Tientallen banen weg bij Verto Leiderdorp Centrum '45 aast op Jelgersmakliniek Kamers van Koophandel tegen aanleg Bentwoud Regio Leiden Uitbreiding Houtkamp houdt gemoederen bezig Tweetalig onderwijs bij Rijnlands Oegstgeest Tweehonderd bomen bij spoorwegtunnel Export bloembollen vorig jaar afgenomen Bezwaren tegen opknapbeurt Van Poelgeestlaan ongegrond DINSDAG 19 JANUAR11993 CAROLINE VAN OVERBEEKE Cursus voor vrouwen voorschoten» Opkomen voor je eigen mening en we der daarbij de belangen van anderen uit het oog te verliezen. Conflicten leren oplossen op een manier die aanvaardbaar is voor alle betrokkenen. Dat zijn enkele van de punten die orde komen tijdens de Voorschotense cursus voor vrouwen: 'Be ter omgaan met jezelf en anderen'. Het doel van de cursus is in zicht te krijgen in het eigen functioneren en vaardigheden te le ren waardoor de omgang met anderen verbetert. De eerste bij eenkomst is op maandag 25 januari om 20.00 uur in het Kultu- reel Centrum in Voorschoten. Er is plaats voor twaalf cursisten. Voor informatie en inschrijving bellen met Margo van Biezen: 01751 - 13329. Lezing voor huisvrouwen leiderdorp» Ed ten Hooven, secretaris van de Oudheidkamer Leiderdorp, spreekt donderdag vanaf 14.00 uur aan het Van Alp- henplein 7 over de geschiedenis van deze gemeente. De lezing is een initiatief van de de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen (NWH). Niet-leden van de NWH betalen 2,50 voor de bij eenkomst. leiderdorp uesbeth 8uitink Na vier jaar discussiëren is er nog altijd geen beslissing geno men over de uitbreiding van het Leiderdorpse park de Hout kamp. Hoewel de raadscom missie ruimtelijke ordening ruim een jaar geleden al een uitbreidingsplatigoedkeurde, heeft ze gisteravond opnieuw een definitieWHèslissing uitge steld. De uitbreiding van het park moet het gezicht bepalen van 'het nieuwe centrum van Leiderdorp'. De Houtkamp moet een eve nementenplein op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan krijgen, sprak de commissie eind 1991 uit. Winkelcentrum de Santhorst krijgt een face-lift. Het veldje op de hoek van de Merelstraat en de Laan van Ou derzorg zou kunnen worden be bouwd en ook aan de kop de flats zou extra bebouwing kunnen komen. Het verkeer over de Laan van Ouderzorg zou dan wel moeten omrijden. Gisteravond wilde D66-wet- houder H. Veldstra de goedkeu ring van de commissie om de uitbreiding van de Houtkamp in deelplannen te bespreken. Haar partijgenoot E. Grootaarts eiste echter dat ze eerst een 'totaal plan' maakt en dat voorlegt aan de gemeenteraad. Na een lang debat wilde Veldstra alleen toe zeggen dat B en W zich nog zul len beraden over de vraag of het totaalplan in de gemeenteraad komt. Naar verwachting komt er aan het eind van dit jaar of begin 1994 duidelijkheid over de toekomst van de Houtkamp. Bij Verto in Leiderdorp verdwijnen ten minste 35 arbeidsplaatsen. F N -y' y foto henk bouwman Het Rijnlands Lyceum in Oegst geest begint volgend jaar met riing voor tweetalig on derwijs. De leerlingen die hier voor in aanmerlang komen, krijgen twee tot drie uur per week extra lessen engels van Engelstalige docenten. Met de introductie van deze onderwijs vorm wil de school inspelen op de vraag naar meer internatio naal gericht onderwijs. Het Rijnlands heeft weliswaar twee internationale afdelingen, maar die zijn niet toegankelijk voor kinderen met een puur Neder landse achtergrond. Het minis terie van onderwijs staat dat niet toe. Volgens conrector H. Luyen- dijk zijn er echter veel ouders in Oegstgeest en omgeving die in ternationaal georiënteerd on derwijs voor hun kinderen wil- len. „Bovendien sluit de nieuwe onderwijsvorm aan op de in voering van de basisvorming. Daar ligt het accent op versterkt onderwijs in de moderne vreemde talen en de communi catieve vaardigheden," zegt conrector H. Luyendijk. Ervaring Bij de invoering van deze on derwijsvorm maakt het Rijn lands Lyceum Oegstgeest ge bruik van de ervaring en de do centen van zijn internationale Afdelingen (International Stream en International Bacca laureaat). Het Rijnlands is niet de eerste school in Nederland die tweetalig onderwijs gaat verzorgen. Er wordt al mee ge werkt op scholen in