'Onwilligen niet in hogedrukpan klaarstomen voor samen-op-weg' 'Oecumene maakt kerken geloofwaardiger' Kerk Samenleving Nieuwe pastoor voor Herensingelparochie Paus voor militair optreden in Bosnië MAANDAG 18 JANUAR11993 REDACTIE: DICK V BUITENLAND KORT Billy Graham Amerikaanse anti-abortus activisten willen dat BiUy Graham afziet van zijn me dewerking aan de inaugura tie van Bill Clinton als presi dent. Zij vinden het een SdTande dat de bekende evangelist komende woens dag zal bidden voor een pre sident die voorstander van abortUs' is. „Bill Clinton heeft zich tijdens zijn campagne ontpopt als een uitgesproken voorstander van abortus en homoseksualiteit", aldus 'Operation Rescue' en 'Chris tian Action Coalition', een organisatie die Graham in 1975 zelf in het leven riep. Billy Grahams medewer king zal worden gezien als een ondersteuning van Clin tons anti-christelijke agenda, schrijven de organisaties. Als Graham uiteindelijk toch ge hoor zal geven aan Clintons uitnodiging, moet hij 'het Evangelie volgen en namens onze ongeboren kinderen spreken'. Een woordvoerder van de 74-jarige evangelist zegt dat Graham de uitnodiging al heeft aanvaard en, zoals al tijd. niet op zijn critici zal re ageren. Graham, die wel de 'pastor van de president' wordt genoemd, is sinds Lyndon B.Johnson zes keer bij een inauguratie-plechtig heid betrokken. 'Kirchensteuer' Een ruime meerderheid (72 procent) van de Duitsers is voor het afschaffen van de 'Kirchensteuer'. Bij het hui dige systeem worden de ker kelijke bijdragen door de be lastingen geïnd. Dit blijkt uit een enquête onder 2938 vol wassenen in VVest-Duitsland en 1829 in Oost-Duitsland. In het Westen was 70 pro cent en in het Oosten zelfs 81 procent voorstander van af schaffing. Voorstanders van ophef fing zeiden onder meer dat de scheiding tussen kerk en staat duidelijker wordt, dat de kerkleden dan meer ver antwoordelijkheid voor de kerk zullen voelen en dat de kerk menselijker wordt door dat zij dichterbij komt. Tegenstanders vrezen voor een tekort, zodat de kerk haar werk niet meer kan doen en medewerker moet ontslaan. Humanistisch Verhond Duitsland kent sinds vrijdag een Humanistisch Verbond, waarbij ongeveer 10.000 mensen zonder godsdienst zijn aangesloten. Het ver bond wil de belangen verde digen van 'het groeiend aan tal mensen dat er geen reli gieuze levensbeschouwing op nahoudt', zoals in een persverklaring wordt meege deeld. Het Humanistisch Verbond wil bovendien niet langer dat alleen de christe nen in de politiek en in nage noeg alle maatschappelijke gebieden beslissen naar wel ke waarden en normen onze samenleving zich moet rich ten. Het verlies aan waarden en idealen, waarover de ker ken vaak klagen, is ook een crisis van het christendom, aldus de verklaring. De humanisten eisen dat christenen en niet-christe- nen in de samenleving gelijk worden behandeld. Aan de ongerechtvaardigde domi nantie van de kerken, die bo vendien in strijd is met de geest van deze tijd, moet een einde komen, aldus het Duit se Humanistisch Verbond. Gesprekken tussen Bonders en gereformeerden bepleit op mini-synode „Als de Gereformeerde Bond en de gereformeerden vaker met elkaar zouden hebben gesproken, dan was 'Putten' niet nodig geweest. Praten is beter dan elkaar vanuit de verte met verwijten bestoken." de gelegenheid de bezwaren te gen het Samen op Weg-proces in het algemeen en de gerefor meerden in het bijzonder uit een te zetten. De Gereformeerde Bond sprak in november tijdens een extra-ambtsdragersvergadering in Putten een krachtig neen uit tegen de ontwerp-kerkorde van de toekomstige Samen op Weg- Het gereformeerde synodelid F. Lammers-Lokerse was afgelo