Leidsch Dagblad Forse stijging klachten discriminatie in Leiden Amerika kroont morgen 'koning Bill' i Gemeentesecretaris krijgt handdruk van 1,3 miljoen 'Leger Irak klaar voor offensief tegen Kurden' Dodelijk geneesmiddel Centoxin uit de handel GOED NIEUWS UlNSDAG 19 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40061 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 GRANDIOOS^ >STRIPFESTIJN; Vet vlees mag 3 Van een borreltje of een vet stukje vlees krijg je geen (darm)kanker. Dat blijkt uit een uitge breid kankeronderzoek. Waarschuwingjapan 6 Japan waarschuwt EG voor eenzijdige import beperkingen. Daarmee zou de handelsrelatie in het geding komen. Ton Willems moet weg uit Leiderdorp LEIDERDORP LIESBETH BUUINK De Leiderdorpse gemeentese cretaris Ton Willems moet ver trekken. Hij krijgt een gouden handdruk van 1,3 miljoen gul den, zo melden welingelichte bronnen. De gemeenteraad overlegt nog of hij op non-actief wordt gesteld of dat voor hem via een outplacement-bureau een andere baan wordt gezocht. Het gedwongen vertrek van Willems (52) is een direct gevolg van de ambtelijke reorganisatie in het gemeentehuis Daarbij zou zijn gebleken dat Willems „niet de manager is die Leider dorp nodig heeft", aldus een in formant. Dat gevoel zou worden gedeeld door burgemeester, wethouders en de ambtelijke staf. Burgemeester en wethouders willen het bericht bevestigen noch ontkennen. Het college wil alleen kwijt dat „B en W en de gemeentesecretaris zich ernstig voelen door de in houd van dit artikel". Het dreigt juridische stappen te nemen te gen het Leidsch Dagblad wan neer het de kwestie in de open baarheid brengt. De gemeente raadsleden hebben over het vertrek van Willems zwijgplicht opgelegd gekregen en weigeren eveneens elk commentaar. „Als er al iets met de gemeentesecre taris aan de hand zou zijn, zou het heel onverstandig zijn daar op te reageren", wil D66-ffactie- voorzitter E Grootaarts slechts zeggen. Willems werd In 1980 ge meentesecretaris. Daarvoor werkte hij bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voor lopig blijft hij nog werkzaam in het Leiderdorpse gemeentehuis. De gemeenteraad heeft de af gelopen maand verschillende keren tijdens besloten vergade ringen over de positie van Wil lems gepraat. De gemeentese cretaris was daarbij zelf niet aanwezig. Vorige week is tot diep in de nacht gesproken over 't Gaat om de olie 7'Restore Hope' helpt Somalia aan eten. Maar de Amerikaanse olie- belangen zijn ook zeer met de operatie gediend. Eredoctoraat A p Leiden is nogal I J spaarzaam met ere doctoraten, de enige on derscheiding die een uni versiteit kan uitdelen. Roman A ~7 De Noordwijker- I houter'Willem van Oranje' schreef de roman 'Niets aan de hand, het wordt alleen maar erger'. Fusie afgeketst a De fusie in de Leid- I se korfbalwereld tussen Crescendo en De Algemene is gisteren afge ketst 'Politiek moet nu stelling nemen tegen vreemdelingenhaat' HET WOORD IS AAN Wallis Wie al te wijs is, valt wel niet door het ijs van het leven, maar hij glijdt ook nooit vrolijk over zijn gladde vlakte. VANDAAG onder meer de afkoopsom. Het bedrag van 1,3 miljoen gulden zou een grote aanslag zijn op de toch al krappe begroting van de gemeente. Een dergelijke afvloeiingsre geling, van 1,2 miljoèn gulden, veroorzaakte twee jaar geleden een politieke rel in Jacobswou- de toen daar gemeentesecreta ris W. Bello door de gemeente lijke herindeling moest vertrek ken. Uiteindelijk besliste het ambtenarengerecht dat Bello recht had op dat geld. Discriminatie en racistisch gedrag zijn het afgelopen jaar in Leiden aanzienlijk toegenomen. Bij het Meldpunt Dis criminatie zijn in 1992 maar liefst dertig procent meer klachten binnengekomen. Volgens T. Ong, coördinator van het Meldpunt Discriminatie, neemt „de intolerantie tegenover buitenlanders toe". LEIDEN «ANNET DE JONG De Leidse cijfers over racisme staan niet op zichzelf. In heel Nederland is hét aantal racisti sche incidenten toegenomen, meldt een woordvoerster van het Landelijk Bureau Racisme Bestrijding in Utrecht. Zij ba seert zich op een steekproef on der 18 van de 40 bij het bureau aangesloten meldpunten. Voor