'Terugsturen supporters nieuw beleid' Binnenland Afspraak bij vreemdelingendienst Eetpiraat dineert vijftien jaar zonder af te rekenen Coffeeshop-baas tart Justitie met 'Softshop' Officier in hoger beroep tegen vonnis in zaak-Cindu DINSDAG 19 JANUAR11993 193 Jongen (17) rijdt zichzelf dood de bilt Een 17-jarige jongeman uit Utrecht en een twee jaar ou dere inwoner van Bilthoeven zijn vannacht om het leven geko men bij een botsing. Door een veel te hoge snelheid slipten ze met de auto, die door het jongste slachtoffer werd bestuurd, te gen een lichtmast. De auto brak door de klap in tweeën gebro ken. De chauffeur beschikte vanwege zijn leeftijd vanzelfspre kend niet over een rijbewijs. De Grittenborgh al deze maand dicht den haag De jeugdafdeling van de strafgevangenis De Gritten borgh in Hoogeveen wordt een Huis van Bewaring met 48 cel len. Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft dit gisteren gezegd. Een Huis van Bewaring is bestemd voor verdachten die nog voor de rechter moeten verschijnen. De jeugdafdeling in Hoogeveen wordt nog deze maand opgeheven; de delinquenten worden overgeplaatst. Twee weken geleden ontsnapten drie gevangenen met geweld uit de jeugdafdeling van De Grittenborgh. Eis tegen Staat: boete van 25.000 den bosch Bij de rechtbank van Den Bosch is gisteren tegen de Staat een boete van 25.000 gulden geëist wegens bodemvervui ling. Het is uniek dat het openbaar ministerie, een overheidsor gaan, een ander overheidsorgaan, het ministerie van defensie, voor de rechter daagt. Op 4 februari 1991 spoot uit een opslag tank op vliegbasis Volkel 40.000 liter kerosine, waarna de brand stof in de bodem terecht kwam. Het ministerie van defensie zou niet alle noodzakelijke maatregelen hebben genomen om een dergelijk incident te voorkomen. Kleinere kerken doen het goed Groningen» Vervanging van grote kerken door kleinere gebou wen leidt meestal tot stabilisatie of zelfs een geringe stijging van het aantal kerkgangers. Bovendien stimuleren kleinere kerkcen tra het kerkelijk leven. Tot deze conclusie komen dr. R. Steens- ma en R.H. Knijff van het Instituut voorliturgiewetenschap van de Rijksuniversiteit te Groningen in het boek 'Model Oranjeka- pel'. Nepbrief PTT Telecom blijkt grap tilburg» De nepbrief van PTT Telecom en de niet-bestaande „Communicatie Recherchedienst" waarvoor de Tilburgse politie eind vorige week waarschuwde, blijken een grap. In de brief, voorzien van officiële logo's, werd houders van niet-gekeurde draadloze telefoons een boete van 450 gulden opgelegd. De brief was door twee Tilburgers gemaakt voor de vrouw van een van hen. Zij hadden er niet op gerekend dat de vrouw naar de politie zou gaan. De politie hield rekening met oplichting op grote schaal en nam de zaak hoog op. Twaalf jaar cel voor moordenaar den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 24-ja- rige man veroordeeld tot twaalf jaar cel voor moord op de Turk se vakbondsleider Nihat Karaman in 1988. Tegen de man was ook twaalf jaar geëist, nadat hij al eerder door de rechtbank tot diezelfde straf was veroordeeld. Aanvankelijk ging de politie uit van een politieke moord. Pas in 1990 arresteerde de politie de veroordeelde, die toen verklaarde dat hij Karaman had ver moord omdat zijn zuster door de vakbondsleider zou zijn ver kracht. Hij nam naar Turks gewoonterecht de plicht op zich de verkrachter te wraken. Later trok hij zijn verklaringen weer in. Dr. Eleonora Lippits overleden imstenrade» Dr. Eleonora Lippits, de eerste Nederlandse vrouwe lijke missiedokter, is gisteren op 85-jarige leeftijd in Imstenrade overleden. Dat heeft de familie bekendgemaakt. Lippits, in 1907 geboren in Hoorn, werd in 1939 belast met de opbouw van de Nederlandse provincie van de congregatie van de Medische Missiezusters. Deze provincie heeft op dit moment ongeveer 150 leden, van wie een derde in de missie werkzaam is. KNVB komt met nota racisme en voetbal' De Nederlandse Spoorwegen sluiten niet uit dat met meerdere steden afspraken worden gemaakt over het te rugsturen van treinen met supporters