'Elkaar geen recessie aanpraten' hetOmbacht Nieuwe regels off-shore Stand van Zaken Nieuwe vereniging voor pers en bedrijf WOENSDAG 20 JANUAR11992 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK Zakelijk Daling van autoverkopen verwacht in 1993 Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Dia's Turkije OEGSTGEEST - Reisburo Vonk uit Oegstgeest houdt vanavond een dia-presentatie over Turkije als vakantieland. Dat gebeurt in het gemeentecentrum aan de Lijtweg, aanvang 20.00 uur. Benoeming HILLEGOM - J.G. van den Brink, directeur van de Kalk zandsteenfabriek Van Herwaar den uit Hillegom, is benoemd tot lid van de Algemene Verga dering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Langeveld Sigtermans ALPHEN AAN DEN RIJN - P. van der Kwaak is per 1 januari van dit jaar vennoot van het ac countants- en belastingadvi seurskantoor Langeveld Sig termans. Het bedrijf is gevestigd in kantoorgebouw De Appelen burg aan de Herenweg in Ap- hen aan den Rijn. Het kantoor bestaat uit een directie van vier personen, vijftien assistent-ac countants één fiscaal-econoom en vijf secretariaatsmedewer kers. De klanten van het kan toor komen vooral uit het mid den- en klefhbedrijf en uit de particuliere sector. Verzuimschijf HOOFDDORP - Softwarebedrijf NOVA/Verzuimkoers heeft een computerprogramma ontwik keld om het ziekteverzuim te registreren, de zogenaamde ver zuimschijf. Deze is bedoeld voor onder meer bedrijfsvereni gingen en organisaties van werkgevers. Sinds begin dit jaar is het Nederlandse bedrijfsleven verplicht het ziekteverzuim van werknemers te registreren. Feest Luba LEIDEN - Uitzendbureau Luba bestaat 25 jaar en viert dat met een muzikaal programma in de stadsgehoorzaal op 15 januari. Sprekers op deze avond zijn on der meer VV. Ruggenberg, voor zitter van de Algemene Bond U itzendondememingen ABU en tevens president van de Con- fédération Internationale des Entreprises de Travail Tempo- raine en de Leidse wethouder van economische zaken J. Walenkamp. Luba werd opge richt in Leiden, waar het hoofd kantoor nog steeds is gevestigd. Volgens Amerikaanse cijfers loopt de autoverkoop in Eu ropa (minus Oosten) komend jaar terug met 1,3 procent. Onderzoek van The Economist komt zelfs op uit op drie procent. Kortom, de voorspellingen over de verkopen van nieuwe auto's zijn somber voor 1993, „maar we moeten elkaar geen recessie aan praten", zegt J. Boon, directeur van de Motorhuis Groep. kooppunt ook brandstofsta tions". Eind vorig jaar maakte het Mo torhuis de overname van Suzu ki-dealer Auto-Meer bekend. Dit bedrijf gaat nu onder de naam MultiAuto verder. „We kunnen nu als bedrijf auto's aanbieden in elk segment van de markt. De kleine stadswagen konden we tot nu toe niet bie den." Bijscholing hooggeschoolden Het Leidse arbeidsbureau begint in februari een praktijkgerichte managementopleiding voor twintig werklozen uit de Rijnstreek die een HBO- of academische opleiding hebben. Aanleiding voor het project is de groei van de werkloosheid onder hoger opgeleiden, terwijl de behoefte aan managers groeit. Het project is een initiatief van het Leidse arbeidsbureau, Uitzendbureau Start en het oplei dingsinstituut Nieuw Elan. Het project is bedoeld voor mensen die minimaal anderhalf jaar werkloos zijn. Onderdeel van de opleiding is onder meer een negen maanden lange werkervaringsperiode-bij een bedrijf. Na de oplei ding vindt ongeveer tachtig procent van de cursisten binnen een halfjaar een baan, zo leert de ervaring met dit soort cursussen. In de Leidse regio daalt de werkloosheid onder academici en HBO-ers licht. Toch maken arbeidsbureaus zich steeds meer zor gen over de arbeidsmarktpositie van hoger opgeleiden. Het aandeel van