UIT: Een stille werker, wars van verbaal geweld y Van keurige, brave huisvrouw tot een uitdagende haaibaai Rtv show WOENSDAG 20 JANUARI 1993 10 Presentator Jack van der Voorn voelt zich nergens te groot voor TINAJO GERARD VAN PUTTEN AI die jaren dat Jack van der Voorn via de tv-ca- mera de kijkers toe spreekt, heeft hij nooit een ander voorgesteld. Het tegendeel van een egotripper is hij, de beminnelijkheid zelve. Ijdeltuiterij en geldingsdrang zijn hem absoluut vreemd. Zodra de camera's hem in het vizier krijgen, wordt het type van de loyale mee- werker op het scherm geprojecteerd. De bonhomie van de man weer houdt hem ervan verder te gaan dan een beschaafde opmerking en wat minzaam hoofdschudden, als hij het met een beleidsbeslissing niet eens is. Nog een AVRO-man van de oude stempel. „Het is jammer dat de club zo van de rails is geraakt. Ik vind de AVRO namelijk een goeie club en het is ook nog steeds mijn club. Het is veelzeggend en het duidt ook op op portunisme als je in 1993 weer met Superster begint" Begrijp de vanzelfsprekend op milde toon uitgesproken kritiek goed, Van der Voorn betreurt het geenszins dat de competitie voor allroundsporters (zaterdagavond rond de klok van ze ven uur op het scherm) na zes jaar weer in AVRO's programmering is op genomen. Het speet hem destijds dat het programma in weerwil van de kijk- en waarderingscijfers ooit werd afgevoerd. Net als de 'Sterkste Man' ns. Vreselijk jammer vindt hij :n ook dat enige vakbekwa- i de omroep hebben verla ten, terwijl ze nog zoveel hadden kun nen betekenen. ,,Alle hulde daarom aan de mensen die de beslissing er door hebben ^gedrukt om 'Superster' en 'De Sterkste Man' terug te halen, al sluit ik niet helemaal uit dat het de zelfden waren die de bewuste pro gramma's van het scherm hebben ge haald." Prachtig Voor weinig voelt Van der Voom zich te groot. Het is gebeurd dat voor het begin van een van die roemruchte Sportman en Sportvrouw-verkiezin gen Jack van der Voorn in de gardero be van Gebouw 't Spant in Bussum de jassen van de invité's aanpakte. Tijdens de opnamen van Superster in Lanzarote liet hij zijn stem weer klinken door de megafoon teneinde omstanders heet van de naald op de hoogte te stellen van de tussenklasse- ringen. En behoudens wat presenta tiewerk op de laatste twee opname- dagen was het dat wel zo'n beetje. Vernederend? Ach nee, want hoe heerlijk zijn niet die contacten met al die sporters? En hoe prachtig is die topsport niet? Jack van der Voorn. Oftewel: hoe een man uit AVRO's amusementsec tor verdwaalde in de sportjournalis tiek. „Met dien verstande dat ik in de eerste plaats altijd heb gepresenteerd n der Voorn als presentator van 'Kijk op Sport', geflankeerd door oud-wielrenner Gerrie Knetemann en daarbij de wens te kennen heb ge geven in te zijn voor alternatieve pro gramma's. Sportuitzendingen, zeg maar, die zich onderscheiden van Studio Sport. Natuurlijk kun je prach tige achtergrondprogramma's maken, maar daar verover je de markt niet mee. Wel met 'Superstars', met de 'Sterkste Man' en 'Supervival of the Fittest'. Daar lag in eerdere dagen mijn hoofdtaak en daarvoor was ik gevraagd door Bob Bremer." Een jaar of zeventien zit Van der Voorn, ooit een alleszins verdienstelij ke keeper bij Noordwijk en het Leidse UVS, in de sportjournalistiek. Maar eigenlijk is hij nog altijd meer liefheb ber dan