John van Loen: niet mooi, wél effectief Behoudend Utrecht zet Ajax vast in eigen huis La Coruna stoomt door Sport Boskamp debuteert met een gelijkspel Ontslag dreigt voor Roma-trainer Boskov MAANDAG 18 JANUAR11993 L VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Met zijn tweede competitietref fer èn een assist (doelpunt De Wolf) had de rossige spits giste ren een groot aandeel in de rui me overwinning (3-1) van Feye- noord op FC Gropingen, waar door men in de Maasstad tot op één punt van leider PSV kroop. Den Haag laat punt liggen Echt briljant heeft hij nog niet gespeeld. Gelet op zijn stijl zal John van Loen ook niet snel in aanmerking komen voor de schoonheidsprijs zelfs niet in Rotterdam. Maar succes boekt de boomlange Utrechter wel degelijk na jaren van kommer en kwel bij Anderlech't en Ajax. Tegen Roda JC, bij zijn offi ciële debuut voor Feyenoord, mocht Van Loen de bal vanaf anderhalve meter in een leeg doel prikken. Tegen FC Gronin gen nad hij de hoek, op drie, hooguit vier meter verder, an dermaal voor het uitkiezen. Geen huzarenstukjes dus tot op heden van de man van ruim een miljoen. Maar hij stond er en daar ging het om. Ziet Van Loen kans om dat gemiddelde (een goal per wedstrijd) te handhaven, dan is hij aan het eind van de rit een grote hit in de voetbalgekke Kuip waar voor het duel met de ploeg van voor malig Feyenoord-trainer Pim Verbeek een kleine 20.000 fans op de tribunes hadden plaats genomen. -De komst van John van Loen heeft, zoals verwacht, gevolgen gehad voor andere spitsen bij Feyenoord. Jozsef Kiprich moet weer genoegen nemen met de rol van pinch-hitter, net als aan het begin van de competitie, en Michael Edirin Obiku is gede gradeerd tot tribuneklant. Al nad de laatste dat ook aan zich zelf te danken. Volgens het duo Van Hane- gem-Meijer betaalde de Afri kaan gisteren de rekening voor zijn halsstarrige gedrag in Kerk- rade. Daar had Obiku een wat labiele indruk gemaakt toen hij als invaller aan de bak moest. „Hij had ook al niet staan trap pelen om zich om te kleden, zulke figuren hebben we niet nodig op de bank," foeterde Van Hanegem gisteren. En Geert Meijer: „Achteraf hadden we zelfs spijt dat we hem had den laten spelen. De sterkte van een ploeg wordt mede bepaald door de kwaliteit op de bank. Als die mensen de verkeerde mentaliteit bezitten, zetten we daar anderen neer." Van een probleemsituatie, waar het de hoeveelheid spitsen betreft, is volgens de leiding van Feyenoord echter geen sprake. Eerstedivisionlst ADO Den Haag heeft gisteren in Nijmegen een punt laten lig gen. De ploeg van Nol de Ruiter speelde zwak, maar kwam diep in de tweede helft wel op voorsprong. Marcel Valk, eerder dit seizoen door De Ruiter de toegang tot het Zuiderpark ontzegd wegens ordeproblemen, revancheer de zich in de lege Goffert. De Hazerswoudenaar vierde zijn terugkeer in de hoofdmaent met een treffer halverwege de tweede helft. Voldoende voor twee pun ten was het doelpunt niet. Li bero Dik Heesen drukte de bal twee minuten voor het einde achter zijn eigen doel man Stam. Door de late ge lijkmaker voert NEC wel de strijd om de derde periodeti- tel aan. Met Zwolle, dat ook vijf punten uit drie duels ver gaarde. De Graafschap kwam op gelijke hoogte met Den Haag door in een spectaculair duel af te rekenen met Emmen, 4- 3. Aan de leiding gaat VW, dat met 3-2 won van Hel mond Sport. De voorsprong van de Venlose club op Den