Leiden capituleert laat voor Akrides Meervogels glipt I i langs Pernix heen JL -i V eel balverlies breekt TOP op Joost la Lau onnavolgbaar in blubber van Ulvenhout Olympia '72 draait Westlandia een loer Sport Vrouwen Lisse laten hekkesluiter puntloos MAANDAG 18 JANUAR11993 RMAN JOUSTRA &AD VAN KAAM (chef) &TIM BROUWER DE KONING &.GERT JAN ONVLEE &WIM V LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Mocht Pernix nog aspiraties 'koesteren een rol van betekenis te spelen in de eerste klasse, dan zijn die na zaterdag defini tief vervlogen. Het laatste kwar tier gaf de Breedveld-brigade De Meervogels alle vrijheid en schonk de tegenstander uit Zoe- termeer, die tot 11-9 slechts kon volgen, een even verrassende als ruime 11-19 zege. Een plek in de middenmoot is nu Pernix' deel. Hetzelfde scenario kostte de Leidse ploeg de laatste drie duels al vier punten. Maar na de remises tegen koploper De Vin ken en IJsselvogels kwam het verlies tegen De Meervogels 1G heeft veel weg van een soort Avifauna wel heel erg hard aan. „Telkens gaat het in de slotfase mis", aldus de teleurge stelde coach Janko Breedveld. „Er zit wel lijn in het spel. Voor een team dat vergeleken met vorig jaar een enorme aderla ting heeft ondergaan, gaat het best goed. Als we het de hele wedstrijd maar kunnen volhou den, mentaal vooral. De Meer vogels was zeker geen hoogvlie ger. Maar we verzuimden de wedstrijd in een vroeg stadium te beslissen. Nu bleef Meervo gels dichtbij en kreeg in die slot fase natuurlijk vleugels." Pernix riep het onheil al snel over zich af. Het felle jagen van De Meervogels werd onvol doende afgestraft, hoewel er in het eerste kwartier drie straf- worpen werden geforceerd. Vijf tien gemiste doorlopen telde Breedveld, waarbij vooral het \Touwenviertal kansen verprut ste. Alleen Erika Velders (2 goals en 1 strafworp mee) en Erica de Rooy (1 goal en 2 strafworpen mee) hadden nog enig succes. Ondanks een duidelijk veld- overwicht bleef de score in ba lans, ook al omdat Pernix in ver dedigend opzicht enige steekjes liet vallen. Dankzij een af standstreffer van Casper de Rooij kwam Pernix op slag van rust op 7-6. Dertig seconden na de hervatting scoorde hij op nieuw van grote afstand, maar zijn actie inspireerde zijn ploeg- genoeten niet. Na zeven minu ten (10-8) viel de score zelfs vol ledig stil. Het missen van vele opgeleg de kansen knaagde aan het Leidse zelfvertrouwen, terwijl De Meervogels voorzichtig op veerde. Breedveld probeerde het tij nog te keren door het in zetten van Robin Arnoldus voor Marco van der Lucht, die alleen vanaf de stip viermaal trefzeker was geweest. De wissel pakte averechts uit. Gehaast en zonder enige coör dinatie joeg Pernix na 11-11 richting korf. Ook Edwin Kooien (ex-KNS, voor Jeroen Wayen- berg) kon de ploeg niet meer in het juiste spoor brengen. Vanaf de bank zag Breedveld De Meervogels wegvliegen naar een pijnlijke 11-19 score. Pernix had het laatste kwartier slechts het nakijken. LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De topclubs hebben het tweede deel van de zaalcompetitie slecht ingezet. TOP, Pernix, Fi des Pacta en De Danaïden ver loren, terwijl Fiks teleurstelde met een 17-17 remise tegen ONDO(sGr). De Algemene en Tempo blijven onverdroten ja gen op promotie en onder streepten hun ambities nog eens met afgetekende zeges op Watervliet (19-10) en Hoogvliet (10-18). Afgaande op de 21-14 eind stand was TOP kansloos tegen DVO, maar de