene oliebronnen in het gebied heeft vernietigd, zou inmiddels al tot in het centrum van Soyo, 300 kilometer ten noorden van Luanda aan de At lantische Oceaan, zijn opgerukt. Volgens huij eigen radiozender hebben de rebellen de haven en het vliegveld van Soyo al in han den. De Angolese staatsradio ci- Sympathie voor volk Irak, niet voor Saddam amman» john R teerde legerfunctionarissen die de situatie in Soyo „verontrus tend" noemden. Een diplomaat in Luanda zei dat de regering manschappen en wapens naar Soyo had gestuurd. „Het is hun broodmand; zij kunnen het zich niet veroorloven die te verlie zen", aldus de zegsman. Unita-eenheden begonnen maandag met hun aanval op Soyo nadat zij alle buitenlandse werknemers hadden gemaand de stad te verlaten. De vijf olie maatschappijen met vestigin gen in Soyo hadden al eerder hun activiteiten gestaakt en met het oog op de verwachte aanval hun personeel geëvacueerd. De Arabische wereld beschouwt de laatste aanvallen van de wes terse coalitie op Irak als een persoonlijke wraakactie van vertrekkend president George Bush tegen de haakse leider Saddam Hussein. In de meeste reacties wordt vooral het lot van het Iraakse volk benadrukt, dat het weerloze slachtoffer is van de militaire acties. De gevoelens van miljoenen Arabieren werden nog het best zichtbaar naar aanleiding van een 'vals alarm'. Toen maandag de Jordaanse radio meldde dat Irak een Scud-raket had afge vuurd op Saudi-Arabië barstte in de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman een spon taan applaus los: Saddam had teruggeslagen, de Arabische eer was gered. Maar een Iraakse zakenman slaakte een zucht van verlich ting toen hij hoorde dat het be richt niet bleek te kloppen. Hij herinnerde zich de strafacties tijdens de Golfoorlog maar al te goed. De zakenman, die ano niem wil blijven, benadrukte dat de westerse acties het Iraak se regime juist in de kaart zullen spelen. „Mensen in Irak," zegt hij, „beginnen het standpunt van de regering te begrijpen. We hebben het gevoel dat we worden gestraft en slachtoffer zijn van de politieke doeleinden van het Westen. Het is een con flict tussen twee regimes ten koste van het Iraakse volk, dat het Westen begint te haten voor de ellende die het veroorzaakt." In grote delen van de Arabische wereld hebben de aanvallen op Irak kwaad bloed gezet. Giste ren spraken de 22 lidstaten van de Arabische Liga hun veroor deling uit over het militaire ge weld. Anderzijds dringt de Liga er bij Irak op aan de soevereini teit van Kuwayt te respecteren. Maar de nieuwe Golfcrisis heeft ook scheidslijnen binnen de Arabische wereld weer zicht baar gemaakt. Enerzijds is er de traditionele scheiding tussen de regeerders en degenen die gere geerd worden, anderzijds de scheiding tussen de Golstaten en de rest van de Arabische we reld. Sommige kranten in de Golfsta ten riepen deze week op tot omverwerping van het regime van Saddam Hussein. En het Frankrijk zet Surinamers niet over grens paramaribo «anp De Franse autoriteiten hebben gisteren geen uitvoering gege ven aan het plan om de eerste groep van Surinaamse vluchte lingen over de Marowijne- grensrivier te zetten. Vermoed wordt dat Frankrijk is ingegaan op het beroep van de Suri naamse president Venetiaan om een humanitaire houding aan de dag te leggen. Het is nog niet duidelijk wat de Fransen nu zullen doen met de ongeveer 600 vluchtelingen die volgens hen illegaal in Frans-Guyana verblijven. Het overgrote deel van de vluchtelingen wil niet naar hun oorspronkelijke woongebieden in Oost-Suriname terug. De mensen zijn de bossen bij het grensstadje Saint Laurent in ge vlucht. Volgens waarnemers zijn er nog