Patriots en mogelijk troepen naar Kuwayt Buitenland Verloving goedgekeurd Irak rekent op nieuwe geallieerde aanvallen Israël is eigenlijk wel blij met Saddam 'Straatkinderen Guatemala gemarteld' Onenigheid in Malaysia over rol van de sultans Hulp Somalia goed voor olie-industrie Lawine bedelft Turks dorp DINSDAG 19 JANUAR11993 Agentur GPD Gemeenschappelijkef Speurtocht naar 'Miss Zweepslag' londen Groot-Brittanniës bekendste prostituée, Lindi St. Clair, is spoorloos verdwenen. Volgens de politie stond St. Clair, bijge naamd „Miss Zweepslag", op het punt te onthullen welke poltici en bekende persoonlijkheden van haar diensten gebruik maak ten. St. Clair werd dit weekeinde voor het laatst gezien in de Zui dengelse kustplaats Brighton. Haar gehuurde Jaguar werd zon dagavond teruggevonden bovenaan een nabijgelegen klif, die vaak wordt gebruikt door zelfmoordenaars. Rabin overleeft motie vari wantrouwen jeruZalem» De regering van Rabin heeft gisteren een motie van wantrouwen overleefd. De motie werd ingediend na de bekend making door de Israëlische Rekenkamer dat Rabins partij Arbeid de kleinere partij Shas financiële steun had toegezegd in ruil voor steun bij een in 1990 ingediende motie van wantrouwen. De door de oppositiepartijen Likud en Tsomet ingediende motie werd met 58 tegen 44 stemmen verworpen. Doden bij brand in restaurant Taipei taipei Bij een brand afgelopen nacht in restaurant in de Taiwa nese hoofdstad Taipei zijn zeker 33 mensen om het leven geko men en 21 gewond geraakt. Volgens de politie is er mogelijk brandstichting in het spel. Het vuur brak op de tweede verdie pingvan een tien verdiepingen tellend gebouw uit, daar waar het restaurant was gevestigd, en verspreidde zich razendsnel. Slecht weer eist levens in Scandinavië Oslo» Storm en hevige sneeuwval hebben drie dagen lang Noorwegen en Zweden geteisterd, honderden mensen geïso leerd, vijf schepen doen stranden en ten minste drie doden ver oorzaakt. De orkaanachtige winden rukten daken van woningen, veroorzaakten elektriciteitsstoringen en maakten veerboten het uitvaren onmogelijk. Met name de hevige sneeuwval èn lawines sneden een groot deel van het noorden van Noorwegen af van de rest van het land. Oekraïne tegen uitbouwen GOS kiev» Oekraïne wenst geen verandering in de status van het Ge- menbest van Onafhankelijke Staten (GOS). President Kravtsjoek waarschuwde gisteren de mede-lidstaten van het GOS niet aan te sturen op verdere politieke integratie. Kravtsjoek zal niet zijn handtekening zetten onder het ontwerp van de statuten van het GOS waarover momenteel gesproken wordt. Oekraïne wil niet dat het GOS een supranationale organisatie wordt. Vakantiehuizen vernield op Corsica ajaccio» Corsicaanse seperatisten hebben in de nacht van zon dag op maandag ongeveer 38 bommen tot ontploffing gebracht in een serie aanvallen op vakantiehuizen van zowel Franse als buitenlandse families op het mediterrane eiland. Volgens de po litie ging het om goed gecoördineerde aanvallen, waarbij geen slachtoffers vielen maar wel buitengewoon veel schade werd aangericht. Tientallen doden door giftig graan tasjkent» Door de consumptie van brood dat was gebakken van giftige tarwe, zijn in het zuiden van Tadzjikistan zeker 24 doden gevallen. Medewerkers van het Internationale Comité van het Rode Kruis in het aangrenzende Oezbekistan zeiden maandag dat de slachtoffers waren gestorven na het eten van brood van tarwe die te lang op het veld had gestaan en waarschijnlijk door micro-organismen was aangetast. De meesten stierven de afge lopen twee maanden aan interne bloedingen en levercomplica ties. Een paar duizend mensen ligt nog ziek thuis of in het zie kenhuis. Moskou herroept besluit prijscontrole moskou Rusland is teruggekomen op het besluit de prijzen van een aantal belangrijke voedingsmiddelen weer onder overheids toezicht te stellen. Begin deze maand kondigde Moskou aan per decreet de prijzen van belangrijke voedingsmiddelen niet