'Dit plan is een ramp voor ons' Regio Leiden Woningtoewijzing anders in Warmond Autodieven in Amsterdam gepakt Dag met een sterretjeop Corbulo Vertraging bouwplan De Geest Legpenning voor Toon van Keppel 'Afkoopsom zelden in openbaarheid' Willems slachtoffer van mentaliteitsverandering Zustergemeente Samorin op bezoek in Leiderdorp WOENSDAG 20 JANUAR11993 correspondent Vrijgekomen woningen in War mond worden binnenkort aan meer mensen tegelijk aangebo den. Nu krijgt alleen de eerste op de lijst van woningzoeken den een aanbod. Het gemeente bestuur wil de buizen sneller toewijzen en denkt-dat te berei ken door meer mensen te laten kijken. Van de lange wachtlijst met woningzoekenden worden in de nieuwe situatie de vijf met de meeste punten aangeschreven. Degene met het hoogste pun- tenaantal die het huis ook wil hebben, krijgt het toegewezen. Dat hoeft niet de bovenste van de lijst te zijn. Nu is het zo dat als nummer één van de wachtlijst een wo ning weigert in Warmond, deze aan de volgende woningzoe kende wordt aangeboden, tot dat iemand het huis acccep- teert. Per keer duurt dat onge veer 14 dagen. Ais de woning zoekende vaker een woning af wijst, krijgt hij 'strafkorting' en zakt enkele plaatsen op de wachtlijst. In de nieuwe stitua- tie is dat niet meer het geval. Warmond denkt op deze ma nier ook vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. Bebouwing polders valt slecht in Oegstgeest De plannen om in de regio in een aantal polders nieuwe woonwijken te bouwen, hebben nogal wat losgemaakt in Oegstgeest. De zaal in het gemeentehuis, waar gister avond een informatie-avond over de voorstellen werd ge houden, was te klein om alle belangstellenden te kunnen herbergen. Hoe verdeeld het publiek ook was bijna ie dereen had wel een eigen belang op één punt bestond grote eensgezindheid: de bezoekers wezen de polder plannen af. kwekers niet geruststellen. Enige aanwezigen pleitten er voor om vooral de natuur niet uit het oog te verliezen. „Waar om moeten wij nu alweer bij dragen aan de woningnood", klaagde een Oegstgeestenaar. „Volgens mij hebben we de af gelopen jaren al meer dan ge noeg gedaan." Rijks liet weten dat de wethouders van ruimte- De kwekers uit Rhijnfront een van de plaatsen in Oegst geest die volgens de voorstellen bebouwd moeten worden klaagden dat ze nu al voor de derde keer moeten verhuizen. „Het is een ramp voor ons", riep één van hen. De Oegstgees- ter wethouder H. Rijks kon de lijke ordening uit de regio, die de plannen hebben bedacht, de Oegstgeester natuur zeker niet uit het oog hebben verloren. Voordat er wordt begonnen in de Broek- en Simontjespolder een andere belangrijke bouwplaats in Oegstgeest worden eerst de effecten voor het milieu onderzocht. „Boven dien is het niet de bedoeling dat de hele polder wordt volge plempt", merkte Rijks op. Een aanwezige vroeg zich af of Oegstgeest, als zij nu ja zegt tegen de bouwplannen, in 2015 niet weer met hetzelfde pro bleem zit en er weer moet wor den bijgebouwd. „Dan wordt het zo vol en onleefbaar dat we met z'n allen moéten verhui- Een in Noordwijk gestolen auto is gisteravond in Amsterdam teruggevonden. De auto, een Opel Kadett, was afgelopen zondag gestolen van een 66-jarige man uit Noordwijkerhout. De inzitten den, een 23-jarige en een 28-jarige Amsterdam mer zijn al meerdere keren veroordeeld voor autodiefstal. Leerlingen van de Corbuloschool kijken toe bij het slaan van de eerste paal. foto henk bouwman zoeterwoude „Hoger, hoger, hoger", zongen ruim zeventig Zoeterwoudse kinderen terwijl ze omhoog ke ken én de vingers in hun oren staken. Alle aandacht was ge vestigd op de metershoge hou ten paal die met veel lawaai in de grond werd geheid. De eer van het in de grond stampen van de eerste paal voor de nieuwbouw van een lokaal liet de Zoeterwoudse burgemeester A. Houdijk aan de directrice