Timman houdt kans na Britse reddingsactie Sport Jaspers wint eindelijk van Blomdahl Piket enige Nederlander ACHTERAF ■p Biljarter Opstal wint Duif-driekamp sassenheim Louis Opstal heeft zaterdag de zevende Duif-drie kamp in De Uiver in Sassenheim op zijn naam geschreven. Het bijarrroernooi met deelnemers uit de Rijn- en Veenstreek en de Bollenstreek bestond uit drie onderdelen: het libre, het kaderen het bandstoten. De Lissenaar Opstal behaalde 12 punten, met de scores 21,34 (libre), 19,08 (kader) en 6,91 (bandstoten). Twee de werd Paul Sassen uit Ter Aar (17,37, 15,76, 5,36) met even eens twaalf punten. Ben Duivenvoorden 10 pu/iten) uit Voorhout eindigde als derde voor Gas Juffermans die 9 punten veroverde. Opstal en Sassen zorgden voor een opvallende prestatie door in het libre honderd caramboles in één beurt te maken. Vijf turners Excelsior in de prijzen den haag De Leidse turnvereniging Excelsior heeft zaterdag tij dens regio-wedstrijden in de Haagse sporthal Overbos vijf me dailles weggesleept. In de categorie IC won de 19-jarige Marcel Dldden. 11 ij behaalde 47 punten op de onderdelen ring, brug, lange mat, paard, sprong en rek. Zijn hoogste waardering oogst te hij op de brug: 8,40. Michel Noordervliet (14) werd eerste in de categorie 3D met 43,5 punten. Frans Noordermeer (13) won ,dq gouden medaille in 4D met een totaal van 43 punten. Dennis Noordenneer (9) eindigde in 6D op de eerste plaats voor clubge noot Paul van Ark. De prijswinnende turners uitkomend in cate gorie hebben zich geplaatst voor de provinciale kampioenschap pen. „Aangenaam verrast", accepteerde Jan Timman zaterdag het remise-aanbod van Nigel Short. Het halfje, dat hij er mee opstreek, houdt hem in de race naar het uitdager schap. Het verschil van één punt in zijn nadeel (2-3) geeft de Amsterdamse grootmeester de kans terug te vechten in de finale van het kandidatentoernooi, hetgeen hij ui teraard van plan is. Een derde achtereenvolgende neder laag zou hem in een vrijwel hopeloze positie hebben ge manoeuvreerd. redactie herman joustra n onvlee wim van wanrooy a brouwer de koningi Een blije winnaar, Dick Jaspers, wordt gefeliciteerd door zijn tegenstander Blomdahl. MAANDAG 18 JANUAR11993 haarlem hans bouwmeester/anp De perszaal hield al ruim schoots rekening met dat doemdenkscenario, toen Short inplaats van de 47ste zet uit te voeren, zijn hand uitstak. Tim man greep hem sneller dan een drenkeling een reddingsboei. De bejaarde hoofdscheidsrech- ter Amlaugsson kon het niet bij houden. Hij dacht een initiatief van Timman te hebben waarge nomen, wat uiteraard geheel te gen de etiquette zou zijn ge weest. Bleef de vraag naar het grote waarom van die Britse reddingsactie. Short, de volgen de dag tijdens de verplichte persconferentie: ,,Had ik win nend voordeel? Het zou leuk zijn, als u dat aantoonde." Tim man, voor één keer realistischer dan zijn tegenstander: „Het zou heel moeilijk zou geworden, al denk ik dat de witte stelling uit eindelijk houdbaar zou zijn ge weest." De schakers dienden ook an dere prangende vragen te be- rhoon anp Een weekeinde zonder biljarten louterde driebander Dick Jas pers. Fris van geest won hij gis teren in Rhoon, tijdens het Open NK, voor het eerst in zijn loopbaan een finale van Torb- jöm Blomdahl. Het financiële gewin: 15.000 gulden, die hij be stemde voor de slaapkamer in zijn toekomstige huis. Voor Jaspers was het een ge denkwaardig weekeinde en een fraaie revanche voor zijn min dere jaar in de