Kamer wil externe controle op BVD Binnenland Plassen in een reclamezuil Werkgroep: Stop vliegen over Bijlmer Kooijmans doet meer dan anderhalf jaar op de winkel passen Minister heeft wel begrip voor kritiek op Irak-aanval Nederland telt ruim 6,5 miljoen werkenden Toekomst DAF somber WOENSDAG 20 JANUAR11993 CPD Gemeensctiappeli|Le Perviiei Bijbelse kalender volgt Playboy vaassen Na het blootbad Playboy krijgen de ongeveer 1.100 Ne derlandse Unprofor-militairen in het voormalige Joegoslavië op nieuw gratis leesvoer toegestuurd. Maar dan wel van een geheel andere orde. De christelijke uitgeverij Medema in het Gelderse Vaassen heeft Defensie 1100 exemplaren van de Bijbelse dagka lender Lichtstralen uit het Woord' aangeboden. Loods gestrand schip onder invloed borssele Het Russische vrachtschip Akademik Koeprevitsj is in de nacht van maandag op dinsdag vastgelopen in de Wester- schelde bij Borssele. Het schip raakte vermoedelijk uit de koers doordat de Belgische rivierloods een glaasje te veel op had. Een blaastest wees uit dat hij een alcoholgehalte van bijna twee pro mille in zijn bloed had. De Akademik Koeprevitsj is gistermor gen bij hoog tij vlotgetrokken. Basisbeurs scholieren omlaag den haag De basisbeurs voor leerlingen van achttien jaar en ou- het voortgezet onderwijs (HAVO) en voorbereidend tenschappelijk onderwijs (atheneum, gymnasium) wordt ver laagd tot het niveau van de kinderbijslag. De basisbeurs voor leeringen van het middelbaar beroepsonderwijs gaat met onge veer zestig gulden per maand omlaag. De verlaging gaat in op 1 juli. Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft hiertoe gisteren besloten. Alleen de WD stemde tegen. De scholieren blijven wel recht houden op een OV-jaarkaart. Flinterman afgezant mensenrechten den haag Minister Kooijmans van buitenlandse zaken heeft prof. mr. dr. C. Flinterman benoemd tot leider van de Neder landse delegatie naar de 49ste zitting van de VN-Commissie voor de Rechten van de Mens. De zitting in Genève duurt van 1 februari tot 12 maart. Flinterman (48) is als delegatieleider de opvolger van Kooijmans. Hij is sinds 1982 hoogleraar staatsrecht en internationaal recht aan de Rijksuniversiteit Limburg. Geding tegen rokende burgemeester sittard De stichting Volksgezondheid en Roken heeft hoge ver wachtingen van een kort geding vrijdag tegen burgemeester J. Tonnaer van Sittard. Tonnaer is door PvdA-raadslid J. Smeets gedagvaard, omdat hij zich niet zou houden aan het rookverbod in hei stadhuis. De stichting hoopt dat de rechters de burge- op de vingers zullen tikken. Medische Alliantie tegen het Roken Amsterdam In Amsterdam is gisteren de Medische Alliantie te gen het Roken opgericht als Nederlandse tak van een al bestaan de Europese organisatie. De nieuwe vereniging gaat artsen en andere werkers in de gezondheidszorg stimuleren tot actie tegen het AVRO betreurt verdrinking muizen Hilversum De AVRO betreurt de uitzending van 'Forza tv' over de verdrinking van muizen in rode wijn. Dat heeft de omroep gisteren bekendgemaakt. De AVRO distantieert zich van de me thode waarop de muizen zijn gedood. In een programmapunt over Romeins koken op zaterdag 9 januari werd uitvoerig inge gaan op het verorberen van muizen, als oude lekkernij. De in F programma voorkomende 'kok' verklaarde daarbij slechts één goede methode te weten om de diertjes te doden. Door verdrin king in rode wijn zou de smaak het best bewaard blijven. De uit zending leidde tot tientallen boze reacties. De Landelijke Inspec tiedient Dierenbescherming zal proces-verbaal opmaken tegen de AVRO. Record-aantal vrouwen in Kamer den haag Het record-aantal i de Tweede Kamer is gisteren opnieuw gebroken. Met de komst van mevrouw Ver- bugt, opvolgster van het WD-kamerlid Lauxtermann, zitten er momenteel 44 vrouwen in de Kamer. Dat is 29,3 procent van het totaal aantal parlementariërs. De PvdA-fractie telt het grootst aantal vrouwelijke