'Geluidswal een jungle' Ouders nemen Rijnlands Lyceum onder handen 'Elke week bellen, de gemeente Voorschoten is soms wat traag' Regio Leiden Drechtloop Zilveren erepenning voor IJsclub Oegstgeest r MAANDAG 18 JANUARI1993 Boze bezoeker rijdt tegen caféruit aan voorschoten De aankondiging van de cafébaas dat het laatste biertje zou worden geschonken, maakten een 32-jarige Voor schotenaar en zijn broer, een 33-jarige Leidenaar, zó woedend dat ze met hun auto de voorruit van het cafe aan diggelen reden. De wraakactie speelde zich zaterdagochtend rond vier uur af in een cafe aan het Johan van der Meerplantsoen. Hal flatwoning uitgebrand voorschoten De hal van een flatwoning aan de Welterdreef in Voorschoten in vrijdagavond uitgebrand. De brand ontstond even na zeven uur nadat een bewoner een asbak in de prullebak had geleegd. De brandweer had de brand snel ondercontrole. De bewoners werden overgebracht naar het ziekenhuis Elisa beth. maar mochten na onderzoek weer naar huis. Erepenning voor Nut en Vermaak stompwuk De Stompwijkse ijsclub Nut en Vermaak-werd zater dag in het zonnetje gezet. Burgemeester W. de Vreeze overhan digde de 100-jarige ijsclub tijdens de jubileumreceptie in 't Bles- se Paard de Koninklijke Erepenning. Inbreker komt politie tegen oegstgeest Een 33-jarige Leiderdorper is zaterdagnacht in de armen van de politie gelopen nadat hij had geprobeerd in te breken in het gebouw van hockeyclub LOHC aan de Hofbrouc- kerlaan in Oegstgeest. De man sloeg op de vlucht toen het alarm afging, verdween in het struikgewas en kwam oog in oog met de politie te staan toen hij uit de bosjes sprong om op de weg te ko men. De man. een bekende van de politie, is overgebracht naar het politiebureau in Katwijk. Uit het clubgebouw bleek niets te zijn gestolen. Posterdieven in de kraag gevat oegstgeest Een 14-jarige Noordwijker en een 13-jarige i van Abbenes zijn vrijdagavond in de kraag gegrepen nadat ze een poster uit een bushokje aan de Rijnzichtweg hadden gesto len. De jongens hadden de poster net te pakken, toen een agent in burger langsreed in zijn auto. Toen hij uitstapte, gooiden de jongens de poster snel weg. De agent heeft de jongens overge dragen aan Bureau Halt. Veel schade na kettingbotsing zqeterwoude Een enorme ravage ontstond gistermiddag rond drie uur op de Rijndijk in Zoeterwoude, nadat vier auto's op el kaar waren gebotst. Een 43-jarige automobilist uit Capelle aan den IJssel stopte op tijd voor hel verkeerslicht op de rijbaan in de richting van Hazerswoude. Drie anderen, een 69-jarige vrouw uit Oegstgeest, een 45-jarige man uit Zevenhuizen en een 23-ja- rige man uit Woerden hadden dat te laat in de gaten en reden op hun voorgangers in. Er vielen geen gewonden, maar de mate riële schade was groot. De auto's van de mannen uit Zevenhui zen en Woerden moesten worden weggetakeld. Door de ketting botsing ontstond een lange file. wassenaar* judy n Ligt het Rijnlands Lyceum er tij dens de vakanties en' de week einden gewoonlijk verlaten bij, de komende tijd zal het er gon zen van bedrijvigheid. Ongeveer tachtig ouders van leerlingen nemen binnenkort in hun vrije tijd kwast, schoffel of hark ter hand om de school een flinke opknapbeurt te geven. Ook een aantal docenten en leerlingen zullen hun steentje bijdragen aan de verfraaiing van het schoolgebouw en de tuinen aan de Backershagenlaan. Het initiatief voor de actie is afkom stig van rector van de school, Jaap Mos. Zelf zal hij ook een groot deel van zijn vrije tijd op offeren. „Natuurlijk, ik kan moeilijk zelf in het café gaan zitten en de ouders het werk la ten doen." Bij gebrek aan geld om de school wat gezelliger te maken, besloot Mos voorzichtig een be roep te doen op de ouders van de leerlingen. Tot zijn verbazing waren de reacties heel enthou- Hagenaars aangehouden na snelkraak in Voorschoten voorschoten Twee Hagenaars van 22 en 41 jaar oud zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Alphen aan den Rijn aangehouden na dat zij kort daarvoor een snel kraak hadden gepleegd in een damesmodezaak aan de