Leidsch Dagblad ^7 VN verdeeld over vredesaanbod Irak 'Gezondheidszorg verloedert' n"I"V93 Bols en Wessanen gaan snel fuseren 'Baas der bazen' ontkent elke band met maffia VNG: Afkoopsom van miljoen is te hoog 23! BEL: 071-128030 Verlies IBM grootste uit historie VS GOED NIEUWS i 1 WOENSDAG 20 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40062 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Tevreden ouderen 3 Ouderen in Nederland zitten in de top drie van tevreden Europese be jaarden. Ze klagen niet over hun inkomen. Wraakactie 7 De Arabische wereld beschouwt de aanval len van de westerse coali tie op Irak als een persoon lijke wraakactie van Bush. Centocor /t -7 Het Leidse bedrijf I Centocor verkeert in onzekerheid over de toekomst na Amerikaans verbod op geneesmiddel. Washington en Londen staan nu alleen De leden van de Verenigde Naties zijn verdeeld over het aanbod van president Saddam Hussein van Irak om een eenzijdig bestand in acht te nemen. De VS en Groot-Brit- tannië wezen het aanbod vierkant van de hand. Frankrijk en Rusland reageerden juist positief. Intussen heeft het Vaticaan ja gezegd tegen het verzoek van Irak om bij het Westen aan te dringen op het beëindigen van het militai re geweld. lingen als antwoord op een be schieting van geallieerde vlieg tuigen. Volgens Irak zijn bij de acties drie mensen gedood en drie gewond geraakt. Pagina 7: Arabische regeringen vrezen eigen bevolking. LEIDERDORP UESBETH BUtTINK De afkoopsom voor de Lei- derdorpse gemeentesecreta ris Ton Willems van 1,3 mil joen gulden is volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) waar schijnlijk te hoog. „Bij het vertrek van een gemeentesecretaris circule ren wel vaker geruchten over zulke hoge bedragen, maar meestal betreft dat het totale wachtgeld dat over een groot aantal jaren wordt uitge keerd", aldus VNG-woord- voerder B. Pilon. Dat wachtgeld kan door de gemeente worden afgekocht. De VNG adviseert dan om 30 procent van het wachtgeld ineens uit te keren. „In dat soort gevallen gaat het ech ter meestal om enkele ton nen", zegt Pilon. De Leiderdorpse gemeen teraad overlegt of Willems (52) op non-actief wordt ge steld of dat voor hem via een outplacementbureau een an dere baan wordt gezocht. Hij zou „niet de manager zijn die Leiderdorp nodig heeft", meldt een informant. De gemeente wil op dit moment overigens bevesti gen noch ontkennen dat Wil lems vertrekt, laat staan dat hij 1,3 miljoen gulden krijgt. Volgens welingelichte bron nen gaan de gedachten van het gemeentebestuur wel die kant uit. Grapje /j Een aantal slingerin-1 2 I strumenten voert vrijdag in De Waag Steve Reichs 'Pendulum Music' uit. Kijkconcert als grapje. Piket valt af Jeroen Piket werd gisteren uitgescha keld in de tweede ronde van het Hoogovens schaaktoernooi. Nog geen abonnee Roemloze nederlaag Krajicek Siemerink sterk in Melbourne Jan Siemerink is in Melbourne bij de Australian Open het enige lichtpuntje bij de mannen. De Rijnsburger verraste met een uitste kende overwinning op Andrey Tsjesnokov: 6-1, 6-3, 6-4. Richard Krajicek verging het minder voorspoedig. Vorig jaar was Krajicek in het toernooi met zijn verrassende plaats in de halve finales de 'Crackerjack', de gevierde ster. Heel Flinders Park leefde toen met hem mee toen hij zich wegens een opspelende schouder voor het treffen met de latere toernooi winnaar Jim Courier moest terugtrek ken. Vanmorgen droop Krajicek op de verafgelegen baan tien af na een roemloze nederlaag in de tweede ronde tegen de oersaaie Amerikaan Todd Witsken. In tweeëneenhalf uur was het gebeurd met de als negende geplaatste Hagenaar: 4-6 6-1 1-6 4-6. Ook Jacco Eltingh werd uitgeschakeld. De Tjech Petr Korda was te sterk: 6-7, 2-6,3-6. Pagina 23: Siemerink