Ouderraad voelt zich overvallen Fluitend viaduct bederft nachtrust van Alphenaren 'Gestolen vogels zijn onbetaalbaar' YAN Regio Sportschool Niëuwkoop gaat in vlammen op TIJD TOEN .MAANDAG 18 JANUAR11993 Mariënburch vreest overname De ouderraad van de interconfessionele Mariënburch- school aan de St. Ursulasteeg nodigt onderwijswethou der H. Koek uit voor een bezoek aan de school. De ou derraad is verontwaardigd over de ingebruikneming van twee klaslokalen op de school door de openbare Lucas van Leydenschool. Die wordt te klein. De ouders vrezen dat hun school in de toekomst wordt overgenomen door de Lucas van Leydenschool. meente geen juist beeld werd gegeven van de afspraken die de scholen met elkaar hebben gemaakt. Volgens Langezaal zit ten ouderraad, directie en be stuur van de Mariënburch- school op één lijn. Directie en bestuur zouden slechts onder druk akkoord zijn gegaan met het afstaan van de lokalen, om dat de verhuizing anders zou zijn afgedwongen. Het ministe rie van onderwijs hanteert de regel dat scholen die de klein worden eerst naar lege lokalen moeten zoeken binnen een straal van twee kilometer. In een reactie zegt directeur W. Bekooij van de Mariën- burchschool eerst met de ou derraad te willen spreken over de gemaakte afspraken. Het be stuur van de Mariënburch- school was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. Door de verhuizing na de voor jaarsvakantie zouden ook on derwijsfaciliteiten op de Ma riënburch in het gedrang ko men, vreest de ouderraad. Zo zijn de ouders bang dat de ge luidsoverlast, waar de overvolle Tucas van Leyden mee te kam pen heeft, straks verplaatst wordt naar de Mariënburch. Bovendien hebben uitspraken van de gemeente over de ver- huizing op een informatie avond vorige week kwaad bloed [.gezet bij de ouderraad. Daar werd onder meer verteld dat de I Mariënburchschool was uitge- kozen, omdat daar in de toe- komst mogelijk nog meer loka- len vrijkomen die de groeiende Lucas van Leydenschool zou kunnen gebruiken. Ouderraad-woordvoerder A. Langezaal zegt dat door de ge- leiden Jip Meijer (in het midden op de foto) werd zaterdagmiddag verwelkomd als de 25.000ste bezoeker van de Ushal aan de Von dellaan. Willem van Zuylen (links) ging hem vooraf en Liesbeth Marres (rechts) kwam net achter hem. Volgens voorzitter P. Kranenbrug van de Stichting Ushal Leiden gaat het goed met de Ushal, die deze zomer aan de rand van het faillissement stond. De Stichting Ushal Leiden, die vooral met vrijwilligers werkt, werd vanaf begin oktober de nieuwe exploi tant nadat de vorige, de Stichting Schaatscen- trum Leiden, failliet was gegaan. „De energierekening is een kleine tegen valler, maar we kunnen aan onze verplichtin gen, borgstellingen, voldoen", aldus Kranen burg, die zeer tevreden is over het aantal be zoekers. „Naast 25.000 particuliere bezoekers zijn er ook nog 3000 schaatsers die geregeld georganiseerd rijden en met heel club veel vaker komen. In totaal kom je dus nu al op zo'n 50 tot 60 duizend bezoekers." „Cijfers van vorig jaar konden we in de ou de administratie zo gauw niet vinden, maar mijn indruk is dat het aantal bezoekers stijgt. Wat ook opvalt is dat mensen denken dat ze direct schaatsles kunnen krijgen als ze hier binnenkomen. Maar die lessen zijn alleen op dinsdag en donderdagochtend." De Ushal is voor publiek geopend tot het weekeinde van 14 maart. Daarna worden er nog wedstrijden gehouden. FOTO HENK BOUWMAN _.Een sportschool aan de