Leiden Regio Centrum Leiden voor eeuwwisseling autoluw Lease Special '931 Stadskabei blijkt goudmijn Krakers 'subtiel' uit slagerij gewerkt 999,-, Kamsteeg Poetsen voor zwerfkinderen in Guatemala Politiek schrikt van toename discriminatie Diaconessenhuis gaat in 1994 verbouwen 13 WOENSDAG 20 JANUAR11993 13 EMIEL FANGMANN (CHEF) WIM WEGMAN Professorenbuurt krijgt schoonheidssalon leiden» annet de jong De voormalige eigenaar van de voormalige slagerij aan de Waalsstraat heeft naar zijn zeggen 'op subtiele wijze' de krakers uit zijn huis gewerkt. Een paar weken geleden kon digde A. Bunnik al aan dat hij eigenhandig maatregelen tegen de drie krakers zou ne- Aanvankelijk was afgesproken dat het drietal op 20 februari het pand zou verlaten, zodat Bunnik het kon verkopen. Maar de nieuwe eigenaar R. Koenrades wilde het koopcontract pas tekenen als de krakers uit het pand zouden zijn. Kennelijk was Bunnik het wachten afgelopen zaterdag goed zat, toen hij met een ploeg van een man of vijf het huis 'heroverde'. De krakers waren op het moment van de inval niet thuis. Volgens Bunnik is hij op een 'vriendelijke manier' naar de Waalsstraat gegaan. „De krakers waren er niet, dus er viel weinig te overleggenzegt hij. De spullen van de krakers heeft Bunnik netjes opgeslagen en 'die kunnen ze nog terug krijgen ook'. Met hoeveel en welke 'zware jongens' Bunnik de klus heeft geklaard, wordt echter niet dui delijk. Naar zijn zeggen had hij zelf 'een mannetje of drie' bij zich en Koenrades 'één of twee'. De nieuwe eigenaar Koenrades zegt ech ter niets met de actie van Bunnik te maken te hebben. „Bunnik belde mij op en zei dat ik zaterdagmiddag om drie uur het huis in kon. Dan zou het leeg zijn", zegt Koenra des. Leeg was het, alleen er stonden zo'n dertig krakers voor de deur, die volgens Koenrades flink 'over de rooie' gingen. Om te voorkomen dat de situatie uit de hand zou lopen, belde Koenrades de politie. Bun nik had op dat moment zijn hielen al ge licht. Toen de politie arriveerde was het voor ingrijpen te laat. Bunnik, zijn zware jongens en het huisraad van de krakers waren ver dwenen. „Wel troffen wij de 22-jarige be woonster van het pand. We hebben haar het advies gegeven aangifte te doen van huisvredebreuk." aldus een politiewoord voerder. Zij deed dit nog dezelfde dag. Hoewel hij niet echt bang is voor tegen acties „ze moeten toch Bunnik hebben" heeft Koenrades het huis vanaf zaterdag middag 15.00 uur geen moment onbeheerd gelaten. Het is er naar zijn zeggen alleen nog niet prettig vertoeven. „Ik snap niet dat die krakers er zo lang kunnen hebben leven, het is Zo ongelooflijk vies." De krakers waren niet voor commentaar bereikbaar. Walenkamp pakt tegenstribbelende WD hard aan De Leidse binnenstad zal nog voor het einde van deze eeuw autoluw zijn. Dat voorspelt CDA-wethouder J. Walenkamp. Aan de wens van D66 om de plannen uiter lijk in 1996 te voltooien kan volgens de wethouder niet worden voldaan. Wel moeten nog deze raadsperiode alle besluiten over het project vallen. staande parkeergarages heeft gevonden en de vierde parkeer garage een feit is. Ook moet het stadsdistributiecentrum, van waaruit de winkels in de bin nenstad met kleine voertuigen kunnen worden bevoorraad, aan de autoluwe binnenstad De plannen voor de autoluwe binnenstad zijn gisteravond in de gemeenteraad warm ont haald. Alleen de WD stemde te gen. Fractievoorzitter Th. van der Nat vindt dat Walenkamp voor de verkeerde volgorde heeft gekozen. De binnenstad kan volgens hem pas autoluw worden gemaakt als de auto mobilist de weg naar de be- Wethouder Walenkamp vond dat het standpunt van de WD niet wezenlijk afwijkt van zijn beleid. Hij noemde het afwij- Bekkenletsel bij aanrijding leiden Een 64-jarige man uit Oude Wetering is gisteravond ge wond geraakt bij een aanrijding op het Stationsplein. De man werd op het