„Hoge rente, graag. Maar ook grote opnamevrijheid." Ouderen in Nederland tevreden over inkomen Binnenland Politie verwijdert vignet 'Softshop' in Amsterdam 'Overvaller autohandelaar niet door politie gedood' Nieuw: de Postbank Kapitaalrekening, 7,5%* over bedragen vanaf f 25.000,-. Symbolische start aanleg Zuiderzeespoorlijn 'Wet remt goed gebruik informatica' Van bommen gooien naar borrels drinken WUtNbüAü ZU JANUAKI 1^:5 Achterban bang voor plan Ter Beek den haag Vier partners van militairen hebben de 'Verontruste Achterban Militairen' (VAM) opgericht. De VAM wil ouders en partners van militairen laten zien wat er gebeurt als de Prioritei tennota van minister Ter Beek (defensie) ongewijzigd wordt uit gevoerd. De VAM is verontrust over de dreigende ontslagen en andere afvloeiingsmaatregelen bij het leger en over de langduri ge inzet van militairen bij vredesoperaties in het buitenland. Via de publiciteit en door actie op de kazernes wil de VAM de ach terban mobiliseren, om daarna naar de Tweede Kamer te stap pen. Vijf militaire belangengroeperingen steunen het initiatief. Assyriërs gaan in hongerstaking Amsterdam Vijftien Assyrische christenen zijn in hongerstaking gegaan om aandacht te vragen voor hun onderdrukte volksge noten in het zuidoosten van Turkije. De hongerstakers hebben hun intrek genomen in de hal van de Vrije Universiteit van Am sterdam. Volgens de Assyrische Democratische Organisatie (ADO) wonen nog zo'n drie- tot vijfduizend Assyriërs in Turkije, waar ze zowel door het Turkse leger als door opstandige Kurden zouden worden onderdrukt. Afgelopen vrijdag bezetten tiental len leden van de ADO de partijbureaus van de PvdA in Amster dam en het CDA in Den Haag. De actievoerders willen dat de re geringspartijen druk uitoefenen op Turkije. Het Binnenhof nog niet opgeheven den haag Het Haagse dagblad Het Binnenhof (circa 30.000 abonnees) blijft voorlopig bestaan. De rooms-katholieke krant, eigendom van de in moeilijkheden verkerende Rijswijkse uitge verij Sijthoff Pers, zou per 8 februari geheel opgaan in de Haag- sche Courant, ook een Sijthoff-uitgave. Uit angst voor massale opzeggingen door met name de katholieke lezers heeft de direc tie echter besloten tot een voorzichtige, fasegewijze integratie van de dagbladen. In verband met de voorgenomen opheffing van Het Binnenhof nam de uitgever van deze krant, de Holland se Dagbladcombinatie, vorig jaar de Leidsche Courant, een edi tie van Het Binnenhof, over. De krant ging op in het Leidsch Ontsnappen uit gevangenis leidt tot langere straf Ontsnapte gevangenen kunnen in de toekomst rekenen op een langere gevangenisstraf. Op het ogenblik is ontsnappen geen reden voor strafverzwa- ring. Staatssecretaris Kosto van justitie bereidt echter een wets wijziging voor die het mogelijk maakt om de automatische ver vroegde in vrijheidsstelling in te trekken voor gevangenen die zijn ontsnapt of daartoe een po ging hebben gedaan. In het huidige stelsel worden gevangenen automatisch vrijge laten als tweederde van hun straftijd er op zit. Alleen voor gevangenen die het erg bont hebben gemaakt kan een uitzondering worden ge maakt. Kosto meldt verder dat in de gevangenissen technische, bouwkundige en organisatori sche maatregelen worden ge troffen om de kans op gijzelin gen en ander geweld in gevan genissen te beperken. Enquête toont grote verschillen in Europa aan Nederlandse ouderen zijn vergeleken met hun leeftijdge noten in de Europese Gemeenschap tevreden over hun financiële situatie. Alleen de Deense en Luxemburgse ou deren zijn nog tevredener. Dit blijkt uit een grote Europe se enquête, waarvan de resultaten vandaag bekend zijn gemaakt tijdens de opening van het 'Europese ouderen- jaar 1993' in Brussel. noemt 47 procent zijn financië le situatie 'comfortabel', en 5 procent zelfs 'zeer comfortabel'. Vijf procent van de Nederlandse bejaarden heeft moeite om de eindjes aan elkaar te knopen en één procent heeft het 'zeer moeilijk'. Zeer