hoger opgeleiden in de beroepsbevolking stijgt naar verwach ting de komende jaren tot ongeveer 25 procent. In 1960 was dat nog maar vier procent. De Opel-dealer verwacht dat de verkopen dit jaar met zo'n drie procent afnemen. „We probe ren dat op andere afdelingen, zoals de verkoop van tweede handsauto's te compenseren". Over de positie van Opel boven aan de lijst van best verkochte auto's zal volgens Boon wel niet worden getornd. „Opel zal dit jaar voor de 25ste keer als eerste eindigen. In de Leidse regio gaan de verkopen goed. We ver kochten vorig jaar 2500 nieuwe auto's, we scoren daarmee be ter dan het landelijk gemiddel de". Handhaven Boon denkt dat zijn bedrijf de sterke positie in de regio de ko mende jaren kan handhaven. „We streven ernaar om op alle gebieden in de autobranche aanwezig te zijn. We openen in Leiden binnenkort het vierde schadehuis van de Motorhuis Groep en we hebben bij elk ver- schadehuis aan de Leidse Rooseveltstraat wordt dit jaar geopend. Daarna zijn er weer nieuwe plannen. We wil len ons bedrijf aan de Vondel laan een wat beter aanzien ge ven. We maken de voorgevel zo dat het bedrijf er vanaf de Ples- manlaan wat beter uit ziet". Kamsteeg Volkswagen-dealer Kamsteeg verwacht dit jaar een kleine groei. Volgens bedrijfsleider Oegstgeest/KatwijkT. Verwoerd nog geen exacte cijfers'bekend veel zijn. In de gehele regio verkocht Vento". VW/Audi-dealer Kamsteeg Kamsteeg ongeveer 1500 1992 meegevallen, hoewel er dellen. „In 1993 verwachten enerzijds tevreden over 5 anderzijds onzeker c Verkoopleider F. Beijfens van '93. Toch hoopt Nissan het v Nissan-dealer Heemskerk is koopaandeel te vegroten t zes naar zeven procent. „Goede voorspellingen doen is pas mo gelijk na de personenauto-RAI van begin februari." Verkiezing manager 1992 Flora Verde legt plant in de watten Op woensdag 3 maart wordt in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk de manager van 1992 gekozen. Deze verkiezing wordt jaarlijks onder auspiciën van het blad Management Team gehouden. Juryvoorzitter is ex-president Orlandini van de KLM. Ook VNU-topman Brentjens maakt deel uit van de ju ry waarin verder onder anderen FNV-voorzitter Stekelenburg, VNO-voorzitter Rinnooy Kan en topman Koedijk van het KPMG-concern zitting hebben. Er zijn zes finalisten die op 3 maart nog één keer de kans krijgen hun beste beentje voor te zetten. CRUQUIUS MAARTEN KUIPER Kunstmest, voedingsstoffen, sporenmix, luisbestrijders. De planten van tegenwoor dig zijn veeleisend. Ze willen meer dan een scheutje water. Bij de trotse eigenaar van een prachtige fuchsia, vingerplant of varen staat het keukenkastje dan ook vaak vol met flesjes en potjes in de meest uiteenlopende kleuren en maten. Maar gemakkelijk is anders. Met een giet- ertje kan iedereen overweg, met het op het juiste moment en in de juiste hoeveelheden toedienen van al die middeltjes hebben zelfs de besten nog problemen. Het bedrijf je Flora Verde uit Cruquius tussen Heemstede en Hoofddorp heeft daarvoor een oplossing bedacht: het plantenmatje. Het ronde matje is gemaakt van goed ab sorberend vilt met daarin bijna alles wat een plantenhartje begeert: meststoffen, mi neralen en luisbestrijder. „Je hoeft totaal niet meer na te denken", zegt N. Geluk, ei genaar van Flora Verde. „Je legt het plan tenmatje onder de plant of in de ompot. As de plant water krijgt, wordt het viltje nat en geeft het de stoffen af. Er is genoeg voor ze ven maanden voeding en vijf maanden luis- bestrijding." Het matje is verkrijgbaar in drie gangbare potmaten (10,12,5 en 15 cen timeter) en ligt In de winkel voor respectie velijk 1,55, 1,95 en 2,35 gulden. Flora Verde, dat zich specialiseert in groenverzorgende produkten, kwam in au