'Alles klopt in deze Wozzeck' Tineke Schouten scoort bulderlach met Feest-lift Cultuur&Kunst JE MIST NOOIT DE BOOT Schönberg Kamer Koor té gepolijst Van Eyck zegt lezing af Kijkconcert als grapje in De Waag De dreiging van Alfred de Vries (VOENSDAC 20 JANUAR11993 redactie annemiek ruygrok CHEF) jan rusdam saskia Vier eeuwen muziek door Projectkoor leiden» Met Leids Projectkoor zingt vier eeuwen dubbelkorige muziek. Dat gebeurt op zondag 24 januari om drie uur in de Lokhorstkerk. Op het programma staan werken van Lassus, J.S. Bach. Mendelssohn, Brahms en Werle. Het Leids Projectkoor werd in 1991 opgericht door dirigent Hans Noyens. Het is geen vast gezelschap, maar een wisselende groep gevorderde ama- teurzangers die voor elk programma speciaal wordt samenge steld. Exposities in de regio regio Olieverfschilderijen van Cok Barning (Leiden) en Bert Houwaart (Noordwijk) hangen tot eind maart in de expositie ruimte van Huize Jeroen, Jeroenspark 1, Noordwijk. De expositie Tis open van 10-17 uur en toegankelijk voor iedereen. 'Delen is vermenigvuldigen' is de titel van een expositie in de Dorpskerk van Voorschoten. De tentoonstelling is samengesteld uit werken van de deelnemers aan de kunstprijs 1992. De expo sitie duurt tot half februari en is te zien tijdens de zondagse diensten en vrijdags van 11-14 uur. Van Halen naar Ahoy' Rotterdam Van Halen, de Amerikaanse hardrockformatie met Nederlands bloed, komt na meer dan tien jaar weer voor een concert naar Nederland. Op dinsdag 13 april staat het fameuze kwartet in Ahoy'. De voorverkoop van dit optreden begint aan- staande zaterdag op de bekende adressen. Duitse regisseur Hans Neugebauer ensceneert bij Opera Forum Achttien jaar lang is de Duitse operaregisseur Hans Neu gebauer al aan het schaven en slijpen aan 'Wozzeck', de opera die Alban Berg componeerde naar de tragedie van Georg Büchner. Neugebauer streeft naar de enig denkba re, absoluut universele "Wozzeck'. Hij kwam er zelfs voor naar Opera Forum om ook het Nederlandse volk de ul tiem geperfectioneerde opera te 'schenken'. Zaterdag ging de Nederlandse Neugebauer-Wozzeck met bariton Henk Smit in de titelrol, in Enschede in première. 'Woz zeck' vertelt het tragische verhaal van een schlemiel die ten onder gaat aan de wreedheid en de gekte van de sa menleving. Advies aan minister: 'Forum en Gelders Orkest opheffen' 'rijswijk» Forum en Het Gelders Orkest :moeten worden opgeheven en een Nationale Reisopera en een nieuw orkest van negentig full timers moeten worden opge richt. De Reisopera moet een Kom r MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen jke voorwaarden, langs. Up werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 landelijke voorziening zijn, die naast de Nederlandse Opera (Amsterdam) opereert. Per pro- duktie moet een orkest worden gekozen. Enschede moet de standplaats worden. Dat zijn de voornaamste ad viezen van de Commissie Lam- mers aan minister D'Ancona van Cultuur. De gezelschappen konden het samen niet eens worden over de samenwerking die ze door de minister opge legd hadden gekregen. De nieuwe opera kan in twee tot drie jaar zijn beslag krijgen. Verschillende orkesten en en sembles in Nederland worden verplicht om het operagezel schap tegen vergoeding te bege leiden, waaronder uiteraard het nieuwe orkest van negentig mensen.- Enschede en Overijssel zijn het eens met het advies. De commissie heeft naar het oor deel van de provincie en de ge meente een afgewogen advies uitgebracht, gelet op de beperk te financiële middelen. Als de minister het advies opvolgt, zul len de provincie, de grote ste den en het bedrijfsleven in Overijssel de al gereserveerde 1,8 miljoen gulden beschikbaar stellen voor de opera- en or kestvoorziening. ENSCHEDE DIRK WILLEM ROSIE „Ik houd erg van dit stuk, het is één van de belangrijkste opera's van deze eeuw", aldus de voor malige Keulse opera-intendant Hans Neugebauer. ,,Ik heb het geluk gehad de interessantste opera's van onze tijd te mogen ensceneren. Als freelance-regis seur werk ik alleen nog maar waar het me bevalt en aan stuk ken die me interesseren. Een goede bezetting is ook voor waarde. En dat alles is bij deze 'Wozzeck' het geval. Het klinkt een beetje ijdel, maar deze voorstelling heeft een grote roem vergaard. Het is een zeer geslaagd werkstuk. Vooral de samenwerking met de fantasti sche decorontwerper Achim Freyer heeft veel betekend voor het uiteindelijke resultaat. Noem het een gelukkig toeval, maar alles klopt in deze 'Woz zeck'." De oerversie van Neuge- bauers pronkstuk dateert van 1975 (Keulen). 