Cordon rond Haïti Buitenland Gewapende vrede in Bombay Eenden weer schoon 'Garantie veiligheid Oekraïne' Hulp voor Palestijnen Maffia met arrestatie 'Toto' Riina niet verslagen Derde Wereld gebaat- bij vrouwencondoom jj Rasmussen genoemd als premier Denemarken ZATERDAG 16 JANUAR11993 Zwitsers stemmen over hogere benzine bern» De Zwitsers gaan op 7 maart naar de stembus om hun oordeel te vellen over de door de regering voorgestelde verho ging van de benzineprijs met 20 procent. De regering wil de ho gere brandstofaccijns om het begrotingstekort aan te pakken. Tegenstanders hebben 102.000 handtekeningen verzameld, waardoor een referendum noodzakelijk is. Air France verlaagt tarieven Spanje parus» Air France heeft gisteren de tarieven gehalveerd voor passagiers die van Spanje naar andere EG-bestemmingen vlie gen. Air France komt daarmee weer op gelijke hoogte met de Spaanse vliegmaatschappij Iberia, die de tickets eerder op de dag goedkoper maakte. Een woordvoerster van Air France zei dat de Fransen hun marktaandeel willen beschermen. Miljoenen aan valse dollars gevonden stuttcart De Duitse politie heeft de grootste partij vals geld sinds jaren inbeslaggenomen. Het gaat om 15 miljoen dollar (27 miljoen gulden) aan biljetten van 50 dollar. Voor één miljoen dollar werd in de buurt van Stuttgart inbeslaggenomen bij de ar restatie van drie mannen die de biljetten wilden verkopen. In Pirmasens in de bondsstaat Rheinland-Pfalz waar de drukkerij van de valsemunters werd opgerold, vond de politie voor 14 mil joen dollar aan valse biljetten. 130 staten tekenen verdrag parus Aan het einde van de driedaagse conferentie in Parijs gisteren het verdrag over de vernietiging van chemische wapens door 130 landen ondertekend. Ook na de conferentie kunnen landen alsnog bij het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York het verdrag ondertekenen. De conventie zal pas over ongeveer twee jaar van kracht worden als de parlementen van 65 staten haar hebben geratificeerd. Ze voorziet in een verbod op de produktie, de opslag en het gebruik van chemische wa pens. Parlement Zaïre eist afzetting Mobutu brussel Het interim-parlement van Zaïre heeft president Mo butu Sese Seko gisteren schuldig verklaard aan landverraad. De Hoge Raad van de Republiek (HCR) zal het Hooggerechtshof vragen een afzettingsprocedure tegen hem in te stellen. Levenslang geëist tegen Stasi-chef Mielke berlijn» Het parket van Berlijn heeft gisteren levenslang geëist tegen Erich Mielke, de vroegere chef van de Oostduitse geheime dienst (Stasi). De openbaar aanklager achtte het bewezen dat de 85-jarige Mielke in 1931 had deelgenomen aan de moord op de twee agenten tijdens een betoging in Berlijn. Daarbij zou hij met „perfiditeit en lage instincten" hebben gehandeld. Na het pleidooi van de verdediging aanstaande woensdag zal de recht bank nog deze maand een uitspraak doen. Waarschuwing Macedonische 'Serviërs' SKOPJE-PARUS AP-Rtr-AFP De Democratische Partij van Serviërs en Montenegrijnen in de voormalige Joegoslavische deelrepubliek Macedonië heeft gisteren gezegd Belgrado om bescherming te zullen vragen om een einde te maken aan „discriminatie door de rege ring". Het is niet duidelijk hoeveel aanhangers de partij heeft, maar Servische nationalisten hebben delen van Macedonië opgeëist. Een partijfunctionaris zei dat er in Macedonië nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden en een nieuw refe rendum over de onafhankelijk heid. Hij zei dat de etnische Ser viërs en Montenegrijnen over wegen milities op te richten om zich te beschermen tegen de „provocaties" van de Macedo nische regering en daarbij mo gelijk de hulp van Belgrado zul len inroepen. In Kroatië en Bos- nië-Hercegovina hebben derge lijke scenario's tot de bloedige Macedonië i weid bespaard gebleven, maar de VN hebben onlangs besloten 700 waarnemers in de arme re publiek te stationeren om te voorkomen dat de oorlog over slaat. NAVO voorop bij actie in Bosnië BRUSSEL ANP-Rtr De NAVO is bereid het com mando op zich te nemen als de Verenigde Naties besluiten het vliegverbod boven Bosnië met militaire middelen af te dwin gen. De NAVO-raad, waarin de ambassadeurs van de zestien lidstaten zitting hebben, be sloot gisteren dit aanbod aan de VN te doen. Voor zo'n VN- besluit is overigens eerst een nieuwe resolutie van de Veilig heidsraad nodig. bombay Zwaarbewapehde mili tairen patrouilleren door de stra ten van de Indiase