'Niet alles is waar gebeurd' 'Melancholie vind ik een mooie emotie' Cultuur Kunst WVC ontslaat Opera van reisverplichting Beide benen op de grond Talenten gezocht voor drie stukken DINSDAG 19 JANUAR11993 17 RUYGROK (CHEF) Nieuw Leids studentenkamerorkest leiden» In Leiden is een nieuw studentenkamerorkest opgericht met de naam CoH'Arte Musica. Dit nieuwe kamerorkest is een onderdeel van het studentenkoor en -orkest Collegium Musi- cum en zal zich geheel richten op de uitvoering van 20ste-eeuw- se klassieke muziek. Het staat onder leiding van de jonge diri gent René Gulikers, die in december vorig jaar nog het Moskous Philharmonisch Orkest leidde op het festival van Moskou Mo dern. Het eerste programma van CoH'Arte Musica bestaat uit werken van Prokofjev (Peter en de Wolf), Berio. Ibert en Stra vinsky, zal in-maart worden uitgevoerd in het Laktheater. Guido-de Moorzaal in Den Haag den haag» Het Nationale Toneel vernoemt de nieuwe repetitie ruimte achter de Koninklijke Schouwburg in Den Haag naar de in 1990 overleden acteur Guido de Moor. De Moor speelde zijn laatste rollen bij Het Nationale Toneel. De Guido- de Moorzaal heeft gewone toneelafmetingen en een volledige belichting. Toegepaste kunst van Benno Premsela Amsterdam Het Stedelijk Museum in Amsterdam toont tot 7 maart toegepaste kunst uit de collectie van Benno Premsela. De expositie heet 'Voorzien' en omvat ongeveer 200 werken. Prem sela heeft als particulier in een periode van dertig jaar een col lectie toegepaste kunst van ruim 800 stukken bijeengebracht. Drankorgels en hoeren amsterdam Het Nationale Toneel speelt van 22 t/m 26 februari vijf keer 'Moortje' van G.A. Bredero in de Amsterdamse Stads schouwburg. Drankorgels, rokkenjagers en hoeren zijn hoofd personen in dit muziektheaterspektakel over het Amsterdamse volksleven in de zeventiende eeuw. Hans Croiset regisseerde de voorstellen en Vincent van Warmerdam tekende voor de mu ziek. V D stopt verkoop cd Neil Young amsterdam Vroom Dreesmann heeft de omstreden cd The Lost Tapes uit de bakken van het warenhuis gehaald. V D heeft dat gedaan in afwachting van een kort geding dat platen maatschappij Wamer Bros. heeft aangespannen tegen het be drijf Blaricum CD Company. De betreffende plaat bevat opna men uit 1968 die door Blaricum CD Company worden toege schreven aan de Canadees-Amerikaanse zanger-songschrijver Neil Young en die onder diens naam worden verkocht. Young heeft ontkend dat hij de songs heeft geschreven, gezongen of heeft opgenomen. Roman van Noordwijkerhouter laat fictie en feiten in elkaar overlopen amsterdam» anp De Nederlandse Opera (DNO) hoeft van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur niet langer een jaarlijkse reisopera te maken. De minister heeft hiertoe besloten gezien de bezuinigingen van negen ton per jaar die het gezelschap met ingang van 1 januari zijn opge legd. De maatregel geldt voor de gehele kunstenplanperiode 1993-1996. DNO had voor de jaren na 1993, wanneer met eerder gere serveerde gelden de produktie 'A Midsummer Night's Dream' KCO gaat naar Europamusicale wordt uitgevoerd, een bedrag van 1,5 miljoen gulden extra ge vraagd voor reisoperaproduk- ties. De directie en het bestuur van het operagezelschap zagen geen mogelijkheden de gevol gen van de bezuinigingen op te vangen en tegelijkertijd de taak uit te breiden. Het ministerie van wvc rekent er wel op dat DNO gemiddeld honderd voorstellingen per jaar in Het Muziektheater in Am sterdam brengt en dat er een aanzienlijk aantal uitzendingen via radio en televisie wordt ge realiseerd. We ontmoeten elkaar