die racistische leu zen roepen. Dat afgelopen zondag supporters van FC Utrecht op weg naar Amsterdam werden teruggestuurd, was voor het eerst. „Resultaat van een afspraak met Am sterdam. Inderdaad, nieuw beleid", aldus een woord voerder van NS. DEN HAAG GPD Het terugsturen van voetbal supporters past öok in het nieu we beleid van de KNVB: rechtsomkeert met die lui. Deze week publiceert de KNVB een nota over racisme en voetbal. J. Masman, binnen het (de missionaire) bestuur van de KNVB belast met veiligheids kwesties, noemt het ingrijpen van burgemeester en politie zondag bij de FC Utrecht-sup porters „meer dan uitstekend". Het pdst volgens hem exact in de geest van de nota, waarin wordt gepleit om door samen werking tussen KNVB, clubs, gemeenten, supporters-vereni gingen en politie tot een juiste aanpakte komen. Overigens gaat Masman ver der dan bijvoorbeeld Ajax-voor- zitter Van Praag, die heeft ge zegd dat hij het roepen van 'jo den, joden' nog wel acceptabel vindt. „Ik dus niet. Je treft een grote bevolkingsgroep en nog meer mensen die zich daar soli dair mee voelen. En al hebben die gasten dat zelf niet door, dan hebben wij als plicht ze er op te wijzen dat ze met dat ge schreeuw wel een heleboel kwetsen. En dat het heel iets anders is dan het roe pen van 'boejen, boeren'." Volgens Jannine van den Berg, medewerkster van het Centraal Informatiepunt Voet balvandalisme (CIV), zijn racis tische leuzen al jaren een be kend verschijnsel onder voet balsupporters. Ook pamfletten, die volgens Van den Berg door twee of drie mensen worden ge maakt, doen vaak de ronde. „Pas de laatste paar jaar be steden politiek en media aan dacht aan die leuzen. Dat heeft tot gevolg dat de supporters wat heftiger reageren, omdat ze daarmee de publiciteit halen", aldus Van den Berg. „Het is aan henzelf om de sociale controle te verbeteren zodat de goeden niet onder de kwaden hoeyen te lijden. Want door ze de wed strijd niet te laten zien, pak je ze het best." Van den Berg merkt overigens op dat voetbalsup porters zich de laatste jaren re delijk goed gedragen. NS-woordvoerder Kees Nieu- wenbroek noemt het wel een spijtige zaak, dat ook enkele tientallen 'gewone' klanten van de NS zondag flinke vertraging hebben opgelopen. Volgens Nieuwenbroek viel de schade mee. „Enkele duizenden gul dens, is onze voorlopige schat- Rotterdam Net als de vorige twee maandagen van 1993 chaotische taferelen, iedereen kreeg nu een afsprakenkaart Zolang dat vanwege de toeloop nodig is zal de Rotterdam stonden ze gistermorgen weer met honderden te wachten In totaal meldden zich gisteren 1760 vreemdelingen. Zij ko- se dienst op maandagochtend alleen afspraakkaarten uit- in de hoop een afspraak te kunnen maken bij de Rotter- men vandaag of de komende dagen terug voor het eerste delen. damse vreemdelingendienst Maar deze keer waren er geen gesprek, dat tot dusver direct op maandag werd gehouden. foto marcel antonisse/anp Je leeft aan de rand van de sa menleving en moet iedere dag weer aan je kostje komen. Wat is er dan makkelijker dan dood leuk een restaurant binnenstap pen, bestellen en achteraf de schouders ophalen omdat je geen geld hebt om te betalen. Een 58-jarige eetpiraat uit Rot terdam werd afgelopen donder dag in Apeldoorn voor de 115e keer bekeurd wegens dergelijke uitgaansgewoonten. En hij is niet van plan het dineren zon der te betalen op te geven. Al vijftien jaar lang blijft hij maar opduiken in restaurants en an dere eetgelegenheden. „Hij lust alles en eet zelfs heel gevari eerd", zegt woordvoerder R. Bosman van de Apeldoornse politie. „Eind juli vorig jaar is hij in Apeldoorn opgedoken en sindsdien heeft hij zijn ogen kennelijk richting Veluwe staan." „Vorig jaar augustus werd het te gortig. Hij is toen vijf keer in één week bekeurd na het verorbe ren van een maaltijd zonder te betalen en belandde in de ge vangenis. Maar erg vond hij dat niet. Ook in de cel krijgt hij im mers gratis te eten." Afgelopen donderdag was het weer raak. „Voor vijftien gulden heeft hij hier geluncht", vertelt een verkoopster van