Siemerink overwint problemen E BOLLEN Sport Crescendo betreurt afketsen korfbalfusie Ook Jeroen Piket valt af WOENSDAG 20 JANUAR11993 Krajicëk en Eltingh struikelen in tweede ronde 25 Richard Krajicëk houdt er niet van om naar videobeelden van zichzelf te kijken; een bezigheid waartoe zijn coach 0- 4 Rohan Goetzke hehi soms dwingt. Zeker niet na een ver- 0 liespartij. Als de Hagenaar de band van zijn partij tegen Do* I Todd Witsken in de tweede ronde van de open Australi- sche tenniskampioenschappen terugziet, zal hij zich waarschijnlijk kokhalzend afwenden. Want zijn optreden, jj? vanmorgen in het snikhete Melboure, was om te huilen. vier sets werd Krajicëk van de baan gemept door de 6 acht jaar oudere Amerikaan: 4-6, 6-1, 1-6,4-6^ i melbourne eric de bie Door deze nederlaag is de in breng van het aantal Neder landse tennissers op Flinders Park gereduceerd tot één. Al leen Jan Siemerink bereikte de derde ronde. De linkshandige Rijnsburger versloeg vrij simpel de taaie Rus Andrej Tsjesnokov met 6-1, 6-3, 6-4. Eerder in de nacht had Jacco Eltingh reeds verloren van Petr Korda, die hij alleen in de eerste set kon bij houden: 6-7 (0-7), 2-6, 3-6. Het is duidelijk dat het niet goed gaat met Richard Krajicëk. Neerlands meest talentvolle tennisser, die eind vorig jaar door zijn overwinning in Ant werpen de top-tien binnen drong, is hopeloos uit vorm. Tij dens de eerste toernooien van 1993 kondigde de crisis zich al aan. In Adelaide verloor hij in de tweede ronde van de Ameri kaanse studentenkampioen Alex O'Brien en een week later struikelde hij in Sydney meteen over Emilio Sanchez. Zonder veel zelfvertrouwen reisde hij vervolgens met zijn vaste begeleiders Rohan Goetz ke en haptonoom Ted Troost naar Melbourne, waar hij als negende was geplaatst. De Zweedse 'qualifier' Lars-Anders Dagverhuur personenbusjes f*1 MultiRent Wahlgren kon hem in zijn ope ningspartij nog niet in moeilijk heden brengen. Vanochtend legde Todd Witsken - de num mer 111 van de wereld, maar ooit (1988) kwartfinalist tijdens de Australian Open - echter feil loos de problemen van Krajicëk bloot. „In principe sta ik niet eens zo slecht te spelen", lispelde een sip kijkende Krajicëk na af loop in de volgestroomde inter viewruimte. „Maar op de be langrijke momenten laat ik het afweten. Vandaag ook weer. In het begin van de derde set kreeg ik drie keer de kans om naar 2-0 te breken. Als je dergelijke mo gelijkheden mist, breekt het je op. Het enige wat ik nu kan doen is niet te lang blijven stil staan bij deze tegenvaller en keihard blijven werken. Dan moet het volgende toernooi weer beter gaan." Krajicëk zou er misschien be ter aan doen de komende we ken alles eens op een rijtje te zetten. Daarvoor krijgt hij ver moedelijk ook wat meer tijd. Omdat hij vorig jaar in Mel bourne de halve finales haalde, verliest hij nu een hele berg punten en duikelt hij weer uit de top-tien. „Gezien mijn huidi ge spel hoor ik daar ook niet thuis." Krajicëk mag dan de po tentie hebben om ooit een Grand-Slamtoernooi te winnen, een echte topper laat op een dergelijk evenement ook zijn gezicht zien. Dat heeft hij na te leurstellende optredens in Pa rijs, Londen en New York nu ook weer verzuimd te doen. Quick Boys wint van Alphense Boys katwijk» Quick Boys heeft gisteravond op Nieuw Zuid het oefen duel met Alphense Boys met 2-1 (2-0) gewonnen. De Katwijkse landskampioen, net terug van een wintersportvakantie, scoorde voor rust via Frenk van der Kleij en Floor van.Duijn. De Alphen se laatste man Koos van Zoest bepaalde in de tweede helft de eindstand op 2-1. Vierdeklasser ROAC '79 vérsloeg gisteravond in Rijpwetering SVOW met 4-2 (2-1). Peter van Veen zette de afdelingsclub uit Oude Wetering nog op voorsprong. Marcel Strijk, Perry Veilbrief, Perry van Es en Zephrey van Ruiten scoorden voor ROAC. De tweede treffer van SVOW was een eigen doelpunt van ROAC. Ens pas volgend seizoen