Schoolstraat in Voorschoten. Het tweetal kwam de winkel binnen door een tegel door de ruit van de voordeur te gooien. Voor 18.000 gulden aan kleding laadden zij in in eerder op die dag in Den Haag gestolen auto. Na een wilde achtervolging kon de politie de twee op de krui sing van de Hoorn en de Leidse Schouw in Alphen aanhouden. Het duo had samen al 100 an dere strafzaken op hun naam staan. De Hagenaars zijn inge sloten in het politiebureau van Voorschoten. wassenaar miep de graaff De Vereniging van Eigenaren Weteringpark heeft inmiddels de verantwoordelijke wethou der M. van Rij (die zelf in het wijkje woont) gevraagd voor een 'representatiever' uiterlijk te zorgen. Voorzitter J. Verlaan van de buurtvereniging zegt al van een aantal bewoners klach ten te hebben binnengekregen over de slechte staat van onder houd waarin de wal verkeert. Zoals één van de bewoners het verwoordt: „Het is hier be paald geen wonder van natuur schoon. Het is er een rommelig aandoende mengeling van half omgewaaide boompjes, deels verdord struikgewas, krioelend kruipgoed en vooral onkruid. Een jungle in Madurodam-for- maat." Daartussen zouden dan nog planken, kisten, rottende meubelstukjes en flarden vloer-1 bedekking als bodembedekkers fungeren. „Een puinhoop", is ook het oordeel van Verlaan. „Temeer daar er destijds een vrij kostbare beregeningsinstallatie in is aan gebracht. Je zou verwachten dat deze installatie dan ook eens wordt gebruikt." Dat zou in de Vier jaar dat het eerste stuk wal er nu staat, zelden of nooit zijn gebeurd. leimuidenDe Leiderdorpse familie Zwaan domineerde gisteren tijdens de Drecht loop in Leimuiden de vier ki lometer. Micha Zwaan was de snelste man, terwijl Tatia- na zowel bij de vrouwen als bij de meisjes won. Zus Ma- riola finishte achter Tatjana bij de meisjes als tweede. Bij de jongens ging op deze af stand de winst naar Peter-Jan Riedijk (Leimuiden). John Buskermolen maakte op de halve marathon zijn faam waar. De plaatselijke fa voriet finishte als eerste in een tijd van 1.11,34. Bij de vrouwen toonde A. ten Brink uit Bodegraven zich de sterk ste in 1.33,41. J. Briede uit Waddinxveen zegevierde bij de veteranen I, terwijl Nieuw- koper H. Vught bij de vetera- Boskoper Bert Koster pakte op de tien kilometer de hoofdprijs. Corrie Heemskerk (Oud Ade) verwees bij de vrouwen Bep Noteboom (Nieuwveen) naar de tweede stek. Waddinxvener Hans Boere mocht zich de snelste veteraan noemen. Totaal 870 deelnemers liepen de Drecht loop uit. FOTO BEN DE BRUYN siast. De ouders hebben zich in middels verenigd in drie pro jectgroepen: 'tuin en terras', 'schilderen' en 'fundraising'. Het initiatief komt wat vreemd over in een periode dat het Rijnlands Lyceum voor een bedrag van ruim vier miljoen gulden wordt verbouwd. Maar dat geld is volgens Mos al hele maal op. Met name de verbou wing van de gymzaal tot biblio theek en tekenlokaal, liep in de papieren. De kosten stegen bo vendien toen bleek dat het hout onder de vloer van de voormali ge gymzaal was aangetast door kelderzwam. Klagen over de hoogte van het subsidiebedrag voor de re novatie wil de rector niet. Maar hij had graag nog meer ideeën willen realiseren: de aanleg van een mooie tuin, het schilderen van het binnenwerk van de school, en het veranderen van de rommelige garderobe in een 'studieplein'. De school heeft nog wel geld over voor de beno digde materialen, maar niet ge noeg voor het aantrekken van professionele krachten. De ideeën voor verfraaiing van de school en de omgeving deed rector Mos onder meer op tijdens zijn bezoeken aan de de pendances van het Rijnlands Lyceum in Engeland. Met name de school in Cobham, bij Lon den, ziet er met zijn monumen tale hoofdgebouw en goed on derhouden tuinen heel sfeervol De school in Wassenaar steekt daar enigszins schril bij af, vindt Mos. De tuinen liggen er verwaarloosd bij, de gardero be is rommelig en donker. „We willen graag een tuin zoals jp die op Engelse scholen ziet, waar de kinderen bij mooi weer buiten kunnen werken." Ook het plein waarop nu nog houten fietsenstallingen