Onbevoegde voorgangers op gereformeerde kansels 'Wereld aan vooravond volwassenheid Kerk Samenleving WOENSDAG 20 JANUAR11993 REDACTIE:* DICK VAN D KORTWEG A IV Wiersinga Dr. H. Wiersinga, tot 1989 studentenpastor bij de Leidse Ekklesia, is op vrij dagmiddag 29 januari te gast in het pastoraal Kafee in 'De Bakkerij', aan de Ou de Rijn 44. Wiersinga is schrijver van verschillende boeken waarin het er steeds om gaat de al te vanzelf sprekende theologische denksystemen en geloofs tradities kritisch tegen het licht te houden. Zonodig re kent hij er ook mee af. Te gelijk zoekt Wiersinga naar een andere geloofstraditie die als een kritische en be vrijdende onderstroom in onze geschiedenis te vin den is. De inleiding vajr Wiersinga, met aansluitend een gesprek, begint om 16.00 uur. Behalve pastores en pastoraal werkenden zijn ook andere belangstel lenden welkom. Reli-musical Bij het vijfjarig bestaan van het Ritmisch Koor uit r. Hoogmade wordt op zater dag 13 februari stilgestaan met dc uitvoering van de reli-musical 'De kleine pro feet'. Dat gebeurt in de On- ze Lieve Vrouw Geboorte Kerk aan de Kerkstraat in •Hoogmade (aanvang 20.00 uur). Het koor besiaat uit 22 leden, waarvan er drie voor de muzikale begelei ding zorgen. Het gezel schap heeft onder meer veel ervaring opgedaan met 1 het begeleiden van de eu charistievieringen. Het koor staat onder leiding van diri gent Hans van Winsen, die ook een deel van het reper toire heeft geschreven. Cantatedienst Het Voorschotense Exultate Deo, onder leiding van diri gent Sander van Marion, brengt op zondag 24 janua ri in de Leidse Pieterskerk een Psalmcantate op Psalm 110 ten gehore. Het werk is van Johann Christian Bach en het werd pas na twee eeuwen door Sander van Marion bewerkt. Daarvoor werd het nooit uitgeschre- ven of uitgevoerd. Aan de uitvoering werken mee so praan Lisette Emmink, alt Leonie Korff, tenor Marten Smedink en bas lan Alofs. Het orgel wordt bespeeld door Joop Brons. Dominee A. Alblas verzorgt de liturgie en'leidt de Cantate in. De dienst begint om 19.00 uur. Israël fjet thema 'Israël, van bij belse landschappen tot he dendaagse ontwikkelingen' staat op maandag 25 janua ri centraal in een lezing van Jaacov Nof in gebouw De Fakkel in Boskoop. Nof, een bekende Israëlische gids maakt, onder auspiciën van de stichting Christenen voor Israël, momenteel een toernee door ons land. Aan de hand van een diaserie Iaat hij zijn gehoor kennis maken met land en volk, waarbij hij ook ingaat op de hedendaagse problematiek. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden voor de opvang van Joodse vluchte lingen uit Israël en Ethio pië. Zijn lezing in De Fakkel aan Rijneveld 9 begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Kerkeraden en gelovigen hebben de afgelopen tijd t>ij het landelijk secretariaat van de Gereformeerde Kerken in Leusden geklaagd over onbevoegde voorgangers op de preekstoel. Met enige regelmaat betreedt vooral in de provincie een man of vrouw de gereformeerde kansel die daartoe geen enkel recht heeft. In een enkel geval heeft zo'n onbevoegde voorganger zelfs een huwelijk ingeze gend. leusden «anpzijn kerk gewaarschuwd voor het optreden van zulke onbe- Het hoofd van het algemeen se- voegde voorgangers. Kerkera- cretariaat van de Gereformeer- den die een onbekende voor de Kerken, A.J. Logtenberg, ganger vragen om de preek te heeft onlangs in het orgaan van verzorgen, moeten zich er altijd van vergewissen of de desbe treffende voorganger een preek- consent heeft, een schriftelijk bewijs dat men in een bepaalde regio of in het gehele land mag preken. Logtenberg wijt het dan ook aan slordigheid van de ker keraden dat onbevoegde voor kans krijgen. Maar een tweede reden is de 'specifieke drang van sommigen om de kansel