wereldbeker. Het was voor het eerst dat hij in één toernooi van de grootheden Ceulemans én Blomdahl won. Bovendien versloeg hij Blom dahl voor het eerst in een finale. Tot Rhoon had hij vijf keer de laatste partij van de wereldkam pioen verloren. antwoorden, zoals: Waarom er zo verschrikkelijk veel blunders worden begaan. En of het niet beter is als de winnaar van de kandidatenmatch zijn plaats in de strijd om het wereldkam pioenschap afstaat aan Bobby Fischer of eventueel Judith Pol- gar. „Ik apprecieer uw gevoel voor humor", sprak Short, ter wijl Timman met ,J4o com ment" volstond. Timman deed er zaterdag al les aan om zijn achterstand in te lopen. Volgens velen nam hij te grote risico's, want uiteinde lijk belandde hij in een inferieur eindspel, waarin hij met de rug tegen de muur moest stand houden. Toen Short na 46 zet ten remise aanbood was dat een opluchting voor het Nederland se kamp, want hij had het Tim man nog lastig kunnen maken. Of de slotstelling inderdaad re mise was? De meningen bleven verdeeld, maar alle experts wa ren van mening dat Short het op zijn minst had kunnen pro beren. Zo kwam Timman met de schrik vrij en kon hij zich meteen instellen op de zesde partij, die vandaag wordt ge speeld. Timman heeft daarin de zwarte stukken. Wit J. Timman Zwart; N. Short Vijfde matchpartij, 1993. Orthodox Damegambiet, Ruil- variant. 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Pc3 Pf6 4. cxd5 exd5. Timman ziet af van het sys teem, waarmee hij in de eerste en de derde partij niet gelukkig was. De ruilvariant biedt in vele gevallen een rustig initiatief. 5. Lg5 c6 6. e3. (Soms wordt hier 6. Dc2 gespeeld om de vol gende zet te verhinderen). 6 ...Lf5 7. Df3. (Stuurt al vroeg op een middenspel zonder dames aan. Andere mogelijkheden zijn 7. Ld3 of 7. Pge2.) 7...Lg6 8. Lxf6 Dxf6 9. Dxf6 gxf6. Als compensatie voor zijn verzwakte pionnenformatie heet zwart twee mooie lopers. Short had deze positie al eerder tegen Ivanchuk, vorig jaar in Biel. 10. Tdl. (Invanchuk speelde in de genoemde partij 10. Kd2, wat vermoedelijk beter is). 10...Pd7 11. Ld3 Pb6 12. Pge2 Kd7 13. e4. (Deze ongeduldige opmars heeft niet het gewenste effect. Een alternatief was 13. h4 h5 14. Pf4 Tg8 15. Pxg6 of 13. Pg3.) 13...dxe4 14. Lxe4 Te8 15. Ld3 Lb4 16.0-0. Dit geeft Short de gelegenheid af te wikkelen naar een min stens gelijkwaardige positie. Wit had 16. Kd2kunnen proberen. 16...Kc7 17. Pg3 Lxc3 18. bxc3 Pa4! (Dreigt zowel 19...Pxc3 als 19...Pb2.) 19. f4!? (Dan maar op buigen of barsten! Andere zet ten leveren zeker niets op.) 19... Pxc3 20. f5 Pxdl 21. Txdl Te7 22. Kf2 Td8 23. fxg6 fxg6 24. Pe2 f5 25. g3 b5 26. Lc2 Kb6 27. Pel a5 28. a4. (Hij blijft met vuur spelen. 28. Pb3 Ted7 29. Ke3 Te7+ was voldoende voor remise). 28...Td6 29. Td3 Tde6 30. Ldl. (Te gevaarlijk was 30. d5 cxd5 31. Txd5 Tc6! 32. Txb5+ Ka7 33. Txa5 Kb8 34. Tb5+ Kc8 35. Tb2 Tec7 met stukwinst.) 30 ...Tel 31. d5. (Hij moet doorzet ten. want 31. Pe2 Thl 32. Kg2 faalt op 32...Txdl 31...Thl 32. d6. (Gedwongen vanwege het dreigende 32...Teel). 32...Td7 33 Kg2 Tel 34. Pe2 Kc5 35. Kf2 Thl 36. Kg2Txdl. Short speelt terecht op winst. Hij krijgt drie pionnen voor een paard en vooral de pionnen op de damevleugel zijn gevaarlijk. 37. Txdl Txd6 38. Tcl+ Kb4 39. axb5 cxb5 40. Tbl+ Kc5. Tijdcontrole. Echte moeilijke berekeningen zijn niet aan de orde geweest. Beide spelers hadden nog een aantal minuten over. De witte positie is hache lijk. 41. Kf2. (41. Tcl+, om de ko ning eerst nog naar b6 te drij ven, lijkt nauwkeuriger). 