Bijlmerbajes krijgt minder nachtwakers Binnenland D66: Versnelde evaluatie van pseudo-koopteams Dales: Provincies weg SGP-broeders blijven vrouwen weren Stichting wil duikboot bergen 'Discussie over kwaliteit onderwijs is hard nodig' Vrouw krijgt hartinfarct na gebruik van Imigran Rotterdam werkt ook op zondag MAANDAG 18 JANUAR11993 3 Nederlandse sleper redt visfabriek Rotterdam/ijmuiden De zeesleper Smit Lloyd 121 uit Rotterdam heeft de afgelopen nacht nabij de Shetland-eilanden de in Litou wen geregistreerde drijvende visfabriek Darius gered. Dat mel den het Schotse kuststation Wiek en de Kustwacht in IJmuiden. Gisteravond zond de kapitein van de Darius een noodbericht uit. omdat het schip met zijn honderd opvarenden stuurloos ronddreef in stormachtige wind. De Smit Lloyd 121, die werk zaam was bij de op de Shetlands gestrande olietanker Braer. wist de Darius in de loop van de nacht op sleeptouw te nemen. Het schip werd naar de haven van Lerwick gebracht. Verdachte van moord aangehouden spijkenisse» De politie heeft gistermiddag in Rockanje een 40-jari- ge vrachtwagenchauffeur uit Spijkenisse aangehouden op ver denking van moord op een 30-jarige vrouw uit Boxmeer, afgelo pen donderdag. Een rechercheteam kwam de man op het spoor, nadat zijn vrachtwagen verlaten werd aangetroffen in het nabij Boxmeer gelegen Cuijk. De Spijkenisser was een bekende van de dode. Navraag bij de politie in Spijkenisse leerde toen dat de verdachte daar sinds donderdag als vermist was opgegeven. De man werd gevonden op een camping in Rockanje. De politie vermoedt dat relatieproblemen de aanleiding voor de moord waren. Vermoorde man gevonden in Zundert zundert-rotterdam In het Brabantse Zundert is gisterochtend het lijk gevonden van een 43-jarige man uit Meeuwen. Het slachtoffer is van dichtbij neergeschoten. De politie houdt reke ning met een liquidatie. De dader heeft geen poging gedaan het lichaam te verbergen. Twee wandelaars ontdekten de dode. Zijn auto werd later in Breda teruggevonden. De Rotterdamse politie heeft zaterdag in een sloot het lijk van een 31-jarige man aange troffen. Hij werd sinds november vermist. Volgens de politie heeft het lichaam enkele weken in het water gelegen. De politie gaat vooralsnog niet uit van een misdrijf. Brand verwoest Almeerse uitgeverij almere Een brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor naar schatting zes tot zeven miljoen gulden schade aange richt bij uitgeverij Bugamor in Almere. Volgens een woordvoer der van de brandweer zal het hele gebouw waarschijnlijk moe ten worden gesloopt. Het magazijn van de uitgeverij van medi sche bladen, waar ongeveer 160 mensen werken, is geheel verlo ren gegaan. Ook het kantoorgedeelte moet volgens de brand weer als verloren worden beschouwd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. 'Oudejaarsmoord' Rotterdam opgelost Rotterdam De Rotterdamse politie meent voldoende bewijs te hebben tegen een 20-jarige Rotterdammer, die wordt verdacht van de moord op een 32-jarige plaatsgenoot op oudejaarsdag. De verdachte ontkent. Volgens een politiewoordvoerder is ech ter ook de officier van justitie overtuigd van de schuld van de verdachte. Die meldde zich woensdag zelfbij de politie nadat hij van zijn vader had gehoord dat hij werd gezocht. Het slachtoffer werd op oudejaarsdag dood naast zijn auto aangetroffen op een parkeerplaats bij het Kralingse Bos. Hij was met messteken om het leven gebracht. Oud-kamerlid Jacobse overleden Amsterdam Het voormalig WD-kamerlid H. Jacobse is vrijdag op 67-jarige leeftijd overleden in een Amsterdams ziekenhuis. Jacobse was van 1977 tot 1986 lid van de Tweede Kamer. Van 1957 tot 1960 was hij landelijk voorzitter van de JOVD, de WD- jongerenorganisatie. Jacobse studeerde politieke en sociale we tenschappen in Amsterdam, maar hield daar in 1954 mee op om redacteur buitenland van de Haagsche Courant te worden. Van 1966 