Polar Bears is AZC te slim af LZ '86 is kansloos tegen AZPC Lisse raakt in degradatienood Sport De Zijl kan het ook zonder Sieverding Sassenheim gewiekster dan Koudekerk Roeister Irene Eijs is opnieuw te sterk MAANDAG 18 JANUAR11993 ROB ONDERWATER CERT It Routine geeft doorslag in topper Hoewel Fred Kranstauber zich gisteravond na de 11-12 nederlaag tegen Polar Bears aanvankelijk groot hield en zijn ploeg onder de complimenten bedolf („Het liep pri ma bij ons."), merkte hij even verder bij het opmaken van de balans dat AZC toch een misrekening had ge maakt. „We willen er natuurlijk wel bij horen. Onze eer ste doelstelling (zesde plaats) hadden we al verlaten. De eerste drie moet toch wel haalbaar zijn." Op meer moet de Alphense waterpoloploeg dit seizoen maar niet ho pen. Dat zou namelijk te hoog gegrepen zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Niet dat de onervaren Alphena- ren door hun veel meer gelou terde Edese sportbroeders in het, ondanks het late tijdstip, met 250 toeschouwers toch nog ?oed gevulde zwembad De hermen de les werden gelezen. Integendeel. AZC telde in het toptreffen wel degelijk mee. De thuisploeg nam zelfs onbevan gen een 4-1 voorsprong. Polar Bears - halve finalist in de Euro pa Cup - hapte zelfs naar adem toen het in de tweede periode met 7-3 achterop raakte. Maar een slimmigheidje van coach Nico Landeweerd bracht AZC van zijn stuk. De 'beren' scho telden hun opponent ijskoud een zone-verdediging voor en toen kwam het verschil in erva ring bovendrijven. Polar Bears is op z'n Europese toernee die ruimtedefensie al vaker tegen gekomen. AZC in het binnen land niet en wist er dan ook geen raad mee. „Daar moeten we nog een oplossing voor zoe ken. Maar dat komt volgend jaar wel, want we kunnen niet alles tegelijk", vond Kranstau ber. Hij beseft ook best dat er tus sen zijn ploeg en de regerende titelverdediger nog met twee maten moet worden gemeten. Het leerproces van AZC op na tionaal niveau is nog maar net in gang gezet, terwijl de Edese formatie al zover denkt te zijn dat een Europa Cup mee naar huis te nemen is. Landeweerd: „Dan moeten we eerst die 8-8 van thuis wegpoetsen, maar ik denk dat het mogelijk is. Mladost is beslist zwakker dan twee jaar geleden." In mentaal opzicht lijkt zijn ploeg voor de return van zater dag idaar te zijn. Toen het juiste LEIDEN DIRK KLOOS WATERPOLOMEDEWERKER Vivax en Katwijk konden het eerste karwei na de winterstop niet klaren. De waterpolo eer steklassers verloren echter met ere. In de derde klasse bleek Sassenheim in de derby tegen Koudekerk gewiekster. Vivax speelde wel een goede wedstrijd, maar kon niet het wel degelijk verdiende punt beha len. Het Haagse Zian was met 7- 8 net te sterk. Coach Frits Wel ling: „We hebben vooral tac tisch uitstekend gespeeld. We wisten dat Zian een snelle ploeg heeft en dus gevaarlijk zou zijn in de counter. We hebben ze verdedigingsschild eenmaal ge vonden was, beet Polar Bears zich in zijn prooi vast. De gelijk maker liet niet lang op zich wachten want de scoremachine van AZC begon onmiddellijk te haperen: 7-7. Op dat moment speelde de Alphense ploeg al een verloren wedstrijd. Al leek Bob Brebde, absolute uitblinker bij AZC, zich daar maar moeilijk bij neer te kunnen en willen leg gen. Maar na zijn vierde goal (8- 7) kwam AZC nimmer meer in een voordelige situatie terecht. Polar Bears finishte echter met niet meer dan een neuslengte voorsprong omdat de Alphense ploeg wel bleef knokken. Via de periodestanden (4-2,3-3,1-4,3- 3) maakten de bezoekers duide lijk in het derde part de partij voor zich gewonnen te hebben: 11-12. Scores AZC: Brebde 4, Piel- stroom 2, Jansen 2, Stoffels 2, Kimmo Thomas 1. Een dag eerder was AZC bij De Robben met een 10-12 zege aan de haal gegaan. De Hilver- sumse formatie, die zoveel spe lers