Leiden Regio Politici roepen vooroordelen op Woningkrant vooral voor lagere inkomens 'Tegenwoordig willen ze tralies voor de ramen' Rijnland zet helicopter in Koek heel even terug op Gymnasium DINSDAG 19 JANUAR11993 Meldpunt: uitspraken leiden tot discriminatie Veel reacties Kritiek op presentatie leiden roy klopper Vervolg van voorpagina Het Meldpunt Discriminatie heeft er in een brief aan B en W van Leiden op aangedrongen 'met grote zorgvul digheid' met minderheden om te gaan. Volgens coördi nator T. H. Ong werken uitspraken van politici vooroor delen in de hand. Hij vindt dat de landelijke politici vaak een 'oorzakelijk verband tussen de aanwezigheid van buitenlanders en allerlei maatschappelijke problemen suggereren'. menwerking met de politie on derzoeken we dat, maar vaak zijn er geen bewijzen", zegt Ong. leiden «annet de jong Bij de 160 telefoontjes die het Meldpunt vorig jaar kreeg, za ten zo'n honderd serieuze mel dingen van discriminatie. Dat is een toename van dertig procent vergeleken met '91. Het Leidse Meldpunt leidt uit de aard van de klachten af dat het racisme in Leiden toe neemt. „Wij kunnen niet van al le klachten aantonen dat het in derdaad gaat om racisme. In sa- Als er echter zoals in septem ber vorig jaar vijf ruiten worden ingegooid bij een Marokkaanse vereniging ziet het meldpunt dit toch wel degelijk als racisme, bewijs of geen bewijs. Soms krijgt het Meldpunt meldingen binnen die later on terecht blijken te zijn. Volgens Politie pakt inbreker leiden De Leidse politie heeft een 29-jarige plaatsgenoot aan gehouden die enkele inbraken in woningen op zijn geweten zou hebben. De inbraken zouden de afgelopen weken zijn gepleegd. De man heeft nog niet bekend. Over de buit bij de inbraken wil de de politie geen mededelingen doen. Vrouw rijdt tegen open portier leiden Een 62-jarige vrouw uit Zoeterwoude heeft gisteren bij een valpartij op de Lammenschansweg een hoofdwond opgelo pen. Zij is naar het AZL overgebracht. De vrouw fietste langs een geparkeerde auto waarvan geheel onverwachts het portier werd opengegooid. De Zoeterwoudse botste tegen de autodeur en kwam ten val. Voetganger negeert rode licht leiden Een 35-jarige voetganger uit Noordwijkerhout is gisteren gewond geraakt aan zijn knieën en polsen na een aanrijding op het zebrapad voor het station. De Noordwijkerhouter negeerde het verkeerslicht dat voor hem op rood stond. Een 24-jarige Sas- senheimse bestuurder van een vrachtauto, die uit de richting Schuttersveld kwam rijden, reed de voetgangeraan. Het slacnt- offer is naar het AZL overgebracht. Ong komt dit doordat onder buitenlanders de angst voor ra cistische acties is toegenomen, mede door de opkomst van ex treem rechts in Duitsland. Die angst leidt er ook toe dat de taak van het Meldpunt Dis criminatie vaak beperkt blijft tot bemiddeling. „Bij klachten in de arbeidssfeer, dus discriminatie bij bedrijven, komt het vaak niet tot een gerechtelijke procedure, omdat de cliënt bang is voor de consequenties", aldus Ong. Ambtenaar D. Kerkdijk van de Stichting Welzijn zegt dat; in de nieuwe nota minderhedenbe leid van de gemeente, die de naam 'Allemaal Leidenaars' draagt, wel degelijk met het standpunt van het meldpunt re kening is gehouden. „We heb ben bewust het accent niet op migranten gelegd en hebben over Leidenaars in het alge meen." Fietsendief bij toeval gepakt Het toeval hielp de agenten te voet gisteren in de Jan Vossen- steeg bij de aanhouding van een 14-jarige fietsendief. Ze zagen rond 17.00 uur een fonkelnieu we paars-witte mountainbike bij een koffieshop staan. Het kostbare rijwiel stond niet op slot. Navraag in de koffieshop leverde niets op. Een sticker op de fiets leidde via de rijwielhan delaar naar de eigenaar. Terug in de Jan Vossensteeg liepen de agenten een paar knapen tegen het lijf. Een 14-jarige jongen stapte naar voren en vroeg de agenten of zij soms zijn paars- witte