tot 1979 was hij fractievoorzitter van de WD in de gemeen teraad van Amsterdam. Ook was hij een van de initiators van de 'Des Indes-groep', een club van politici van WD, PvdA en D66, die wilde komen tot een coalitie zonder het CDA. Vastgelopen methanoltanker weer vlot sneek Een Duitse tanker met het uiterst brandbare methanol, die wijdagavond aan de grond liep op het Sneekermeer, is giste ren met succesjeeggepompt en vlot getrokken. De Ruhrtank 13 liep wijdagavond door de hoge golven bij de sluizen van Terher- ne uit de vaargeul. Zaterdagochtend vertrok een lege tanker uit Rotterdam om een deel van de lading over te pompen. Wegens het ontploffingsgevaar was de omgeving van de sluizen gisteren afgezet. Het duurde drie uur om de 149 ton methanol over te pompen. De Ruhrtank 13 kon na deze operatie op eigen kracht de reis naar de Rotterdamse haven voortzetten. Lubbers bleef omdat Van Agt vertrok den haag Dat Ruud Lubbers onlangs zijn tienjarig jubileum als premier kon vieren, is in de eerste plaats te danken aan zijn voorganger Dries van Agt. Lubbers had in 1982 al voor zichzelf besloten de politiek in het voorjaar van 1983 te verlaten. Hij werd in zijn"voornemen echter gedwarsboomd door het plotse linge vertrek van CDA-leider Van Agt. Dit blijkt uit een vraagge- sprek met Lubbers en oud-CDA-minister De Koning in Trouw van zaterdag. Lubbers zegt de politiek te hebben willen verlaten omdat hij „het wel welletjes vond". Rotterdam Volgens de aloude wijsheid dat in Rotterdam niet leeghoofdig wordt gekletst maar stevig wordt aangepakt, ging het werk aan station Blaak in de Maasstad gisteren gewoon door. De zondagochtend was uitgekozen om de stalen boog, en daarmee het hoogste punt, op het station te plaatsen. foto anp paul stolk •n Nederlands Persbureau GPD Gemeens den haag gpd tie aan criminelen. De korpslei ding besloot daarop de pseudo- koopteams direct op te heffen. Een Amsterdams pseudo- koopteam heeft in het verleden overigens wel succes geboekt. De politie zette pseudokopers in om de drie geroofde Van Gogh schilderijen uit het Stede lijk Museum terug te krijgen. Volgens de coördinator be leidsonderzoek van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, F. Vlek, is het niet zo verwonder lijk dat agenten van pseudo- koopteams in de fout gaan. Ze worden namelijk blootgesteld aan grote verleidingen. Het ont breekt bij de politie aan begelei ding om te voorkomen dat ze bezwijken, stelt hij. Het moet duidelijk worden of het inzetten van pseudo-koop teams door de politie een suc ces is of niet. De minister van justitie moet daarom snel met een antwoord komen. Dat stelt D66-politiespeciaiist J. Kohn- stamm. In pseudo-koopteams zitten politie-agenten die zich voordoen als criminelen. Zo proberen ze te infiltreren in het criminele milieu. Vorige week raakte een pseu- do-koopteam van de Amster damse politie in opspraak. Vier agenten uit het team zijn in middels op non-actief gesteld. Ze worden verdacht van het frauderen met declaraties en het doorverkopen van informa- den haag «gpd Minister Dales en staatssecreta ris De Graaff-Nauta van bin nenlandse zaken willen 'de twaalf provincies opdelen in een groter aantal regionale ge bieden. Dit blijkt uit een uitge lekt voorstel van beide bewinds lieden, dat vrijdag in de minis terraad wordt besproken. De plannen gaan verder dan de instelling van zeven regiona le besturen in stedelijke gebie den, zoals die al in gang zijn ge zet. Uitgedaagd door met name het CDA. dat Nederland wil in delen in 25 regio's, werd de be windsvrouwen gewaagd hun vi sie te geven op het bestuur van Nederland rond het jaar 2000. In het plan van Dales en De Graaff worden Noord- en Zuid- Holland opgeheven om plaats te maken voor zes regio's. Noord-Brabant en Overijssel worden gesplist. Alleen de pro vincie Friesland zal helemaal intact blijven en als regionaal bestuur verder gaan. den haag gpd