journalist. „Misschien dat ik me oppervlakkig opstel, maar ik zal altijd proberen het positieve, het goeie uit de mens te ha len, die ik interview. Nooit zal ik bij voorbeeld in de competitie van de 'Sterkste Man' die kerels benaderen met een houding van: wat zijn dat nou weer voor domme mastodonten. Natuurlijk zou ik ze kunnen attaque ren op vermeend dopinggebruik. Maar er zijn ook mensen die drinken of roken. Als mensen zo immens wil len zijn en daar veel voor over heb ben, is dat hun eigen verantwoorde lijkheid. De jongere generatie colle ga's pakt dat anders aan. Het heeft ook z'n bekoring, maar het is niet de benadering waarin ik mij thuisvoel. Wie weet heeft dat ook te maken met hun puur journalistieke achtergrond, ik kom voort uit de amusementsector. Nooit heb ik me er dan ook op laten voorstaan journalist te zijn." Nieuw gezicht Hoe Jack van der Voorn bij de om roep kwam, zijn omroep, is al dikwijls verteld. Maar welzeker is hij bereid het verhaal nog eens op te dissen. Het kwam zo: hij werkte bij Phonogram, waar AVRO-man Gerrit den Braber werd benoemd tot hoofd van het pro grammabureau. Op zijn beurt achtte Den Braber Van der Voom geknipt voor een functie op de afdeling amu sement van zijn vroegere werkgever. Bovendien, wist Den Braber, werd bij de AVRO al enige tijd naar een goede keeper van het omroepelftal gezocht. En zo geviel het na enige tijd dat Jack van den Voorn producer werd van de Mounties-show en van de tv- versie van Willem Duys Muziek Mo zaïek. „En ja, toen ging Ruud ter Wey- den weg bij de AVRO en moest naar een nieuw gezicht voor AVRO's Sport- panorama worden gezocht. Onder anderen Hans van der Togt werd een screentest afgenomen en er waren er nog meer die hadden gesolliciteerd. Vraagt op een gegeven moment Bob Bremer mij: joh, is dat niks voor jou? Tja, ik wist natuurlijk veel .van sport, als kind leerde ik al de voornamen van alle Tour de France-deelnemers uit mijn hoofd. Maar ik was natuurlijk geen journalist. Zegt Siebe van der Zee, de toenmalige directeur: waar voor zouden we verder zoeken? Hij wil graag presenteren, laat hem dat maar doen, dan moeten de anderen maar het redactionele werk wat meer voor hun rekening nemen. Zodoende kwam ik in september 1976 bij AVRO's Sportpanorama. Ik weet dat nog zo goed omdat in dat jaar de eer ste sportman van het jaar die ik mocht presenteren schaatser Piet Kleine was en de eerste sportvrouw Keetie van Oosten-Hage." Hij is oorspronkelijk van Hoogma- de, een dorpje vlak boven Leiden. Een kleine twintig jaar woont hij in Noordwijk. Zowel in Hoogmade als in Noordwijk kennen ze Jack niet anders dan als Koos. Toch een tikje ijdel? „Ha, ha, dat hoor ik altijd. Maar nee hoor, ik heet gewoon Koos. Dat Jack is gekomen door Phonogram, daar zat nog een Koos. Waarom weet ik nu nog niet, maar opeens heette ik Jack. Zal wel van Jacobus komen. Toen ik bij de AVRO kwam heb ik gezegd, ik wil weer Koos heten. Maar Wim van den Brakel, het toenmalige hoofd in formatieve programma's zei: we ken nen je als Jack, dus laten we het maar zo houden. Er is dus geen sprake van dat ik Koos te eenvoudig vond voor de AVRO en me daarom maar Jack ben gaan noemen." Zijn fotografische ge heugen heeft hem geholpen bij de opbouw van zijn reputatie van talen wonder. Van der Voom spreekt moei teloos Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans en hij verstaat Portugees. Wie een beetje thuis is in Gooise dre ven weet dat Van der Voom over zo veel parate feitenkennis over sport beschikt en ook nog zoveel operaken ner is, dat hij vrijwel nooit een boek hoeft te raadplegen om feiten, namen en jaartallen op te dreunen. Er zou meer van die kennis gebruik kunnen worden gemaakt, verzucht Van der Voom. Het moet vooral niet als een klacht worden opgevat („Ik wil niet het onderwerp zijn van een zielig getint verhaal"), het is slechts een constatering. Van der Voom kreeg vorig seizoen de grote kans waarop hij al zo lang had geloerd. De Noordwijker mocht 'Kijk op Sport', het Nederlandse equi valent van de BBC-quiz 'A question of sport' presenteren. Bij wijze van spre ken had hij er zelf aan mee kunnen doen, want ten minste 80 procent van de vragen wist hij uit het blote hoofd te beantwoorden. „Maar ja, de quiz liep niet. De AVRO dacht de concurrentie met Fly ing Doctors wel te kunnen aangaan. Het programma werd gemaakt voor minimaal 750.000 kijkers, we hebben er maximaal 500.000 gehaald. Heel erg jammer, we kregen van de sport mensen geweldige medewerking. Misschien dat het toch nog wel een seizoen bestaansrecht gegund had kunnen worden, Een programma moet de tijd krijgen te wortelen." Schnabbelend voor een produktie- maatschappij heeft hij een interview gemaakt met de Italiaanse megaster Luciano Pavarotti. Het vraaggesprek in Modena was opgehangen aan Pa varotti's voorliefde voor paarden, maar gaandeweg kwam het gesprek op de opera. De produktie is aange boden. aan de AVRO. „Maar er be stond weinig interesse. Er was al zo veel over Pavarotti uitgezonden." Als het hem zo uitkomt plaatst Van der Voom intern op zijn aimabele manier wel eens een kritische kantte kening, maar als die dan overruled wordt laat Van der Voorn het daarbij. Hij gaat er niet voor door roeien en ruiten. „Ik ben een type dat de avond voor een vergadering altijd precies weet wat ik moet zeggen. Maar dan neemt de discussie een heel andere loop en daar zit ik dan. En in de auto, na een vergadering weet ik altijd exact wat ik had moeten zeggen. Verbaal geweld hoort nu eenmaal niet bij mij. Ik ben een van die stille werkers die af en toe het hoofd boven het gras uit steken, maar dat onmiddellijk weer intrekt zodra de zeis eraan komt. Ik ben nu 53, dan kun je geen carrière meer maken. Vind ik niet erg. Ik heb vele landen gezien, vele mensen leren kennen en daar heb ik me heel plezie rig bij gevoeld." Josephine van der Meer als Patricia in 'In de Vlaamsche Pot' HILVERSUM PAULA V Ik heb een echt dubbelle ven. In Den Haag ben ik een keurig geklede, brave huisvrouw. Ik woon met mijn man en twee kinderen in een hele nette buurt. Op televisie ben ik een uitdagende haaibaai. Als ik boodschappen doe staan de wijkbewoners mij dan ook echt verbaasd aan te kijken. Ze geloven gewoon niet dat ik de actrice ben die de pittige en brutale Patricia speelt", vertelt de Haagse Josephine van der Meer (33). Beter bekend als Pa tricia in de Veronica-serie 'In de Vlaamsche Pot'. Sinds begin dit seizoen ver vangt zij serveerster Dirkje (Susan Visser) in de populaire comedy. In tegenstelling tot de lieve en naïeve Dirkje is Patricia een berekenend kreng. De actrice is blij met haar rol als Patricia. „Het is gewoon een leuk gek mens. Ik kan dingen zeggen, die ik normaal niet zeg. In het dagelijks leven