Leidsch Dagblad Vandaag nieuwe aanval op Irak PREI EN SPEKLAPJES. Olie bedreigt kust Estland 1.99 J 3.49 Verwarring over inslag in 'pers-hotel' El-Rashid Fokker weer in geldnood Becker uitgeschakeld Supporterstreinen terug naar Utrecht Woninginbraken Leiden met 32 procent gestegen Verbrand lichaam van Colombiaan NTV93 GOED NIEUWS X MAANDAG 18 JANUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40060 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Opstand Bijlmerbajes De Tijd van Toen 3 In de Bijlmerbajes zijn bewakers opstandig. Het aantal nachtwakers wordt sterk verminderd, vandaar. Keytown O Jeugdige Gipsy ZD i yt r\ De plundering van het huis van de Kids, metz'n drieën pachter Leendert Stipriaan nog geen 42 jaar oud, de 'De drie haringen' op 17 verrassing van het Key- juni 1748. town Jazz Festival. Gisteren aangevallen fabriek zou onbelangrijk zijn Geallieerde vliegtuigen hebben vanmorgen opnieuw aanvallen uitgevoerd op Iraakse doelen ten zuiden van de 32ste breedtegraad. Deze actie komt nog geen twaalf uur nadat de Amerikaanse marine veertig kruisraketten heeft afgevuurd op een nucleair onderzoekcentrum ten zuidoosten van Baghdad. De Amerikaanse, Britse en Franse vliegtuigen waren rond kwart over elf vanochtend behouden op hun bases teruggekeerd. washington «.hans de bruijn correspondent Het bombardement van van morgen is de derde geallieerde aanval op Irak in een week. Vol gens het Amerikaanse ministe rie van defensie waren de doe len 'installaties die de geallieer de vliegtuigen bedreigden'. Bij het eerste bombardement, vori ge week woensdag, werden niet alle Iraakse raketstellingen ver nietigd. Van westerse militaire zijde is vanmiddag vernomen dat Irak vanochtend een Scud-raket zou hebben afgevuurd op een wes terse militaire basis bij het Saudische Dahran. De Scud zou zijn onderschept. De VS wilden mark peeperkorn De financiële situatie van Fok ker is zorgwekkend. Daarom moet het eigen vermogen met 500 miljoen gulden worden ver sterkt. Dat bedrag komt boven op de uitgifte van 500 miljoen gulden nieuwe aandelen, die DASA in zijn geheel overneemt. De Duitse vliegtuigbouwer DA- SA vraagt de overheid garant te staan voor een bedrag van 250 miljoen aan nieuwe leningen. Minister Andriessen voelt daar weinig voor. DASA is bereid eenzelfde bedrag te garanderen. Dat is de kern van nieuwe problemen die rond de overna me van Fokker door DASA zijn gerezen. De Tweede Kamer krijgt vandaag in een besloten hoorzitting van de vaste kamer- Dr economische Tallinn.dpa totaal 1.500 ton ruwe olie aan boord is sinds vanochtend reeds een deel in zee ge stroomd. Hoeveel is niet duide lijk. Het slechte weer maakt in spectie van het schip onmoge lijk. De negenkoppige beman ning is aan boord gebleven, maar kan binnen een half uur door helikopters in veiligheid worden gebracht. De Finse kustwacht heeft de Estse autori- Pogingen om de afgelopen nacht door onbekende oorzaak bij Tallinn in de Finse Golf op de rotsen gelopen Estse olietan ker Kihnu vlot te trekken zijn vanmorgen wegens zware storm tijdelijk gestaakt. Volgens een woordvoerder van het Estse ministerie voor scheepvaart dreigt het 60 meter lange schip in stukken te breken. Van de in Prei, kort afgesneden, kilo Speklapjes, zonder zwoerd, kilo.9995.99 500 gram 549 Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 19 een en ander niet onmiddellijk bevestigen. De aanvallen worden uitge voerd om de Iraakse leider Sad dam Hussein te dwingen zich te houden aan de VN-resoluties. Zo moet hij VN-inspecteurs