'Geen verband tussen vet en ontstaan kanker' 'Spectaculaire kinderhandel' of groot misverstand? Binnenland Martinair woest op ANWB over afwikkeling vliegramp Margriet ziet Sarah Tweede ontsnapte Grittenborgh vast Overname Fokker vertraagd Familie Van den Broek bewondert Grootkruis Uitspraak RvS heeft grote gevolgen voor boeren Vier maanden cel voor weigeraars dienstbevel DINSDAG 19 JANUAR11993 3 Wetenschappers na grootschalig onderzoek van zes jaar: Er is geen verband tussen het eten van vet en vlees en het risico op borst- of darmkanker. Verder heeft het normaal gebruik van alcohol in het algemeen geen invloed op darmkanker. Dit blijkt uit een groot, landelijk onderzoek, uitgevoerd door TNO en de Rijksuniversiteit Limburg (RUL). Om te achterhalen welke facto ren van invloed zijn op het ont staan van kanker, ging in sep tember 1986 een onderzoek van starts waarbij 120.000 Nederlan ders betrokken waren. Nog nooit eerder was op zo'n grote schaal onderzoek naar de oor zaken van kanker gedaan. De voedingsdeskundigen ir S. Bausch (TNO) en ir P. van den Brandt (RUL) promoveren vol gende week op de resultaten. Volgens de onderzoekers kan in zijn algemeenheid worden gesteld dat voeding een minder belangrijke rol speelt bij het ontstaan van kanker dan altijd is gedacht. Roken is nog steeds dè grote boosdoener. Het blijkt de oorzaak te zijn van een derde van het aantal kankergevallen. „Voeding werd voorheen eveneens verantwoordelijk ge steld voor een derde van de kankersterfte", aldus woord voerster M. Heshusius van de Nederlandse Kankerbestrijding. „Nu blijkt men daar anders over te gaan denken. Op zichzelf is dat goed nieuws, want er zijn heel veel mensen die van een lekker stukje vlees houden en toch altijd het gevoel hadden dat 'je overal kanker van krijgt'." Voor het onderzoek van Bausch en Van den Brandt wer den onder meer tienduizenden stukjes teennagel gebruikt. Hiermee trachtten ze de wer king van het mineraal selenium te achterhalen. Van den Brandt: „Wij wilden weten of selenium enige bescherming kan bieden tegen bijvoorbeeld longkanker. Bij analyse bleek dat mensen met een hoog seleniumgehalte in hun nagels twee keer zo wei nig risico op longkanker lopen als mensen met een laag seleni umgehalte." Selenium komt onder meer in brood voor. De uitkomsten van de studie zijn voor de Nederlandse Kan kerbestrijding aanleiding om in het voorjaar een nieuwe voor lichtingscampagne te beginnen onder het motto: Lekker eten, maar met gezond verstand. Martinair is woedend over de opstelling van de ANWB, die de belangen behartigt van een aantal overlevenden en nabe staanden van de vliegramp op de luchthaven van het Portuge se Faro op 21 december. De ANWB eiste eerder dat Martin air duidelijkheid schept over haarvervoersvoorwaarden. De luchtvaartmaatschappij is dermate boos dat zij vandaag persoonlijk aan alle overleven den en nabestaanden een brief ter hand zal laten stellen om de „door de ANWB in het leven ge roepen misverstanden weg te nemen", aldus woordvoerder U. Buys. In de brief staat dat Mar tinair geen documenten achter houdt voor de ANWB. Volgens de Martinair-woord voerder zijn de vervoersvoor- waarden gebaseerd op het in ternationale verdrag van War schau en heeft Martinair de ei gen voorwaarden in 1980 gede poneerd bij de rechtbank in Amsterdam. Die liggen ook bij het bedrijf ter inzage. Buys ver wijt de ANWB dat „tot dusver nog geen enkel door haar be hartigd schadegeval aan ons is doorgegeven". De eventuele aansprakelijkheid van Martinair is volgens de vervoersvoorwaar- den beperkt tot 58.000 dollar, maar omdat in een aantal ge vallen de geleden schade groter zou kunnen blijken te zijn, pleegt Martinair al enige tijd overleg met zijn verzekeraars om te kijken of het mogelijk is zonodig hogere bedragen uit te keren, zo staat in de brief. De advocaten van de ANWB zijn daarvan op de