te bestijgen'. Sommigen zijn zelfs bereid om een gehele preek van een domi nee uit het hoofd te leren om de gelovigen vanaf de preekstoel te mogen toespreken. Het pro bleem doet zich volgens Log tenberg vooral voor in provin cies als Friesland en Zeeland, waar een tekort aan predikan ten heerst en de preekvoorzie- ners van een plaatselijke kerk soms grote moeite hebben een geschikte voorganger te vinden. Gelovigen hebben recht op een goede preek en mogen geen genoegen nemen met een preek, waarin allerlei 'rare din gen' worden verkondigd, onder streept Logtenberg. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Rijswijk (ZH) (nieu we predikantsplaats) als predi kant met bepaalde opdracht (ge meente opbouw en pastoraat): H.J. Groenewegen te Eindhoven; te Hoogvliet: E.J. Stam, kandi daat te Brielle, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Kampen (toez.): G. Wassinkmaat te Oene. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sittard: drs. F. Bor ger, kandidaat te Sittard, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. F. Bor ger, kandidaat te Sittard. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gees: A. de Braak, kandidaat te Drachten. EVANGELISCHE LUTHERSE KERK Aangenomen: naar Leeuwarden: S. van Kammen, prop. te Am sterdam. Bahd'(-gemeenschap organiseert forumdiscussie over Verenigde Naties runsburg/oegstgeest De toenemende greep van de Verenigde Naties op allerlei ont wikkelingen in de wereld, duidt volgens de Bahaï-gemeenschap maar op één ding: de mensheid staat aan de vooravond van vol wassenheid. De geloofsgroepe- ring bepleit dat de VN nadruk kelijker gaat optreden als een wereldstatenbond met een sterke greep op de internationa le rechtspraak en de rol van wereldpolitiemacht op zich neemt. „Dat is een grote stap waarvoor landen een deel van hun macht en souvereiniteit moeten opgeven, in ruil voor mondiale zekerheid, vrede en welvaart", zegt Rijnsburger J. Lagas van de Baha'f-gemeen- schap. Aan de veranderende rol van de Verenigde Naties in de we reld wordt door de BahaTs morgenavond in Oegstgeest een forumdiscussie gewijd. „De we reld om ons heen wordt steeds kleiner en daardoor worden we in toenemende mate afhanke lijk van elkaar", verduidelijkt Lagas het thema. „Een nieuwe wereld is zich bezig te vormen en een nieuwe mens is daarbij vereist. Neem bijvoorbeeld de conflicten in voormalig Joego slavië of de toestand in Somalië. Dat zijn ook ónze problemen geworden. En het is in feite voor het eerst in de geschiedenis dat wereldwijd wordt gezegd: dit is onaanvaardbaar. De Verenigde Naties, de afgelopen jaren toch vooral een papieren instituut zonder voldoende macht, geven thans blijk van een grotere ver antwoordelijkheid dan ooit te voren. De noodzaak om inter nationaal orde op zaken te stel len en dingen te regelen, is nau welijks meer een punt van dis cussie. Het mandaat van de VN is echter nog steeds ontoerei kend." In de visie van de BahaTs is de wereld momenteel verwik keld in de geboorteweeën van een nieuwe tijd. „De zoektocht naar wie ben ik en tot hoever kan ik gaan", omschrijft Lagas. „Het zal nog wel enige tijd du ren voordat de VN functioneren in de vorm zoals ons die voor ogen staat. Maar op het mo ment dat dit stadium van vol wassenheid is bereikt, is er ook sprake van wereldvrede." Wat er nu in de wereld ge beurt, noemt Lagas dan ook niet verontrustend. „Het is een onstuitbaar proces waar we doorheen moeten." Rijnsburger Jan Lagas: „De wereld c mate afhankelijk van elkaar." Openbaringen Het Baha'i-geloof berust op drie pijlers: er is één God voor alle mensen, er is één rijk van pro feten en één menselijke soort. Lagas: „Dat betekent dat we geen verschil maken tussen godsdiensten of rassen. In onze visie heeft God vele zonen ge