naar het Amersfoortse AZPC zag vertrekken, weet wel wat knokken is. Daarom is het nog moeilijk kersen eten in De Lieberg. AZC leek al vroeg de vruchten te plukken van het vlotte afmaken (6-10 halverwe ge), maar het dessert smaakte beduidend minder. De Alphen se ploeg kon in een tijdsbestek van veertien minuten nog slechts twee treffers aan het to taal toevoegen. En daardoor keerde de spanning nog enigszins terug.. Niet helemaal omdat De Robben (3 uit 10) net als AZC (1 uit 5) matig met de man meer omsprong. Scores AZC: Jansen 4, Piel- stroom 3, Stoffels 2, Brebde 2, Kimmo Thomas 1 niet in hun spel laten komen op een kleine periode na. Aan het eind van het tweede part gingen we toch weer te sned schieten, waardoor we het in ae verdedi ging opengooiden." De Oegst- geestenaren kwamen na een 5-7 achterstand na drie perioden nog terug tot 7-7. Met nog twee minuten te gaan kwam Zian weer op voorsprong. In de res terende tijd kreeg Vivax nog kansen genoeg op het verdien de punt, maar paal en lat ston den in de weg. Met nog vijf se- LEIDEN WIM SIERA WATERPOLOMEDEWERKER De Leidse waterpolo-hoofdklas- sers De Zijl en LZ deden zater dag bij de hervatting van de competitie slechte zaken. Lijst aanvoerder AZPC wees debu tant LZ met 16-9 terug, terwijl De Zijl hevig teleurstelde door met 8-12 te verliezen van het niet grootse ZPB. Dat LZ het nakijken had te gen de Keistad-bewoners was op zich niet zo'n surprise. AZPC heeft flink geïnvesteerd en nam de halve inboedel over van De Robben dat momenteel onder aan dé ranglijst bungelt. De uit de kluiten gewassen reserve bank betaalt zich uit. De ploeg van Hans van Zeeland bezet momenteel de eerste plaats in de hoofdklasse, terwijl ook een plaatsje bij de laatste acht was weggelegd in het Europacups- toernooi. LZ moet het met veel minder doen. In de onderste re gionen van de hoofdklasse zijn conden te spelen kreeg de an ders zo trefzekere Arjan Lauren ce een goede kans hij zag zijn schot echter door de keeper ge stopt. Topscorers: Arjan Lauren ce 2, Edo den Boef 2. Katwijk kon het Brandenburg wel moeilijk maken maar meer niet. De Katwijkers kwamen tel kens op een ruime achterstand, maar wisten evenzovele malen weer terug te komen. De 8-13 achterstand die in de vierde pe riode op het scorebord kwam, was echter niet meer te over- veel ploegen aan elkaar ge waagd en LZ zal het hele sei zoen aan de bak moeten om van degradatie gevrijwaard te blijven. Toch liet LZ zaterdag bij vlagen zien dat men met de be tere ploegen kan meekomen. De eerste periode nam het fy siek sterke AZPC de Leidenaars in de tang en lag bij het sluiten van de eerste periode (2-6) een slachting in het verschiet. Dat kwam er niet van. LZ rechtte zijn rug en kwam met mes scherpe counters en goed uitge speelde numerieke meerderhe den, waarbij international Arie van der Bunt niet vrijuit ging, weer terug in de wedstrijd. Eindstand tweede periode 8-8. Gevolg was dat het treffen er niet sportiever op werd. In de laatste periodes viel er door ma tig leidende arbiters menig brandhaardje te blussen. Mirko Zuidweg deelde een tik uit aan Aad van Mil, terwijl Van der Bunt het op de ledematen had voorzien van de LZ-midvoor Frans van den Brink. Gezwom- bruggen. Wel wisten de man nen van Hugo Boonstoppel nog drie keer te scoren, maar dit was te weinig om Brandenburg nog te achterhalen. Uitslag 11- 13. Topscorer: Ronald Heem- rood 6. WZK verpletterde RWV uit Rotterdam. De 19-5 uitslag be hoeft verder geen commentaar. De Wassenaarse zone-verdedi ging stelde RWV voor onoverko melijke problemen. Door deze zege blijft WZK in de top van de tweede klasse. Topscorers: Evert men werd er ook nog. Het beste door AZPC dat het fysieke over wicht door middel van kracht patser Koos Issard tot uidruk- king bracht. LZ betaalde de tol voor de eerder