Hypotheekrente sterk verlaagd. Leiden spaarzaam met eredoctoraten 'Ochtendgymnastiek kan iedereen gebruiken' Het Gesprek van de Dag lijfsbehoud nutsspaarbank s graag gedaan Dienstverlening voor doodrijden echtpaar Buurthuis restaurant DINSDAG 19 JANUAR11993 De Massage Gevoel van een ledenpop „Zo, laat u uw voeten maar op het kussen rusten. Dat is lekker ontspannend." Tja, daar lig ik dan. Op een massagetafel er gens in Alphen aan den Rijn, in een eengezinswoning in een ge wone straat. Als het goed is, word ik straks gepijit door Julia Simon, een Indische dame van, ik schat, zo'n jaar of vijfenvijftig. Het is een vorm van massage die niet met lichaamskracht werkt maar met bewegingen waardoor de zenuwcentra ont spannen raken. Julia smeert haar handen in met welrieken de massage-olie. Ik moet mijn armen naast mijn lichaam leg gen, slapjes, met de witte visse- buik naar boven, als u begrijpt wat ik bedoel. En plotseling voel ik een paar zachte handen in mijn nek. Heerlijk, heerlijk, die roterende bewegingen. Mijn wangen worden slap als lege kruikezakken, ik ontspan, ik ontspan. Dan dalen de handen af naar mijn rug en mijn rugge- wervels. Dit mag natuurlijk niet erotisch zijn, maar als ik eerlijk ben, en dat ben ik, kan ik toch niet ontkennen dat er zich zeke re tintelingen aankondigen. Julia zegt dat dat een heel na tuurlijk iets is. „Je voelt toch in eens een paar vreemde handen op je lichaam. Maar ik zeg mijn klanten vooraf dat dit geen ero tische massage is. Als ze zo'n soort behandeling willen, moe ten ze echt naar iemand anders gaan". Op de achtergrond luiert een Krontjongmuziekje. Julia pakt mijn voeten beet met haar han den en gaat langzaam maar ze ker omhoog naar mijn boven benen. En dat dan een paar keer achter elkaar, uiterst zacht en delicaat. Wat een ontspan nend gevoel! „Zo", zegt ze, „voel je het al een beetje? Ik merk dat je wat losser wordt." Wat heet los! Ik heb even het gevoel of ik een ledenpop ben waarmee ze alles kunnen doen. Een pop met in zijn hoofd van dat zaagsel waarin men heerlij ke geschenken neervlijt en geen nare gedachten over oorlogen, prestatiedrang en andere we reldse zaken. Julia is gekleed in een eenvoudi ge witte broek en bloes. Ze is vrij tenger, maar haar handen hebben een wonderbare kracht. Na de behandeling lijkt het wel alsof ze als een beeldhouwster uit klei een nieuw mens^van-fnij heeft gevormd. Terwijl ik enigszins schutterig mijn kleren weer aantrek - wat zijn mannen toch lullig - vraagt ze of het mij is bevallen. Ja hoor, zeg ik zui nigjes. Want ik bedoel eigenlijk: nou en of! En dan loop ik weer in een ge wone straat in Alphen aan den Rijn. Er staat veel wind. Dorre bladeren raken vast in korzelige hagen. Maar voor de rest zit al les vandaag mee. Ik sta nog maar net bij de halte of de gele NZH-bus komt er al aan. Nadat ik heb plaatsgenomen op een van de banken, voel ik mij lang zaam een koning worden die op een baldalcijntje de stad wordt rondgedragen. Die Julia. Zou haar man Romeo heten? CEES VAN HOORE Lijfsbehoud is een serie over het in vorm houden van het li chaam in de wintermaanden. Dit was de laatste aflevering. Tijdens het ontbijt bleef je er naar luisteren zonder veel meer te bewegen dan je kaakspieren. Het duurde een half uur en het pianospel op de achtergrond was eigenlijk behoorlijk onbe nullig. Je kon je niet voorstellep dat hele volksstammen op dat ogenblik oefeningen deden die de presentator voorschreef: 'en naar links en weer terug en naar rechts en weer terug'. De ochtendgymnastiek onder leiding van Ab Gaubitz met Arie Snoek aan de piano is al heel erg lang verleden tijd. Het werd opgevolgd door NOS Sportief, dat ochtendgymnastiek in een modern jasje was, ook wel aero bics genoemd. Ook dat is nu