Pro- duktieweg in Nieuwkoop is zaterdagavond door een uit slaande brand volledig ver woest. Een hal van een me taalbedrijf werd vernield. Bei- - de ondernemingen hebben hun onderkomen in een be drijfshal in het Nieuwkoopse industriegebied. De brand ontstond in het bargedeelte van de sportschool, vermoe- .delijk als gevolg van een over verhitte boiler. De brand werd rond half negen ontdekt door een voor bijganger die de Nieuwkoop- se brandweer waarschuwde. Om uitbreiding te voorkomen werden belendende panden natgehouden. Als gevolg daarvan ontstond waterscha de bij enkele bedrijven. Rond elf uur werd het sein 'brand meester' gegeven. Tot drie uur in de nacht is de brand weer bezig geweest met het nablussen. Het is niet bekend hoe hoog de schade is aan de bedrijven. martin hoekstra De stormachtige wind heeft het ongenoegen weer flink aange wakkerd. Bewoners van de Her togstraat in Alphen aan den Rijn kunnen 's nachts nauwelijks tot rust komen. Zij worden uit hun slaap gehouden door een flui tend viaduct. Bij een harde wind uit west- zuidwestelijke hoek begint het viaduct aan de Goudse Schouw te fluiten. Een gehuil dat bewo ners van de Hertogstraat al in maart van het afgelopen jaar naar de gemeente dreef. Na overleg tussen gemeente en Rijkswaterstaat, de eigenaar van het viaduct, werd de railing langs de brug dichtgemaakt. Deze proef zou negen maanden duren. Volgens de bewoners van dé Hertogstraat is deze maatregel niet afdoende geble ken. Het viaduct blijft lawaai maken. „Zeker bij windkracht vijf of zes is het gehuil van die scher men ongelooflijk", stelt W. Sa muels. „Ik heb er geen exacte cijfers van, maar het is een hels gefluit in koor. Verschrikkelijk." De maatregel van Rijkswater staat heeft niet geholpen. „Ik hoor het nog steeds. Een scherp, naar geluid. Wat ze er aan zouden moeten doen? Ik weet het niet." R. Bon woont iets verderop in de Hertogstraat, een stukje ver der van het bewuste viaduct. „Er zitten twee rijen huizen tus sen", legt hij uit. „Maar ik hoor het goed. Wij slapen namelijk aan die kant van het huis. 's Avonds hebben we daarom het raam dicht. Het is ook zo'n irri tant geluid. Je moet het een beetje vergelijken met een stof zuigerslang die je boven je hoofd ronddraait. Dan krijg je ook zo'n fluitend geluid." Slapeloze nachten heeft Bon er zelf niet van. „Het is maar net hoe je er mee omgaat. Trek je je er wat van aan, tja, dan blijf je wakker liggen. Als ik het boven licht van mijn raam openzet, dan fluit dat ook, alleen wat minder. Maar ik kan me voor stellen dat de bewoners in de Hertogstraat aan het water er heel wat meer last van hebben. Als je het hier al hoort, hoe moet het daar dan wel niet zijn." Bon is het overigens niet he lemaal eens met Samuels. Vol gens hem hebben de maatrege len wel degelijk effect gesor teerd. „Alleen hebben ze het hekwerk maar aan een kant dichtgemaakt. Daar werkt het wel, maar er is ook nog een an dere kant." Nieuw onderzoek Rijkswaterstaat, sinds 1 januari beheerder van het viaduct aan de Goudse Schouw in Alphen, gaat een nieuw onderzoek in stellen naar de herkomst van het gefluit van het viaduct. In maart van het vorig jaar deed de gemeente Alphen in samenwer king met Rijkswaterstaat al on derzoek. Het gefluit zou, zo concludeerden gemeente en Rijkwaterstaat, veroorzaakt worden door de wind in het open hekwerk. Bij wijze van proef werd het hek met planken dichtgemaakt. Volgens de bewoners is er van verbetering echter geen