Haag en De Graafschap be draagt twee punten. Van Hanegem: „De mensen hebben altijd wat te zaniken. Als we er eentje hebben en die is geblesseerd, roept men dat we te weinig spitsen hebben. Wij hebben er drie, van wie er één, Kiprich, ook kan worden beschouwd als vervanger van Taument. De concurrentiestrijd is inderdaad groot, maar daar wordt Feyenoord alleen maar beter van." Pim Verbeek moet de luxe problemen op de dag dat hij even terug was bij zijn vroegere werkgever met enige afgunst hebben aanschouwd. De oefen- meester van FC Groningen zag afgelopen weekeinde zijn laatste speler met enige kwali teit de deur achter zich dicht trekken in het Oosterpark. Mil- ko Djurovski, het 'enfant ter rible' van het hoge Noorden, liet de tobbende Groningse club voor wat die was. Verbeek, die de eerste helft van de competitie louter tegen slagen te verwerken kreeg en nauwelijks mocht investeren dit seizoen, kon over het afscheid van de nukkige Joegoslaaf zelf overigens geen traan laten. „Het was voor alle partijen het beste. Djurovski voelde zich diep on gelukkig. Van de eerste twintig belangrijke wedstrijden, com petitie, beker en Europa Cup, heeft hij er in de eerste helft van het seizoen zeggen en schrijven drie meegespeeld. Hij had me al eerder gevraagd te mogen ver trekken. Hij was diep teleurge steld en volstrekt niet meer ge motiveerd. Zijn vertrek betekent echter weer een man minder voor de voorste linie." Het elftal van Verbeek was te gen Feyenoord zo goed als kansloos. Rob Witschge drukte het krachtsverschil tussen de Rotterdammers en de Gronin gers na een half uur al uit op het scorebord. Kort na rust schoot John de Wolf tegen zijn oude club vlot 2-0 binnen, waarna Van Loen er 3-0 van maakte. Op de valreep redde Joop Gall de eer voor FC Groningen, dat in de slotfase een vernedering bleef bespaard. Ajacied Dan Petersen is Utrecht-speler Aipassa opnieuw te snel af. Veel rendement leverde het gegoochel van de Deen overigens niet op. foto Toch punt ingelopen op PSV AMSTERDAM „Wij worden kampioen", voor spelde technisch directeur Louis van Gaal gistermiddag, nadat Ajax in zijn vierde opeen volgende thuiswedstrijd het vijf de punt had verspeeld. Na de zwakke 1-1 in de Meer tegen FC Utrecht was het optimisme slechts te danken aan Volen- dam. Dat versloeg PSV. Zelf had Ajax weinig reden om trots te zijn. De Amsterdarrv se formatie was weliswaar beter dan FC Utrecht, maar nauwe lijks gevaarlijker. Hooguit op de vleugels waren de supersnelle Overmars en de dartelende Pe tersen tot individuele hoog standjes in staat, maar de voor zetting van de fraaie acties liet nogal eens te wensen over. Zoals dat ooit ook met Roy het geval was. Daar kwam bij dat Ajax voor het doel van FC Utrecht weinig kracht bezat. Pettersson was zwak, Bergkamp afwezig. De man van tussen de twintig en dertig miljoen was weliswaar weer hersteld van zijn enkel blessure, maar had vervolgens een griepje opgelopen. In zijn nadagen te Amsterdam begint de vedette aardig te sukkelen. Zijn aangewezen opvolger, Litmanen, speelde beduidend minder dan enkele dagen eer der in de bekerontmoeting te gen MW. De Finse internatio nal moet waarschijnlijk nog wennen aan de frequentie en het tempo van de Nederlandse competitie, al heeft hij ontegen zeglijk talent. Daar kwam bij dat de man waar na Bergkamp nor- EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Helmond Sport - VW 2-3 (1-2JT12 Derix 0-1. 