Emir van Kuwayt de grote schuldige Een somber jaar voor Boris Nikolajevitsj Feiten &Meningen Lezen MAANDAG 18 JANUAR11993 WASHINGTON Rtr Raketaanval moet doelen Verenigde Naties realiseren raketten en hun lanceerinstalla- ties, honderden tonnen chemi-1 sche munitie, chemische Scud- ladingen en verscheidene nu cleaire installaties. Dit proces mag niet worden ge staakt. Iraks massavernieti gingswapens moeten worden vernietigd. Irak heeft vandaag opnieuw geweigerd inspecties zonder enige inmenging en met volledige veiligheid en bewe gingsvrijheid toe te laten, zoals wordt geëist in de VN-resolu- ties. Het is de Iraakse leiding die de volledige verantwoordelijkheid draagt voor de gebeurtenissen van vandaag. Op 7 januari 1993 liet Irak de VN weten dat het geen toestemming meer zou geven voor vluchten van VN- vliegtuigen. De Veiligheidsraad waarschuwde Irak op 8 en op 11 januari dat zijn weigering om inspecteurs ongehinderd toe te laten een feitelijke schending was van de resoluties van de Veilgheidsraad. Tevens waar schuwde de Raad voor de ge vaarlijke gevolgen van deze wei gering. Op 13 januari benadrukten we onze volledige steun aan de uit spraken van de Raad. Op 15 ja nuari concludeerden de VN dat Irak had geweigerd de veiligheid van de vluchten en het perso neel te garanderen. Op 16 janu ari achtten de VN het besluit van Irak om de veiligheid van vluchten alleen te garanderen als ze vanuit Jordanië komen, een onaanvaardbare poging om de inspecteurs ervan te weer houden hun taak uit te voeren. De actie van vandaag is bedoeld om Irak duidelijk te maken dat het niet nakomen van de VN- resoluties niet zal worden geto lereerd". Hieronder volgt de volledige tekst van de verklaring van Mar- lin Fitzwater, woordvoerder van het Witte Huis, waarin hij gis teravond het bericht van de Amerikaanse raketaanval beves tigde. .Amerikaanse Tomahawk-ra ketten hebben vandaag een fa briek voor nucleaire apparatuur nabij Baghdad aangevallen, die deel uitmaakt van Iraks pro gramma voor massavernieti gingswapens. Deze fabriek maakte onderdelen voor Iraks nucleaire verrijkingsprogramma waaronder de elektromagne tische scheiding van isotopen die Irak gebruikte om kern wapens te maken. Deze aanval was bedoeld om te helpen de doeleinden te berei ken van resoluties 687,707 en 715 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, namelijk om te verzekeren dat Irak nooit meer wapens voor nucleaire, chemische, of biologische mas savernietiging of ballistische ra ketten zal hebben. Het getuigt ook van de vastberadenheid van de Verenigde Staten en van het bondgenootschap om Irak te dwingen tot de naleving van alle VN-resoluties. Het is van belang eraan te her inneren dat de operatie Desert Storm en meer aan 40 VN-in- specties daarna het agressieve I raakse programma voor de bouw van een atoombom en andere massavernietigingswa pens hebben aangetoond. De Verenigde Naties hebben de vrijheid deze wapens te inspec teren en te vernietigen. Sinds de oorlog hebben de VN toegezien op de vernietiging van tientallen Bij conflict tussen 3 Iraakse infil tranten en Kuwaytse grenspolitie is 1 Irakees gedood en 1 gevang en genomen. Eén Kuwaytse agent is omgekomen. anp alp RLV Ca. 40 Tomahawk kruisraketten zijn vanaf schepen gelanceerd met als doel de nucleaire Zaafaraniyan installatie ten zuidoosten van Baghdad. Tomahawk-raketten moeilijk te onderscheppen WASHINGTON AP Met de inzet van Tomahawk kruisraketten werd in januari 1990 de Golfoorlog geopend. Met dit type raketten werden in de eerste oor logsnacht militaire doelen in het centrum van Baghdad opgeblazen. Gisteren vuurde de Ame rikaanse marine enkele tientallen kruisraketten af op een nucleaire installatie bij Baghdad. Als ze eenmaal