'Agathakerk op monumentenlijst' Kerk Samenleving Ijstijden (2) 'Orthodoxe Kerken moeten zelf Oost-Europa bekeren' Witte Huis weer open voor Raad van Kerken 'Internationale gemeenschap begeleidt spel oorlogsmisdadigers' DINSDAG 19 JANUAR11993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS HET WEER ROB GROENLAND In de column van gisteren heb ik al even stilgestaan bij de ijstijden en bij het onderzoek dat in Nederland naar dit verschijnsel wordt gedaan. Het blijkt dat de huidige ijskap pen op Antartica ons zeer veel in formatie over de ijstijd kunnen ge- ven. De boringen in het ijs geven een beeld van het verleden tot 160 duizend jaar terug. Vooral de lucht belletjes in het ijs zijn erg interes sant. De hoeveelheden en soort stof in zo'n luchtbelletje zijn een uitstekende graadmeter voor het vulkanisme in die tijd. Geologen kunnen zelfs bepalen waar dit stof vandaan komt. In een diepe ijskern indeGroenlandse ijskap, die 1500 jaar teruggaat, zie je zelfs de uit barstingen van Pompei' precies te rug. Ook kun je de temperatuur be palen waarbij destijds de neerslag is gevallen. Via de luchtbellen is idertijd ook vastgesteld dat het C02 gehalte (kooldioxyde) in de lucht sinds de industriële revolutie sterk is toegenomen. Kooldioxyde in de atmosfeer heeft de eigen schap dat het de ingestraalde warmte absorbeert; daardoor wordt het warmer op aarde. Ondanks het feit dat de afgelo pen vijf extreem warme jaren nog binnen de statistische grens van normaal liggen, isde meest aanne melijke verwachting voor de ko mende 100 jaar dat het nog war mer gaat worden. Hierbij is te ver wachten dat tegen het jaar 2050 tien tot vijftien procent van de toe ristische ski-gebieden heeft moe ten afhaken. De opwarming in de komende 100 jaar geldt gemiddeld voor onze planeet. Als je lokaal gaat kijken, dan is de vewachting dat delen van Noord-Europa en de Noord-Atlantische Oceaan juist gaan afkoelen! Verder conclusies trekken is nog niet verstandig omdat we over de maan nog steeds meer weten dan over Groenland en Antartica. Wat ons weerbeeld in de afgelo pen weken betreft, zijn de extreem diepe depressies tussen IJsland en Schotland opvallend. Tien jaar ge leden werd bij een luchtdruk van 950 mb al gesproken van uitzon derlijk laag, terwijl nu deze norm naar 930 a 940 mb is gezakt. Morgen arriveert er opnieuw zo'n 'joekel' van een depressie ten noor den van de Hebriden met zware stormen in dat gebied. Ons land wordt echter voor een deel ge spaard door de vleugels van een groot en omvangrijk hogedrukge- bied boven de Middellandse Zee. Toch kan ditdruksysteem niet ver hinderen dat fronten ons gebied vanaf morgen bestrijken met af en toe regen en veel wind (soms stormachtig aan de kust). HET WEER IN EUROPA HEINZ BOES BUITENLAND KORT Japans huwelijk De christelijke huwelijks plechtigheid voor niet- christelijke paren mag niet ontaarden in een 'huwe lijksmarkt', waarschuwen de Japanse bisschoppen. In een pastoraal schrijven ei sen zij dat de opzichtige luxe waarmee zulke vierin gen vaak gepaard gaan, wordt beperkt. De bisschoppen verlan gen dat het normale paro chiewerk van een priester niet mag lijden onder de tijd die hij kwijt is aan de voorbereiding van de hu welijksviering van een niet- christelijk paar. Binnen de zeer kleine rooms-katholie- ke minderheid in Japan neemt de' kritiek toe op de populariteit Van de huwe lijksvieringen en de luxe die deze vieringen omringt. Priesters in Japan kregen in 1975 speciale toestem ming van het Vaticaan om ook huwelijken van niet- christenen te bevestigen. De bisschoppen wijzen er op dat niet-christenen uit sluitend in een rooms-ka- tholieke kerk kunnen trou wen, als zij eerst een cursus ter voorbereiding op het huwelijk hebben gevolgd. Voor de priesters biedt deze 'cursus een goede gelegen heid om het evangelie te verkondigen, onderstrepen de bisschoppen. Baghdad Het Vaticaan is ernstig be zorgd over de provocaties door Irak en over het harde militaire antwoord van de geallieerden. Geweld brengt nooit een definitieve oplos sing voor een conflict, zei directeur pater Federico Lombardi van Radio Vati caan in een reactie op de Amerikaanse aanval op een nucleaire installatie bij Bag