Voedsel bereikt Berbera Angst voor moordaanslag op maffiabaas Buitenland Lafontaine in opspraak over contacten met onderwereld Washington viert feest Vissen bijten nog niet Braziliaanse royalisten beginnen campagne voor terugkeer monarchie Federale leger vecht mee tegen Bosniërs Steun kandidatuur Havel Toezicht waarnemers op herstel democratie Haïti Italiaanse politie pakt 'moordenaar van Florence' MAANDAG 18 JANUAR11993 :ePresse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappei'|i>ePersdienst Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR* Reuter UPl United Press International Onderzoek naar oorlogsmisdaden londen Detectives van Scotland Yard gaan onderzoeken of Britse soldaten zich in de oorlog van 1982 schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden tegenover Argentijnse soldaten. Dat heeft de Sunday Telegraph gisteren gemeld. Volgens de krant zullen de onderzoekers de lijken van gevangen genomen Argen tijnse soldaten die op snelle wijze werden geëxecuteerd probe ren te onderzoeken en gaan zij tevens na of andere beschuldi gingen over de slechte behandeling van Argentijnse soldaten ge grond zijn. Miljardenorder voor Boeing everett Boeing heeft van United Parcel Service (UPS) een order ontvangen voor levering van dertig vrachtvliegtuigen van het ty pe 767-300ER. UPS heeft bovendien een optie genomen op nog eens dertig van dergelijke toestellen, zo maakten beide onderne mingen zaterdag bekend. Volgens deskundigen is met de totale order, inclusief de opties, meer dan 5 miljard dollar (9,25 miljard gulden) gemoeid. UPS levert jaarlijks zon drie miljard pakjes, pakketten en documenten af op allerlei bestemmingen in de we reld. De onderneming heeft een omzet van ongeveer 15 miljard dollar. Boete aanstaande minister justitie little rock De beoogde minister van justitie in de regering van Bill Clinton, Zoe Baird, heeft zaterdag samen met haar echtge noot een boete betaald van 2.900 dollar (5.300 gulden) wegens het in dienst nemen van illegale buitenlanders. Baird en haar echtgenoot Paul Gewirtz hadden een Peruaans echtpaar in dienst en betaalden geen sociale lasten voor het echtpaar. Donald Duck niet langer in Joegoslavië belcrado Joegoslavische kranten hebben gisteren getreurd om het verlies van de stripfiguren Mickey Mouse en Donald Duck. Walt Disney Publications heeft de contracten met Joegoslavië opgezegd. De beslissing houdt verband met de sancties van de Verenigde Naties. Ballingen morgen terug naar huis guatemala-stap Een groep van ruim 2000 Guatemalaanse vluchtelingen kan woensdag vanuit Mexico beginnen met de reis naar hun vaderland. Vluchtelingenorganisaties en de Guate malaanse regering hebben dat zaterdag afgesproken. De vluch telingen maken deel uit van zo'n 45.000 Guatemalanen die be gin jaren tachtig de repressie en burgeroorlog in hun land ont vluchtten en de grens overstaken met Mexico. Alle bannelingen moeten volgens plan dit jaar naar Guatemala terugkeren. FPÖ blijft lid Liberale Internationale rome De omstreden Oostenrijkse liberale partij FPÖ is niet uit de Liberale Internationale gezet. De WD-er Dirk-Jan Blauw, die al jaren voor uitzetting pleit, kreeg in Rome, waar de LI het afge lopen weekeinde vergaderde, niet genoeg steun. Een afgevaar digde van de organisatie, waarvan 45 liberale partijen uit 40 lan den lid zijn, zal de komende maanden Oostenrijk bezoeken en een rapport opstellen over de FPÖ en haar leider Jurg Haider. Bij de volgende vergadering van de LI, deze zomer in Sofia, zal be sloten worden of de FPÖ de organisatie moet verlaten. Onthulling Der Spiegel over Duitse politicus BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT In de vandaag verschenen uit gave van het weekblad Der Spiegel worden waarnemend SPD-voorzitter en minister-pre sident van de Duitse deelstaat Saarland Lafontaine, Oskar La fontaine, en de SPD-fractielei- der in het deelstaatsparlement van Saarland, Klimmt, ervan be schuldigd contacten te hebben