Clinton krijgt handen vol aan buitenlands beleid Vertrek Bush einde van 'Reagan-revolutie' Bush gaat de Amerikanen nog heel wat geld kosten Feiten &Meningen Bill Clinton moet nu al terugkrabbelen Installatiedag president is traditioneel etg koud DINSDAG 19 JANUAR11993 Bill Clinton won de Amerikaanse verkiezingen door zich te concentreren op de binnenlandse problemen van de VS-. Maar het ziet er naar uit dat hij de eerste maanden van zijn presidentschap de handen vol zal hebben aan het buitenland. George Bush laat hem morgen, wanneer Clinton het karwei overneemt, heel wat losse eindjes na. beelding aan de macht komt. Clinton predikte in de campag ne verandering, maar zowel op financieel-economisch als op veiligheidsgebied heeft hij me dewerkers gekozen met jaren lange ervaring in het Congres en adviescommissies, die zeker niet als wereldhervormers be kend staan. De verandering moet dan ook vooral van Clin ton zelf komen. De Amerikaanse presidenten en ministers van buitenlandse za ken en defensie van na de oor log hadden het 'geluk' dat hun beleid bepaald werd door de Sovjetunie. Nu die is weggeval len wordt een creatievere rol verwacht. De problemen zijn diverser en oplossingen liggen minder voor de hand. Maar Christopher is meer uit voerder en organisator dan een creatief denker. En datzelfde geldt voor mensen als veilig heidsadviseur Anthony Lake en ClA-directeur James Woolsey, die zelfs als puur conservatief bekend staat. Zij lijken meer ga rant te staan voor continuïteit dan voor verandering. Maar Clinton heeft eerder dui delijk gemaakt dat hij het bui tenlands beleid van Bush niet zomaar zal voortzetten. Hij he kelde de flirts van Bush met dic- Clinton moet na het wapengek letter ten opzichte van Saddam Hussein al direct bepalen hoe het nu verder moet de Iraakse 'moedervan-alle vijanden'. Ver der moet hij snel beslissen of militair wordt ingegrepen in Bosnië en wanneer de Amerika nen uit Somalia moeten terug komen. Clinton moet het zich voortslependeMidden-Oosten- overleg op gang houden. Rus land helpen en de relatie met China herzien, en wellicht een vluchtelingenstroom uit Haïti opvangen. Wat Clintons beleid op die ter reinen zal zijn is nog een grote vraag. Hij hri&zich tot nu slechts mondjessmaat uitgela ten over zijn buitenlands-poli tieke filosofie. Hij hield zich schuil achter de stelling „dat er tot 20 januari maar één presi dent is, en dat is George Bush". Ook de keuze van zijn adviseurs in de buitenland-sector geeft weinig indicaties over zijn idee- en. Met Warren Christopher als minister van buitenlandse za ken c r Car ter-veteranen kan moeilijk be weerd worden dat op buiten lands politiek gebied de ver- De bibliotheek van het Ameri kaanse Congres heeft in Was hington een tentoonstelling in gericht onder de titel „Ik zweer plechtig". De tentoonstelling geeft een beeld van de de inau guraties van Amerikaanse presi denten van 1789 tot 1993. De bibliotheek put uit de eigen waardevolle collectie van brie ven en toespraken van presi denten als George Washington, Abraham Lincoln, James Ma dison en William Harrison. Op de Democratische Conven tie in 1988 was Clinton zo lang van stof in de nominatietoe spraak voor kandidaat Michael Dukakis, dat het publiek opge lucht applaudiseerde toert hij er een eind aan breide. Clinton zal staande voor het Capitool in geen geval de toespraak evena ren die William Harrison op 4 maart 1841 hield. Nadat hij zijn rede tot 8.000 woorden had ingekort, sprak Harrison twee uur in de ijzige kou. Wat Harrison precies zei maakte niet zoveel indruk, maar de longontsteking waaraan hij precies een maand later be zweek bleef lange tijd in de her innering. Harrison was de eer- ste Amerikaanse president die stierfin het ambt. s tegenpool was Geor- tiedag is het koud. Niet zelden valt er sneeuw, zoals bij de beë diging van William Taft