vanaf een marineschip zijn af gevuurd, vliegen ze met hun lading van 450 kilo vrij laag boven de grond. Met een lengte van slechts zeven meter zijn ze moeilijk op te spo ren met radarapparatuur. Met infraroodappa- ratuur gaat het ook niet veel makkelijker, want de motor van de raket geeft weinig warmté af. Ze hebben een snelheid van 880 kilometer per uur en een reikwijdte van 1.120 kilometer. Door hun geavanceerde geleidingssysteem hebben deze raketten een grote precisie. Ze werden in de Golfoorlog vooral gebruikt tegen strategische doelen in Baghdad: fabrieken waar biologische, chemische en kernwapens werden gemaakt, militaire commandoposten, militaire communicatiecentra en gebouwen die door re geringsleden werden gebruikt. Saddam is met Gods hulp zeker van overwinning De woorden 'Bush' en 'Clinton' kwamen niet over zijn lippen. De 'verraders' waarover hij gisteren sprak, zijn Arabische leiders die tegen hem zijn gekant of Irakezen die tegen zijn heerschappij in opstand zijn gekomen. De Verenigde Naties werden afgedaan als een marionet van de Verenigde Staten. De voor de Iraakse luchtmacht ver boden zones noemde hij onrechtmatig. De 'moeder van alle oorlogen' is nog niet gestreden. Evenmin als de strijd voor een 'zegevierend Irak', of voor een 'bevrijd Palesti na'. En Kuwayt en Irak zijn natuurlijk deel van 'één na- KUWAYT STAD ROBERT FISK THE INDEPENDENT De toespraak van Iraks presi dent Saddam Hussein ter her denking van het begin van de Golfoorlog, twee jaar geleden, was gisteren bijna uitsluitend gericht op wat Saddam 'de kin deren van het Arabisme' noem de, oftewel op een Arabische wereld die steeds minder ge charmeerd raakt van de wester se luchtaanvallen op Irak. In sommige opzichten was de Saddam die gisteren op de Iraakse televisie verscheen de zelfde humorloze man die het Westen tijdens de bezetting van Kuwayt was gaan verafschuwen. Hij presenteerde Irak als een glorierijk land met een vastbe raden bevolking, die heldhaftig optreedt namens de 'Arabische natie'. Amerika en zijn bondge noten zijn 'criminelen', belust op de rijke oliebronnen van Ku wayt en de verdeling van een machtige Arabische natie die bereid is de strijd alleen aan te gaan. Saddams olijfgroene uniform met op de schouders de onver mijdelijke brigadegeneraal-in- signes met de gekruiste zwaar den stak fel af tegen een vaas met rode en witte bloemen en een Iraakse vlag met de gebor duurde tekst 'Allahu Akbar' (God is groot). En God was in derdaad een even belangrijk onderdeel van zijn rede als de zondigheid van zijn vijanden. Maar geheel onverwacht begon Saddam het eerste half uur van zijn toespraak met een onge kend venijnige aanval op de in Kuwayt regerende familie al-Sa- bah. Terwijl Amerikaans wa pentuig in gereedheid werden gebracht voor een tweede aan val op Irak in korte tijd, vorm den de Kuwaytse emir en zijn familie het belangrijkste doelwit van Saddams woede. Hij richtte zijn opmerkingen rechtsstreeks tot de Kuwaytse bevolking in een vreemde men geling van dreigement, pleidooi en verontschuldiging. Dit deel van de toespraak verschafte een interessante nieuwe kijk op de geest van de Iraakse dictator, maar bevatte tevens voldoende quasi-terloopse kwaadaardige opmerkingen om een klein buurland de schrik om het hart te doen slaan. Saddam spoorde de Kuwayti's aan 'hun les te leren', de 'situa tie in zich op te nemen' en de Iraakse bezetting, die op 2 au gustus 1990 begon, te 'begrij pen'. Irakezen die overtredin gen tegen de Kuwayti's hadden begaan, zijn volgens Saddam gestraft. 