IS Nieuw plan Vrouwenkerkplein Leiden Betere voorlichting over reinigen gifsloten Agent krijgt boete voor uitdelen tik Vrouwenkerkplein sinds 1979 met grote regelmaat in het nieuws u tl WOENSDAG 20 JANUAR11993 LEIDEN WIM KOEVOET Het Hoogheemraadschap van Rijnland is van plan betere voorlichting te geven over de ri sico's die zijn verbonden aan het schoonmaken van veront reinigde sloten en vaarten. Tot voor kort wilde het schap niets weten van een informatieplicht aan omwonenden. De kwestie van het gifslib in de sloot aan de Rijn en Schiekade heeft het schap aan het denken gezet. Omwonenden van deze gif- sloot kwamen dit najaar via het krantje van het buurtcomité aan de weet dat de sloot, die eigen dom is van de NS, kankerver wekkende stoffen bevat. De be woners hadden de verplichte schoonmaak toen al verricht. Ook speelden kinderen en hon den in de zomer van 1992 in het water en zijn moestuinen in die periode rijkelijk met slootwater besproeid. De familie Jansen probeerde het schap naar aanleiding van deze gebeurtenissen tot betere informatie te verplichten. Rijn land rekende dat echter niet tot zijn taak. Volgens woordvoerder J. Hoek van Rijnland denkt het schap nu aan 'algemene' infor matie. „Zo in de trant van: wilt u de planten boven het slib af snijden. We moeten voorkomen dat er paniek uitbreekt. De planten zelf kunnen gewoon in de gft-bakken. In compost zit ten per slot van rekening ook diverse metalen. Mensen ont slaan van de onderhoudsplicht kan niet. Ons is het om de door stroming van het water te doen. De planten moeten dus de slo- Mevrouw Jansen is echter nog niet tevreden. Zij wil een officië le toezegging van de dijkgraaf. Jansen is ook zeer veront waardigd over het antwoord dat Rijnland heeft gegeven op de vraag wat de bewoners bij vol gende schoonmaakbeurten met het kankerverwekkende slib moeten doen. Dat slib blijft na melijk hangen aan de planten die de onderhoudsplichtigen moeten verwijderen. Het schap antwoordt in een brief dat de bewoners het goedje in hun tuin moeten verwerken 'op plaatsen waar dit geen kwaad kan'. Als bewoners daar weinig voor voelen, moeten ze het maar terug in de sloot gooien, schrijft het schap. Jansen noemt dit een 'absurd' advies. Verontreinigd slib waar voor strenge milieuvoorschrif ten gelden zo is voor afvoer een vergunning verplicht - hoort niet in tuinen thuis, zegt ze. „Heel zwart-wit gesteld zou je kunnen zeggen dat dit advies strafbaar is want 'Rijnland' zet mensen aan milieuwetten aan hun laars te lappen." Definitieve verwijdering van het slib zit er op korte termijn niet in. De NS kunnen de sloot niet uitbaggeren zo lang er te weinig stortplaatsen in deze provincie zijn. Van bewoners wordt volgens 'Rijnland' moge lijk een bijdrage aan de kosten als de NS tot actie kunnen gaan. Het Vrouwenkerkplein: links op de achtergrond de vervallen pakhuisjes die moeten wijken vooreen hotel en restaurant. Rechts de bestaande horeca. FOTO JAN HOLVAST Hangende tuinen en triangelplein NOORD WIJ K/DEN H Een 34-jarige agent van de Noordwijkse gemeentepolitie is gisteren door de Haagse po litierechter tot vijfhonderd gul den boete veroordeeld wegens mishandeling van een jeugdi ge bromfietser in november 1991. De agent zette de ach tervolging in op een jongeman uit Noordwijk omdat diens duopassagier geen helm droeg. Ook zou de bromfietser volgens de hoofdagent een ge vaarlijke manoeuvre hebben gemaakt. „Ik heb vroeger bij de Am sterdamse politie vaker ach tervolgingen gedaan. Maar toen hij na die gevaarlijke ma noeuvre aan ons probeerde te ontkomen heb ik hem na het klemrijden een tik op zijn ach terhoofd gegeven. Ik was op gewonden. Toen