in café-restaurant De Duinrand op de grens van Noordwijk en Noordwijkerhout. Even later rijden we achter de Citroën CX 'Prestige' van auteur Wil lem van Oranje de bollenvelden in. Na een doolhof van onverharde wegen en weggetjes stoppen we bij een piep klein tuinhuisje en een verveloze caravan. Concentrated orange juice, zegt het etiket op een achteloos weggezet vat. We betreden een keurig opgeruimd kamertje met uitzicht op de bollenvelden en de duinrand. Tijdens het interview zal een lapjeskat met een wit staartpuntje voortdurend klaaglijk aan de deur staan mauwen. dat ze het tweede jaar twee keer zoveel opbrengen als het eerste. De journaliste maakte daarvan: 'leveren twee keer zo veel op als andere rassen'. Ik werd bedol ven onder de telefoontjes, of ik maar even snel 50.000, ja zelfs 150.000 stekjes wilde leveren. Zelfs de Cubaanse ambassadeur belde. Want in Cuba, zo wist hij, was het luminosa-ras uitgestor ven. Dat is allemaal echt ge beurd." Evenals de affaire van het 'Boeren-water'. Van zakenrela ties hoorde Van Oranje dat er in Zeewolde een aardlaag zit op 130 meter diepte, waaronder water stroomt dat uit de Veluwe komt: „Het is vijfduizend jaar oud en het zuiverste mineraal water dat in Europa-verkrijgbaar is." Hij besloot dit water te gaan bottelen en aan horecabedrij ven te leveren. Al spoedig legde hij contacten met het Van der Valk-concern en met Harry Mens: „Met Van der Valk werd ik het uiteindelijk niet eens over de prijs. Mens was heel enthou siast, maar later zei hij via zijn secretaresse dat hij 'in de poli tiek wilde en niet in het water'. Dat ging dus ook niet door." Van Oranje verzekert dat de bron en de firma echt bestaan en niet zijn ontsproten aan zijn dichterlijke verbeelding: „Per maand mogen we 7200 kubieke meter aan de bron onttrekken. In Lelystad levert het drinkwa terbedrijf het water op beperkte schaal aan de huishoudens. Soms verkopen bedrijven lei dingwater als bronwater, maar in Lelystad is het precies an dersom." Ten bewijze vraagt hij: „Wilt u een glaasje boeren- water?" Het smaakt heel goed. Toch is Van Oranje geen mil jonair; zijn Citroën, zijn caravan en zijn tuinhuis zijn zijn enige bezit. Hoe het mogelijk is dat hij alleen als adviseur nog wat geld ziet van een bedrijf dat hij zelf heeft opgezet, komt uitgebreid noordwukerhout/noordwuk wilfred simons Een interview met Van Oranje (pseudoniem, zijn echte naam wil hij niet in de krant) lijkt overbodig. Zijn pasverschenen autobiografie Niets aan de hand, het wordt alleen maar er ger geeft wellicht al genoeg in zicht in het leven van de 42-jari- ge bollenstreken Van Oranje is bovendien nog lang niet uitge schreven: „Ik ben nu bezig met een vervolg. Ik heb al vijftig bladzijden af." Zonder iets te willen zeggen over de kwaliteit, laat de roman van Van Oranje zich nog het best omschrijven als een soort kruising tussen de Max Have- laar en Ik Jan Cremer. Het is een schelmenroman, waarin feiten en fictie naadloos ih el kaar overvlbeien. Zelf zegt Van Oranje over zijn boek: „Ik wilde er de twee belangrijkste ele menten in mijn leven in onder brengen: enerzijds het onderne merschap, anderzijds mijn zoektocht naar de ideale vrouw. Alle vrouwen die in het boek voorkomen en dat zijn er heel wat zijn afsplitsingen van die ene ideale. Niet alles wat ik beschrijf is waar gebeurd. Vaak neem ik iets uit de werke lijkheid en daar fantaseer ik dan op door." Van Oranje's ontboezemin gen over het ondernemerschap zijn verreweg het boeiendst. Hij doet er nog eens een paar uit de doeken: „Ik had een natuurvoe- dingsbedrijf, in de roman heet