een Apel doornse broodjeszaak. „In eer ste instantie hadden we niets in de gaten. Hij deed een beetje vreemd en zat maar voor zich uit te staren. Toen begon bij een collega van mij een lichtje te branden. Ze herkende hem van afgelopen zomer. Destijds had hij hier ook al een hapje besteld zonder te betalen. We hebben hem gevraagd of hij kon afreke nen. Dat kon hij niet. Vrijdag zou hij pas geld van de bank kunnen halen." „Nadat we de politie hebben gewaarschuwd bleef hij rustig wachten. Alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was. Ter wijl hij op de politie wachtte, hestelde hij zelfs nog een kopje koffie. Dat kreeg hij uiteraard niet. Achterafhebben we best gelachen", grinnikt de verkoop ster. „Zoiets komt niet dagelijks voor en tenslotte ging het niet Rotterdammer zoekt in hele land naar goede restaurants om zoveel geld. De schade bleef beperkt." De politie heeft de smulpaap 's middags al weer op vrije voeten moeten stellen. „Tja, dan hoop je maar dat hij zijn buik vol heeft, maar helaas, voor vijftien gulden kun je dat ook niet ver wachten. 's Avonds hebben we hem weer moeten ophalen bij een chinees restaurant. Daar had hij voor ongeveer veertig gulden een maaltijd genoten en ook hier geldt hetzelfde verhaal. Om half twee de volgende dag, zei hij, zou hij terugkomen om te betalen." Bosman noemt het één van de gevallen waar je nu eenmaal niet doeltreffend tegen kunt op treden. In het verleden is hij verschillende malen voor fles sentrekkerij veroordeeld. „Het helpt gewoonweg niet. En eer lijk gezegd heb ik liever een ver krachter in de cel dan iemand die weigert te betalen voor zijn maaltijden." De eetpiraat vertoeft regelmatig in tehuizen voor dak- en thuis lozen, vermoedt Bosman. „Met Rotterdam als thuisbasis reist hij regelmatig het land door op zoek naar goede restaurants. Ook van het openbaar vervoer maakt hij gretig gebruik, zwart welteverstaan. Daarbij houdt hij van een luxe maaltijd. Meestal van een gulden of vijftig." In een Gouds restaurant liet hij zelfs eens de duurste fles cham pagne aanrukken, maar liep kwaad weg toen de ober infor meerde of hij de drank wel kon betalen. De Rotterdamse rechtbank leg de hem in 1979 acht weken ge vangenisstraf op. De rechtbank in Utrecht was in 1980 van me ning dat de man in een inrich ting moest worden opgenomen. Zijn toenmalige advocaat mr. R.H. Steensma weet niets van de man af. „Hij weigerde toen met me te praten omdat ik deel zou uitmaken van 'het sys teem'." Bosman heeft inmiddels van verschillende restaurants het verzoek gekregen een foto van de eetpiraat op te sturen, zodat ze hem vantevoren kunnen her kennen. „Maar ja, dat mag nu eenmaal niet. Je kunt iemand niet vantevoren vragen of hij wel of niet kan betalen. Voor hetzelfde geld heeft hij wel ge noeg geld bij zich." amsterdam fred v DEN HAAG GPD CDA houdt vast aan gemeente als bestuurder openbare school zich met het bijzonder onder wijs te gaan bemoeien, en van staatssecretaris Wallage om de gemeenten die bevoegdheden te geven, zal alleen maar toene men als zij op afstand van het openbaar onderwijs worden ge plaatst, vreest het CDA. Het CDA vindt verder dat de gewraakte 'overschrijdingsrege ling' moet blijven bestaan. Die regelirtg houdt in dat gemeen ten de extra uitgaven die zij doen voor het openbaar onder wijs, ook moeten vergoeden aan het bijzonder onderwijs. Het CDA is wel bereid deze regeling aan te passen in gevallen waar in duidelijk sprake is van onbil lijkheid en in gevallen waarin het openbaar onderwijs extra kosten moet maken voor ach- terstandsgroepen. Gemeentebesturen dienen een belangrijke rol te blijven spelen in het bestuur van openbare scholen, vindt het CDA. De christen-democraten wijzen be stuursvormen af waarbij het openbaar onderwijs op grote af stand van gemeentebesturen wordt geplaatst. Het CDA moet daarom niets hebben van de vorming van stichtingen of on- derwijsschappen, waarover staatssecretaris Wallage van on derwijs een balletje heeft opge gooid. Het CDA wil de gemeenten nauw betrokken laten blijven bij het openbaar