hoogte gesteld en Martinair heeft hen gevraagd het resultaat van dit overleg af te wachten. De ANWB houdt vast aan openbaarmaking van de vervoersvoorwaarden. Als Martinair daaraan niet wil vol doen, dient vrijdag een kort ge ding voor de president van de Haarlemse rechtbank. Apeldoorn Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet viert van daag haar vijftigste verjaardag. foto dijkstra De Belgische politie heeft gisteravond in Antwer pen een 19-jarige man aangehouden die begin deze maand met twee andere gedetineerden uit de strafinrichting De Grittenborgh in Hoogeveen was ontsnapt. Alleen een 19-jarige man is nu nog spoorloos. Vorige week vrijdag meldde de derde man (22 jaar) zich vrijwillig bij de politie in Rotterdam. Bij de ontsnapping gijzelde het drietal een vrouwelijke bewaarder enige tijd en takelde haar met een mes toe. De vrouw raakte ernstig ge wond. Het drietal zat straffen uit wegens diefstal, diefstal met geweld en afpersing. Zij zouden over twee of drie jaar vrijkomen. Vos: 'Eerst tekenen, dan over geld praten De extra eisen die DASA met betrekking tot Fokker aan de overheid stelt, vertragen de overname van de Nederlandse vliegtuigbouwer met tenminste enkele weken. Fokker noch de overheid gaan er vanuit dat de overname alsnog afketst. Die kans blijft echter volgens inge wijden wel degelijk aanwezig. DASA wil dat de overheid zich garant stelt voor ruim 200 mil joen gulden extra bankleningen aan Fokker ter versterking van het eigen vermogen. DASA komt met een even groot be drag over de brug. De overheid wil hier wel over praten, maar pas na de ondertekening van een definitief overnamecon tract. DASA lijkt de extra kapi taalinjectie echter als voorwaar de aan de overname te binden. Gisteren verschenen de com plete raden van bestuur van DASA en Fokker, de vakbonden en de ondernemingsraad op een besloten hobrzitting van de vaste kamercommissie voor economische zaken in Den Haag. Daar gaven zij hun visie op de overname. De hoorzitting stond al maanden op de agen da. De kamerleden dachten dat de overname in kannen en krui ken was. De extra eisen van DA SA sloegen daarom afgelopen weekeinde in als een bom. DA- SA-topman Schrempp weigerde tegenover de commissie inhou delijk op deze nieuwe eisen in te gaan. Dat was volgens Schrempp vertrouwelijke infor matie. Wel deelde Schrempp mee dat het onderzoek van de boe ken van Fokker wat hem betreft nog niet officieel is afgesloten. Dat laat voor de Duitsers de mogelijkheid open om bij Fok ker nog een 'lijk in de kast' te voorschijn te toveren als minis ter Andriessen weigert op hun eisen in te gaan. De Duitsers mogen het in oktober getekend principe-akkoord alleen open breken als de tijdens de onder handelingen verstrekte infor- Duitsers kunnen bij weigering staat nog 'lijk uit kast' toveren matie niet overeenstemt met de feitelijke informatie in de boe ken. Voorzitter Henk Vos (PvdA) van de kamercommissie vindt het vreemd dat DASA nu aan het einde van de rit met extra eisen op de proppen komt. „De financiële situatie van Fokker en de vooruitzichten voor de vliegtuigbouw zijn niet wezen lijk anders dan eind oktober." Vos erkent dat de Financiële positie van Fokker niet goed is en dat daar wat aan gedaan moet worden. Hij meent echter dat de Duitsers hun goede wil moeten tonen door eerst het definitieve overnamecontract te ondertekenen. Daarna kan wat hem betreft met de overheid over de gevraagde kapitaalin jectie worden gesproken. Wel moest Vos toegeven dat de Duitsers zich meesters in het onderhandelen hebben ge toond. Hij ontkent echter met klem dat de overheid nu met de rug tegen de muur staat. Maar de regering zal met een veel groter bedrag (1 miljard) voor de redding van Fokker op tafel moeten komen als zij de over name afblaast. Desondanks zou ook minister Andriessen de mening zijn toe gedaan dat er eerst getekend