werkelijkheid was anders. Coach Theo Korpo raal had de opstelling van de vrouwen veranderd om Linda Dannijs (voor Annemieke de Mooij) in te passen in de begin- aanval. Aad Wiegerink (2), Chantal van Duyn, Barbara Romsom en Gerco Langelaan zorgden na 2-3 zelfs voor 6-4 en 7-5. Deze voorsprong ging ech ter verloren door overdadig bal verlies (7-7 rust). Na de pauze nam DVO het heft in handen, maar tot 12-11 bleef het verschil klein. Daarna ploften vijf af standschoten door de Sassen- heimse mand: 17-11. Zesendertig minuten lang mocht Fides Pacta hoop koesteren op een goed resultaat tegen BEP. De hekkesluiter van 1E was in de eerste helft een 2-4 achterstand te boven gekomen door Janneke Halvemaan en Henk van der Waals (4-4) en leek na 5-9 (rust) een nieuwe inhaalmanoeuvre in te zetten. Nadat Karin van der Blom, Henk van der Waals en Patricia Gottmer 8-9 hadden gemaakt, kwam Frank Peter de Haas dicht bij de gelijkmaker. Zijn schot belandde in de mand maar tolde er toch weer uit. De bezoekers waren in de te genaanval wel succesvol en lie pen direct door naar 13-8. Ook het inzetten van Dimitri IJzer man en Saskia de Haas bracht geen ommekeer meer in het af en toe vinnige duel, dat in 20-15 eindigde. De Danaïden is na de 13-12 nederlaag bij ZKC '31 in een bij rol gedrongen. De Leidse aanval speelde ondanks een achter stand (6-4 rust) aldoor met overleg en ruimte, wat in het derde kwartier na 9-7 tot opti maal resultaat leidde. Eric Kromhout (2) en Heiko Locher zetten in die fase hun club op voorspjong (10-9). Bij 12-12 keurde de scheidsrechter een doelpunt van Sandra Kalthoff af omdat Paul Hüsken onder de paal geduwd zou hebben. De thuisploeg herademde en kaap te anderhalve minuut voor het einde de overwinning weg. Alweer greep Fiks voor eigen aanhang naast de volle winst, ditmaal tegen ONDO(sGr): 17- 17. De oranje-blauwen zetten zich goed heen over de beper kingen in hun eerste aanval. Hier speelde Theo Vreeken door de naweeën van een ziekte op halve kracht en moest Gerrie Coli meespelen voor Gwenny de Best (vakantie), terwijl zij al in het tweede had meegespeeld. Zij leverde desondanks goed werk af met twee goals en een geforceerde strafworp, voordat zij zich leeggespeeld liet vervan gen. Op dat moment leidde Fiks met 16-13, maar in de resteren de tien minuten was alleen Henrik Hooimeijer nog een keer trefzeker. Het was lange tijd niet te zien dat De Algemene tot nu toe tien en Watervliet nul punten had den verzameld. Beide achttallen gaven elkaar alle ruimte om aan te leggen zonder de zuiverheid te hebben om daarvan te profi teren (9-8 rust). In de tweede helft werd het krachtsverschil wel duidelijk, zodat alleen de grootte van de overwinning on gewis was. Die werd bepaald op 19-10. Voorlopig blijft Tempo zijn tegenstanders met grote cijfers aan de zegekar binden. De lijst aanvoerder van 2F won afgete kend met 18-10 van Hoogvliet, na een ruststand van 12-5. Deze voorsprong kwam na 4-3 tot stand door doeltreffende acties van Martijn Hooijer en Rudolf de Jong, beiden driemaal, Ari- anne Verweij en Jim Vos. Daar door werd de tweede helft een formaliteit. Bij KZ Leiden ontbraken Aldo Spadon en Maikel Martens (va kantie) voor de ontmoeting met Rozenburg. Coach Henny Piket, terug langs de lijn hangende een beroep tegen zijn schorsing, verving hen door routiniers Erik van Lunteren en Martin Verho- rik. Tot 4-4 ging de score gelij- kop, maar daarna sloeg de thuisclub een gat dat na