pen zaterdag tijdens de 'minisy- node' in Doorn één van de wei nige aanwezigen die vooruit keek naar de extra-vergadering komend weekeinde van de Her vormde synode. Dan krijgt de top van de Gereformeerde Bond kerk. Vooral de gereformeerden moesten het daar ontgelden. Ir. J. van der Graaf, algemeen se cretaris van de Gereformeerde Bond, zei dat de Gereformeerde Kerken onzorgvuldig waren om gesprongen met het gerefor meerd belijden. Verder verweet hij hun een onverdraagzame houding tegenover de Bond die juist met grote hartstocht strijdt voor een op de gereformeerde' belijdenis gegrondveste nieuwe kerk. De mogelijkheden van de Raad van Deputaten (het be stuur) van Samen op Weg zijn beperkt, zei secretaris ds. A. Wallet op de opmerkingen van Lammers dat de Raad dit soort gesprekken tussen Bonders en gereformeerden zou moeten or ganiseren. Naar zijn mening doen echter meer Bondsge- meenten mee dan algemeen wordt aangenomen. Op basis van de 600 hangmappen in zijn archief schat Wallet dat onge veer 70 procent van Hervormde Gemeenten op één of andere manier bij Samen op Weg is be trokken. De Raad van Deputaten wil zowel coördineren als verdie pen, zei de voorzitter, ds. J. Weemekers. „Het is niet onze taak de onwilligen in een hoge drukpan klaar te stomen voor de SoW-kerk," aldus Weeme kers. Het hervormde synodelid ir. E. Nagel Soepenberg had vooral voor verdieping gepleit. Het sti muleren van het Samen op Weg-proces op plaatselijk vlak is naar zijn mening eerder con traproductief. De Raad moet niet voortrekken, maar onder steunend optreden, was zijn mening. Voorhoutse rooms-katholieken en protestanten onderzoekenvormen van samenwerking VOORHOUT DICK VAN DER PLAS „Het streven naar oecumene is niet de hobby van een enkele bevlogen liefhebber. Oecumene is een gave die alle christenen is gegeven in Jezus Christus, onze Heer. In Hem is de eenheid ge geven. En als we het zien als een gave, dan mogen we ook geen moeite hebben met de daaruit voortvloeiende opgave." Met deze woorden opende dominee C.J. de Jong gister avond in Voorhout zijn aandeel in een bijeenkomst over nauwe re samenwerking tussen de plaatselijke katholieken en pro testanten. Het begin van de 'Week van het gebed voor de eenheid' zag de organiserende stuurgroep Conciliair Proces als een uitstekend moment om de mogelijkheden daarvoor af te tasten. De Kleine Kerk van de hervormd-gereformeerde kerk gemeenschap was bijna te klein om alle belangstellingen uit ka tholieke en protestantse kring een plekje te geven. Met die goede opkomst was de avond al voor een belangrijk deel geslaagd. Pastoor C.J.Th, van Bockxmeer constateerde in zijn inleiding dat de gelovigen doorgaans niet zo geïnteres seerd zijn in wat hen bindt met of scheidt van andere plaatselij ke kerken. „De mensen komen moeilijk het huis uit om aan ge loofsverdieping te doen. Men gaat, zeker hier in Voorhout, nog wel naar de kerk, maar het op gang brengen van catechese is heel moeilijk. En zeker oecu menische catechese. De omstandigheden voor een Het forumgesprek tussen protestanten en rooms-katholieken in de Kleine Kerk kreeg door de samenzang, on der begeleiding van het orgel, al een beetje het karakter van een oecumenische dienst FOTO DICK HOCEWONING nauwere samenwerking tussen katholieken en protestanten zijn volgens de pastoor in Voor hout echter niet ongunstig. „We leven al op veel terreinen oecu menisch. De sfeer en het kli maat in het dorp zijn goed, er zijn geen groepen die elkaar be vechten." Een basis om tussen de beide geloofsgroeperingen te komen tot 'echte oecumene' kan worden gevonden in het zoeken naar maatschappelijk engagement. „We zouden sa men als christenen