verdwenen, omdat te weinig mensen rond een uur of negen op radio vijf hadden afgestemd. Gesneuveld door de gesel van de luistercijfers. Maar er zijn mensen die dat niet pikken. Zij betalen behalve kijk- ook luistergeld en willen daarvoor bewegen. Een hele lobby werd in gang gezet. Zo'n 1500 ochtendgymnasiasten richtten zich tot de NOS. De Nederlandse Hartstichting, Lan delijke Huisartsen Vereniging, Conisumentenbond en de Sportfederatie sloten zich bij dit protest aan. En tot slot, niet on belangrijk, werden ook Tweede- Kamerleden benaderd. „Ik sta er vierkant achter", zegt mevrouw C. Benes (75) uit Lei den. Zij geeft nog steeds gym nastiek aan de bejaarde inwo ners van verzorgingstehuis Hui ze Salem in Katwijk. „Ik ben 52 jaar fysiotherapeut geweest, waarvan 30 jaar in Katwijk, en kan dus beamen dat bewegen zeker voor oudere mensen zeer goed is". Zij geeft nu één keer per week een half uurtje gym vrouw Benes rond de 25. „Je hebt natuurlijk op die leeftijd vaker te maken met zieken dan normaal. En dan heb ik vooral dames op les. De heren zijn een beetje lui. Bovendien heb ik het gevoel dat mannen de gymnas tiek een beetje mal vinden. An deren kunnen je zo zien bewe gen en dat is een beetje bene den hun waardigheid. In hun eigen kamer zouden zij mis schien wel meedoen". Volgens 'zendercoördinator' Jan Haasbroek maakt een gymnas- tiekprogramma pas kans op te rugkeer wanneer ongeveer 122.000 luisteraars hierop af stemmen. De laatste uitzendin gen van NOS Sportief trok on geveer 24.000 liefhebbers en dat zijn er veel te weinig. „Vind je het gek", zegt de Leidse fysio therapeute I. Avis, „om 9.00 uur krijg je ook geen bejaarden aan het bewegen. Dat is veel te vroeg." Avis geeft gymnastiek aan bewoners van het Leidse verzorgingshuis Robijnzichten begint nooit vóór 9.30 uur. „Wij zijn ook wel eens om 9.00 uur begonnen, maar dat vormde voor veel bejaarden een strui kelblok. Die mensen hebben veel langer nodig om zich te wassen en aan te kleden. Een veel beter tijdstip voor de radio lijkt mij dan ook 10.00 uur." Een andere manier om de 122.000 luisteraars te halen, is volgens Avis door het program ma meer bekendheid te geven. „Ik wist niet eens dat er weer een gymnastiekprogramma op de radio is geweest, omdat ik nooit luister naar radio 5. Be jaardentehuizen zouden hierop dus attent moeten worden ge maakt". MEINDERT VAN DER KAAU te de radio zo hard. Maar goed, dat programma is verleden tijd. De tijden veranderen en dat geeft niet, maar ik vind wel dat alle leeftijden aan bod moeten komen." Het opkomstpercentage bij Huize Salem ligt volgens me Mevrouw C. Benes: „Ik vind het jammer dat op televisie alleen maar sport voor jongeren wordt uitgezonden nastiek, maar voor veel mensen zou het goed zijn wanneer dat wat vaker gebeurde. Mevrouw Benes heeft hoogbe jaarde klanten van wie zij weet dat zij bij bepaalde aerobicpro gramma's die op de Duitse en Engelse tv zijn, nog proberen mee te doen. „Ik vind het jam mer dat op televisie alleen maar sport voor jongeren wordt uit gezonden. Die jonge mensen hebben genoeg gelegenheid om te sporten. Voor ouderen wordt helemaal niets gedaan, terwijl het nu toch het jaar van de ou dere is." Het programma van Ab Glau- bitz en Arie Snoek vond zij prachtig om naar te luisteren. „Ik heb zelf ook meegedaan. Ik kon altijd horen dat mijn buur man ook elke dag meedeed. Of hij dan zo zuchtte? Nee, hij zet Voor uw hypotheek bent u bij de Nutsspaar bank aan het juiste adres. Vooral nu, want voor alle hypotheekvormen met een rentevaste periode van 1, 7 of 10 jaar heeft de Nutsspaarbank de rente verlaagd met maar liefst 0,7%.' Voor alle hypotheekvormen met een rentevaste periode van 5 jaar of met Ideaalrente is de rente ver laagd met 0,5%. Daarnaast profiteert