'De Kuwayti's die hun land niet zijn ontvlucht, zullen zich herinneren dat een van de Iraakse officieren in het open baar is opgehangen vanwege zijn wandaden tegen Kuwayti's. Dit is het ware gezicht van Saddam repte met geen woord over de martelkamers, de ver krachtingvan buitenlandse vrouwen of de executies van mannen en vrouwen uit de ver zetsbeweging (natuurlijk voor de ogen van hun familieleden). De Iraakse strijdkrachten waren gedwongen geweest 'terug te schieten' wanneer ze werden aangevallen. De Kuwayti's moe ten zich daarom openstellen voor de 'broederschap en liefde in God en in het volk in Bagh dad dat hen in het hart had ge sloten'. Maar de Kuwayti's zullen onge twijfeld een minder romantisch beeld van de recente geschiede nis hebben, hoewel weinigen de ophanging van de Iraakse leger- kolonel zullen vergeten. De De Iraakse televisie zond gisteravond beelden uit van president Saddam die in een ziekenhuis een bezoek bracht aan gewonde burgers, foto afp man werd op een open plein aan een grote kraan opgehan gen, omdat hij zo ging des tijds het verhaal het Kuwayt se verzet had geholpen. In Ku wayt kent men het ware gezicht van Baghdad maar al te goed. Maar volgens president Saddam ligt de schuld van al het lijden bij de emir van Kuwayt. Hij heeft volgens het Iraakse staats hoofd 60 miljard dollar in wes terse banken geïnvesteerd, ter wijl Arabieren 'armoede en honger' lijden. Hij heeft Bag- hdads waarschuwingen in de wind geslagen om geen terug betaling van de schulden van de oorlog tussen Iran en Irak te ei sen en een eind te maken aan de overproduktie van olie. Saad Abdullah al-Sabah, de Ku waytse onderhandelaar bij de gesprekken met de Irakezen in Jeddah die mislukten, waar na de Iraakse invasie in Kuwayt volgde heeft destijds volgens Saddam geheime orders van de emir gekregen om het dispuut niet tot een oplossing te bren gen. De bevolking van Kuwayt moest hieruit lering trekken en de controle over haar eigen land uit handen nemen van een fa milie die toestond dat buiten landers Kuwayt regeerden, maar die voor het Iraakse leger op de vlucht sloegen 'als pach ters, zonder afscheid te nemen'. En zo ging het maar door. De geallieerden hebben hun doel veranderd van de verdediging van Saudi-Arabië naar de be vrijding van Kuwayt en vervol gens naar de vernietiging van 'het Iraakse regime'. Met slechts een zeer gering blijk van emotie richtte president Saddam zich tot de westerse mogendheden Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frank rijk met de woorden: „De onge lovigen zullen merken wie uit eindelijk zal zegevieren Als de agressors doorgaan, zullen ze falen. God sta jullie bij!' Hier za gen we eindelijk weer een glimp van de oude vertrouwde Sad dam. VERTAUNG MARGREET HESLINGA STANDPLAATS BARCELONA Ik heb er vandaag een boeken kast bij gekocht. En die bestem ik voor de uitgaven die de Spaanse kranten, magazines en roddelbladen wekelijks al dan niet tegen bijbetaling als extra's verstrekken. In mijn oude boekenkast ne men deze speciale uitgaven reeds enige planken in beslag. Bijvoorbeeld met de Catalonië- gids van La Vanguardia, die de toeristische attracties in deze regio rond Barcelona tot onder werp heeft. Ernaast staat een soortgelijke gids, die uitlegt hoe de lezer zijn foto- of videocame ra moet gebruiken om al dat moois vast te leggen. De dorpjes die ik daarvoor moet aandoen, zoek ik op in de 'Atlas de Espaha'. Dat is een presentje van het dagblad El Pais, die hem hel afgelopen jaar in afle veringen bij zijn zondagse ma gazine insloot. En als ik een fraaie vogel zie of op een opval lende plant stuit, zoek ik die op in de Enciclopedia de la Natu- ralezay del Medio Ambiente', waarmee El Periodico op dit moment zijn lezers eenmaal per week gratis en ongevraagd ver blijdt. El Pms verstrekt inmiddels al enige weken de '1.000 portret ten van de belangrijkste men sen uit de twintigste eeuw'. Jammer genoeg ben