het 'Akropolis'. In de Flevopol- der teelde ik aardbeien die ik bij verkoop een meerwaarde wilde meegeven. Dus belde ik De Te legraaf op met de mededeling dat ik héél bijzondere aardbeien had: het 'luminosa-ras' dat ooit uit Cuba gesmokkeld zou zijn. De verslaggever noteerde dat verhaal vlijtig. Nu zijn aardbei en 'doorgroeiers', dat wil zeggen BEELDENDE KUNST RECENSIE BEN WAGEMAKER Expositie Appie Smulders. Te zien: t/m 30/1, di t/m vr. 10 00-1800 uur, za 1100-17 00 uur, Galerie 27, Schoolstraat 27. aan de orde in Niets aan de zaaeenmaal is opgezet, kan ik hand... Van Oranje: „Ik ben al- het niet onderhouden. Dan tijd op zoek naar het gat in de loopt het mis of nemen anderen markt. Als ik iets heb gevonden, het over." word ik enorm enthousiast en dan trek ik andere mensen mee, Njets aan dat is het gekke. Maar als de uitgeverij H. 217, 2210 AE Noordwijkerhout). In irkt op het plein bij Een kunstenaar die meent dat er meer is tussen hemel en aar de dan wij met al onze wijsheid kunnen bevroeden, en die dat bovendien tot zijn thematiek verheft, heeft een probleem. Toch is de wijze waarop de, in Galerie 27 exposerende Amster dammer Appie Smulders pogin gen daartoe onderneemt niet onaardig. Wat vooral opvalt is dat hij met eenvoudige, eerlijke middelen zijn doel nastreeft en daarbij, gelet op de thematiek, met beide benen op de grond blijft staan. De maten van Smulders' doe ken en panelen zijn doorgaans fors en vrijwel al zijn werken kenmerken zich door een keuze voor warme tinten: veel donker groen, goudgeel en dieprood waarin figuren, vaak afdrukken van foto's, vervagen onder de donkere transparante lak. Net als in het werk van de onlangs in de Lakenhal exposerende Ar meen Momdjian, waarmee Smulders de hang naar het on zegbare en onzichtbare gemeen heeft, zijn de foto's vaak gewo ne familie- of kinderportretjes uit het begin van de eeuw. Vergankelijkheid, de daarbij behorende sporen en herinne ringen, zijn onderwerpen die in de thematiek van de kunstenaar terugkeren. Meestal wil Smul ders dat niet alleen als een per soonlijk gegeven verbeelden maar tracht hij het universele karakter ervan weer te geven. In het totaal van het geëxposeerde werk lijkt hij zelis haast een menselijke wordingsgeschiede nis te schetsen. In het drieluik 'schilderij in wording' toont hij zijn affiniteit met Aziatische kunst, in andere werken zijn de invloeden van prehistorische kunst te onder kennen. Prachtig voorbeeld van een schilderij waarin deze in vloeden geïntegreerd zijn is een met een rijke laag bijenwas be werkt exemplaar. Hier zijn de vage silhouetten van rennende hoefdieren, de contouren van een kaaiman en de in een um- vorm gevatte amandelvormige ogen van een oriëntaalse te her kennen. De schijnbare eenvoud alsmede de rust die het werk ondanks zijn toch niet geringe pretentie ademt verdient res pect. Alexandra van Marken begint volgende maand met nieuw chansonprogramma Het Koninklijk Concertgebouw orkest (KCO) neemt in oktober deel aan het Europese Muziek Festival 'Europamusicale' in München. Artistiek directeur Pankraz Baron von Freyburg heeft voor dit eerste Europese muziekfestival in totaal 33 or kesten uit 31 Europese landen uitgenodigd. Behalve gerenom meerde orkesten als het KCO en het Weens Philharmonisch, kan het publiek ook kennis maken met relatief onbekende orkes ten uit onder meer IJsland, Po len en Letland. De doelstelling van 'Europa musicale' is vergroting van het culturele bewustzijn onder de burgers van Europa. De orkes ten is gevraagd muziek van 'ei gen' componisten uit het tijd vak van de 18e tot en