Koss ziet Zandstra als zijn enige rivaal Kleine verkleint kansen Angenent Sport Tomba verlengt abonnement op tweede plaats Profs doen onder voor amateurs in veldrit Marianne Vlasveld wint wintertriathlon in Inzeil MAANDAG 18 JANUAR11993 De doorgaans uiterst beschei den Koss acht alleen Falko Zandstra in staat hem van zijn tweede Europese titel af te hou den. Koss voelde zich in Inns bruck min of meer gedwongen zichzelf aan een serieuze test te onderwerpen. Weliswaar deelde hij medio december, tijdens de interland tegen Nederland in de schaatshal van Hamar, op de vijf kilometer een forse dreun uit de Ab Het rookgordijn dat Johann Olav Koss de afgelopen sei zoenen in de aanloop naar EK's en WK's legde, bleef in Innsbruck achterwege. De Noor, die er in het verleden voortdurend in slaagde het Oranje-kamp in verwarring te brengen over zijn vorm, maakte bij de World Cup-ont moeting in Oostenrijk duidelijk dat hij als topfavoriet naar Heerenveen komt. zodanig erkend. Na vijf dagen hard studeren kwam hij vrijdag avond pas laat in Oostenrijk aan. In stijl wel te verstaan. De Noorse schaatsbond liet op het vliegveld van München een eenvoudige middenklasser voor hem klaar zetten, maar Koss zelf achtte dat niet passend bij een groot kampioen. Hij verkoos een Duitse sportwagen, om daarmee in recordtijd naar Innsbruck te scheuren. De reis en de examens eisten zaterdag hun tol. Op de 1500 meter finishte Koss na een slot- ronde van boven de 32 op 1.59,04. Zijn landgenoot Sön- draal en Rintje Ritsma, de enige Nederlandse EK-ganger in Inns bruck, sloten de mijl ruim twee seconden sneller af. Met een zorgelijk gezicht en zonder aan dacht voor de verzamelde pers vluchtte de Noorse kopman daarop naar het hotel. Een dag later kwam Koss als herboren op het ijs. Zijn eerste vijf kilo meter, sinds de interland in Ha- mar, voltooide hij in 6.52,30. In een rechtstreekse confron tatie moest Ritsma ruim twee- en-een-halve seconde prijs ge ven. Het Friese kernploeglid was geschrokken van de blik- semstart van de Viking, maar toonde zich na afloop tevreden met de bescheiden nederlaag. „Ik heb gezorgd dat het gat niet te groot vverd, want dan stap je toch met een vervelend gevoel van het ijs. Maar dit verschil mag." De zichzelf tot de Eu ropese titelkandidaten rekenen de Ritsma troostte zich voorts met de gedachte, dat hij slechts negentig procent van zijn ver mogen had aangesproken. Koss diende hem onmiddellijk van Krook, maar opvallend genoeg zag de 24-jarige Viking in dat optreden geen geruststelling voor de toekomst. Koss wilde in Hamar voor ei gen publiek vlammen, terwijl de Nederlanders kort daarvoor een intensief trainingskamp in Sa- valen hadden afgewerkt. „Ha mar gaf een vertekend beeld", zei de Noor gisteren. De voorbije weken kon hij zich bovendien niet ten volle bezighouden met de EK-voor- bereiding. Terwijl zijn teamge noten het trainingskamp ver plaatsten van het mistroostige Davos naar Collalbo, reisde Koss terug naar Oslo om daar in de collegebanken plaats te ne men. De student medicijnen weigerde het schaatsen tijdelijk voorrang te geven boven zijn studie. Het afzeggen voor de examens zou hem een half jaar vertraging hebben opgeleverd. „Dat is het me niet waard", liet hij onomwonden weten. In het weekeinde vond hij nog wel tijd voor een testwed strijdje in Hamar. Daar bracht hij op de duizend meter (1.14,9) zelfs een Noors record op de klokken, al werd de tijd niet als Scholtes mist toernooizege op één punt rucphen Rob Scholtes is op de weg