moet worden. Zijn woordvoer der benadrukt echter dat de mi nister nog geen definitief stand punt heeft ingenomen. Ook is niet duidelijk of de minister op korte termijn met DASA gaat praten. DASA zou overigens bereid zijn het benodigde geld geheel zelf op te brengen. Maar in dat geval moet de overheid nog en kele jaren wachten op het geld dat DASA voor haar aandelen betaalt. Dat kost de Staat 50 miljoen gulden aan gedorven rente. De vakbonden en de on dernemingsraad zeiden op zich geen moeite te hebben met de extra eisen van DASA. Een ver sterking van het eigen vermo gen is naar hun mening altijd goed voor Fokker. Fokker-topman Nederkoorn zei dat het spel nog niet uit is. „Het belang van alle partijen in dit spel is groot. Het gaat met Fokker slechter dan een jaar ge leden. Daarom drongen wij in dertijd bij Den Haag op spoed aan. Het heeft allemaal wat lan ger geduurd. DASA wil zich nu op het zwartste scenario voor bereiden. Fokker kan het extra geld goed gebruiken. Maar komt het geld er niet, dan is er geen man overboord." 'blanco cheque' PvdA weigert Defensie een den haag Oud-minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek en zijn familie bewonderen de versierselen die horen bij het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Van den Broek, tegenwoordig EG-commissaris, en zijn voorganger in Brussel, Frans Andriessen, kregen de on derscheiding gisteren in Den Haag overhandigd door minister-president Lubbers. foto anp ed oudenaarden Onder boeren in Oost-Neder land is grote beroering ontstaan over een uitspraak van de Raad van State. Die heeft de hinder wetvergunning vernietigd die de gemeente Ambt-Delden had afgegeven voor een rundveebe drijf. De uitspraak kan vergaan de gevolgen hebben, ook voor de veehouderij in de rest van het land. Boeren, die gister- avond massaal een bijeenkomst in Ambt-Delden bezochten, vrezen zelfs dat bedrijven zullen moeten sluiten. De Raad van State deed de uitspraak naar aanleiding van een door de Vereniging Milieu defensie ingediend bezwaar schrift. De raad is het met Milieudefensie eens dat de ver zuring in Ambt-Delden als ge volg van de veeteelt zo groot is geworden, dat uitbreiding van de veestapel ongeoorloofd is. Milieudefensie heeft ook be zwaarschriften ingediend tegen andere bedrijven. Daarover zal de Raad van State binnenkort ook uitspraak doen. De boeren zijn bang dat ze hun vergunnin gen kwijtraken en hun bedrijf moeten opdoeken. Landbou wers in de rest van Nederland hangt dezelfde dreiging boven het hoofd, zo voorspellen de veehouders in Twente. De Tweede Kamerfractie van de PvdA sluit nieuwe bezuinigin gen op Defensie niet uit. Dat heeft PvdA-Kamerlid Zijlstra gisteravond tijdens een discus sie-avond met militairen over de 'prioriteitennota' van minis ter Ter Beek gezegd. De minis ter wil de landmacht halveren. „Wij geven geen blanco che que. Ook niet aan Defensie", zei de socialist. Van hem hoeft De fensie bij verdere bezuinigingen beslist niet te worden ontzien. „We geven jaarlijks vier miljard uit aan de politie. De schade die de criminaliteit jaarlijks in ons land aanricht, kost veertig mil jard. Ik wil maar zeggen: Hier passen geen blanco cheques", aldus Zijlstra. CDA, WD en D66 zijn het niet mek hem eens. Ze vinden dat er niet nög meer kan wor den bezuinigd op Defensie. Het toch al afgeslankte defensie budget van 13,5 miljard gulden is voor de drie het absolute mi nimum. Dat vindt ook PvdA- minister Ter Beek. Hij zei al eer der dat hij niet van plan is nog meer geld in te leveren. Er is in deze kabinetsperiode al negen miljard gulden bezuinigd op Defensie. Volgens CDA-kamerlid Frin- king 'moet er niet verder wor den getornd' aan het budget van de krijgsmacht. D66 en WD betwijfelen zelfs of de bereke ningen van Ter Beek wel klop pen. „De minister gaat er van uit dat de verkoop van verou derd materiaal zeshonderd mil