leden (16 van de 49). Daarna volgen CDA (14 van de 54), WD (7 van de 22), D66 (4 van de 12) en Groen Links (3 van de 6). CDA en WD tegen uitbreiding vaste Kamercommissie De Tweede Kamer wil dat er een externe commissie komt die incidenteel activiteiten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) kan onderzoeken. Op deze ma nier kan de parlementaire controle op de BVD worden verbeterd. De besloten Kamercommissie voor de inlich tingen- en veiligheidsdiensten, die bestaat uit de fractie voorzitters van CDA, PvdA, VVD en D66, hoeft niet te worden uitgebreid. Amsterdam De Colonne Retro Hollande, kortweg 'de colonne', heet hij en je kunt erin plassen. Vlak achter het Rijksmuseum in de Hobbemastraat in Am sterdam werd gisteren een nieuw openbaar toilet voor zowel mannen als vrouwen onthuld. Het toilet is in een affichezuil gebouwd, waardoor het geheel een vrolijke aanblik heeft gekregen. foto anp Video's op daken flats registreren vliegbewegingen amsterdam gpd De Werkgroep Vliegverkeer Bijl mermeer wil dat minister Maij van verkeer en waterstaat in grijpt in de voortdurende over last van het vliegverkeer boven de Bijlmer. De werkgroep heeft de minister stopzetting van avond- en nachtvluchten over de Bijlmer gevraagd. Ook moe ten de aan- en uitvliegroutes zo worden gewijzigd dat woonge bieden rond de luchthaven Schiphbl worden ontzien. Al enkele dagen na de vlieg tuigramp in de Bijlmer werd de Buitenveldertse baan weer voor het vliegverkeer opengesteld. Sindsdien is hel aantal vluchten over de Bijlmer alleen nog maar toegenomen, constateert de werkgroep. Bewoners zeggen traumatische overlast van de laagvliegende toestellen te on dervinden. Ook signaleren bewoners re gelmatig 'bijna-ongelukken'. Het meest recente betrof twee laagvliegende landende toestel len over de Gooiseweg, begin deze maand. De werkgroep gaat klachten van bewoners over het vliegver keer verzamelen. Via buurthui zen en de wijkopbouworganen worden formulieren verspreid, waarop men bevindingen over te laag vliegen, bijna-ongeluk ken of ernstige lawaai-overlast kan noteren. De gegevens wor den via de computer ingevoerd en maandelijks bekendge maakt. Ook worden er video's op de daken van flats geplaatst om de vliegbewegingen te regi streren. den haag gpd Dit bleek gisteravond tijdens het jaarlijkse debat in de Twee de Kamer over de BVD en Mili taire Inlichtingendienst (MID). Centraal daarin stond het eerste jaarverslag van de BVD en de kwestie van de parlementaire controle. Voor het verslag had de Kamer waardering, over de controle is de volksvertegen woordiging, met uitzondering van het CDA, minder tevreden. De manier waarop de parle mentaire controle moet worden verbeterd, is echter nog steeds een punt van discussie. Gisteravond tekende zich een .meerderheid af voor een com missie, bestaande uit onafhan- ANWB ziet af van kort geding tegen Martinair amsterdam anp De ANWB heeft besloten af te zien van een kort geding tegen de luchtvaartmaatschappij Mar tinair. Het geding had duidelijk heid moeten verschaffen over de hoogte van de aansprakelijk heid van Martinair voor de schade die de slachtoffers van de luchtramp bij Faro hebben geleden. Die duidelijkheid is er inmiddels gekomen, zo blijkt uit een verklaring van de ANWB. Martinair stelt in een brief aan passagiers en nabestaanden dat de maatschappij eventueel aansprakelijk is tot een bedrag van 58.000 dollar (105.000 gul den) per passagier. Mocht dat bedrag niet toereikend zijn, wat volgens Martinair voor een aan tal gevallen aannemelijk is, dan wordt uitdrukkelijk de mogelijk heid van een hoger schikkings bedrag opengelaten. De lucht vaartmaatschappij reageerde eerder deze week woedend op de dreiging met een kort geding door de ANWB, die zegt rechts hulpverlener te zijn voor ruim tweehonderd slachtoffers. den haag margreet vermeulen Minister Kooijmans (buiten landse zaken) neemt geen blad voor zijn mond. Hij is