moeten werken aan de waarden in de samenleving. Het is onze taak de mensen hewust te maken van de verantwoorde lijkheid ten opzichte van el kaar." Van daaruit zouden initiatie ven kunnen worden genomen als gezamenlijke vesperdiensten ('elkaar in gebed ontmoeten'), bijbelgroepen en bijeenkom sten om elkaar te informeren en onderwerpen te verhelderen. „Dan komen we minder argwa nend tegenover elkaar te staan", meende Van Bockx- Dominee De Jong wees er op dat de verschillen tussen katho lieken en protestanten niet moeten worden genegeerd of gekleineerd. „Maar het is van cruciaal belang of we in ons streven naar oecumene uitgaan van de eenheid in Christus of van de verschillen tussen onze geloofsgroeperingen." Als zijn ideaal van plaatselijke oecumene noemde hij het 'sa men leren, vieren en dienen'. „Als gemengd gehuwden spre ken over en leren van eikaars traditie. Samenkomen in spe ciale diensten, zoals bijvoor beeld tijdens de Vredesweek, nationale gedenk- en feestda gen, de adventstijd of in de kerstnacht. En ons gezamenlijk inzetten voor vrede en gerech tigheid, de gaafheid van de schepping, ontwikkelingssa menwerking en zending." Samenwerking zou ook moe ten plaatshebben op het gebied van jeugd- en jongerenwerk, meende De Jong. „Daar had ik eigenlijk mee moeten beginnen. De uitspraak: 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst', geldt des te meer in deze tijd van se cularisatie. Het oecumenisch samenwerken maakt ons als kerken geloofwaardiger. En zal dat niet vooral jongeren aan spreken?" Pastor Jan Jetse Bol (50) zal worden benoemd tot pastoor van de Herensingelparochie in Leiden. Hij was de afgelopen ja ren in Leiden al actief als jonge renpastor van het dekenaat. Bol woont sinds 1971 in Schevenin- gen, waar hij het deel uitmaakt van de Salvatorgroep, een leef gemeenschap van mensen uit verschillende religieuze congre gaties. Bol blijft ook in de bad plaatswonen. Voor de Herensingelparochie komt met de benoeming van de pastoor een einde aan een lange periode zonder 'eigen herder'. Na het overlijden van pastoor De Ridder kon er geen geestelij ke leidsman meer worden ge vonden. Pastor Fred Hazebroek (56) wordt als pastoraal werker ver bonden aan de Hartebrugparo- chie in Leiden. Hazebroek volg de een priesteropleiding bij de paster Jezuieten en studeerde Westere cultuurgeschiedenis en theologie. In 1989 zag hij zich genood zaakt het priesterambt neer te leggen en vroeg ontheffing van zijn celibaatsverplichting. Na toestemming vanuit Rome stel de hij zich weer beschikbaar voor het pastorale werk in het Bisdom Rotterdam. BEROEPiNGSWERK J.W. Jonkmans, kandidaat te Hoogkerk, die dit beroep heeft aange nomen; te Werkhoven (part-time): prof. dr W. Balkete 's-Graveland. Aangenomen: naar Breda en Terheij- den: M.G. Wagenvoorde te Mechelen (Ver.Prot.Kerk België). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Monster: J.Zwart te Winschoten; te Rotterdam-Noord: W.Triemstra te Utrecht-Centrum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zoetermeer: G. Drayer, miss.predikant te Hoogeveen, wonen de te Noordscheschut. Bedankt: voor Damwoude: P. Roos te Utrecht-Noord. Aangenomen: naar Urk (Maranatha- kerk): J.H. van Dijk te Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Dirksland: C.A. van Die ren te Stolwijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Utrecht: mevr. G A. Reinhold-Scheuermann, l.l. predi kant te Eindhoven, die dit beroep heeft aangenomen. VATICAANSTAD CIC-R Paus Johannes Paulus II heeft zich het afgelopen weekeinde voor het eerst uitgesproken voor militair ingrijpen in Bos- nië-Hercegovina. Als alle andere middelen hebben gefaald, moet de