onderwijs om zo te waarborgen dat die van het bijzonder ondeiwijs afblijven. De neiging van gemeenten om AMSTERDAM De officier van justitie gaat in hoger beroep tegen het vonnis dat de rechtbank in Amsterdam op 5 januari velde in de zaak- Cindu. Ook het chemisch be drijf Nevcin Polymers, onder deel van het Cindu-concem in Uithoorn, heeft hoger beroep aangetekend. Nevcin Polymers werd op 5 januari veroordeeld tot een boe te van 220.000 gulden wegens overtredingen en misdrijven op het gebied van de bedrijfsveilig heid en het milieu. De explosie op 8 juli vorig jaar, die van die overtredingen het gevolg was, kostte aan drie mensen het le ven. De rechtbank stelde vast dat er onzorgvuldig is omgespron gen met de gevaarlijke stof DCPD, maar vond dat er van opzet geen sprake was. Het openbaar ministerie is het daar mee oneens. Volgens de officier van justitie kan er ook sprake zijn van opzet als er geen „boosaardigheid" in het spel is. Het feit dat het bedrijf onvol doende controle heeft uitgeoe fend op het juiste gebruik van stoffen en bovendien werk zaamheden liet verrichten door personeel met onvoldoende kennis en ervaring, acht de offi- voldoende bewijs op- Naar aanleiding -van het on geval vond een uitgebreid on derzoek plaats naar de oorzaak, maar ook naar de naleving van wetgeving op het terrein van de arbeidsveiligheid en het milieu in het algemeen. Naast het on zorgvuldig omspringen met de stof DCPD kwamen vele andere overtredingen aan het licht, die als één zaak aan de rechtbank werden aangeboden. De officier van justitie eiste een boete van een miljoen gulden en stilleg ging van het bedrijf. De Amsterdamse coffeeshop houder van Haagse origine Si mon Witteman daagt Justitie openlijk uit. Tegen het uitdruk kelijke verbod van minister Hirsch Ballin van justitie in plakte Witteman eind vorige week een vignet met 'Softshop' op het raam van zijn vestiging in de Utrechtsestraat. Sindsdien wacht de Hagenaar op de tim merlieden van de minister. „Maar volgens mij kunnen ze het niet eens verbieden." Sluit Justitie de tent, dan laat Witteman zijn raadsman Moszkowicz onmiddellijk een kort geding aanspannen voor een proefproces. Is er aan het einde van de week niets ge beurd, dan wil de zich 'Haagsch zakenman' noemende onderne mer pas echt beginnen met de uitvoering van zijn plan: een ke ten van Softshops door het hele land. Witteman: „Ook een moeder met haar zoontje moet bij mij rustig een kopje koffie kunnen komen drinken zonder dat ze worden geconfronteerd met drugs. Het imago van de coffee shop is de laatste jaren ernstig besmeurd met geweld en han del in harddrugs iedereen heeft de politie-acties in de kranten kunnen volgen. Wat ik wil is de coffeeshophouders die wèl van goede wil zijn onder één naam samenbrengen. Zo dat de mensen weten dat ze in een Softshop geen last hebben van criminaliteit of harddrugs." Hirsch Ballin vindt dat Witte man de regels schendt waaraan coffeeshops moeten voldoen om te worden gedoogd. Witte man vindt dan onzin. „Ik maak geen reclame zoals de minister zegt. Ik zeg het zelf: blowen is niet goed is voor de gezond heid. Maar er zijn een miljoen gebruikers in Nederland en er is wildgroei. Het gedoogbeleid van Justitie is teveel gedoog en te weinig beleid; ik wil dat juist in goede banen leiden." In de plannen van Witteman zouden in eerste aanleg 200 cof feeshops onder het Softshop- vignet beginnen. Dat is het aan tal dat zich na een eerste adver tentie van Witteman in De Tele graaf heeft aangemeld. In zijn berekeningen gaat Witteman zelf al voorzichtig uit van 400 coffeeshops die 500 gulden per maand 'franchise' betalen voor het voeren van het vignet. Van dat geld betaalt Witteman dan zijn 'inspecteurs', die „controle ren of alles in orde is" en zorg den dat er „goede voorlichting wordt gegeven en goede kwali- teit wordt verkocht". Zonder medewerking van politie en Jus titie is het lastig controleren, geeft Witteman toe. In een Softshop, zegt Witte man, mag geen 'randgedrag' plaatsvinden en mag alleen on verwerkte hasj en marihuana worden verkocht. „Geen