Ouderen moeten blijven werken President Clinton heeft weinig tijd V Feiten &Meningen /V^vaen7ze^»-ew yt- MtiMS Ken IK, ^-.NA^ye. pwns *s VAM vefcrgEK Minister Kok geeft Eerste Kamer les over namen van 'nieuwe' valuta WOENSDAG 20 JANUAR11993 2 Presidentiële inauguratie Om president te worden: Z moet Bill Clinton volgens rff/vfjySSA de wet een eed afleggëri^^/t|.l |i\\«HR c van 35 woorden. //f. J J11 yl il 'I f 11 o»A Hfi Senatoren Huis van afgevaardigden Gouverneurs Diplomaten Marinekapel Leden Hooggerechtshof en gasten van De opperrechter van het Ipsa XaÉSeH Hooggerechtshof neemt I TV camera's e ^^^fe^ed^L^^^P^otoEirafen^ NIBUWEjÊKvice MS.7. - VsjKACISTlSCH xrfTAV 70U2lM^€iMrX HblZ&HTERUG, 'Extra steun voor Hoogovens is onrechtvaardig Meedenken okee, maar er zijn grenzen. Minister Bert de Vries van sociale zaken en werkgelegenheid is best bereid Hoogovens IJmuiden te helpen. Maar subsidie geven voor de afvloeiing van oudere werknemers gaat hem te ver. Niet alleen druist het plan van Hoogovens in tegen het beleid van de minister, bovenal heeft hij er geen geld voor. dat ouderen zo lang mogelijk aan het werk blijven. Die men sen van 55 jaar en ouder komen niet meer aan het werk en dat kost ons veel geld aan uitkerin gen. longeren vinden eerder werk. Kortingstruc De minister voegt daar in het al gemeen nog aan toe dat de een malige uitkering die sommige bedrijven verlenen, een regeling is waarmee de strekking van de wet wordt ontdoken. „De uitke ring in de vorm van een lijfrente wordt namelijk gegeven vlak voor het ontslag. Een truc om een korting op de uitkering te voorkomen. Dat moeten we dan met lede ogen aanzien. Daarop gaan we als diezelfde overheid toch geen subsidie verlenen!" Tegelijkertijd heeft De Vries be grip voor de speciale situatie van de staalbedrijven. „Hoog ovens loopt zo een uitkering mis uit het EGKS-fonds, waar aan ze zelf hebben meebetaald. Schandelijk vindt Hoogovens dat, omdat andere staalbedrij ven de subsidie wel krijgen. Vandaar dat we de regels nog eens aandachtig hebben bestu deerd om Hoogovens toch te kunnen helpen. Zo blijkt dat de bijdrage van de nationale over heid niet speciaal een subsidie hoeft te zijn, maar ook een wet telijke bijdrage kan zijn. De WW-uitkeringen die we betalen voor deze Hoogovensmensen en FRANS V Het IJmuidense staalbedrijf be sloot een half jaar geleden dat in 1993 maar liefst 300 miljoen gulden extra moet worden be zuinigd. Dat kost dit jaar 2.300 arbeidsplaatsen. Met de vak bonden zijn afspraken gemaakt om gedwongen ontslagen zo veel mogelijk te voorkomen. Voor 500 mensen wordt elders een baan gezocht. Belangrijkste middel is echter het gedwongen vertrek van alle 1.350 medewer kers van 55 jaar en ouder. De ouderen worden formeel ge woon ontslagen en krijgen een WW-uitkering. Daar bovenop geeft Hoogovens een eenmalige uitkering, zodat het verschil tus sen uitkering en het laatste sala ris niet al te groot wordt. Om dat te kunnen betalen, doet Hoogovens een beroep op een fonds van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS). Daarbij zit echter een adder onder het gras. Brussel komt alleen over de brug, wan neer de nationale overheid een zelfde bedrag, in dit geval bijna twaalf miljoen gulden, op tafel legt. De Vries is dat laatste niet van plan, zo zegt hij stellig. „In het verleden hebben we dat bij eer dere reorganisaties van Hoog ovens wel gedaan, maar nu hebben we een nieuw ouderen beleid uitgezet. We willen juist zijn in dat licht gezien onze bij drage. Wanneer Hoogovens ak koord gaat, zullen we dat voor leggen aan Brussel." Halve winst Voor het staalbedrijf betekent dat in het gunstigste geval halve winst. Uit het EGKS-potje krijgt men dan twaalf miljoen gulden, maar Den Haag legt daar niet hetzelfde bij. Mocht Brussel de WW-uitkeringen niet bestem pelen als rijksbijdrage, het rijk is immers wettelijk verplicht de uitkeringen te betalen, en op grond daarvan weigeren de ei gen bijdrage te verstrekken, dan komt De Vries niet alsnog met een subsidie over de brug. „Ik heb er ook het geld niet voor. Dan moet ik naar het kabinet, maar dat betaalt ook niet voor een bovenwettelijke