onderhouden met de onderwe reld. Lafontaine liet zijn woord voerder meedelen geen com mentaar te willen geven, omdat de 'beschuldigingen te absurd zijn'. Der Spiegel kondigde in een vooraf bekendgemaakte mededeling aan dat het blad brieven zal afdrukken waarin Klimmt de van moord verdach te misdadiger Lacour op de hoogte stelde van de vorderin gen in een onderzoek naar zijn daden. Deze informatie zou Klimmt achter de rug van de officier van justitie om hebben ontvangen van de SPD-minister van justitie in Saarland Walter. Het ministe rie noemde het bericht 'volsla gen belachelijk'. Lacour zit op dit moment wegens andere de licten in Frankrijk in de gevan genis. Lafontaine zou een hem al jaren bekende vriend van La cour als 'manusje van alles' en Hoofdkwartier Unita vernield LISSABON Rtr Angolese regeringstroepen heb ben het hoofdkwartier van de verzetsbeweging Unita in de stad Huambo vernietigd, zo heeft Unita vandaag meege deeld. Het verzet voegde daar aan toe een regeringshelikopter te hebben neergeschoten en twaalf tanks onklaar te hebben gemaakt. Bij de gevechten in Huambo zijn sinds vorige week meer dan 500 mensen om het leven gekomen, zo stelt Unita in een"verklaring. D stad is bijna gefieel in handen van het ver zet. Unita zegt dat het de twee weken geleden opnieuw opge laaide burgeroorlog wil beëindi gen, maar is vastbesloten de re gering een lesje te leren voor zij terugkeert aan de onderhande lingstafel. Na een jaar eerste hulp voor Somalische havenstad In de Noordsomalische havenstad Berbera is gisteren voor het eerst in een jaar een schip met voedsel gearri veerd. Berbera is de belangrijkste haven van de 'Repu bliek Somaliland' die zich in mei 1991 eenzijdig van So malia heeft afgescheiden. ADDIS ABEBA-MUQDISHO AP-DPA-Rtr De Verenigde Naties hadden vorig jaar alle hulptransporten naar de stad stopgezet nadat er hevige gevechten waren uitge broken. Een hulpleverantie van 8.000 ton levensmiddelen met bestemming Somaliland viel in december geheel in handen van plunderaars. Het Deense schip Jens Munk verzorgde de voedselhulp. De 1.350 ton tarwe is bestemd voor de ongeveer 40.000 gedemobili seerde leden van de militie die in de omgeving van Berbera heeft geopereerd. De VN heb ben in Noord-Somalia geen troepen gestationeerd. De Verenigde Staten maakten vandaag bekend dat de eerste Amerikaanse troepen die deel uitmaakten van de VN-hulp- operatie Restore Hope deze week naar huis terug zullen ke ren. Duizenden militairen blij ven echter in Somalia achter om mee te werken aan een poli tieke oplossing voor het door burgeroorlog getroffen land. Washington hoopt binnen twee weken het commando over Restore Hope over te kun nen dragen aan de Verenigde Naties. Amerikaanse functiona rissen beklemtonen echter dat de overdracht niet inhoudt dat de Amerikanen zich totaal uit Somalia zullen terugtrekken. Een van de machtigste krijgshe ren in Somalia, generaal Moha- med Aideed, heeft zaterdag in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba voorgesteld het land op te delen in autonome regio's voordat een centrale regering wordt ingesteld. Met Aideeds zou de huidige status quo in So malia, waarbij clanleiders hun eigen gebied bestieren, worden gelegitimeerd. Aideed zei dat pas later moet worden gepraat over het instellen van een cen trale overgangsregering. Elf van de veertien facties die de afgelo pen twee weken hebben mee- aan het overleg in Addis Abeba vinden dat eerst een cen trale regering in het leven moet worden geroepen en later pas regionale autoriteiten. Somalische burgers hebben Amerikaanse mariniers zater dag naar een opslagplaats met meer dan 1.000 ton wapens en munitie geleid. De wapens la gen opgeslagen in 30 bunkers ten zuiden van de plaats Af- gooye, op 32 kilometer ten wes ten van Muqdisho. Een woord voerder van de mariniers, kolo nel Fred Peck, zei dat met de wapens 150 tot 200 legervracht- wagens van 5 ton konden wor den gevuld. Onder de wapens bevonden