IRAS overtreft verwachtingen Molecule van het jaar: NO Wetenschap Langer aan navelstreng beter voor vroeg geboren baby's Wanneer raakte de aarde begroeid? Ontwapening biedt laserfusie meer mogelijkheden DINSDAG 19 JANUAR11993 l9 Satelliet leverde astronomische hoeveelheid gegevens Vanaf de Amerikaanse lanceerbasis Western Test Range bij Lompoc in Californië werd op 26 januari 1983 de Ne derlandse wetenschappelijke satelliet IRAS gelanceerd. De satelliet bracht op een hoogte van 900 kilometer in tien maanden de sterrenhemel in kaart. vanaf de aarde niet worden waargenomen, omdat zij geen licht maar warmte (infrarood) uitstralen. Die straling treedt onder meer op bij het ontstaan van sterren en in hun laatste le- LEIDEN CAREL WIEMERS De Leidse hoogleraar prof. dr. H. Habing, die de wetenschap pelijke leiding over het project heeft, kijkt met tevredenheid te rug op deze voor astronomen succesvolle en historische on derneming. Het resultaat is een zesdelige catalogus met de exacte gegevens van 130.000 sterren, 50.000 stof- en gaswol ken die de ruimte vullen, 20.000 sterrenstelsels en 40.000 andere nog te identificeren objecten in het heelal. Tal van nieuwe melkwegstel sels en zelfs een zestal nieuwe kometen werden ontdekt. Ook in ons eigen melkwegstelsel ver schafte de satelliet een beter in zicht. Een voor de astronomen verrassende ontdekking vorm den de groepen van honderd duizend tot een miljoen oude sterren in de melkweg. Nieuw zicht bracht IRAS ook op de 2,5 miljoen lichtjaar van ons af ge legen Andromedanevel, een stelsel met 100 miljard sterren. „Het einde van de speurtocht is nog niet in zicht", zegt Ha bing. „Nog steeds worden er nieuwe ontdekkingen gedaan. We hebben nog enkele jaren werk voordat alle gegevens zijn geanalyseerd." Aanvankelijk dacht de hoogleraar dat het project de astronomen vijf tot zes jaar werk zou verschaffen. Er zijn nu al tien jaar verstreken maar het werk is ondanks de in tensieve arbeid van astronomen in allerlei landen nog steeds niet af. De grotendeels in Nederland ontworpen en gebouwde IRAS stuurde dagelijks 900.000 gege- vensbestanddelen naar de aar de. Per dag registreerde de kunstmaan 10.000 infrarood- bronnen in het heelal. Tal van objecten in het heelal kunnen met een optische telescoop Analyse van deze straling kan volgens de Leidse hoogleraar veel informatie over de geboor te- en sterfteprocessen van ster ren opleveren. Kosmische infra- roodstraling is óp aarde moeilijk of niet meetbaar doordat de at mosfeer het grootste gedeelte tegenhoudt. Daarom kwamen de Neder landse sterrenkundigen destijds op het idee met een satelliet buiten de dampkring van de aarde infraroodbronnen in het heelal op te sporen. Men ont wierp en bouwde een instru ment met een gevoeligheid die zo groot was dat astronomen op een afstand van 32,6 miljoen lichtjaren diep in de sterrenhe mel konden kijken. Ter vergelij king: de IRAS was in staat op de Dam in Amsterdam de warmte van het achterlicht van een fiets op het Rode Plein in Moskou Nederland stak destijds 125 miljoen gulden in het project. De VS zorgden voor de lance ring en Engeland stelde het grondstation in Chilton be schikbaar voor de opvang van de gegevens. Na zeker 500 arti kelen in de vier belangrijkste wetenschappelijk tijdschriften verschijnen elke maand nog pu- blikaties over de oogst van IRAS. Alleen in Nederland zijn al 22 proefschriften met de IRAS als onderwefp verschenen en er zijn nog minstens vijf in de maak. Vele gezaghebbende bla den, zoals Time, Newsweek en The Times, hebben de Neder landse onderzoekers al lof toe gezwaaid voor het unieke pro ject. Het lijkt zo'n simpele molecu le, stikstof-mono-oxy de of NO. Recent onderzoek heeft echter duidelijk gemaakt dat deze verbinding van stikstof en zuurstof veel meer is dan alleen een giftig gas. Omdat in 1992 het inzicht in de, met name biologische, rol van NO aanzienlijk is toegenomen, heeft het wetenschappelijke tijdschrift Science NO uitge roepen tot 