gustus voor het eerst met het matje op de markt. Het bedrijfje was eerder diezelfde maand opgericht. Op het kantoor iri Cru quius werken twee mensen, bij de produk- tie in Terheijden (bij Breda) nog eens twee. Vijf vertegenwoordigers proberen het matje bij tuincentra en bloemen- en planten/a ken aan de man te brengen. BADHOEVEDORP „Wij hebben geen plaatselijke functie, maar een regio nale. Ziekenhuizen, drukkerijen, slagers, houtbewer kers, laboratoria en kappers in de hele streek gebruiken allemaal wel iets dat met regelmaat geslepen moet wor den. Zo hebben we bijvoorbeeld het Diaconessenhuis en het AZL als klant. Door de veelzijdigheid van onze klantenkring zijn er ook zoveel verschillende messen, scharen en zagen. Ieder type vraagt om een speciale machine. Apparaten van wel 15.000 tot 150.000 gulden, die het voor mij mogelijk maken meerdere dingen tege lijk te doen en dat is natuurlijk de winst voor het be drijf. Bovendien worden de machines nooit ziek en hebben geen ATVt De machines moeten tot één duizendste millimeter worden ingesteld en dat is puur een gevoelskwestie. Slijpen is dan ook vooral goed kijken en luisteren. Daar om hoef ik ook niet bang te zijn dat er nu nog iemand een slijperij gaat beginnen, want dat is verschrikkelijk moeilijk. Je moet naast geld ook kennis hebben en er is geen school die opleidt tot gereedschapslijper. Voor geïnteresseerden als mijn zoon Ruben zit er dus niets anders op dan het vak in de praktijk te Ieren. Ru ben heeft al een jaar stage gelopen bij een collega en leert het vak nu verder bij ons. Wat het handmatig slij pen betreft is het dan nog afwachten of hij het onder de De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag H. (Henk) Pauw (46) gereedschapslijper in zijn familiebedrijf aan de Flevoweg in Leiden. „Slijpen is vooral een kwestie van goed kijken en luisteren" knie krijgt, want dat lukt niet iedereen. Zo heb ik bij voorbeeld mijn vader in dienst gehad, maar echt goed met de hand slijpen lukte hem maar niet. Om dezelfde reden krijgen we ook handwerk van drie andere slijpe rijen die het zelf niet kunnen. Iets wat ook weinigen kunnen is het slijpen van mes sen van grote snij- en dweilmachines. Daar heb je een apparaat voor nodig, dat vrij zeldzaam is en rond de 150.000 gulden kost. Hiermee kunnen we messen slij pen met een lengte tot 3,2 meter. Het moeilijke van die messen is dat je ze tijdens het slijpen niet zo maar even vasthoudt. Het apparaat doet dit door een elektromag neet met een trekkracht van 250 kilo per vierkante cen timeter. Door de exclusiviteit van de machine krijgen we ook veel van dit werk van andere slijperijen. Zij krij gen van mij dan weer een karweitje terug, waar ik de middelen niet voor heb. Die uitwisseling is heel nuttig in dit vak. Voordat ik slijper werd ben ik zes jaar machinebank werker geweest. Ik heb de slijperij nu 22 jaar overal in Leiden al geweest. Het w zing na verhuizing en steeds wés e probleem voor de klanten. Nu we aan de Flevoweg zitten is dat ovi klant makkelijk parkeren. Wij zijn trouwens de enige slijperij die voor de klant de spullen niet brengt en op haalt. Dat doen onze klanten al 22 jaar zelf." TEKST. JEROEN KOSTER werkélijk verhui zer een parkeer- een nieuw pand Hier kan iedere In Badhoevedorp is de Vereni ging Pers en Bedrijf opgericht. Die concentreert zich op jour nalisten en pr-functionarissen die in het midden- en kleinbe drijf (inclusief de landbouw) werken. De vereniging kent twee uitgangspunten. Alereerst: een samenleving kan slechts functioneren met een bloeiend en vrij midden- en kleinbedrijf. En verder: een samenleving kan slechts functioneren met een bloeiende en vrije pers. De nieuwkomer wil een ont moetingsplaats