moet ik me altijd inhouden. Het is heer lijk om je eens lekker te kunnen uitleven. Oké, ik geef toe dat het geen Shakespeare is. Ook al hadden m'n ouders dat liever gehad. Ze schamen zich voor me en vinden mijn rol veel te grof. Ik ben het er wel mee eens dat Patricia soms te hard is, maar ze moeten niet vergeten dat het een personage is dat ik speel." Het valt de actrice op dat veel mensen haar ook in het dage lijks leven als Patricia zien. „Ik reis elke dag vier uur op en neer tussen Den Haag en Hilversum met het openbaar vervoer en ik word Vaak herkend. En als men sen het niet eens zijn met wat Patricia in een aflevering heeft gezegd, spreken ze mij daar op aan. Ik heb dan ook het gevoel dat ik me permanent moet ver dedigen. Het stomme is dat ik dingen op het gebied van to neel, musical en tv. Maar daar zaten niet echt succesvolle pro- dukties bij. Vers in het geheu gen ligt haar rol als Dorine de Jager in de geflopte Veronica- serie 'Takeoff. „Ik bevind me momenteel in de luxe positie dat ik niet voor geld hoef te werken. Ik speel echt voor de lol. Op een gege ven moment heb ik dan ook te gen mijn castingdirector Hans Kemna gezegd dat ik nog maar één ding wilde; televisiecome- dy. Voor iets anders hoefde hij mij niet te bellen." 'In de Vlaamsche Pot' was het comedy-debuut van de Haagse 'Patricia is gewoon een leuk, gek mens' Josephine van der Meer: „In het dagelijks leven moet ik me altijd inhouden. Het is heerlijk om je eens lekker te kunnen uitleven." FOTO CPD ook veel complimenten krijg. Maar een acteur onthoudt vaak juist die negatieve kritiek en de positieve blijft minder hangen." Voor de lol Toch vindt de speelster het heerlijk om voor de televisie te werken. Van der Meer begon nadat ze in 1986 aan de Maast richtse toneelschool afstudeer de, haar carrière bij Globe (nu het Zuidelijk Toneel) in Eindho ven. Haar loopbaan raakte enigszins in het slop toen ze trouwde en twee zoontjes (nu drie en vijf jaar) kreeg. Ze deed tussendoor wel diverse kleine actrice. Daarvoor hield ze zich voornamelijk bezig met toneel drama. „Comedy is gewoon enig. Ik mis het toneel dan ook geen seconde. Dat leven wil ik niet meer. 's Middags de bus in en het hele land doorreizen om vervolgens 's nachts om twee uur thuis te komen. En dat alles voor een handjevol toeschou- „Nu moet ik ook hard werken en ben vijf dagen in de week pas laat thuis. Maar het is abso luut de moeite waard en ik kan mijn werk goed met mijn gezin combineren. Ik heb een gewel dige au pair die ervoor zorgt dat thuis alles gewoon doordraait. Daarnaast duren de opnamen voor de serie zes maanden. Dus vanaf februari ben ik weer een half jaar full-time moeder en huisvrouw. Ik heb deze combi natie van beiden trouwens no dig. Ik kan niet leven van mijn Haagse bestaan alleen." Uitgerangeerd Van der Meer heeft voorlopig nog geen genoeg van haar werk in 'In de Vlaamsche Pot'. „De rol van Patricia heeft nog heel veel mogelijkheden en ik ben dan ook nog lang niet klaar met haar. Van mij mag ze nog gek ker en komischer worden. Zo zou ik het bijvoorbeeld ook leuk vinden als Patricia en Frits meer een echtpaar zouden worden." Als het aan de actrice ligt, houdt zij haar rol de komende jaren. De serie zelf is volgens de actrice voorlopig ook nog niet uitgerangeerd. „Het is de meest originele serie op de Nederland se buis. Niet braaf, af en toe iets te grof en controversieel. Maar dat is een kwestie van smaak. En 'In de Vlaamsche Pot' ge beurt tenminste iets, dat kan ik van de andere Nederlandse pro- dukties niet altijd zeggen. Daar naast hebben we iedere week goede gastacteurs. Dat maakt het levendig. En kijk maar eens naar 'Zeg 'ns Aaa'. Die serie heeft dertien jaar gedraaid. Dat kunnen wij ook. 