Rotterdam en Hilversum. Het enige ver schil is dat op deze scholen leerlingen meteen vanaf de brugklas voor de tweetalige klas kunnen kiezen. De school in Oegstgeest wil hiermee wachten tot het tweede jaar. Naast de keuze voor HA- VO/Atheneum, Atheneum of Gymnasium wordt het dan na het brugjaar pas mogelijk om verder te gaan in de tweetalige klas. Aan de plaatsing in de tweetalige klas gaat een selec tieprocedure vooraf, waarbij zo wel ouders als de kinderen be trokken zijn. Alleen de beste brugklasleerlingen komen er voor in aanmerking. Ook wordt nagegaan of de kinderen zelf graag willen, of het niet alleen een idee is van de ouders. Uitwisseling Uitwisseling met leerlingen uit andere landen vormt een vast onderdeel van het jaarprogram ma. Het ministerie van onder wijs staat deze vorm van onder wijs wel toe, maar maar trekt er geen extra geld voor uit. Daar om wordt van de ouders voor deze onderwijsvorm jaarlijks een extra bijdrage van ongeveer duizend gulden gevraagd. voorschoten» Er worden in totaal ongeveer tweehonderd bomen geplant rond de nieuwe tunnel bij het NS-station in Voorscho ten. De afdeling groenvoor ziening van de gemeente Voorschoten heeft gekozen voor de aanplant van eiken, essen, linden en platanen. 'Verder worden struikgewas en klimop gebruikt om de tunnelbak té camoufleren. In mei vorig jaar sneuvel den ongeveer twintig grotp bomen voor de voorberei dingswerkzaamheden voor de tunnel, zoals de aanleg van een omleidingsweg. De opschudding die hierover met name bij de Voorscho tense PvdA-fractie ontstond, werd door het hoofd van de afdeling groenvoorziening van de gemeente C. ?uijs destijds 'overdreven' ge noemd, omdat er veel meer bomen zouden terugkomen dan er waren gekapt. Bij kabelfabrikant Verto verdwijnen de komende maan den 107 arbeidsplaatsen, waarvan naar verwachting ette lijke tientallen bij de vestiging in Leiderdorp. Volgens di recteur Y. Dekeyser zijn gedwongen ontslagen onvermij delijk. Hoeveel dat er zijn en waar ze precies vallen is nog niet bepaald. Hij verwacht dat de reorganisatieplannen volgende maand nader zijn ingevuld. Ridderkerk werkzame staf wordt verdeeld over Dongen en Leiderdorp. In Leiderdorp blij ven uiteindelijk 60 tot 65 men sen werken en in Dongen 75 tot 80. Voor de vestiging in Katwijk heeft een en ander geen gevol gen. Ook al door de instroom van personeel uit Ridderkerk, kan het aantal arbeidsplaatsen dat in Leiderdorp wordt geschrapt hoger dan 35 tot 40 uitvallen. Dekeyser: „Maar we sluiten ook niet uit dat er nog mensen uit Leiderdorp naar Dongen gaan. We hebben alleen nog maar een rudolf kleun De staalkabeldivisie van Verto heeft nu nog produktievestigin- gen in Leiderdorp en het Bra bantse Dongen met elk zo'n 100 werknemers. In Ridderkerk zijn de directie- en verkoopafdelin gen gevestigd. Daar werken 50 mensen. De nu bekendgewor- den plannen voorzien er in dat Ridderkerk wordt gesloten en dat de andere twee vestigingen een grotere zelfstandigheid krij gen en tegelijk worden afge slankt Een deel van de nu in beeld van de functies die over blijven per vestiging en niet wie er worden ontslagen". De ondernemingsraden en het personeel zijn vorige week al op de hoogte gesteld van de reorganisatieplannen. De vak bonden gaan onderhandelen over een sociaal plan. C. Kiburg van de FNV hoopt dat de onder handelingen nog deze maand worden afgerond. Dan is vol gens haar ook bekend hoeveel ontslagen er vallen. Met de on dernemingsraden is afgespro ken dat ze zich,pas uitspreken over de reorganisatie als er een sociaal plan is. Volgens Kiburg biedt de herstructurering Verto wel goede mogelijkheden om te overleven. Een woordvoerder van de ondernemingsraad wil nog geen commentaar geven op de plannen. Verto lijdt al enige jaren forse verliezen. In 1990 liep dat op tot 15,7 miljoen. In 1991 was er wat herstel en daalden de verliezen tot 5,8 miljoen. Maar in 1992 zou het verlies weer op tien mil joen gulden zijn uitgekomen. De touw- en kabelfabrikant, bij het hele concern werken nu 900 mensen, kampt met een terug lopende markt. Ook de ontwik keling van de valuta zorgt voor tegenwind. Verandering in de marktsituatie wordt niet ver wacht. Sinds 1991 wordt er ge reorganiseerd. Zo werd vorig jaar bekend dat enige tientallen werknemers uit Leiderdorp naar Dongen zouden worden verplaatst. Inmiddels wordt ook gezocht naar nieuwe financiers om de vermogenspositie te versterken. Directeur Dekeyser verwacht dat daar volgende maand ook meer duidelijkheid over zal zijn. Hoe de deelname van die finan ciers eruit gaat zien wil hij nog niet zeggen. Maar hij sluit geen enkele mogelijkheid uit, ook niet. lisse De export van bloembollen is in de tweede helft van 1992 fors gedaald. Vooral Amerika en Frankrijk namen minder bollen af. Alleen de export naar Japan nam toe. