Leiden Regio 179 69 79 Houseteam boekt bescheiden succes Vietnamese loempia's big business Mega-bios kan alleen bij Groenoordhallen 3-DAAGSE SUPERKOOPJES minium Nieuwe opleiding tot drogist dtUHt/l MAANDAG 18 JANUAR11993 7 redactie janet van dijk emiel fancmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman 071 -161417 Oecumene 8Voorhoutse rooms-ka- tholieken en protestan ten onderzoeken de mo gelijkheden voor nauwere samenwerking. Morskring uitgebreid en opgeknapt De openbare basisschool De Morskring aan de Damlaan wordt groter en mooier. Er komen een groepslokaal en een aula bij en in de negen klassen tellende school wordt alles vervangen: sanitair, ko zijnen, vloeren en de kleurën aan de buitenkant. Onder wijswethouder H. Koek (PvdA) geeft woensdag het startsein voor de verbouwin gen. De bouwvakkers moeten voor de zomervakantie klaar zijn zodat de 255 leerlingen van de school het volgend schooljaar in een 'nieuw' ge bouw onderwijs kunnen krij gen. Tijdens de verbouwin gen is het kleutergebouw verlaten. De jongste leerlin gen zitten dan bij hun wat oudere schoolgenoten. An dere groepen zitten in een gebouw in de buurt. Een woordvoerster van de school doet niet moeilijk over deze situatie:Als je ziet wat voor prachtig gebouw we ervoor terug krijgen." Merendeel inbrekers blijkt verslaafd Coördinator Arno Bijl van het speciale 'houseteam' van de Leidse politie heeft geen verklaring voor de stijging van ruim 30 procent van het aantal woninginbraken. Wel is volgens hem de toename dankzij het onderzoeksteam uiteindelijk nog teruggedrongen. „De eerste maanden bedroeg die stijging 37 procent. Na oktober is het wat minder geworden. Als wij verdachten aanhielden, viel dat in bepaalde delen van Leiden te merken." Coördinator A. Bijl en voorlichter A. Kuijt: „Vaak gaat het om een junk die even snel zijn slag wil slaan.' foto jan holvast leiden emiel fangmann vervolg van voorpagina Bij de inbraken werden vooral geld, video-apparaten en siera den buit gemaakt. Volgens Bijl is het merendeel van de inbre kers verslaafd aan harddrugs. „Gemiddeld pleegt een persoon twee, drie inbraken. Voor meer dan de helft komen de verdach ten uit Leiden en de regio. De rest 'doet Leiden aan'." Bij de misdrijven werd vrijwel geen li chamelijk geweld gebruikt. „Hooguit een duw om bij be trapping te ontsnappen." Volgens politievoorlichter A. Kuijt en coördinator Bijl gaat het veelal niet om ingewikkelde Aantal inbraken in Leiden 1986: 850 1987: 813 1988:1050 1989: 962 1990: 977 1991: 779 1992:1016 kraken. „Vaak is het een junk die even snel zijn slag wil slaan", zegt Bijl. Kuijt: „De be woners kunnen er vaak zelf wat aan doen. Ik zeg altijd dat men sen met de blik van een inbre ker naar hun eigen woning moeten kijken De politie wil niet prijsgeven, welke delen van Leiden het meest door dieven worden be- zocht. Sinds de oprichting van het houseteam wordt gebruik gemaakt van zeven plattegron den van Leidse wijken. Met spelden is daarop nauwkeurig bijgehouden waar inbraken worden gepleegd. De kleur van de speld duidt de aard van de inbraak aan, zoals 'ruit ingesla gen'. 'slot verbrijzeld', 'een zaag gebruikt' of 'via een boven raampje binnengekomen'. „Het geeft een beter overzicht dan een uitdraai van de computer. Die gebruiken we aanvullend", aldus Bijl. De coördinator zegt dat voor al rond Kerstmis veel is ingebro ken. „Dat was een uitschieter waarvoor wij geen verklaring hebben, twintig in twee dagen. Amsterdam gaf hetzelfde beeld te zien, daar WEiren er ruim 200. Man (49) beroofd van geldbedrag leiden Een 49-jarige man is zaterdagmiddag door twee perso nen beroofd van enkele honderden guldens. De man fietste rond zes uur op de Maresingel en werd door een auto aangehouden. De bestuurder en de duo-passagier vroegen de man naar de weg. Vervolgens stapte de bestuurder uit, greep de fietser vast en drukte een mes op zijn keel. Daarna werd uit 3e achterzak van de man een flink aantal bankbiljetten gepakt. Het tweetal, tus sen de 30 en 35 jaar oud, reed vervolgens met hoge snelheid weg, de Leidenaar met een bloedende hals achterlatend. Tasjesroof in Kloksteeg leiden Een 39-jarige vrouw is zaterdagavond van haar tasje be roofd m de Kloksteeg. De vrouw liep even na zes uur in de steeg toen een bromfietser naderde. De bestuurder trok plotseling de tas van de vrouw haar schouder en reed weg. De