41...a4. (Nadere analyses zullen moeten leren of 41...b4 sterker was). 42. Pc3 Tb6 43. Tel Kd4 44. Pe2+ Kd3 45. Tc3+ Kd2 46. Ta3 Td6. Hier bood Short, tot ieders verrassing, remise aan. Timman accepteerde het aanbod gretig, want zijn taak was nog verre van eenvoudig. (Op 47. Pc3 b4 48. Pbl+ Kc2 49. Txa4 volgt verrassend 49...Tb6! Het is rfiogelijk, dat Shórt dit over het hoofd heeft gezien. Wit moet het proberen met 47. Ta2+ Kd3 48. Kei en zal met nauwkeurig spel wel remise kunnen bereiken. Hoogoven Matches wuk aan zee «anp Jeroen Piket is de enige Neder lander in de Hoogoven Mat ches. De grootmeester uit Lei derdorp neemt het vandaag in Wijk aan Zee in de tweede ron de op tegen de Engelsman Hodgson, met wie hij tot vrijdag* in El Escorial bij de tweekamp Timman - Short verbleef. Piket was op grond van zijn plaatsing (zevende) vrijgesteld van de eerste ronde. Daarin struikelde het complete conti- gent Nederlanders. Van der Wiel, Nijboer en Van Wely na de reguliere twee duels, Van der Sterren gisteren in de barrage. Het kwartet werd door de ne derlaag deelnemer in de Hoog ovens Open, een troosttoernooi van kaliber voor de verliezers. Daartoe behoorden ook de slu we vos Kortsjnoi en de winnaar van het Interpolistoemooi, de Engelsman Adams. In de eerste ronde van de Matches slaagden Van der Wiel, Van Wely en Nijboer er zaterdag niet in hun tegenstanders te verschalken. Van der Wiel ver loor met wit van de Armeniër Azmaparasjvili. Het was zijn tweede nederlaag nadat hij een dag eerder met de zwarte stuk ken had verloren. Nijboer moest met wit tegen Akopian winnen na het verlies met zwart. Hij reikte niet verder dan remise. Van Wely had met zwart tegen de tijdelijk in Oegst- geest ondergedoken Bosniër Nikolic geremiseerd. Met wit leek hij zaterdag op weg naar de tweede ronde, maar Nikolic zag het beter, 0-1. Van der Sterren sleepte er za terdag tegen de Duitser Lobron een barrage uit. Hij maakte ge lijk, maar werd een dag later in de vluggertjes verslagen, 7;-17.. Vandaag maken de vedetten uit de schaakwereld hun op wachting in Wijk aan Zee. Kar- pov, eerste geplaatst, begint te gen de Amerikaan Christiansen, die Kortsjnoi uitschakelde. Gelfand, nummer twee op de lijst, opent tegen de Spanjaard Illescas. moet terugnemen. Daar zou hij akkoord mee zijn. Verder zou hij de advocaat van de Duitser te betalen. Om onder het kort geding uit te komen, moet Van Bracht tevens een 'boete' van 3000 Duitse Marken betalen. Dat geld gaat niet naar Bayer, maar is bestemd voor een goed doel. Op zijn beurt zal de baas van de professionele driebanders de Waalwijkse biljartverkoper geen strobreed in de weg leggen, in dien die volgend jaar weer deel wil nemen aan de wereldbeker- Onder de rubriek 'verloren voorwer pen/vermiste die ren', heeft de vakbond voor be roepswielrenners (WBW) zater dag in De Telegraaf een adver tentie laten afdrukken met de volgende tekst: 'HH. onderne mers. Nederlandse wielerprofs staat startklaar voor uw exposu re!!! Voor meer info over een professioneel wielrenteam te gen een alleszins acceptabel budget: Vereniging Van Beroeps Wielrenners WBW, tel: 020- 6647277. De vakbond heeft met de adver tentie willen bereiken dat de werkloze wielrenners, dat zijn er 25, komend seizoen toch nog t de slag kunnen. Tot gister avond had er nog niemand ge reageerd. „Ik vind het te gemakkelijk om de hele tijd te roepen: 'het gaat j eenmaal slecht in de wiel rennerij'. We willen