sprake. W. Anemaat van Rijkswaterstaat geeft toe dat er nog steeds Wachten zijn en heeft de afde ling bouwdienst van Rijkswater staat opdracht gekregen een nieuw onderzoek in te stellen. „Ik verwacht dat er op redelijk korte termijn voorstellen ko men. En dan moeten we snel een einde aan de overlast ma ken." i In de Lakenhal hangt een schilderij van Pieter Cattel (geb. 1711) met een op merkelijke voorstelling. We zien de Vismarkt met enkele herken bare gebouwen: de Waag uiterst rechts en de stadhuistoren op de achtergrond. Reeds op het eerste gezicht is duidelijk dat op de Vismarkt iets aan de hand is. Een opgewonden menigte heeft zich bij een huis verzameld. Het pand wordt geplunderd en het huisraad wordt met zichtbaar genoegen in het water van de Rijn gekieperd. De toeschou wers, die in de meerderheid zijn, blijven op veilige afstand op de Visbrug links. Wat de mannen in de houten bootjes op het water precies uitvoeren is onduidelijk. Het is goed mo gelijk dat ze een graantje mee pikken van wat er zoal in het water drijft: meubilair en boe ken. Pieter Cattel heeft hier een wel haast journalistieke weggave gegeven van een Leids voorval op 17 juni 1748. Het was die dag bijzonder roerig in de stad, want behalve dit huis, dat ei gendom was van Leendert Sti- priaan, werd nog het huis van Leendert van Kouwenhoven ge plunderd en werden drie ande re huizen belaagd. In alle geval- -len ging het om woningen van -pachters. In die tijd was het innen van be lastingen uitbesteed aan parti culieren, die vaak misbruik Ynaaktejj van hun bevoegdheid door hogere belasting te heffen dan was toegestaan. Toen in 1747 Prins Willem IV tot stad houder van Holland werd^an- gesteld verwachtte men dat de ze situatie zou verbeteren. Er veranderde echter niets en zo braken in verschillende steden in 1748 relletjes uit met de pachters als doelwit. In Leiden was Leendert Strpii- Vrouwen De voorstelling doet vermoeden dat de plundering zo halverwe ge is gevorderd. Het groepje dat bezig is de inboedel in het water te werpen bestaat voor een groot deel uit vrouwen. Ook in het boogvormige venster op de tweede verdieping van het pand staat een vrouw. Ze heeft een lange stok in haar hand en lijkt aanwijzingen te geven. Bekend is dat vrouwen een grote en soms leidende rol speelden bij oproeren. Reeds in de zeven tiende eeuw organiseerden vrouwen in Delft en Alkmaar op militaire wijze een oproer. Bij de bestorming van het huis van de Leidse pachter Comelis Kok, op 20 juni 1748, trommel de een vrouw op een koekepan de menigte bij elkaar. Eveneens in 1748 werd over een pachters- oproer in Amsterdam geschre ven: 'Het is gewoon niet te gelo ven, hoe de vrouwen tekeer zijn gegaan.' Het pachtersoproer, dat met de plundering van Sti- priaans huis begonnen was, duurde nog enkele dagen voort. Op 21 juni werd opschorting bekend gemaakt van de ver pachting door particulieren, waarna de plunderingen stop ten. Een paar dagen later be sloot het stadsbestuur definitief de inning van belastingen niet langer aan particulieren te ver pachten. Zo hadden de acties van de Leidse burgers tot succes geleid. Verschillende pachters die slachtoffer geworden waren van plundering verlieten Leiden. Anderen bleven in Leiden wo nen. Stipriaan, die drie jaar na het oproer in 1751 overleed, be woonde in 1749 waarschijnlijk nog steeds het zelfde huis 'De drie Haringen' aan de Vismarkt, al was dat in minder luxueuze omstandigheden. Katwijkse vereniging