joen gulden oplevert. Als dat be drag niet wordt gehaald, zit Ter Beek met een gat", zei Ter Veer (D66). „En voor vredesoperaties heeft Ter Beek honderd miljoen beschikbaar. Maar als dat niet genoeg is, wie draait er dan voor de kosten op?" WD-Tweede-Kamerlid me vrouw Van Heemskerck Pillis- Duvekot lanceerde het voorstel de opkomstplicht voor dienst plichtigen niet zoals Ter Beek wil in één keer met een over gangsperiode van vijf jaar af te schaffen, maar in twee fasen. berlijn hans hoogend1jk correspondent 'Spectaculairste geval van kinderhandel in de Duitse geschiedenis eindelijk voor de rechter'. Met deze kop kondigde de Berlijnse boulevard pers gisteren het proces aan tegen een 44-jarige Nederlandse vertegenwoordiger, zijn 36-jarige partner en twee zigeuners uit Roemenië en voor malig Joegoslavië. Officier van justitie Schwarz had een aanklacht opgesteld van maar liefst 254 pagina's en voor spelde dat het proces tussen een half jaar en een jaar zou gaan duren. Gisteren was Schwarz ech ter vervangen en zijn vervanger deelde de rech ter mee aan drie zittingsdagen wel genoeg te hebben. Na de eerste dag lijken de hoofdver dachten dichter bij de vrijheid dan bij een ge vangenisstraf van vele jaren. Terug naar 10 oktober 1991. Na een tip vindt de politie in de caravan van de vertegenwoordi ger op een Berlijns parkeerterrein de bijna eenja rige Mate. De baby was ontvoerd uit een Berlijns tenuis voor asielzoekers en zou door de man zijn gekocht voor 11.000 mark, ruim 12.000 gulden. Verder vindt de politie de driejarige Zuhra, die op 21 september uit een opvangtehuis in Braun schweig door onbekenden was ontvoerd. Op de eerste dag van de zitting speelde Zuhra nauwe lijks een rol. Zij zou alleen maar bij de verdachte hebben gelogeerd. Officier van justitie Schwarz is er op het mo ment van arrestatie rotsvast van overtuigd op een geweldige zaak te zijn gestuit. Hij treft in de caravan nog 14 foto's aan van baby's en peuters zonder vermelding van hun naam, leeftijd en af komst, en stelt die direct ter beschikking van de boulevardpers. Duitse en Nederlandse rechercheurs beginnen aan een diepgaand onderzoek. Het resultaat is teleurstellend: de foto's blijken van familieleden van het Nederlandse tweetal te zijn. De familie van de man mag bij 'Sonja' vertellen wat een smeerlapperij er allemaal in Duitslaqd gaande is. Wat blijft, is de aanklacht wegens ontvoering in twee gevallen, met de bedoeling de kinderen te verkopen. De advocaten van de twee hoofdver dachten, Nicole Zarske en dr. Gerd Struebing, zijn er op voorhand van overtuigd dat er van de aanklacht weinig over zal blijven. Gisteren had rechter Holzinger de niet een- voudige taak te proberen de zaak te reconstru eren. Als eerste wordt een 24-jarige zigeuner van Joegoslavische afkomst gehoord. Hij geeft toe de kleine Mate te hebben 'gestolen' en zich tegen over de 44-jarige Nederlander als de vader te hebben uitgegeven. Hij legt belastende verkla ringen af over zijn mede-aangeklaagde, een Roe meense zigeuner. Die ontkent uiteraard al deze verdachtmakingen, maar geeft wel toe mee te hebben gedaan aan de ontvoering. Terwijl de twee elkaar de zwarte Piet toespe len, lijken ze niet door te hebben dat ze daarmee de Nederlanders vrijpleiten. Nee, zeggen ze, wat ze vroeger tegenover de politie hebben ver klaard, namelijk dat iedereen wist dat de verte genwoordiger in baby's handelde, klopt niet. Ze spreken nu de waarheid en alleen geldnood was hun motief. Als de Nederlandse verdachte aan de beurt is, lijkt het uur van de Waarheid te slaan. De man probeert de rechter duidelijk te maken dat hij het slachtoffer is geworden van het gebrek aan zeden onder de Oosteuropese zigeuners. „Onder ons, zigeuners in Duitsland en Nederland, is zo iets onmogelijk. Wij vertrouwen, elkaar," ver klaart hij. Hij wilde alleen maar een baby adop teren, omdat zijn