terug. De Voorschotenaar eindigde gisteren in Rucphen als tweede in een internationaal toernooi biljart artistiek. Alleen Willy Daelman bleef Scholtes de baas. Het verschil, dat aanvankelijk veel groter was, bedroeg uit eindelijk slechts één punt: 301 om 300. Het toernooi in Rucphen gold voor Scholtes als voorbereiding op de voorronde voor het Grand Prix-toernooi, waaraan hij volgend weekeinde in Parijs deelneemt. Bokser Boukhalfa wint op punten Rotterdam Driss Boukhalfa heeft de hoofdpartij van een boks- toernooi in Rotterdam gewonnen. Gisteren versloeg de bokser van Boksvereniging Leiden in de klasse tot 58 kilo zijn Rotter damse tegenstander Vatee op punten. Zijn clubgenoot Mimoen Rahoe (39 kilo) boekte hetzelfde resultaat tegen de Rotterdam mer Rouanin. Bram van Wanrooy (50 kilo) bokste onbeslist te gen de Rotterdammer Kaayman. Leidenaar Driss Jabi en de Am sterdammer Ouden gingen eveneens gelijk op. Alleen Houcine el Baroudi verloor van Teklezchi uit Rotterdam. Opmars van Tuur op uitdagerslijst Rotterdam Regilio Tuurs geslaagde greep naar de Europese titel is in de bokswereld niet onopgemerkt gebleven. De in New York woonachtige profbpkser uit Hoogvliet is op de recente uitda gerslijst van de World Boxing Council gestegen naar de derde plaats bij de supervedergewichten. Volgens de vorige ranglijst kwam Tuur als vijfde in aanmerking om wereldkampioen Azu- mah Nelson uit te dagen. Duo Oesova/Zoelin danst naar goud Helsinki Maja Oesova en Aleksandr Zoelin zijn 'eindelijk' Euro pees kampioen ijsdansen. Het Russische paar had in de afgelo pen vier jaar een vaste plaats op het erepodium, maar nooit de hoogste. Die was voor hun landgenoten Klimova en Ponoma- renko, die zich in Helsinki niet opnieuw meldden. De weg naar het Europese goud was vrij, want ook Isabelle en Paul Duche- snay uit Frankrijk ontbraken. Het echtpaar Oesova/Zoelin heeft zijn kans gegrepen. Voor de artistieke uitvoering gaven twee ju ryleden voor het eerst tijdens deze kampioenschappen de piaxi- male score van zes. Hun blues in de vrije dans was onmisken baar sierlijker dan die van hun landgenoten Oksana Gritsjoek en Jevgeni Platov, die tweede werden. Uitslag Parijs - Dakar ongewijzigd dakar Het laatste stukje van Parijs - Dakar was een zalfje na de woestijnverschrikkingen in Algerije. Vrijdag na de tocht door de Mauretaanse zandduinen bleef het klassement ongewijzigd, za terdag op het strand van Dakar was het laatste stukje weinig an ders dan een huldigingsrit voor Bruno Saby en Stephane Peter- hansel, die voor de derde keer de beste motorrijder was. Slechts 69 van de 155 deelnemers haalden de laatste streep, 38 auto's, 34 motoren en 14 vrachtwagens bleken niet bestand tegen het Noordafrikaanse zand. Innsbruck: referendum Winterspelen Innsbruck» Een referendum moet uitwijzen of Innsbruck zich kandidaat stelt voor de organisatie van de Olympische Winter spelen van 2002. Uiterlijk 31 oktober moet duidelijk zijn of Inns bruck kandidaat is. De stad in Tirol was al in 1964 en 1976 orga nisator. Burgemeester Niescher van Innsbruck is op het idee ge komen omdat de Winterspelen sinds 1984 financieel min of meer succesvol zijn. Innsbruck stuurt deze week een werkgroep naar Albertville, waar een jaar geleden de laatste Spelen werden gehouden. De definitieve afrekening van dat evenement is nog niet gereed. repliek. „Ik reed ook maar op negentig procent." In Davos zette Ab Krook de cijfers op een rij. De Loosdrech- ter meende op grond daarvan dat Ritsma zich de morele