havenstad Bombay. De afgelopen tien dagen zijn bij etnische rellen tussen moslims en hindoes meer dan 500 mensen omgekomen. De Indiase premier Narasimha Rao heeft gis teren maatregelen aangekondigd die de orde in Bombay moeten herstellen en de economie moeten stimuleren. Rao, die een bezoek bracht aan Bombay, heeft veel kri tiek te verduren, omdat zijn rege ring niet in staat zou zijn de rellen tussen moslims en hindoes te be ëindigen. foto ap ajit kumar edinburg» Leden van de Schotse vereniging voor het voorkomen van dierenmishandeling zet de eerste schoongemaakte eidereenden uit in wa ter in het noorden van Schotland. De vogels zijn opgepikt op de Shetland-eilanden, waar ze met olie van de tanker Braer waren besmeurd. Door vrijwiligers van de vereniging zijn de vogels de afgelopen dagen weer schoongemaakt. foto epa moskou hans geleunse correspondent De Russische president Jeltsin is bereid de veiligheid van Oekraï ne te garanderen, ondermeer tegen een nucleaire aanval Rusland hoopt op deze wijze de buurstaat over te halen het START-1 ontwapeningsakkoord te ratificeren. Jeltsin deed zijn aanbod giste ren in Moskou tijdens een oni moeting met zijn Oekraïnse col lega Kravtsjoek. Volgens Kravtsjoek zal zijn parlement aan deze 'veiligheidsgarantie' voldoende waarde hechten om te bevestigen dat Oekraïne een kemwapenvrije staat wordt. Hij ging echter niet zover om te voorspellen dat het parlement binnenkort zal overgaan tot ra tificatie. Het dwarsliggen van het Oek raïnse parlement verhindert dat een begin kan worden gemaakt met de ratificatie van het twee de START-akkoord, dat begin deze maand in Moskou door Jeltsin en Bush werd getckgjjd^ Daarin is vastgelegd dat binnen" tien jaar 17.000 strategische kernwapens worden tefii VS willen vertrek vluchtelingen te verhinderen Schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht en marine zijn gisteren be gonnen met een zeeblok kade van Haïti. Daarmee wil Washington een 'exo dus' van Haïtiaanse vluch telingen naar Florida voor komen. Duizenden Haïtia- nen bereiden zich voor om met vaak wankele bootjes hun land te ontvluchten. washington hans de bruun correspondent President Bush heeft opdracht gegeven tot de actie in overleg met zijn opvolger Bill Clinton. Die riep donderdag de Haïtia- nen op om hun land niet te ont vluchten. De VS vrezen dat 100.000 tot 200.000 Haïtinanen weg willen. Honderden bootjes zijn in aanbouw en langs de kust liggen volgens de kust wacht minstens 1400 vlotten en bootjes klaar voor de vlucht van 600 kilometer naar Florida. Haïti is een militaire dicta tuur, nadat de eerste democra tisch gekozen president Jean- Bertrand Aristide in september 1991 bij een staatsgreep werd afgezet. Tienduizenden Haïtia- nen zijn naar de VS gevlucht, maar president Bush besloot vorig jaar om alle bootvluchte lingen te weren en terug te stu ren. Clinton heeft dat tijdens de verkiezingscampagne herhaal delijk scherp bekritiseerd. Donderdag kwam hij onver wacht terug op zijn belofte om Israël gaat akkoord met een transport van medicijnen en brieven door het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC) aan de circa 400 Palestijnen die vastzitten in het zuiden van Libanon. De ballingen zitten morgen een maand in het niemandsland tus sen de linies van het Israëlische en het Libanese leger in Zuid-Liba non. Op 17 december werden zij Israël uitgezet nadat islamitische fundamentalisten van de Hamas-beweging een Israëlische militair hadden gedood. Het Israëlische Hooggerechtshof buigt zich morgen over de zaak van de Palestijnen. ROME EELCO V Salvatore 'Toto' Riina, cappo di tutti cappi, de baas der bazen van de Sicili- aanse maffia, is gistermorgen in Pa lermo gearresteerd. Een speciale brigade van de carabinieri verraste de 62-jarige 'boss', die naar schatting 180 moorden op zijn geweten heeft, niet ver buiten het centrum van de stad. Hij was ongewapend en bood geen verzet Nadat zijn valse papieren waren gecontroleerd, hield Riina niet langer de schijn op en complimen teerde hij de agenten met hun uitzon derlijke vangst. Het arrestatie van Riina, wegens zijn geringe lengte bijgenaamd u Curtu, heeft in Italië enorme indruk gemaakt. In het parlement werd gereageerd met een lange ovatie. Minister Mancino (binnenlandse zaken) sprak van een groot succes en een enorme slag voor de maffia. Hij benadrukte echter dat ,een belangrijke mafioso is gearresteerd en niet dat de maffia is verslagen. Pre