u natuurlijk van alle andere voordelen die de Nutsspaarbank u biedt: kennis van de plaatselijke woningmarkt, een snelle behandeling van uw aanvraag en een breed scala aan hypotheekvormen. Kortom, iedereen is verzekerd van maatwerk Wilt u snel weten of u uw hypotheek rond kunt krijgen? Met de Nuts Hypotheek Service weet u 't binnen 48 uur. Loop even binnen bij één van onze kantoren. Of bel voor informatie gratis Telebank: 06-0331. Op werkdagen bereikbaar van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. obelprijswinnaar prof. dr. HA Lorentz kreeg een eredoc toraat van de Leidse universiteit. Winston Churchill ook, evenals de koninginnen Wilhelmina en Juliana, dichter Victor van Vriesland en in recenter jaren VN-secretaris- generaal J. Perez de Cuellar. Ze horen daarmee tot de uit verkorenen, want Leiden is spaarzaam met eredoctora ten, de enige onderscheiding die een universiteit kan uit delen. Sinds 1876 zijn er maar 104 toegekend, gemiddeld minder dan één per jaar. De laatste in 1990. Scènes zoals die zich afgelopen zaterdag voordeden in Utrecht waar prof. dr. P. Vroon en dr. A. Klukhuhn hun 'doctorsbul' de monstratief weggaven lijken dan ook niet besteed aan de Leidse praktijk. Klukhuhn en Vroon ageerden tegen het verle nen van een eredoctoraat aan superkruidenier Albert Heijn door universiteit Nijenrode. Volgens hen heeft Heijn de fel begeerde titel 'gekocht' door een half miljoen te betalen voor de instelling van een leerstoel distributiekunde aan Nijenrode. Hun actie tegen de teloorgang van onderwijs en eredoctoraten vond tot nu toe overigens maar wéinig weerklank. Leiden hanteert sinds 1974 strakke richtlijnen voor het toe kennen van eredoctoraten. Zo moeten kandidaten een aan toonbare band hebben met de universiteit. Wetenschappelijke prestaties wegen zwaar, waarbij er een voorkeur is voor kandi daten die om uiteenlopende re denen niet gepromoveerd zijn. De eredoctoraten worden bo- Luchtvaartschool in Hoofddorp HOOFDDORP ESTELLA HEESEN In 1995 gaat het Nederlands Luchtvaart College (NLC) in Hoofddorp open. Naar ver wachting 1400 studenten zullen er een op de lucht vaart gerichte middelbare beroepsopleiding volgen. Vanmiddag is in het raadhuis in Hoofddorp het startsein gegeven voor het NLC. Het opleidingsprogramma is afgestemd op de behoefte die in de luchtvaartwereld bestaat aan speciaal opgelei de krachten. Op het NLC zul len vier studierichtingen te volgen zijn: luchtvaartlogis- tiek, vliegtuigbouwkunde, vliegtuigonderhoudstechniek en luchtvaartdienstverlening (opleidingen voor cabineper soneel). vendien bij voorkeur alleen uit gereikt bij lustrumvieringen van de universiteit. In 1975, toen de universiteit vier eeuwen be stond, werden dan ook maar liefst veertien eredoctoraten uit gereikt. Mierzuinig Dat in Leiden een 'weldoener' een eredoctoraat krijgt lijkt on denkbaar, zegt ook prof. dr. R. Feenstra. De hoogleraar ro meins recht in ruste is bij uit stek deskundig op dit terrein. Hij heeft tien eredoctoraten, door buitenlandse universitei ten toegekend. Daarmee is hij in Leiden nu absoluut koploper. Alleen de inmiddels overleden sterrenkundige J.H. Oort was vaker onderscheiden. Feenstra was in het verleden ook betrok ken bij het toekennen van ere doctoraten. „Leiden is mierzui nig", zegt hij zelf. De Utrechtse vrees voor inflatie van het ere doctoraat lijkt hem wat over trokken. Hij relativeert dat ook. Uitein delijk is het eredoctoraat ook de enige manier voor een universi teit om een gebaar te maken. Ieder land heeft daarbij eigen tradities. Zo is het nogal eens gewoonte bezoekende staats hoofden zo te eren. In Duits land en Amerika kunnen gulle gevers wèl op een eredoctoraat rekenen en maakt Oxford goede sier met het onderscheiden van