uitkering. Dat zou onrechtvaardig zijn te genover al die andere mensen, die zonder werk raken." De Vries wijst tevens op een 'detail' dat tot nu toe onderbe licht is geweest in de discussies: de omscholing. Daarvoor is ook geld van de EGKS beschikbaar. Via de arbeidsvoorziening be taalt Nederland daaraan mee. Al met al kan Hoogovens rekenen op 45 miljoen gulden. Filosofie Wanneer het economisch slecht gaat grijpen veel bedrijven naar ouderenregelingen om perso neel netjes te laten afvloeien. Mensen die daarna niet meer aan de slag komen en op een uitkering zijn aangewezen. Maar ook wanneer het econo misch goed gaat, komen oude ren na ontslag niet meer aan een baan, meent De Vries. Daarom moeten juist die men sen binnen de bedrijfspoort blij ven. „Op zich is het een groter drama wanneer bedrijven als Hoogovens dan vooral jongeren ontslaan, maar die vinden veel makkelijker nieuw werk", is de filosofie van de minister. Op het nemen van impulsieve beslissingen is De Vries niet te betrappen. Daarom doet het wat merkwaardig aan, dat de bewindsman in oktober aan kondigde het nieuwe ouderen beleid per 1 april 1993 te zullen invoeren om vervolgens, krap drie maanden later, zijn besluit uit te stellen tot 1 januari 1994. De Vries zelf is daar niet ver baasd over. „In de loop der ja ren is het punt van het oude renbeleid steeds hoger op de politieke agenda gekomen. Te rugkijkend op de jaren tachtig zie je dat het de bedoeling was de arbeidsdeelname van oude ren te verminderen. Dat was structureel een verkeerde route. Sindsdien zijn we tot het inzicht gekomen dat we het aantal wer kende ouderen op een zo hoog mogelijk peil moeten houden. Bovendien lag er in oktober een advies van de Stichting van de Arbeid. Op die gronden heb ik toen besloten het ouderenbe leid in te trekken." VUT onbetaalbaar De economische neergang dwong de minister van sociale zaken en werkgelegenheid de afgelopen maanden een andere koers te gaan varen. „Ik begon me steeds meer te realiseren dat uit conjunctureel oogpunt^nijn beslissing op een ongelukkig moment kwam." De Vries gaf de bedrijven negen maanden uitstel, tot 1 januari 1994. Dat geeft hen volgens de bewinds man ook de gelegenheid zich langer voor te bereiden op de te nemen maatregelen. „Ik hoop dat de komende CAO-gesprek- ken minder over de centen gaan een uitgangspunt van nul procent loonsverhoging zou mij zeer welkom zijn en meer over onderwerpen als het langer in dienst houden van ouderen." De Vries beseft hoe moeilijk de ze zaak ligt bij zowel werkgevers als werknemers. Het laten af vloeien van ouderen heeft im mers voor beide partijen grote voordelen. Toch is er volgens De Vries alle reden voor een nieuw sociaal beleid. „Ons stel sel van sociale zekerheid houdt in dat straks, als de na-oorlogse géboortegolf 55 jaar wordt, steeds minder jongeren de uit keringen moeten betalen van steeds meer ouderen. De VUT dreigt daardoor onbetaalbaar te worden. Nu al is het in Neder land zo dat de helft van alle mensen die ouder zijn dan 55 een uitkering heeft. Ook de vak beweging ziet wel in hoe duur de sociale zekerheid wordt. Daarom moeten we proberen werknemers tot 65 jaar aan het werk te houden." Massaal beroep Meer maatwerk voor ouderen beschouwt de bewindsman als dè oplossing voor het naderen de probleem dat de VUT onbe taalbaar wordt. „We moeten werken niet onmogelijk, maar aantrekkelijk maken", zegt hij, verwijzend naar instrumenten als flexibele pensionering en op het individu toegesneden maat regelen. De minister is overigens treurig gestemd over de economische teruggang van dit moment. „De huidige ontslaggolf wijst op structurele problemen bij het bedrijfsleven. Wij krijgen veel signalen dat de problematische situatie meer is dan een con juncturele dip. Het is momen teel niet meer zo vanzelfspre kend dat er weer een halleluja- gevoel onstaat bij het bedrijfsle- Het nu stellen van looneisen is volgens De Vries buitenge woon onverstandig. „Slecht voor de werk gelegenheid in de toekomst." ARCHIEFFOTO CPD» ROLAND DE BRUIN ven als de economie in 1994 weer aantrekt. De neergang is sterker dan verwacht en ook ik heb niet zonder meer het ver