geleverde krachtsinspanningen en zag AZPC moeiteloos uitlopen naar de uiteindelijke 16-9 eindstand. Doelpuntenmakers LZ: Mi chel van der Zeeuw 3, Frans van den Brink 2, Ben Olde Othof 1, Frans Langerhorst 1, Bas Wil- lemsen 1, Niels Zuidweg 1. De Zijl kan zijn draai niet vin den in het seizoen 92/93. Op papier heeft Rob Schouten een prima ploeg. In de praktijk blij ven de resultaten echter achter. Na de 12-8 nederlaag tegen ZPB Barendrecht staat De Zijl stijf op de zevende plaats. De Kooi-be- woners zullen toch op meer hebben gehoopt Een goede stap richting top zes kon men maken als tegen ZPB een zege was geboekt. Het in thuiswed strijden altijd lastig te bestrijden ZPB kwam echter veel voort- Bregman 5 en Hugo Bregman 4. In de derde klasse eindigde de streekderby tussen Sassenheim en Koudekerk in een 10-7 zege voor de Sassenheimers. Lange tijd ging de strijd gelijk op. Het keerpunt kwam bij 7-7 toen een speler van Koudekerk wegens verkeerd terug komen na er te zijn uitgestuurd opnieuw voor twintig seconden het water moest verlaten. De Sasenhei- mers profiteerden en scoorden 7-8. Koudekerk liet het hoofd hangen en verloor met 10-7. varender uit de startblokken dan de Leidse hoofdklasser. Binnen enkele minuten namen de volgelingen van Schonberger een 3-0 voorsprong en was De Zijl al een vroeg stadium ge noodzaakt een inhaalsrace in te zetten. Dat lukte maar ten dele. Bij de stand 5-5 was alles nog mogelijk maar de zware fouten- last van diverse Zijl-spelers en een uitsluiting zonder vervan ging van George Van Rijn dwarsboomden de snode plan nen van Schouten en zijn man nen. Voor het jeugdige ZPB was het toen een koud kunstje de wedstrijd naar zich toe te trek ken en de gevarenzone in van de hoofdklasse te ontvluchten. Lichtpuntje voor De Zijl is dat Niels Joor en Robbie Dubbelde- man zijn uitgenodigd door bondscoach Ivo Trumbic om samen met Mark van Belkum de nationale A-selectie te ver sterken. Robbie Dubbeldeman scoorde tegen ZPB 3x, Mark van Belkum 2x, Edwin Redegeld 2x, Niels Joor lx. Aikemade kwam bij koploper ZWV te kort. Vooral aanvallend kon men geen vuist maken. Pas bij een 7-0 achterstand wist Ri chard de Jeu de eerste treffer te produceren. De eindstand werd bepaald op 8-3. Bij de vrouwen behaalde LZ 1886 een nuttige overwinning op De Schelde. Door de 8-2 overwinning en het verlies van DZV en het gelijke spel van ZPB komen de vrouwen van LZ aan de leiding in de tweede klasse. De vrouwen van Alkemade zorgden voor een verrassing door het veel hoger geplaatste ZPB op 1-1 te houden. Floor Bakker, teruggekeerd in de se lectie, scoorde de Alkemade- treffer. LEIDEN» In de vierde ronde van de A- competitie zwemmen behaalde de Zijl/LGB met 5673.6 een zes de plaats. Stadgenoot LZ 1886 kwam met 5772.0 op de twaalf de plaats terecht. Na vier ron den staat de Zijl/LGB op de ze vende en LZ 1886 op de der tiende plaats. Na het vertrek van George Sieverding was men benieuwd hoe de ploeg zou presteren. On der leiding van de coaches Vili Adam, Wim Mulder en Edward Maasdijk werd door de Zijl/LGB als ploeg een prima resultaat neergezet. Ook individueel wa ren er een aantal goede presta ties. Chester Marsman en Robin Sprinkhuizen zorgden met res pectievelijk 8.30.1 en 8.35.3 op de 800m vrije slag voor een goed begin. Ook de 5.08.5 van Wandy Kater was goed genoeg voor een inschrijflimiet voor de NWK. Jorien Kleywegt werd met 5.18.8. tweede. Micha Prins werd met 1.05.4 eerste op de 100m vlinderslag. Ook voor hem was dat een nieuwe limiet. Op de 200m schoolslag behaal de hij eveneens de eerste plaats met 2.53.7. Robin Sprinkhuizen werd eerste op 50m vrije slag in 25.0 en op de 200m rugslag in 2.11.4. Brenda Lindhout werd zowel tweede op de 200m wis selslag in 2.38.1 als op de 50m vrije s|ag met 28.2. Op de 100m vlinderslag werd zij