van de Corbuloschool over. „Vermoeiend", noemde schoolhoofd E. Scheren-Mat- taar het werkje achteraf. Ze noemde deze dag er een 'met een sterretje'. Het kinderdag verblijf Het Waterhoentje kan nu in het lokaal van de Cobulo- basisschool blijven zitten en er komt een extra lokaal voor de kleuters van de basisschool. Na de officiële handeling sprak burgemeester Houdijk over de nabije geschiedenis van de Corbulo-basisschool. Dat de kleuters nu een eigen gedeelte krijgen, zou een half jaar gele den nog als klinklare onzin wor den bestempeld, zei hij. „De school moest juist net inkrim pen door een terugloop van het aantal leerlingen. Daardoor zou het aangrenzende kinderdag verblijf Het waterhoentje, dat met lange wachtlijsten kampt, een derde lokaal in de ba- sischool kunnen gebruiken." Het tij keerde echter. Het leerlingenaantal groeide fors en de basisschool zou het lokaal zelf hard genoeg nodig hebben. Een oplossing voor het pro bleem was nieuwbouw. Die plannen werden goedgekeurd door het ministerie van*onder wijs. Als het weer een beetje meezit, is de nieuwbouw half april voltooid. Voor de kinderen betekent dat de eerste maanden veel 'knal en boem' zoals een kleuter het uitdrukte. Inbraak in flat Noordwijk noord wuk» In twee flats in Noordwijk, aan de Beeklaan en in de wijk Boe- renburg, is gisterenmiddag in gebroken. Omdat de voordeu ren van beide flats met grof ge weld werden opengebroken, vermoedt de politie dat het de zelfde daders zijn geweest. Bei de flats werden grondig door zocht en overhoop gehaald. Het is niet bekend wat er gestolen is. warmond arie schakenbos Het Warmondse bouwplan De Geest Endepoel III loopt vertraging op omdat nogal wat Warmonders bezwaren tegen het plan hebben ingediend. B en W verwachten dat de bezwa ren kunnen worden, weerlegd. Maar ook al gebeurt dat, dan nog kan er pas op zijn vroegst half september 'een verklaring van geen bezwaar' worden ge geven door de provincie Zuid- Holland. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens de commissie algemene zaken. Volgens burgemeester G. van der Wel kan de verklaring echter ook op zich laten wachten tot half december, zodat pas vol gend jaar met de bouw kan worden begonnen. Projectont wikkelaar Eurowoningen heeft de verkoop van de vrije sector woningen, die in februari vol gens jaar zou beginnen, al uit gesteld naar de tweede helft van 1993. Als de bouw van de huizen inderdaad pas volgend jaar be gint, komt de gemeente wat de sociale woningbouw betreft, nog krap in de tijd te zitten. Om het geld voor deze woningen binnen te halen, moet de bouw uiterlijk in 1995 klaar zijn. Ook levert de vertraging Warmond renteverlies op. leiderdorp» liesbeth buitink vervolg van voorpagina Wanneer een ambtenaar ge dwongen wordt ontslagen, heeft hij altijd recht op wachtgeld. Hoe lang dat wordt uitbetaald, is afhankelijk van de periode dat hij ambtenaar was. Willems werkt sinds 1980 in het Leider- dorpse gemeentehuis en was daarvoor werkzaam bij de VNG, een semi-overheidsinstelling. „De kans is groot dat hij tot zijn 65ste recht heeft op wachtgeld", aldus VNG-woordvoerder Pilon. „De hoogte van dat wachtgeld is afhankelijk van het huidige salaris. En het salaris van een gemeentesecretaris hangt weer samen met het aantal inwoners van de gemeente." Leiderdorp telt ruim 23.000 inwoners. In Jacobswoude werd twee jaar geleden de toenmalige ge meentesecretaris W. Bello afge kocht voor 1,2 miljoen gulden, „Die.regeling was voor hem bij zonder gunstig, omdat zijn vol ledige wachtgeld werd uitge keerd en dus niet het gebruike lijke percentage", oordeelt Pi lon. Jacobswoude telde cirqa 13.000 inwoners. Wachtgeld kan worden afge kocht. „Als iemand bijvoorbeeld voor zichzelf wil beginnen, is het opportuun om een afkoop som te krijgen. Met zo'n bedrag kan hij dan opnieuw beginnen. Maar dat is sterk afhankelijk