De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) blijft taboe voor vrouwen. De broeders afge vaardigden van de kiesvereni gingen hebben daartoe zater dag besloten. Het hoofdbe stuur had de kiesverenigingen drie vragen over vrouwen laten beantwoorden. Geen van de vragen luidde echten Vindt u dat vrouwen lid van de SGP mogen worden? „De vraag of vrouwen lid kunnen worden gaat buiten de marge van het beginselprogram en de statu ten van de partij", zei SGP- voorzitter ds. Hovius na afloop van de vergadering voor de EO-microfoon. Hij zei niet te weten of er in de toekomst ruimte voor vrouwen zal ko men binnen de SGP. Wel zei ds. Hovius dat was besloten dat het hoofdbestuur van de SGP in de zomer met nadere voorstellen zal komen. Maar gezien het feit dat de overgrote meerderheid van de kiesverenigingen heeft laten weten geen vrouwen als lid te zullen toelaten, zal dat voorstel van het hoofdbestuur wel daarop neerkomen. Het is vrouwen wel toegestaan dona teur of begunstiger van de SGP te worden. ravenstein Hele families met kinderen trokken er gisteren een dagje op uit om de hoge waterstand in de Maas te bekijken. Bij het Brabantse Ravenstein verdwenen hele delen van de dijken onder water. In Limburg viel het hoogwatertoerisme mee. foto anp cor mulder Justitie gaat het aantal nachtwakers in de Bijlmerbajes sterk verminderen. Volgens het ministerie gaat het om een verschuiving van de nacht- naar de dagdiensten. Een deel van het personeel is daartegen in opstand gekomen. amsterdam gpd Volgens de plannen wordt het aantal Penitentiaire Inrichtin gen Werkers (PlW'ers) 's nachts met tweederde verminderd tot elf, die de 600 gedetineerden in de vijf torens moeten bewaken. Volgens Justitie is het besluit genomen om ruimte te schep pen in de personeelsbezetting overdag, „s Nachts zitten de ge vangenen in hun cel, dan is de kans op ontsnappingen toch veel kleiner", aldus woordvoer ster L Rensman. Onder het personeel van de penitentiaire inrichting is pro test gerezen tegen de 'bezuini gingsmaatregel'. Justitie ontkent dat sprake is van inkrimping van personeel en dat de veilig heid van de bewaarders door de maatregel in gevaar zou komen. De extra mankracht wordt volgens het ministerie ingezet in de bewaking overdag, vooral in de zogenoemde 'omtrekbe- veiliging' van de Bijlmerbajes. Omdat eerder wachttorens uit bezuinigingsoverwegingen zijn gesloten van waaruit het bin nenterrein en de muren konden worden bestreken, is daarin een hiaat ontstaan. Dat bleek bij de ontsnapping van drie gedeti neerden op 8 januari. Hoewel de politie vlak na de ontdekking van de uitbraak bij de gevange nis was, slaagden twee gevange nen er in ongezien over de bui tenmuur te klimmen en de Weespertrekvaart over te zwemmen. leiden-den haag eric jan weterings Een internationale stichting onder voorzitter schap van de Nederlandse oud-minister Norbert Schmelzer gaat onderzoeken hoe de Russische kemonderzeeër Komsomolets kan worden gebor gen. De onderzeeër zonk in april 1989 voor de kust van Noorwegen. Daarbij kwamen 42 beman ningsleden om. De stichting is een Nederlands initiatief, afkom stig uit kringen rond het consortium dat twee jaar geleden probeerde het vaartuig te bergen. Tot dat NDOC (Netherlands Deepsea Operations Consor tium) behoorden onder meer het bergingsbedrijf Smit Tak, het Leidse offshore-bedrijf Heerema, het chemieconcern AKZO en kabelproducent Ver- to. De stichting werd opgericht naar aanleiding van berichten dat de Komsomolets vanaf haar voorlo pige rustplaats op 1700 meter diepte radio-activi teit zou lekken. Woordvoerder en secretaris van de stichting P. Bodes noemt die berichten 'zwaar overdreven'. „Inspecties hebben wel aangetoond dat over vijf a tien jaar een milieuramp dreigt als er niets gebeurd." De Komsomolets beschikt over een reactor en twee torpedo's met een kernkop. Waarschijnlijk heeft zij 10 a 12 kilo plutonium aan boord. Pluto nium is zwaar giftig en blijft dat een kleine een wigheid, zo'n 24.000 jaar. De stichting wil in de eerste plaats onderzoeken hoe de milieurisico's zo veel mogelijk kunnen worden beperkt. Dat hoeft niet per sé te beteke nen dat het schip moet worden geborgen. 