hasj- cake, geen voorgerolde joints en geen hasjbonbons. Dat is veel zwaarder dan roken en moedij ker te doseren. Daar krijg je na righeid van bij mensen die voor de eerste keer softdrugs gebrui ken." De Amsterdamse officier van justitie Broek Blaauboer heeft gezegd de Softshop 'snel' te zul len sluiten, maar over het tijd stip kon zij gisteren geen mede delingen doen. De politie was daarover, niets bekend. „Voor ons is een coffeeshop een cof feeshop. Wij wachten af wat Justitie gaat doen", aldus een woordvoerder. CDA en WD eisen vandaag van minister Hirsch Ballin zo snel mogelijk sluiting van de softshops. De bewindsman is volgens WD-woordvoerder Korthals hierover eerder heel duidelijk geweest toen hij de softshops aanmerkte als een overtreding van het gedoogbe leid van justitie. „De minister moet zich nu aan zijn woord houden", aldfis Korthals. ting. Eén treinstel is zodanig be schadigd dat het speciaal onder handen moet worden geno men." De schade kan alleen worden verhaald wanneer de daders worden gepakt. Het Centrum Informatie en Docu mentatie over Israël (CIDI) noemde het gisteren onbegrij pelijk dat er zondag geen arres taties wegens uitingen van anti semitisme zijn verricht. Het onderzoek naar de her komst van de racistische pam fletten is nog in volle gang. Acties tegen ziekteverzuim onduidelijk Tien procent van de bedrijven en organisaties kent stimulan sen om het ziekteverzuim terug te dringen, maar slechts weinige van hen kunnen aangeven of die maatregelen ooJ^gffect heb ben. Dat blijkt uit een inventari serend onderzoek, uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden. Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) heeft de resultaten gis teren aan de Tweede Kamer ge stuurd. Handel en de horeca kennen vooral een aanwezigheidspre mie. Industrie en dienstverle ning hanteren een winstdeling en spaarregelingen op basis van aanwezigheid. Ook komt het in de industrie voor dat extra ATV- dagen worden toegekend bij weinig verzuim. De bouw laat bij veel ziekteverzuim ATV-da- gen of vakantiedagen vervallen. In het algemeen blijken grote organisaties vaker alleen straf fen uit te delen en kleine orga nisaties juist beloningen. Bond vraagt NS om onderzoek naar veiligheid utrecht gpd De Vervoersbond CNV wil dat een onafhankelijke commissie de veiligheid bij het spoorver voer gaat doorlichten. Het gaat dan vooral om de regels en pro cedures, die ongelukken moe ten voorkomen. Aanleiding zijn de twee ernstige treinongeluk ken eind vorig jaar bij Eindho ven en Hoofddorp, waarbij do den en gewonden vielen. Voorzitter Jongsma van de Vervoersbond zei dat vanoch tend bij de opening van het nieuwe kantoor van de bond in Woerden. Hij verwees naar Schiphol, dat naar aanleiding van de ramp met de El Al- Boeing twee Amerikaanse ad viesbureaus heeft ingehuurd om het totale veiligheidsbeleid rond de luchthaven door te lichten. Jongsma maakt zich grote zorgen over de 'sluipende ver- floddering' van regels en proce dures bij NS'ers. Hij sloot zich met die opmerking aan bij ex- FSV-voorzitter Kruse, die eerder verklaarde bezorgd te zijn over het gemak waarmee conduc teurs tegenwoordig treinen een minuutje later laten vertrekken. De NS-directie had vanmor gen nog geen commentaar. Wel zei topman Den Besten vorige week in zijn nieuwjaarsbood schap dat veiligheid absolute prioriteit heeft bij de spoorwe gen. Recordaantal AIDS-patienten Er zijn vorig jaar 533 nieuwe AJDS-gevallen in Nederland gemeld, een record. Het oude record stond op 460 en dateer de uit 1990. Dit blijkt uit het rapport 'AIDS in Nederland' van het ministerie van WVC. Hel totaal aantal AIDS pa tiënten in Nederland bedroeg eind vorig jaar 2478. Bijna de helft komt uit Amsterdam. Noord-Holland heeft daarom als provincie de meeste AIDS- patienten: 1346. Zuid-Holland is tweede met 477. AIDS komt nog steeds het meeste voor bij homo- en biseksuelen. Vorig jaar bleek 75 procent van alle AIDS-gevallen uit deze groe pen te komen. Nog eens 10 procent is drugsgebruiker.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5