pertinent tégen verdere bezuinigingen op Defensie. Hij geeft openlijk ui ting aan zijn gevoelens van on behagen over de derde gealli eerde luchtaanval op Irak. En in de kwestie-Joegoslavië is hij krachtig voorstander van harder optreden tegen Servië. Dat is niet mis voor een bewindsman die nog maar net twee weken in functie is. De ex-hoogleraar volkenrecht ontpopte zich gisteren tijdens zijn eerste persconferentie als een goedlachse en aimabele be windsman. Maar de ondertoon van zijn boodschap is duidelijk: er is maar één minister van bui tenlandse zaken en dat ben ik. Als het aan Kooijmans ligt gaat hij méér doen dan ander half jaar op de winkel passen. „Maar of het me lukt een stem pel te drukken op het beleid moet achteraf en door anderen worden beoordeeld." Kooij mans zal méér en soms luid ruchtiger de aandacht vestigen op mensenrechten dan zijn voorganger Van den Broek. „De afgelopen tien jaar ben ik met mensenrechten bezig geweest. Dat drukt een stempel op je. En op deze leeftijd verander je niet zo snel meer. Ik ben ik", aldus Kooijmans. Soms zal Kooijmans het mid del van de 'stille diplomatie' be proeven om schendingen van de mensenrechten aan de kaak te stellen, geheel in de traditie van zijn voorganger. Maar soms zal hij zaken in het openbaar aan de kaak stellen. „Het hangt van 't geval af voor welke vorm je kiest." De nieuwe bewindsman ver wacht in zijn nieuwe functie den haag gpd Minister Kooijmans heeft „begrip" voor de kritiek van Rus land en de Arabische landen op de jongste aanval van de ge allieerden op Irak. Kooijmans is gevoelig voor de kritiek dat de Verenigde Naties „met twee maten meten". Israël en Ser vië worden bijvoorbeeld niet gestraft voor het niet naleven van resoluties maar Irak wel. „De Islamitische landen willen een harder optreden van de VN in Bosnië. Dal moet ernstig worden genomen wil de VN haar geloofwaardigheid behouden", aldus Kooijmans. Israël Is een geval apart, vindt Kooijmans, omdat alle resoluties die Israël niet naleeft onderdeel uitmaken van het vredesproces dat in volle gang is. Kooijmans liet niet na te benadrukken dat de geallieerden Irak terecht hebben afgestraft, maar vindt dat er meer reke ning kan worden gehouden met de gevoelens van onbehagen in Islamitische landen en de Russische federatie. geen problemen, omdat hij zich als mensenrechten-rapporteur nogal eens de woede van aan geklaagde landen op de hals haalde. „Ik ben wel tentoonge steld als iemand die met betrek king tot de mensenrechten wild om zich heen sloeg. Maar dat is een vertekening. Ik was een rapporteur namens de interna tionale gemeenschap en geen openbaar aanklager. Als ik be paalde feiten signaleerde heb ik dat altijd op zo'n manier ge daan dat de dialoog met de des betreffende regering niet werd afgebroken." Zijn leeftijd (59) vindt hij al lerminst een handicap. „Het grappige is dat de man die dat te berde bracht (D66-leider Van Mierlo) twee jaar ouder is dan ik." Als grootste handicap van Kooijmans wordt vaak ge noemd dat de hoogleraar vol kenrecht weinig kaas heeft ge geten van de Europese samen werking. „Ik kan u vertellen: dat valt wel mee. Als je studenten moet uitleggen wat er in het Verdrag van Maastricht staat, dan moet je er op je knieën doorheen. Maar nu we het toch over handicaps hebben: ik ben vijftien jaar weggeweest uit de actuele politiek. Ik heb geen voeling met het parlement." Was u daarom verrast over de kritiek van de CDA-fractie in de Tweede Kamer op uw besluit minister Hirsch Ballin niet naar Israël te laten afreizen in ver bond met de verbanning van ruim vierhonderd Palesrijnen? Kooijmans: „Ik was niet ver rast dat er kritiek kwam op mijn besluit. Maar wèl door de in houd van de kritiek: dat mijn besluit uitgelegd zou kunnen worden als een sympathie-be tuiging aan de (extreem-funda mentalistische) Hamas-bewe- ging. Met die mogelijkheid had ik in de verste verte geen reke ninggehouden." In de