overwint problemen. washington-den haag gpd-ap Het staakt-het-vuren geldt sinds vanochtend zes uur Nederland se tijd. Baghdad is toen gestopt met het beschieten van gealli eerde vliegtuigen die het vlieg verbod controleren dat geldt voor grote delen van Irak. Ver der zal Irak volgens eigen zeg gen de vliegtuigen van VN-in- specteurs met rust laten. Met het bestand wil Irak een „gebaar van goede wil maken naar Clinton en hem de tijd te geven een constructieve dialoog te openen", aldus een persver klaring. De nieuwe Amerikaan se regering liet echter fijntjes weten dat al sinds het einde van de Golfoorlog sprake is van een bestand. „Het staakt-het-vuren is slechts een van de vele zaken die in de VN-resoluties worden geëist", aldus Clintons woord voerder, Stephanopoulos. De Amerikaanse president zelf noemde een goede relatie met Saddam Hussein „bijna on voorstelbaar". Clinton heeft de volledige steun van de Britse premier Major. De Franse ambassadeur bij de VN, Mermée, zei echter dat wat hem betreft de crisis voorbij is en zijn Russische collega, Vorontsov, sprak van een „in- terressant aanbod". Volgens de Fransman „kunnen we op dit moment van Baghdad niet meer verwachten". Het Iraakse aanbod volgde op twee nieuwe confrontaties, gis teren, tussen Irak en de gealli eerden in het noorden van Irak. Een Amerikaans toestel vuurde 's morgens een raket af op Iraaks luchtdoelgeschut, nadat twee geallieerde vliegtuigen in het vizier waren genomen door de radar van de luchtdoelbatte rijen. Enkele uren later wierpen twee Amerikaanse F16's cluster- bommen af boven Iraakse stel- 'Samen op voet van gelijkwaardigheid' i/-vennep» jaap sluis Het drankenconcern Bols in Nieuw-Vennep wil fuseren met de voedingsmiddelengroep Wessanen. De raden van be stuur van beide ondernemingen waren vanmorgen nog in ge sprek over de fusie. Die had ei genlijk pas volgende week be- Man burgemeester krijgt celstraf voor verwaarlozing groningen gpd De 52-jarige echtgenoot van burgemeester S. Langedijk-De Jong van Leek is gisteren door de kantonrechter in Groningen veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk. De man had niet genoeg zorg aan zijn gei ten besteed. Officier van justi tie mr. G. Souër had dezelfde straf geëist. Souër zei gisteren dat de man hem tot twee maal toe had verzocht de zaak af te doen met een schikking omdat hij en zijn vrouw publieke functies bekleden. Mr. Souër achtte dit volstrekt ongepast „j\ls je een publieke functie be kleedt en je rijdt een scheve schaats, dan roep je de publici teit over je af." Volgens kantonrechter mr. M. Overes was sprake van moedwillige verwaarlozing van geiten tussen 1 januari en 11 mei 1992. Ze constateerde een zekere hardnekkigheid in het gedrag van de man. Bij een inspectie in april vo rig jaar werden acht geiten en twee lammeren aangetroffen die sterk waren vermagerd en aan uitputtingsverschijnselen leden tengevolge van ernstige maagdarmworminfecties. Ook lagen drie kadavers van geiten op het erf. kend mogen worden. Het nieuws kwam via het ANP ech ter voortijdig naar buiten. Het gaat, aldus een woordvoerster van Bols, om een samengaan op voet van gelijkwaardigheid. Daarbij is een aandelenruil aan nemelijk. Bols telt wereldwijd 2.100 werknemers. Het concern realiseerde in 1991 een omzet van 1,3 miljard gulden. Wessa nen kwam in dat jaar met 6.000 werknemers uit op 3,9 miljard gulden. Volgens de woordvoerster was het concern uit Nieuw- Vennep de laatste tijd voortdu rend op zoek naar nieuwe mo gelijkheden. Het bericht over de voorgenomen fusie met Wessa nen is volgens haar binnen het bedrijf positief ontvangen: „We passen goed bij elkaar. Bols kent drie stevige poten: gedistil leerd, wijnen en mineraalwater. Daar komt nu de voeding als vierde