kunstenaars, zoals bijvoorbeeld ballerina Margot Fonteyn. De Hollandse zuinigheid van Leiden steekt daar karig bij af. De meeste Leidse eredoctors kregen de onderscheiding voor hun wetenschappelijke presta ties. Het aantal staatshoofden, politici oï kunstenaars dat de eretitel kreeg, is op de vingers van twee handen te tellen. Vic tor van Vriesland viel bijvoor beeld in de prijzen toen de in ternationale schrijvers-vereni ging PEN in 1954 in Nederland confereerde. De koning van Noorwegen en Zweden in 1894. Churchill kreeg het eredocto raat na de bevrijding. Maar de Amerikaanse president Bush kreeg bij zijn bezoek aan Leiden geen eredoctoraat. Uitzondering Een recente uitzondering lijkt de onderscheiding van VN se cretaris-generaal Perez-de Cuel lar in 1988. Maar ook in zijn ge val wordt door woordvoerder J. van Vliet direct gewezen op zijn wetenschappelijke verdiensten. Hij schreef namelijk ooit een standaardwerk over internatio nale betrekkingen in Zuid-Ame- rika. „Maar dat hij secretaris generaal was, zal niet tegen hem gepleit hebben", geeft Van Vliet toe. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 39-jarige automo bilist uit Sassenheim veroor deeld tot 240 uur dienstverle ning en zes maanden voor waardelijke celstraf. De man raakt ook vijf jaar zijn rijbewijs kwijt. De Sassenheimer ver oorzaakte in de nacht van 10 op 11 september vorig jaar op de rijksweg A4 in Haarlem mermeer een ongeval, waarbij een echtpaar uit Amsterdam om het leven kwam. De auto mobilist verkeerde onder in vloed van alcohol. Het ongeluk gebeurde door dat er vanwege wegwerkzaam heden een file was ontstaan. De Sassenheimer zag de file over het hoofd en botste met hoge snelheid op de auto van de slachtoffers, die beiden 64 jaar oud waren. De wagen van het echtpaar vloog in brand. Officier van justitie, mr. S.M.L. Spoor, eiste twee weken geleden zestien maanden cel straf tegen de automobilist, waarvan vier maanden voor waardelijk en tweeënhalf jaar ontzegging van de rijbevoeg- heid. De rechtbank heeft die eis echter niet gevolgd. Bewoners van de Slaaghwijk kunnen voortaan iedere woens dagavond warm eten in buurt huis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Voor ongeveer zes gulden wordt voor maximaal vijftien mensen een maaltijd ge serveerd. Wie aan het diner wil deelnemen moet zich een dag tevoren opgeven in het buurt huis. Volgens coördinator H. van Leeuwen van Op Eigen Wieken is het project specifiek bedoeld voor.de ouderen in de wijk, 'al kunnen anderen er ook gebruik van maken.' Op het menu staat gewone Hollandse kost. Prof. Feenstra moet om die redenering toch een beetje la chen. „Ik denk toch niet dat hij dat eredoctoraat had gehad als hij géén secretaris-generaal was geweest. En, ach dat tumult ver oorzaakt door twee medewer kers van de Utrechtse universi teit. Het was toch Utrecht dat indertijd een eredoctoraat toe kende aan Winnie Mandela? Ik vermoed dat ze daar nu ook an ders over zouden denken". AGENDA Secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Perez de Cuellar, was in 1988 een van de geluksvo gels die een Leids eredoctoraat kreeg. foto loek zuiderduin WOENSDAG 20 JANUARI Leiden Damtoernooi voor basisscholen in de aula van de Rembrandt Scholenge meenschap, Noachstraat 2, vanaf 13.30 uur. Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatie- en praatavond van de Borstvoedingsgroep Leiden, Marnix- straat 109, aanvang 20.00 uur. Lezing door prof. D. van Arkel, over de sociale geschiedenis van het anti semitisme, bovenzaal van de synago ge, hoek Levendaal/Korevaarstraat, aanvang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Jules Deelder in 'Deelder denkt De Rank. aanvang 20.15 uur Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15