in 1909 (25 centimeter!) en John Kenne dy in 1961. In 1977 zag Jimmy Carter kans om een deel van de tocht naar het Witte Huis te voet af te leggen, overigens tot grote schrik van het veiligheids personeel. Ronald Reagan had minder geluk, want op 20 janu ari 1985 was het zo koud dat de president de feestelijkheden binnenshuis voort moest zetten. tators, het feit dat de president de Chinese leiders de hand bo ven het hoofd bleef houden en Saddam Hussein in Irak rustig aan de macht liet. Vingertje Waarnemers zeggen dat Clinton een 'activistischer' buitenlands beleid zal voeren. Maar zeggen tevens dat de keus van zoveel Carter-veteranen weinig goed belooft. Carters buitenlands be leid werd vooral gekenmerkt door het opgeheven vingertje, en daaraan is in de nieuwe we reldorde weinig behoefte. Toch wil Clinton Amerikaanse hulp nadrukkelijker binden aan eisen van democratie en men senrechten. Zijn kritiek op het China-beleid van Bush was daar een voorbeeld van, al lijkt hij daar nu weer wat van te zijn te ruggekomen. Ook militaire hulp en wapenverkoop zal minder genereus gegeven worden. Clinton en vice-president Al Go re hebben steeds gesteld dat Bush door zijn hulp aan Irak „het monster Saddam Hussein heeft gecreëerd". Bush noemt dat 'realpolitiek' soms moet je ethische normen even verge ten om een hoger doel te berei ken. In Irak bleek dat dat ook fa- likant mis kan lopen. Uit het weinge wat Clinton over zijn buitenlandse visie gezegd heeft, mogen we afleiden dat de VS „minder een vangnet voor corrupte en incompetente regi mes in de wereld zal zijn", zoals een krant schreef. Clinton wil ook de Verenigde Naties een grotere rol bij het oplossen van crises laten spelen. De regering-Bush heeft nooit veel opgehad met de VN. In Clintons beleid zullen de VS en de VN nauwer samenwerken. Dat betekent ook dat de VS gro tere bijdragen van andere VN- landen verwachten. De Demo craten hebben wat dat betreft altijd een grotere isolationis tische neiging dan de Republi keinen. Dat blijkt ook uit de voorstellen van Clinton om het defensieap paraat drastischer in te krim pen, meer te bezuinigen en meer troepen terug te trekken uit Europa. Hij meent dat actie ve diplomatie kan voorkomen dat Amerikaanse troepen als politieagent moeten optreden, omdat crises uit de hand zijn gelopen. Gezien zijn fixatie op economi sche problemen mag verwacht worden dat Clinton ook de bui tenlandse handel actief zal ge bruiken als instrument van bui tenlands beleid. Dat zal vooral te merken zijn aan zijn houding tegenover Japanwaarmee de VS een enorm handelstekort hebben, en in het wereldhan- delsoverleg. Maar veel blijft vooralsnog gis sen. Zal hij China harder aan pakken? Is hij 'zachter' tegen over Israël, zoals wordt be weerd? Dwingt hij Europa meer voor zijn eigen veiligheid te zor gen? Worden de VS de redders van onderdrukte en noodlijden de volkeren? Clinton zal sneller dan hem lief is die vragen moe ten beantwoorden. washington hans de bruun correspondent Bill Clinton wilde een vliegen de start maken. Maar naarma te de dag van zijn beëdiging als president dichterbij komt, blijken veel van zijn verkie zingsbeloften moeilijker te re aliseren dan hij had gedacht. Vooral zijn voornemens op fi nancieel-economisch terrein moeten nu al worden bijge steld. Met 'dank' aan George Bush overigens. Die laat zijn opvolger immers een veel hoger overheidstekort na dan een paar maanden ge leden werd verwacht. Daar door zal Clinton dieper het mes moeten zetten in de over heidsuitgaven dan hij van plan was, en moet zijn belofte om de belasting voor de midden klasse te verlagen de ijskast in. Clintons economische beleid gaat eerder stroef dan vliegend van start. Clinton beloofde de kiezers in november het tekort in vier jaar te zullen halveren. Dat werd toen al, met een ge raamd tekort van 285 miljard dollar, een