win naar mocht noemen na zijn tweestrijd met Koss.Als ze bei den voluit gaan en het verschil is net zo groot als nu, dan is dat voor Rintje een beter teken dan voor Koss. Maar ik denk dat Koss heel zuinig is geweest met zijn krachten." In het Zwitserse trainingskamp liet Krook zijn twee andere EK-strijders, Zand stra en Veldkamp, eveneens een vijf kilometer rijden. Zij noteer den respectievelijk 6.55,37 en 7.06,87. Krook zag Zandstra, die zater dag de mijl in 1.54,19 voltooide, in de voorbije dagen de meeste vooruitgang boeken. „Je ziet hem groeien. Het ging dit week einde weer heel gemakkelijk met hem." De regerend Euro pees kampioen uit Heerenveen acteerde dit seizoen veelvuldig in de schaduw van Ritsma, maar is na afgelopen weekeinde voor niemand bang. „Misschien dat Rintje op de sprint iets op mij wint, maar dat verschil moet ik op de tien kilometer wel kunnen goedmaken. In de korte tijd dat Koss nog schaatst - trainer Kristiansen: „Ik verwacht dat hij na volgend seizoen stopt" - wil de tweevou dig wereldkampioen nog zoveel mogelijk titels vergaren. Giste ren vloog hij met het Noorse team terug naar Oslo, om op de buitenbaan van Volle Hovin de laatste oneffenheden weg te werken. Aan het rijden van een paar ontspannen rondjes per dag denkt hij wat dat betreft voldoende te hebben. Alleen geestelijk heeft Koss nog een paar dagen tijd nodig. In de schaduw van de favorie ten reed Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof een goede 1500 meten 1.58,05. Op de 5000 me ter kwam Straathof niet verder dan de 23ste plaats in 7.23,11 davos Christine Aaftink staarde zich niet blind op de twee derde plaatsen die ze het afgelopen week einde tijdens de wereldbeker-wedstrijden in Davos behaalde. „Ik heb de perfecte race nog steeds niet gereden", aldus de beste Nederlandse sprintster. Voor de uitschieters richt ze zich op het WK, eind februari in Japan. Op de 500 meter zwaaide ze ruim uit de laatste bocht, op de kilometer kon de start beter. 'SU V' E »i-. M__l lech Alberto Tomba (borstnummer 2) is onttroond als leider in het buigen voor de Zweed Tomas Fogdoe. Tomba heeft zich inmiddels klassement om de wereldbeker slalom. De Italiaanse skiër, die dit sei- neergelegd bij het feit dat Girardelli onbedreigd op de algemene titel zoen grossiert in tweede plaatsen, moest gisteren in Lech het hoofd afgaat foto epa Italiaan Pontoni wint met overmacht in Zillebeke zillebeke anp Ook in Zillebeke hebben de bes te profs van het veldrijden zich moeten schikken naar twee amateurs. Op het zware par cours van de Rode Berg in Westouter, dicht bij de Franse grens was Daniele Pontoni ver reweg de beste, Thomas Frisch- knecht verspeelde bijna een mi nuut op de Italiaanse winnaar. Peter van den Abeele, de eerste professional, verloor 1.14. Inhaalrace Pontoni versterkte met zijn vier de overwinning in deze tiende Super-prestige veldrit zijn eer ste plaats in het klassement. Frischknecht is tweede. De sterksten uit het Neder lands kampioenschap, Henk Baars (19. op 6.18), Adri van der Poel (28. op één ronde) en Eduard Kuyper (14. op 4.51) de den nauwelijks mee in de.wed- strijd. Wim de Vos wel, met zijn vijfde plaats. De vierde Nederlandse verte genwoordiger bij het komende wereldkampioenschap nam in het gedrang na de start geen ri sico, maar werd daardoor ge dwongen tot een inhaalrace. Het ging De Vos goed af, al Achterwiel De Italiaan namelijk had al af scheid genomen van Frisch knecht en Van den Abeele, de enige die tot de helft van de wedstrijd zijn