fiets hadden meegeno men. Waarop hij werd meege nomen naar het bureau. Het eerste exemplaar van de gemeente lijke woningkrant heeft een stroom van reacties opgeleverd. Gisteren stond de telefoon bij de directie woonruimtever deling roodgloeiend. Velen wilden infor matie over de aangeboden woningen. De lay-out (opmaak) van het woning blad wordt in de volgende uitgave al in grijpend veranderd. „Het was allemaal weinig overzichtelijk", aldus J. de Jong, hoofd woonruimteverdeling. Vrijdag viel het blad in de bus bij 67.000 huishoudens in Leiden. Althans, dat was de bedoeling. Niet iedereen mocht de krant ontvangen en wie op zijn brievenbus te kennen geeft geen prijs te stellen op reclame, blijft versto ken van deze gemeentelijke informatie. Wie de krant wel kreeg, vond circa 110 woningen in de aanbieding, waaronder 15 nog op te leveren fonkelnieuwe drie kamer-appartementen aan de Ir. Driessenstraat/Middelstegracht. Reste ren 95 'gewone' woningen. Daarbij valt een aantal dingen op. Bij na de helft van het aanbod betreft wo ningen in één van de drie sociale ver- nieuwingswijken. Zo staan er liefst 17 Horsten-flats in de krant. „Niet onge bruikelijk, dat grote aanbod in die wijk", aldys De Jong. Ook de andere sociale vernieuwingswijken Noord (18 wonin gen) en Pancras-Oost (circa 20, inclusief de Driessenstraat) zijn goed vertegen woordigd. In andere wijken worden voornamelijk flatwoningen aangeboden, zoals in Zuid-West (15) en de Juwelen- buurt (8). Wie veel meer verdient dan het mini mum inkomen krijgt het moeilijk om een woning te bemachtigen. Veruit de meeste aanbiedingen zijn alleen be stemd voor mensen die minder dan 2700 gulden bruto per maand verdie nen. „Leiden heeft van oudsher een re latief groot aantal goedkope woningen voor minder draagkrachtigen", legt De Jong uit. Ze is niet erg tevreden over de 'smoel' van het nieuwe krantje. „Volgende keer moet duidelijker worden welke woning voor welke groep is bestemd. Dat was nu niet erg overzichtelijk." De woningbouwverenigingen zijn re delijk content met de woonkrant. „We vinden hem mooi", aldus voorlichtster L. Gongalves van de WBL. „De krant zou wat luxer kunnen, maar voldoet wel", aldus hoofd bewonerszaken E. van Kaam van De Sleutels. Namens Ons Doel laat directeur M. Glaser weten 'te vreden te zijn'. De nieuwe woningbouwvereniging Zijl en Vliet is wat kritischer. „De infor matie aan de bevolking vooraf was on voldoende", aldus directeur K. Noort. Hij baseert zich hierbij op een stroom van vragen die bij Zijl en Vliet is binnen gekomen. „Mensen weten bijvoorbeeld niet of het inkomen van een partner meetelt, of een keuken als kamer wordt meegerekend en of ze nou starter, door stromer of vestiger zijn." Noort is verder weinig enthousiast over de opmaak. „Maar ik reken er op dat het gaat om kinderziektes, ook wat betreft de bezor ging want er belden veel mensen die de krant niet hebben gekregen." 'Regiobestuur frustreert samenwerking' paul van der koou De Leidse wethouder T. van Rij staat gereserveerd tegenover de nieuwe plannen van minister Dales voor opheffing van pro vincies en vorming van nieuwe regio's. Wat minister Dales be treft mag Leiden als een van de eerste toegroeien naar een re giobestuur. Maar Van Rij vreest dat de plannen een streep zet ten door de net begonnen sa menwerking met randgemeen ten en de Duin- en Bollenstreek. Die samenwerking zou op voorhand kunnen worden ge frustreerd wanneer het kabinet direct komt met van boven op gelegde besturen, besturen waarin de meerderheid telt en gemeenten geen vetorecht meer hebben. Bovendien verwacht Van Rij dat Dales een grotere regio zal willen, bijvoorbeeld door de Alphense regio erbij te betrekken. Leiden en Bollen streek hebben daar al langer een voorkeur voor, maar de Leidse randgemeenten willen de Rijnstreek er juist niet bij hebben. Volgens de uitgelekte plannen komen de regiobestu ren er niet van de ene op