hij mij daar na uitschold heb ik hem er nog een gegeven." De politie man gaf toe dat hij daarmee te ver was gegaan en dat hij zijn hoofd niet koel had gehouden 'zoals dat van een politieman wordt verwacht'. Zowel hij als zijn raadsman, mr. R. van der Hoeven, von den echter dat een strafvervol ging met bijbehorende open bare terechtzitting een 'te zwaar middel' was in deze kwestie. Het Haagse architectenbureau Roeleveld Sikkes heeft een nieuw bouwplan voor het Vrouwenkerkplein ge maakt dat alle kans van slagen lijkt te hebben. Het plan gaat uit van een 'cake'-vormig gebouw bestaande uit winkelruimte op de begane grond die doorloopt naar de Haarlemmerstraat. Daarboven moeten 4 maisonettes ko men met daarachter 'hangende' tuinen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Ofitwerper D. Sikkes legde gis terochtend in buurthuis Dijk 33 aan omwonenden uit hoe dil bouwplan tot stand is gekomen Zijn doel is een deel van he plein te behouden waar evene menten kunnen worden gehou den. Hij gaat er vanuit dat de huidige ruïnes van de Vrouwen kerk verdwijnen. Daarvoor moeten de monumenteninstan ties echter nog hun goedkeu ring geven. Alleen een stuk muur in de Vrouwenkerksteeg gaat onderdeel uitmaken van de nieuwe bebouwing. Sikkes heeft er uiteindelijk voor gekozen om een bouwblok te maken, direct grenzend aan de achterkant van bestaande winkelpanden aan de Haarlem merstraat. Hiervan zijn er, niet toevallig, twee in handen van de dezelfde eigenaar, de firma Im- mo Select uit Amsterdam, de opdrachtgever van Sikkes. Deze twee leegstaanden panden grenzen aan drogisterij Boer- haave. Door de bouw wordt het huidige plein een-derde kleiner en blijft de vorm van een trian gel over. Doordat op de begane grond van het bouwblok een grote winkel is gedacht die doorloopt in de bestaande panden aan de Haarlemmerstraat (daar is ook de entree) bestond de vrees dat de achterkant op het Vrouwen kerkplein ook echt op een 'afge timmerde' achterkant zou gaan lijken. Daarom heeft Sikkes aan die kant ruimte gelaten voor 'galerie-achtige-horeca'. Over de vier flatwoningen zei Sikkes dat ze 'mooi en dus niet goed koop' zouden worden. Lauw De eerste reactie van de buurt vereniging op het plan was lauw: „Iedereen weet dat de buurtvereniging iets anders wil de", liet pleinbewoner K. Kloeg weten. Ook J. Boer, eigenaar van het filmhuis reageerde niet enthousiast: „Het zicht op het Kijkhuis verdwijnt helemaal, kan het plan niet een paar me ter opschuiven", aldus Boer die wel de toezegging kreeg dat. er voor de vele fietsers die zijn bio- scoopje bezoeken stallingen ko- Ambtenaar G. Schramm wist de aanwezigen te vertellen dat het plan van Sikkes 'bijzonder positief was ontvangen bij de gemeente. Ondanks het feit dat het getouwtrek rond bebouwing op het plein nu al een kleine ze ven jaar duurt, heeft de ge meente nu haast. De twee we ken durende inspraakperiode begint maandag als er 's avonds een info-avond over de plannen wordt gehouden. Leiden krijgt eigen Vrijthof LEIDEN LOMAN LEEFMANS Leiden krijgt een horecaplein. Een aantal eigenaren van pand jes aan de verpauperde noord zijde van het Vrouwenkerkplein is gretig ingesprongen op het plan het plein op te knappen. Er zijn al concrete ideeën voor een nieuw hotel-restaurant en een nieuw restaurant. Architect D. Sikkes wil op het plein een ge bouw van vier lagen neerzetten. Op de begane grond is plaats gemaakt voor een nieuw 'grand café'. De rest van het plein wordt door gemeentelijke ste- debouwkundige E. Meulema heringericht. Meulema: „En ik wil dat het plein zo leeg moge lijk wordt en er bijzonder netjes blijft uitzien. Dus geen muren, geen parkeerplaatsen