maar 100 mensen in het kamp Charvein, dat overi gens ontmanteld wordt. Het materiaal mogen de repatrian ten naar Suriname meenemen om er hutten mee op te zetten. i angstige Kuwayt vroeg om versterking van Fran se en Britse troepen om de Amerikanen te ondersteunen bij de verdediging van de Ku- waytse grensplaats Umm Qasr. Deze stad speelt een cruciale rol bij de huidige crisis. Saddam Hussein verwerpt namelijk het omstreden besluit van de Vere nigde Naties om de smalle strook land bij Umm Qasr, die Irak in 1970 buitmaakte, weer bij Kuwayt te trekken. De Irak ezen hebben het gebied ontwik keld als onderdeel van hun ma rinebasis in Umm Qasr. In Jordanië, dat altijd al sympa thiek tegenover Irak stond,, schreef de Engels-talige krant Jordan Times„Het Westen had niet mogen verwachten dat Irak de haven van Umm Qasr zon der strijd zou opgeven, hoewel het symbolisch is dat onbewa pende mannen werden ge stuurd om het Iraakse materieel terug te halen". Sommige Jordaanse kranten bestempel den George Bush zelfs zonder omhaal als 'nazi'. Dat Arabische leiders het Wes ten oproepen af te zien van ge weld, komt volgens westerse di plomaten in Jordanië voort uit de vrees dat ze steun verliezen onder hun eigen burgers, die immers grotendeels achter Irak staan. Weliswaar vinden de meeste Arabische landen wel dat Saddam zich moet voegen naar de VN-resoluties, maar ze hebben geen goed woord over voor militaire acties. In de giste ren verschenen verklaring van de Arabische Liga wordt daar vooral kritiek geuit op het feit dat sommige Amerikaanse pro jectielen burgerdoelen hebben getroffen waardoor „onder het Iraakse broedervolk burgers ge wond zijn geraakt". moskou Na tien dagen met een kameraadje rond de aarde te hebben gecirkeld laat dit aapje zich bij terug keer van de ruimtereis nakijken door een Russische wetenschapper. foto afp Nairobi Om zich toch nog een klein beetje te hou den aan de belofte dat de meer dan 20.000 Ameri kaanse soldaten Somalia zouden veriaten voordat Bill Clinton zou aantreden als nieuwe president, zijn de Verenigde Staten gisteren begonnen met het terugtrekken van de eerste duizend mariniers uit Somalia (foto). De troepen worden vervangen door Australische militairen. Kenya heeft ondertussen een dringend beroep ge daan op het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de Verenigde NatiesfUNHCR) om zo spoedig mogelijk alle 500.000 Somalische vluchte lingen in Kenya naar huis te sturen. Volgens secre taris-generaal William Kimalat, belast met interne veiligheid, is Kenya niet langer in staat voor de vluchtelingen te zorgen en hebben de Somaliërs door wapens mee de grens over te brengen voor een snelle verslechtering van de veiligheidssituatie in het noordoosten van het land gezorgd. Het 'parlement' van de Bosnische Serviërs heeft afgelo pen nacht geen beslissing genomen over het vredesplan van de internationale bemiddelaars Cyrus Vance (VN) en Lord Owen (EG) voor Bosnië-Hercegovina. De zitting werd geschorst en is vanmorgen hervat. PALE-NEW YORK Rtr-AFP Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, riep de parlementsleden op het plan te aanvaarden en verklaarde in zijn openingstoespraak dat de politieke oplossing die het plan biedt „de enige hoop vertegen woordigt om de oorlog te beëin digen". Hij zei dat de Bosnische Serviërs op het slagveld de over winning hadden behaald en dat het nu tijd was de overige rech ten die zijn volk toekomen door „politieke middelen" te verkrij gen. Een woordvoerder van het zichzelf benoemde parlement zei dat nog volstrekt onzeker is of het plan zal worden aange nomen of afgewezen. Karadzic zei dat een derde van de parle mentariërs voor zou stemmen, een derde tegen en dat het res terende derde deel nog geen be slissing had genomen. Volgens het vredesplan wordt Bosnië- Hercegovina een eenheidsstaat, verdeeld in tien provincies die een grote mate van autonomie hebben. Servische strijders hebben zich tijdens zware gevechten te ruggetrokken uit stellingen langs de rivier de Drina in net oosten van Bosnië. De Servische eenheden moesten na een aan val van Moslim-strijders gebie den ten oosten van Srebrenica prijsgeven. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Knesset, het Israëlische par lement, heeft gisteren 'ja' ge zegd tegen een wetswijziging die contacten tussen Israëlische staatsburgers en vertegenwoor digers van de PLO en andere 'terreurorganisaties' mogelijk maakt. Voorwaarde is dat die contacten de veiligheid van de staat niet in gevaar brengen. In de afgelopen weken heeft de rechtse oppositie vergeefs geprobeerd veranderingen in het oorspronkelijke voorstel aan te brengen. Zo wilde ze dat con tacten met de islamistische Ha- mas-organisatie en de Islami tische Jihad verboden zouden blijven en dat de wijziging niet zou gelden voor ambtenaren en regeringsvertegenwoordigers. De meesten van de 120 Knes set-leden namen gisteravond niet aan de stemming deel. On der de afwezigen was premier Rabin. Het voorstel werd na een betrekkelijk kort debat aange nomen met 39 tegen 20 stem men. Na afloop van de stem ming omhelsden linkse parle mentsleden elkaar. CÖRRESPÖfoDENT Iedereen is het er in Italië over eens: de dagen van de 45 jaar oude 'eerste republiek' zijn ge teld. De referenda die voor het komend voor jaar op het programma staan, zullen het zwaar zieke politieke bestel helemaal omgooi en. Hoe de 'tweede republiek' eruit zal zien, weet niemand, maar voor de Italiaanse kiezer is alles beter dan de huidige situatie. De in totaal tien referenda hebben betrekking op een groot aantal zaken, maar het gaat vooral om de vraag of Italië zijn systeem van evenredige vertegenwoordiging (hetzelfde principe dat het Nederlandse bestel ken merkt) zal inruilen voor een districtenstelsel met een meerderheidsprincipe. In dit sys teem, dat in zijn meest pure vorm functio neert in Groot-Brittannië, wordt een kandi daat van een partij die in een kiesdistrict de meeste stemmen krijgt, afgevaardigd naar het parlement. Dat de Italianen voor een districtenstelsel zul len kiezen, staat vrijwel vast. Zij associëren evenredige vertegenwoordiging met politieke versnippering, besluiteloosheid, de onmoge lijkheid om krachtige regeringen te vormen en vooral met de 'partitocratie', ofwel de dicta tuur van de politieke partijen. Boosdoener was de zogenaamde binnenland se Koude Oorlog, die de partijen veroordeelde tot een patstelling. In plaats van de staat te dienen, werden de partijen in de afgelopen 45 jaar zelf de staat en, zoals dagelijks wordt aan getoond, een broeinest van cliëntelisme en corruptie. Een nieuwe wet zou deze situatie kunnen doorbreken en de partijen dwingen tot het sluiten van nieuwe allianties. .Ondanks de val van de Berlijnse Muur en be ëindiging van die Italiaanse Koude Oorlog hielden de partijen echter vast aan het oude machtssysteem. Verkiezingsnederlagen en de opkomst van protestpartijen als de Lega Nord, konden daarin evenmin verandering brengen. De referenda zijn zo het enige middel gewor den om dit te doorbreken. Dat de muur echt aan het afbrokkelen is, blijkt uit het feit dat het Constitutioneel Hof, beheerst door 'poli tieke' rechters, vorig jaar het referendum over wijziging van de kieswet afkeurde, maar afge lopen zaterdag zijn Fiat gaf. Zo is een uiterst moeilijke en onzekere situatie ontstaan. De