rust (8- 5) alleen maar groter werd: 18- 10. Na twee nederlagen pakte Crescendo de draad weer op met een 18-13 zege over Velox. De Leidenaars hadden aanvan kelijk moeite hun draai te vin den (2-4), maar bleken gaande weg qua schot en conditie be duidend sterker. Vooral Henk Alberts en Peter van Leeuwen scoorde respectievelijk zeven en zes keer. Velocitas had in het duel met ODS dit keer wel genoeg aan achttien goals om te zegevieren. Coach Wim van Poelgeest had zijn heren naar de pOnt van de aanval gedirigeerd om het te rugzakken naar de korf van de tegenstander te bestrijden. Jeroen van Driel, Ron Gouds mit, Paul Robert Nuchteren (2) en Steven de Ronde voerden hun taak bij vlaggen heel goed uit. Het werd 18-10. De wonderen zijn de wereld niet uit, maar Luba Leiden kon gisteravond in de achtste finale van de beker niet voor een stunt zorgen. Tegenstander en eredivisionist Akrides werd in een aantrekkelijke wedstrijd lang bijge houden, maar uiteindelijk capituleerde Leiden toch: 75- 8ASKETBALMEDEWERKER Het was de eerste keer dat de eredivisieploegen meelootten. In de voorgaande ronden was van de rest van Nederland het kaf van het koren gescheiden. Nu werden de voornamelijk uit de promotiedivisie afkomstige ploegen gekoppeld aan de acht eredivisionisten. Leiden rekende niet echt op op een goede afloop. Richard Zevenhoven blesseerde zich in de gemakkelijk gewonnen com petitiewedstrijd van zaterdag te gen Weert 2 (71-60) aan zijn knie en zo verloor coach Tie- men Winkel na Loet de Ruijter (rug) zijn tweede belangrijke speler. Met het gevolg dat Lei den aan de wedstrijd begon met zes vaste spelers en één bank- speler (Peter van de Wetering). Voor Akrides leek het dus alleen maar gemakkelijker te worden. Met Leidenaar Henk-Jan Piket en Leiderdorper Erik Huybens in de gelederen zou dit Leidse varkentje wel even gewasen worden. Niets bleek minder waar. Lei den liet zich niet zomaar naar de slachtbank leiden en ver kocht zijn huid zo duur moge lijk. Bij rust (41-41) was er nog geen sprake van krachtsverschil. Akrides moest het van de eerste drie minuten in de tweede helft hebben, waarin het uitliep naar 49-41. Het grootste verschil werd gemeten in de 29ste mi nuut (67-54). Vier minuten voor tijd was Leiden nog even kans rijk bij 65-71 en balbezit, maar verder liet de Haarlemse ploeg het niet komen. Lovend Winkels commentaar was dan ook lovend. „We hebben goed gespeeld. De motivatie was er. Die zou er eigenlijk elke week moeten zijn op ons niveau, maar goed. In de verdediging heb ik goede dingen gezien en daardoor kregen we ook zelfver trouwen, waardoor de schoten vaak goed vielen", aldus Win kel, die Diederik Hofstede een uitstekende wedstrijd zag spe len. Hofstede ging vaak het duel aan met de langere Amerikanen van Akrides en kwam goed uit de verf. Bert Samson, vorig jaar nog bij Leiden op de bank en nu coach bij Akrides was minder lovend over de prestaties van zijn team, maar had wel een verklaring. „Dit soort wedstrij den zijn voor een eredivisie- ploeg nu eenmaal moeilijk. Dat zie je aan de spelers. Hun in stelling is anders. Vraag me niet waarom. Leiden speelt natuur lijk zo'n wedstrijd op de top van zijn kunnen en misschien nog wel daarboven. Wij speelden gewoon niet best", aldus de Haarlemmer. „Aan de scheids rechters merkte je het ook in de eerste helft. Onbewust kiezen ze toch voor de underdog. Leiden kreeg voor de rust heel veel mee en dan blijft het spannend." Anders