langer aan de werking van de vrije markt te willen overlaten. Volgens onderminister Sjoemejko is de maatregel per vergissing geno men. Moskou kon niet vaststellen of het systeem van de prijs controle door de staat pok goed zou werken. Groenen en Bündnis 90 gaan samen hannover De Duitse Groenen en Bündnis 90, een samenwer kingsverband van Oostduitse groeperingen die in 1989 actief waren bij de omverwerping van het communistische regime in de voormalige DDR, gaan een nieuwe politieke partij vormen. De besturen van beide partijen hebben daartoe in Hannover be sloten. Tokyo» Een beraad van het keizerlijk huis heeft vandaag de verloving van de Japanse kroonprins Naruhito (32) met de 29-jarige diplomate Masako Owada (foto) officieel goedgekeurd. Daarmee is de weg vrijge maakt voor het huwelijk, dat volgens de Japanse media eind mei of be gin juni plaats heeft. Het beraad bestaat uit leden van de keizerlijke hof houding, ministers en parlementsleden. Masako zal de tweede keizerin zijn die uit het „gewone volk" stamt. De huidige keizerin Michiko Shoda was een dochter van een rijke industrieel. foto afp Hotel inderdaad getroffen door kruisraket NEW YORK» AP-GPD Irak houdt rekening met nog meer aanvallen van de Verenig de Staten en hun westerse bondgenoten. „We verwachten het ergste", zei gisteren de Iraakse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, Hamdoun. De diplomaat zei dat Bagh dad hoopt de huidige crisis op te lossen als de Amerikaanse president Bush is vertrokken en Clinton als president is geïnstal leerd. Clinton verklaarde echter tegenover diplomaten dat de Amerikaanse houding tegen over Irak na de wisseling van de wacht niet zal veranderen. Honderd Amerikaanse, Britse en Franse gevechtsvliegtuigen vlogen gisteren missies boven Irak. De aanvallen vonden plaats in de gebieden waarbo ven een vliegverbod geldt voor Iraakse vliegtuigen. Aanvanke lijk wilden de geallieerden al leen installaties in zuid-Irak bombarderen. Toen de Iraakse luchtafweer ook een dreigende houding aannam tegen Ameri kaanse vliegtuigen die boven noord-Irak patrouilleerden, werden die installaties eveneens onder vuur genomen. Volgens de Britse minister Rifkind (de fensie) is „zware schade toege bracht aan wat restte van de Iraakseluchtverdediging". Irak zegt de nieuwe aanvallen te hebben afgeslagen, maar gaf toe dat er 21 doden zijn geval len. Gisteravond vuurde de luchtafweer boven Baghdad weer minutenlang in de lucht, maar van een aanval op de hoofdstad was geen sprake. Washington heeft gisteravond toegegeven dat hotel H-Rashid in Baghdad zondagavond is ge troffen door een Amerikaanse kruisraket. De rakel werd ge raakt door Iraakse luchtafweer en raakte vervolgens uit koers, aldus de Amerikanen. Een Iraakse vrouw bij de troosteloze resten van haar have e is getroffen tijdens de aanval van eergisteren. Steun voor Amerikaans optreden slinkt zeer snel De Verenigde Staten sturen Patriot-raketten naar Kuwayt om het land te beschermen tegen een eventuele nieuwe aanval van Irak. Ook de Verenigde Naties willen Kuwayt extra bescherming bieden door een troepenmacht te le geren in het grensgebied tussen Kuwayt en Irak. Gedacht wordt aan drieduizend manschappen. washington hans de bruun CORRESPONDENT De Patriots zijn bedoeld om Iraakse raketten te onderschep pen en onschadelijk te maken. Tijdens de Golfoorlog vernietig den Patriots in Israël en Saudi- Arabië een groot aantal Iraakse Scud-rakketten. Het besluit Pa triots naar Kuwayt te sturen, komt nadat Saddam Hussein gisteren opnieuw zei het emi raat te beschouwen als de ne gentiende provincie van Irak. Intussen brokkelt de steun voor het Amerikaanse optreden tegen Irak zeer snel af. Tijdens de Golfoorlog bestond de gealli eerde coalitie uit 29 landen. Nu zijn er nog slechts drie actief: de VS, Groot-Brittannië en Frank rijk. Het gemor in de Arabische wereld is groot en Rusland heeft inmiddels gevraagd om een bij eenkomst van de Veiligheids raad om