zebrapad aangereden een 24-jarige autromobilist uit Krimpen aan de IJssel. De voetganger, die voorrang had op de auto ofndat de verkeerslichten niet werkten, werd omver ge- reden en is met bekkenletsel overgebracht naar het AZL. Schoonmaker steelt uit bibliotheek leiden» Een 32-jarige schoonmaker van de bibliotheek aan de Rosmolen is gisterochtend aangehouden op verdenking van diefstal. De man werd in de gaten gehouden omdat sinds de cember vorig jaar zeer geregeld geldbedragen verdwenen uit de bibliotheek. De schade liep op tot enkele duizenden guldens. Gisterochtend werd de schoonmaker gesnapt, hij had een briefje van honderd gulden in een van zijn sokken gestopt. De man ver klaarde tot de diefstallen te zijn gekomen omdat hij zwaar gok verslaafd is. Tasjesroof op Haagweg leiden Een 27-jarige vrouw heeft gisteren aangifte gedaan van een tasjesroof. Het slachtoffer fietste maandagavond over de Haagweg toen ze van achteren werd ingehaald door een brom fietser. Deze bleef even naast haar rijden, griste een handtas uit het fietsmandje aan het stuur, gaf gas en reed weg. VW Passat Edition 1,8 Itr 90 pk 5 versn., wit kompleet rijklaar inclusief Pioneer radio/cd speler met 4 speakers Operationele lease, 4 jr80.000 km (20.000 km p.j.) Oegstgeest Leiderdorp r J excl. btw (zolang de voorraad strekt) AUTO LEASE zende standpunt van de WD 'een electoraal gebaar'. Volgens de wethouder manoeuvreert de fractie zich met haar afwijkende standpunten 'over de meest we zenlijke maatschappelijke ont wikkeling in de stad' in een po litiek isolement. Na de raadsvergadering voeg de Walenkamp daar nog aan toe dat de WD op deze wijze zelf een eventuele terugkeer in het college van burgemeester en wethouders blokkeert. „Het draagvlak voor de plannen is heel breed, zowel in de raads zaal als bij de middenstand. De WD plaatst zich buiten de dis cussie en doet zelfs niet eens moeite om de plannen te amenderen. Ik vind dat uiterst teleurstellend." Boommarkt In het debat liet Walenkamp verder doorschemeren dat hij in de Boommarkt, ter hoogte van het kantoor van het Hoogheem raadschap Rijnland, niet langer een geschikte locatie voor een vierde parkeergarage ziet. De wethouder heeft van zijn Maastrichtse collega begrepen dat de bouw van de garage in de Zuidlimburgse hoofdstad onder de Vrijthof achteraf wordt be treurd. Bezoekers maken er nauwelijks gebruik van. Walenkamp vreest dat Leiden bij de bouw van een garage zo diep in het hart van de binnen stad een vergelijkbaar debacle wacht. Bovendien is de locatie Boommarkt volgens de wethou der 'aan de kleine kant.' leiden» Leerlingen van basisschool 'De Weerklank' waren gisteren druk schoenen aan het poetsen van winkelende Leidenaars aan het Diamant plein. De school doet mee aan de actie 'Smeerpoets' en zet zich in voor zwerfkinderen in Guatemala. Van de opbrengst van de actie worden op vanghuizen gesticht voor deze straatkinderen. De actie 'Smeerpoets' duurt tot 27 januari. De Weerklank hoopt met deze actie, net als met een soortgelijke actie vorig jaar, zo'n duizend gulden op te halen. foto jan holvast 'Maak Langebrug autovrij' De Langebrug wordt wellicht autovrij. Met uitzondering van de WD heeft de gemeenteraad gisteravond een motie van Groen Links, D66, PvdA, CDA en SP aanvaard waarin wordt gevraagd naar een onderzoek naar de mogelijkheden en gevolgen van een autovrije Langebrug. Een andere motie leidde er toe dat binnen enkele weken het auto's onmogelijk wordt gemaakt om op zaterdag de Haarlem merstraat ter hoogte van de Hartebrugkerk te kruisen. CDA, SP, D66, PvdA, Groen Links hadden in een motie gevraagd om deze maatregel voor 1 februari te treffen, maar wethouder Walen kamp heeft wat meer tijd nodig. Alleen de benodigde procedure voor dit autoverbod neemt al dertig dagen in beslag. Walen kamp wil op wat langere termijn auto's ook