tevreden met het leven is in Nederland 43 pro cent van de ouderen, tegen maar liefst 68 procent in Dene marken. Ronduit triest zijn die percentages in Griekenland (6 Voor de enquête, Eurobarome ter genaamd, werden vorig jaar bijna 13.000 Europeanen van vijftien jaar en ouder geïnter viewd, en ook nog eens 5000 Europeanen van zestig jaar en ouder. Europa telt 60 miljoen mensen van zestig jaar en ou der, ofwel bijna een vijfde van de totale bevolking. Van de Nederlandse ouderen procent) en Portugal (3 pro cent). De ouderen in zuidelijke lan den als Portugal, Spanje en Griekenland zijn ook financieel aanzienlijk slechter af. Het on gunstigst is de situatie in Grie kenland, waar 34 procent van de ouderen moeite heeft om de financiën rond te krijgen en liefst 16 procent het 'zeer moei lijk' zegt te hebben. Het grote verschil tussen Noord- en Zuid-Europa blijkt ook uit de financiële steun die ouderen krijgen van hun fami lie. Nederland en Griekenland zijn in dit opzicht uitersten. Griekse ouderen noemen steun van de familie als belangrijkste bron van inkomen acht keer zo vaak als de Nederlandse oude- Ook over de pensioenen lij ken de Hollanders wel tevreden: slechts 17 procent van de Ne derlandse ouderen meent dat ze hoger moeten, ook al zou dat leiden tot belastingverhoging. In Portugal daarentegen is bijna driekwart van de ouderen die mening toegedaan. Ook de Spaanse (67 procent) en de Griekse ouderen (66 procent) vinden dat. De Nederlandse bevolking (15 jaar en ouder) blijkt in Europa de grootste voorstander te zijn van flexibele pensionering: bij na 70 procent wil dat. In de meeste andere landen varieert dat percentage van 40 tot 65 procent. Grote uitzondering is Griekenland, waar slechts 20 procent voorstander is van flexi bele pensionering. 'ersbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Actiegroepen: Belgen moeten lozing stoppen maastricht» anp Het Belgische staalbedrijf Coc- kerill Sambre moet zijn lozin gen van giftige stoffen op de Maas tot een aanvaardbaar mi nimum terugbrengen, op straffe van een dwangsom van een half miljoen gulden per overtreding. Dat eisten de stichting Reinvva- ter, de stichting Natuur en Milieu en de provinciale milieu federaties van Limburg, Noord- Brabant en Zuid-Holland giste ren in kort geding voor de rechtbank van Maastricht. Mr. Van den Biesen voerde namens de eisers aan dat Coc- kerill in Luik en Charleroi giftige en kankerverwekkende stoffen op de Maas en de zijrivier de Sambre loost. De stoffen. Poly cyclische Aromatische Koolwa terstoffen (PAK's), komen gro tendeels in de Nederlandse ui terwaarden van de Maas en in de Biesbosch terecht. De rechtbank doet binnen veertien dagen uitspraak. groningen» anp amsterdam gpd De Amsterdamse politie heeft gisteravond posters, vignetten en een lichtbak verwijderd van de eerste 'Softshop', in de Utrechtsestraat. De eigenaar van de coffeeshop-keten The Grasshopper, Simon Witteman, probeert onder die naam een landelijk netwerk van 'kwali- teits-coffeeshops' op te zetten. Justitie heeft de naamsaan- duiding op ramen en posters verboden, omdat die zou aan zetten tot het gebruik van hasj en marihuana. Dat is tegen de regels van het gedoogbeleid van hasj-coffeeshops. Witteman en zijn raadsman, mr. A. Moszko- wicz, bestrijden dat het om re clame-uitingen gaat. Ze zullen de in beslag genomen goederen zo nodig via een kort geding te rugvorderen. De Softshop-vignetten zijn vorige week donderdag aange bracht. Maandagavond zegde de politie de bedrijfsleider aan alle Softshop-vignetten te ver wijderen. Toen hij dat niet deedr heeft de politie het ge daan. De gewraakte posters to nen een rood-wit-blauw kader met daarin een tekst in Koeter- waals-Engels: 'If you use soft drugs, do you know HOW to use? No? Then you sleep on a party and dance in your bed!' vast dat het geen politiekogel was. De overleden overvaller was een bekende van de politie. Hij had meerdere overvallen op zijn naam staan. Hij