'Isole ren' op de zeebodem is een andere mogelijkheid. Voorlopig heeft de stichting echter nog te weinig middelen. Voor fondsen heeft de Komsomolets Foundation haar hoop gevestigd op 'de interna tionale gemeenschap', zegt Bodes. Inmiddels is overeengekomen dat de Russen het wrak elk jaar zullen inspecteren en dat waar némers van Smit Tak en Heerema daarbij welkom zijn. Een bestuursdelegatie van de stichting ver trok onlangs naar Moskou om verder te overleg gen. Nurkse hoogleraren leverden hun bul niet echt in: utrecht gpd Ze mogen hun doctorsbullen gistermid dag dan wel demonstratief hebben inge leverd, beide heren blijven gewoon doc tor. P. Vroon, hoogleraar psychologie te Utrecht, en A. Kluldiuhn, hoofd Studium Generale van de Utrechtse universiteit, wilden alleen een discussie over „de voortschrijdende verloedering van het onderwijs en de volstrekte willekeur bij het verlenen van eredoctoraten" begin nen. De hooggeleerde herén mochten niet klagen over de belangstelling. De boven verdieping van het Utrechtse Polmans huis puilde uit. De druppel was voor bei de doctoren het eredoctoraat van Nijen- rode voor de Zaanse 'grootgrutter' Albert Heijn geweest. „De heer Heijn is een in telligent en uiterst beminnelijk mens en Nijertfode is als instelling van onschat bare waarde voor onze samenleving", zo begon Klukhuhn zijn inleiding. Om te vervolgen: „Maar stel je voor dat het KNVB-sportcentrum wordt ge promoveerd tot universiteit, er een leer stoel 'passeerbewegingen' komt die wordt betaald door Cruijff en dat de oud-voetballer zelf vervolgens een ere doctoraat krijgt." Los van alle waarde ring voor 's werelds beste oud-voetballer, een eredoctoraat zouden Vroon en Kluk huhn niet graag met hem delen. Het liefst hadden de twee hun bul aan de Utrechtse rector magnificus Van Gin- kel gegeven, maar die bedankte voor de eer: „Wij hebben een goede relatie met Nijenrode. Door alle publiciteit is de goede naam van Nijenrode en die van de heer Heijn in het geding gekomen. Dat had niet gemoeten en gemogen", vond Van Ginkel. De meeste deelnemers aan de discus sie van gisteren vonden de massaliteit van het wetenschappelijke onderwijs wel een probleem, maar vonden niet dat er sprake was van een teruglopende kwali teit. Professor dr. H. Adriaansens, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid, bestempelde het meren deel van de aanwezigen tot 'oudere jon geren'. „Dat zijn mensen die alleen nog enthousiast kunnen worden van verloe dering. Door te hameren op de teruglo pende kwaliteit proberen degenen die al gearriveerd zijn alleen maar de deur ach ter zich dicht te trekken. Tegen al die hoogleraren die beweren dat er vroeger meer en beter werd geschreven zou ik zeggen: 'lees het maar eens goed'. Ook drs. J. Gevers, voorzitter van het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam, vond het onzin om ou de waarden in het universitaire onder wijs heilig te verklaren. „Ik heb er geen moeite mee als Nijenrode, alle instellin gen voor hoger beroepsonderwijs en voor mijn part het KNVB-sportcentrum tot universiteit worden verheven. Laat ieder op zijn manier zalig worden. Alle dertien universiteiten verschillen en de bullen die je er kunt halen verschillen dus ook. Nou en? Die differentiatie is juist reden om te juichen, niet om je bul in te leveren. Alleen op die manier kun nen we de massale toestroom opvangen van mensen die iets willen leren." Volgens de Amsterdamse onderwijsso cioloog prof. dr. J. Dronkers is de discus sie over de kwaliteit van het onderwijs van alle tijden. „Dat heeft enerzijds te maken met een selectief geheugen, en anderzijds met de neiging meer ellende