poot bij. Ik denk dat bei de bedrijven daar alleen maar beter van worden." De fusie, al dus de woordvoerster, zou nog deze maand formeel moeten worden afgerond. Op de Amsterdamse effecten beurs werd de handel in de cer tificaten van de twee onderne mingen onderbroken. Bols no teerde gisteren 42,80 gulden eyn Wessanen 103,50 gulden. Washington Barbra Streisand was gister- derlandse tijd president van de Verenigde Sta- avond wat schor. Ze miste een noot bij het zin- ten wordt. „Maar gelukkig zijn hese stemmen gen van 'Evergreen' tijdens een gala-avond in", zei Streisand toen ze de microfoon overgaf voor Bill Clinton, die vanavond om zes uur Ne- aan Clinton, die vaak last heeft van zijn stem banden. Pagina 2: President Clinton heeft wei nig tijd. FOTO AFP new vork ap/the independent De Amerikaanse computergi gant IBM heeft in 1992 het slechtste bedrijfsresultaat ge boekt uit de Amerikaanse ge schiedenis. Met een verlies van 5,46 miljard dollar (9,88 miljard gulden) in het laatste kwartaal van 1992 heeft International Business Machine Corporation, zoals het bedrijf voluit heet, eer dere recordverliezen bij AT T en General Motors overtroffen. Het enorme verlies van IBM hangt samen met grote afzet- problemen in de hele wereld. De verkoop daalde voor het tweede achtereenvolgende jaar. In 1991 bedroeg het verlies al 2,86 miljard dollar. Het totale verlies over 1992 bedraagt 4,97 miljard dollar. Bij een reorgani satie vorig jaar zijn maar liefst 40.000 banen geschrapt. Het concern, dat toen werd opge splitst in dertien min of meer zelfstandige eenheden, wil dit jaar nog eens 25.000 arbeids plaatsen schrappen. Ruim twaalf jaar geleden, in 1980, was IBM nog de grootste multinational in de wereld. In Amsterdam! den haag monica wesseling Bezuinigingen op nieuwbouw en opknappen van ziekenhui zen, verpleeghuizen en instel lingen voor zwakzinnigen zijn onacceptabel. Om de gezond heidszorg op peil te houden, is de komende jaren in de drie Randstadprovincies in totaal 4,6 miljard gulden nodig. Er is maar één miljard gulden beschikbaar. De kwaliteit van de zorg ver slechtert daardoor en het bed dentekort blijft bestaan. Dat schrijven de besturen van Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht in een brandbrief aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Simons be knibbelt op de nieuw- en ver bouw van instellingen voor ge zondheidszorg. Voor 1995 is zelfs een volledige bouwstop^af- gekondigd. Het dichtdraaien van de sub sidiekraan leidt er volgens een provinciaal woordvoerder in de ze regio onder meer toe dat de psychiatrische ziekenhuizen Endegeest in Oegstgeest, Het Langeveld in Noordwijkerhout en het centrum voor jeugdpsy chiatrie' Curium in Oegstgeest hun bouwplannen moeten op schorten. In de provinciale plannen stonden deze instellingen hoog op de lijst van op te knappen en uit te breiden ziekenhuizen. Ook verpleeghuis De Wilbert in Katwijk en de Van de Bergh- stichting in Noordwijk zijn vol gens de provincie toe aan een financiële injectie voor bouw en verbouw en moeten de bouw plannen in de ijskast zetten. Door de groei van het aantal inwoners van de randstadpro vincies en de toename van het aantal ouderen, is een flinke uit breiding van het aantal bedden in verpleeghuizen en andere zorginstellingen noodzakelijk. Zo moeten tot het jaar 2000 in de verpleeghuizen in de drie provincies 1.500 extra bedden worden gerealiseerd om de 'groei aan ouderen' op te van gen. De uitbreiding is door geldtekort onmogelijk. Ook voor de bouwstop, afge kondigd voor het jaar 1995 en mogelijk 1996, hebben de pro vincies geen goed woord over. „Er ontstaat hierdoor een nog groter stuwmeer van noodzake lijke vernieuwingen en verbete ringen." De Internationale Tuinbouw Vakbeurs