en zo min mogelijk lantaarnpalen." Om het plein bevinden zich nu al de nodige horecazaken. Aan de noordzijde staan nu le ge, vaak in slechte staat verke rende pakhuisjes. R. van der Reek, eigenaar van een aantal van die pandjes presenteerde gisteren zijn plan om een hotel te vestigen aan het plein. Ook zijn buurman K. Walenkamp speelt met de gedachte om van zijn pakhuis een restaurant te maken. Walenkamp en Van der Reek spraken al zachtjes de hoop uit dat er ook terrassen mogen komen. Wie al een terras heeft op het plein is R. Lorrier, eigenaar van café 't Praethuys en organisator van diverse evenementen op het plein. Hij is zeer tevreden over de nieuwbouwplannen van Sikkes vooral omdat zijn pop-, bier- en filmfestivals ook op het nieuwe Vrouwenkerkplein kun nen worden gehouden De leden van de buurtvereni ging waren gisteren de enigen die een Leids Vrijthof wat min der enthousiast tegemoet za gen. Op de opmerking 'of dat maar allemaal zo maar kan', antwoordde ambtenaar G. Schramm: „Het is natuurlijk niet zo dat we zomaar een con glomeratie van cafés toestaan." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Met grote regelmaat stond het Vrou wenkerkplein - sinds daar in 1979 een school werd gesloopt - in het nieuws. Gemeenteraad, buurtbewoners, pro jectontwikkelaars, ambtenaren en win keliers: allen deden een duit in het zak je bij de voortdurende discussie over de toekomst van het plein. het plein 'loos en braak' lag. Winke liers, onder aanvoering van slager Van der Zon wilden er een parkeeiplaats, de buurtvereniging een leuk, stil plein met kinderspeeltjes. Twee jaar later nam de gemeente, onder aanvoering van de toenmalige wethouder C. Waal (PvdA), een duur besluit. Voor circa een miljoen gulden zou het plein worden opgeknapt. De muurresten werden gecultiveerd en het plein van stenen puisten voorzien die herinnerden aan de oude steunbe ren van de voormalige Vrouwenkerk. Al snel nadat CDA'er E. Brinkman in 1983 het plein had geopend, bleek dat er op het plein geen zegen rustte. Honden drollen en graffiti waren er in over vloed. De winkeliers wilden het plein opnieuw tot parkeerplaats omtoveren maar paaltjes verhinderden dat. In 1985 kreeg ook de gemeente door dat het zo niet verder kon. Er werd een ontwerpwedstrijd voor architecten uit geschreven. En er dienden zith pro jectontwikkelaars aan die het plein commercieel interessant vonden. De onderhandelingen met de ont wikkelaars liepen niet soepel. Hoewel er al potentiële kandidaten werden ge noemd (Mexx), waren er nog proble men met de afkoop van erfpacht. Groen Links dreigde hierover in 1987 zelfs met een crisis in het college van B en W. De plannen waren aanleiding voor een bijna onophoudelijke stroom bezwaren van de buurtvereniging. Ver schillende ontwikkelaars haakten af. In 1989 kwam bureau Immo Select met een plan van architect Joop Voll- mer, zijn tweede voor het plein. De buurtvereniging vond het 'te massaal' en kwam met een alternatief plan. Uit eindelijk keurde ook wethouder Van Rij het ontwerp niet goed en was de discussie weer terug bij 'af. Nu, bijna vijftien jaar verder lijkt er een plan op tafel te liggen dat alle kans van slagen heeft. De gemeente is uitermate posi tief alleen de buurt ligt wederom dwars. Zijn het de drugsgebruikers of gewoon baldadige Rijnsburgse jongeren? Hendrik Johannes Jesse (87), een van de oudste ondernemers van leiden wordt gekweld door auto-inbraken. Zijn auto is al zes keer opengebroken en twee keer verplaatst. Een schrijnend relaas van een krasse oude baas. Het pand Rijnsburgerweg 35, daterend van m W& het begin van I deze eeuw en uitgerust met een vrolijk torentje, heeft