tempo hadden kunnen volgen. „Ik kwam", ver telde De Vos, „tot vlak bij de renners die om de tweede plaats vochten. Op dat moment trapte ik mijn achterwiel scheef, moest er af en had daarna even moeite met het terugvinden van mijn ritme." Pontoni werd naarmate de Alphenaar slachtoffer ploegtactiek Kleine, Van Kempen, Hagen en Henk van Benthem. Het selecte gezelschap wist in een kort tijdsbestek het peloton voor de tweede keer te ringeloren. In het marathonpeloton worden geen presentjes weggegeven. Piet Kleine weet er alles van. Zijn ploegmakkers van de Sie- brand-formatie wilden de Drent in eigen omgeving belonen voor de diensten die hij de afgelopen weken voor de ploeg heeft ver richt, maar zagen hun plannetje door Haico Bouma gedwars boomd. De Fries uit de Weh- kamp-ploeg versloeg Kleine in Assen in de eindsprint Alphe naar Henk Angenent moest - net als vorige week - genoegen nemen met de derde plaats, ter wijl Richard van Kempen uit Nieuwveen zich met een vierde plaats herstelde van het voor nem desastreus verlopen Ne derlands Kampioenschap van vorige week. De succesvolle Siebrand- ploeg viste zaterdagavond voor de verandering eens achter het net. En dat deed zeer. Want als één het verdiende om een keer op de hoogste trede van het ere- schavot te staan, dan was Kleine het wel. De oude rot verkeert het ganse seizoen al in een pui ke vorm en is de grote man ach ter de successen dit i De honderd-rondenwedstrijd in Assen kende vanaf het start schot veel enerverende mo menten. Constant gingen rij ders als Kleine, Angenent, Ha gen, Kromkamp op avontuur. Halverwege de race werd alarm geslagen. Een kopgroep met on der anderen Kleine, Henk van Benthem, Van Kempen en Ha gen leek onbedreigd op ronde winst af te gaan. Angenent zag het gevaar en reed in zijn eentje het gat dicht. Twintig anderen probeerden het huzarenstukje van de sterke Alphenaar te vol gen. Toen deze jachtgroep eveneens op het peloton neer streek, was Angenent aan de voorkant alweer weggespron gen. De 25-jarige spruitenteler pakte een halve ronde, maar werd achterhaald door Bouma, Piet Kleine deed er in de slot fase alles aan om alleen weg te komen. Daarin slaagde hij niet. Toen de veteraan uit Kerken- veld twee ronden voor het einde wegreed, sprong Bouma attent mee. Daarmee stond Kleines tweede plaats eigenlijk vast, want de Drent heeft geen „Ik ken inder- rkingen. Ik kijk er niet meer vreemd van op dat ik tweede word. De hoofdprijs is niet voor mij weggelegd", aldus Kleine. De formatie van Rien de Roon kijkt kennelijk niet op een over winning. Met de snelle Angen ent beschikte de ploeg over een veel grotere troef dan Kleine. „De hoofdzaak was dat Piet op het podium zou komen. Van daar dat we hem met Bouma hebben laten rijden", aldus An genent. de nummer drie in As sen, die nog altijd wacht op zijn eerste overwinning. ,Als ik deze vorm behoud, komt die zege er heus wel." Achter Angenent sprintte Ri chard van Kempen naar de vier de plaats. „Op wilskracht. De vorm is nog altijd niet opti maal", aldus 'Poeske', die vorige week nog voortijdig van het ijs stapte tijdens het NK in Den Haag. Jan-Dirk Corts (Koude kerk) kwam als vijftiende over de meet, Rick van der Hoom (Ter Aar) werd 22ste, Frans Bie- mond (Nieuwe Wetering) 32ste, Ronald de Graaf (Koudekerk 38ste en René Vergeer (War mond) 39ste. In de top van het klassement veranderde weinig. Nederlands kampioen op kunstijs Lammert Huitema bleef lijstaanvoerder met elf punten voorsprong op zijn ploeggenoot Flans