19 Taihuttu 1-1. 34. Graef 1-2. 4ft 0. 52. Mols 4-0. 66 Spork 5-0 Scheids rechter: Schuurmans Toeschouwers 5000. Rode kaart 54 Boessen (Dordrecht). Gele kaart. Uhlenbeek. Spork Sport). Rayer(WV). (Cambuur), Wouden, Wilsterman, Jimmy De Graafschap - Emmen 4-3 (2-1). 20. Van Oostrum 0-138. Jansen 1 -141Van MW - FC Twente 2-0 (0-0) 68. Visser 1-0 Sch.|ndel 2-1, 55 Van Schi|ndel 3-1, 67 (strafschop), 88. Visser 2-0. Scheidsrech- Van Schijndel 4-1, 85 De Jonge 4 2 FC Den Bosch - Fortuna Sittard 1-2 (1-0). 44. Derksen 1-0; 48. Usta 1-1; 87 De Jong 1-2. Scheidsrechter: Van Dijk. Toe- RBC - Heerenveen 2-5 (0-2). 13 Roelof- ,ro" - sen 0-1. 31. Echteld 0-2, 55. Tammer 0- 3, 70. Mutsaers 1-3 (strafschop), 81. Reg- top 1-4, 82. Roovers 2-4, 87. Doesburg 2- 5 Scheidsrechter: Schaap. Toeschouwers Ajax - FC Utrecht 1-1 (1-1). 32. Smolarek 17.709. Gele kaart; Aipassa, Verrips, Plug- boer. Oosterhuis (FC Utrecht). Feyenoord FC Groningen 3-1 (1-0). 30. W.lson 1-0 (eigen doel). 50 De Wolf 2-0, 67. Van Loen 3-0, 77. Gall 3-1 Scheids rechter: Van den Ende. Toeschouwers: 18.491. Gele kaart: 01de Riekerink, Van Duren (FC Groningen), Roda JC - Sparta 1-2 (1-2). 16. Van Mol 0- 1, 32. Van Mol 0-2, 40. Van de Luer 1-2. Scheidsrechter: Lammers. Toeschouwers: 28 Romario 1-1, 42. Smeets 2-1, 65 Sier 3-1 Scheidsrechter- Van Vliet. Toeschou wers; 6200 Gele kaart: Binken (Volen- dam), Hoekstra, Van Tiggelen (PSV). nil 2-0 (2-0). 24. Bos 10. Magielse (RBC), De Heracles - Telstar 2-1 (1-0). 42 Van den Bnnk 1-0, 47. Watson 2-0, 85. Hoop 2-1. Takacs. Toeschouwers 83. Reynders 1-5. Scheidsrechter- l Veendam - NAC 0-3 (0-0) 57 Van Hooi (donk 0-1, 63 Brusselers 0-2, 78 Van Hooijdonk 0-3. Scheidsrechter: Tem- RKC - Go Ahead Eagles 2-1 (1-0). 30. Brands 1-0 (strafschop), 71. Looms 1-1, 79. Streppel 2-1. Scheidsrechter Houben. 2500, Gele kaart: Gabriêls. Toeschouwers: 2200. GAEagtes maal gesproken het meeste om draait, Jonk, ook al niet de grote vorm heeft. ZQals bij wel meer van de revelaties van het vorige seizoen (Kreek) heeft hij te ma ken met een terugval. Ajax had zelfs de hulp nodig van scheidsrechter Reygwart om een opgelopen achterstand weg te werken. Petersen kreeg een strafschop, nadat hij net had gedaan alsof Van der Meer hem had neergelegd. Op slag van rust kreeg Pettersson daar door de gelegenheid de 1-1 van elf meter in te tikken. Eerder had Smolarek bij één van de weinige Utrechtse aanvallen voor de openingstreffer ge zorgd. De subtopper werd daar mee wel wat al te rijkelijk be loond voor zijn behoudende stijl. 16 12 2 2 26 43 - 17 10 5 2 25 40- - 17 9 6 2 24 30 - 7 5 2 19 30 12 17 5 5 7 15 15-19 17 6 0 11 12 27 - 33 17 3 6 8 12 18-27 16 4 2 10 10 16 37 16 1 5 10 7 13-39 Roon 4-0. Scheidsrechter. Sterk Toe schouwers: 2500. Ge Bubberman (Excelsior). Eindhoven - TOP 1-1 (0-1). TOPSCORERS 1. Bergkamp (Ajax). Kiprich (Feyenoord) 11 3. Meijer (MW), Romano (PSV) 10 5. De Boer (FC Twente) 9 2220. Gele l (Eindhoven), Berens, Kemkens, Hesp (TOP), NEC - A00 Den Haag 1-1 (0-0). 75. Valk in (e.d.) 1-1. Scheidsrech- Toeschouwers 3200. 