zich luchtdoelraket ten, bommen van 225 kilo, ma chinegeweren, lichte wapens en munitie. lijfwacht op de loonlijst van de regering hebben gezet. Verder zou hij hem een wapenvergun ning hebben bezorgd en heb ben geregeld dat hij op een ter rein van de politie een schiet- training kon volgen. De man staat volgens de politie bekend als lid van de criminele rock- scène. Klimmt heeft toegegeven de als de 'koning van de onderwe reld aan de Saar' bekend staan de Lacour al meer dan 20 jaar te kennen. Hij zelfheeft net als La fontaine en andere regionale politici in het verleden avonden doorgebracht in de nachtclub van Lacour. Sinds jaren circule ren berichten over compromit terende foto's of videofilms over Lafontaine. Klimmt daarover:' Oskar en ik zijn niet te chante ren'. Politici van de CDU eisen het vertrek van Lafontaine. De libe ralen verlangen dat hij snel dui delijkheid verschaft. De SPD- politicus was ruim een halfjaar geleden ook in opspraak geko men toen Der Spiegel onthulde dat hij voor zichzelf een heel ro yale pensioenregeling op staats kosten had afgesloten. moskou Deze Rus neemt er zijn gemak van. Vissen is een populair tijdverdrijf in de winter, wanneer op het ijs een tentje wordt neergezet om lek ker beschut tegen de wind en de kou te wachten tot de vissen bijten. foto epa RIO DE JANEIRO «UPl Braziliaanse royalisten zijn een campagne begonnen voor het herstel van de monarchie, die een eeuw geleden werd afge schaft. De koningsgezinden hopen dat Brazilianen het referendum over de grondwet dat op 21 april wordt gehouden, zullen aangrijpen om het land in een „parlementaire monarchie" te veranderen. Met een koninklij ke familie als het symbolische hoofd van een natie die gere geerd wordt door een democra tisch gekozen regering. De royalisten bereiden een serie televisieprogramma's voor om de steun voor hun zaak bij het referendum in april te ver groten, waarbij behalve voor een parlementaire monarchie ook voor het huidige parlemen taire politieke systeem of een presidentieel stelsel kan worden gekozen. In het huidige systeem moet de president verantwoor ding afleggen aan het parle ment, terwijl hij bij een presi dentieel stelsel het parlement domineert. Hoewel de monarchisten één zijn in hun wens de kroon te herstellen, verschillen ze van mening over de vraag welke af stammelingen van de koninklij ke familie Orleans e Braganca die kroon moeten dragen. Ge gadigden zijn er genoeg: de 55- jarige Luiz de Orleans e Bragan ca, die wordt gesteund door de Beweging voor een Monarchis tisch Brazilië, Pedro Gaston de Orleans e Braganca (80), ge steund door de Parlementaire Monarchistische Beweging en de 54-jarige Felipe de Braganca. Hij geniet de steun van de Ko- ninldijke Parlementaire Bewe- Nieuwe ministers in regering India new delhi Rtr De Indiase premier P.V. Naras- hima Rao heeft gisteren vier nieuwe ministers aangewezen, daags nadat het gehele kabinet aftrad om de geïsoleerde pre mier in staat te stellen zijn rege ring te wijzigen. Rao wordt al weken bekriti seerd wegens zijn zwakheid en besluiteloosheid, juist nu India al weken gebukt gaat onder aanhoudend geweld tussen ra dicale hindoes en moslims. De media speculeerden al geruime tijd op een belangrijke kabinets wisseling. Een aantal belangrij ke ministeries is al maanden lang onbezet hield. PALERMO-ROME Rtr-AFP De Italiaanse politie maakt jacht op tientallen personen die de afgelopen tijd contact hebben gehad met de vrij dag gearresteerde maffialeider 'Toto' Riina. Onder hen bevindt zich ook een belangrijk politicus, zo meldden de Ita liaanse media gisteren. Zij maakten eveneens bekend dat Riina door zijn voormalige chauffeur Baldassare Di Maggio verraden zou zijn. De politie ar resteerde hem twee weken geleden in Noord-Italië. Een Italiaanse politie-officier zei in Pa lermo dat Riina drie dagen voor zijn ar restatie een landelijk bekend politicus had ontmoet. „Iemand die U zich niet kunt voorstellen", aldus de