met deze actie onze werkloze leden ko mend seioen toch nog aan een boterham helpen", aldus Vixse- boxse, voorman van de WBW. Het intitiatief tot de advertentie werd genomen nadat een po ging alsnog een tweede Neder landse ploeg op de been te brengen, op niets was uitgelo pen. „Er waren serieuze contac ten met twee solide bedrijven. Maar ze vonden het te kort dag om er nog dit seizoen mee te beginnen. Ik denk dat we vol gend seizoen bij ze terug kun nen komen." Behalve een poging de brodelo ze renners alsnog aan een con tract te helpen, is de advertentie bedoeld als een protest tegen de KNWU. „Er worden allerlei plannen gelanceerd. Zo moeten topamateurs in het profpeloton gaan meerijden en moeten oud profs gaan meedoen aan de cri teriums. Maar dat lost de pro blemen niet op. Waar het om gaat is dat de KNWU serieus aan de slag gaat met het werven van geldschieters." r gebeuren rare din- I j gen in rugbyland. Za- ken die verwarring wekken en zaken die bovendien afbreuk doen aan de geloof waardigheid van de competitie. En dan met name die van de ereklasse, het vaandel toch van de Nederlandse Rugby Bond. Wat is er recentelijk zoal ge beurd dat niet door de beugel kon? Op de laatste dag van de regu lierecompetitie. net voorde Kerst, kwam AAC niet opdagen voor het competitieduel tegen DIOK Gewoon weggebleven.-Re den: de Amsterdammers waren niet in staat om een representa tief team op de been te brengen en vreesden een afgang. De straf: twee punten in mindering. Voor AAC geen probleem. Minus die twee punten, zo was al bere kend, plaatste AAC zich gewoon voorde kampioenspoule. Een schande natuurlijk, dat de bond zoiets toelaat. Een prece dent van de eerste orde is hier mee geschapen. Zo hadden DIOK en Den Haag, op basis van hun respectievelijke puntenaan- tallen, wel een maandje vrijaf kunnen nemen. Geen zin, goede middag. Misschien komen we over een week of vier wel eens kijken. Prettig vooruitzicht voor volgend jaar als iedereen een beetje voor zichzelf gaat reke- Gisteren de tiveede ronde van de kampioenspoule. Aandachtig toeschouwer bij DIOK - Amstel veen was international Marcel Eman van Den Haag. Wedstrijd afgelast, Marcel? Nee hoor, te genstander Hilversum is op win- tersport. Wintersport? Maar dit zijn toch de play-offs? Het gaat hier toch om het kampioen schap van Nederland? Enfin, dat schiet lekker op. De ereklasse heet dit en ze willen zo graag se rieus worden genomen, net als de voetballers, de volle)'ballers en de hockeyers. Trouivens, volgende week een facultatief programma, hoor. Er is schaatsen op de buis. ADVANfAAM De Nigeriaanse Roda JC-spits Ogechukwu Wilson Ajah in Voetbal International over het gebrek aan vertrou wen bij de club in zijn voetbal kwaliteiten: „Nee, van mijn medepelers ver wacht ik niks. Dat zijn collega's, meer niet. Het enige wat ik hoor is: 'Hé zwarte hond. klootzak, speel die bal eens. Denk je soms dat het een tam-tam is?' Weet je wanneer ze weer vriendelijk wa ren? Vorige week. na een oefen wedstrijd tegen Helmond Sport, toen ik drie keer had gescoord. Dan komen ze naar je toe en slaan op je schouder. Pfff...Ze re aliseren zich niet dat ik dwars door ze heen kijk. Gerrie Geelen, de butante tussen de biljartmannen, in het Algemeen Dag blad: „Volgens de man nen heb ik een lek ker kontje. Dus schud ik, als ze weer eens een opmerking in die richting heb ben gemaakt, extra met mijn billen." Utrecht-trainer Ab Fafié in het AD over het Nigeriaan se verzoek om daar bondscoach te