vrij elijk controles laten uitvoeren in Iraakse fabrieken die voor de strijdkrachten werken. Ook moet hij de veiligheid van de in specteurs garanderen. De nucleaire installatie in Irak die de Amerikanen gisteravond vanaf marineschepen in de Per zische Golf en de Rode Zee be schoten met kruisraketten, was volgens VN-functionarissen „absoluut niet in bedrijf'. Het zou gaan om een 'slapende' in stallatie, met weinig betekenis voor het Iraakse kernwapenpro gramma. Het Amerikaanse ministerie van defensie houdt echter vol dat het om een belangrijke in stallatie ging, waar materiaal yverd gemaakt voor de verrijking van uranium. De fabriek in Zaafaraniya, twintig kilometer ten zuidoosten van Bagdad, zou volledig zijn verwoest. Bij de aanval op de dag af twee jaar na het begin van de Golfoorlog kwam ook een granaat terecht op hotel El-Ras hid in Bagdad, waar veel bui tenlandse journalisten logeren en een islamitische conferentie aan de gang was. Er vielen een dode en een aantal gewonden. Volgens Irak zijn gisteren in to taal vier doden en 45 gewonden gevallen. Pagina 2: «Alles is de schuld van de emir van Kuwayt. Tomahawks moeilijk te on derscheppen. Aanval moet doelen VN reali seren. Onder het toeziend oog van journalisten wordt een gewonde v het hotel viel een dode. Dertig mensen raakten gewond. washington hans de bruijn correspondent Er heerst grote verwarring over de vraag waardoor de inslag in hotel El-Rashid in Baghdad is veroorzaakt. Irak beschuldigde de Amerikanen ervan een burgerdoel te hebben bestookt. De VS wezen die beschul diging van de hand. Waarmee het hotel is geraakt, is onduide lijk. CNN-verslaggevers vonden een half uur na de inslag een onderdeel van wat een Amerikaanse raket kan zijn geweest. Het stuk bevatte Engelse tekst en de naam van een fabriek die onderdelen voor kruisraket ten maakt. Ook de verf op het onderdeel zou overeenkomen met die op kruisraket ten. Maar volgens Amerikaanse militairen is dat nog geen bewijs. Tijdens de Golfoorlog hebben de Amerikanen 288 kruisraketten afgevuurd. De Irakezen kunnen een Onder den haag bill Meyer zaken opheldering. Topman J. Schrempp van DASA komt per soonlijk naar Den Haag om tekst en uitleg te geven. Ook de raad van bestuur van Fokker, de ondernemingsraad en de vak bonden geven vandaag hun vi sie op de overname. De Duitsers hebben inmid dels hun boekenonderzoek bij Fokker afgesloten. Daarbij zijn zij niet op grote verrassingen gestuit. Wel laat het herstel van de vliegtuigindustrie erg lang op zich wachten. Fokker verkoopt nauwelijks nog vliegtuigen. De behoefte aan geld voor nieuwe projecten neemt toe. De 500 miljoen gulden die de nieuwe aandelenuitgifte op brengt, blijkt niet voldoende te zijn. Alleen versterking van het eigen vermogen met 500 mil joen extra helpt Fokker uit de brand. Boris Becker druipt af na zijn nederlaag tegen Anders Jarryd. foto ap melbourne anp/gpd 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De wederopstanding van Boris Becker is maar van korte duur geweest. De voormalige num mer één van de wereld, die eind november met zijn zege tijdens de ATP-finale in Frankfurt de indruk wekte op de weg terug te zijn, bracht zijn fans vanmorgen in Melbourne weer aan het twij felen. Al in de eerste ronde van de open Australische tennis kampioenschappen werd de 25- jarige Duitser een halt toegeroe pen door Anders Jarryd. De Zweed, via de kwalificaties tot het hoofdtoernooi doorgedron gen, won in vijf sets: 3-6, 7-5, 3- 6,6-3,6-2. Jan Siemerink en Richard Krajicek bereikten de