de an dere dag. De eerste vier jaar wordt de basis gelegd, de vier jaar daarna moet het ervan ko men. De provincie wijst de plannen ronduit af. Ze vindt dat regiobe sturen nooit alle taken van de provincies kunnen overnemen. Zo zouden ze eenvoudigweg te klein zijn voor zaken als vuilver werking, wegen, groenvoorzie ning en waterbeheer De uitgelekte plannen komen binnenkort in het kabinet en worden dit voorjaar door de Tweede Kamer behandeld. Te gen die tijd heeft de provincie al besloten om het provinciehuis in Den Haag voor ruim 100 mil joen gulden flink aan te passen. De nieuwbouw kost niet meer dan de 15 tot 16 miljoen die de provincie jaarlijks kwijt is aan onderhoud. leiden Buiten worden ramen en onderwijswethouder Koek met Rectrix M. Smits en conrector G. tien jaar terug zelf geschiede- De genodigden zagen ten slotte betonbalken opgeknapt en lei- een bouwlift op en neer zou Désar leidden een aantal geno- nislerares op de school weten op een filmpje hoe het huidige Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat vanuit een helicopter dingen vernieuwd, binnen krij- gaan, werd daar vanaf gezien. digden, onder wie enige raadsle- dat het gymnasium ook nog gebouw in 1938 werd neergezet controleren of er geïmpregneerd hout langs oevers, walkanten en gen lokalen een verfje, nieuwe Misschien omdat zoals Koek den, rond om de stand van zaken hoopt op de aanbouw van een zodat het Gymnasium van de beschoeiingen wordt gebruikt. Sinds 1 januari is dat verboden in vloerbedekking en akoestische suggereerde, de aannemer Ooij- in ogenschouw te nemen. De aula. Nieuwe lokalen achter het Doezastraat naar de Fruinlaan het gebied van Rijnland. plafonds. Met het laten vieren evaar nog even zijn verzeke- ooit ongebruikte zolder, alleen grootste gymnasium van het kon verhuizen. De gezichtsbepa- Deze zogeheten milieuvluchten beginnen morgen en worden van een ter restauratie bestemd ringspolis had nagekeken. Zo'n voor kattekwaad benut wordt land zouden in een later stadium lende treurpopulieren bij de volgens Rijnland-woordvoerder K. Meijer zeer onregelmatig uitge- ornament werd gistermiddag bouwlift is immers voor perso- vertimmerd om plaats te maken alle dependances aan de Van schoolingang legden onlangs het voerd: „Ook op de grond wordt gecontroleerd, maar vanuit de plechtig stilgestaan bij de ver- nenvervoer verboden en dat voor vier nieuwe lokalen. Die zijn de Brandelerkade, de Du Rieu- loodje, omdat de gemeente ze te lucht kan je een veel groter gebied bestrijken", aldus Meijer. Het bouwing van het Stedelijk Gym- stond er duidelijk op. De Negen- bestemd voor de vakken muziek, straat en de Meij van Streefkerk- oud achtte, gebruik van geïmpregneerd hout is verboden omdat het schadelij- nasium die in de zomer klaar de van Beethoven, vertolkt door techniek en bevatten straks com- straat overbodig moeten ma ke zogeheten pak's bevat. Rijnland schrijft voor om milieuvriende- moet zijn. Hoewel het in de be- twee trompettisten, beëindigde puters en een halve bibliotheek. ken. Of dit plan financieel haal- lijke alternatieven te gebruiken. doeling lag dat de uitgenodigde de plechtigheid. De rectrix liet wethouder Koek baar is wordt onderzocht. foto jan holvast '92 was een goed jaar voor de beveilingszaken Chef balieverkoop Gerard Bik van groothandel Ladan-Leiden B.V. „Mensen zijn tegenwoordig bereid meer uit te geven voor betrouwbaardere sloten." foto henk bouwman leiden emiel fangmann „Je merkt het meteen. Komt on ze wagen langs voor een huis waar ingebroken is, dan vragen ook de buren direct om nieuwe sloten als ze bij die wagen staan. Eén inbraak levert vaak vijf, zes klanten op", zegt me vrouw T. Laman van het aan de Charley Tooropweg gevestigde bedrijf Slot Safe Beveiling. Het aantal inbraken in wo ningen in Leiden is vorig jaar met 32 procent gestegen tot 1016 en dat legt het bedrijf geen windeieren. Slot Safe heeft het zo druk met