agressor worden ontwapend. De paus zei dit zaterdag tij dens zijn traditionele nieuw jaarsreceptie voor de leden van het corps diplomatique. Geen land heeft het recht zich afzijdig te houden bij ongerechtvaardig de agressie. De principes van souvereiniteit der staten en niet-inmenging in interne aan gelegenheden mogen geen scherm zijn waarachter gefol terd en gemoord wordt. De oorlog in Bosnië-Hercego- vina heeft 'heel Europa' verne derd, nadat ware hordes daar terreur en moord zaaien. De paus noemde het een laakbare nalatigheid als er niet wordt op getreden tegen de waanzin van de etnische zuivering. Het was de eerste maal dat de paus zich uitsprak voor een ge wapend ingrijpen tegen Servië, dat hij niet bij name noemde. Tot dusver had hij alleen oproe pen tot vrede uitgesproken, zoals tijdens de gebedswake voor de vrede een week geleden in Assisi. COLOFON HOOFDKANTOOR Wrtte Singel 1.2311 BG Li telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Gracntweg 53a. 2161 HM Lisse. 02521-13634 POSTADRESSEN Post Dus 54.2300 AB Leid ADVERTENTIES ma-vrij van 08 00-1700 ui Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma -v'i| van 8 30-17 00 uu (Sleutelties) Telefoon 071-1 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bijvoofuil per k wartaal lat/m/vn, 18 00-19.30 ui Redactie 023-150147 ities 071-161367/161363 HET WEER ROB GROENLAND Ijstijden (1) Op het Instituut voor Marine en At mosferisch Onderzoek in Utrecht wordt al vrij lang onderzoek gedaan naar het ontstaan en ophouden van ijstijden op onze planeet. Nog lang niet alle geheimen achter deze spectaculaire klimaatsverandering zijn opgelost, maar toch begint zich een acceptabele theorie af te tekenen. In de geschiedenis van onze pla neet is er eigenlijk in zijn totaliteit maar gedurende een hele korte tijd ijs geweest, en dan voornamelijk tijdens de ijstijden. Op het ogen blik zitten we in het zogeheten in- terglaciaal tijdperk (tussen de ijs tijden in). De laatste ijstijd is vijf tienduizend jaar geëindigd. De pro cessen die een ijstijd op gang bren gen blijken heel subtiel te zijn. De warme golfstroom in de Oceaan hoeft maar een paar graden zuide lijker te gaan lopen, en West-Euro pa is direct verstookt van zijn ge matigd klimaat. Als er dan ook nog voldoende vulkaanuitbarstingen zijn en de aardas veranderd een enkele graad, dan is een neergaan de lijn in de temperatuur voor be paalde gebieden op aarde een feit. Hierbij spelen meekoppelingsef- fecten (denk maar aan een soort sneeuwbaleffect) een essensiele rol. Zodra de groeiende ijskap met zijn oppervlak boven de sneeuw grens uitsteekt, dan blijft de kap doorgroeien (je krijgt hem dan niet meer weg). Het verdwijnen van ijskappen gaat volgens de theorie als volgt: door het grote gewicht van hot ijs begint de bodem te dalen. Deze zakt orv geveer een kilometer naar benéden en begint onderin te smelten door de warmte van de aarde. Het op pervlak van de ijskap kan dan on der de sneeuwgrens geraken en bet smeltproces krijgt volop de gele genheid het werk af te maken. De klimaatwetenschapper heeft in deze eeuw een hoop kunnen leren van het ijs op Antartica of de Noordpool, maar ook van gletsers in de Alpen. Er zijn ijskernen ge- - boord die 160 duizend jaar terug gaan in de tijd. In de verschillende lagen zijn luchtbelletjes ingeslo ten. De luchtdruk daarin hangt sterk samen met de hoogte waarop de bel zich bevond. Hoe hoger, des te ijler de lucht. Op die manier leid je af hoe hoog de ijskap op dat mo ment was. Morgen meer hierover. Ons weerbeeld doet helemaal niet aan de ijstijd denken. In het afge lopen weekeinde stroomde op nieuw zeer zachte lucht uit over het land. De nacht van vrijdag op zaterdag was bijna zwoel te noe men. Bij een stevig windveld uit het zuidwesten kwam de luchttem peratuur niet onder de 8 graden. Overdag maakte we zowel op zater dag als zondag standen van boven de 12 graden mee. Het weerpa- troon voor morgen en overmorgen verandert maar heel weinig met op nieuw zacht en overwegend be wolkt weer. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dmsdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Vandaag stormachtige westeh|ke wind en enkele regen- of sneeuwbuien. Morgen minder wind. aan de Noorse westkust nog enkele buien, elders meer opklaringen en overwe gend droog, 's Nachts lichte vorst, overdag maxi ma enkele graden boven Denemarken.- Wisseiend bewolkt en vooral vandaag enkele winterse buien. Maxima rond 4 graden, minima rond nul graden. Britse Eilanden: Vandaag afwisselend wol ken en zon, morgen van het westen uit geleidelijk zwaar bewolkt. Op beide dagen in Ierland en Schot land buien of regen. Maxima vandaag van 5 graden in de Schotse Hooglanden tot B graden rond Cork en in Cornwall, morgen iets hoger. In de nacht landin- België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden, in Luxemburg eerst nog kans op op wat regen. Morgen af en toe zon, plaatselijk eerst ook mist. Middagtemperatuur van 8 graden in de Belgische kust tot 4 graden in Luxem burg en de Hoge Venen. Duitsland: In het noorden wisselend bewolkt en vooral noord van de Elbe enkele buien, mogelijk met natte sneeuw. In Midden- en Zuid-Duitsland vandaag wolkenvel den. morgen af en toe zon. maar plaat selijk ook mist. Maxima van 4 graden m Schleswig-Holstem tot 7 graden in het zuiden, maar morgen in hardnekkige mistgebieden aanmerkelijk lager. Madeira: Wolkenvelden en vooral vandaag kans op een bui. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Afwisselend wolkenvelden en zon en plaatselijk een bui. Maxima rond 21 gra- Marokkaanse westkust: Flinke perioden met z lijk ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 19 graden. Tunesische kust: Overwegend zonnig. Maxima van 17 gra den rond Tunis tot circa 20 graden nabij Frankrijk: Wolkenvelden, vooral morgen ook perio den met zon. Vandaag in Bretagne en Normandië nog een kleine kans op wat regen. Plaatselijk hardnekkige mist. Maxima zo'n 5 graden in de Vogezen, aan de Kanaalkust en midden-Frankrijk rond 9 graden, in de zuidelijke departe menten 13 tot 16 graden. Op de Balearen en aan de oostelijke cos- ta's wolkenvelden, vandaag wellicht ook mist. Langs de zuidelijke costa's en in het binnenland perioden met zon. Droog. Maxima in het binnenland 10 tot 14 graden, langs de oostkust rond 15 graden en aan de Costa del Sol rond de 18 graden, 's Nachts in het binnenland plaatselijk iets onder nul. Portugal: Perioden met zon, maar vooral aan de Atlantische kust vandaag wolkenvelden. Maxima in Lissabon rond 14 graden, in de Algarve circa 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordkant van het Alpenmassief vandaag nog wolkenvelden en met name Oostenrijk een kleine kans op lichte Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DINSDAG 19 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.36 zon onder 17.00 Weerrapporten 18 jan 7 u geleide- Rotterdam half bew. v/1 12 2 ,0 2 Malta Moskou Temperatuur op 1500 meter rond nul graden, na morgen iets oplopend. Hongarije, Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vrijwel droog. Plaatse lijk mist. Maxima vandaag rond 7 gra den, morgen enkele graden lager, 's Nachts geleidelijk lichte vorst. HEINZ Ot/,X/JK&4PA! V *Tt£/A/r4Tj£ ///ae$M££tAy.' MA6 A WE38&V AJTeÊ&X 11 cjr SSifÏJf ii J' --

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8