tweede ronde wèl. De tennisser uit Rijnsburg won in vijf sets van Patrick Rafter; Krajicek plaatste zich in drie simpele sets ten koste van de Zweed Wahlgren. Monique Kiene deed eveneens goede zaken door zich via de Duitse Zivec-Skulj voor de tweede ronde te plaatsen: 6-1, 4-6, 7-5. Stefanie Rottier redde het niet tegen de als zesde ge plaatste Martinez: 6-2,4-6,1-6. Paul Haarhuis ontmoet in de eerste ronde niet Goran Ivanise vic, maar Thomas Muster. Iva nisevic trok zich vlak voor het begin van de titelstrijd in Mel bourne terug. De 21-jarige Kroaat, als vijfde geplaatst, kampt met een zogeheten stress-fractuur in zijn rechter voet. Katwijk De voetballers van Katwijk blij ken goed te hebben overwin terd. De zaterdageersteklasser won in en van Serooskerke met duidelijke cijfers: 0-2. Door dit resultaat meldde de ploeg van Arie Lagendijk zich naast Quick Boys, dat niet in actie kwam, aan kop van de ranglijst. DIOK DIOK kwam gisteren met de schrik vrij. In de tweede wed strijd van de play-offs stonden de Leidse rugbyers kort voor tijd nog met 3-0 achter tegen Am stelveen. Het werd uiteindelijk toch nog 6-3 voor de landskam pioen. Ghanese man gelukkig met 37 vrouwen accra afp „Ik hoef maar met een vrouw naar bed te gaan en ze wordt zwanger", zegt Papa Aboagye Kwarteng, een krui dengenezer van 82 in de re gio Brong Ahafo (Centraal- Ghana). Hij woont daar met zijn 37 vrouwen en een deel van ziin 287 nakomelingen. Hij heeft bij elkaar 177 kin deren (onder wie 18 tweelin gen), 60 kleinkinderen, 45 achterkleinkinderen en 5 achter-achterkleinkinderen. Volgens een weekblad uit Ac cra dat hem heeft opge spoord, heeft Papa Kwarteng niet de minste moeite met het bestieren van zijn huis houden. „Al mijn vrouwen be schouwen zich als zusters. Ik heb hen nog nooit ruzie ho ren maken en jaloezie is hun ook vreemd. Vijftien van hen wonen overigens in dezelfde kamer", aldus de Ghanese patriarch. Hij werd voor het eerst va der in 1925, toen hij 15 was. De moeder was Rebecca, die nog niets van haar liefde voor hem heeft verloren. Re becca: „Hij bejegent zijn vrouwen en kinderen met veel wijsheid. Hij is als ko ning Salomo uit de bijbel." Papa Kwarteng denkt dat hij per dag 16 gulden nodig heeft om zijn veelkoppige ge zin te voeden. Dit geld wordt opgebracht door zijn kinde ren die werken. Vier van hen zijn dokter, vier hebben een goede baan bij een bank, vier zijn boekhouder, twintig zijn leraar en vier mode-ontwer per. De 141 anderen gaan nog naar school, zitten op de middelbare school of stude ren aan een universiteit. utrecht/diemen gpd De politie-actie om twee trei nen met negenhonderd FC- Utrecht aanhangers terug te sturen, is vorige week al in het geheim voorbereid. Dat zegt woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie. De sup porters die onderweg waren naar het Ajax-stadion, werden gistermiddag op last van de burgemeester van Diemen te ruggestuurd omdat ze racisti sche leuzen riepen en antisemi tische liedjes zongen. De politie had daags voor de wedstrijd al een racistisch pam flet van FC Utrecht-supporters onderschept. In overleg met burgemeester Van Thijn en de officier van justitie werd beslo ten de twee Utrechtse suppor- leiden emiel fangmann Het aantal woninginbraken en pogingen daartoe in Leiden is in 1992 met bijna 32 procent ge stegen. Vorig jaar bezochten in brekers 1.016 woningen. Dat aantal komt in de buurt van het record daterend uit 1988. Om de woninginbraken goed te kunnen bestrijden, besloot de politie vorig jaar oktober een speciaal 