weer in actie lisse Mark Ens zal op zijn Vroegst over vier maanden weer met looptraining kunnen beginnen. De spits van FC Lisse, die afgelo pen weekeinde tijdens een oefenwedstrijd tegen VUC zwaar ge blesseerd van het veld werd gedragen, heeft zijn kuitbeen gebro ken en zijn enkelbanden gescheurd. Daarbij scheurde ook nog zijn beenvlies. Gisteren kreeg de blonde voetballer de uitslag van een uitgebreid onderzoek te horen. Hans Bond in selectie Jong Oranje den haag Volendammer Hans Bond is de enige nieuweling in de selectie van Jong Oranje, die op dinsdag 26 januari een oe fenwedstrijd speelt tegen eerste-divisieclub NAC. Het duel dient als voorbereiding op de EK-kwalificatiewestrijd tegen Turkije op 23 februari. Bondscoach Rinus Israel kan geen beroep doen op voetballers van Ajax en Vitesse. Zij spelen een dag later in Am sterdam een inhaalwedstrijd. De selectie bestaat uit: Roorda, Slor (FC Groningen), Griemink, Van Gastel (Willem II), Vierklau (FC Utrecht), Faber, Hoekstra, Beerens (PSV), Van Hoogdalem (RKC), Maes, Rorije (Go Ahead Eagles), Deckers, Scheepers (MW), De Freitas, Bond (FC Volendam) en Mutsaers (RBC). Mitchel van der Gaag maakt rentree breda Mitchel van der Gaag heeft gisteravond in het tweede elf tal van PSV tegen NAC zijn rentree op het voetbalveld gemaakt. Van der Gaag, vorig jaar nog spelend voor Sparta, liep in mei tij dens een kwalificatiewedstrijd van het Olympisch elftal in Australië een zeer gecompliceerde knieblessure op. Hij speelde gisteren de eerste 45 minuten mee. De verdediger scoorde met eèn kopbal voor de Eindhovense ploeg. De Cauwer zoekt Colombiaanse steun brussel José de Cauwer hoopt met Colombiaanse steun in het internationale profwielrennen te blijven. De Belgische ploeglei der, afgelopen seizoenen betrokken bij het verdwenen Tulip, probeert met vertegenwoordigers van de Colombiaanse forma tie Postobon een akkoord te bereiken. Bij de nieuwe ploeg zou den naast de Nederlander Mathieu Hermans ook de Litouwer Artoeras Kaspoetis, de Colombiaan Alvaro Mejia en de eerder gestopte Belg Eddy Planckaert een hoofdrol moeten gaan spe len. Eindzege voor Pieters en Freuler bremen» Peter Pieters heeft voor de tweede keer dit seizoen een wielerzesdaagse op zijn naam geschreven. Met de Zwitser Urs Freuler aan zijn zijde zegevierde de Nederlander gisteravond in Bremen. Pieters, eerder in de winter al goed voor de eindzege in Bor deaux, bleef met Freuler het Duits/Australische koppel Remig Stumpf/Danny Clark voor. Het verschil tussen beide koppels be droeg zeven punten (554-547). De beslissende slag van de win naars viel in de laatste drie minuten. De derde plaats was voor de Zwitsers Bruno Risi en Kurt Betschart. Jan Siemerink stijlvol op weg naar zijn verassende zege op Tsjesnokov. Ranking „Ach, ik maak me niet zo druk om mijn ranking", reageerde de Hagenaar. „Als ik daarop ook nog moet letten, sla ik helemaal geen bal meer over het net. Mijn goede presteren hier twaalf maanden geleden heb ik ook niet als een extra druk erva ren. Misschien heb ik de laatste maanden wat te weinig rust ge had. Omdat ik me in december voor de ATP-finale in Frankfurt plaatste, schoot de vakantie er bij in. Ik ben even in mijn apparte ment in Monte Carlo geweest en ben daarna naar Nederland gegaan. Dat was misschien ver keerd. Er komen dan toch weer allerlei journalisten op je af. Ik had echter wel het gevoel dat ik topfit naar Australië ben ver trokken. Ik voelde me sterk, maar op de baan liep het niet zoals ik wilde. Vandaag zeker niet. Vooral mijn eerste service was hopeloos. Krajicëk, die in Melbourne nog dubbelt met Omar Camporese, ontkende echter dat de hitte (de thermometer steeg boven de dertig graden) hem had gehin derd. „Spelen bij deze tempera tuur is niet gemakkelijk, maar de zon was echt niet de oorzaak van mijn verlies." Siemerink Siemerink realiseerde eigenlijk pas na zijn winstpartij tegen