het eerst kwamen in Lei den vorig jaar meldingen van geweldplegingen tegen indivi duen en organisaties voor al lochtonen. In een aantal geval len was sprake van lichamelijk geweld. Een jongen van Antilli aanse afkomst liep daarbij blij vend oogletsel op. Bij Vluchten- lingenWerk Nederland in Lei den werden in oktober de ra men en sleutelgaten vol ge smeerd met stront. De geweldplegers zijn in de meeste gevallen jongeren, zeg gen getuigen en slachtoffers. Ong benadrukt echter dat ook in het algemeen jongeren zich vaker schuldig maken aan ge weldpleging. Volgens hem rich ten de acties zich niet tegen één bepaalde minderheidsgroep, maar „tegen alles wat niet blank is". De vliegramp in de Bijlmer en het daaruit voortgekomen ille- galenbeleid hebben ook invloed gehad op racistische acties eind vorig jaar. De SSL, Stichting Su- rinamers Leiden, werd na de Bijlmerramp regelmatig gebeld door mensen die zeiden: „Nu de rest nog." G. Stalenhoef, een medewerker van het meldpunt, vindt dat te genwoordig wel gemakkelijker Grote troepenmacht in noorden LONDEN ANNIKA SAVILL THE INDEPENDENT Saddam Hussein heeft een der de deel van het Iraakse leger in staat van paraatheid gebracht in het noorden. De troepen wach ten op orders om Kurdische ste den aan te vallen en het Westen kan niets doen om dat te voor komen. Saddam zou tot een aanval kunnen besluiten als 'af scheidsgroet' aan zijn tegen stander George Bush. Dat zegt eën belangrijke Iraaks-Kurdische functionaris. De afgelopen dagen zijn negen Zoon van negen rijdt dronken vader naar huis TUBBERGEN GPD Stomverbaasd waren twee politiemensen toen zij in het dorpscentrum van Tubbergen het afgelopen weekeinde een wel héél jonge automobilist zagen rijden. De chauffeur bleek niet ouder dan negen jaar oud te zijn. Zijn vader, een 39-jarige man uit Almelo, was dronken en zat naast hem. Toen ze werden aange houden, beweerde de va der met grote stelligheid dat niet zijn zoontje maar zijn zuster had gereden. De zus, die eveneens een flinke slok op had, zat ech ter achterin de wagen. De man kreeg een pro ces-verbaal omdat hij z'n zoon had laten rijden. Iraakse divisies samengetrokken rond het Kurdische gebied. Het leger heeft het onder meer voorzien op Arbil, de hoofdstad van Iraaks Kurdistan, aldus Hoshyar Zebari, de belangrijk ste adviseur van de Kurdische leider Barzani. „Ze wachten al leen nog op het bevel van Sad dam om op te rukken." „Saddam doet dit om Bush te vernederen voordat hij het Wit te Huis verlaat en om te bewij zen dat hij nog steeds dé baas is in heel Irak", zegt Zebari. „Als het tot een Iraaks offensief te gen de Kurden komt, kan het Westen met een luchtaanval re ageren. Maar dan hebben de Iraakse troepen hun slag al ge slagen en is de schade al aange richt." Arbil ligt in de voor de Iraakse luchtmacht verboden zone ten noorden van de 36ste breedte graad, maar dat is voor Saddam geen belemmering om met zijn grondtroepen aan te vallen. Het Iraakse leger zal in dat geval waarschijnlijk tegelijkertijd op rukken naar Chamchamal en Kifri, twee Kurdische steden ten zuiden van de 36ste breedte graad. Hiermee zou een abrupt eind komen aan de relatieve stabiliteit van het afgelopen jaar in de Kurdische gebieden in noord-Irak. „We hebben ons zo goed mo gelijk voorbereid. We hebben loopgraven aangelegd en pesh- merga's (Kurdische strijders, red.) in stelling gebracht. Maar als de Irakezen hun pantser voertuigen inzetten, za! het voor ons erg moeilijk worden", aldus Zebari. Pagina 7: Israël eigenlijk wel blij met Saddam. Irak rekent op nieuwe gealli eerde aanvallen. Patriots naar Kuwayt Het geneesmiddel tegen bloed vergiftiging Centoxin, geprodu ceerd door het Leidse bedrijf Centocor, is vandaag uit de handel genomen. Onderzoek heeft uitgewezen dat het middel soms dodelijk is. Het uit de handel nemen van het medicijn betekent een zwa re klap voor Centocor dat in middels is uitgegroeid tot een onderneming met 220 werkne mers. Produktie van dit genees middel is de belangrijkste acti viteit van het Leidse biotechno- logische bedrijf. De aandelen van het bedrijf zijn gisteren op de Amerikaanse beurs gedaald van elf naar zeven dQllar. In Nederland zijn er nog geen sterfgevallen als gevolg van ver keerd gebruik van Centoxin be kend. Het plotseling uit de han del nemen is een opdracht van het Amerikaanse moederbedrijf van Centocor. Financieel-direc-^ teur A. Hoogwerf van Centocor Leiden zegt dat het middel niet definitief verdwijnt. „We gaan onderzoeken wat aan de hand kan zijn. Onze chemici staan vooreen raadsel." Hoogwerf kon vanochtend nog geen mededelingen doen over de toekomst van het be drijf. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het heeft iets weg van de kro ning van een vorst. Alleen ge beurt het elke vier jaar. Maar het aantreden van een nieuwe president van de Verenigde Sta ten van Amerika gaat met even veel pracht en praal gepaard. Statige muziek, plechtige woor den en de eed op de bijbel. Slechts de hermelijnen mantel ontbreekt. In de dagen die eraan vooraf gaan, kan het volk zich uitleven met brood en spelen. Alsof het hun laatste kans is om plezier te maken voor de harde werkelijk heid overwint, hebben de Was- hingtonians zich daar de afgelo pen vrije dagen dan ook met overgave op gestort. Donderdag is de lol voorbij. Dan begint het rijk van 'Koning Bill'. Bill Clinton (overigens gebo ren als William Jefferson Blythe IV - dat klinkt toch vorstelijker) legt morgenmiddag om twaalf uur Amerikaanse tijd (in Neder land is het zes uur later) de eed van het presidentschap af met zijn hand op de familiebijbel, die wordt vastgehouden door William Rehnquist, de voorzit ter van het Hooggerechtshof, de Supreme Court. Even eerder heeft Albert Gore III dat al gedaan tegenover een andere opperrechter. Dat moet wel, want stel je voor dat Clin ton na zijn eed iets overkomt vóórdat de vice-president is in gezworen. Dan zitten de VS zonder president. Met Clintons eed zijn immers George Bush en Dan Quayle in één ldap pre sident en 'veep' af. De ceremonie vindt plaats op de trappen van het Capitool, ten overstaan van tienduizen den in levende lijve, en van mil joenen via televisie-schermen over de hele wereld. Want van geen president wordt de ambts aanvaarding zo gadegeslagen als van de Amerikaanse. Dat schept verplichtingen, ook voor de Democraat Bill Clinton. Direct na zijn eedaflegging spreekt hij dan ook zijn volk en de wereld toe. Men houdt het- hart vast, berucht als hij is om zijn langdradige redevoeringen. Maar de tijd voor verkiezingsbe loften is voorbij, nu gaat het om concreet beleid. Niet dat de re toriek zal ontbreken. Nieuwe presidenten plegen gretig te le nen uit het Prisma-citatenboek, vooral van illustere voorgan gers. Na de ceremonie wandelen de Clintons over Pennsylvania Avenue naar hun nieuwe wo ning. George Bush, die bij de eedaflegging met pijn in het hart zal toekijken, kan dan bijna letterlijk via de achterdeur ver trekken. De koffers zijn al ge pakt en onderweg naar Houston in Texas, waar de familie-Bush gaat wonen. Madame Tussaud in Amsterdam verhuisde Bush Met zijn rechterhand Albert Gore in zijn kielzog bezocht Bill Clinton gisteren de Universiteit van Georgetown in Washington. foto ar doug mills vanochtend al. Clinton maakt er op 4 juli zijn opwachting. Een leeg bestaan wordt het niet, verzekert Bush, die zich aan zijn kleinkinderen, vissen, golfen en tennissen wil gaan wijden. En over een paar jaar wellicht het lucratieve lezingen circuit zal intrekken. Slechts drie presidenten Adams, Johnson en Taft begonnen na hun presidentschap nog aan een andere baan. George Bush (68) wordt de vijfde nog levende ex-president, na Richard Nixon (80), Gerald Ford (79), Jimmy Carter (68) en Ronald Reagan (81). Nixon schreef zijn memoires en houdt veel lezingen, Ford speelt vooral golf, Carter treedt wereldwijd op als vredesstichter en armoebe- strijder en Reagan geniet vooral van zijn rust. Pagina 2: Clinton krijgt handen vol buitenlands beleid. Met vertrek Bush komt einde aan de 'Reagan-revolutie'. Installatiedag is traditioneel koud. Bush gaat Amerikanen veel geld kosten. Inauguratie rechtstreeks op televisie. is vast te stellen dat sprake is I van discriminatie. „Mensen j spreken gewoon openlijk uit, I bijvoorbeeld in burenruzies, dat ze geen buitenlanders moeten." In een brief aan het gemeen- j tebestuur schrijft het meldpunt dat „het moment is gekomen om vanuit de politiek stelling te nemen tegen vreemdelingen haat". Op de muren van het kerkge bouw van de apostolische ge meenschap aan de Sumatra- straat zijn het afgelopen week einde met verf anti-joodse kre ten en hakenkruizen gespoten. Daarvan is gisteren aangifte bij de politie gedaan. Pagina Leiden: 'Politici roepen vooroordelen op'. Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info Religie - Sport Wetenschap - HET WEER Coalitie komt er niet uit met korting op de WAO DEN HAAG GPD Het gevecht over de WAO wordt hoogstwaarschijnlijk in de Tweede Kamer beslecht. Ondanks intensief overleg heb ben PvdA en CDA gisteren geen overeenstemming bereikt over aanpassing van de kabi netsplannen. De PvdA wees een compromisvoorstel van premier Lubbers af om alle huidige WAO'ers bulten schot te laten maar in ruil daarvoor de nieuwe arbeidsongeschik ten flink te korten. Aan het einde van een dag van druk telefoon- en faxverkeer legde Lubbers gisteren een compromis op tafel. Alle huidi ge WAO'ers, ook die onder de 50, blijven verzekerd van 70 procent van het laatstverdiende loon tot aan hun pensioen. Nieuwe arbeidsongeschikten zouden echter maar een half jaar tot een jaar (afhankelijk van de leeftijd) een WAO-uitkering krijgen. In het oorsponkelijke kabinetsvoorstel was die ter mijn nog minimaal één tot maximaal vier jaar. Vanaf 1994 gaat ook het aantal gewerkte ja ren een rol spelen voor de leng te van de uitkering. Hoewel niet valt uit te sluiten dat in de loop van de week als nog wordt geprobeerd een compromis te sluiten, ziet het er naar uit dat de strijd over de WAO in de Kamer zal worden uitgevochten. De korting op de huidige WAO'ers zal daar dan sneuvelen, omdat van de grote partijen alleen het CDA het ka binet in dat voornemen steunt. Het is nog onduidelijk of er een kamermeerderheid is voor de forsere korting op nieuwe ar beidsongeschikten die het CDA wil in 'ruil' voor het ontzien van de huidige WAO'ers. De WD is daar in principe wel voor te vin den als stap op weg naar een mini-stelsel, waarbij de over heid alleen nog uitkeringen op minimum-niveau garandeert. Dat de regeringspartijen er niet in zijn geslaagd een com promis te sluiten over de WAO, trekt een zware wissel op de co alitie. CDA en PvdA hebben in het verleden het succesvol afronden van de WAO-kwestie tot graadmeter voor het welsla gen van het kabinet gemaakt De PvdA beschuldigde gisteren het CDA ervan de sfeer verder te verpesten door het bericht te verspreiden dat PvdA-leider Kok en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wel akkoord wa ren gegaan met het compromis van Lubbers. De vakbeweging liet gisteren tijdens een discussie met de vier grote partijen nog eens weten elke korting op de WAO te wil len 'repareren' in de CAO's. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen Veel bewolking en nu en dan re gen. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden, middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Wind zuidwest, vrij krachtig, 5, langs de kust en op het IJsselmeer toene mend tot hard of stormachtig, 7 a Centrum '45 wil asielzoekers behandelen Centrum '45, de kliniek voor verzets- en oorlogsslachtoffers in Oegstgeest, wil dit jaar begin nen met het opvangen en be handelen van politieke vluchte lingen met een trauma. Hiertoe is een aanvraag ingediend. Op dit moment vangt alleen het Psychiatrisch Ziekenhuis in Wolfheze Vietnamese vluchte lingen met traumatische erva ringen op. Voor Centrum '45 gaat het vooralsnog om de op vang van 32 asielzoekers die zich permanent in Nederland willen vestigen maar ernstige psychische problemen hebben. Leidsch Ifc Dagblad i NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. I Dus neem ik i nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Postcode:__ Plaats: I Tel.: j (I t m controle berorgmg) Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch i (f28.75) Per kwartaal, via acceptgiro i (f82,85). I D Per kwartaal, automatisch i (f 82.85)*. j *Nr. bank/giro: Handtekening: 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1