te zien naarmate je ouder wordt. Maar het gaat om de feiten." Die kon Vroom zo opsommen. „Er zijn minder vakken op de middelbare school. Studenten studeren niet harder, maar wel korter en dus wordt het allemaal minder. En dan komt er ook nog een verzoek van een decaan om de nonnen te versoepelen, omdat de studenten an ders afhaken", aldus Vroon. „Daar heb ik uiteraard niet aan meegewerkt." Na afloop stelde Vroon teleurgesteld vast dat hij vergeefs had gewacht op weerlegging van de door hem aange haalde feiten. De 'louter sjachrijnige' re acties op zijn initiatief begreep hij wel. „We moeten allemaal vriendjes blijven vanwege de goede verhoudingen. Maar in een relatie kun je toch ook wel eens een knetterende ruzie hehben zondef dat je relatie kapot gaat? Waarom moet kritiek altijd heimelijk, via columns en onder pseudoniem worden geuit?" Vroon vindt dat er een discussie op gang moet komen die leidt tot meer kwaliteit in het onderwijs. „Want waar om moet in dit land toch overal het strijkijzer overheen?" Hij ziet op betrek kelijk korte termijn een soort super-uni versiteit van de grond komen, waar de échte begaafden zich in zes jaar kunnen ontwikkelen. Vroon: „Maar universitei ten kunnen niet zomaar hun opleidin gen aanpassen. Het laatste woord is aan de minister van onderwijs en de Tweede Kamer. En hoe je in dit land in gods naam de politiek in beweging moet krij gen De Vries: Geen compensatie gemeentelasten den haag «gpd Het kabinet zal dit jaar de stijging van de gemeentelij ke heffingen niet compen seren. Minister De Vries (sociale zaken) zei gisteren voor de AVRO-radio dat de forse stijging van de ge meentelijke heffingen dit jaar zo'n twaalf procent gemiddeld slechts 0.1 pro cent van de koopkracht uit maakt. Het kabinet probeert vol gens de minister elk najaar bij het vaststellen van de begroting wel rekening te houden met de stijging van de gemeentelijke belastin gen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op dracht gekregen in bereke ningen van de indexcijfers de gemeentelijke heffingen mee te nemen. De Vries: „Maar dan zal het toch om gemiddelden gaan. Het is onmogelijk om per ge meente de stijging van de heffingen te compenseren." Fabrikant past tekst op bijsluiter aan utrecht anp Het Bureau Bijwerkingen Ge neesmiddelen heeft onlangs een melding binnengekregen van een 47-jarige vrouw die binnen een uur na een injectie met het nieuwe anti-migraine- middel sumatriptan (Imigran) een hartinfarct kreeg. Volgens de Inspecteur van de Volksge zondheid voor de Geneesmid delen, dr. B. Strieker, is het ver band met Imigran 'zeer waar schijnlijk'. Het was al bekend dat Imi gran bij drie tot vijf procent van de patiënten een drukkend ge voel op de borst kan veroorza ken. De symptomen kunnen lij ken op die van een acute hart aanval. Het Bureau Bijwerkin gen heeft daarom al eerder ge adviseerd terughoudend te zijn met het gebruik van sumatrip tan. De 47-jarige patiënte had twee keer eerder kortdurend pijn op de borst gehad na het gebuik van Imigran. Omdat de bijsluiter echter vermeldt dat een beklemd gevoel op de borst kan voorkomen, maar meestal van voorbijgaande aard en niet ernstig is. had ze dat niét aan haar dokter verteld. De fabrikant van Imigran, Glaxo, heeft gisteren laten we ten dat hij met het College ter Beoordeling van Geneesmidde len overlegt over een nieuwe bijsluitertekst, waarin gebrui kers die pijn op de borst krijgen wordt geadviseerd naar de dok ter te gaan. De fabrikant zegt dat er op de hele wereld tot dusver ongeveer vijf miljoen migraine-aanvallen met sumatriptan zijn behan deld, en dat bij slechts vijf pa tiënten een mogelijk verband werd gevonden tussen gebruik van het geneesmiddel en het optreden van pijn op de borst Glaxo houdt net er overigens voorlopig op dat het dtukkende gevoel op de borst niets te ma ken heeft met het hart.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3