derde met 1.13.3. Mike van Beukering werd op de 50m vrije slag derde met 25.7. Dezelfde plaats be haalde Alexandra Onderwater met 2.55.8 op de 200m school slag. Jorien Kleywegt werd met 2.54.4 tweede. Yvette van de AMSTERDAM HARM GUSMAN ROEIMEDEWERKER Na haar overwinning vorige maand in de 'Hel van het Noor den' heeft Irene Eijs (Njord) nu ook tijdens de Open Nederland se Ergometer kampioenschap pen (ONEK) haar rivalen weten te verslaan. De ONEK werd zaterdag voor de derde keer in successie geor ganiseerd door de Amsterdamse studentenroeivereniging 'Ne- reus'. Het aantal deelnemers is intussen opgelopen tot meer dan vijfhonderd. Enkele duizen den roeiergometers met vlieg wiel van het type Concept II zijn de afgelopen jaren verkocht aan roeiverenigingen, sportscholen, fitnesscentra en particulieren. Veertig daarvan stonden dit weekeinde opgesteld in de sporthal van de Universiteit van Amsterdam. Eijs, nauwgezet gecoacht door Andreas Leichtfuss, nam gedurende haar finalerace over de Fictieve afstand van 2500 me ter duidelijk afstand van haar naaste concurrentes, De Jong en Van Holst. Met een vrijwel uitdrukkingsloos gelaat en met een angstwekkend gelijkmatige Laar werd zowel tweede op de 100m schoolslag (1.27.4) als op de 200m vrije slag (2.23.2). Der de plaatsen waren er nog weg gelegd voor Ingrid Petiet en Jo- leen van Essen op de 100m schoolslag (beide 1.30.1) en voor Robbert Kleywegt op de 200m wisselslag (2.24.2). Noordwijkerhout De Columbiaan uit Noordwij- kerhout is als eerste geëindigd op de districtswedstrijden eer ste klas in Noordwijkerhout. De organiserende zwemvereniging Noordwijkerhout werd tweede. De Delftse clubs DZV en De Ra ket eindigden op grote afstand op een respectievelijk derde en vierde plaats. De Columbiaan bleef met 4446,2 punten, goed voor negen overwinningen, iets achter bij de verwachtingen. Noordwijkerhout zwom 4538,4 punten bij elkaar. Bij de meisjes van De Colum biaan was Marieke de Jongh goed voor drie eerste plaatsen. Zij won de 200 meter wisselslag (2.53,10), 100 meter schoolslag (1.30,9) en de 200 meter vrije slag (2,39,6). Gerard Langeveld (1976) was de snelste op de 100 meter vlinder (1.12,7) en de 200 meterwisselslag (2.38,2). Noordwijkerhout moest ge noegen nemen met twee over winningen, iets wat gezien het grote aantal geblesseerden en zieken, niet verrassend was. Op de 100 meter vlinder won Jeroen Seysener (1978) in 1.20,4. Anneke Duyvenvoorden was de snelste op de 50 meter vrije slag: 30,7 seconden. (Zie voor uitslagen Noordwij kerhout en Columbiaan het scorebord.) opbouw, liet Eijs er geen twijfel over bestaan wie er hier ging winnen. De overwinning was des te opmerkelijker gezien het verschil in gewicht tussen Eijs en haar concurrentes, die ze ook nog niet eerder had versla gen. Eijs legt het in gewicht flink tegen hen af. Op de ergometer levert extra gewicht veel meer voordeel op aan bij het roeien. Haar overwinning ging ge paard met een verbetering van haar persoonlijk record met meer dan tien seconden. Eijs weet deze winst aan de kracht training die ze de afgelopen maanden heeft verricht. Alsof nu pas overtuigd van het nut van de trainingsschema's van meester Leichtfuss riep ze na af loop uit: „Die krachttraining is toen best nuttig". De altijd al gespierde Eijs kwam uit op een tijd van acht minuten en 47 se conden. Bij de zware heren tot 23 jaar behaalde Scholten (Njord) een gedeelde derde plaats (7.53). Kruijff (Die Leythe) werd zes tiende (8.14). Bij de lichte heren to 23 jaar behaalde Zevenhui zen (Die Leythe) de elfde plaats (8.22) voor Poelstra (Asopos) die vijftiende werd (8.28). Overwinningen voor Merenwiek en Veglo Bram Segijn wist de kansen in zijn single niet te verzilveren. Leiden kwam niet in de buurt van promotie. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN ARENDO SCHREURS BADMINTONMEDEWERKER In de voorlaatste competitie ronde werd er in de tweede klasse verloren door Lisse Vlietwijk en Flair 2. Flair 1 won. In de derde klasse waren er overwinningen voor de teams van Merenwiek en Veglo. Slechts Dynamo Sassem leed een verlies. In de vierde klasse kan Leiden, na een dubbele ne derlaag tegen Delft, de hoop op een kampioenschap overboord zetten. Tweedeklasse Lisse liet de winst in de wed strijd tegen Pearl liggen. Vol gens Christine van Santen wa ren er echter wel degelijk kan sen op een punt. Na de singles was de stand nog gelijk, maar de verloren mannendubbel deed de balans naar de kant van Pearl doorslaan. Door het 5-3 verlies is Lisse nu voor lijfs behoud afhankelijk van de re sultaten vann mede-degrada tiekandidaat Flash; behalen zij in de laatste wedstrijd punten en verliest Lisse van Flair, dan is degradatie een feit. Vlietwijk is na de 7-1 neder laag van de kampioen DKC ze ker van degradatie. De eer werd gered door het gemengd- dubbel van Patrick Kraan en Marjan Voogt. Flair won de uitwedstrijd te gen Zeemacht uit Den Helder met 5-3. De overwinning kwam tot stand door overwinningen in de singles van invaller Bas van Zeist, Maaike van de Berg en Ellis Visser, de vrouwen- dubbel en de beide mixed- dubbels. Flair 2 bracht het te gen BC Weesp niet verder dan één winstpartij die op naam kwam van Bas van Zeist. Derde klasse Merenwiek won tegen Heems kerk 2 met 5-3. Anders dan dat de stand doet vermoeden was er geen sprake van een span nende wedstrijd. Merenwiek speelde ongeconcentreerd, waardoor Heemskerk nog wat wedstrijden bij elkaar kon sprokkelen. „Het gaat nergens meer om, we komen niet meer van die derde plaats af', aldus Danny Plug. Merenwiek 2 won met dezelfde cijfers van Nivo. Hier was echter wel sprake van spanning. Tot 3-3 kon Nivo bij blijven, vervolgens waren het de mixed-dubbels die de door slag gaven. Beide werden vrij gemakkelijk door Merenwiek gewonnen. Merenwiek 3 moest in de uitwedstrijd tegen Kennemerland slechts één par tij (de vrouwen-dubbel) achter laten. Volgens Bas van de Goorbergh was deze overwin ning op de hekkesluiter waar schijnlijk wel de 'laatste stuip trekking' van Merenwiek, waar door zij op de voorlaatste plaats zullen eindigen. Veglo nestelde zich met een 6-2 overwinning op Corbulo 2 steviger op de vierde plaats. Slechts de single van Frits Eul- derink en de vrouwen-dubbel gingen verloren. Dynamo Sas sem kwam tegen Eridos 2 niet verder dan een 7-1 nederlaag. Vierde klasse Voor Leiden was het de week van de waarheid. Via een dub bele ontmoeting moest Leiden met Delft 4 gaan uitmaken wie er rechtstreeks zou promove ren naar de derde klasse. De eerste wedstrijd liep op een grote deceptie uit. Ondanks het goede spel van vooral Jan Slin gerland, werd het uiteindelijk een 7-1 nederlaag. Met die gro te nederlaag nog in de benen begon Leiden aan de tweede wedstrijd. Weer opende Jan Slingerland via een overwin ning in zijn single voortvarend, maar nadat Bram Segijn de kansen die hij in zijn single kreeg niet wist te verzilveren was de koek voor Leiden op. Met uitzondering van de twee de gemengd-dubbel wist Lei den vervolgens geen wedstrijd meer te winnen zodat de eind stand op 6-2 werd bepaald. Hetgeen overblijft is de hoop te kunnen promoveren via cie tweede plaats. Daarvoor is de grote concurrent Spotvogels dat één verliespunt meer heeft. Spotvogels bleef in de race door een 6-2 overwinning op Eridos. De ontmoeting tussen Leiden en Spotvogels is dus be slissend. Apollo uit Roelo- farendsveen won met 6-2 van Zijderveld. Vlietwijk 2 verloor met 7-1 van Velo 7; Radbout Mutsaers redde de eer. Lisse 2 kwam tegen Martinus A'veen net te kort (3-5). Flair 3 speelde tegen Duinwijck 7 gelijk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18