hdad. De paus zal onvermoei baar eraan blijven herinne ren dat geweld nooit een definitieve oplossing brengt, ook als er niet naar zijn appèl wordt geluisterd. „Wij weigeren te geloven dat het respect voor het le ven, gevoel voor menselijk heid en medeleven met de slachtoffers machteloos zijn." Het Vaticaan ontkende maandag dat Irak de be middeling van paus Johan nes Paulus II had ingeroe pen bij het conflict tussen Baghdad en Washington. Doodstraf In tegenstelling tot de bis schoppen is een grote meerderheid van de rooms- katholieken in Brazilië voorstander van invoering van de doodstraf. Bijna driekwart van de roonis-ka- tholieken in Brazilië vindt dat de doodstraf in het strafrecht een plaats moet krijgen, zo blijkt uit een opiniepeiling van het dag blad 'O Estado de Sao Pau- lo'. De discussie over de in voering van de doodstraf is in Brazilië weer opgelaaid na twee gruwelijke moor den. Een meisje van vijf jaar oud werd op gruwelijke wij ze vermoord en een zeer populaire televisiester vond de dood tijdens wat werd genoemd een 'heksencere- monie'. Naar aanleiding van de vele felle reacties op deze moorden pleitte presi dent Itamar Franco, zelf te genstander van de doodstraf, voor een open debat over de kwestie. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries. G.P. Arnold (adjï, 'itte Singel J. 2311 BG REGIOKANTOREN G'achtweg 53a, 2161 H WOENSDAG 20 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.35 zon onder 17.02 Maan op 06.56 maan onder 14.56 Waterstanden Katwijk Hoogwater 1.28 en 13.48 Laag water 9.31 en 22.15 Weerrapporten 19jan7u Spekpater Van Straaten vierde tachtigste verjaardag in stilte BEROEPINGSWERK De orthodoxe kerken en niet de Rooms-Katholieke Kerk zullen Oost-Europa moeten bekeren. De Rooms-Katholieke Kerk is in Rusland, Roemenië, Bulgarije en Servië te klein om de inwo ners van die landen voor het christendom te kunnen winnen. Bovendien staan de orthodoxe kerken theologisch en qua kerk structuur zeer dicht bij de Rooms-Katholieke Kerk. Dat zegt 'spekpater' Weren- fried van Straaten, in 1947 op richter van Kerk in Nood/Oost- priesterhulp, die afgelopen zon dag zijn 80e verjaardag vierde. In 45 jaar heeft hij naar eigen schattingen ongeveer tweeën eenhalf miljard dollar ingeza meld voor de kerk in nood, eerst in het na-oorlogse Duitsland en later in Oost-Europa en andere delen van de wereld. Van Straaten, geboren in het Utrechtse dorp Mijdrecht, vier de zijn verjaardag in stilte in zijn woning in Königstein. In dit stadje bij Frankfurt is het hoofd kantoor van Kerk in Nood ge vestigd, dat veertien nationale afdelingen telt met ongeveer 700.000 begunstigers. In 1947 schreef Van Straaten in het kerstnummer van het tijdschrift van de abdij van Ton- gerlo in het artikel 'En er was voor hen geen plaats in de her berg' over de ellende van de 14 miljoen vluchtelingen en van huis en haard verjaagden in Duitsland. Dit artikel wordt be schouwd als het begin van de organisatie Kerk in Nood. Van Straaten begon na een reis naar Duitsland in Vlaande ren een inzamelingsactie voor dat land, waarbij hij kort na de oorlog heel wat weerstanden moest overwinnen. De Vlaamse boeren hadden geen geld, maar Van Straaten wist iets beters: ze hadden wel spek. De Duitsers leden honger. In die tijd kreeg hij in Vlaanderen de naam 'spekpater', die een soort "geu zennaam is geworden. In de jaren '50 ging het de Duitsers weer zo goed, dat Van Straaten de hulpverlening ver legde naar de communistische landen in Oost-Europa. Op ver zoek van paus Johannes XXIII begon Kerk in Nood zich in 1962 ook bezig te houden met de situatie in Latijns-Amerika. Daarna kwamen de andere we relddelen aan de beurt. Na de val van de Berlijnse Muur kwam het accent weer op de vroegere communistische landen van Oost-Europa te liggen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan Zee: J. Bei der te Loon op Zand; te Sommelsdijk: A.F. Kaars te Papendrecht; te Vrie- zenveen:M.B. Plette te Ede. Aangenomen: naar Hoogeveen: G.J. Wolters te Ameide-Tienhoven. Bedankt: voor Hillegom: G.A. de Weerd te Maasland; voor Buurmah sen: W. van den Hul te Oud-Loosd- recht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Woudenberg: drs. P.B. Koekkoek te Gameren-Zuilichem, die dit beroep heeft aangenomen; te Ga rijp: J. Groeneveltte Broek op Lange- dijk, die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen: naar Den Burg (Texel): F.J. Daane. kandidaat te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Berkenwoude.