Tsjesnokov dat hij behoorlijk had getranspireerd. „Ik zat zo in de wedstrijd. Ik was in een soort trance. Het ging ook erg lekker. Vooral over de eerste set ben ik erg tevreden. Hij heeft toen geen kans van mij gekregen", aldus de Rijnsburger, die zijn darmproblemen lijkt te hebben overwonnen. „Gisteren heb ik gewoon gegeten en geen last meer van diarree gehad. Het ziet er dus goed uit." Jan Siemerink ontmoet nu de foto anp Spanjaard Sergi Bruguera. leiden «bram van gent korfbalmedewerker Ook Crescendo gaat alleen ver der, nadat maandagavond de ledenvergadering van De Alge mene de voorgenomen samen werking tussen de twee korfbal clubs had getorpedeerd. Een ruime meerderheid van de le den van De Algemene (86 pro cent) stemde tegen de fusie- voorstellen, die bij Crescendo op bijna unanieme steun kon den rekenen. Ondanks het feit dat Crescen do-voorzitter Hensing bena drukt geen zwarte-pietenspel te willen spelen is er in zijn reactie toch wel enige kritiek te beluis teren. „We vinden het jammer dat het zo gelopen is. Persoon lijk heb ik een beetje het idee dat de leden van De Algemene niet hebben geweten waar ze mee bezig waren. Hun afvaardi ging in de fusiecommissie was duidelijk wel overtuigd van het belang van de fusie en heeft be slist veel meer dan wij gedaan om de leden daarvan te overtui gen. Misschien heeft ook mee gespeeld dat voorzitter Van Weesel zijn mening als uitge sproken tegenstander van de fusie beslist niet onder stoelen of banken heeft gestoken." Crescendo zal voorlopig niet op zoek gaan naar nieuwe fusie partners. „Fusie is voor ons geen directe noodzaak, maar is vooral belangrijk met het oog op de toekomst. Zowel sportief als financieel wordt het steeds moeilijker om een kleine club met zo'n 130 leden draaiende te houden. De korfbalbond han teert zelf een minimum omvang van 200 leden. We hebben door dit alles een half jaar verloren, nu moeten er weer de schou ders onder. Misschien zien ze bij De Algemene over een een jaar of twee ook de noodzaak wel in van samenwerking. De deur blijft bij ons zeker op een kier staan." Emotioneel Teleurstelling ook bij CDA-ge- meenteraadslid Biegstraaten, die de laatste maanden als on afhankelijk voorzitter van de fu siecommissie fungeerde. Hij be grijpt de gevoelens die leidden wijk aan zee» Nationaal kampioen Jeroen Pi ket is gisteren in de tweede ron de van de matches van het Hoogovensschaaktoernooi in Wijk aan Zee uitgeschakeld. Te gen de Engelsman Hodgson liet de Leiderdorper een kansrijke stelling verzanden waarna de partij in remise eindigde. De Engelse kampioen had maan dag met wit de eerste partij ge wonnen. Hij gaat morgen in ge zeischap van Salov, Nunn, Lo bron, en Sjirov verder in de der de ronde. Voor vandaag staan drie bar rages op het programma: Chris tiansen - Karpov, Oil - Sokolov en Gelfand - lllescas. De verlie zers van de matchpartijen be ginnen morgen in de vierde ronde van het Hoogovens Open. De uitschakeling van de sterke Bosniër Nikolic door Sji rov wekte gisteren nogal wat verbazing in Wijk aan Zee. Hoogovens Open In het Hoogovens Open leidt de vrij onbekende Deen Hansen. Hij krijgt morgen gezelschap van zijn bekendere landgenoot r Curt Hansen die in de matches werd uitgeschakeld door de Duitser Lobron. Van de negen Nederlanders in het open toer nooi doen grootmeester Paul van der Sterren en Loek»van Jeroen Piket tuurt wat vertwijfeld naar het schaakbord. Ondanks een kansrijke stelling kwam de Leiderdorper niet verder dan remise tegen de Engelsman Hodgson. foto anp Wely het goed. Zij delen met zes langstelling wordt uitgekeken andere schakers met anderhalf punt uit twee wedstrijden de tweede plaats. Van Wely maakte indruk door grootmeester John van der Wiel met zwart te verslaan. Met be naar het treffen tussen de dei tien-jarige Hongaar Leko, de benjamin van het toernooi, en nestor Viktor Kortsjnoj. Het tweetal staat ook op 1/ uit twee. tot