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van het Produktschap voor Siergewassen (PVS). De hoeveelheid aan het buitenland verkochte bollen nam van juni tot november met drie procent af. Door koersschommelingen viel de strop voor de exporteurs nog groter uit. Ze verdienden over deze periode zes procent minder dan dezelfde periode het jaar ervoor. Het enige lichtpuntje bestaat uit de ex port naar Japan. Dat land nam voor 41,6 miljoen gulden 174 miljoen bloembollen af. Dat was zestien procent meer dan in de eerste helft van 1992. De export naar Duitsland kende een omzetdaling met 7 procent. De oosterburen na men 850 miljoen stuks af, een afname met 10 procent. Naar de Verenigde Staten werd voor bijna 120 miljoen gulden geëxporteerd, wat een daling met 14 procent betekent. Frankrijk importeerde voor bijna 68 miljoen gulden aan bollen, een daling met 13 pro cent. Naar Italië daalde de ex port met 1 procent tot ruim 100 miljoen gulden. Opvang vluchtelingen met trauma's in Oegstgeest Vervolg van voorpagina caroune van overbeeke Centrum '45 heeft infniddels aan het Oegstgeester gemeente bestuur gevraagd of de getrau matiseerde asielzoekers kunnen worden gehuisvest en behan deld in de Oude Jelgersmakli niek. Voor dit monumentale pand aan de Rhijngeesterstraat- weg is nog geen bestemming gevonden. Het gaat voor het Oegstgeester Centrum '45 om hulpverlening aan een totaal nieuwe doel groep. De kliniek houdt zich nu in hoofdzaak bezig met de be handeling van mensen die trauma's hebben overgehouden aan de Tweede Wereldoorlog. Met de behandeling van politie ke vluchtelingen heeft het cen trum nog geen ervaring. In eerste instantie denkt di recteur J.N. Schreuder aan de opvang en behandeling van 32 vluchtelingen. „Voor dit aantal hebben we een aanvraag inge diend." Op dit moment vangt Psychiatrisch Ziekenhuis Wolfheze als enige kliniek in Nederland een aantal Vietna mese vluchtelingen op die ern stige problemen hebben met hun verleden. De Oegstgeester kliniek wil, als ze de vluchtelin gen inderdaad krijgt toegewe zen van het ministerie, gaan sa menwerken met het psychia trisch ziekenhuis in Wolfheze. digheid in huis voor de behan deling van de politieke vluchte lingen. „Er gaan wel enkele ja ren van voorbereiding aan voor af. Het gaat om hulpverlening van in Nederland verblijvende vluchtelingen die een aanvraag hebben ingediend om zich hier permanent te vestigen. Deze mensen hebben in het land van herkomst ervaringen opgedaan die tot trauma's leiden." Mishandeld „Wij behandelen nu in ons cen trum veel mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog verzet hebben geboden. Ook in het ge val van vluchtelingen gaat het om mensen die zich in hun ei gen land heben verzet tegen het regime: ze zijn gevangen gezet, mishandeld of op een andere manier vervolgd. Dat kan leiden tot trauma's", aldus Schreuder. Het Centrum heeft geen plaats voor de vluchtelingen in het eigen onderkomen aan de Rijnzichtweg. Schreuder denkt nu aan de oude Jelgersmakli niek omdat dit oude pand vlak bij het Centrum staat. „Maar we zijn ons nog aan het oriënteren. De Jelgersmakliniek is natuur lijk wel wat groot. De gemeente heeft ons toegezegd in elk geval medewerking te willen verle nen." Onduidelijk nog is wat de gemeentelijke plannen zijn met de 'Jel': het gemeentebestuur praat nog over de mogelijke huisvesting van gemeente-amb tenaren in net oude pand. Daar over is nog geen besluit geval len. Het Centrum '45 heeft nu bij na honderd werknemers in dienst. Schreuder denkt dat er mogelijk nog enige extra men sen voor de opvang en behan deling