trouwen dat het in 1994 weer goed gaat." Voor werkgevers en werkne mers is volgens De Vries de tijd aangebroken om orde op zaken te stellen. „Daar moeten we dit jaar voor gebruiken en dan weer uit het dal kruipen. Het allerbe langrijkste daarbij is Zoveel mo gelijk mensen hun baan te laten houden." daarom vindt hij het buitengewoon onverstandig om nu looneisen te stellen. „Slecht voor de werkgelegenheid in de toekomst," stelt hij vast. Lastenverlichting Looneisen openen bovendien de weg naar de bekende spiraal: ze veroorzaken hogere sociale lasten en dat leidt vervolgens weer tot hogere loonkosten. De minister noemt lastenverlich ting als hèt voorbeeld waardoor het rijk de spiraal heeft probe ren te voorkomen. „De bal ligt nu bij werkgevers en werkne mers. Het is duidelijk wat hen te doen staat." Dat werkgevers en vakbonden niet direct baat hebben bij het inwisselen van loon voor een degelijk ouderenbeleid, bestrijdt De Vries. „De gevolgen van een nullijn in de loononderhande lingen betekenen in de huidige situatie dat de koopkracht door de sterke gulden nog altijd gelijk blijft. We praten daarom niet eens over een teruggang in loon. Het is afzien van meer. Op zich valt het dus allemaal wel WIM STEVENHAGEN WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het politieke bedrijf is hard. Terwijl George Bush in de laatste dagen van zijn presi dentschap nog de last van een oorlog moest dragen, holde zijn fuivende opvolger van feestje naar feestje. Bill Clinton genoot zondag van een schitte rend vuurwerk boven Was hington, kort nadat Bush op dracht had gegeven tot een aanval die de lucht boven Baghdad in lichterlaaie zette. Maar na vandaag is het feesten voor William jefferson Clinton voorbij. Zodra hij morgen zijn eerste kabinetszitting leidt, be gint de harde werkelijkheid. Dan moet hij bij het Ameri kaanse volk zijn beloften inlos sen en de hoge verwachtingen waarmaken die de afgelopen maanden zijn gewekt. De witte broodsweken tussen de nieuwe president en zijn onderdanen zullen snel voorbij zijn. Als eerste president sinds Nixon in 1969 erft Clinton van zijn voorganger een oorlog. Maar hij erft ook een financieringstekort van 325 miljard dollar (600 mil jard gulden), een hoge werk loosheid en een onbetaalbaar geworden gezondheidszorg. De nalatenschap van Bush bevat een overheidsapparaat dat het vertrouwen van de bevolking is kwijtgeraakt. Maar bovenal erft hij de behoefte aan verande ring. Clinton heeft zichzelf tot sym bool daarvan gemaakt, maar zal gauw genoeg merken dat tussen droom en daad een enorme kloof gaapt. Amerika lijkt voor lopig bereid hem het voordeel van de twijfel te gunnen. Hoe wel niet meer dan vier op de tien Amerikanen vorig jaar no vember voor hem kozen, zegt nu tweederde van hen optimis tisch te zijn over de toekomst van hun land. Pasgeboren baby Verrassend? Ach, nee. Dat over kwam ook Ronald Reagan en George Bush. En de laatste no teerde later het laagste waarde ringscijfer dat ooit aan een Amerikaanse president is uitge deeld. Hoe hard het politieke bedrijf is, blijkt uit het feit dat vandaag, nu het er niet meer toe doet, 55 procent van de be volking gunstig oordeelt over Bush. Met dank aan de aantrek kende economie en aan Sad dam Hussein. Maar Bush kan wel janken. Amerikanen behan delen hun nieuwe president als een pasgeboren baby, die door iedereen geknuffeld wordt. Het verleden telt niet, alleen de be lofte van de toekomst. De eerste weken wordt hem van alles ver geven, maar zodra hij zijn eer ste fout maakt, laat men hem even makkelijk als een baksteen vallen. Gerald Ford, Jimmy Car ter en George Bush hebben dat aan den lijve meegemaakt. Sig Rogich, adviseur van Bush, vergeleek het deze week in The New York Times met een wes- 'tem: 'Hoog te paard om acht uur, neergeschoten om negen'. Clinton zit nu nog hoog in het zadel. Maar High Noon nadert. De verwachtingen zijn immers hooggespannen door alle belof ten die Clinton tijdens de ver kiezingscampagne heeft ge daan. De vraag is nu: kan hij ze ook inlossen? Nieuwe generatie Clinton is een belofte in zich zelf. Met hem komt voor het eerst sinds 1960 een geheel nieuwe generatie