'Wozzeck' was vervolgens zo ongeveer overal te zien (St. Gallen, Parijs, Ko penhagen, Essen, Brussel) zon der dat er werkelijk iets wezen lijks veranderde. Toch houdt Neugebauer vol: ,,Ik maak thea ter voor mensen van nu. Wat ik doe maakt zich los van het ge wone. Maar ik blijf beslist dicht bij het origineel. Je kunt een voorstelling kapot maken als je dat niet doet." Prikkeling „Van 'Wozzeck' gaat een grote prikkeling uit. Dat begint al met het decor. Bijna alles is sneeuw wit, je krijgt associaties met een inrichting, een ziekenhuis. In de kale witte ruimte zijn aan één zijde veel deuren aangebracht. Daarachter wonen de kwaad aardige buren van Wozzeck, die deze arme man chicaneren en koeioneren. Alles is wit, behalve de gezichten van de mensen die Wozzeck het ergst lastig vallen. Dat is in de eerste plaats de dokter die Wozzeck veel bonen laat eten en die met dit experi ment geneeskundige wereld roem tracht te vergaren. Dan de kapitein die 'm als loopjongen gebruikt en op 'm zit te vitten. Van alle gekleurde gezichten is dat van de tambourmajoor wel het bontste. Want die neemt hem als het ware zijn vriendin netje Marie af. De soldaten hebben wij door haar ogen gezien. Het zijn figu ren uit de Folies Bergères, het zijn haast popidolen. Daar komt dan bij die ongelooflijk mooie muziek. Hoewel die voor som migen toch een beetje te wild is. Maar als je haar echt goed kent is deze muziek van een onge kende schoonheid." „Nee, sinds 1975 is er niets aan het stuk veranderd. Het is hooguit mooier en beter gewor den. Waarom zou ik iets aan het concept veranderen? Het is be proefd en het heeft zich in de loop der jaren alleen maar meer waargemaakt." Er zijn inmiddels achttien ja ren verstreken, het publiek van 1975 is anders dan het publiek van 1993. Hoe kan Neugebauer dan volhouden dat hij theater maakt 'voor mensen van nu'? Universeel verhaal „'Wozzeck' is een parabel, het is een universeel geldig verhaal. Ik heb het ooit de ondertitel gege ven: 'Klaagzang over een kreu pele mensheid'. Het gaat over Hans Neugebauer: „'Wozzeck' is een parabel, het is een tel gegeven: 'Klaagzang over een kreupele mensheid'." het geestelijke en lichamelijke lijden der mensen. Een tijdloos gegeven. Mensen kijken toch ook nog steeds naar de Mona Lisa. Hoogstens is de smaak van het publiek in de tussentijd ver anderd, maar aangezien ik mijn tijd vooruit was levert dat geen enkel probleem op." De'oude opera-rot Jcnort nog wat na, verbijsterd over de ver meende aantijging dat zijn 'Wozzeck' versleten zou zijn. Hij hoort de eigenlijke vraag niet eens: hoe komt het dat je er als regisseur een uitdaging in blijft zien om al die jaren met dezelf de opvoering bezig te zijn. Neu gebauer overstemt de vraag met aanhoudend geknor. „In Brussel is er zelfs een dubbel decor. En met dat decor is het gegaan zoals met goede oude wijn. Hoe ouder het werd, hoe mooier en levendiger het eruit ging zien. Je ziet overal van die kleine krasjes en in scripties. zoals op het mannen- toilet. Het is een soort grafiek geworden. Misschien is het met Paul Klee te vergelijken: ieder kan er iets van zijn gading in zien. Moet ik dat aan de kant doen, omdat het nu 1993 is? Waarom zou je een eersteklas opvoering vervangen door een nieuwe die waarschijnlijk der derangs zal zijn." 'Wozzeck' is vanavond te zien in Rotterdam (Schouwburg), op vrijdag 22 januari in Am sterdam (Stadsschouwburg) en op dinsdag 26 januari in Den Haag (AT&T). MUZIEK RECENSIE UDY VAN DER SPEK Middagconcert van het Arnold Schönberg Kamer Koor o I v Maarten Michielsen met werken van A Schönberg. Claudio Monteverdi en Clemens non Papa Gehoord 17/1, Pieterskerk. Leiden Een talrijk publiek had zich op de winderige zondagmiddag naar de wanne Pieterskerk ge spoed om zich te verlustigen aan luister- en kijkgenot: om twee uur een klein concert door het Arnold Schönberg Kamer Koor en om drie uur een rond leiding door de kerk. Het koor $ing aan met drie I6de-eeuwse volksliedjes in de bewerking van Schönberg (1874-1951), de componist waaraan het kamerkoor zijn naam ontleent. Schönberg heeft deze liederen getoonzet na een grondige studie van hel 16de-eeuwse volkslied. Dat dit hem zeer goed gelukt is werd gistermiddag duidelijk; deze volksliederen sloten qua sfeer (anders dan je bij de vernieuwer Schönberg zou verwachten) naadloos aan op de 16de-eeuw- se componisten Monteverdi en Clemens non Papa. Een algemeen beeld van dit korte concert: in de meerstem mige liederen, of het nu 'Schein' uns, du liebe Sonne' van Schön berg of het 'Agnus Dei' uit de 'Missa Defunctorum' van Cle mens non Papa was, smolten de verschillende stemmen won dermooi samen: in de solisti sche passages bleken echter de vrouwen zuiverder te intoneren en produceerden zij een egaler en helderder klankbeeld dan de mannen, met name de tenoren, die nogal eens met een lichte druk op de keel minder over tuigden. Toch was de samen klank over het geheel genomen mooi, een weinig mystiek zelfs. Het concert nodigde uit tot ontspanning of meditatie, maar hoe mooi en verzorgd, en be paald knap capella er ook werd gezongen, voor mij was dit uur toch té gepolijst of mis schien wel té zoet gevooisd. Op teksten als 'Der Mai tritt ein mit Freuden', 'Kyrie Eleison' of 'Qui tollis peccata mundi' was het overigens een goede manier om op deze zondagmid dag aan enige beschouwing te worden overgeleverd. De derde Rietveldlezing, die vrijdag 29 januari in Muziekcen trum Vredenburg te Utrecht zou worejen gehouden, gaat niet door. De architect Aldo van Eyck, die de lezing zou houden, heeft zich wegens persoonlijke omstandigheden teruggetrokken. De organisatoren van de lezing hebben besloten de lezing nu in het najaar te laten houden. Wie daarvoor wordt uitgenodigd is nog niet bekend. Het aan de Rietveldlezing voorafgaande symposium over het beeld dat kunsthistorici en architecten hebben van Gerrit Riet veld gaat wel door. LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK Ooit componeerde Steve Reich, I de Amerikaanse 'componist van het toeval', 'Pendulum Music', een stuk voor microfoon. De microfoon was aan een draad opgehangen en door daar aan te trekken werd hij over een luidspreker geslingerd. Wat ont stond was een 'rondzingend' geluid. Reich hield van grapjes. Zo zette hij eens een vleugel op Broadway neer, wachtte tot er publiek op af kwam en bewoog zijn vingers over de toetsen. Zonder ze in te drukken, waar door er geen geluid ontstond. De toeschouwers hoorden slechts de straatgeluiden. Voor Reich was dat genoeg. In de Gaudeamusserie he dendaagse muziek is vrijdag avond in De Waag 'Pendulum Music' te beluisteren. Niet met behulp van een microfoon, maar met een aantal slingerin strumenten. De Hengelose beeldend kunstenaars Peter Bosch en Simone Simons be dachten dit 'Elektrisch Zwaaior- kest'. Behalve een 'concert' door de slingerinstrumenten aan te horen, valt er voor het publiek dus ook wat te zien. Het wordt een soort kijkconcert dat tien minuten duurt. Simone Simons: „De slinger werktuigen maken een volko men chaotisch geluid, omdat ze zowel op en neer als heèn en weer kunnen gaan. Wij zetten RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Feest-lift'. de nieuwe show van en door Tineke Schouten. Muzikale begeleiding: Jean-Louis van Dam, Fred van Opzeland en George van Deyl. Gezien: 19/01, schouwburg Leiden; aldaar nog te zien: 'Doet U 't wel genoeg?' vraagt Tineke Schouten ons zo maar pardoes in haar openingslied. Wie denkt dat met 't 'het' wordt bedoeld, heeft het mis. Lachen we wel vaak genoeg, dat is de vraag die zij ons stelt. De mees ten van ons doen dat te weinig, veronderstelt Tien, en daarom probeert zij ons met haar pro gramma die schade te laten in halen. De opzet slaagt. 