heksentoer ge noemd. Twee weken geleden diende Bush echter zijn laatste begroting in (die voor 1994), arin wordt uitgegaan van i tekort van 327 miljard dol lar. Clinton zal 40 miljard dol lar meer moeten snoeien om zijn doelstelling te halen. Of een hoger tekort accepte ren, maar dat wordt hem van alle kanten afgeraden. Zijn ko mende minister van financiën, Lloyd Bentsen, zei vorige week eerder belastingverhogingen i extra bezuinigingop sociale uitgaven te overwegen. Bent sen gaf onomwonden toe dat de beloofde belastingverlaging Clintons lokkertje uit de campagne er bij 2&1 moeten inschieten. Ook de gezondheidszorg zal een veer moeten laten, zei Bentsen. Het is een slecht be gin als de nieuwe president nog voor hij is beëdigd zijn verkiezingsbeloften al moet breken. Maar nood breek wet, verdedigen de Democraten zich. Het is de schuld van de Bush-regering, die vier jaar lang een economisch wanbe leid heeft gevoerd waardoor Amerika nu met zo'n hoog te kort zit. Clinton blijft er bij dat het fi nancieringstekort in 1996 moet worden gehalveerd, maar dat betekent dat het nog op minstens 165 miljard dollar zal uitkomen. De gewone bur ger ook de tijdens de cam pagne zo gepaaide midden klasser zal het gelag moeten betalen. De belastingen gaan omhoog, en niet alleen voor wie meer dan 200.000 dollar verdient, zoals het tijdens de campagne nog heette. Of de kiezers het Clinton zul len aanrekenen, hangt vooral af van zijn presentatie. Hij lijkt in staat het volk ervan te over tuigen dat de broekriem moet worden aangehaald. Maar het zal ook hem niet makkelijk vallen om lagere sociale uitke ringen, hogere belastingen en duurdere gezondheidszorg te verkopen. De wittebroodswe ken van Clinton en de Ameri kanen zullen snel voorbij zijn. ..IK m Hie.TtT0R6N.MM*,(tt WOtT ÊfN TM] CU.... ?ak AW President George Bush treedt morgen toe tot een exclusieve groep van pensioengerechtig den, die van oud-presidenten. Wanneer zijn opvolger Bill Clin ton wordt ingezworen als de 42e Amerikaanse president, voegt Bush zich bij zijn vier voorgangers Ronald Reagan, Jimmy Carter, Gerald Ford en Richard Nixon om de res't van zijn leven te genieten van een ruim staatspensioen plus on kostenvergoeding. De kosten voor de huidige vier oud-presidenten bedroegen het afgelopen jaar ruim 17 miljoen dollar (30 miljoen gulden). De post 'permanente bewaking door de geheime dienst' slokt daarvan met 15 miljoen dollar veruit het grootste deel op. En die geldt slechts drie oud-presi denten, omdat Nixon in 1985 van een bewakingsdienst afzag. De bewakingskosten sprongen in het oog toen Reagan in 1989 een met veel publiciteit omge- De NOS brengt morgen op Ne derland 3 vanaf 17.20 uur een rechtstreeks verslag van de in huldiging van president Bil) Clinton. Het programma duurt tot 19 uur. BBC2 brengt de in auguratie vanaf 17.30 uur live vanuit Washington; het Duitse ZDF begint al om 17.10 uur met de uitzending. Uiteraard besteedt ook de Amerikaanse nieuwszender CNN uitgebreid aandacht aan de wisseling van de macht in de Verenigde Sta ven bezoek aan Japan bracht. Hij kreeg van een Japans bedrijf een honorarium van 2 miljoen dollar (3,7 miljoen gulden). Maar de Amerikaanse belas tingbetaler tekende voor het meereizende team veiligheids agenten. Op initiatief van de Democrati sche senator Dennis DeConcini is in 1991 in het Congres een voorstel aangenomen om met de oud-presidenten te gaan praten over hun beveiligingsbe hoeften. Een wetsvoorstel om de bewaking aan een maximale termijn van tien jaar te binden haalde het echter niet. De oud presidenten maakten daar be zwaar tegen en Bush toonde volgens DeConcini geen be langstelling om op dit terrein te bezuinigen. De oud-presidenten hebben tot aan hun dood recht op een jaar lijks pensioen ter grootte van een ministerssalaris, momen teel 143.800 dollar (250.000 gul den). Daarnaast