Pieterse. Angenent schoof door zijn goe de klassering op naar de vijfde plaats. NK marathon voor B-rijders pakt goed uit voor Ruud Borst Schaatser Ruud Borst heeft gestunt tijdens het Nederlands Kam pioenschap voor B-rijders in Assen. Tijdens zijn eerste marathon wedstrijd van dit seizoen behaalde de 20-jarige Leiderdorper de zil veren medaille. Conrad Alleblas prolongeerde zijn titel, terwijl Mar cel Nat de derde plaats greep. Peter Paauw uit Rijnsburg werd twaalfde en Leiderdorper Ronald Snellink achttiende. Even zag het er zaterdagavond naar uit dat er voor Borst meer zou inzitten dan de tweede plaats. Hij leek als enige in staat de be slissende uitlooppoging van Alleblas te beantwoorden. Uiteindelijk kwam Borst inhoud te kort en moest hij zich laten terugzakken naar het peloton. Alleblas pakte vervolgens een ronde voorsprong. Borst bewaarde zijn krachten voor de eindsprint. Lia van Schie heeft de draad weer opgepakt. De Stompwijkse all- rounder, die via een goed Nederlands kampioenschap haar plaats in de kernploeg wil veiligstellen, won tijdens selectiewedstrijden in Den Haag de 5000 meter. Van Schie dook onder de acht minuten: 7.58,21. Met de 500 meter had zij meer moeite. Op Manuela Ossen drijver, die won in 44,81, moest Van Schie bijna een seconde toege ven (45,68). inzell» Marianne Vlasveld heeft de wintertriathlon van Inzeil op haar naam geschreven. De triatlete uit Oud Ade was za terdag al na 1 uur 48 minuten en 8 seconden klaar met 15 kilometer skilopen in de ber gen, 10 kilometer hardlopen en 20 kilometer schaatsen. Zij was daarmee zelfs sneller dan Harco Schaafsma van de triathlon-afdeling van De Zijl- /LGB. Hij legde in 1.50.50 be slag op de tiende plaats op ruim dertien minuten van winnaar Mark Koks. Aan de wedstrijd namen honderd tri atleten deel. wedstrijd vorderde een steeds eenzamer rijder op het wat Zwitsers aandoende parcours met steile hellingen en tamelijk riskante afdalingen. Pontoni had er geen moeite mee. Rijtsma Bollenstreker Peter Rijtsma heeft de tweede veldrit in het kader van de interclubontmoe- ting met Swift gewonnen. Hij bleef zijn geroutineerde clubge noot Hans Steker gisteren in Lisse ruim voor. Martin Schal- kers was met zijn derde plaats de beste amateur van Swift- /Casba. Records op zeldzame afstanden Bij internationale indooratletiekwedstrijden zijn in het weekeinde twee wereldrecords verbeterd op afstanden die sporadisch worden gelopen. In Hamilton in Canada noteerde Debbi I.awrence een tijd van 5.53,41 op de 1500 meter snelwandelen. De Amerikaanse was daarmee 1.1 seconde sneller dan het oude record, dat zij op 10 ja nuari 1992 op dezelfde baan neerzette. In Moskou liep lrina Priva- lova de 300 meter in 35,45 seconden. Buffalo en Dallas in Super Bowl miami/san francisco Reuterden topfavoriet San Francisco 49-ers in San Francisco uit met De footballers van de Buffalo 30-20. Door de overwinning be Bills gaan voor het derde op- reikten de Cowboys voor het eenvolgende jaar op iacht naar eerst sedert 1978 de eindstrijd, de Super Bowl. De Bills versloe gen zondagmiddag de Miami Het was sedert 1966 niet meer Dolphins in Miami met 29-10. voorgekomen dat beide finalis- Buffalo ontmoet in de strijd ten voor de Super Bowl /.i< h om de Super Bowl (finale om plaatsten in uitwedstrijden. De het footballkampioenschap van wedstrijd om de Super Bowl de Verenigde Staten) de Dallas wordt op 31 januari gespcHd m Cowboys. De Texanen schakel- Pasadena,Calafomië.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19