kwestie-Joegoslavië zal Kooijmans het beleid van zijn voorganger voortzetten. Net als Van den Broek zal Kooijmans er in EG-verband op hameren dat de twaalf EG-landen zonodig bereid moeten zijn harde sanc ties tegen Servië te treffen. Het vliegverbod boven Bosnië moet worden afgedwongen, vindt ook Kooijmans, desnoods met mili taire middelen (F16's). „Zelfs als men vindt dat het met de over tredingen van dat vliegverbod wel meevalt. Want het is een heel merkwaardige constructie om een vliegverbod in te stellen zonder dat de afdwinging ervan wordt geregeld." Wanneer het vliegverbod met geweld wordt opgelegd, vindt Kooijmans dat onbeschermde en onbewapende VN- en EG- waarnemers moeten worden te ruggetrokken. „Maar de Neder landse transporteenheid kan blijven als hij voldoende wordt beschermd. De VN heeft daar voor overigens draaiboeken klaarliggen." Kooijmans pleit niet voor het opheffen van het wapenembar go tegen Bosnië, maar hij sluit niet uit dat het ooit zover zal komen. „Als je nalaat effectieve bescherming te bieden aan een bepaalde groep, dan moet je overwegen of je hen ook de middelen moet onthouden om zichzelf te beschermen." Kooijmans koestert de nauwe banden met Amerika, zoals Van den Broek dat ook deed. „Ik vind de tegenstelling Europa- Amerika een tikkeltje verou derd. Er is geen separate weg, maar alleen een gemeenschap pelijke weg die naar een stabiele De nieuwe minister van buitenlandse zaken Kooijmans toonde zich gis teren tijdens zijn eerste persconferentie een goedlachse en aimabele man. foto anp ed oudenaarden kelijke deskundigen, die inci denteel het doen en laten van de BVD kan onderzoeken. De PvdA wil vooral het functione ren van de plaatselijke inlichtin gendiensten (PID) bij de politie, dat zich nu buiten het zicht van het parlement voltrekt, gaan controleren. CDA-fractieleider Brinkman, voorzitter van de Kamercom missie, wees een toezichtscom- missie echter van de hand, om dat met te veel commissies de openheid zou worden ge- schaad. Daarnaast zou zo'n 'derde instantie' tussen Kamer en kabinet de zaak 'bemoeilij ken'. Wel zouden incidenteel externe deskundigen kunnen worden geraadpleegd, zoals bij de vernietiging van de BVD- dossiers het geval is. Een kamermeerderheid van CDA en WD vindt dat de beslo ten Kamercommissie van de vier fractievoorzitters goed functioneert. PvdA, D(56 en Groen Links willen daarentegen dat die commissie wordt uitge breid met leden van andere fracties. Groen Links wil dat er in principe ook in het openbaar wordt vergaderd, maar Brink man verwierp dat gisteren na mens de vier fractievoorzitters. Bevreemding was er bij de meeste partijen over de passage in hel BVD-jaarverslag waarin de Verenigde Communisten Nederland (VCN) en de Socia- listiese Arbeiderspartij iSAPl in doelstelling en gedrag duidelijk ondemocratisch worden ge noemd. Als dit zo is, vraagt de Kamer zich af of de partijen door de rechter dan niet verbo den dienen te worden PvdA en Groen Links keren zich er te vens tegen dat iemand die lid is van de SAP bepaalde vertrou wensfuncties niet kan krijgen. voorburg gpd Van de 10.349.000 mensen in Nederland in de leeftijd van 15 tot 65 jaar hadden er vorig jaar 5.891.000 een betaalde baan voor twaalf uur of meer in de week of werkten als zelfstandig ondernemer Bovendien wafen er 710.000 met een klein baan tje dat per week minder dan twaalf uur vergde. Bij elkaar 6.601.000 werkenden. De overigen werkten niet: mensen in de VUT of met ver vroegd pensioen, volledig ar beidsongeschikten. mensen met een werkloosheidsuitke ring, scholieren en studenten zonder (bij)baantje, huisvrou wen zonder werk buitenshuis. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat deze cijfers heeft opgesteld, telde 323.000 men sen die als werkzoekende bij een arbeidsbureau stonden in geschreven. Het ging daarbij om het gemiddelde van de maanden oktober tot en met december. Vorige maand, toen het gemiddelde over september tot en met november werd uit gerekend, kwam het CBS op 324.000 uit. Togh spreekt het CBS van een stijgende tendens in de werk loosheid Immers, het gemid delde cijfer van het vierde kwar taal (oktober/december) lag 35.000 hoger dan het gemiddel de van het derde kwartaal (juli- /september) Behalve de mensen die bij een arbeidsbureau stonden in geschreven, telde het CBS ook nog zo'n 160.000 mensen die weliswaar niet zijn ingeschre ven maar wel graag betaald werk zouden doen. In totaal gaat het daardoor om zo'n 485.000 werkzoekenden Het Centraal Planbureau vreest dal dit cijfer dit jaar tol ruim boven het half miljoen zal stijgen. Het aantal vrouwen met een (betaalde) baan is in 1992 ver der gestegen. Uit de CBS cijfers blijkt 2.108.000 wouwen een betaalde baan hebben (of zelf standig ondernemer zijn) waar voor zij twaalf uur of meer per week in de weer zijn Dat is 41,3 procent van de vrouwelijke be volking tussen de 15 en de 65. Tellen ook de wouwen mee die een betaalde baan hebben van minder dan twaalf uur per week, dan komen er nog eens 492.000 bij en komt het percen tage werkende vrouwen op 51. Order brandweer lichtpuntje in malaise wereld leidt. Ik ben het met Van den Broek eens dat nauwere Europese samenwerking niet mag leiden tot een verstoorde relatie met de VS. Dat zou kort zichtig zijn want Europa kan zijn veiligheid (nog) niet garan deren." londen/eindhoven gpd De toekomst van DAF is som berder dan die van enige andere wachtwagenfabrikant in Euro pa. Dal is de conclusie van Eu romotor Reports. Volgens het Britse onderzoeksbureau kan alleen een drastische herstruc turering DAF nog redden. Euromotor Reports, dal giste ren een rapport publiceerde, verwacht dat dit jaar de waag naar zware wachtwagens in Eu ropa met 20 procent zal dalen. De Britse markt trekt iets aan, maar daar staal tegenover dat de waag in Duitsland dreigt in te zakken. De opstellers van het rapport voorspellen dat de ko mende twee jaar in Duitsland 30 procent minder wachtwa gens verkocht zullen worden In Frankrijk zal de waag met ruim 10 procent dalen. DAF wordt omschreven als de zieke man van Europa. Hel Ne derlandse bedrijf, dat in 1987 met het Britse Levland Trucks fuseerde, leed in de eerste helft van het vorig jaar een verlies van 97,4 miljoen gulden. Het zal daarom niet in staat zijn, me nen de onderzoekers, de gelden te vergaren die noodzakelijk zijn voor de. ontwikkeling van een nieuwe motor. DAF gebruikt nu voor zijn zware wachtwagens een 11.6 li ter motor die werd ontwikkeld in de jaren '60 en sindsdien steeds is verbeterd. DAF wil nu een geheel nieuwe 13,2 liter motor ontwikkelen. Maar Euro motor Reports waagt zich af of die „obsessie" wel verstandig is. Het bureau adviseert DAF de motor van derden te kopen. De sombere berichten uit En geland werden in Eindhoven enigzins verlicht door een aan trekkelijke order. DAF bouwt dit jaar 59 wachtautó's voor de re gionale brandweerkorpsen in Nederland. Met de order is een bedrag gemoeid van 11,5 mil joen gulden De DAF 65's zullen bij de regionale brandweerkorp sen worden ingezet voor de rampenbestrijding. 'Geld voor gehandicapten verdwijnt' Geld dat gemeenten ontvangen voor voorzieningen van gehan dicapten dreigt te verdwijnen naar andere doelen. Dat schrijft het blad Hefaistos, een nieuw periodiek „voor handi cap en maatschappijge noemd naar de Griekse God met de kromme benen I let eer ste exemplaar werd gisteren in Den Flaag gepresenteerd. Het blad denkt dat de voor schotten die de gemeenten gaan krijgen in het kader van de nieuwe Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) door som mige gemeenten zal worden ge bruikt om tekorten op andere gebieden te dekken Het Rijk geeft de gemeenten dit jaar ƒ7.50 per inwoner voor voor zieningen vooi gehandicapten. Dit is een voorlopige maatregel. De wel krijgt volgend jaar pas een definitieve vorm.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5