waarschuwt leden katwuk bar8elijn bertram Wees waakzaam. Neem preven tieve maatregelen, schakel de buren in en let goed op ver dachte geluiden bij de vogels. Deze boodschap stuurde de Katwijkse vogelvereniging De Kanarievogel aan al haar leden om ze te waarschuwen tegen de 'vogeldieven' die al drie maan den Katwijkse vogelhouders ter- Vijf volières in Katwijk zijn de afgelopen maanden leeg geroofd. De dief stal bij alle in braken verschillende vogelsoor ten. Vooral tropische vogels, Eu ropese vogels en kanariepietjes waren daarbij favoriet. „De da der is iemand die heel goed de weg weet. Het moet iemand zijn geweest die bekend is in Kat wijk", zegt W. Souverijn, pen ningmeester van De Kanarievo gel. Dat vermoeden wordt be vestigd door twee gedupeerden: W.Verhoef en C.Brussee. Bij Verhoef zijn zes Groenlingen gestolen. Volgens hem moet het iemand zijn die 'er meer van wist'. „Mijn volière is vanaf de weg onzichtbaar. Hij staat ach terin de tuin, verscholen tussen bomen." Bij de familie Brussee zijn in december voor 500 gulden par kieten gestolen. De volière stond in een schuur, achter het huis. Verhoef en Brussee denken dat de dader in het vogelcircuit te vinden is. Verhoef: „Vorig jaar december deed ik mee aan een vogeltentoonstelling. Bij de vogels stonden de namen van de eigenaars. Volgens mij heeft iemand de bijbehorende adres sen genoteerd en in het tele foonboek opgezocht. Uit mijn volière zijn zes ongeringde vo gels gestolen. Dat wil zeggen dat je deze vogels niet mag ver kopen. Je mag ongeringde vo gels ook niet over de weg ver voeren. Dit is in de Vogejkyet vastgesteld. Wie zich niet aan deze Vogel wet houdt, is straf baar. De dader moet deze vo gels dus illegaal verkopen. Waarschijnlijk verkoopt hij ze rechtstreeks aan een handelaar die verder niets vraagt. Of de dief is zelf een handelaar." Brussee heeft hetzelfde ver moeden. „Tijdens elke tentoon stelling wordt een catalogus uit gereikt. Hierin staat iedereen met naam en toenaam vermeld. Dieven hoeven dus niet eens in het telefoonboek te kijken. De inbrekers waren echt op de vo gels uit, want er lag ook waarde vol gereedschap in de schuur. Daar keken ze niet naar om." Het bestuur van De Kanarie vogel maakt zich ernstig zorgen over de inbraken van de afgelo pen tijd. Daarom besloot het bestuur alle leden een brief te sturen om ze te waarschuwen. Souverijn geeft echter toe dat het moeilijk is een volière te be veiligen. „Met wat schrikdraad is een volière nog wel tegen kat ten te beschermen. Maar een inbreker hou je hier niet mee weg. Goede sloten hebben ook geen zin, het gaas is zo door te knippen. Het enige dat je kunt doen. is heel alert zijn en de bu ren waarschuwen. Zodat ook zij een oogje in het zeil kunnen houden." Het gaat de vogelliefhebber niet om het geld dat de vogels waard zijn, maar om de dieren zelf. „Soms zijn er jaren nodig om een bepaalde kleur vogel te fokken. Als die vogels nu gesto len worden, kunnen we hele maal opnieuw beginnenzegt Soeverijn. Gedupeerde Verhoef hierover: „De schade aan mijn volière bedroeg 150 gulden. Maar daar gaat het me niet om De vogels die ik kwijt ben. zijn onbetaalbaar." BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Lorenzo Mik. zv. A.J. Ver mond en F.M. Allouch Johanna Ber- nardma Maria, dv. L.A.M. Klein Gunne- wiek en B.G.M. Went Johannes, zv. A.J. van der Toorn en J. ter Schuur HermanusCornells, zv. P.H.T. Mensen R.J.M. Berbee Rose Catherine, dv. J. Brennan en J.R. Inglis