19 12 2 5 26 38 - 33 19 9 6 4 24 40 - 2b 19 10 4 5 24 35 30 19 9 5 5 23 37 - 24 19 11 1 7 23 40 - 30 19 9 5 5 23 29 - 22 18 8 6 4 22 39 - 25 19 8 6 5 22 37 - 28 19 8 5 6 21 31-20 18 7 5 6 19 24 30 19 6 6 7 18 26 26 19 5 7 7 17 33 - 34 19 6 4 9 16 30 - 36 19 5 5 9 15 24 31 19 4 6 9 14 26 - 39 19 4 6 9 14 21 - 37 19 2 4 13 8 JC). Van den Brom (Vitesse) 8. Henk Grim evenaart record LEEUWARDEN ANP Bij de wedstrijd tussen Cambuur en Dordrecht'90, zaterdagavond in Leeuwarden, stond Henk Grim voor de 221ste achtereenvolgen de keer opgesteld in een competitie-wedstrijd. De doelman van de Friese club evenaarde daarmee een record. Eerder bereikten Heini Otto en Dick Schouten dezelfde mijlpaal. BUITENLANDS VOETBAL BRUSSEL ANP Peter van Vossen heeft het de buut van Johan Boskamp als trainer van Anderlecht licht ver ziekt. De Nederlandse interna tional had luttele seconden voor het einde van de Brusselse bu renruzie tegen RWDM de 1-3 op de schoen. Oog in oog met doelman Ros- ez verzuimde hij de overwin ning veilig te stellen. Rosez on derschepte de bal, schoot ver uit, waarna de bal bij Franky Vercauteren belandde. De An derlecht-held van weleer maak te prompt de gelijkmaker, 2-2. Door het puntverlies bracht Standard Luik de achterstand terug tot vijf punten. De ploeg van Arie Haan was op schot bij Boom, 2-6. RWDM - Anderlecht was zon dag het duel van de nostalgie. Johan Boskamp beleefde er als speler hoogtijdagen. Als RWD- M'er werd nij de eerste buiten lander die de Gouden Schoen als beste voetballer in België kreeg. Franky Vercauteren jong leerde als RWDM-aanvoerder met de bal als in zijn oude An- derlecht-dagen. Boskamp tekende zaterdag een contract dat hem tot aan het einde van het seizoen aan Anderlecht verbond. „Ik dacht dat 'ik de maling genomen werd", vertelde de Rotterdam mer, „toen ik hoorde dat ik in de markt was voor het trainer schap van Anderlecht. Ik dacht aan een grap van candid came- Hij maakte met manager Ver- schueren de afspraak dat voor 15 mei gesproken wordt over contractverlenging. In de wan delgangen van het Constant Vandenstock-stadion circuleer den hardnekkige geruchten dat Boskamp een interim-paus is. Guus Hiddink, momenteel in dienst van Valencia, zou, zo be weren Anderlecht-insiders, reeds een contract voor de ko mende jaren getekend hebben. Molenbeek stroomde leeg voor de wedstrijd (20.000 toe schouwers). De stemming was ouderwets, de rivaliteit gezond en hartstóchtelijk. De thuisclub nam na een kwartier de leiding door Jacob (1-0). Nilis boog de achterstand kort voor de rust en kort erna om in 1-2. In de slot minuut maakte Vercauteren verdiend gelijk, 2-2. Op de tri bune zat bondscoach Advocaat. Engeland Aston Villa is de nieuwe leider in de Premier League, terwijl Li verpool moet oppassen geen degradatie-kandidaat te wor den. De weggezakte topclub verloor zaterdag opnieuw. Bij Wimbledon, met 0-2. Aston Vil la mag zich in elk geval 24 uur koploper noemen. De ploeg verschalkte gistermiddag een voudig Middlesbrough met 5-1, waardoor het Norwich afloste aan kop. Manchester United kan vanavond op gelijke hoogte komen met Aston Villa als het de uitwedstrijd tegen Queens Park Rangers weet te winnen. Aston Villa liep Middles brough zondag compleet onder de voet. De nieuwe koploper nam in de eerste helft al flink af stand. Parker, McGrath en Yor- ke zorgden voor een verschil van drie treffers. Saunders en Teale voerden de stand op naar 5-0, voor Hignett tegenscoorde. Fashanu (strafschop) en Cos- terlll maakten de doelpunten voor Wimbledon, de club van oud-PSV'er Hans Segers, tegen Liverpool. De nederlaag kwam hard aan bij de formatie van Souness, die eerder in de week door tweede divisie-club Bolton Wanderers uit het bekertoer nooi was gezet. Liverpool won