kend, die in de personen van onder andere Jezus Christus, Mohammed of Krishna Zijn woord hebben verkondigd." "Noeri (1817-1892) die door zijn aanhangers Baha'u'llah ('Glorie van God') wordt genoemd. Het aantal gelovigen bedraagt mo menteel zo'n vijf miljoen we- Het Baha'i'-wereldgeloof reldwijd. Het wereldbestuur van stoelt op de openbaringen van de BahaTs zetelt op dè berg de Pers Mirza Hoessein Ali Karmel in de Israëlische stad Haifa. Het Baha'i-geloof is vrij van rituelen en tradities. Op elk continent is een tempel, waar de erediensten voornamelijk bestaan uit zang (zonder bege leiding van muziekinstrumen ten) en waarbij gelezen wordt uit alle heilige boeken van alle godsdiensten. De dichtstbijzijn de tempel in Europa staat in Frankfurt. De BahaTs hebben hun eigen kalender, waarin een jaar bestaat uit negentien (een heilig getal) en maanden van negentien dagen. Nieuwjaar wordt gevierd op 21 maart. Nederland telt slechts een be scheiden aantal Baha'f-gelovi- gen. Er zijn ongeveer 3500 aan hangers, die sinds enkele jaren in Groesbeek beschikken over een eigen congrescentrum. Elke gemeenschap van gelovigen kent, als er tenminste meer dan negen leden van 21 jaar of ou der zijn, een geestelijke raad die bestaat uit negen mensen. Deze raad wordt jaarlijks bij geheime stemming gekozen. Nederland is verder opgedeeld in distric ten, waarvan gedelegeerden ook jaarlijks een nationale geestelij ke raad kiezen. Het internatio naal bestuur in Haifa verandert om de vijf jaar van samenstel ling. De geringe bekendheid van het Baha'i-geloof in Nederland heeft volgens Lagas als nadeel dat de aanhangers bepaald geen dwarsdoorsnede van de samenleving vormen. „Er is nie mand die dat meer betreurt dan wij", zegt hij daarover. In de Leidse regio wonen tussen de vijftig en de zestig BahaTs. Er zijn echter maar vier gemeen ten (Leiderdorp, Leiden, Voor schoten en Oegstgeest) waar het vereiste aantal van negen leden wordt gehaald om een eigen geestelijke raad te kiezen. Lagas: „Maar als conglomeraat kun nen we wel gezamenlijk activi teiten organiseren. De bijeen komst over de VN is daar een goed voorbeeld van. De forumdiscussie wordt ge houden in de aula van het Rijnlands Lyceum aan de Apol- lolaan 1 in Oegstgeest en be gint om 20.00 uur. Over het thema .wordt gesproken door drs. D.A. Leurdijk (Instituut Clingendael), dr. R.C.R. Siek- mann (T.M.C. Asser Institituut voor Internationaal Recht), mr. P.J.A.M. Peters (ministerie van buitenlandse zaken) en mr. drs. B. Tahzib (Raad van State). De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk. HET WEER ROB GROENLAND Golvenin atmosfeer Er treden dagelijks een heleboel verschijnselen in de atmosfeer op die met een geduldig menselijk oog waarneembaar zijn. Veel van dergelijke processen zijn eenvou dig te verklaren en zijn veelal te vergelijken met natuurkundige processen aan de grond. Bij ieder een bekend zijn wel de golven op het zeeoppervlak opgewekt door de straffe wind die daar overheen waait. Vergelijkbaar zijn ook de vele golf patronen in de lucht, die tijdens wolkenvorming zichtbaar worden gemaakt. Het meest voorkomende type golf ontstaat als twee lucht soorten over elkaar heen glijden. Net als bij de wind over een zee oppervlak worden ook nu golven opgewekt, welke vele honderden kilometers kunnen afleggen. Bij aanwezigheid van bewolking worden deze golven zichtbaar als allemaal lijnen evenwijdig aan el kaar gerangschikt over enorme af standen. Een ander goed voor beeld van golfvorming treedt op als een luchtstroming een berg ontmoet. De lucht moet erover heen waarbij vervolgens achter de berg een golfbeweging wordt in gezet. Soms zijn er boven ons ei gen Nederland bij een noordwes telijke stroming op uitgebreide schaal golvingen te zien veroor zaakt door