wel iets weg van een sprookjeskasteel. Jesse woont er vrijwel vanaf zijn geboorte en het beschaafde pand, dat niet erg toepasselijk 'De Keet' heet is door vader Jesse, een architect die ook Hendrik Jan-heette, ontworpen. Hendrik Jan Junior, die herinneringen oproept aan de onverwoestbare warenhuisdirecteur 'Young Mr. Grace' uit de Engelse televisieserie 'Wordt U al geholpen' is te vinden op de bovenste verdieping, na een claustrofobische klim door het pittoreske torentje. Op de lagere verdiepingen zijn de kantoren van het advocatenbureau Van Hartingsveldt, Roest en toegevoegde advocaten terug te vinden. Op het voorterrein staat het lijdend voorwerp geparkeerd: een blauwe Ford Sierra stationwagon, grijs kenteken. Jesse rijdt er dagelijks mee naar zijn werk, de firma Jesse Electrotechniek aan de Leidse Evertsenstraat, waarvan hij nog altijd de directeur/eigenaar is. Op het parkeerterrein aan de Evertsenstraat wordt de Ford altijd met rust gelaten. Thuis, aan de Rijnsburgerweg, liggen de zaken dus anders. Overgeven „Ze hebben de auto een keer opengemaakt en van binnen helemaal ondergekost." Jesse griezelt nog als hij zich het on smakelijke tafereel in herinne ring roept. „Maar meestal wordt de inhoud er uit gehaald. Een autoradio heb ik niet, dus ver dwijnen er gereedschappen, een bandenpomp, een lamp en meer van die zaken die ik voor mijn bedrijf nodig heb. Vaak wordt de auto geopend zonder dat er schade zichtbaar is. Maar daar staan Fords om bekend, dat ze makkelijk open zijn te krijgen. Ik heb twee keer mee gemaakt dat de hele auto was meegenomen. Vond ik hem te rug in de bosjes aan de overkant bijvoorbeeld, of op het universi tair sporterrrein. Hadden ze hem op hun gemak leegge haald." Over de identiteit van de au tokrakers tast Jesse vooralsnog in het duister, maar hij heeft wel zijn vermoedens. „Drugge bruikers, daar ga je al gauw aan denken. Maar die kotsen waar schijnlijk niet direct je auto on der. Ik denk dat het vaak een kwestie van baldadigheid is. Je hebt hier nogal wat uitgaansge legenheden in de buurt en als de jongelui daar dronken van daan komen volgen ze vaak de ze route. Ze vergrijpen zich dan aan allerhande zaken die ze te genkomen. Kwajongens dus, van het slag dat bijvoorbeeld in Rijnsburg zit. Die Rijnsburgers hebben er een handje van om uit de band te springen", stelt Jesse. En inderdaad, waar zou je je als Rijnsburger beter kunnen misdragen op de Rijnsburger weg. VRIJE TIJD Badkamerzingen In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat begint vanavond de cursus 'badkamerzingen'. Voor 135 gulden kunnen be langstellenden acht weken lang van 20.00 tot 22.00 uur speels zingen. Aansluitend op de cur sus kan worden deelgenomen aan het 'badkamerkoor'. Dit koqr treedt 24 januari op in buurthuis Groenoord, rond 14.30 uur. Swingavond Endegeest houdt op donderdag 21 januari een swingavond voor bewoners, ex-bewoners en be langstellenden. De band 'Weird Performance' verzorgt de mu ziek aan de Endegeesterstraat- weg 5. Aanvang 20.00 uur. Borstvoeding De Borstvoedingsgroep Leiden houdt vanaavond, woensdag 20 januari, een informatie- en praatavond. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Mar- nixstraat 109 en begint om 20.00 uur. Antisemitisme Onder auspiciën van het ge nootschap Nederland-Israël geeft prof. D. van Arkel van daag, woensdag 20 januari, van af 20.00 uur een lezing over de sociale geschiedenis van het an- ti-semitisme. De bijeenkomst wordt gehouden in de boven zaal van de synagoge op de hoek Levendaal/Korevaarstraat. Forumavond De Bahó'is van Leiden houden op donderdag 21 januari een openbare forumavond in de au la van het Oegstgeester Rijn lands Lyceum. De discussie gaat over 'de veranderende rol van de Verenigde Naties in de we reld'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Marechaussee vindt gestolen wapens ALPHEN AAN DEN RUN Hendrik Johannes Jesse bij zijn auto die al vele malen doelwit was van inbrekers. Dromedaris Het gaat misschien wat ver om te veronderstellen dat de Rijns burgerweg dagelijks door uit zinnige bollenstreekbewoners wordt geterroriseerd, maar er gebeuren regelmatig dingen. Velen zullen zich nog de opge zette dromedaris in de tuin van hotel De Ceder kunnen herin neren, die frequent door stu denten werd ontvoerd. En in middels heeft ook de royale middenklasser van mr. Van Hartingsveldt het op het par keerterrein van Jesse moeten ontgelden. „Ze hebben 's nachts op de kap staan dansen. De au to is daardoor flink bescha digd", meldt Jesse. „Ik heb er niets van gemerkt. We slapen hier nogal hoog in het gebouw, ik en mijn vrouw". En verder is het verlichte bord bij het hek aan de ingang waarop staat dat onbevoegden niet mogen par keren al zeker tien keer uit de grond getrokken. Hoe het voortschrijdend vanda lisme en het gevoel van onvei ligheid kunnen worden geneu traliseerd is onduidelijk. Jesse heeft er geen pasklaar antwoord voor. „je ziet hier vrijwel nooit meer politie. Vroeger was dat wel anders, toen reden ze regël- matig langs. Ik weet nog dat in de oorlog een beeldje, een kind met dolfijn uit de tuin was ge stolen. De (jader werd door de politie betrapt toen hij 's nachts met een fiets met het beeldje erop gezet rondliep, met een ju ten zak eroverheen. Hij werd di rect gearresteerd. Kom daar te genwoordig nog maar eens Hoewel Jesse een expert is op het gebied van elektrotechniek (hij was ooit zijn tijd ver vooruit met radio-uitzendingen op de korte golf en legde vele jaren ge leden het eerste radiocontact tussen Nederland en de Vere nigde Staten) ziet hij niets in de elektronische beveiligingen waarmee veel autobezitters te genwoordig hun heilige koe uit rusten. „Ze kunnen altijd de rui ten inslaan. En wat koop ik er- FOTO JAN HOLVAST Jes- nachtrust." Voorlopig volgt se maar de weg van de minste weerstand en parkeert hij zijn auto wat verder weg op de eigen parkeerplaats. „Dan moeten ze een stukje gaan lopen om bij de auto te komen, dat is zelfs voor een brooddronken Rijnsburger waarschijnlijk toch te veel moeite", hoopt de oudste Leid se elektrodirecteur. (FB) Twee vuurwapens, drie pa troonhouders en honderd pa tronen zijn gisteren door de Alphense politie en de Konink lijke Marechaussee uit Gouda in beslag genomen in het huis van een 22-jarige dienstplichtig mi litair uit Alphen. Wapens en munitie waren gestolen. De Alphenaar is ingerekend. De marechaussee verwacht nog meer huiszoekingen en aan houdingen in de zaak en wenst daarom geen mededelingen te doen over de aard van de wa pens en over de kazerne waar de Alphenaar is gelegerd. Golf van inbraken in Leiden Op verscheidene plaatsen in de stad zijn gisteren inbraken ge pleegd of pogingen daartoe. Aan de Zaagjesbank in de Me- renwijk verdwenen een fototoe stel, sportschoenen en parfum uit een woning. Bij de Stichting Thuiszorg aan de Burggraven - laan werden de fax. telefoon en schrijfmachine weggehaald. Bij een insluiping aan ae Zeeman laan maakten onbekenden een schoudertas met onbekende in houd buit. Bewoners van de Meijerskade missen een video recorder en sieraden nadat in brekers door een geforceerd keukenraam naar binnen klom men. Bij woningen aan de Ri chard Holstraat, Robijnstraat, Groenesteeg, en Van Speyk- straat bleef het bij pogingen tot inbraak.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15