carabinieri- medewerker die echter de naam van de politicus niet wilde onthullen. Volgens de Italiaanse media hebben de bekentenissen van de berouwvolle mafioso Di Maggio tot de arrestatie van Italië's belangrijkste maffiabaas geleid. De vroegere chauffeur van Riina zou zijn baas verraden hebben toen hij hoorde dat hij op de dodenlijst van de maffia stond. Hij zou de politie onder meer ver teld hebben waar Riina zich verschool. De vrouw van Riina, Antonietta Bagarella, dook afgelopen week einde na een afwezigheid van twintig jaar verrassend met haar vier kinde ren op in hun ge boorteplaats Cor- leone. „Mijn man is niet het mon ster zoals jullie dat beschrijven", zei ze tegen jour nalisten. „Ze heb ben hem ver kocht." Riina is zater dag van Palermo per helikopter overgebracht grootste geheim naar Rome vervoerd, maar toch had de publieke televisie omroep RAI er lucht van gekregen. Het te levisiestation slaagde erin opnamen te ma ken van de landing van de helikopter die de maffialeider naar Rome bracht en van het vervoer per ge vangenwagen naar de Romeinse gevan genis. Riina, die verschei dene van zijn rivalen uit de weg zou heb ben geruimd en er van verdacht wordt opdracht te hebben gegeven voor de uvcigcuioviu Antonietta Riina (rechts), vrouw van de vrij- h n Hp anïi naar de zwaar be- u: r n.' moord op de anti- waakte Romeinse maffiarechters Gio- gevangenis Re- ina veriaat met haar zus en Riina s broer j Fakone en bibbia Hij ver- het politiebureau van Corteone. ™O.RW paolo Borsellin0i blijft in een nieu- wordt vandaag ge- we vleugel van de gevangenis, waar al- hoord. De eerste rechter die hem zal on- leen de meest gevaarlijke criminelen dervragen is Agostino Gristina, die is be- worden vastgehouden. Riina werd in het last met het onderzoek naar de moord Washington De inauguratie van een nieuwe president is voor de Amerikaanse hoofdstad Washing ton reden om eens flink feest te vieren. Vier dagen lang gaan de voetjes van de vloer en kan er worden geswingd in de anders vrij saaie stad. Bill Clinton, die woensdag het Witte Huis betrekt kwam zaterdag al in Washington aan om deel te nemen aan de fes tiviteiten. Bii het Lincoln-monu ment zong de nieuwe Amerikaan se president met dochter Chelsea mee met Michael Jackson en Dia na ROSS. FOTO AFP sarajevo. ap Kanonnen van het federale Joe goslavische leger hebben giste ren posities van het moslim-le ger in het aangrenzende Bosnië bestookt. Het federale leger be staat voornamelijk uit Serviërs, maar formeel treedt het op voor romp-Joegoslavië: Servië en Montenegro. De beschietingen waren vol gens het in de Servische hoofd stad Belgrado gevestigde pers bureau Tanjug een antwoord op artillerieaanvallen die het Bosnische regeringsleger sinds zaterdag lanceert op doelen op Joegoslavisch grondgebied. Ook elders in Bosnië-Hercegovina werd hevig gevochten. In de belegerde Oostbosni- sche stad Zepa, die sinds het begin van de oorlog van hulp verstoken is geweest, kwam gis teren een hulpkonvooi aan. Het gemeenschappelijke front van moslims en Kroaten in Bos nië hangt aan een zijden draad je na een week van gevechten tussen moslims en Kroaten bij Garnji Vakuf. Volgens de vre desmacht van de Verenigde Na ties zijn beide zijden zich aan. het ingraven. praag afp-upi moet er een wet worden aange nomen, waarin bepaald wordt dat de rooms-katholieke Kerk land en andere bezittingen te rugkrijgt die onder het commu nistische bewind werden ge- confiskeerd. De partij van de Slowaakse premier Vladimir Meciar, de Be weging voor een Democratisch Slowakije (HZDS), besloot za terdag de kandidatuur van Ro man Kovac voor het Slowaakse presidentschap te steunen. In een geheime stemming won de voormalige vakbondsman en huidige vice-premier het varr zijn naamgenoot Michal Kovac, de laatste voorzitter van het fe derale Tsjecho-Slowaakse parle ment. De verkiezing van Vaclav Havel tot staatshoofd van de nieuwe Tsjechische republiek is een stuk dichterbij gekomen. De re geringspartij