kreeg zelfs lan delijke bekendheid toen hij in het televisieprogramma van Sonja Barend verscheen om voor te lezen uit zijn eigen dichtbundel. Verder hield hij in het kader van criminaliteitspre ventie diverse lezingen in buurthuizen en jongerencentra. Het onderzoek naar de roof overval in Scharmer is nog niet afgrond. De politie heeft op 8 januari twee mannen aange houden van 38 en 35 jaar uit Groningen en Appingendam. Ze zitten vast op verdenking van doodslag of medeplichtigheid daaraan. De 34-jarige roofovervaller, die op 17 november vorig jaar tij dens een schietpartij op het erf van een autohandelaar in het Groningse dorp Scharmer om het leven kwam, is niet door po litiekogels gedood. Volgens de politie heeft de overvaller zich zelf doodgeschoten. Bij de over val, die werd gepleegd door drie is de autohandelaar Onderzoek van de rijkspolitie heeft een en ander uitgewezen. De overvaller raakte door één kogel ernstig gewond. Vervol gens zou hij zich met zijn eigen wapen om het leven hebben ge bracht, aldus de politie. Wie de eerste kogel op de overvaller heeft afgevuurd, is onbekend. Het staat volgens de politie wel Er is nu een nieuwe spaarrekening: de Postbank Kapitaalrekening. Een spaarrekening voor hogere bedragen en dus ook met een hogere rente. Om precies te zijn: de rente bedraagt momenteel 7,5%* en de minimum-inleg op de Kapitaalrekening is f 25.000,-. Inleggen doet u gewoon met uw eigen giroboekje. U vult het bedrag in, schrijft op de pjaats van naam/adres 'van girorekening naar Kapitaalrekening' en u spaart. Een ander voordeel van de Postbank Kapitaalrekening is dat u maandelijks f25.000,- POSTBANK zaterdag zonder enige kosten kunt opnemen. En zelfs rr ons dat een maand van tevoren Iaat weten. Kortom: wie hoge rente wil en toch steed: spaargeld wenst te beschikken, kan vandaag nog Postbank Kapitaalrekening openen. En wie meer informatie wil, leest alles in 'Postbank Kapitaalrekening'. Verkrijgbaar via een telefoontje met 06-0400. Daar is mer dagen bereikbaar van 8.30 tot 21.00 i de folder gratis op werk- ïur en op van 9.00 tot 12.00 uup Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Bij een tegoed onder f25.000,- geldt een lagere rentevergoeding. lelystad Maar liefst vier com missarissen der koningin togen gisteren eendrachtig aan het werk. Iets ten noorden van Lely stad legden Henk Vonhof (Gro ningen), Hans Wiegel (Fries land), Han Lammers (Flevoland) en Margreeth de Boer (Drenthe) gezamenlijk enkele meters biel zen om symbolische een begin te maken met de aanleg van de Zuiderzeespoorlijn. De actie is een initiatief van de Stichting Maatschappij voor de Aanleg van de Zuiderzeespoorlijn. Die wil dat de spoorlijn, die de lijn Amsterdam-Lelystad doortrekt naar Groningen, Bremen en Skandinavië, naar voren wordt gehaald in de planning. De NS hebben het traject de komende tien tot vijftien jaar niet op het programma staan, foto anp arthur bastiaanse Andriessen wil nieuwe structuur den haag gpd De wetgeving op het gebied van informatietechnologie is zo ver ouderd dat bedrijven en instel lingen de kennis en mogelijkhe den niet optimaal kunnen be nutten. De markt is niet echt vrij en vrije concurrentie is moeilijk. Enkele 'grote vissen' kunnen daardoor de dienst uit maken. Zij hanteren eigen tech nische normen, administraties, tarieven en regels voor het kop pelen van netwerken. Minister Andriessen (econo mische zaken) schrijft dit in een nota over de informatietechno logie aan de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman loopt de Nederlandse wetgeving ach ter bij de ontwikkelingen in de techniek. Andriessen wil daar om een overleg tussen alle be trokken departementen opzet ten om „een nieuwe wettelijke structuur" op te zetten. De minister noemt technolo gische vernieuwing „de motor van economische groei". Vorig jaar werd er in ons land 15,6 miljard gulden aan informatie technologie besteed. De over heid neemt daarvan ongeveer een derde voor haar