van de persoon." Nadeel van wacht geld is dat de voormalige werk nemer een percentage van een nieuw salaris moet inleveren wanneer hij een andere baan vindt. Daarnaast kan een amb tenaar een gouden handdruk krijgen. Een extra bedrag, dat boven op het wachtgeld of de afkoopsom komt. Volgens Pilon komt het niet vaak voor dat een gemeentese cretaris gedwongen ontslag krijgt. „Vaak wordt het binnens kamers afgehandeld en merkt de buitenwereld er niets van. Wanneer het in de openbaar heid komt is het voor alle partij en uiterst pijnlijk." leiderdorp liesbeth buitink Het gedwongen vertrek van de Leiderdorp- se gemeentesecretaris Ton Willems is een rechtstreeks gevolg van de ambtelijke reor ganisatie. Het gemeentehuis moest daar door klantvriendelijker worden. „De men sen die hier werken moeten een cultuur verandering ondergaan. Het gaat om een andere mentaliteit en dat geldt ook voor de leden van het college en de gemeente raad", zei Willems anderhalf jaar geleden. Hij lijkt nu zelf slachtoffer te worden van die cultuurverandering. De reorganisatie werd op 1 januari van dit jaar afgerond. De Leiderdorpse ambte naren hebben nog meer veranderingen voor de boeg. Dit voorjaar praat de ge meenteraad over de zogenaamde 'kernta ken'. Het college en de raad moeten'meer over de hoofdlijnen van de politieke vraag stukken gaan beslissen. Dat laat meer ver antwoordelijkheden bij de ambtenaren, 'die daarin door de gemeentesecretaris moeten worden geleid. Hoëwel Willems zelf in 1991 zei aat 'niemand verplaatst zou worden omdat hij zijn taak slecht zou hebben gedaan', moet hij nu wijken omdat hij onvoldoende leiding zou geven aan de ambtenaren. ACHTERGROND LEIDERDORP/KATWIJK ERIC JAN WETERINGS Specialisatie moet Verto uit de rode cijfers halen wassenaar Toon van Keppel heeft zoveel voor 'zijn' dorp Wassenaar gedaan dat burge meester P. Schoute hem gisteravond heeft onderscheiden met de gemeentelijke legpen ning. De 74-jarige Van Keppel, geboren en getogen in het villadorp, kreeg de legpenning tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het Ne derlandse Rode Kruis, afdeling Wassenaar. „Ik had niet eens mijn beste pak aan", aldus een beduusde Van Keppel. „Als ik dit van te voren had geweten, had ik een griepje ge had." Zes jaar geleden werd Van Keppel be- stuursadviseur bij het Rode Kruis, na al jaren actief vrijwilliger te zijn geweest. Vooral tij dens promotie-activiteiten, inzamelingscam pagnes en bij de Rode Kruis Postzegels heeft hij volgens de geméente unieke prestaties ge leverd. Nu heeft hij te kennen gegeven zijn functie neer te leggen. Al voor de oorlog was Van Keppel, in het dagelijks leven eigenaar van een reisbureau, actief in het sociale leven van Wassenaar. Bij de padvinderij was hij hopman, maar ook was hij penningmeester van een padvindersgroep voor gehandicapten. Van Keppel staat nog steeds op de bres voor gehandicapten. foto jan holvast Aanrijding bij Patrimoniumpark leiderdorp» Bij een aanrijding vanochtend bij het Leiderdorpse Patrimoniumpark heeft een 53-jarige Leiderdorper lichte ver wondingen aan zijn schouder opgelopen. De automobilist wilde uit het Patrimoniumpark de Achthovenerweg oprijden en zag daarbij een 28-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn over het hoofd. De Alphenaar probeerde nog te remmen, maar slipte door op het gladde wegdek. Beide auto's en een lantaarnpaal lie pen grote materiële schade op. Auto gestolen in Oegstgeest oegstgeest In Oegstgeest is vannhcht een Opel Kadett gestolen. De wagen stond geparkeerd aan de Lijtweg. De waarde van de auto bedraagt circa 3000 gulden. Leiderdorp krijgt in februari be zoek van de Slowaakse zuster gemeente Samorin. Van 11 tot 14 februari komen het gemeen tebestuur en de plaatselijke ste denband-werkgroep een kijkje nemen in de gemeente. Zij ma ken daar kennis met hun Lei derdorpse