partijen die tot nu toe geen en kele hervormingszin aan de dag hebben ge legd, moeten binnen enkele maanden wetten maken om de referenda, en ook gezichtsver lies, te voorkomen. Een uitgebreide parlemen taire commissie is al enkele maanden aan het werk, maar wordt verscheurd door interne te genstellingen. Noodgedwongen neigen alle grote partijen nu naar een districtenstelsel, maar men is het niet eens of moet worden gekozen voor het Franse model, dat de oude verhoudingen min of meer intact zal laten, dan wel voor het Brit se model, dat kan leiden tot een tweepartijen- systeem en dus het verdwijnen van de oude politieke partijen. Dat die partijen voor de zomer tot een ak koord komen en een alomvattend plan voor de hervorming van de republiek opstellen, is onwaarschijnlijk. Maar ook na de referenda zullen de problemen groot blijven. De kans is daarom groot dat een interim-regering zal worden gevormd, waarschijnlijk onder leiding van de voorzitter van de Senaat, Spadolini, die zich tot taak stelt de grondwet te hervormen, zoals aangegeven door de referenda. Tegen het einde van het jaar of in het voorjaar van 1993 zullen uiteindelijk parlementsverkiezin gen worden gehouden met de nieuwe regels. De overgangsfase zal echter zeer delicaat zijn. Er moet zonder trauma's afscheid genomen worden van een oud systeem waartoe ook de regering-Amato behoort en een oplos sing worden gevonden voorde 'morele kwes tie'. De afgelopen weken hebben de rechters die onderzoek doen naar corruptie, voor veer tig parlementariërs opheffing van onschend baarheid gevraagd. De vraag is of Italië moet overgaan tot een variant op de Neurenbergse processen of een algehele amnestie voor zijn corrupte politieke klasse. De socialistische leider Craxi, die ervan be schuldigd wordt op grote schaal smeergeld te hebben aangenomen, blijft zich verdedigen met te zeggen dat als hij schuldig is, iedereen dat is. Craxi gooit alles op het systeem en lijkt van zins vriend en vijand in zijn val te willen meesleuren. Deze opstelling zal.de overgang van de 'eerste' naar de 'tweede' republiek ze ker niet makkelijk maken. Rabin zegt dat de aanvaar ding van de wijziging niet bete kent dat Israël nu officieel zal gaan onderhandelen met de PLO. Maar binnen het kabinet bestaat al een kleine meerder heid voor dergelijke officiële contacten. Het was een grote dag voor de Israëlische vredesactivist Abie Nathan, die acht maanden ge vangen heeft gezeten wegens ontmoetingen met Yasser Arafat. Nathan is vanochtend naar Tunis vertrokken voor een nieuwe bijeenkomst met de PLO-voorzitter, ditmaal legaal. Hij wil de PLO vragen de aan vaarding van de wetswijziging te beantwoorden met een ge- Sultans raken positie kwijt Het parlement van Malaysia heeft gisteren grondwetswijzi gingen goedgekeurd die de ne gen nog in deelstaten regerende sultans beroven van hun on schendbaarheid voor de wet. Ook verliezen de sultans hun bevoegdheid familieden die be schuldigd worden van misdrij ven gratie te verlenen. Het parlement nam de amen dementen aan met 133 stem men voor, 16 onthoudingen en geen enkele tegenstem. De sul tans, die om beurten vijf jaar lang koning zijn, waren tegen de wijzigingen die volgens hen vergaande gevolgen hebben voor hun positie. De sultans kunnen wetgeving die hen niet aanstaat wel 30 da gen blokkeren, maar niet tegen houden. Maar de grondwet be paalt ook dat zonder instem ming van de suluns g.vn amendementen kunnen wor den ingevoerd op zaken die de positie van de sultans betreffen. In geval van een geschil kan de koning gerechtshoven om inter pretatie vragen, aldus premier Mahathir.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7