is het wel voor hem, een eredivisieteam coachen. „Die jongens denken allemaal van zichzelf dat ze vreselijk goed zijn. Elke week weer moet ik de discussie aangaan over speeltijd. Dan heeft die weer te weinig gespeeld en dan die weer. Ook het samenstellen van p het team was anders. Vroeger bij Leiderdorp of Leiden had ik een groep van achttien spelers en' dan ging ik selecteren. Nu had ik aan het begin van het seizoen een een aantal mensen staan, waarvan ik een team moest maken en dat is moeilij ker." Ondanks de nederlaag was Leiden de morele winnaar. Winkel: „Met de belangrijke wedstrijd tegen Molen WSC in het vooruitzicht, hebben we een hoop zelfvertrouwen overge houden aan deze ontmoeting." De toekomst zal het uitwijzen. Scores Leiden: Van Eyk 20, Hof stede 19, Ginjaar 11. Akrides: Edmondson 22, Wise 12, Piket 11, Huybens 4. Twee jonge Bataven stuwen el kaar naar steeds grotere hoog ten. De Leidenaars Joost la Lau (22) en Emiel Maase (21) liepen elkaar daarbij gisteren tijdens de Sprint Cross in Ulvenhout niet voor de voeten. La Lau ver sloeg in de korte cross zijn rivaal Corstjens, terwijl Maase op de lange afstand (11.200 meter) met een dertiende plaats aan de verwachtingen voldeed. De steeds sterker bezette cross voor middenafstandslo pers ligt La Lau nog beter dan het lange werk. Vandaar dat hij aan het begin van zijn 3200 me ter lange cross al zijn belagers vdn zich probeerde|af te schud den. Corstjens stond dat niet toe en probeerde La Lau in de slotfase te verrassen. Met een uiterste krachtsinspanning klopte de Leidenaar zijn rivaal op de streep. Voor Maase was in het sterk - bezette lopersveld geen hoofd rol weggelegd. In de schaduw van winnaar Omwoyo (34.06) uit Kenya en beste Nederlander Aart Stigter liep hij een vlakke wedstrijd. Op het uit gras, blub ber en koeienstront bestaande parcours eindigde hij als der tiende na 35 minuten en 19 se conden. In het nationale cross klassement zakte hij van de twaalfde naar de veertiende plaats. Clubgenoot Huub Pragt kwam ruim een minuut later na een zware strijd als 23ste over de eindstreep en bezet plaats 20 in de tussenstand. Ook Jan Kor- tekaas (43), Tim Brouwer de Ko ning (48), Nico Plaatzer (64) en Hans Koenekoop (86) schaar den zich bij de beste honderd. Spartaan Marijn van der Ploeg eindigde als elfde in de korte cross, vlak voor Mark van Bel (Bataven) die vijftiende werd. Vondelpark AV Holland-atleet Theo van der Veer verkoos de Amsterdamse Vondelparkloop boven een ano nieme klassering in de blubber van Ulvenhout. lien kilometer lang beheerste de solerende Leiderdorper de wedstrijd, hoe wel de samenwerkende achter volgers door de harde tegen wind dicht in de buurt bleven. Met zijn winnende tijd van uit eindelijk 31.58 bleef Van der Veer Bataaf Mare Koopman schap. die tweede werd, krap twintig tellen voor. Bij de vrou wen vielen twee Bataven in de prijzen. De ongenaakbare Ineke Vis won de wedstrijd in 37,21, terwijl Suze Groen in 't Woudt zegevierde bij de veteranen (39.16). Willem Ravensbergen won in zijn voorbereiding op de Duinrellcross en het NK vetera nen de zware Deltacross in Westerschouwen. Met 40.30 na tien kilometer bleef de Bataafse 3 al zijn directe con- die van de vetera nen 2 ruim voor. Bij de vrouwen (3,3 kilometer) veroverde Tine ke Van Gerven de derde plaats. Op winnares Caroliene Daane hoefde de atlete van de NSL met 14.26 slechts negen secon den toe te geven. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Noorlander/Bollenstreek heeft OSC op een royale nederlaag getracteerd (23-15). Olympia '72 verraste met een winst op de titelkandidaat in de eerste divisie, Westlandia, 15-13. HVS bleef met 14-13 overeind tegen EMM. Foreholte verloor in de derde divisie met 13-6 van Hellas 3. Saturnus boekte in de tweede divisie een simpele 25-14 zege over EMM. Rijn streek verloor in de derde divisie met 20- 16 van Vires et Celeritas. Bollenstreek is tegen OSC geen moment in de problemen geweest. De 5-1 dek king met Ellen Warmerdam (volgende competitie speelt zij weer op het oude honk Foreholte) op de rechteropbouw- ster van de Amsterdamse ploeg werkte prima. De snelle voorsprong van OSC 1- 0 was in een oogwenk omgezet in het voordeel voor Bollenstreek (5-1). Duide lijk was toen al dat OSC geen antwoord had op het duo Gerrie van Jaarsveld en Nicoleta Boriceanu. Spelend zoals Van Jaarsveld de laatste weken doet, lijkt de hoogblonde, sterke linkeropbouwspeel- ster van Bollenstreek rijp voor op termijn Oranje. OSC had technisch en tactisch te weinig in huis om dit Bollenstreek van de winst af te houden. Monique van der Poel mocht tien minuten voor de plaats innemen van de solide keepende Natasja Radder. Zij deed dat naar behoren. Voor Bollenstreek scoorden: Van Jaars veld (15), Boriceanu (3), Warmerdam (2) en Irma Vernooy (2) en Ingrid Besseling. Olympia '72 deed zijn supporters na een slechte start van Westlandia regelmatig juichend opveren. De uitschakeling van de gelouterde Westlandse internationaal Miriam van Paassen door Marian Mens haalde de angel uit de schutterende Westlandse aanval. Na rust (7-7) nam Olympia het iniatief en drukte dat ook in de score uit (9-7 en 11-8). Westlandia vocht zich een kwartier voor tijd naast Olympia (11-11). Zelfs doelvrouw Anita Seur, die geweldige reddingen verrichtte', bleek niet bestand tegen de zoevers van Diana van Rooden, die met twee treffers op rij Olympia weer lucht gaf (13-11). Zij sloeg iedere hoop van Westlandia na 13- 13 de bodem in. Nicole Donners maakte daarna van Weslandia een geklopte ploeg: 15-13. In de Wassenaarse triomf hadden de keepers Laurette Vermeulen en Hermien Goekoop een belangrijk aandeel. Voor Olympia scoorden: Donners (6), Van Rooden (4). Elly van Leeuwen (3) en Conny van der Werf en Angelique Schonk. Bij Foreholte deed de jeugd zich weer nadrukkelijk gelden. Voor Foreholte scoorden: Kim Geerlings (4), Cristien Ab- bink, Esther Hoek, Linda Rotteveel en Sabine Visbeen. De mannen van Saturnus keken in de aanvangsfase van de wedstrijd tegen EMM beteuterd. De Zeeuwse degrada tiekandidaat toverde onverwacht een 4-1 voorsprong uit de hoed. Wakker geschud begon Saturnus aan een inhaalrace. Met de rust was de score in overeenstem ming met de positie op de ranglijst: 12-8. Daarna was het een spel van kat en muis met uiteindelijk een zege van 25-14 voor Saturnus, dat een gevarieerde en gede gen 6-0 verdediging liet zien. Voor Saturnus scoorden: Winfred van Boheemen (5) André van Es (5), Nico Mooren (4), Don Olsen (3), Hans Blansjaar (2) Marcel Nieuwcnhuis (2), Dirk Klok, Jan Tielemans, André en Wim van Leeuwen. Rijnstreek speelde in Alphen niet slecht tegen Vires, maar faalde vooral mentaal op de beslissende momenten. Zoals in de eerste helft bij 8-10 en bil nriSt (11-15). Voor Rijnstreek scoorden: Gerard Rijn (7), Bouke Witte, Goen Okfèrs en Mark Stigter (ieder 3) en Wim Rijn. Peter van de Wetering (15) en René