rekening. Uit de nota blijkt dat An driessen de informatietechnolo gie dit jaar met 166 miljoen gul den wil stimuleren. Het geld zal vooral worden besteed aan steun voor bedrijven die onder zoek doen naar nieuwe infor matietechnologie en nieuwe produkten ontwikkelen. Daar naast gaat er geld naar demon stratie-projecten. Ook wil An driessen proberen bedrijven, tèchnologische instituten en universiteiten meer te laten sa menwerken. ANC-strijders krijgen bij Clingendael les in diplomatie den haag bert janssen Tim Maseko krabt in zijn korte grijzende kroeshaar en kijkt vriendelijk. De 57-jarige hoofdvertegenwoordiger van het African National Congress (ANC) in Denemarken erkent het ruiterlijk: de bevrijdingsbewe ging van weleer is bezig aan een wel heel bijzondere omscholing. De activisten die in het verleden aanslagen pleegden tegen de apartheid worden nu in het statige Haagse instituut Clingendael omgeschoold tot stille diplomaten die op borrels zaken doen. Van bommen naar borrels. „We moesten de muren van die smerige Apartheid wel slo pen met geweld", zegt hij. „En nu bouwen wij aan een nieuw Zuid-Afrika." Maseko, die ruim tien jaar directeur van een ANC-school in Tanzania was, zit nu zelf in de schoolbanken van het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael. Tussen de taal- en wiskundelessen door vertelde Maseko zijn leerlingen over hun Zuid-Afrika en de strijd van het ANC. Nu probeert hij samen met 23 andere ANC'ers de kneepjes van de diplomatie onder de knie te krijgen. De ANC'ers zijn journalisten of sympathisanten van de. verzetsbeweging die ooit ondergronds begon en nu lijkt uit te groeien tot misschien wel de grootste Zuid- afrikaanse politieke partij. De deelnemers zijn zwart, blank of kleur ling. „Wij representeren de kleuren van Zuid-Afrika. Hier zit ons toekomstige parle ment", zegt Maseko. De Nederlandse am bassade in Pretoria heeft de deelnemers aan de verkorte opleiding in overleg met het ANC geselecteerd. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking betaalt de stu diekosten van in totaal een half miljoen gul den. De cursisten worden in tien weken klaar gestoomd voor de diplomatieke dienst en aanverwante internationale banen. „Sociale vaardigheden of etiquette hoeven we deze mensen niet te leren. Ze hebben een alle maal een uitstekende opleiding", zegt coör dinator R. Ton van Clingendael. Ton onderwijst de kunst van het onder handelen, internationaal recht, economi sche wetgeving of formulering van het bui tenlandse beleid. Dat gebeurt vaak in rol lenspelen. De ANC'ers hebben al een bij eenkomst van Veiligheidsraad over cle kwesties Somalië en Irak nagespeeld. Volgens Maseko zijn deze sessies bij Clin gendael hard nodig voor het nieuwe Zuid- Afrika dat er komt. „Alle ambassades van ons land worden nu nog gerund door blan ken, door de Apartheid' zegt de nestor. Zelf verliet hij zijn vaderland in 1965. Pas 25 jaar later, toen de ban op het ANC werd op geheven, zag hij zijn familieleden weer te rug. Het ANC wil zijn mensen niet in Zuid- Afrika trainen voor toekomstige topftmi des Ook werd niet ingegaan op het aanbod van de regering De Klerk om nu al medewerkers voor ambassades te leveren. „Er moet eerst een democratisch gekozen regering komen. Sommige leden van de huidige regering hebben bloed aan hun handen. Er zitten oorlogsmisdadigers tussen: Het is In Zuid- Afrika net als in Duitsland in 1945", zegt Maseko. Hij ziet de toekomst van zijtf land deson danks rooskleurig in. Hij erkent wel dat het nog even duurt voordat het rustig is, omdat er nog steeds gewelddadige botsingen zijn tussen aanhangers van ANG-leider Nelson Mandela en de Zulu-volgelingen van Inka- tha-Ieider Mangosuthu Buthelezi. „De hui dige blanke regering laat dat geweld zelfs toe, zodat ze aan de macht kan blijven. De interim-regering die er eind dit jaar moet zijn, zal daaraan meteen een einde maken", verwacht Maseko.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3