een tour de force langs 'gekraakte' panden in de regio dat de medewerkers nau welijks tijd hebben om aan de autotelefoon te komen. Het be drijf, dat vaak onmiddellijk na de inbraak te hulp wordt geroe pen, installeert desnoods 's avonds en 's nachts nieuwe slo ten en aanverwant materiaal. „Zoals zespunts vergrendelin gen met zes sloten aan de bin nenkant", zegt mevrouw La- man: „1992 een goed jaar? Voor ons wel, dacht ik. In de 4,5 jaar dat we bestaan is er een stijgen de lijn geweest. Kijk, een vraag naar brandkasten hebben we altijd gehad. Maar nu komen mensen vaak met het verzoek om tralies voor hun ramen." De medewerkers van de groothandel in ijzerwaren en sloten aan de Zijlsingel merkten rond de kerst, toen een inbraak- golf Leiden teisterde, een grote re vraag naar 'inbraakwerend hang- en sluitwerk'. „Maar de afgelopen jaren is de verkoop, wij installeren niet, over het al gemeen vrij constant", zegt ver koopleider Koos de Haas, terwijl baliechef Gerard Bik laat zien welke sloten deugen en welke minder. „Mensen nemen dure sloten voor de voordeur, maar laten vaak de achterdeur zitten. Terwijl zich vaak daar de inbre kers toegang verschaffen. „Neem nu de gewone sleutel. Daarvan zijn er vijftig verschil len, alle genummerd. Een in breker die de standaardsleutels op zak heeft komt dus binnen als hij de tijd heeft. Bovendien is het dan insluiping, geen in braak, en betaalt de verzekering Politievoorlichter A. Kuijt, speciaal 'belast' met preventie, wees er al op de bekendmaking van de cijfers. Gezien de aard van de Leidse inbreker voor het merendeel verslaafden lijkt de gelegenheid vaak de dief te maken. „Een ruimte van 15 centimeter in een bovenlichtje is al voldoende." Kuijt brengt nog eens in her innering hoe RTL-4 televisie vo rig jaar 'als een soort service' liet zien hoe iemand zonder sleutel toch zijn huis binnen force- kan zonder eer ren. „Daar was ik kwaad De dag na de uitzending werd er volgens die methode in Lei den twaalf keer ingebroken." Bik kent de methode ook, maar laat tegelijk beter beveiligde slo ten zien die de den volke ge toonde inbraakmethode verhin deren. leiden lijkt overigens een van de eerste grotere gemeenten waarvan de politie al cijfers heeft over het aantal woningin braken van 1992. Of het lande lijke beeld ook een stijgende lijn vertoont is nog onduidelijk. „Hier wachten we nog met smart op de cijfers", zegt de voorlichtster van de Amster damse politie. In Haarlem is de politie volgens een woordvoer der 'net bezig met het invoeren van de cijfers in een nieuw computersysteem'. Wel ver wacht Haarlem (140 duizend inwoners) een hoger cijfer dan de 1331 inbraken van 1991. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag kan 'pas in maart of april' de natio nale cijfers geven 'van de eerste zes maanden'. De CBS-cijfers van de afgelopen jaren lieten nationaal juist een dalende ten dens zien. Ruim 110 duizend woninginbraken in 1989 tegen over 102 duizend in 1990 en 98 duizend twee jaar geleden. Gratis plantje voor Horsten Alle bewoners van de Hors ten krijgen in het voorjaar een plantje thuis op kosten van de wijkgroep sociale vernieuwing. Het is de be doeling dat ze het planten in een bloembak aan het balkon. Op die manier moet de aanblik van de wijk worden verbeterd. Vooralsnog krijgen de 1200 bewoners niet meer dan een plantje. Voor bijbe horende bloembak en aar de heeft de wijkgroep geen geld. Wel wordt nog contact opgenomen met de wo ningbouwverenigingen om te vragen of zij misschien de kosten van de bakken en aarde op zich willen ne- Volgens de wijkgroep ge schiedt deelname louter op vrijwillige basis. „We kun nen natuurlijk niemand dwingen om een bloembak over het balkon te hangen." De plantjes worden medio april verspreid in de wijk. Mogelijk wordt rond die tijd ook een bloemenmarkt ge houden op het plein voor 'Op Eigen Wieken'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11