met de 20e eeuw te presenteren. Zo speelt het KCO onder leiding van Riccardo Chailly in elk geval twee werken van Otto Ketting. Voorafgaand aan een optreden legt een spreker kort uit welke zeggingskracht Europa nog voor hem of haar heeft. Voor Neder land is dat Cees Nooteboom, voor Griekenland is Mikis Theo- dorakis uitgenodigd en voor Spanje heeft Jorge Semprun toegezegd te komen. Tentoonstelling over De Bois amsterdam «anp In het Rijksprentenkabinet (Rijksmuseum) in Amsterdam is van 23 januari tot en met 2 mei 'Kunst, Kennis en Commercie. De kunsthandel J.H. de Bois (1878-1946)' te zien. De ten toonstelling geeft een kijkje achter de schermen van deze kunsthandel die in de eerste helft van de 20ste eeuw interna tionaal naam heeft gemaakt met zijn spraakmakende trans acties en exposities van eigen tijdse kunst. Alexandra van Marken: „Het zit een beetje ii FOTO CPD/ECBERT LUYS weesp els smit Alexandra van Marken repe teert. Deze week nog in Weesp, volgende week in Culemborg. Het hangt er maar net van af waar een theater beschikbaar is. Volgende maand gaat haar nieuwe chansonprogramma 'Stilte voor de storm' in premiè re in het Haarlemse Concertge bouw. Daarin anderssoortige liedjes dan in haar vorige solo programma 'In Marmer en Steen,' waarvan onlangs een (gelijknamige) CD is versche- „Het vorige programma had ik vrijwel helemaal zelfgeschre ven. Voor mijn nieuwe show ben ik op zoek gegaan naar tek sten van anderen. Dat had een reden. Ik heb vorig jaar een ba by gekregen: een zoon, Tom. Het was niet zo zeer dat ik door de bevalling fysiek niet in staat was teksten te schrijven, maar mijn hoofd stond er gewoon niet naar. Want het zelf maken van een heel programma is een enorme geestelijke belasting." „Nu ben ik in het werk van Boudewijn de Groot en Lennart Nijgh gedoken. Ik bewonder die twee al zo lang. Daarnaast heb ik liederen van Michel Legrand, van Barbara en van Bruce Springsteen op het programma staan. Het zijn langzame num mers. Op de een of andere ma nier worden alle liederen die ik zing chansons." „Het zit een beetje in me, denk ik. Het lyrische. En ook de melancholie. Ik vind dat een heel mooie emotie. Verliefd zijn heeft voor mij ook heel veel met melancholie te maken. Iéts daarvan op het publiek over brengen: dat vind ik prachtig. Zo houd ik er ook van als het ar rangement,. de muzieklijn con trasteert met de tekst. Zo ont staat iets spannends. Iets van: ze zingt dat nu wel, maar aan de muziek hoor je dat er een ad dertje onder het gras zit. Dit zijn dingen die je in een eigen pro gramma kunt uitproberen. An dere theatervormen leggen je meer beperkingen op. Daarom wil ik ook geen musical meer doen." Ze heeft op musicalgebied al heel wat gedaan. Zo stond ze ondermeer in 'Zeldzaam' en had ze veel succes als Sally Bowles in 'Cabaret' naast Wil lem Nijholt en Lia Dorana. „Ik heb met plezier gewerkt, maar gaandeweg kreeg ik er een beetje genoeg van, het werd me op den duur te oppervlakkig. Er ligt ook zo veel van te voren vast. Je mag niet van het stra mien afwijken. Dat houden de producenten nauwlettend in de gaten. Ook wel logisch, want het gaat om het succes van de pro duktie. Ik heb veel bewondering voor collega's die hun ziel en zaligheid in een musical kun nen leggen. Maar ik kon het niet Na haar opleiding is ze van de ene produktie in de andere te- Techt gekomen. „Eerst toneel, in Gent, met Franz Marijnen, daarna bij de zanggroep The Dame en als uitvloeisel daarvan bij Toneelgroep Amsterdam. En vervolgens musicals. Toch ben ik ook wel eens in een gat geval len. Ik speelde mee in de rock opera 