zijn voor dege nen die betrokken zijn bij de berichtgeving en voorlichting over het midden- en kleinbe drijf. Ook wordt gestreefd naar het verdiepen van de kennis over die tak. Jaarlijks wordt een of twee keer een congres geor ganiseerd. Verder komen er een 'wie-is-wieboekje', een perim diek verschijnend ledenblad en een knipselkrant. Het lidmaat schap kost 90 gulden per jaar. Voorzitter van de vereniging is Rob Sebes (hoofdredacteur van het blad Ondememersvisie). Het secretariaat is gevestigd in Badhoevedorp. postbus 302, postcode 1170 AH. Telefoon. 020-658 02 50, faks 020- 659 24 77. Contactpersoon: se cretaris J. Sinke. FNV niet tevreden FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Het Leidse off-shore bedrijf Heerema verwacht weinig last te hebben van een nieuwe wet die de rechtspositie regelt van werknemers in de olie- en gas winning op het Nederlandse deel van het continentaal plat. Volgens de industriebond FNV is dat te wijten aan 'omissies die zo snel mogelijk hersteld moe ten worden.' De nieuwe wet gaat in op 1 februari en regelt de rechtsposi tie van mensen die op of vanaf schepen en op booreilanden in de Noordzee werken. Ongeacht de nationaliteit geldt voor deze werknemers het Nederlandse arbeidsovereeokomstenrecht, de regels voor ontslagbescher ming, de Wet minimumloon en minimumvakantietoeslag. Voorwaarde is wel dat de be trokken werknemer langer dan dertig dagen werkt op het Ne derlands deel van het continen taal plat. Bij de meeste werknemers van Heerema is dat niet het ge val. Het bedrijf voert vooral in stallatiewerkzaamheden uit met behulp van grote kraanschepen, waarop gemiddeld ongeveer honderd mensen werken. Om dat het Nederlandse deel van het continentaal plat betrekke lijk ondiep is, wordt dit werk meestal binnen dertig dagen af gerond, verklaart woordvoerder Erdbrinkvan Heerema. Volgens hem is de wet be doeld voor zogenaamde 'hook up' werkzaamheden, het aan sluiten van de produktiefacili- teiten op het onderstel van een platform dat in de zeebodem is verankerd. „Dat werk kan - S a u« Lu ii n UIL L.5 t l Het kantoorpand maanden duren en daar is die wet voor bedoeld. Maar dat soort werk doen wij dus niet." As een schip van Heerema klaar is met een klus vertrekt het weer naar een ander deel van de Noordzee, dat niet onder het Nederlands continentaal plat valt. Ontduiken M. Meese, landelijk coördinator off shore van de FNV, wil zo snel mogelijk af van de 'dertig dagen bepaling'. „Zodra werk gevers die gaan gebruiken om de wet te ontduiken moeten we naar een termijn van tien da gen." Volgens Meese is de wet bedoeld om werknemers uit la gelonenlanden te beschermen tegen uitbuiting. Erdbrink vindt dat de FNV te Iaat komt met haar kritiek, want 'de wet is al lang aangenomen.' En met de eis om deze ook al bij een tiendaags verblijf op zee te laten gelden, onderkent de FNV dat veel werkzaamheden maar van korte duur zijn, vindt de woordvoerder. Over de nieuwe wet werd al in 1989 overeenstemming be reikt in de Stichting van de A- beid. De afspraak is dat de rege ling vijf jaar na invoering wordt 'geëvalueerd'. Meese vindt het niet vreemd dat de vakbewe ging toen wel met de nu ge wraakte bepaling akkoord gaat „Toen hadden wu rwg helemaal niks op de Noordzee, dus iedere regeling was een verbetering." Meese wil dat de nJeuwe re gels ook gaan gelden in andere landen die op het continentaal plat actief zijn. De FNV heeft daarover al regelmatig contact met vakbonden uit onder meer Noorwegen en Engeland. Op een conferentie over de ofï-sho- re industrie van de ILO (Inter nationale Arbeids Organisatie) wil Meese binnenkort een we reldwijde regeling bepleiten

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19