worden de huur van kantoorruimte en de salarissen van medewerkers vergoed. Voor die laatste post geldt na tweeënhalf jaar een maximum van 96.000 dollar (165.000 gulden). Daarnaast geldt voor de ex-presidenten een ruime vergoedingsregeling voor reis-, telefoon- en andere kosten. Met hun pensioen plus de on- kostenregeling komen de oud presidenten aan een toelage van ongeveer een half miljoen dollar (850.000 gulden) per jaar. Reagan vormt een uitschieter naar boven. Hij kostte in 1991 ruim 770.000 dollar (1,2 miljoen gulden). Reden: hij heeft een kantoor in het peperdure cen trum van Los Angeles. De drie andere oud-presidenten heb ben kantoorruimte op minder dure lokaties. Bush valt pas in juli onder de fi nanciële regeling voor oud-pre- illustratie tom janssen sidenten. Het komende halfjaar krijgt hij-de beschikking over 1,5 miljoen dollar (2,6 miljoen gul den) om zijn vertrek uit het Wit te Huis te bekostigen. Aan zijn eerste inauguratie verbond George Washington een groot bal met vuurwerk. De stad Washington nam zondag alvast een voorproefje op deze traditie. foto afp Washington »apge Washington, een groot gene raal en held, maar geen spreker. Toen hij voor de tweede keer als president werd bëedigd maakte Washington er niet meer dan 135 woorden aan vuil. Washing ton wist, net als op veel andere zaken, ook op de inauguratie zijn stempel te drukken. Zijn opvolgers hielden zich aan de werkwijze van de eerste presi dent. De grondwet stelt slechts twee dingen verplicht: de inau guratiedatum en de eed. Was hington zwoer trouw op de bij bel en dat is bij latere presiden ten zo gebleven. Aan zijn eerste inauguratie verbond Washing ton tevens een groot bal met vuurwerk. Andrew Cosentino, de curator van de tentoonstelling in de Congresbibliotheek, zegt dat zelfs de weersomstandigheden washington «hans CORRESPONDENT De gangen stonden vol dozen met de huisraad van de familie Bush en de verhuiswagens reden al voor, toen zich vorige week woensdag in één van de niet leeggehaalde ruimten van het Wit te Huis de crème de la crème van de Republikeinse partij verzamelde. De bijeenkomst was belegd om George Bush zijn voorganger Ronald Reagan de 'Medal of Freedom\ de hoogste ci viele onderscheiding in de Verenigde Staten, te laten opspelden. Maar zo kort voor de wisseling van de wacht, op 20 januari, werd het onvermijdelijk ook een terugblik op twaalf jaren Reagan- Bush. Het werd een wat onwezenlijke bijeen komst, op hetzelfde moment dat Ame rikaanse vliegtuigen opstegen om bommen «p Irak te gooien. Er was me lancholie, en er werden wat tranen weggepinkt bij de gedachten aan wat geweest was en aan wat had kunnen zijn. Morgen komt een eind aan twaalf jaar Republikeins 'beheer' van het Witte Huis, de langste regeerperiode voor de Grand Old Party sinds de jaren twintig. Historici kunnen zich nu buigen over de vraag wat die periode voor de VS en de wereld heeft betekend. Het was opvallend dat juist Ronald Reagan zelf, die het Amerika van de tachtiger jaren gezicht heeft gegeven, het meest nuchter bleef. „Dit is niet het einde van een tijdperk", zei hij. „Is het kenmerk van Amerika niet dat het al tijd in beweging is?" Maar met, of misschien beter dóór, Ge orge Bush komt een einde aan wat wel de 'Reagan-revolutie' is genoemd. Waarbij conservatieve krachten een doorslaggegevende invloed kregen op de politieke koers van de VS, zowel binnen als buiten de landsgrenzen. Zwabberend Ronald Reagan kwam in 1981 in het Witte Huis terecht op een moment dat de Amerikanen, jia de zwabberende Jimmy Carter, op zoek waren naar een nieuw zelfvertrouwen en naar nieuwe zekerheden. Vooral op buitenlands en economisch terrein. Iran had Carter in zijn hemd gezet met de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Teheran, de Russen waren Afghanistan binnen gevallen en op economisch gebied kampten de