worden: „Zo n stap zet je niet zo maar. Samen met mijn dochter ben ik naar de bibliotheek gegaan om alles op te vragen over Nigeria. Ik vond een paar artikelen over jongens van Ballast-Nedam, die daar zaten. Als blanke kun je er geen minuut zonder begeleiding. Ik las dat er controles waren van auto's. Deden ze de achterklep open, lagen er allemaal hoofden in. Je hebt daar nog kannibalis me. Allemaal hoofden in de ach terbak! Zelf zitten lezen, hoor. Toen heb ik maar gauw gebeld, dat het niet doorging. Richard Krajicek in De Volks krant over zijn appartement in Monaco: 's Ochtends komt het zonnetje heel mooi naar binnen. De bin- nenliuisarchitecte heeft het erg vrolijk gemaakt, veel turquoise en wit. En wat nepplanten. la, nepplanten. Ik heb geen tijd om die dingen water te geven. An ders zotr ik er cactussen neer moeten zetten. Falko Zandstra in het blad Schaats tegen interviewer Jan Ykenia: „De Hagenaars zijn inderdaad no$steeds niet op hun mondje gevallen. Ik heb nooit tegen Ben, Bart en Thomas opgekeken en krijg ook niet de indruk, dat ze op mij neerkijken. Toch heb ik het een en ander van ze geleerd. Ik geef nu gewoon een grote bek terug. Mijnfysiotherafyeute heeft mij het advies gegeven gewoon te zeggen wat je wil. Aan haar heb ik een geweldige steun. Zij heeft mij ook geleerd hoe je ener gie uit de kosmos kunt halen. NOS-sportverslaggever Heinze Bakker in Schaats: „De klacht, dat ik te saai ben heb ik vaak gehoord. Maar daar zit ik niet over in. Voor de mi crofoon wil ik nooit de vrolijke Frans uithangen. Waarom zou ik een show moeten maken? Ik ben geen entertainer zoals Koomen. Schaatsen is een vrij monotone sport, vergeet dat niet. Het gaat om het presteren in cijfertjes, je kunt nog zulke prach tige verhandelingen hou den over de slechte techniek van de Duitse Gunda Nie mann, maar als die tante het snelste van iedereen rijdt..tja dan zit een commen tator toch te kijken alsof hij water ziet branden. Columnist en ex- topvoetballerjan Mulder in Elf: „Het voetbal zoals het Nederlands elftal dat de laatste jaren speelt, vind ik echt het beroerdste dat ik me voor kan stellen. Idem: „Ik las laatst een interview met Westerhof, toch een ontzettend leuke man, die zei dat hij zo ge noten had van een dagje trai ning met 300 man van de busi nessclub, driehonderd van die patsers. Ik weet precies waarom hij dat zegt. Hij hoort het te zeg gen omdat het geld van die mensen zo belangrijk is. FC Utrecht-trainer Ab Fafié in het Algemeen Dagblad: „Ik rommel niet met gouden kettingen, heb geen groot horlo ge en rijd niet in een Mercedes rond. Ik weiger in een andere huid te kruipen. Handbalbondscoach Guus Cantelberg in HP/De Tijd op Zondag: „Als een handballer voor top sport kiest, moet hij geen lulver- halen ophangen over thuis boodschappen doen of Sinter klaasavond vieren. De beslissing van het sectiebestuur be taald voetbal om de boel in Zeist voor gezien te hou den na de vele tegenwerking bij de presentatie van hun beleids plan, wordt niet door iedereen betreurd. Hebben de betrokke nen spijt, zijn zij geschrokken en wat moet er nu gebeuren? Jorien van den Herik, voorzitter i Feyenoord: „Geschrokken ben ik niet van het feit dat de heren zijn opgestapt. Ik vind het jammer dat hun 'ego' belangrij ker was dan de zaak zelf. De he-'5 ren voelden zich in hun prestige aangetast. Maar waar ze voor hadden moeten zorgen, de con tinuïteit van de bedrijfstak, daar zijn ze voor weggelopen. Ik ge loof dat dit onder een andere