'Feest-lift' is één groot pleidooi om wat fees telijker te kijken. Het publiek in de nagenoeg uitverkochte schouwburg laat zich maar al te graag door Tineke Schouten amuseren. Vooral met haar gek ke typetjes scoort zij regelmatig een gulle bulderlach. Bij de eerste is het meteen al raak. Tineke speelt een kakma dam die van haar door financië le mazzel omhooggevallen echt genoot ook zo nodig moet gaan golfen. Alle voor de hand liggen de grappen zitten er in. maar Tineke Schouten weet ze als geen ander te vertellen. De feeststemming kan dan al niet meer stuk. Uiterst professioneel houdt ze dat sfeertje vast en werkt dankzij een uitgekiende dosering naar hoogtepunten toe. Voor de pauze is dat onge twijfeld de scène op het nudis- tenstrand. Een grap over de aan zijn fluitje herkenbare politie man mag dan oudbakken zijn, de kostelijke manier waarop zij in haar naturistenpak ronddolt, doet iedereen in lachen uitbar sten. En zo zit eigenlijk het hele programma in elkaar. Het tem po. het sfeertje en de grote kunst van het moppen tappen zorgen voor een onbekommerd feestavondje. Normaal gespro ken blijkt in haar show de zoge naamde 'Artiestenparade', be staande uit een aantal imitaties van bekende zangers en zange ressen, een zeer succesvol on derdeel. Dat is in deze show iets minder het geval. De oorzaak daarvan ligt bij het daaraan voorafgaande verhaal dat op heel wat hilariteit kan rekenen. Tien op haar best, als ze li kker plat vertelt over haar winters portreisje van het geld uit de klaverjaspot. Bovendien is het allemaal niet zo karig, de show duurt tot maar liefst bijna kwart over elf. Geen enkele reden tot klagen dus. Dat is trouwens slecht, zo heeft ze van de haptonoom op de beautyfarm geleerd, want 'klagen blokkeert de energie- baan naar een vrije geest'. RECENSIE MARTINE BALLAST' Expositie Schilderijen vag Alfred de Vries. Te zien tot 1 februari. ir bij Galene Nieuw Hoogland. Nteuw- straat 13. Leiden Slingerinstrumenten brengen vrijdagavond een volkomen onvoorspelbaar concert in De Waag. ze met een computer in bewe ging. Vantevoren is niet te be palen welk geluid eruit zal ko men. Het enige dat vaststaat is dat het een rondzingend geluid is, maar het verloop is onduide lijk." Na tien minuten is er een pauze. Voor wie er nog niet ge noeg van heel t kan na de pauze het mini-concert opnieuw be luisteren. Maar dan zal het weer anders klinken. Omdat het toch een bijzonder evenement is. vond Waag-coör- dinator Frits Bruins het zonde om de toestellen na het kortstondige concert weg te la ten halen. Vandaar dat zij er nog een hele week als een soort tussendoortje blijven staan. Het publiek kan dan zelf, door midde) van een voetscha- kelaar. het geheel in gang bren gen. Elke bezoeker kan Steve Reich op deze manier 'uitvoe- FOTO PETER BOSCH Het 'kijkconcert' begint vrij dagavond 22 januari om half negert. De toegang is gratis. De 'tentoonstelling' is geopend van vrijdagavond 22 23 t/md zondag 31 januari. Openings tijden van de Waag: -zaterdag en zondag: 11-17 uur, woens dag t/m vrijdag 12-17 uur. Voor Alfred de Vries is het leven geen lolletje. Deze gedachte bekruipt je als je de schilderijen van zijn hand in Galerie Nieuw Hoogland ziet: veelal grote sombere doeken waar een grote dreiging van uit gaat. Een kort gesprek met de kunstenaar bevestigt dit beeld. Twee schilderijen hebben schepen en havens als onderwerp. In een haven ligt een zinkend schip, in een andere zijn grote schepen aange meerd. Het zijn vooral de kleuren die al deze werken een afschuwelijke dreiging meegeven. Qua techniek, stijl en uitvoering roepen ze her inneringen op aan zeventiende-eeuwse Neder landse schilderkunst. Alleen de sfeer is totaal anders. Dood en verderf, een verpest milieu en rotting dat is de boodschap. Nergens zijn mensen te bekennen. In een an der schilderij kijk je als toeschouwer over de re ling naar het water en het wonderlijke schouw spel van de lucht daarboven. )ok hier zijn geen levende wezens te bekennen. De kracht van dit schilderij zit in de lucht. Een Turnerachtig ge beuren, waarin de lucht een gelig licht lijkt te geven. „Voordat ik dit schilderij maakte, had ik nog nooit een Turner gezien. Pas nadat mensen me erop wezen dat er overeenkomsten waren tussen dit werk en Turner ben ik eens gaan kij ken", aldus Alfred de Vries. Er is een doek tussen de werken in verschil lende stijlen en met uiteenlopende thema's, dat op een aangename manier beroert. I let is een groot turquoise abstract doek. Het is als het wa re doorschijnend en in het turquois zijn structu ren aangebracht. De Vries zelf zegt dat dit altijd de eerste opzetten van zijn schilderijen zijn. Dus eigenlijk is dit een onaf werk. Van mij mag het onaf blijven, want het is het enige werk waarin het einde van alles nog een beetje afwendbaar lijkt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21