het optreden tegen Irak eens grondig door te lich ten. De Verenigde Naties doen vrijwel niets. In New York wordt toegekeken hoe de Amerikanen zich opwerpen als de privé-be- wakingsfirma van de VN. Was hington rechtvaardigt de bom bardementen met de verwijzing naar het negeren door Irak van een handvol VN-resoluties. Maar de twijfels over die argu mentatie beginnen toe te ne men. VN-dipIomaten en regeringen vragen zich steeds meer af of de Verenigde Staten nog wel han delen als uitvoerder van VN-be- leid, of dat de VN een instru ment van het Amerikaanse bui tenlands beleid zijn geworden. Gisteren werd Incirlik in Turkije nog wel gebruikt als uitvalsbasis voor aanvallen op noord-Irak, maar in Turkije wordt steeds harder getwijfeld aan de juist heid daarvan. VN-resolutie 687, waarin de wapenstilstand van de Golfoor log is geregeld, beval de vernie tiging van alle Iraakse massa- verneitigingswapens. Nu Irak de VN bij de controle daarop dwarszit, overtreedt het die resolutie. Volgens artikel 7 van het Handvest van de VN kan dan geweld worden gebruikt. Nergens staat echter dat VN- landen op eigen houtje kunnen beslissen wanneer het zover is. Voorts wordt steeds vaker op gemerkt dat Washington met twee maten meet. De VN heb ben ook de misstandén in Bos nië veroordeeld, maar daar doet Washington niets. En de Veilig heidsraad heeft ook Israël her haaldelijk veroordeeld zonder dat de VS hun militaire macht gebruikten om resoluties af te dwingen. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Toen president Bush tegen het eind van de Golfoorlog besloot de Iraakse president Saddam Hussein in vredesnaam maar aan de macht te laten, klonk er veel protest in Israël. „Het kar wei" was niet afgemaakt, zodat „de slachter van Baghdad" weer van voren af aan zou kunnen beginnen. Nu, twee jaar later, zeggen Israëlische deskundigen eigenlijk blij te zijn dat de Ame rikanen het destijds hebben ge laten bij de bevrijding van Ku wayt. Sommigen bidden zelfs voor het aan de macht blijven van Saddam Hussein. Dr. Dan Shiftan, arabist aan de Universi teit van Tel Aviv, zegt dat hij ie dere avond op de knieën gaat. Volgens hem profiteert Israël nu al twee jaar van de omstandig heid dat het Westen de Iraakse president beschouwt als de ver persoonlijking van de duivel, in een programma voorde Is raëlische radio kreeg Shiftan af gelopen weekeinde bijval van geleerde collega's. Maar zijn opinie is natuurlijk niet het offi ciële regeringsstandpunt. Dat werd gisteren nog eens samen gevat door minister Peres (bui tenlandse zaken).Saddam was een gevaar, is nog steeds een gevaar en zolang hij in Irak re geert, zal hij problemen opleve ren voor zijn eigen volk, voor zijn buren en voor de rest van de wereld." Maar stel dat Saddam wordt af gezet of vermoord. Shiftan voorspelt dat diens opvolger min of meer uit hetzelfde hout zal zijn gesneden. „Het is dui delijk dat niet ineens Florence Nightingale of Moeder Theresa in Baghdad aan de macht zal komen. Gezien vanuit het Israë lische standpunt is het belang rijk dat Irak zwak blijft en de zwakte van Irak is het best gega randeerd zolang Saddam aan de macht is. Die wordt immers in de Verenigde Staten gezien als een duivel, als iemand tegen wie doorlopend strijd geboden is. Maar als in Irak iemand an ders aan de macht komt zal, bij de Amerikanen al snel de idee postvatten dat er nu iemand re geert met wie valt te leven." De enige reden die Shiftan zegt te kunnen bedenken voor het verwijderen van Saddam is Iran. „Het Iraanse gevaar zou in dat geval misschien beter worden onderkend. Nu is men in het Westen geneigd Iran te vergeten omdat Irak als een grotere be dreiging wordt gezien." GUATEMALA-STAD Rtr-ANP De Giiatemalaanse (veiligheids politie maakt zich schuldig aan martelingen van straatkinderen. Dat heeft de directeur van een internationale organisatie die voor de belangen van kinderen opkomt gisteren in Guatemala- stad gezegd. Bruce Harris, directeur van het