buit bedroeg enkele tientjes en wat persoonlijke bescheiden. Inbraak in Sparrenrode leiden Uit een woning aan de Spairenrode is zondag bij een in braak tussen vier en elf uur 's avonds voor enkele duizenden guldens aan spullen gestolen. De daders, van wie elk spoor ont breekt, kwamen volgens de politie via de achterdeur binnen en maakten sieraden, en cd's buit. Bij de aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan vrijdagavond kwam een 36-jarige Leidenaar om het leven. foto hielco kuipers Motorrijder verongelukt leiden» Een 36-jarige Leidenaar is vrijdagavond om het leven ge komen bij een verkeersongeval op de Willem de Zwijgerlaan. De Leidenaar kwam vanuit de richting Oegstgeest het kruispunt met de Haarlemmerweg oprijden. Dat deed ook een bestelwa gen vanaf de Haarlemmerweg, bestuurd door een 33-jarige Lei denaar. Deze had de motorrijder voorrang moeten verlenen maar deed dat volgens de politie niet. Het slachtoffer remde, ging met zijn motorfiets onderuit en gleed vervolgens onder de bestelwagen. Hij overleed aan in- en uitwendige bloedingen. De bestuurder van de bestelwagen is door de politie aangehouden op verdenking van het rijden onder invloed. Het Holtlant College begint au gustus dit jaar met een nieuwe dagopleiding die leerlingen op leidt tot drogist. Deze opleiding parfumerie/drogisterij wordt buiten Leiden alleen in Almelo en Helmond gegeven. De oplei ding die bekend staat als 'pittig', duurt drie jaar en leidt leerlin gen op voor het diploma detail handel (MMO) en het vakdiplo ma Drogist. Volgens afdelingsdirecteur F. Wulffers zit het pittige van de opleiding niet zozeer in de moeilijkheid maar in de hoe veelheid. „Een drogist mag ook medicijnen verkopen en daar is natuurlijk veel kennis voor no dig", aldus Wulffers. Het Hotylant College heeft vooralsnog geen beperkingen gesteld aan het aantal leerlingen dat kan deelnemen aan de op leiding. Belangstellenden kun nen meer informatie krijgen tij dens de open dagen op 22 janu ari van 19.00 tot 21.00 uur en op 23 januari van 10.00 tot 12.00 uur. Brandschade aan drie voertuigen Een brommer, een auto en een motorfiets liepen in de nacht van zaterdag op zondag brand schade op. De politie vermoedt dat de drie brandstichtingen door een en dezelfde persoon zijn gepleegd. Om 3.05 uur werd een brommer in de brand gestoken op de Vrouwenkerk- choorsteeg. Een uur later raakte de onderkant van een auto in de brand omdat een stapel kranten in de fik was gestoken bij het Stationsplein. Tegen vijf uur stond een motor in de Lob- senstraat in brand. De brand weer kon in alle gevallen de schade beperkt houden. leiden» gert visser Het terrein van de Groenoordhallen is de beste plaats voor de bouw van een mega-bioscoop. Tot die conclu sie komt de Cannon Groep Nederland na een rond gang langs mogelijke locaties in Leiden. Cannon wil de bioscoop uiterlijk in '95 openen. Wanneer dat niet lukt, wordt uitgekeken naar een andere gemeente waar de bioscoop kan worden gebouwd. Donderdag krijgen de Leidse raadsleden in een be sloten vergadering drie plannen voorgelegd voor het terrein van de Groenoordhallen. In een van de plannen - dat van projectontwikkelaar Bruil-Sanders uit Amstel veen - is naast de bouw van een sporthal, vergaderac commodatie, hotel en expo-hallen de superbios ge dacht. De andere twee plannen van Du Prie en IBB Kondor, zijn nog niet bekend. Directeur Van Wouw is zeer tevreden met het plan van Bruil Sanders en hoopt dat de gemeente snel groen licht geeft. Mocht dat plan het niet halen, dan is Cannon wel van plan verder te zoeken in Leiden zij het dat het concern niet alle tijd heeft. Volgens het hoofd van de gemeentelijke directie eco nomische zaken, A. Roggeveen, zijn gemeente en Cannon er tot nu toe niet in geslaagd andere locaties dan de Groenoordhallen te vinden. Het terrein van Molen De Valk, dat eerder werd genoemd als geschikte plaats, is volgens Roggeveen voor de gemeente niet ac ceptabel. Zij zegf dat Cannon ook heeft overwogen de bio scoop in een bestaand gebouw onder te brengen. Vol gens Van Wouw is dat inmiddels een gepasseerd sta tion. Cannon en gemeente hebben de gesprekken over een mogelijke locatie voorlopig opgeschort in afwach ting van de ontwikkelingen rond de Groenoordhallen. De mega bioscoop moet 1700 stoelen in zo'n 5 zalen bevatten. Het project kost zo'n 15 miljoen gulden. De