voorzitter nooit zou zijn ge beurd... Wij, de clubs, hebben er nog alles aan gedaan om de partijen bij elkaar te houden. De handreiking was er. Jacques Ruts ging in zijn overleg zelfs nog verder dan de vergadering had afgesproken. De clubs heb ben dus echt een handreiking gedaan. Vooral daarom vind ik het onverantwoord dat het be stuur is opgestapt. Natuurlijk heb ik net als Theo Aalbers en anderen kritiek op de heren ge had, maar dat recht hebben wij. Daar moeten de heren achteraf ook niet moeilijk over doen. Als bondsbestuurder weet je dat je in een glazen huisje zit en dat je kritiek kunt verwachten. Ik blijf ook achter die kritiek staan. Het sectiebestuur moet doen wat de clubs willen en niet andersom. Nee, ik ben zelf niet in de markt voor een eventuele positie in het nieuw te vormen sectiebe stuur. We hebben immers afge sproken dat er geen clubgebon den figuren meer in het bestuur zouden komen. Het wordt een andere zaak als het om een in terim-periode gaat. De clubs zijn niet de oorzaak vdn deze si tuatie, maar moeten ook hun verantwoordelijkheden niet uit de weg gaan." Jaap Uilenberg, voorzitter be- langenverenigingscheidsrech- ters betaald voetbal: „De op merking van Martin van Rooij- en, dat door deze ontwikkelin gen komend jaar helemaal niets zal gebeuren, vind ik nogal voorbarig. Niemand kan voor zien hoe de zaak nu verder zal lopen. Dat niemand hier blij mee is, lijkt me vrij logisch. Maar ook wij, de scheidsrech ters, konden ons vinden in het standpunt van de informatie commissie. In het beleidsplan komen wij nauwelijks voor, ter wijl er toch een aantal zaken is dat wel degelijk had moeten worden opgenomen. Simon Kistemaker, trainer van De Graafschap: „Ik had deze problemen wel verwacht. Ik kende het beleidsplan in grote lijnen en lig er daarom geen se conde wakker van dat dit be stuur is opgestapt. Als je het voetbal gezond wil houden moet je zorgen dat er bespeel bare competities zijn. Wat deze heren voor ogen hadden, was volgens mij nooit goed uitge pakt. Ik heb destijds zelf het op doeken van de tweede divisie in het betaalde voetbal meege maakt. Ik was toen trainer van ZFC. Van die hele toestand heeft niemand de vruchten mo gen plukken. Nu zou de boel weer gesaneerd moeten worden door allerlei fusies. Iedereen weet hoeveel emoties en senti menten er om de hoek komen kijken bij samensmeltingen. Dat gaat zo maar niet." Het conflict tussen de Waalwijkse drie bander Rini van Bracht en de Duitser Wemer Bayer, manager van de wereld beker driebanden, is opgelost. Beide kemphanen spraken, elk vergezeld door hun advocaat, zaterdag tijdens het NK in Rhoon voor het eerst weer met elkaar. Zowel Bayer als Van Bracht wil de gisteren geen commentaar geven. Volgens Bayer, die slechts bevestigde dat er over eenstemming is bereikt, omdat er vandaag of morgen een offi cieel communiqué wordt uitge geven. „Dat wordt opgesteld door de advocaten. Vervolgens krijg ik het onder ogen. Bevalt het me, dan wordt het openbaar gemaakt." BWA-kringen weten echter te melden dat Van Bracht de bele digende opmerkingen, die hij na afloop van het eerste wereld bekertoernooi in Oosterhout Bayer naar het hoofd slingerde, Wat is dat nou voor een achterlijke bal, lijkt dit hondje zich af te vragen als hij op het veld van DIOK niet wordt geconfronteerd met de 'normale' ronde vorm maar in plaats daarvan met zo'n ovale afwijking. Die apporteer je niet eenvoudig naar het baasje. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20