collega's. Op 12 fe bruari is er om 20.15 uur een openbare ontmoetingsavond in het sociaal-cultureel centrum Muzenhof aan de Cor Gordijn singel. Vërenigingen, organisa ties en particulieren kunnen er kennis maken met Samorin en de Slowaken. Daarnaast bekijkt de delegatie uit Samorin hoe in Leiderdorp hel afval wordt ver werkt en bezoeken ze de Regen- boogschool en de Dillenburg. De producent en verkoper van staalkabels, touwprodukten en visserij-uitrustingen heeft in de Leidse regio vestigingen in Leiderdorp en Katwijk. In de handelsvestiging in Katwijk worden vooral artikelen voor de visserij-industrie verkocht. Tot nu toe was de centrale directie in Capelle aan den IJssel 'dik tevreden' over deze vestiging. In de huidige reorganisatie zal dit kantoor wederom buiten schot blijven, zo bevestigt lid van de Raad van Bestuur H. Drenth desgevraagd. Dat geldt niet voor de staalkabelfabriek uit Leiderdorp, die na de reorganisatie waarschijnlijk 62 werknemers overhoudt. Daar komt een aantal van de 50 personeelsleden bij uit de vestiging in Ridderkerk. Deze wordt opgeheven. Een ander deel van het Ridderkerkse personeel vertrekt naar de Verto-vestiging in Dongen. Vorig jaar werd al besloten ongeveer 40 van de 115 werknemers vanuit Leiderdorp naar Dongen en Moerdijk te verplaatsen. De zwaarste klappen vallen bij de produktie van de zogenaamde standaardkabels. „Een wereldwijde overcapaciteit en een daaruit voortvloeiende enorme prijsconcurentie," noemt Drenth als oorzaken van de jarenlange malaise. Enige jaren geleden 'Verto schrapt honderd banen', 'Verto moet veranderen', 'Sanering kan reconstructie Verto vertragen'. Maar ook: 'Kans op behoud fabriek Verto' en 'Grootste kabel geproduceerd door Verto.' Een bescheiden greep uit het grote aantal krantenkoppen dat de afgelopen jaren aan het concern werd gewijd. Vaak negatief, terwijl een enkele keer hoop leek te gloren op betere tijden. Dezer dagen bleek het weer mis te zijn; Verto sluit een van zijn afdelingen en ten minste 100 van de 900 werknemers moeten vertrekken. vroeg Verto (tevergeefs) om een betere afscherming van de Europese markt. Dumping door Oost-Europese landen. China, India en Pakistan leidde enige jaren geleden al tot kabelprijzen die ver onder het niveau van Verto's grondstofkosten liggen. Al eerder werden andere onderdelen van het bedrijf (touwproduktie en koordvlechterij) om deze reden overgebracht naar Portugal. Specialisatie moet het concern uit de rode cijfers halen, meent Drenth. Na de herstructurering die door het adviesbureau Berenschot wordt voorbereid, krijgen de fabrieken in Dongen en Leiderdorp meer zelfstandigheid binnen het concern. Het reorganisatieplan wordt binnen een maand verwacht. 'Dongen' gaat kabels maken met een diameter kleiner dan 40 millimeter, terwijl Leiderdorp voor de off-shore blijft produceren. Zoals de zaken er nu voorstaan komt Leiderdorp er na de herstructurering nog genadig vanaf, juist omdat in deze plaats al enige tijd de produktie voor de off- shore-industrie is gecentraliseerd. Cijfers van de afgelopen jaren tonen dat het concern in de hoek zit waar de klappen vallen. Vanaf de tweede helft van de jaren tachtig maakte Verto jaarlijks een paar mjljoen winst. In 1990 ging het mis, toen een verlies van 15,7 miljoen werd genoteerd. In 1991 leek een voorzichtig herstel zich aan te dienen (5,8 miljoen verlies), maar voor 1992 verwacht de Raad van Bestuur weer een verlies van tien miljoen. Dat verlies is vooral te wijten aan hoge rentelasten, reorganisatiekosten en schommelingen op de valutamarkt. Het bedrijfsresultaat voor 1992 is waarschijnlijk 'marginaal positief. Het aantal werknemers daalde van 1000 in 1991 tot ongeveer 900 nu. Daar gaan binnenkort dus nog 100 van de 250 arbeidsplaatsen van de staalkabeldivisie vanaf.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16