opvangtehuis voor kinderen en jongeren 'Casa Alianza' in Guatemala, maakte 56 gedocu menteerde gevallen bekend van mishandelingen en martelingen van straatkinderen door politie en veiligheidstroepen over het jaar 1992. Volgens Harris is dat in vergelijking met 1991 een stijging van 80 procent. „De po litie vermoordde geen kinderen, maar het aantal gevallen van marteling is dramatisch geste gen", aldus Harris. „Blijkbaar denkt de politie dat zij alles kan doen als het maar geen moord is." De Guatemalaanse autori teiten ontkennen de beschuldi gingen van Harris en menen echter dat het aantal gevallen van mishandelingen of marte lingen door de politie sterk te rugloopt. Volgens Harris ontkent de po litie de aantijgingen en negeert zij arrestatiebevelen die door rechters tegen collega's en an deren zijn uitgevaardigd op ver denking van het plegen van martelingen, mishandelingen en moorden op straatkinderen. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International is vorige week een actie begonnen voor Harris en zijn medewerkers. Amnesty Amsterdam maakte bekend dat Harris „opnieuw in levensgevaar is" vanwege de publicaties van 'Casa Alianza'. 'VN moeten in Angola blijven' LUANDA» AFP-Rtr De mogelijkheden van de Vere nigde Naties om tussenbeide te komen in Angola, worden steeds kleiner. Deze waarschu wing deed de speciale vertegen woordiger van de Verenigde Naties voor Angola, Margaret Anstee, gisteren in de Angolese hoofdstad Luanda. Het VN- mandaat voor Angola loopt eind deze maand af. De Veiligheids raad moet dan beslissen over verlenging van het VN-man daat. Anstee: „Ik denk niet dat de VN zich terugtrekken. Angola is te belangrijk". KUALA LUMPUR» IPS LOS ANGELES De hulpoperatie Restore Hope in Somalia draait niet alleen om voedsel, maar ook om olie. Amerikaanse oliemaatschappijen heb ben daarom veel belang bij het welslagen van deze 'humanitaire' actie. Het Ameri kaanse dagblad The Los Angeles Times meldt dat de oliemaatschappijen op het punt staan de oliereserves van Somalia te exploiteren als de wede daar eenmaal is hersteld. Vier maatschappijen hebben en kele jaren geleden zelfs al contracten gete kend met Siad Barre, de toenmalige presi dent van het Oostafrikaanse land. De krant suggereert met het artikel dat pre sident Bush de belangen van deze maat schappijen in gedachten had toen hij het startsein gaf voor operatie 'Restore Hope' van de Amerikaanse strijdkrachten. De Amerikaanse regering heeft echter van meet af aan onderstreept dat het een hu manitaire operatie is, bedoeld om de voed- seltransporten veilig te laten verlopen. Bij de actie zijn ongeveer 20.000 Amerikaanse soldaten betrokken. Thé Los Angeles Times citeert Afrika-des- kundigen, olie-etfperts en ontwikkelings werkers die allen zeggen dat de Amerikaan se oliebelangen een rol spelen bij de opera ties in Somalia. President Bush en zijn staf chef, James Baker, hebben tal van persoon lijke banden met de olie- en gasindustrie in de Amerikaanse staat Texas. Baker komt er vandaan en Bush verdiende op de Texaanse olievelden zijn eerste kapitaal. De Amerikaanse belangstelling voor moge lijke olievoorraden in Somalia werd gewekt door het grote succes in de jaren tachtig van de olie-exploitatie in Yemen, dat tegen over Somalia ligt, aan de overkant van de Rode Zee. De maatschappijen Conoco, Chewon, Phillips en Amoco legden steeds meer contacten in Somalia. Ze sleepten uit eindelijk belangrijke concessies in de wacht bij het toenmalige bewind van Siad Barre. „Er is daar zeer zeker olie", zegt Thomas O'Connor, de belangrijkste oliedeskundige van de Wereldbank in Washington. „Die olie heeft een grote commerciële waarde als de Somaliërs hun zaakjes straks weer voor elkaar hebben." De Wereldbank stuurde in 1991 enkele geo logen naar dat land voor onderzoek. Ze concludeerden dat de toekomstige gas- en olie-opbrengsten veelbelovend waren. De geologen hadden bovendien ontdekt dat de Somalische olievelden onderdeel zijn