'molecule van het jaar'. NO blijkt in het lichaam een groot aantal processen te regelen. Zo speelt het mole cule een rol bij de regulatie van de bloeddruk. Het wordt door cellen aan de binnen kant van onze bloedvaten ge vormd en doet de spieren rond deze Vaten ontspannen. Daardoor verwijden de bloed vaten zich en daalt de bloed druk. Een fout in deze regulatie zou de oorzaak van verhoog de bloeddruk kunnen zijn. Daling van de bloeddruk kan een ernstige complicatie zijn bij een septische shock, een mogelijk gevolg van een ern stige bacteriële infectie. In een aantal gevallen is geble ken dat stoffen die de vor mingvan NO tegengaan (NO- blokkers), een levensgevaarlij ke bloeddrukdaling binnen enkele minuten konden her-* stellen. Zenuwstelsel NO speelt een niet te onder schatten rol bij de erectie van de penis. Verondersteld wordt dat seksuele omwinding via het (centrale) zenuwstelsel in het mannelijk geslachtsor gaan NO vrijmaakt dat de bloedvaten in de penis doet verwijden en een erectie tot stand brengt. Ratten die inge spoten werden met een NO- blókker, konden geen 'stijve' krijgen. Het is wellicht mogelijk om mannen die impotent zijn en bij wie deze impotentie niet geestelijk is bepaald, te hel pen met extra NO. Verrassend is de functie van NO ook bin nen het zenuwstelsel. Er zijn zeer sterke aanwijzingen dat het molecule dienst doet als boodschapper tussen zenuw- cellen (neurotransmitter). Verrassend, omdat de tot nu toe bekende neurotrans mitters, zoals bijvoorbeeld dopamine, altijd eiwit-achtige verbindingen bleken te zijn. NO brengt zijn boodschap van dé ene naar de andere ze nuwcel op een geheel andere wijze over dan de eiwit-neu rotransmitters. Als bood schappenjongen in het ze nuwstelsel vervult NO onder meer een rol in de peristalti sche beweging (vooral tijdens de ontspanningsfase) waar mee voedsel door ons maag darmkanaal wordt voortge stuwd. Aangenomen wordt dat het NO ook betrokken is bij pro cessen als leren en onthou den/Zo hebben onderzoekers al kunnen aantonen dat rat ten die N02D-blokkers in de hersenen kregen ingespoten, geen route door een doolhof konden onthouden. Indringers Ook bij de verdediging van het lichaam tegen vreemde indringers en tegen kanker cellen is NO betrokken. Het molecule blijkt enzymen te blokkeren die essentieel zijn voor de groei en deling van cellen. Aan de andere kant kan NO samen met zuurstof nieuwe verbindingen vormen die direct cellen doden. Een dergelijk 'killer'-gedrag zou NO vertonen na een hersen infarct. Zeven jkar onderzoek in Vogelkopgebied Nederlandse en Indonesische wetenschappelijk onderzoekers gaan tot het jaar 2000 samen aan het werk in Irian Jaya op Nieuw-Guinea. Het zwaartepunt van het onderzoek, waarvoor de Nederlandse organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) 6,5 miljoen heeft uitge trokken, ligt op het vergaren van kennis van de talen en culturen van het Vogelkopgebied in het uiterste westen van Irian Jaya. Het onderzoekprogramma, waarover de NWO-stichting voor Wetenschappelijk Onder zoek van de Tropen (WOTRO) hel beheer krijgt, zal worden opgezet en uitgevoerd door een in te stellen commissie 'Irian Java Onder zoek' en omvat taalkundige, antropologische, geologische, archeologische en botanische stu dies. Het gebied herbergt volgens NWO 'enkele van de meest intrigrerende en ingewikkelde sa menlevingen ter wereld; de Papoea-talen verto nen ongeëvenaarde complexiteit'. Via archeo logisch onderzoek hoopt men een belangrijke bijdrage te leveren aan de reconstructie van de landbouw. Demografisch onderzoek moet meer inzicht verschaffen in de migraties in het Vogelkopgebied. De in 1983 gelanceerde infraroodsatelliet IRAS in de testruimte. De IRAS bracht de gehele hemel ii rood in kaart en leverde een schat aan waardevolle gegevens op. UTRECHT «ANP/REUTER Kort uitstel van het afbinden van de navelstreng kan de gezondheid van te vroeg geboren baby's ten goede komen. Een halve minuut wachten met afbinden, voorziet