staan, moet grondig worden aange pakt. De stallingen worden weg gehaald, waama een gezellig' terrein moet ontstaan met wat meubilair. „Geen truttig West- broekpark-meubilair, maar iet's met een jeugdige uitstraling. Misschien dat we ook wat bas- ketbalpalen kunnen Grote ergernis in Wassenaar Een keurig villadorp als Wassenaar moet toch wel een re presentatiever entree hebben dan een geluidswal waar onkruid welig tiert en waarop soms zelfs allerhande afval wordt gedeponeerd. Zeker nu die wal net een een halve kilometer is doorgetrokken en heel Wassenaar-noord vanaf de rijksweg aan het oog onttrekt. Dat vinden de be woners Van het wijkje pal achter de gewraakte wal langs de Rijksstraatweg. Overigens ontkomen ook an dere delen van het villadorp niet aan de 'vloek' der geluids wallen. Zo werden onlangs mu ren opgetrokken bij Pluymes- tein, achter de villa's aan de Raadhuislaan. Natuurlijk groen De gemeente Wassenaar 'kan zich niet vinden in de argumen ten van de bewoners', laat woordvoerder W. Issendonck weten. „Die reactie van omwo nenden bevreemdt ons. We hebben indertijd juist bewust gekozen voor een groenwal en de bewoners waren daar destijd niet ontevreden over. In de wal groeien plantjes en het is lo gisch dat daar ook onkruid tus sen zit. Dat is 'natuurlijk groen'. Elke veertien dagen houden on ze medewerkers dat onkruid bovendien in de gaten." Volgens Issendonck is de wal dnlangs een stuk doorgetrok ken. „We hebben vervolgens twee brieven gekregen over dat deel van de wal. Maar dat stuk muur is nog helemaal niet klaar: we moeten alles nog op orde brengen. Over twee maanden zal dat deel van de wal er wel licht wel fleurig bij staan, als de zon schijnt. En dat was juist de bedoeling." Wethouder Breunesse adviseert ouderen tijdens visite voorschoten marieta kroft Iedere vrijdagavond op de hoek van de supermarkt staan en te horen wat er onder de bevol king leeft. Dat vindt ze te ver gaan. Of om in haar vrije tijd, net als haar Engelse collega's, met een rozet opgespeld lopen, zodat de burgers zien dat ze bij bij haar voor problemen of wensen kunnen aankloppen, daarvoor loopt ze ook niet warm. „Als koeien in de prijzen zijn gevallen, lopen ze ook met een rozet om", grapt ze. Niettemin vindt de Voorscho- tense PvdA de kloof tussen de politiek en de burgers te groot. PvdA-wethouder Mieke Breu nesse besloot daarom vier za terdagen lang bij de Voorscho tenaren op de koffie te gaan. Zaterdag was ze te gast bij de bewoners van het ouderencom- plex aan de Nassaukade. In de recreatiezaal van het ouderencomplex hangt het aro ma van versgezette koffie. Het onderlinge gebabbel van de cir ca twintig aanwezige ouderen verstomt als Breunesse binnen loopt. Als de koffie ingeschon ken is, staat voorzitter K. Dijks- ma op om haar welkom te he ten. „We hebben u uitgenodigd zodat u deze zaal eens kon zien. De gezellige inrichting is mede aan u te danken. U heeft ons er destijds op gewezen hoe we hiervoor een bijdrage van het Koningin Julianafonds konden krijgen. Maar dat is niet de eni ge reden. We willen ook eens met u praten over zaken die ons bezighouden." „Kunt u er niet eens voor zor gen dat het huis beter wordt verlicht, om de inbrekers af te schrikken", vraagt een van de aanwezigen. „Ik heb de ge meente al eens een brief ge schreven, maar ik heb nog geen antwoord binnen." „U krijgt al tijd antwoord", verzekert Breu nesse hem. „Maar soms is de gemeente erg traag. Het beste kunt u iedere week maar de te lefoon pakken om ze er aan te blijven herinneren Als de bewoners de inbraak preventie diverse malen naar voren halen, adviseert Breunes se de gemeente een brief te stu ren. „Ik ondersteun die brief want het is belangrijk dat u zich veilig voelt", belooft ze. „Over veiligheid gesproken, de weg hier voor het huis is een drukbereden sluipweg. Zou daar een zebrapad of een drem pel kunnen komen", vraagt Dijksma de wethouder. Breu nesse toont zich nu erg terug houdend: „Als het aan de Voor schotenaren ligt, komt er voor elk huis een drempel te liggen. Dan zou binnen de kortste tijd