ik afleve ring 2 kwijt geraakt. Dat wil dus zoveel zeggen dat ik de bekende wereldburgers van deze eeuw mis die zich alfabetisch bevin den tussen John Stewart Bell, waarmee aflevering 1 besluit, en Henri Cartier-Bresson, die afle vering 3 opent. Inmiddels heb ik de 28 afleveringen van de 'Geschiedenis van Catalonië' van El Periodico allemaal door gewerkt en heb ik de 'Imagesde los Juegos Olimpicos' van La Vanguardia apart gelegd van wege de mooie foto's die erin staan. Die berg ik goed op, zo dat mijn zoontje later kan zien hoe zijn woonplaats Barcelona er uitzag toen hij net een half jaar oud v^s. Ook de Spaanse magazines spe len regelmatig voor Sinterklaas. Deze week kreeg ik een cd met de 'Romantische Symfonie' van Bruckner cadeau bij Cambio 16 en eentje met matige uitvoerin gen van Beethoven, Mozart en Bach bij Tiempo. Panorama het gelijknamige Spaanse blad, wel te verstaan maakte me daarentegen niet echt blij met een video. Daarop staat een aantal spraakmakende frag menten van een Britse docu mentaire over koning Juan Car los. Maar die wordt de komende week ook in haar geheel op tv uitgezonden. Toch krijgt de Panorama-video een plaatsje in mijn nieuwe boekenkast, omdat ik weinig weggooi. Hij komt te staan tus sen die van de Beatles (Tiempo), 'De beste momenten van de WK's voetbal tussen 1970 en 1986' (idem), Pavarotti (Panora ma), 'Het nieuwe Barcelona' (El Periodico), 'Carlos Sainz, een voorzichtige kampioen' (Cam bio 16), 'Vijftig jaar uit het Leven van Spanje' (Diario 16), 'De kampioenen van de internatio nale wielrennerij' (Interviu) en nog vele meer. Allemaal video's waarvan de kwaliteit te wensen over laat, maar daar moetje niet over zeuren, want een ge geven paard kijk je nu eenmaal niet in de bek. Waarom de Spaanse uitgevers zo gul zijn, laat zich niet moei lijk raden. Van alle Europese landen wordt er in Spanje per hoofd van de bevolking het minst gelezen. Lezers moeten dus gelokt en beloond worden. Bij mij is dat niet nodig. Vanwe ge mijn werk moet ik de kran ten en bladen toch lezen. En ik beken: bij al die presentjes zit soms ook iets waar ik wat aan heb. Maar ik vraag me af wie nu echt al die losse afleveringen en video's bewaart. Want als ik bij Spaanse kennissen thuis rond kijk, zie ik dat gratis lees- en kijkvoer nooit in de boekenkast staan. Voor zover ze die heb ben, natuurlijk. RUUD DE WIT CORRESPONDENT MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Boris Nikolajevitsj Jeltsin leest zotoat alle Russische dag- en weekbladen. De presi dent beschikt bovendien over een uit zonderlijk geheugen. Met andere woor den: de hoofdbewoner van het Kremlin weet wat er in de Russische maatschap pij omgaat. Dat beweert althans Vjatjes- lav Kostikov, presidentieel woordvoer der. Als Kostikov de waarheid spreekt, slaapt Jeltsin niet rustig meer. In het nieuwjaarsnummer van het weekblad Sobesednik (Gesprekspartner) voorspel len maar liefst drie in dit land beroemde astrologen de Russische president een catastrofaal 1993. Ziener Felix Velitsjko zou het liefst niets over Jeltsins lot zeggen en beperkt zich tot het uitspreken van 'grote zorg' over de presidentiële gezondheid. Zijn collega Aleksandr Zarajev houdt zich een beetje op de vlakte: 1993 wordt geen gemakke lijk jaar voor Jeltsin. Eind oktober brengt een keerpunt voor de president en het land. Erg geruststellend klinkt dat niet. Grigori Kvasja weet waarom: „In de na bije toekomst zal Jeltsin niet meer zijn dan een symbolische figuur, mogelijk moet hij het politieke toneel zelfs geheel verlaten." Astrologen worden hier op hun woord geloofd. En ze staan in hun sombere toe komstvisies niet alleen. Van een feest stemming is geen sprake, ondanks de reeks vrije dagen die de Russen de