dit sei/oen noe maar één uit wedstrijd, Wimbledon behaalde zijn derde overwinning op eigen veld. Bij Sheffield United zorgde Deane voor een kunststukje. Voor de tweede keer in vijf da gen scoorde hij drie doelpunten in één wedstrijd. Slachtoffer was dit keer subtopper Ipswich, dat dan ook met 0-3 verloor. CIJFERS Atletico-speler Sabas is heel blij met zijn doelpunt tegen stadgenoot Real. Medespeler Juanito moet er flink de pas inzetten om hem te kunnen feliciteren. foto %,epa Real raakt weer punt verder achterop De kampioensrace in Spanje blijft een zaak tussen het rijke Barcelona en het arme, maar verrassende Deportiva La Coru na. Barcelona volgt de leider op twee punten door een minimale overwinning op Osasuna (2-1), La Coruna zette dezelfde uitslag neer tegen Oviedo. Barcelona heeft wel een wedstrijd minder gespeeld. Real Madrid zag de achterstand op de leider oplo pen tot vier punten. De derby tegen stadgenoot Atletico ein digde in 1-1. Deportivo la Coruna steunt dit seizoen opvallend op de doeltreffendheid van Braziliaan Bebeto. Hij nam gisteren een van de twee treffers tegen het flink tegenspartelende Oviedo voor zijn rekening. Daarmee kwam zijn totaal op achttien. Barcelona opende sterk tegen Osasuna, maar vergat weer eens te scoren. Dat lukte Bakero pas na ruim een uur. Een mon sterscore leek mogelijk, maar de matige afwerking bood Osa- nuna de kans in de wedstrijd te rug te keren. De ploeg maakte zelfs gelijk. Kort na de ope ningstreffer van Barcelona zorg de de Pool Kosecki uit een straf schop voor 1-1. De gelijke stand bleef zeven minuten op het bord staan. Goicoechea zorgde voor de beslissende 2-1 De Madrileense derby tussen Atletico en Real, in het uitver kochte stadion Vicente Cal- deron, verliep teleurstellend. Af gezien van de tweede doelpun ten, ejerlijk over beide partijen verdeeld, gebeurde er weinig opzienbarends. De thuisclub kwam na 13 mi nuten op voorsprong. Schuster, die na een blessure-periode van tien weken ziin rentree maakte, stond aan de basis van de treffer van Atletico. Een hoekschop van de Duitser werd verlengd door Gomez, waarna Sabas doelman Buyo geen kans gaf. Real Madrid kwam in de bela den wedstrijd na een half uur langzij. De Chileense internatio nal Zamorano was scoorde met een kopbal. Michel bereidde het doelpunt voor. Bert Jakobs leed met Sporting Gijon een verrassende neder laag op eigen terrein tegen Cel- ta. De bezoekers pakten fors uit: 0-3. Gijon beëindigde het duel met tien man na een rode kaart voorAberlardo. Guus Hiddink zag Valencia na een matige eerste helft tegen stander Cadiz in de tweede helft volledig slopen. In de eerste helft trof alleen de Bulgaar Pe- nev doel. Daarna brachten Ro berto, opnieuw Penev en aan voerder Fernando met twee treffers de eindstand op 5-0. MILAAN ANP/REUTER Ook zonder Marco van Basten blijft AC Milan winnen. Alleen vallen de overwinningen kleiner uit. Zondag won de koploper met 1-0 in Brescia. Het was de 51ste keer op rij in serie A dat de ploeg van miljardair Berlus coni niet verloor. De 0-1 kwam voor 24.000 toe schouwers tot stand door het doelpunt van Massaro in de 22ste minuut. Bij AC Milan keerde Frank Rijkaard na een slepende enkelblessure terug op het middenveld. Brescia speelde vrijwel de complete wedstrijd met tien man. Na zes minuten werd de Roemeense verdediger Raduciociu van het veld ge stuurd. Door de overwinning bleef de voorsprong op stadgenoot