Elly Ida, dv. D O. Lewerissa en H. Tentoea Luke, zv. P. Dreef en C.E. Molenaar Jan Arie, zv A. van der Boon en J.C. Koekebakker Nast|a, dv. F.W. Doove en E. Wiersma Amy, dv. Z. Goijt en K.l. van Duijven- bode Elisa. dv. A.C.W. van der Lingen en N. Geertsma Earl ChirinoChristop her. zv. A.J. Comenencia en M. Novas Guus. zv. R.P.R. Schutte en J. de Bes Kelly Cornelia Elisabeth Maria. dv. P.J. Salman en Y.P.C.M. Peschier Kirsten, dv. J. van Smirren en A.E.W. Bellekom Jeroen, zv J. Leuermgen W.F.C.J. Ver hoeven Iris Talma, dv. T. Mutis en A.C.M. Overdevest Kelly, dv. D. Krom hout en B. Stok Stephanie, dv. B.P.C van der Zon en J. Blom Esmeralda Jo hanna Hendnka Cathanna Cornelia, dv D.H. Siben en M.J.A van de Ven Theo- door, zv. L. Visscher en M. Offenberg Charlotte Christina, dv. H.J. Poot en J.C.M Ruigrok Nial Myrte. dv. R van Zijpen H. Eindhoven Edwin Stefano. zv ER. Stavieuen HP Koot «Axel Werner, zv. G.L. Kouwenhoven en B.J. Klos* Anne. dv. D.J C. Kómgen Y.E.M. Hendriks Suzanne, dv. J.D. Schone- veld en C. Glasbergen Daniël, zv. P.J. den Boer en A.M. Visser Morris Béné dict Alexander, zv. A R. Beek en R.AJ. Janss Ivana, dv. A. van Delft en W H. van der Vijver Sander Luca. zv. P A. Akkermans en A L. van Gijn Rozema rijn. dv. S van het Veld en J M. van Bre da Danny Cornells, zv. C.J A R. de Bol ster en C.W. Rijlaarsdam Jack, zv. J.C. Dowson en P C M. Flaman Rick. zv. L.J.G. van den Berg en M.H. den Hollan der Ralf Theodorus Adrianus, zv. M.A. van Kesteren en L.A.H. van den Berg* Leonardus Antomus Johannes Mane. zv. M.F.M.A. van der Spek en L.M.T. Keij- ser Marieke Elisabeth, dv. H.J, Klaas- sens en A.E.G. van der Kroon Naomi, dv. M. Warner Robbm. dv. A. Ruiten beek en I.A.C. Pieters Bart. zv. H.C.A.M. Schippersen C. Stemerdink* Julia, dv. G W L. Blijdenstein en A. van der Woerd Sebastian, zv. E. Schoen maker en C.J. Rison Pascal Johannes Willem, zv. E.M.M. van der Voort en C.B. Zandbergen. Overleden N.G D. Scott. geb. 14 april 1974. man C. Potters, geb. 6 nov. 1910. geh.gew. metA. Hoppenbrouwer L. Bronwasser, geb. 7 sept. 1921, echtg. van C.J. Krut|s M. Remmers waal. geb 8mei 1910.vrouw*W M Rei|nierse. geb. 13maart 1911. man* W.J. Gerritsen, geb. 25 maart 1910. geh gew. met A J.C Buriage W C G.M. Maat. geb. 7 jun. 1926. echtg van L.J Helderman N Ozdo- gan. geb 29 aug. 1939. man F.J Beyen. geb. 16 maart 1911. man H.A.M. Bots. geb. 27 okt. 1912. geh gew. met T.J.F. Teunissen J.S. Wage naar. geb. 8 juli 1921. man M N P. Bakker, geb. 10 aug. 1924, man A.M.H. van Biene. geb. 6 maart 1941, geh. gew. met S. Smeekens C L. Ma- duro. geb. 19 aug. 1906, man*A.E. Fi- lippo. geb. 6 juli 1942. echtg. van B.J Lambooij D. Boom. geb. 21 juni 1910, man*J. Hoek, geb. 22 maart 1908. geh. gew. met D de Koning G Meijvogel. geb. 26 april 1935, man J Zandbergen, geb. 17 nov. 1923,man* W.P.J.vander Kraan. geb. 13 aug. 1910, man C.J. Mens. geb 7 aug 1937, man M.J. de Kok. geb 24 mei 1946. geh. gew. met G.M van Galen* R. Borstrok, geb. 30 dec. 1915. echtg. van I. Cohen B Smits, geb 24 okt 1908. geh.gew met CM, Polhui js* P K. Luyk. geb. 26 nov 1910, geh gew. metC. Marijt* J C de Wit.geb 7 luni 1913. man* J OMerems.geb 3 ju ni 1930.man*W J Perk.geb 15aug 1914.man*G.J Ho».geb 16okt 1926. man P J.C Wandscheer. geb 13 dec. 1906. echtg. van J Beniamms S. Scheiiingemout. geb 29 juli 1940. echtg. van W Ravensbergen J Duk. geb 14 april 1930. man J.M. Hum mels. geb. 7 aug. 1924, geh gew met G A. Lamboo Th.J. van Lent, geb 25 febr 3917. man L.C Bouwmeestc. geb. 18 nov 1900. man*C H Hotswii der. geb 20apr,l 1914. man. A J Bos mans.geb. 1 aug 1921, man*P H Oudshoorn, geb 5 febr 1908. man M. J.C. Versteeg, geb. 19apr. 1929. echtg. van G.J. Kijff J.M. de Kieijn. geb 6 okt. 1920. man *C Piket, geb 24 |an 1922. echtg. van H Keereweer C M. Heijmans. geb 18feb. 1940. echtg. van W. Gijsman J.H. van der Lo dijk, geb. 29 sept-. 