afge lopen tijd achter de rug hebben. Het nieuwe jaar en de viering van het ortho doxe kerstfeest brachten een bombarde ment van prognoses in de media. De te neur ervan is onveranderlijk zwart, inkt zwart. De politieke machtsstrijd in Moskou, die feitelijk al sinds Gorbatsjovs aantreden Jeltsin probeert een vrouw te troosten die midden in een klaagzang over de miserabele levensomstandigheden in Rusland in tranen is uitgebarsten. foto •Rtr» richard ellis als partijleider in 1985 in Moskou wordt gevoerd, heeft de maatschappij ont wricht. Het staatssocialisme, dat met de knoet in de hand toezag op uitvoering van elke oekaze, is vervangen door het recht van de slimste en de sterkste. Politicologe Lilja Sjevtsova voorspelt in de kwaliteitskrant Izvestia dat de „grote explosie" deze zomer zal plaatsvinden. Sinds de mislukte staatsgreep van au gustus 1991 hebben politici weinig meer gedaan dan om de volksgunst en de macht vechten. Geen enkele groepering heeft de overwinning behaald. Het enige resultaat is dat een meerderheid van de bevolking niets te maken wil hebben met wat de politieke elite bekokstooft, betoogt ze. „Integendeel, de droeve waarheid is dat de macht zelf de ene cri sis na de andere produceert." Vandaar dat Rusland wordt geregeerd door zenuwen. Dat kwam niet alleen tot uiting in een vechtpartijtje van parle mentariërs op het Volkscongres vorige maand. Het was vooral zichtbaar in het getrokken pistool waarmee een over spannen veiligheidsagent vanuit een ka merbrede limousine bejaarde betogers op het Rode Plein onder schot hield toen Bush en Jeltsin binnen de Kremlinmuren de wereldvrede dachten te garanderen door meer kernkoppen te ontmantelen. In dit klimaat wordt het verstand het zwijgen opgelegd en spreken de wapens. Volgens Valentin Vlasovvan de geheime dienst, topbestrijder van terrorisme, zijn in Rusland alle voorwaarden aanwezig voor een geweldige stijging van gewa pend geweld. Vlasov memoreert in het weekblad MoskovskiNovosti (Moskou Nieuws) dat er in Rusland anderhalf miljoen wapens in illegaal bezit zijn. Dat varieert van een eenvoudig handvuurwapen tot een ra ketwerper. Vlasov onthult ook dat de af gelopen twee jaar door terroristische groepen herhaaldelijk is gedreigd kern centrales te bombarderen. De explosie die Sjevtsova voorspelt, zal met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid niet plaatsvinden als ge volg van politieke debatten over 'hervor mingswetgeving' die papieren letter blijft. 1993 belooft het jaar van het Russi sche nationalisme te worden. Lees het eerste nummer van het week blad Den (Dag) dat in 1993 uitkwam. Den is de spreekbuis van de Russische 'patriotten', van bestropdast politicus tot fascistisch zwarthemd. De almaar stij gende oplage van Den, een van de weini ge periodieken die zeggen winst te ma ken, is een goede indicatie van het groei ende verzet tegen Jeltsins pro-westerse koers. Hoofdredakteur Prochanov schrijft in het nieuwjaarsnummer dat Rusland wordt uitgeleverd aan het Westen, dat superieure Slavische waarden dreigen te bezwijken onder westers import-geweld van dollar, seks en popmuziek. „Een normale reactie op het walgelijke ver raad van Rusland, waarbij onze buiten landse politiek bijvoorbeeld wordt ge controleerd door een tegenstander, de Verenigde Staten, is een Russische natio nale opstand. Net zo een als in Servië. Maar in dit geval zal de hele wereld, in clusief het Empire State Buildiiig, op z'n grondvesten schudden", aldus Procha nov. Volgens Vjatjeslav Kostikov zijn er maar twee bladen die Jeltsin niet leest. Sovjets- kaja Rossia, voorheen dagblad van de Russische communisten, en Den. Op z'n minst een beoordelingsfout.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2