doordeweeks ver hinderen de Haarlemmerstraat te kruisen. leiden» annet de jong 'Door verkoop kan onroerend-goedbelasting worden verlaagd' leiden wim koevoet De Leidse bodem lijkt vergeven van de goudmijntjes. Wethou der S. de Vreeze (finan ciën/PvdA) gedraagt zich dan ook als een schatgraver. Zijn plan om belasting te heffen op het ondergrondse kabelnet voor radio en televisie is nog nat van de inkt of hij komt met een nota over de toekomst van het kabel net zelf. Een van de opties is het in ge bruik geven van het kabelnet door al dan niet commerciële bedrijven. Daarbij moet het doorgeven van radio- en televi sieprogramma's volgens De Vreeze een zaak van de ge meente blijven. De Vreeze denkt dat de gemeente door commerciële bedrijven op het kabelnet toe te laten 40 miljoen gulden kan verdienen. „Daar kun je veel leuke dingen mee doen, de onroerend-goedbelas ting verlagen bijvoorbeeld", zegt hij met een knipoog naar de WD. „Maar het kan ook dat we vijf jaar na de verkoop moe ten vaststellen dat we de zaak iets te snel en voor te weinig geld uit handen hebben gege- Twee ontwikkelingen hebben geleid tot de hernieuwde aan dacht voor de 'bodemschatten'. De ene is het glasvezelnet, die zowel de capaciteit (meer zen ders) als de mogelijkheden van de gewone kabel, enorm ver groot. De andere is het voor de PTT dreigende verlies van het monopolie op alles wat met 'spraak en data' heeft te maken. Stadstelefoon Wethouder De Vreeze gaf bij de presentatie van het rapport 'verkenning toekomstopties stadskabei Leiden' bejaardena larmering en betaal-televisie als voorbeeld van een nieuwe dienst. Elders in het land wordt al gepraat over stadstelefoon, een zelfstandig lokaal en goed koop telefoonnet via de kabel. De Vreeze weet nog meer mogelijkheden: de universiteit kan haar in- en externe com- Op diverse plaatsen in de stad worden momenteel oude kabels vervangen door moderne glasvezelkabels. foto henk boüwman terug naar de aandeelhouders oftewel de betrokken gemeen ten. En die kunnen besluiten die terug te geven aan de bur gers door de tarieven te veria- De Leidse politiek heeft ge schokt gereageerd op de forse stijging in '92 van het aantal klachten over discriminatie en racisme. Oplossingen hebben de politici echter niet bij de hand. Burgemeester C. Goe- koop meent dat deze toename te verwachten was gezien de landelijke ontwikkelingen. De situatie in Leiden is daarom 'niet minder zorgelijk'. Het Meldpunt Discriminatie heeft er onlangs in een brief aan B en W op aangedrongen 'met grote zorgvuldigheid' met min derheden om te gaan. Goekoop is van mening dat er echter niet alleen maatregelen genomen moeten worden naar migranten toe, maar ook naar andere ach tergestelde groepen. Volgens Goekoop komen ra cistische uitingen vaak voort uit angst en onzekerheid van die groepen over de eigen situatie en toekomst. De gemeenteraad moet het goede voorbeeld ge ven, maar daarmee bereikt het niet de oorzaken van racisme, die volgens Goekoop dieper lig gen. Wethouder A. van Bochove meent eveneens dat de politiek niet kan volstaan met een voor beeldfunctie. „De problemen van de autochtonen moeten worden geanalyseerd." Van bul IN been De eigenaar van een tuinhuisje aan de Mar- nixstraat heeft vanochtend een inbreker met een bijl op zijn been geslagen. De man bracht de nacht door in zijn tuinhuisje in het complex Ons Buiten. Even voor half twee vannacht hoorde hij glasrgerinkel. Builen zag hij drie knapen staan die de ruit van zijn tuinhuisje hadden ingeslagen. De man stond op, waarna het trio het op een lo- pen zette. De eigenaar pakte een bijl en zette succesvol de achtervolging in. Bochhove benadrukt wanneer gesproken wordt over extreem rechtse jongeren, de nadruk vooral op 'kansarme' jongeren ligt, die 'geen aansluiting kun nen vinden bij de prestatie maatschappij'. Dit probleem is niet zomaar op