het hele dorp ermee vol liggen." Een bewoonster staat op en loopt naar de wethouder. „Ik hou heel erg van bomen hoor", zegt zij met een bescheiden toontje. „Maar zouden ze eens kunnen worden gesnoeid. An ders heb ik straks, als de blade ren er weer aan zitten, geen uit zicht meer." Breunesse toont begrip en raadt haar aan om contact op te nemen met de on derhoudsdienst van de gemeen te. Als ook deze punten zijn afge handeld, staat voorzitter Dijks ma op en vraagt de aanwezigen of er nog meer problemen zijn. „Anders gaan we nu over op de politiek", stelt hij voor. Krou- wers legt vervolgens vertrouwe lijk zijn hand op de arm van Mieke Breunesse en vraagt haar op een zacht toontje: „Kunt u niet eens aan Felix Rottenberg vragen of hij de bovenste knoop van zijn overhemd dicht wil doen? Hij vertegenwoordigt im mers zo n grote gr- En de aandacht voor de PvdA is al tanende. Des te belangrijker is het om er correct uit te zien." Dijksma is het niet met hem eens: „Je moet niet naar het ui terlijk kijken, maar naar wat daar binnenin zit. En boven dien: Den Uyl zag er eerst toch ook slonzig uit." Dan ontspint zich een discus1 sie over de PvdA, de afnemende populariteit en de oorzaak daar van. Tegen de klok van twaal ven neemt Breunesse weer af scheid. Ze moet naar haar vol gende koffie-afspraak. Weinig Voorschotenaren nodigen wethouder uit voorschoten Als het aan wethouder Mie ke Breunesse had gelegen, had zij meer koffie-afspraken ge maakt. Het liep niet echt storm met de uitnodigingen. Voor aanstaande zaterdag, de laatste keer in de serie van vier zaterdagen waarop Voorscho tenaren haar kunnen uitnodi gen, staat zelfs nog niemand gepland. „Ik denk dat mensen mij alleen maar uitnodigen als ze concreet over iets willen praten, niet zo snel om alleen maar een kopje koffie te drin ken. Bovendien hebben wij in vergelijking met andere ge- i behoorlijk laag drempelig gemeentebestuur: de Voorschotenaren kunnen altijd makkelijk afspraken ma ken met wethouders, ook bui ten het spreekuur om." Het doel van haar bezoeken, - een initiatief van de plaatselij- ke PvdA, was om de burgers meer bij de politiek èn de PvdA te betrekken. Breunesse denkt dat dat bij de mensen die ze heeft bezocht, wel is ge lukt. Of de PvdA-wethouaer haar serie koffiezaterdagen herhaalt, weet zij nog niet. „Dat h^pgt ervan af hoe mijn partij erover denkt. oegstgeest antoonk corresponded Het feest van de jubilerende ijsclub Oegst geest kreeg zaterdag onverwachts een offi cieel tintje. Wethouder I. van der Reijden (sportzaken) haalde de erepenning van de gemeente Oegstgeest tevoorschijn en reik te deze uit aan de huidige voorzitter Sam Star. Dit gebeurde tijdens een druk bezochte receptie in Het Witte Huis. Star herinner de in zijn toespraak aan het wel en wee van de in 1893 opgerichte ijsclub die de nodige voorspoed en tegenslag heeft ge kend. Op het ogeblik gaat het de vereni ging volgens Star voor de wind, ,nu ze be schikt over een landijsbaan van twee hec tare aan de Oegstgeesterweg waar 'goed en veilig geschaatst kan worden'. Opval lend is volgens hem het enthousiasme waarmee de bestuursleden zelf voor het onderhoud van deze landijsbaan zorgen. Elke keer dat er ijs op de baan ligt zijn ze 'voor dag en dauw' aanwezig. De Oegstgeestenaar Wibbe Blauw, die zaterdag ook aanwezig was, heeft een reeks historische artikelen geschreven over de IJsclub. Het idee om die verhalen tot een boekwerkje te bundelen is vanwe ge geldgebrek nog niet mogelijk. Wiebe Blauw beschreef ook hoe vroeger, in. slechte economische tijden, werd gevoch- ten om de functie van baanveger. Voor enkele centen per dag waren ze de hele dag op de ijsbaan aanwezig. Blauw trok zaterdag ook veel aandacht met zijn collectie schaatsbenodigheden. Fraaie schaatsen uit zijn verzameling, zoals 'zwaantjes' (1900), 'krullers' (1910), 'zwierders' (1920) en 'glissen' ofwel 'glij ders' (van dierlijk bot) werden bewonderd. Op de kleine tentoonstelling was ook veel historisch materiaal van de ijsclub te zien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10