de baby namelijk langer van bloed uit de placenta. Baby's die langer aan de navelstreng bleven, zijn gezonder en hebben minder (dure) behandelingen nodig zoals kunst matige ademhaling en bloedtransfusies. Dat blijkt uit een Schots onderzoek dat is gepu bliceerd in het gezaghebbende tijdschrift British Medical Journal. Gewoonlijk wordt de navel streng meteen na de bevalling afgebonden. Daar mee is het kind ook afgesneden van placenta- bloed, dat echter wel rijk is aan stoffen die be langrijk zijn voor bloedcellen en immuunsysteem van het kind. Daarom is in een Glasgows ziekenhuis bij ze ventien te vroeg geboren baby's uitgeprobeerd wat het effect is van een halve minuut wachten. In elk geval waren er geen ongunstige effecten. Vergeleken met een groep zuigelingen bij wie de navelstreng wél meteen was afgebonden, waren de baby's gezonder en hadden minder medische hulp nodig. LEIDEN BEN APELDOORN Amerikaanse geologen hebben in oude kalklagen sporen ge vonden die er op wijzen dat de eerste, eenvoudige levensvor men al meer dan een miljard jaar geleden bezit namen van het land. Het waren organismen zoals bacteriën en algensoorten. Dit betekent dat de theorie dat flora pas 550 miljoen jaar geleden op het land tot ontwik keling kwam, overboord moet. Volgens die theorie kon pas toen het proces van fotosynthe se, waarbij water en kooldioxide door plantenweefsel onder in vloed van zonnestraling omge zet wordt in koolhydraten en zuurstof, op gang komen. Daar door werd de atmosfeer verrijkt met zuurstof en, wat later, met een ozonlaag die schadelijke ul traviolette straling grotendeels tegenhield. Zo werd de weg geëffend voor de hoger ontwik kelde levensvormen die, vol gens bepaalde hypotheses, pas een kalkskelet konden vormen nadat het zuurstofgehalte in de atmosfeer een zekere waarde had bereikt. Die periode, waar bij in ondiepe zeeën een ware 'explosie' van allerlei mariene levensvormen ontstond, viel tij dens de ongeveer 540 miljoen jaar oude overgang van het Pre- cambrium naar het Cambrium. Men neemt algemeen aan dat soorten algen in ondiep water de belangrijkste producenten waren van het atmosferische zuurstof. In die tijd nam het to taaloppervlak aan ondiep water (kreken en meren) enorm toe door de beweging van aard schollen waardoor uitgestrekte overstromingen optraden. Gun stige condities voor de algen die zich dan ook massaal moeten hebben ontwikkeld. Nog voordat sprake w pisch kleine, celachtig is van algen en bacteriën ontstonden r t eiwitbrouwseltjes. foto gpd Geologen van de universitei ten van Arizona en Tulane, in New Orleans, hebben onlangs in de hardste delen van oude kalklagen in centraal-Arizona fossiele sporen gevonden van algen. Opvallend is daarbij dat deze lagen 1,3 miljard jaar oud zijn en dat de algen-activiteit zich onder betrekkelijk droge omstandigheden, op land dus, moet hebben voltrokken. Men leidt dat af uit twee as pecten. Ten eerste vond men in microscopisch kleine kwarts- kristalletjes een veel lager gehal te van het zeldzame koolstofiso toop C-13 dan gebruikelijk. Dit wijst, denkt men, op fotosyn these waarbij, tijdens het opne men van kooldioxide (C02), in de oorspronkelijke organismen zoals gebruikelijk een ander koolstofisotoop, C-12, werd op geslagen. Beide isotopen zijn zeer stabiel en over geologisch zeer lange tijden! meetbaar. De kwartsklompjes vormen de hardste en dus meest intact ge bleven delen van het toen afge zette kalksteen waarvan grote delen in de loop der tijden zijn In de tweede plaats werden de onderzochte monsters ook onder microscopen bekeken waarbij een rijkdom aan minus cule, millimeter grote fossielen bleek. Bij sterkere vergrotingen zag men tubusvormige en ve zelachtige structuren zoals die al eerder zijn gevonden bij fos sielen van mariene micro-orga- De nu gevonden fossielen lij ken daar sterk op maar hebben geen mariene oorsprong; ze moeten ver van zeeën of ocea nen hebben geleefd. Dit bete kent dat algen en/of bacteriën bepaalde