'houseteam' van vijf politiemensen op te richten. Sinds 1992 geeft de politie de bestrijding van woninginbraken de hoogste prioriteit. Inmiddels is besloten dit team tijdelijk uit te breiden. Sinds het speciale team actief is, werden 27 verdachten opge spoord. Van hen zijn er al 16 aangehouden, de overigen wor den de komende weken opge pakt. De meeste gearresteerden moesten wegens een tekort aan cellen na korte tijd worden vrij gelaten. Wel worden enkelen van hen versneld voor de rechtbank ge bracht. Eén man die wordt ver dacht van twaalf jnbraken in de binnenstad zit nog vast. De Leidse politie houdt zich op dit moment bezig met de aanhou ding van helers. De politie wil niet prijsgeven welke delen van Leiden het meest door dieven worden bezocht. Zij is bang dat anders nieuwe inbrekers wor den aangetrokken. hazerswoude monica wesseling Het verbrande lichaam dat vorige week maandag werd gevonden op een volkstuincomplex in Ha zerswoude-Rijndijk blijkt van een 36-jarige Co lombiaan uit Den Haag te zijn. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren bekendge maakt. De identiteit van de man werd duidelijk na een tip van een familielid. De man is maandagmiddag voor het laatst gezien door zijn familie. Dat bete kent dat de moord moet zijn gepleegd tussen maandagmiddag en maandagavond half negen. Op dat tijdstip is op het volkstuincomplex een vuur gezien. De politie wil nog geen inlichtingen geven over rie doodsoorzaak. „Dat schrikt getuigen af. Bo vendien kunnen we met de gegevens over de doodsoorzaak getuigenverklaringen verifiëren aldus een politiewoordvoerder. De politie zoekt nog steeds getuigen die bij het volkstuincomplex iets verdachts hebben gezien. HET WOORD IS AAN Goethe Wij moeten de gebreken van onze jeugd niet in onze ouderdom meeslepen, want de ouderdom brengt zijn eigen gebreken mee. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI: Af en toe zon In de nacht en ochtend half tot zwaar bewolkt Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Wind zuidwest tot zuid, kracht 4, tot 6 a 7. deel van zo'n raket in de krater in hotel El- Rashid hebben neergelegd. De inslag zou ook het gevolg kunnen zijn van een ver dwaalde granaat van de Iraakse luchtaf weer. De Amerikanen sluiten een treffer door een kruisraket overigens niet uit. De luchtafweer zou het besturingssysteem van een Tomahawk kunnen hebben geraakt, waardoor die uit de koers raakte. tersvakken leeg te maken als een racistisch lied in het Ajax- stadion zou worden gezongen. In het Ajax-stadion werden racistische leuzen gekalkt, met de afzender van FC-Utrecht. Ajax-voorzitter Van Praag sluit echter niet uit dat Ajax-fans de muren hebben beklad. De Utrechtse supporters brachten gistermiddag op het station van Diemen de Hitler groet en zongen racistische lie deren. Pogingen van de politie* om het gezang te stoppen mis lukten. Daarop werd besloten de treinen terug te laten rijden naar de Domstad. Er reisden veertig ME'ers en zestien vaste begeleiders van de Utrechtse politie mee. Onderweg werden twee supporters gearresteerd. In Amsterdam! De Internationale Tuinbouw Vakbeurs Am ste rd a rrTiral\ woensdag 20 Vm zaterdag 23 jan. Dagelijks geopend van 10.00-20.00. Zat. 23e: 10.00-16.00. Ixidscfa Dagblad <*7 •1w juajljnuj.h r-y.tt,..^ NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Naam Vooriet Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Por maand, automatisch (f 28,75)* eptgir 1 P«r kwart aj (f 82.85)* •Nr. hank/giro. Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1