het afwijzende besluit bij De Algemene. „Dergelijke besluiten zijn heel emotioneel, het verlies van het knusse terrein in de Leidse Hout, het clubhuis, de verenigingsnaam... Maar je moet bij zo'n beslissing ook denken aan de continuïteit. Het risico bestaat dat de club op ter mijn doodbloedt en het be staansrecht in gevaar komt. Ik had de indruk dat de twee dele gaties wel bereid waren het met elkaar eens te worden. Het grote probleem was het veld, dat wis ten we vooraf. We hebben uit gebreid alle voordelen van een fusie op papier gezet om duide lijk te maken dat het voor beide clubs belangrijk was om samen verder te gaan. Helaas zonder het gewenste resultaat." Niemann stelt beslissing uit davos anp Gunda Niemann beslist pas morgen of zij deelneemt aan het EK schaatsen, komend weekeinde in Heerenveen. De start van de Duitse titelverde digster is onzeker door een aan val van angina. Als gevolg van dat ongemak verscheen Nie mann het afgelopen weekeinde niet aan de start voor wereldbe kerwedstrijden in Davos. De Duitse heeft gisteren de training hervat. De deelnemers aan het EK zijn: mannen: Eminger, Had- schieff, Zakarias (Oos), Kyncl (Tsj), Jarvinen (Fin), Kuentz (Fra), Peter Adeberg, Dittrich, Tröger (Dui), Baroni, Carta en Sighel (Ita), Ritsma, Veldkamp, Zandstra en reserve Schreuder (Ned), Johansen, Koss, Söndraal (Noo), Radke, Szafranski (Pol), Horvath (Roe), Pavlov, Sandalov (Rus), Bentgsson, Schön (Zwe), Feigenwinter (Zwi) en Sjoelga (Oek). Vrouwen: Antal en Hunyady (Oos), Yla-Sulkava (Fin), Nie mann, Pechstein, Wamicke en reserves Ulrike Adeberg en Mischke (Dui), Belci en Pizio (Ita), llonda (Let), De Loor, Van der Voort, Zijlstra en reserve De long (Ned), Langli, Tönsberg en Yttredal (Noo), Rekas en Wali- leswka (Pol), Balasz, Dascalu en Hordobetiu (Roe), Bazjanova, Fedotkina (Rus), Krohn en Schön (Zwe). OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De Zwarte Schapen mogen vanaf zon dag dus weer gra zen op de voetbalvelden. Ruim drie maanden geleden stootte de KNVB de Amsterdamse club uit de eerste klasse A. Nu vorige week het royement werd opgeheven, staat de ploeg van trainer John Kila voor het lekkere klusje zes wedstrijden op de andere ploegen in te lopen. Wie denkt dat de competitieleider acuut aan het beademingsapparaat moest worden aangesloten na de uitspraak van de commissie van beroep, komt bedrogen uit. Erger, in Zeist werden ze niet warm of koud van de in eens weer scheefgetrokken verhoudingen in IA. Voor drie van de in totaal zes achterstal lige duels zijn reeds data ge vonden. Voor de confrontatie De Zwarte Schapen-UVS is nog geen speeldag vastgesteld. Rob de Leede, voorlichter van de KNVB, zegt vertrouwen te hebben in de kwaliteiten van zijn collega's: „Ze zijn hier, zeg maar. ge hard. Aan het eind van een sei zoen ontstaan altijd proble men rondom ingelaste wed strijden. Vooral de laatste jaren vanwege die periodetitels. Die ervaring komt nu goed van pas. Ze kunnen dus toveren met een stokje vanachter de Zeis ter burelen. Wat te denken van de truc met het bekertoernooi? Voordat het royement werd uitgesproken, was Zwarte Schapen gekoppeld aan Mar ken. Nu de ploeg weer in ere is hersteld, spelen de Amster dammers op 28 januari te gen. ..ADO'20. „Ingeloot in een tassenronde", onthult De Leede het geheim van de tovenaar. Trainer John Kila wordt niet warm of koud van de Zeister kronkels. De Haagse trainer is allang blij dat hij weer de wei in kan. Vorige week hield hij een lusteloos stelletje voetbal lers bezig. Het grootste gedeel te van zijn selectie had De Zwarte Schapën de rug toege keerd en trainde bij andere verenigingen. Kila: „Nadat we uit de competitie waren gezet, hebben we nog drie weken doorgetraind. Toen het er naar uitzag dat het lang zou duren voordat het hoger beroep zou worden behandeld, zijn er jongens opgestapt. Ik vond dat best begrijpelijk. De motivatie was op een