Verenigde Staten met de hoogste inflatie en de hoogste werk loosheid sinds de oorlog. Reagan maakte van het begin af aan indruk dooreen aantal glasheldere prioriteiten te stellen: de belastingen moesten omlaag, de rol van de over heid moest worden teruggedrongen en de Amerikaanse defensie moest wor den versterkt om de Sovjets te weer staan. Reagan slaagde maar ten dele. De be- lastingen gingen omlaag, maar het overheidstekort liep totaal uit de hand. Reagans overheidsapparaat werd niet kleiner dan Carters en ook na vier Bush-jaren is Washington nog steeds een logge bureaucratie. Buitenlands ging het beter, al meende Reagan naïef de Sovjetunie, die hij 'het rijk van het kwaad' noemde, met zijn sc/e;ice-//crïo/BchtigeStarwars-pro- gramma's te kunnen bedwingen. Maar hij wist ook vergaande ontwapenings akkoorden voor te bereiden. Inspiratie De grootste prestatie van Reagan is echter dat hij de Amerikanen weer wist te inspireren. Hij was geen raspoliticus, en sprak daardoor meer de gewone man aan dan de in zichzelf gekeerde Carter, of later de te aristocratische rij keluisjongen Bush. De mankementen van het Reaganisme kwamen in zijn tweede regeerperiode al ruimschoots aan het licht, maar Reagan bleef dank zij zijn gaven als 'de grote communica tor' overeind. Zijn slippendrager Geor ge Bush kon daar in 1988 nog van pro- Maar Bush was geen Reagan. Het Reaganisme zonder Reagan werkte niet. Na zijn vertrek bleek ook dat het neoconservatisme, dat het Reaganisme in feite was, maar op een erg smalle basis steunde: weg met de Russen en weg met de bemoeizuchtige overheid. Het wegvallen van het eerste heeft de Republikeinen de das omgedaan. Ge orge Bush had geen binnenlands be- leid. Reagan had tenminste nog een plan voor de economie. Bush zat met zijn hoofd in buitenlandse wolken en vergat zijn eigen achtertuin. Volgens Erwin Hargrove, professor in de politieke wetenschappen aan de Vanderbilt Universiteit, was de fout van Bush dat hij het economisch be leid van Reagan nadruk leggen op de aanbodzijde van de economie voortzette, terwijl hij dat beleid in 1980 nog had bestempeld als voodoo„Van af toen was zijn lot bezégeld", zegt Hargrove. „Hij was de gevangene van de mythes van de voodoo-economie." Ideologisch Bush verkwanselde de beginselen van het Reaganisme en de ideologische erf genamen van Reagan begonnen zich te luidruchtig roeren. De uiterste rechter vleugel, door religieuze pressiegroepen gedomineerd, eiste de terugkeer naar conservatieve waarden. De partij nam die roep over. Met de compromisloze opstelling in zaken als abortus, homo seksualiteit en emancipatie ver vreemdden ze zich van de doorsnee Amerikanen, die Bill Clinton met zijn boodschap van 'insluiting' van alle Amerikanen juiSt voor zich wist te win- De geschiedenis is over het algemeen milder voor presidenten naarmate zij langer weg zijn. Vooral Richard Nixoit en Jimmy Carter merken dat op dit moment. Ook over George Bush zal te zijner tijd wel een wat genuanceerder eindoordeel geveld worden. Per slot van rekening stond hij aan het roer tijdens de val van de Muur en het communisme, leidde hij de wereld via de Golfoorlog naar nieuwe internatio nale verhoudingen en staat zfjn hand tekening onder de grootste ontwape ningsverdragen uit de geschiedenis. Maar Bush zal voorlopig het meest herinnerd worden vanwege zijn gebro ken beloften over het niet verhogen van de belastingen 'Read my lips'), de Golfoorlog en zijn onvermogen om met het Congres samen te werken. De Republikeinen hebben nu vier jaar om die herinneringen uit te wissen en een nieuwe start te maken. Washington viert een week lang feest. Bill en Hillary Clinton vyoonden gisteren maar liefst vier bals bij die ter ere van hen werden gehouden. foto reuter win mcnamee George Bush. foto reuter gary cameron

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2