gemeente wil de bioscoop graag naar Leiden halen omdat het ook bezoekers uit de regio aantrekt. Al zes kraampjes in Leidse binnenstad leiden emiel fangmann „Elke zaterdag eet ik er een", zegt een smikkelende mevrouw, „terwijl ik toch verder nooit in een snackbar kom." Een andere passante: „Eén? Nee hoor, ik lust er wel drie." Het kijken naar etende mensen heeft iets onzin delijks. Volgens volksschrijver Gerard Reve kun je een in kran tenpapier verpakte bokking mflar het beste in een donker hoekje verorberen. Maar Leiden kent elke zaterdag ononderbro ken een fraai tafereel: een aan tal marktbezoekers op een rijtje dat vanaf een witte servet een met rode saus besprenkelde loempia tot zich neemt. Vietnamese loempia's zijn big business geworden. Twee ver kooppunten in de Haarlemmer straat, drie op de markt, één op de Garenmarkt. De keerzijde laat zich raden, de spoeling wordt dun. Dat merkt Tran uit Alkmaar die pas voor de tweede keer - wat verscholen - op de Koornbrug staat. „Nee, niet druk, bijna niets verkocht." Beter vergaat het tien meter verderop de familie Van Lethi, op de hoek van de Koornbrug en de Botermarkt. „Ik heb net zo'n bapao op, lekker, dat zoete gehakt", zegt C. Verplancke, voorzitter van de ambulante handel in de regio Leiden. „Het is impulsverkoop. Vroeger kost te de gewone loempia een gul- De loempia's van Van Lethi vinden elke zaterdag gretig aftrek op de markt VAN MAANDAG T/M WOENSDAG ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! 1 0VENVERSE witte sesam bollen ek stuks verpakt elders 449 mc magere %jE vruchten kwark met veel vruchten verrijkt kuip 200 gram elders-99 NU EXTRA VOORDELIG! verse veld- worteltjes heel pond elders 449 1 AiKBSLAGEwJlji heerlijke ff SLAVINKEN IGftAtAJg Ir I4HALÏH 3 BETALEN KUNSTSTOF STOELTJE dentje, heeft iedereetl wel op zak. Het was dus een gok toen de prijs naar 1 gulden 25 ging, dat hadden ze samen afgespro ken want de meeste kennen el kaar. Daarnaast is de koop ook een sociaal gebeuren. 'Kijk die mensen eens hun best doen, dat is beter dan je hand ophou den', althans, zo redeneert de Leidenaar." Eerste Voor de familie Van Lethi is het inmiddels meer dan hun best doen. Zo'n duizend loempia's gaan er deze dag over de toon bank. „Ik ben ooit als eerste be gonnen. Tien jaar geleden, toen ik in een opvangcentum in Noordwijk zat. Ik wilde aan de slag na zes maanden uitkering, Ik laeeg een proeftijd van zes maanden om dit te proberen", zegt mevrouw Van Lethi (41). De Van Lethi's zijn boot vluchtelingen die in 1979 na drie dagen dobberen door een Nederlands schip werden opge pikt en naar Hongkong ge bracht. „Ik kom uit Haifong. Het was mijn tweede vlucht, toen ik drie was vluchten we al van Noord- naar Zuid-Vietnam. Daar zaten we in de visvangst." Nu woont ze met man en vier kinderen nabij Delft. „We staan op andere dagen ook in Rotter dam en Haarlem, maar Leiden op zaterdag is het drukst." De een jaar geleden aangeschafte verkoopwagen is thuisgelaten. „Op deze hoek is er geen plaats voor." Verplancke: „Een wagen neemt vier meter in beslag, een kraam maar twee meter. Die kan op deze plek." Maar in de toekomst worden de touwtjes strakker aangetrokken. „Het ligt in de bedoeling dat vanaf vol gend jaar open kramen niet meer zijn toegestaan. Dan moet je dus vanuit een afgesloten ruimte, zoals een wagen, verko pen." Bibliotheek De kwaliteit van de loempia's is goed. „Nog nooit is er iemand weggestuurd, omdat er iets mis met het voedsel was. De Keu ringsdienst van Waren komt soms langs, dat geeft geen pro blemen", /.egt Verplancke. „De vergunning is specifiek voor loempia's, maar je ziet er ande re snacks bijkomen." Voor de Leidse zaterdaginarkt is een al- foto hielco kuipers gemene wachtlijst. „Nieuwe branches hebben voorrang. Maar er is geen maximum aan de loempiaverkoop De goede plek, daar gaat het om. Mevrouw Van Lehti en de mevrouw Nhuan-Thi Nguyen uit Voorschoten, die tegenover de Openbare bibliotheek in de Nieuwstraat staat, denken van elkaar dat de ander beter ver koopt. Nhuan is ruim over vijven druk bezig met opruimen. „Het wordt moeilijker, er komen steeds meer verkopers. Maar een paar honderd verkocht." Als de bibliotheek zondag open is, staat ze er ook. „Dat valt een beetje tegen. De bibliotheek trekt 700 bezoekers, maar zo veel heb ik er niet"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7