gegeven moment wegen dan ontbreekt de lust om te trainen. Maar de afspraak was dat alle spelers weer op het oude nest zouden terugkeren, als De Zwarte Schapen van alle blaam zou worden gezuiverd. Zodoende maakte John Kila na een stille periode van twee maanden weereen hernieuw de kennismaking met zijn se lectie: ,Ik begin van nul. Ik weet ook niet waar we staan met de ploeg, want we zijn pas deze u eek weer bij elkaar gekomen. Ik pas er ook voor om als een wildeman tekeer te gaan, want anders jaag je de ploeg over de kling. Weieven van week tot zijn vele redenen denkbaar die een voetballerertoe andere dag zijn voetbalschoe nen aan de wilgen te hangen. Meniscus, te drukke baan, ru zie met de trainer of gewoon omdat je eens wat anders wilt dan achter een leren monster aanhollen. In het eerste van SJZ echter loopt een speler die er om een wel hele speciale reden de brui aan geeft. Pieter de Lange is zijn naam en hij kapt ermee omdat in zijn ogen het trai ningsveld van de Zoetenvoud- se club ver beneden peil is. De 23-jarige De Lange is het zat om 's avonds in de bagger te moeten ploeteren. Hij krijgt tabak van zijn sport. Vier jaar speelde hij in het eer ste. Nu is het over. Hij is het 'gebagger' zat zo liet hij zijn trainer Loek Helder en voorzit ter Leo van der Geest weten. Hij wenst zijn ex-teamgenoten veel plezier in de Zoeterwoud- se klei, maar hem zullen ze niet meer zien. Wil De Lange een serieuze daad stellen met deze actie of is het deze voetballer van vier de klasse-niveau een beetje in zijn bol geslagen? „Ik ben serieus en mijn besluit laat hij vastberaden weten. „Dat trainingsveld is echt de enige reden van mijn afscheid. Iets anders zit er niet achter, ik heb gewoon een groen-wit hart en ga niet bij een andere club voetballen. Dat oefenveld is zo verschrikkelijk triest, dat kon ik niet langer aan. Als je op de training een partijtje krijgt is dat normaal gesproken een feest, maar dat ligt bij SJZ an ders. Je speelt een bal breed, die blijft na drie meter stil liggen in de bagger en je tegenstander schiet de bal in het doeltje. Daar word je op den duur gek van. Dat heeft toch niets meer met voetballen te maken? Er zijn er die het prachtig vinden die modder, maar ik ga een andere sport zoeken. Trainer Loek Helder vindt het jammer dat zijn pupil er een punt achter zet. Pieter is een goede kracht die SJZ goed kan gebruiken. Ik res pecteer zijn iK'slissing, maar op mij komen zijn beweegredenen een beetje ongeloofivaardig Om dat laatste te onderstre pen pakt Helder er even zijn papieren bij om te bekijken hoe vaak De Lange in de eer ste seizoenshelft kwam opdra ven vooreen training. „Ik zie hier dat hij welgeteld vijf keer is geweest. Maar ik moet erbij zeggen dat hij in dienst zit en dus vaak niet kon komen. Bovendien 'spijbelde' De lan ge nogal eens. zo zegt hij zelf, omdat de gedachte aan het veld voldoende was om hem binnen bij de kachel te hou den. Is hij misschien een beetje een mooi-weer-voetbal- ler? „Welnee, ik hou gewoon van technisch voetbal en als je op een veld de bal niet normaal kunt verplaatsen dan vind ik er niets meer aan. Het trainingsveld van SJZ is al jarenlang een punt van discus sie. Het is te klein, wordt te vaak gebruikt door te veel voetballers en verandert bij elk regenbuitje in een 'rampge bied'. Volgens voorzitter Leo van der Geest zal er volgend seizoen eindelijk verandering in komen. „De gemeenteraad moet vol gende week helgroene licht ge ven vooreen compleet nieuw trainingsveld. Pieter heeft vol komen gelijk als hij zegt dat het de spuigaten uitloopt met dat veldje. Het is alleen jam mer dat hij zo reageert en stopt, zegt de praeses. De Lange is door veel mensen gebeld om zijn standpunt te herzien. Maar hem krijgen ze niet meer naar sportpark Haasbroek. verteld dat er een n komt om op te trainen. Ik ge loof er niet meer in.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23