de Schotse bergen. Bij voldoende bewolking op de juiste hoogte kan dit een spectaculaire serie met foto's of dia's opleve- Ook veroorzaakt het heuvelland schap van midden-Duitsland en Zuid-Limburg golven, waarbij wol ken ontstaan die sterk op sigaren lijken. Degene die wel eens op va kantie gaan naar de Alpen of een ander berggebied krijgt meer kans om deze sigaren op een voortref felijk wijze op de lichtgevoelige plaat te zetten. Vanaf een hoogte van 36.000 ki lometer fotografeert de weersatel- liet soms een patroon van golven dat sterk lijkt op het patroon als je een steen in het water gooit. In het eerste geval gaat het om hele grote buienwolken die hun hoofd stoten tegen de tropopauze (hele stabiele luchtlaag op ongeveer 10 kilometer hoogte). Die luchtlaag gaat dan trillen en zend golven die als uitdijende cirkels te zien zijn vanuit de ruimte. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Veel bewolking en vooral aan de kust perioden met regen, in de bergen ook sneeuw, 's Nachts landin waarts lichte vorst, maxi ma enkele graden boven Zuid-Zweden: Veel bewolking en perio den met regen, vandaag plaatselijk eerst sneeuw. Temperaturen morgen ge leidelijk oplopend tot plus Maxima Veel bewolking tot tijd regen, rond 5 graden. Britse Eilanden: Vandaag buien, in Schot land mogelijk met hagel en sneeuw. Morgen be wolkt, veel wind en perio den met regen. Maxima tussen 9 en 12 graden, vandaag Schotland kouder. Veel bewolking en vooral vandaag af en toe regen. In het zuiden af en toe zon, vrijwel overal droog en plaatselijk mist. Maximumtemperaturen ongeveer 8 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe droog. Maxima rond 20 graden. sen 20 en 24 graden Perioden met zon en droog. Maxima rond 20 graden. DONDERDAG 21 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.34 zon onder 17.03 droog. Maxima tus- Maan op 07.33 maan onder 16.02 Waterstanden Katwijk Hoogwater 2.18en 14.43 Laag water 10.15 en 23.06 Griekenland en de Turkse v Droog en overwegend zonnig. Maxima tussen 16 en 20 graden. Frankrijk: In het noorden overwegend veel bewol king en vooral op vandaag af en toe wat regen. In zuid-Frankrijk perioden met zon en droog. Maxima van 8 graden in het noordoosten tot 17 graden in het ui terste zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, maar eerst nog enkele wolkenvelden. Droog. Maximum temperaturen rond 15 graden. Spanje: Zonnig, maar in het noordwesten ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima landinwaarts tussen 10 en 14 graden, langs de Costa's in het noorden 15, en aan de Costa's in het zuiden en oosten ongeveer 18 graden. Portugal: Zonnig, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Maximumtempe raturen aan de kusten ongeveer 16 gra den. Zwitserland en Oostenrijk: Wolkenvelden en aan de noordkant van het Alpenmassief kans op lichte neer slag, boven 1500 meter als sneeuw. In het zuiden droog en meer zon. Tempera turen op 1500 meter geleidelijk oplo pend tot +7 graden in het zuiden en +3 graden in Oostenrijk. Middagtemperatu- ren in de Zwitserse dalen ongeveer 10, in de Oostenrijkse dalen ongeveer 6 gra- Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral in het noorden plaatselijk wat regen, 's Nachts eerst nog plaatselijk lichte vorst. Maxima van daag 4 graden, morgen enkele graden Pofen: Vandaag toenemende bewolking, ge volgd door regen. In de loop van morgen Italië: Droog en wolkenvelden, morgen meer zon. In de Alpen overwegend zonnig. Middagtemperaturen aan de kust van 12 tot 16 graden, maar aan de kust ten noorden van Rimini ongeveer 9 graden. Weerrapporten 20 jan 7 u Droog en zonnig, maar aan de Griekse westkust ook enkele wolkenvelden. Maxima 15 graden, morgen iets lager.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14