1919, vrouw *J Planje, geb. 17 aug 1894, geh. gew met J.H. Brandt* S A. Ciere. geb 10 jun. 1928. man. S Kanha., geb 2 maart 1924, man B. Dubbeldam, geb 4 aug. 1980. dochter. WC Stlktel orum. geb. 11 sept. 1905.geh gew met J. van der Vos C. Oudwater, geb 2 dec. 1906, geh. gew. met H.J. den Haan P.F. van Atten, geb. 20 sept 1907, man J.S. Dubbelaar, geb. 30 mei 1912. geh gew. met W van der Mei|*H Klomps. geb 18|an. 1928, echtg. van G A. Brandt D Schouten, geb. 7 april 1901man J.C.J. Verheij en. geb. 11 jan 1913. man l Baart, geb. 8nov 1915. man.H Holtman. geb. 2 maart 1914 mundt. geb. 24 sept. 1917, man H A H Beekmans. geb. 4 dec 1937 geh.gew met AM, van Gent Gehuwd P L. Koppen en J E de Kaï ter. A P Haan en A KMI tr*A N Rietmulder en L I Mols*H Pouwen van Dorp M J Haasnoot E W Mantel en M A j Paardenkooper J A Brouwer en L T Pufkus. Re De plundering van het huis 'De drie Ha ringen', geschilderd door Pieter Cattel, Stedelijk Museum de Lakenhal. FOTO STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL aan de eerste pachter die het moest ontgelden. Opmerkelijk is dat hij behoorde tot de klei nere pachters, een groep die verder geheel buiten schot bleef. Stipriaan was herbergier en pachter van brandhout in Leiden en Rijnland. Op een ge geven moment beschikte hij over een enorme voorraad hout, die hij voor een lage prijs van de hand wilde doen. De kopers wa ren echter nog ontevreden en eisten dat zij hierop geen belas ting hoefden te betalen. Toen Stipriaan weigerde, begonnen een paar jongens de ruiten van zijn huis 'De drie Haringen' met steentjes in te gooien. De pachter riep vervolgens de De plundering van het huis 'De Drie Haringen hulp van het stadsbestuur in, waarna zijn huis bewaakt werd door acht soldaten. Toen deze eveneens met stenen werden bekogeld moesten ze vluchten. Daarop opende een menigte de aarival op het pand. De inboe del werd kort en klein geslagen, het huis uit gesleept en in de Rijn gegooid. Deze vurige actie heeft Cattel in beeld gebracht. Zijn schilderij is vermoedelijk één van de betrouwbaarste af beeldingen van een plundering in de 18de eeuw. Tot in detail lijkt de actie te zijn weergege ven. Zo werd verteld dat de hele inboedel in het water verdween, op een bijbal na. die in een raamkozijn was blijven liggen. Wie het schilderij van dichtbij bekijkt kan in een uitbouwtje boven een raam van het huis links van dat van Stipriaan een boek onderscheiden, dat waar schijnlijk de bedoelde bijbel is. De zorgvuldigheid waarmee het verhaal in beeld is gebracht is niet verwonderlijk. Cattel was namelijk als bloemtekenaar werkzaam voor de Hortus Bota nicus. Verder behoorde hij tot de latere Leidse fijnschilders: hij schilderde dan ook onderwer pen die eigen waren aan de on derwerpen die de Leidse fijn schilders uitbeelden. Het ty peert Cattel vooral als beeld ver slaggever van het Leidse nieuws. De plundering begon om twee uur 's middags en na afloop, zo'n twee uur later, was het water in de gracht nauwe lijks meer te zien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9