- A.J. Gunst te Tholen; voor Scherpenzeel: A.' Moerkerken te Gouda; voor Bent huizen: A.B. van der Heiden te Doe- tinchem; voor Terwolde-de Vecht: H. Paul te Hendrik Ido Ambacht. Reagan en Bush als te links be schouwd. Hoewel de Raad zich nooit over abortus heeft uitge sproken, achten de meeste lid kerken abortus onder bepaalde omstandigheden acceptabel. Verder hebben deze kerken veel kritiek geuit op het defensiebe leid van Reagan en Bush en vooral op de Golfoorlog. Beide republikeinse presiden ten hadden vooral goede con tacten met evangelische groe peringen. Voor de Amerikaanse Raad van Kerken, die onder Reagan en Bush geen voet tussen de deur van het Witte Huis kon krijgen, breken betere tijden aan. Op korte termijn heeft de nieuwe president Bill Clinton een ge sprek met de Raad. Dit heeft Vemon Jordan van Clintons overgangscomité gezegd tegen een delegatie van de Raad. De Raad van Kerken -werd door IKV-secretaris Faber somber terug uit Belgrado Het akkoord van Genève over Bosnië- Hercegovina, dat nog door het parle ment van Bosnisch-Servië moet worden goedgekeurd, is volgens IKV-secretaris Mient Jan Faber 'een zwart akkoord'. „Volkeren worden echt opgeofferd ter- wille van een schijnvrede. De internatio nale gemeenschap begeleidt het spel van twee oorlogsmisdadigers, de Servi sche leider Milosevic en de Kroatische leider Tudjman. Faber, die gisteren uiterst somber uit Belgrado terugkeerde, noemde 'Genève' een stap op weg naar aansluiting van de Kroaten in Bosnië bij Kroatië en van de Serviërs in die republiek bij Servië. De gevechten tegen de moslims in Bosnië, veruit de zwakste partij, zullen waar schijnlijk doorgaan. Bovendien komt de onafhankelijkheid van Macedonië steeds meer in gevaar en moet worden gevreesd voor het einde van een zelf standig Kosovo, dat reeds door de Ser viërs is bezet. Milosevic oefent grote druk uit op het zogenaamde parlement van Karadzic, de leider van de Serviërs in Bosnië, om het akkoord van Genève te aanvaarden. Als het 'vredesplan' van Vance en Owen wordt aanvaard, zal Milosevic als vrede sengel worden gevierd, terwijl in wezen het nationalisme en het fascisme in Ser vië worden versterkt. Het is dan boven dien uitgesloten dat Milosevic, de aan stichter van de oorlog, ooit nog als oor logsmisdadiger kan worden veroor deeld, zo vreest Faber. De oppositie in Servië is uiterst zwak doordat ze geen programma en ook geen wortels in de samenleving heeft. Tijdens een ronde-tafelconferentie over de toekorpst van de democratische be weging in Servië, die Faber de afgelopen dagen heeft bijgewoond, bleek dat de oppositie nog steeds niet duidelijk durft te kiezen voor non-coöperatie, in de zin van 'dat je het vertikt met zo'n barbaars systeem samen te werken', zoals Faber het formuleerde. De oppositie vreest volledig te worden weggevaagd als het Westen militair 2 ingrijpen. In de huidige situatie laat Milosevic de oppositie nog toe. Zij is zonder enige macht en het doet zijn naam goed. Faber is zelf voorstander van gericht militair ingrijpen tegen spe cifieke doelen. door Jan Kruis Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegen: In de loop van vandaag en kele regen- of sneeuwbui en. Morgen bewolkt en pe rioden met regen, in het binnenland eerst nog sneeuw, 's Nachts eerst nog lichte vorst, maxima enkele graden boven nul. Zuid-Zweden: Vandaag mogelijk een bui maar ook opklaringen. ,ln de loop van morgen bewol king en perioden met re gen, voorafgegaan door sneeuw, 's Nachts lichte vorst. Maxima vandaag iets boven nul, morgen en kele graden hoger. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en winterse buien. Morgen bewolkt en af en toe re gen. Maxima eerst rond 3, morgen ongeveer 6 gra den. Britse Eilanden: Vandaag eerst opklaringen, in de loop van de dag in Ierland en Schotland re gen. Morgen meest bewolkt, buien of re gen en veel wind. Maxima van 6 in Schotland tot 12 graden in Ierland en Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Vandaag perioden met zon en droog. In de loop van morgen van het westen uit bewolking en af en toe wat regen. Maxi ma vandaag ongeveer 7, morgen enkele graden hoger. Duitsland: In het noorden wisselend bewolkt en een enkele bui, mogelijk met natte sneeuw. In Midden- en Zuid-Duitsland perioden met zon, maar plaatselijk ook mist. 's Nachts vooral in het zuiden plaatselijk lichte vorst. Maxima onge veer 7 graden. Madeira: Wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 21 graden. Marokkaanse westkust: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 18 graden. Tunesische kust: Overwegend zonnig, vooral op vandaag enkele wolkenvelden. Maxima v?n 17 graden. Frankrijk: Vandaag perioden met zon. Morgen be wolkt en m het noorden wat lichte re gen, in Zuid- en Midden-Frankrijk perio den met zon en droog. Maxima van 8 in het noorden tot 16 graden bij Nice. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en droog. Maxima rond 13 graden. Spanje: Op de Balearen, aan de Costa Brava en het uiterste noord westen wolkenvelden of mist. Langs de overige costa's en in het binnenland pe rioden met zon. Droog. Maxima 10 tot 14 graden, langs de costa's 15 tot 18 graden, 's Nachts in het binnenland plaatselijk iets onder nul. Portugal: Perioden met zon, maar m het noorden wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordkant van het Alpenmassief enkele wolkenvelden en vooral vandaag kans op lichte sneeuwval. De zuidkant van de Alpen zonnig en droog, maar in de dalen plaatselijk mist. Temperatuur in het noorden vandaag tijdelijk dalend naar -2 graden op 1500 meter, morgen vanuit het westen weer oplopende tem peraturen. In het zuiden temperatuur op 1500 meter ongeveer +3 graden. Italië: Droog, wolkenvelden, in de Dolomieten en Italiaanse Alpen Appenijnen meest zonnig. In de Po-vlakte gebieden met hardnekkige mist. Middagtemperatuur m hardnekkige mist rond 4 graden, el ders 10 15 graden. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Droog en overwegend zonnig. Maxima 16 tot 18 graden. Parochie- en gemeentebestuur Lisse zoeken steun voor opknappen kerk De St. Agathakerk in Lisse mét de pastorie, het hekwerk met gemetselde pilasters en de kerktuin moet op de lijst van be schermde monumenten komen. Het kerkbestuur en de gemeente Lisse willen daartoe een verzoek indie nen bij de minister van WVC. LISSE «CONNY SMITS De reden hiervoor is niet alleen de monumentale en beeldbepa lende waarde van het gebouw voor Lisse. Voor een erkend rijksmonument kunnen allerlei financiële bronnerrworden aan geboord. Die zijn nodig om een hoogst noodzakelijke restaura tie van de kerk te kunnen uit- De St. Agathakerk verkeert op het moment in vrij slechte staat. Bepaalde onderdelen van het gebouw, zoals de leien daken en de goten, zijn nodig aan vervan ging toe. Ook het voegwerk vraagt om vernieuwing, evenals de in de toren aanwezige klok kenstoel. Deze en andere ingrij pende voorzieningen vragen zo veel geld dat zelfs is overwogen de St. Agatha af te breken en een nieuw, kleinschaliger, kerk gebouw neer te zetten. Deze gedachte is echter ver worpen, mede omdat een groep inwoners van Lisse zich bereid Voor de restauratie van de St. Agathakerk is steun van de rijksoverheid nodig. heeft getoond geld in te zame- aanzicht van het kerkgebouw, len voor herstel van de kerk. „In maar ook het bijzondere interi- het centrum van Lisse kan de eur maken het de moeite waard Agathakerk toch nauwelijks het gebouw voor het nageslacht worden weggedacht", schrijft te bewaren." het kerkbestuur in een brief aan De Agathakerk, een zoge de gemeente. „Niet alleen het naamde kruisbasiliek in vroeg- gotische trant, werd gebouwd in 1902 en 1903. De architect, Van Groenendael, was een leerling van de vermaard^bouwmeester Pierre Cuypers. Opvallend aan de kerk is de zeshoekige toren, de slanke torenspits in FOTO» JAN HOLVAST 1929 aanzienlijk werd ingekort en werd voorzien van een hou ten bovenbouw. Binnen zijn onder meer de gebrandschilder de ramen achter het hoofdaltaar en in de St. Jozefkapel en Ma riakapel bijzonder.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12