Paulides (rechts) zijn te laat als Henk-Jan Piket (8) gaat scoren voor Akri des. De Leidenaar maakte 11 punten. foto kloek zuyderduin LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De vrouwen van BV Lisse heb ben eindelijk weer eens het zoet van de overwinning gesmaakt. Het onderaanstaande Canadi ans werd ook in de laatste wed strijd van de reguliere competi tie puntloos gelaten: 51-45. Vanaf volgende week spelen beide ploegen samen met MSV, dat gisteren van Den Helder verloor (49-114), en BCA '60 in de elite B. DVZ/Grasshoppers gaat na het verlies tegen Tonego (66-46) als derde ploeg de elite A in. Het zag er lange tijd niet goed uit voor Lisse, dat bij rust tegen een forse achterstand (16-29) aankeek. De schoten vielen ver keerd, maar het leidde niet tot paniek. Met de opdracht voor de tweede helft dat er harder verdedigd moest worden, ging Lisse er beter tegenaan. Lida Hoogervorst opende met negen punten op rij en dat leidde het begin van de zege in. Van 20-32 liepen de discipelen van Peter Lapidaire door naar 37-33 en dat was het breekpunt in de wedstrijd. Canadians kwam er niet meer aan te pas en door belangrijke driepunters van Esther van der Bosch en Hoog ervorst kwam de zege niet meer in gevaar. Scores Lisse: Van der Bosch 14, Hoogervorst 13, van der Hulst 10 Grasshoppers kon het lang vol houden tegen koploper Tonego. De onbetwiste nummer één van de eredivisie had de handen vol aan de Katwijksen. Bij rust was het gat maar drie punten (25- 22) en dus hing een verrassing in de lucht. Tonego liet zich echter niet van zijn stuk bren gen en stelde in de tweede helft orde op zaken. De Twentse ploeg liep gestaag uit, omdat de fast-break goed liep. De bezoe kers leden nogal veel balverlies, waarvan Tonego vaak profiteer de. Toen de zoneverdediging door Tonego lek werd gescho ten was er geen houden meer aan: 56-43. Scores Grasshoppers: Kuyt 14, Allers 9(11 reb.), Hoogkamer 8. De vrouwen van MSV werden kansloos van het veld gespeeld door een hard verdedigend Den Helder. In de eerste helft viel het allemaal nog wel mee voor de Noordwijkse ploeg en was de tussenstand nog acceptabel. Na rust (20-47) was de pijp echter helemaal leeg en liepen de be zoekers uit naar een forse zege. MSV had geen kracht meer over en liet het hoofd hangen. De mannen van Lisse konden de goede lijn van de laatste wedstrijden niet doortrekken. Zaterdag verloren ze in Den Bosch tegen Flash '82 kansloos met 88-75. „We hebben de wedstrijd inside verloren. Door het gemis van André Kamps kwamen we fysiek tekort onder de borden en dat gaf de door slag", aldus coach Gerard van der Worp. Lisse kwam inder daad aan een bedro.evend aan tal scores binnen de bucket. Nog geen 30% van de schoten was raak en Flash ging er dan öok terecht met de twee punten vandoor. Lisse gaat voor de tweede plaats in de eerste divi sie B. Een nederlaag tegen Flash, waarvan Lisse eerder dit seizoen al twee keer dik won, betekent een domper. Kirk Whi- teman, de nieuwe Amerikaan van Lisse, voldeed aan de ver wachtingen. Hij strooide met assists en gooide er en passant twintig punten in. Scores Lisse: Whiteman 20, Koot 16, Verhaar 13, Van der Akker 10. Grasshoppers won in de eerste klasse van het rayon west van Deca Eagles (53-62). Blitz was in Bunschoten minder gelukkig en ging onderuit met 57-55 te gen Shooters. MSV won de streekderby tegen BV AJphia in eigen huis met 105-90.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17