van net zogennoemde 'olievenster', een enorme ondergrondse vallei waartoe ook de rijke velden in Yemen behoren. De toenmalige vice-president Bush toonde 2 belangstelling door in 1986 een e Amerikaanse raffinaderij in Jemen te openen. In zijn feestrede onderstreepte hij destijds „het groeiende strategische be lang van oliebronnen die uit de buurt van de Straat van Hormoez liggen." Door deze beruchte zeestraat tussen Oman en Iran, de toegangspoort tot de Perzische of Arabische Golf, wordt het grootste deel van de olie uit het Midden-Oosten naar de afnemers ver voerd. De zeestraat ligt echter binnen het bereik van onder meer Iraanse Zijderupsra ketten en is voor olietransport dus kwets baar. De Los Angeles Times gaat nader in op de rol van de oliemaatschappij Conoco,'de enige multinationale onderneming die zijn kantoor in Muqdisho openhield nadat dic tator Barre in januari 1991 was verdreven. Conoco vormde die vertegenwoordiging om tot een soort hulpambassade van de Verenigde Staten. Aan de vooravond van operatie 'Restore Hope' riep de speciale af gezant van Bush, Robert Oakley, dat kan toor dan ook uit tot zijn hoofdlcwartier. Co noco zegt nu echter dat dit een zakelijke overeenkomst was. De Amerikaanse rege ring zou voor de hele periode van Oakley's verblijf huur moeten betalen. Malaysia lijkt af te stevenen op een constitutionele crisis na een botsing gisteren tussen de rege ring en de sultans, de oorspron kelijke heersers over dit Zuid oost-Aziatische land. Een voor stel van de regering om hun macht beduidend in te perken, werd door de sultans verwor pen. Breekpunt vormde het plan van de regering om de sultans te beroven van hun wettelijke onschendbaarheid. De sultans probeerden gisteren tot nadere gesprekken te komen met de re gering, maar geduld van premier Mahathir Mohamad was op en hij legde de wet voor aan het parlement. Waarnemers zeggen dat alle ingrediënten voor een constitu tionele crisis aanwezig zijn. Nu zou dat wel eens minder goed kunnen aflopen dan in 1983, toen Mahathir voor het eerst probeerde de macht van de ou de heersers in te dammen. Malaysia is een constitutione le monarchie met een parle mentair systeem, waarbinnen de sultans fungeren als hoofd van negen van de dertien deel staten. Zij bekleden die positie op grond van hun traditionele rol als beschermers van de grootste bevolkingsgroep, de Malaysiërs, en de islamitische godsdienst. Volgens de grondwet „mag geen enkele wet die de privile ges, positie en eer van de heer sers direct raakt, worden aange nomen zonder uitdrukkelijke goedkeuring van de Conferentie van Heersers". Een medewerker van het Insti tuut voor Strategisch Onder zoek (Isis), een se mi-gouverne mentele denktank, meent dat de kwestie op typisch Malaysi- sche wijze zal worden opgelost. „De regering zal haar tweederde meerderheid gebruiken om de wet erdoor te krijgen. Maar daama zal ze er alles aan doen om tot soepele en vriendelijke afspraken te komen met de sul- ankara Rtr-afpdorp gisteravond ondanks de twee meter dikke laag sneeuw en de sneeuwstorm in het ge bied. De slechte weersomstan digheden maken het onmoge lijk via de lucht het dorp te bc- reiken en hulp te bieden. Het werk van de hulpverleners wordt verder bemoeilijkt door de strenge koude van min 25 graden. In de regio ten oosten van de Zwarte Zee zijn door hevige sneeuwstormen in zes provin cies meer dan 780 dorpen en in oost-Anatolië zo'n 2.000 ge huchten van de buitenwereld afgesneden. Zeker dertig het leven gekomen bij een lawi ne die het dorp Uzengili in de Turkse provincie Bayburt giste ren heeft getroffen. Vijftig van de 85 huizen werden bedolven onder een zes meter dikke laag Reddingswerkers zijn toe in geslaagd 21 ge wonden te redden, maar ge vreesd wordt dat er nog 25 dor pelingen klem zitten onder de verpletterde huizen, zo meldde de Turkse radio vandaag. Reddingsteams en medische hulpverleners bereikten het

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7