'In de Vlaam sche Pot' heeft zeker de kracht om nog een jaar of tien door te lopen." GESPROKEfs Acteur Daniel Day Le wis in HP/De Tijd: De dingen die me het meest interesse ren, bestrijken bijna allemaal terreinen die me met angst vervullen. Ik weet uit ervaring dat als ik pro- beer iets te ontwijken dat me angst aanjaagt, ik daar op een of andere manier voorzal moeten opdraaien. Daarom ga ik de con- frontatie met mijn angsten aan." Clive James in Humo: „Je kunt wel zeggen: roem is-te 11 mijden. Maar mensen die het no-' dig hebben, moeten beroemd worden. Doen ze dat niet, dan zullen ze zichzelf en anderen heè"1 ongelukkig maken." Maria Riva over haar moeder, Mar iene Dietrich in de Telegraaf: „Dietrich was plicht. Ze had daar 1 bij nooit plezier. In het leven moest je alles verdienen; als je maar hard werkte werd je be- 1 loond, dan mocht je heel even vrolijk zijn. Daarom geloofde ze ook niet dat mensen zomaar van haar hielden." Whoopi Goldberg in De Telegraaf: „Ik wil op heel speciale maniererf' leven. Ik ben een excentriek, oud i loeder. Anders niks." Indiaan Russell Means, hoofdrol speler in The Last of the Mohicans in de Telegraaf: te. tv'# AA Russell Means vindt dat de film 'Dances with wolves' vol zat met hulpeloze bordkartonnen India nen. FOTO AnI „Kevin Costner zat er met 'Dan ces with wolves' helemaal naast. De film zat vol hulpeloze bordkar-, tonnen Indianen die door de blan ke held gered moesten worden. Lawrence van de prairie. Het taal tje dat ze spreken deed elke I n- diaanse toeschouwer in lacheq- uitbarsten." Annemieke Verdoorn alias zuster Ingrid in VARA TV-Magazine: „Ik ben niet vies van hard wer ken, maar zo hard als iedereen aan 'Medisch Centrum West' heeft gewerkt, was echt onverant-! woord. Je moet een workaholic zijn, wil je dat leuk vinden. En dat ben ik niet. Ik leef niet om te wer ken. Ik baal waanzinnig als ik nooit tijd heb om mijn batterijen op te laden." Frans van Deursen in VARA TV-ma- gazine: „Deze week heb ik in de 'Vlaam sche Pot' een hele makkelijke tekst: Ik hoef Frits alleen maar te laten boeren." Jerney Kaagman in VARA TV-Maga zine: „Ach, ik heb wel het leven van een popartiest géleid, ikhingöok wel eens aan een stickie, maar ik ben altijd weggebleven van men sen die liederlijk gedrag vertonen. Er waren tijden dat ik met af schuw om me heen keek naar die bruisende talenten die verander den in ingezakte kadavers." Maarten Spanjer in Panorama: „Of ik homoseksueel ben? Hou op zeg, ik kan niet eens een stop naald in mijn kont velen. Nee, maar wat zal ik me binden zolang ik nog steeds een aantrekkelijke partij ben voor vrouwen?" Ramses Shaffy in Privé: „Ik hield en houd meer van jon gens, al wil dat niet léggen dat ik nooit met vrouwen de liefde be drijf. De natuur staat mij ook hèn toe, maar verhoudingen had ik toch meestal met mannen. Wat ik met Liesbeth List heb, is een vorm van trouw. Met een ande- AM re vrouw zou ik me zeer ontrouw voe- 'W len."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10