Inter intact: acht punten. Inter werkte tegen Parma de achterstand van 0-1 weg, 2-1. Melli gaf Parma voor en half gevuld San Siro de leiding. Na de pauze zorgden Sosa en Berti voor de overwin ning. Bij AS Roma is het ontslag van trainer Boskov aanstaande. De Serviër zag zijn ploeg in het Olympisch stadion, voor 46.961 toeschouwers, gelijk spelen te gen zijn vroegere werkgever Sampdoria (0-0). Door de remi se raakte de ploeg in acuut de- Lazio Roma verloor bij Napoli (3-1). Signorini redde de eer in de slotminuut met zijn 17e sei zoentreffer. Daarvoor hadden Grippa, Careca en Fonseca de thuisploeg op 3-0 gebracht. Bij Lazio werd Gascoigne in de rust voor de tweede opeenvolgende keer vervangen. In Rome gaan geruchten dat de wispelturige Engelse mid denvelder vijf maanden na zijn komst alweer verkocht zal wor den. Zijn agent Mel Stein ont kende dat zondag. „Lazio is te vreden over Gazza en Gazza is tevreden met de club." Frankrijk Jürgen Klinsmann heeft AS Monaco alleen op kop gezet van het Franse voetbal. Door een doelpunt van de Duitser werd Nimes verslagen, 1-0. Vorige week maakte Klinsmann, tegen Auxerre, vier treffers. Monaco heeft een punt voorsprong op Nantes. Paris SG, Auxerre en Olympique Marseille volgen op drie punten. Auxerre, tegenstander van Ajax in het toernooi om de UE- FA-beker, verloor bijna de on geslagen status van meer dan twee jaar op eigen veld. De jeugdige ploeg van Nantes kwam op voorsprong dankzij Ouedec. Verdediger Prunier maakte na de rust gelijk. Ook Paris St Germain was dichtbij verlies in eigen huis. Strasbourg scoorde het eerst, in de 69ste minuut door de Australiër Farina. Na twee afge keurde doelpunten wegens bui tenspel, een schot van Weah op de paal, kwam de verdiende ge lijkmaker voor de Parijzenaars twee minuten voor tijd. Verde diger Roche scoorde. Lattek stapt op bij Schalke '04 Udo Lattek, die in zijn loopbaan als voetbaltrainer veertien kam pioenschappen heeft veroverd, heeft zaterdag bekend gemaakt zijn werk bij Schalke '04 neer te leggen. De 58-jarige coach, die dit seizoen was begonnen in Gelsen- kirchen en een contract tot 1 juli had, vertelde dat zijn voorziene opvolger Helmut Schulte (35) met onmiddellijke ingang zijn taak zal overnemen. Schulte, eerder actief bij St. Pauli en Dynamo Dresden, werkt op dit moment als tv-commentator. Lattek blijft tot 1 juli aan Schalke verbonden als adviseur - Torino 0-0, Genoa - Atalan- - Parma 2-1, Juventus - apoli - Lazio 3-1, AS Ro ti City - Coventry City 1-1, Nottrng- Forest - Chelsea 3-0, Oldham s0-l.Shef- Queen's Park Rangers - Manchester SCHOTLAND: Aberdeen - Aid 7-0, Hibernian - Dundee Un Overige wedstrijden afgelast. FRANKRIJK: Le Havre - Lens 0-1, Lille - Monipelher 0-0, Valenciennes - Caen 3-2, Pans §G - Strasbourg 1-1Toulou se - St Etienne 0-0, Metz - Marseille 2- 1, Lyon - Sochaux 3-1. Toulon - Bor deaux 0-0, Auxerre - Nantes 1-1, Ni- mes- Monaco 0-1. Monaco 21-30 Auxerre 21-27 Nantes 21-29 Marseille 21-17 Paris SG 21-27 Bordeaux 20-24 BELGIE: FC Antwerp - SK Beveren 3-2. RWDM - Anderlecht 2-2, Club Brugge - Ekeren 1-3. Anderlecht 18-30 Waregem 19-23 GRIEKENLAND: Edessa - Kalamaria 3- piakos 2-1, Pienkos - Ion AEK 1-1. OFI - Panat Panathin. 18-39 PAOIO, vista 1-0, FC Porto - Bènlica 1-1. Guimaraes - Belenenses 1-0, Amadora - Pacos Ferreira 1 -0, Odivelas - Alverca 1-2, Braga - Penafiel 1-1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14