te lossen. Hij is dan ook van mening dat hel huidige racisme niet van een tij delijk karakter is. „Een vergelij king met Duitsland gaat geluk kig mank, daarvoor is de demo cratische traditie in Leiden en Nederland te sterk." Van Bochove staat huiverig tegenover de suggestie van het Meldpunt om in het minderhe denbeleid nadrukkelijk reke ning te houden met de toene mende discriminatie. Het min derhedenbeleid zou daardoor te eenzijdig worden. ..Het bena drukken van de problemen van allochtonen werkt juist verster kend." VERHUUR VAN Nissan Mercedes PERSONENWAGENS 9-PERSOONS BUSJES* BESTELWAGENS tot I 20 m3 Inhoud Zeer concurrerende I tarieven. I VONDELLAAN 45 LEIDEN l TEL.:071-7693 03 DE SCHANS 25 I ALPHEN A.D. RIJN TEL.:01720 - 7 51 55 LSIIS EEN AKTMTEIT VAN BV UAM A A A AAA/''. municatie over het kan laten lopen. „Een ander pakhuis van informatie, de bi bliotheek, kan via het kabelnet in alle huiskamers binnenko men", aldus de wethouder. Wat er ook allemaal nog méér kan met glasvezel, het zijn geen ta ken die de gemeente op zich moet nemen, vindt hij. Er is veel interesse voor de plannen van de gemeente. Deze heeft het energiebedrijf EWR en de kabelexploitanten NKM en Casema uitgenodigd met plan nen te komen. Verkoop aan NKM, Casema of aan een sa menwerkingsverband van die twee zou de meest vergaande privatisering zijn. Bij de EWR, een democratisch gecontroleerd nutsbedrijf, is de gemeentelijke zeggenschap immers gewaar borgd. De winsten die de EWR zou kunnen boeken met bij voorbeeld stadstelefoon, gaan gen. Overnamesom Casema en/of NKM moeten in tegenstelling tot de EWR een overnamesom op tafel leggen. Van eventuele winsten ziet de gemeente noch de burger iets terug. De gemeente kan bij het vaststellen van de overname som hooguit indirect invloed op de tarieven uitoefenen. Voor deel is echter dat Casema en NKM een veel grotere ervaring hebben. De burger zou ook qua service beter af zijn. WD-fractievoorzitter Th. van der Nat, die de discussie over de toekomst van de kabel heeft aangezwengeld: „Dit moet geen discussie over principes wor den. De uitkomst moet zijn dat er betere diensten komen en la- gëre tarieven. Mocht tot ver koop worden besloten dan moet de opbrengst in elk geval worden aangewend voor de ver laging van de onroerend-goed belasting. Wethouder De Vreeze kennende, reken ik daar echter niet al te zeer op." J. Laurier, fractievoorzitter van Groen Links, staat lijnrecht te genover Van der Nat. „Deze dis cussie gaat wél over een princi pe. namelijk dat de overheid een stevige greep of in elk geval een zo groot mogelijke invloed moet houden op informatie stromen, waarvoor de kabel als het ware de infra-structuur is. Voor mij is het helemaal nog geen uitgemaakte zaak wat commerciële en nutsdiensten zijn. Ik ben er dan ook geen voorstander van om alles zo maar van de hand te doen." leiden» Het Diaconessenhuis aan de Houtlaan heeft vergevorderde nieuwbouwplannen. Nadat het ministerie van WVC een eerder plan om financiële redenen ver wierp ligt nu een tweede plan in Den Haag. Als de plannen doorgaan, wordt het zogenaamde bedden huis ingrijpend vertimmerd. Er komen minder bedden per ka mer en ook het verplegend per soneel krijgt meer ruimte. In het heddenhuis zijn onder meer de afdelingen hartbewaking, inten sieve zorg. fysiotherapie en de apotheek gevestigd. Het bouwen gebeurt in twee fasen. Eerst wordt een deel van het huidige beddenhuis ge sloopt. waarna de leeggekomen plek meteen wordt opgevuld met nieuwbouw. In een tweede fase wordt een gebouw tegen de nieuwbouw aangezet. Als alles volgens plan verloopt kan in de eerste helft van 1994 de eerste spade de grond in. De bouwte keningen worden nog niet openbaar gemaakt door de di rectie van het ziekenhuis omdat het eigen personeel ze nog niet heeft gezien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13