van de vluchtelingen no dig zijn. Maar daarop wil hij nog niet vooruit lopen. Volgens Schreuder heeft WVC grote haast met het project voor de opvang van getraumatiseerde vluchtelingen. „Het ministerie van WVC wil er werk van maken gezien de vele vragen om hulp verlening. Misschien kunnen we daardoor over een half jaar al met onze behandeling begin nen." regio/zoeterwoude De Kamers van Koophandel in deze regio vinden dat dé over heid de handel en industrie in het Groene Hart zo min moge lijk voor de voeten moet lopen. Daarom wijzen zij ook de even tuele aanleg vari het Bentwoud ten zuiden van de rijksweg Gouda-Den Haag af. Dit Bent woud, een flink bos, zou onder meer op Zoeterwoudse grond komen te staan. Dit woud zou ten koste gaan van de door de Kamers ge wenste uitbreiding van het transport- en distributiecen trum aan de Bredeweg bij Bleis- wijk. Agrariërs in Hazerswoude, Boskoop en Waddinxveen plei ten juist v een deel zuiden. De plannen van de provincie Zuid-Holland om het Groene Hart open te houden gaan te ver, zo vinden de Kamers van Koophandel voor Rijnland, Midden-Holland en Zuid-Hol land zuid. De provincie biedt volgens de Kamers te weinig ruimte voor bedrijven en wo ningbouw. Doordat er de ko mende jaren slechts mondjes maat ruimte beschikbaar komt voor bedrijven en woningen, loopt de economie gevaar. In het streekplan voor de ko mende twaalf jaar heeft de pro vincie 170 hectare nieuw bedrij venterrein aangewezen voor het Zuidhollandse deel van het Groene Hart. Volgens de Ka mers van Koophandel is er ech ter behoefte aan niet minder dan 300 hectare. Bedrijventer reinen die de provincie pas tus sen 2005 en 2015 in gebruik wil nemen, moeten daarom naar het oordeel van de Kamers eer der beschikbaar komen. In de Rijnstreek willen de Ka mers van Koophandel in de ko mende twaalf jaar tachtig hecta re extra bedrijventerrein aanleg gen. Van die nieuwe terreinen moet de helft, veertig hectare, in de Alphense Gnephoek komen. Twintig hectare bedrijventer rein willen de Kamers in Roelo- farendsveen gerealiseerd zien. Centrum '45 heeft de Oegstgeester Jelgersmakliniek op het oog voor de opvang en behandeling van asiel zoekers met psychische problemen. archieffoto hielco kuipers De bezwaren van Riet Dekkers en G. Bout over de herirtrichting van de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp zijn door de com missie 'beroep en bezwaar' on gegrond verklaard. De werk zaamheden in de straat gaan gewoon door. Volgens de twee bezwaarmakers zouv de ge meente fouten hebben gemaakt tijdens de inspraakprocedure. Zo zou de keus voor de variant met de schuine parkeerhavens en een groenstrook al hebben vastgelegen vóór de inspraak avond van november. Volgens de commissie 'be roep en bezwaar' hebben B en W wel degelijk zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de Van Poelgeest laanbewoners. In tegenstelling tot de eerste keer, is de inspraak dit keer naar behoren verlopen, zo vindt de commissie. Het was de tweede keer dat Dekkers en Bout bezwaar maakten bij de gemeente tegen de gevolgde inspraakprocedure. De vorige keer hadden zij meer succes. De commissie beroep en bezwaar vond toen dat be woners opnieuw de gelegenheid moesten krijgen om hun me ning te geven over de herinrich tingvan de straat. Dekkers geeft haar strijd nog niet op. Zij zegt: „Ze zijn nog niet van mij af. Gaat het niet goedschiks, dan maar op een andere manier." Ze overweegt naar de Raad van State te stap pen. Bij de gemeente Leiderdorp ligt overigens nog ander een be zwaarschrift van Dekkers over de herinrichting van de Van Poelgeestlaan. Zij geeft daarin aan boos te zijn over de parke rende auto's die met hun felle lichten haar huis binnenschij- nen. Volgens een woordvoerster van de gemeente Leiderdorp moeten B en W dit bezwaar schrift nog in behandeling ne- Als de gemeente de parkeer plaatsen niet verandert, zal Dekkers een groot scherm voor haar huis op de weg neerzetten. Dat scherm moet voorkomen dat autojnobilisten rrtet hun lichten in haar huis schijnen. „Er zijn mensen die mij hebben toegezegd te helpen", merkt zij op. „De gemeente en de politie zijn al op de hoogte.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14