'Ik Jan Cremer', maar die produktie ging failliet. En dan sta je daar, midden in het sei zoen. Op zo'n moment kom je nergens aan de bak. Gelukkig had ik het volgende seizoen weer werk. Maar ik weet dus wel wat het is: die leegte." „En nu, met m'n solopro gramma, val ik ook met enige regelmaat in een gat. Tja, wat wil je: Ik heb nog nauwelijks een naam. De schouwburgdi recteuren zijn dus huiverig met boekingen. Ik doe dit seizoen 52 voorstellingen. Het zijn er al weer acht meer dan vorig jaar, dus we gaan vooruit. Voor een volwaardige toernee, een heel theaterseizoen lang, heb je een aanlooptijd van minimaal drie, vier jaar nodig." Om werkloze acteurs aan baan te helpen hilversum/leiden gpd Met de produkties 'Leonard Bernstein on stage', 'A Chorus Line' en 'Kees de Jon gen' krijgen honderdtachtig talentvolle, werkloze artiesten de kans om in het seizoen '93-'94 podiumervaring op te doen. Enkele honderden mu sici, acteurs, zangers en dan sers hebben zich al voor dit proefproject aangemeld bij de Stichting Kunstwerk in Hilversum. De première van 'Kees de Jongen', op 2 de cember 1993, is gepland in de Leidse Schouwburg. Voor 'Leonard Bernstein on stage' wordt een opera-con certante samengesteld uit de len van Bernsteins repertoire (West Side Story, Candide, On the Town). „Spectaculair in deze produktie zal een vi deopresentatie zijn waarin Bernstein tussen de diverse uitvoeringen door, tijdens het concert zelf aan het werk is te zien", aldus Kunstwerk-di recteur Bart de Groot. De Amerikaanse dirigent David Stahl neemt de muzi kale leiding, casting en bege leiding voor zijn rekening. Stahl was in 1984 als rechter hand van Bernstein betrok ken bij het West Side Story opera-project. De Groot, die al 'op tournee' is langs direc ties van theaters en concert zalen, verwacht dat hij 25 concerten kan verkopen. Voor de uitvoering is een symfonie-orkest van 56 musi ci nodig, vier tot zes solisten en een koor. De tweede, grootschalige produktie die Kunstwerk op de planken wil brengen is een Nederlandstalige versie van de musical 'A Chorus Line' (choreografie en regie: Troy Garza). Deze musical gaat over dansers en zangers die keihard moeten trainen, stu deren en werken om een rol te krijgen in de musical. Het symboliseert het project van de Stichting Kunstwerk dat hiervoor 28 dansers/zangers zoekt die worden begeleid door 22 musici. Première: 4 november 1993 in het Am- stelveens Cultureel Centrum. Als het aan De Groot ligt, vol gen dan nog circa 59 voor stellingen in het land. Het derde onderdeel is het toneelstuk met muziek 'Kees de Jongen' (regie Margrith Vrenegoor) naar de gelijkna mige roman van Theo Thijs- sen uit omstreeks 1920. De gedachtenwereld van een dertienjarige jongen zal in een geactualiseerde versie door ruim veertien acteurs worden opgevoerd, onder steund door een even groot, ambulant orkest in wisselen de samenstelling. Dit stuk zal in principe op 2 december 1993 in de Leidse Schouw burg in première gaan. .Afge zien de vijf tot tien inspeel- voorstellingen denk ik aan vijftig voorstellingen", aldus De Groot. De geselecteerde podium kunstenaars en musici zullen deelnemen aan workshops, masterclasses, trainingen en diverse vormen van bijscho ling. „Het behoort tot de mo gelijkheden om audition- classes te volgen in New York en Londen. Podiumervaring is van levensbelang. Ze moe ten leren zich tijdens een au ditie in drie tot zes minuten te bewijzen", zegt De Groot. Verwacht wordt dat vijftig procent van de deelnemers na afloop elders een baan vindt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17