landstreken al 1,3 mil jard jaar geleden in bezit na- LEIDEN BEN APELDOORN In het recente verleden boots ten we op aarde zo nu en dan op heel kleine schaal even de zon na: met de explosie van een waterstof- of fusiebom. Geluk kig behoort dit wangedrag goeddeels tot het verleden, al bezondigen sommige regerin gen, zoals die van Frankrijk, zich nog geregeld aan dergelijke proefnemingen. Een waterstofbom bestaat uit een splijtingslading (een kern bom dus) met daaromheen een lading bestaande uit zwaar wa terstof (deuterium) of een ver binding daarvan met lithium. De kernbom schept de immens krachtige voorwaarden (enorme druk en zeer hoge temperatuur) voor de fusie (het samensmel ten) van waterstof. Twee klap pen vlak na elkaar dus, maar de 'laatste' is meer dan een daalder waard. Waterstoffusie, het samen smelten van vier waterstofker nen tot een heliumkern, ge beurt op de zon al ruim 5 mil jard jaar bij een temperatuur van rond 15 miljoen graden en een druk van miljoenen atmos feer» Kernfysici kijken al tiental len jaren watertandend naar de zon in de hoop dat zij op aarde dat proces ook eens kunnen na bootsen en... aan de gang hou den. Wie daar ooit in slaagt, kan rekenen op de Nobelprijs. Geen wonder dus dat op veel plaatsen laboratoria zijn verre zen waar onderzoekers zich buigen over computerterminals en beeldschermen, terwijl wat verder, in enorme, futuristisch ogende toestellen, geregeld toe standen heersen die, heel even nog maar, iets weghebben van een fragmentje zonnekern. Clusterfusie, laserfusie en mag netische opsluiting zijn er de to verwoorden. Veel van dit onderzoek ge schiedt of geschiedde voor de wapenindustrie. Door met na me de ontspanning tussen Oost en West en de daardoor in gang gezette, drastische ontwape ningsronden is veel van het kernonderzoek overbodig ge worden. Laboratoria dreigen ge sloten te worden. Al die instituten zouden sim pelweg hun briefhoofden maar hoeven te veranderen om zich te concentreren op dat ene, zo zeer verbijde en vreedzame doel: kernfusie voor onder meer onze lampen, haardrogers, stof zuigers, wasmachines en -dro gers, tv's en computers. Kerngeleerden van het Ameri kaanse Lawrence Livermore National Laboratory roepen nu hardop dat ze al jaren bereid zijn hun enorme, meervoudige laserkanon 'Nova', met wat aanpassingen, voor vreedzaam Laseroptiek en talloze s n omringen een klein bolletje met een mengsel kernfusie-onderzoek in te zet ten. Aan hun vreedzame 'Nova' hangt wel een prijskaartje van bijna een miljard gulden. Het Amerikaanse 'Department of Energy' (DOE) dat toezicht houdt op vrijwel alle bewape ningslaboratoria haalde een dikke, rode streep door de LLNL-nota; geen bommen, dan ook geen geld. Maar inmiddels is DOE wat bijgedraaid; I.LNL krijgt dit jaar toch 80 miljoen gulden voor de nodige aanpas singen aan de 'Nova'-laser ten behoeve van vreedzaam ge bruik. Voorzichtig met bloedverdunning na herseninfarct UTRECHT Om het ontstaan van nieu we, gevaarlij ke bloedstolsels tegen te gaan, krijgt een pa tiënt na een herseninfarct vaak bloedverdunnende middelen. Maar bij een her seninfarct kan ook een bloeding in het beschadig de hersenweefsel ontstaan en dan zijn bloedverdun nende middelen juist niet goed. Ze versterken dan de bloeding. Dat zegt B. Krijne-Kubat in haar proefschrift waarop ze vorige week promoveer de aan de Rijksuniversiteit Limburg. Volgens de pro movenda is het belangrijk dat dergelijke bloedingen snel en betrouwbaar wor den opgespoord. Haar on derzoek wijst uit dat een hersen-computertomogram (oftewel een hersen-CT) de bloedingen betrouwbaar aantoont. Een herseninfarct ont staat na een afsluiting van een hersenslagader waar door zuurstoftekort in een deel van de hersenen ont staat en het weefsel afsterft. Oorzaak van zo'n vaataf- sluiting kan een bloedstol- sel uit het hart zijn, dat in de hersenen terechtkomt. Vaak treden na een infarct nieuwe vaatafsluitingen op.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19