woensdag 20 Vm zaterdag 23 jan. Dagelijks geopend van 10.00-20.00. Zat. 23e: 10.00-16.00. HET WOORD IS AAN RabindranatbTagore De mus heeft met de pauw te doen om de zware last van diens staart VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wisselvallig In de nacht enkele opklaringen en een minimumtemperatuur van 6 graden. Overdag toenemende be wolking en in de middag en avond af en toe regen of motregen Mid- dagtemperatuur rond 10 graden Zuidwestenwind, matig tot vnj krachtig, kracht 4 a 5, aan de kust af en .toe hard, 7. SALE Kortingen tot 70% Mooie, strakke bank van uitstekende kwaliteit. Leveibaar in diverse stoften. 2-zits 1.095,- Ook leverbaar rjcncikoya' Kwaliteit, design, voordelig E^*2M666°AM^ERDAM vvfcm Veldammeiaan 11, OeWerlandpl020- 6440510 LEIDEN-C HaariemmefSlr 62a-54, 3 VLAARDWGEN-C Korlo Hoog- 0-4346267 DEN HAAQ Define- 170-3106314 UTRECHT: Gdden- 3 (Hoog Cattianjne), 030-328960 EN Ooslerslraat 27, 050-134672 EINDHOVEN-C f NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. T.I rome eelco van der linden correspondent „Ik ben nooit lid geweest van Cosa Nostra. Gelooft u me, ik ben niet het monster waar men over praat, maar een arme oude man, die nog ziek is ook." De genen die hoopten op onthul lingen komen bedrogen uit. Sal- vatore 'Toto' Riina, de baas der maffiabazen, die vrijdag in Pa lermo werd gearresteerd en in Rome voor het eerst is ver hoord, ontkent alles. Wie de man ziet, zou hem in derdaad geloven. Toto Riina heeft niets weg van de bloed dorstige mafioso die tientallen jaren met ijzeren hand in Sicilië heeft geregeerd. Een boertje uit Corleone dat niet verder is ge komen dan de lagere school, daarvan heeft hij het meeste weg. Hij is vérder beleefd, ge duldig, uiterst vriendelijk en goed gejuanierd. Voor de Italia nen die 23 jaar hebben moeten wachten om 'het beest' te zien, is het kortom een desillusie. Een desillusie is het voorlopig ook voor de rechters die hem hebben verhoord. Riina zegt aan alle processen die tegen hem lopen te willen deelnemen, maar enkel en alleen om zijn onschuld te bewijzen en de mannen in de ogen te kunnen zien die tegen hem 'samenzwe ren'. „Laat me hen ontmoeten en u zult zien dat ik zal aanto nen dat ze liegen", zei de 'boss' tegen de rechters. Overlopers van de maffia zeg gen dat Riina aan het hoofd stond van de „Cupola" (koepel), de directie van de maffia, die vorig jaar de dood gelastte van de christendemocratische poli ticus Lima. Maar Riina zei dat hij nooit had gehoord van de 'boeven' die achter de aanslag zouden zitten. „Edelachtbare, ik ken geen van deze mensen. De enige mensen die ik ken zijn mijn gezin, mijn vrouw en mijn kinderen. Ik heb mij mijn hele leven schuilgehouden om aan de onrechtvaardige beschuldi gingen te ontsnappen", betoog de Riina. Riina zegt geen enkele politi cus of maffialeider te kennen. De aanslagen op de rechters Falcone en Borsellino spreken volgens hem voor zich; ze kun nen onmogelijk het werk zijn van een man die, zoals blijkt uit zijn documenten, dagelijks de aarde bewerkt. Zijn vrouw, Antonietta Baga- rella, de 'mooie Ninetta', die in Handtekening: de jaren '70 Italië versteld deed staan toen ze onomwonden zei i j*,, van Toto Riina te houden, is na- i*Urmn«r i.kI. tuurlijk dezelfde mening toege- j m»™.. daan. Een dag na de arrestatie is VB f*1*"" ze met de kinderen (twee jon gens en twee meisjes, in leeftijd variërend van 12 tot 19 jaar) te ruggekeerd naar Corleone. Na 23 jaar heeft ze haar intrek ge nomen in het ouderlijk huis als of er niets is gebeurd. Na de eerste 2 weken In-taal ik mijn abonnement Per maand, automatisch (f28,75)* O Per kwartaal, \ia acceptgiro (f82,85) O Per kwartaal, automatisch (I 82,85)*. 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1