van premier Va clav Klaus, de conservatieve De mocratische Burgerpartij (ODS) steunde zaterdag de kandida tuur van Havel op voorwaarde dat de Tsjechische republiek een Senaat krijgt. Het parle ment moet daarover nog beslis sen. De oppositionele Tsjechische Sociaaldemocratische Partij (CSSD) ondersteunt de kandi datuur van Havel ook, maar de aartsconservatieve christen-de mocraten willen hem alleen on der voorwaarden steunen. Eerst PORT-AU-PRINCE Rtr op de christen-democratische europarle mentariër Salvo Lima. Lima werd maart vorig jaar in Palermo vermoord. Riina, de „baas der bazen", moet ten koste van alles blijven leven, vinden de genen die de maffia serieus willen be strijden. Maar Italianen herinneren zich maar al te goed het lot van maffia-crimi neel Gaspare Pisciotta en de maffia-ban kier Michele Sindona. Zij stierven in res pectievelijk 1954 en 1986, nadat ze in hun cel vergiftigde koffie hadden ge dronken. Vicenzo Parisi, chef van de na tionale politie: „We zullen hem dag en nacht in de gaten moeten houden en zelfs de lucht moeten controleren die hij inademt. Hij moet praten. Het zou vrese lijk zijn als er iets mis zou gaan." Maffia-experts zeggen dat de arrestatie van Riina verscheidene gevolgen kan hebben voor de organisatie. „Er zal een periode van overgang en onzekerheid zijn om te kijken wie de leiding zal over nemen", verklaarde de Italiaanse socio loog Pino Arlacchi voor de nationale ra dio. „Dit zal worden beslecht door of bloedige interne misdaden en afrekenin gen of door grote aanvallen." Het leger en de regering van Haïti hebben ingestemd met de komst van een internationale waarnemersmacht. Tevens moeten gesprekken beginnen over het herstel van de demo cratie in het armste land van het westelijk halfrond, zö meld de de Argentijnse VN-afgezant Dante Caputo gisteren. Caputo zei dat hij brieven had ontvangen van premier Mare Bazin en legerleider generaal Raoul Cedras, waarin zij hun in stemming betuigden met de komst van internationale waar nemers en het herstel van de democratie. Caputo, die in het afgelopen weekeinde sprak met zowel Bazin als met legerlei ders, zei dat de eerste waarne mers deze week al met hun werk kunnen beginnen. „Het le ger was heel coöperatief wat be treft onze missie en we hebben onze belangrijkste doelen be reikt." Diplomaten uit westerse lan den toonden zich echter scep tisch over het succes van de VN-missie. Zij betwijfelen of het parlement het akkoord wel zal ratificeren. De conservatieve Haïtiaanse volksvertegenwoor diging wordt gedomineerd door aanhangers van het leger dat in september 1991 Jean-Bertrand Aristide, de eerste democratisch gekozen president van Haïti, verdreef. delen van een 'Baretta 22', kran tenartikelen over de moorden en een door hem gemaakt schil derij vol lugubere symboliek, maakten de man verdacht. Een tekenboek en een zeepdoos, die eigendom waren van een van de twee Duitsers die in 1983 werden vennoord, gaven de doorslag. Pacciani, die hardnekkig ont kent, voldoet overigens niet aan het beeld dat in de loop der ja ren van het monster was ge vormd en evenmin aan de be schrijving van psychiaters, cri minologen en experts van de FBI, die de Italiaanse politie hebben bijgestaan. Hij is geen vrijgezel en niet een persoon met een hoge opleiding, zoals altijd was aangenomen. Pietro Pacciani, een gepensio neerde boer van 68 jaar, is vol gens de Italiaanse politie het 'Monster van Florence'. De man werd zaterdag gearresteerd op verdenking tussen 1974 en 1985 zeven jonge paartjes te hebben vermoord. 'Het monster', dat zijn slacht offers met een pistool ver moordde en vervolgens op gru welijke wijze met een mes ver minkte. zorgde in de jaren '70 en '80 voor een ware psychose in en rond de Toscaanse stad. De politie is tot de arrestatie overgegaan op basis van nieuwe getuigenissen en de vondst van een aantal objecten in het huis van Pacciani. Kogels en onder-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5