vriendin geen kinderen kan krijgen. En dan komt zijn versie. Het is het verhaal over stamverbondenheid, over de huilende zi geuner uit Joegoslavië, wiens zuster met een Turk samenwoonde, die het gemeenschappelij ke kind had gedood. De rechter is het spoor even bijster. „Wat heeft dit hier nu mee te maken?", vraagt hij. De man legt uit: „Hij had geld nodig voor de begrafenis in Joegoslavië van dat kind." „Elfduizend mark?", vraagt de rechter. De man gaat verder. In ruil voor een 'lening' van 11.000 mark had de Joegoslaaf gezegd bereid te zijn met zijn nog in Joegoslavië wonende vrouw te praten over de adoptie van een van hun kinderen door de Nederlander en zijn vrien din. Bet geld zou hij terugbetalen. Alleen de on kosten die nodig waren voor het omkopen van Joegoslavische autoriteiten om aan de benodig de papieren te komen, zou hij als onkosten af trekken. Want de Nederlander ging op zeker: geen kind zonder papieren. Maar de Joegoslaaf had helemaal geen zielige zuster en zijn vrouw zat niet in Joegoslavië, maar in een opvangtehuis voor asielzoekers in Berlijn. De Joegoslaaf was bereid met hulp van de Roemeen een kind te kidnappen voor de Nederlandse verdachten. De vertegenwoordiger, die zegt dat nooit te hebben geweten, betaalde, en hij en zijn vrien din waren volgens hun eigen verklaring zielsge lukkig met de nieuwe aanwinst. Lang duurde het geluk niet: de volgende dag stond de recherche op de stoep. De twee werden gearresteerd. Hij zit nóg steeds in voorarrest, zij is intussen uit de ge vangenis ontslagen. Gisteren is de definitieve vrijheid voor hen weer een stuk dichterbij geko men. Daarvan zijn zij net als hun advocaten overtuigd. De vader van de hoofdverdachte, met een flink deel van de familieclan naar Berlijn gereisd, had eigenlijk verwacht zijn zoon weer als vrij man mee te kunnen nemen. „Meneer, die officier van justitie Schwarz heeft werkelijk geprobeerd ons weerloze mensen zwart te maken. Als hij verder was gegaan had hij half Den Haag op zijn nek gekregen", aldus de vader. De partner van de vertegenwoordiger knikt net zo overtuigend als de andere familieleden. Is alles een groot misver stand? Morgen wordt de zaak voortgezet. Vol gende week volgt de uitspraak. De twee Nederlandse VN-solda- ten die in augustus weigerden een dienstbevel op te volgen in het Bosnische Sarajevo, zijn vanochtend veroordeeld tot vier maanden militaire detentie. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. De twee hebben aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. «Volgens de soldaten hebben ze het dienstbevel in Sarajevo voornamelijk geweigerd voor de veiligheid van de aan hen toe vertrouwde negen dienstplichti ge soldaten. De rechtbank vindt echter dat ze aan die belangen afweging geen rechtvaardiging kunnen ontlenen. De Nederlandse eenheid van elf man moest op 27 augustus in de Maarschalk Tito-kazeme in Sarajevo de verbindingen herstellen voor een Oekraïens bataljon. Het gebouw was een week daarvoor hevig beschoten, reden waarom de twee weiger den terug te keren. De rechtbank stelt zich echter op het standpunt dat militairen bok in levensbedreigende om standigheden hun werk moeten doen. „Kaderleden vervullen daarbij een voorbeeldfunctie", aldus het vonnis. TBS voor brandstichter pension den haag anpber heeft aangestoken. Daarbij kwamen elf mensen om. Tegen de vrouw was 12 jaar cel met TBS en dwangverple ging geëist. De rechtbank oor deelde op grond van een psy- (fhiatrisch rapport echter dat de brandstichting de vrouw niet kan worden aangerekend, om dat ze ernstig psychisch ziek is. De rechtbank in Den I laag heeft dinsdag een 37-jarige vrouw veroordeeld tot TBS met dwangverpleging en haar ont slagen van rechtsvervolging. De rechtbank achtte bewezen dat de vrouw de brand in het Haag se pension Vogel op 16 septem-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3