Aijierikanen aan de macht. De politieke kas te in Washington krijgt een an der gezicht nu de Republikei nen het veld moeten i De nieuwkomers zijn jonger de staf van het nieuwe Witte Huis bestaat goeddeels uit der tigers. En zonder veel ervaring, wat overigens niet per se een handicap hoeft te zijn. En met vier vrouwen, vier zwarten en twee Hispanics (Amerikanen van Latijnsamerikaanse af komst) ook meer dan ooit een afspiegeling van de Amerikaan se samenleving. Maar uiterlijkheden zeggen niet alles. De bewering dat zijn kabi net „meer op Amerika zal lij ken" schept ook inhoudelijke verplichtingen. En dan moet ge zegd dat Clinton het zichzelf niet makkelijk heeft gemaakt. De eerste klappen zijn dan ook «1 gevallen. Nog voor hij is begonnen, heeft hij een handvol verkiezingsbe loften gebroken. Moeten bre ken. Hij zal het financieringste kort niet zo snel kunnen halve ren als toegezegd. De beloofde belastingverlaging voor de mid denklasse is op de lange baan geschoven. Geen verrassing overigens: blijkens eerifenquête geloofde toch al niet meer dan een kwart van de Amerikanen dat hij die beloften zou houden. Maar ook het pompen van mil jarden in grote investeringspro jecten zal veel voorzichtiger ge beuren. Met onder meer een oorlog tegen Irak en twintigdui zend soldaten in Somalia lijkt het vooruitzicht op een dras tisch lager defensiebudget evenmin realistisch. En ook bij de keuze van kabinetsleden en medewerkers blijkt Clinton minder gelukkige hand te heb ben gehad. Te veel Vooralsnog duidt niemand het hem echt euvel. Ook het door Democraten beheerste Congres niet, dat voor het eerst in twaalf jaar hoopt op een vruchtbare samenwerking met een presi dent. De belofte van verande ring strekte zich voor 3 novem ber ook uit tot het Congres en dat schept verplichtingen. Voor een president die wat gedaan wil krijgen, is dat geen slecht vooruitzicht. Clintons grootste gevaar schuilt in zijn neiging om teveel tegelijk te willen doen. De laatste weken zijn wat dat betreft een waarde volle waarschuwing. Hij heeft niet alleen zijn nationale aspira ties moeten bijstellen, hij heeft ook ontdekt dat onvoorziene omstandigheden Irak, Soma lia, Haïti zijn voornemen om zich vooral met binnenlandse problemen bezig te houden al snel kunnen doorkruisen. Sinds Franklin Roosevelt dat be grip introduceerde, praat ieder een over 'de eerste honderd da gen' van een president. John F. Kennedy en Ronald Reagan wis ten binnen die termijn de hoofdlijnen van hun beleid door te drukken. Ook Clinton wil voor april scoren. Maar met de overvloed aan buitenlandse problemen en door zijn ei gen traagheid onderbeman- de ministeries, lijkt dat te hoog gegrepen. Bewindsman is Tsjechoslowaakse spoor nog even bijster Ooit gehoord van de tolar, li- tas, grivna of karbovanets? Geen nood, minister Wim Kok (finandiën) weet er alles van. Hij heeft de Eerste Kamer er zelfs schriftelijk over bericht. Het betreft de namen van nieuwe valuta, die in de afgelo pen vijf jaar binnen Europa zijn ingevoerd. Zo is de tolar de naam van de munt van Slovenië. De litas is de munt van Litouwen. De gri vna bestaat eigenlijk nog niet. Het is de naam van de toe komstige munteenheid van Oekraïne. De republiek is in een vergevorderd stadium met de invoering. Tot die tijd han teert men een sport tussen- munt: de karbovanets. Kok meldt de Senaat nog vijf andere nieuwe munten waar van de herkomst beter te ach terhalen valt: de Kroatische di nar, de Macedonische denar, de Estse kroon, de Letse roebel en de Belarus roebel (Witrus- land). Over de invoering van nieuwe munten in het inmiddels opge deelde Tsjecho-Slowakije, rept Kok niet. Toch gaat zowel de Tsjechische republiek-als de republiek Slowakije een eigen 'kroon' invoeren. Wel weet de minister te vertellen dat de vroegere DDR-mark (dè Ost- mark) het loodje heeft gelegd. Kok reageerde met zijn infor matie op een vraag uit klein- christelijke hoek. De kamerle den Barendregt (SGP), Schuur man (RPF) en Veling (GPV) waren gisteren echter geen van allen bereikbaar om te vertel len wie van hen om deze infor matie verlegen zat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2