sident Scalfaro, die als eerste werd ge- informeerd over de vangst van volksvij and nummer een, prees de politiekorp- De commandant van de carabinieri' Cancellieri wilde gisteren tijdens een persconferentie niet veel loslaten ove de operatie. Hij toonde wel een foto van Riina, waaruit bleek dat de leider van de Corleonese-clan geen plastische chirurgie had ondergaan. Riina lijkt nog het meest op een foto van 23 jaar geleden. Hij toont geen overeenkomst met de 'reconstructiefoto' die de Ame rikaanse FBI met speciale apparatuur had gemaakt en in elk politiebureau hangt. Riina was dus herkenbaar, ongewa pend, zelfs zonder een escorte en zoals de laatste generatie spijtoptanten steeds verteld heeft in Palermo, waar hij altijd kwartier heeft gehouden. Hij is getrouwd en zijn vier kinderen staan ingeschreven bij de burgerlijke stand onder zijn eigen naam. Dit alles zet natuurlijk vraagtekens bij de zoeklust tot nu toe van de Italiaanse autoriteiten. Giuseppe Ayala, kamerlid voor de re publikeinse partij, maar in de jaren '80 openbaar aanklager tijdens de zoge naamde maxi-processen en een vriend van de vermoorde rechters Falcone en Borsellino, zei gisteren: „Natuurlijk hebben we te maken met een groot succes van de staat, maar er blijft veel bitterheid. Riina heeft 23 jaar onge stoord in Palermo carrière kunnen ma ken en een onvoorstelbare hoeveelheid moorden kunnen plegen. Het is te ho pen dat hij zal praten. De eerste vraag die ik hem zou stellen is: met welke po liticus heeft u de afgelopen jaren het meeste contact gehad"? De carrière van Riina binnen de maffia is even 'glorieus' als bloedig. Hij trad in de voetsporen van de in 1974 gearres teerde Luciano Liggio, de wreedste baas die de maffia tot dan toe had ge kend en net als Riina afkomstig uit het dorpje Corleone. Riina stoomde in de jaren '70 op naar het leiderschap van de Corleonese-clan en wist na de zoge naamde tweede maffiaoorlog, die ein digde in 1982 met een balans van 1000' doden, de absolute heerschappij te vestigen over alle andere maffiafami lies. Die heerschappij duurt tot op de dag van vandaag voort en dit vormt weer een reden voor veel ontevreden mafiosi om met de justitie samen te werken. 'Het beest' Riina was de leider van een 'moderne' maffia, die het jachtgeweer met de afgezaagde loop had verruild voor automatische vuurwapens en dy namiet, tegenstanders liet oplossen in zuur, rechters, politici en politiecom missarissen uit de weg ruimde en mil jarden verdiende met de drugs- en wa penhandel en de aanbesteding van openbare werken. De basis van het im perium van de Corleonesi was de ter reur. „Ze winnen om de eenvoudige reden dat ze het wreedst zijn", zei To- masso Buscetto, tegenstander van Ri ina en de eerste grote 'pentito' (spijtoptant) uit de geschiedenis van Cosa Nostra, tegen rechter Falcone. Falcone ondervond dat vorig jaar zelf toen hij met zijn escorte werd opgebla zen. Een maand later viel zijn voorma lige collega Borsellino hetzelfde lot ten deel. Toto Riina was begonnen met een groot wanhoopsoffensief, zo heette het. De politieke bescherming was na de val van de Berlijnse Muur en het als gevolg daarvan op drift raken van het Italiaanse politieke systeem, niet meer gegarandeerd. De moord op Salvo Lima, vertrouwens man van ex-premier Andreotti op Sici lië, was waarschijnlijk het antwoord van Riina op de ontrouw van Rome, waar bovendien voor de maffia zeer schadelijke anti-maffiawetten werden aangenomen en het Hof van Cassatie zich niet meer zo maffiavriendelijk toonde. Riina zou, zo was de verwach ting, doorgaan met aanslagen, nieuwe allianties zoeken en uiteindelijk zijn laatste troef, het Siciliaanse seperatis- me, uitspelen. Het onvoorstelbare is echter gebeurd: Toto Riina zit in Palermo opgesloten. Italië vraagt zich collectief af wat er binnen Cosa Nostra is gebeurd en wat er in de toekomst zal gebeuren. Is Ri ina het slachtoffer geworden van de ve le spijtoptanten en het offenief van de staat of heeft hij een interne strijd ver loren en is hij 'uitgeleverd' door fami lies die onderling nieuwe allianties zijn Deze foto van de gearresteerde maffia baas Salvatore Riina gaf de Italiaanse po litie gisteren vrij. foto af aangegaan? Dat de maffia met de ar restatie van Riina niet is verslagen, staat voor iedereen echter als een paal boven water. brussel» ips alle Haïtiaanse vluchtelingen na zijn beëdiging op 20 januari tot de VS toe te laten en asiel te verlenen. Hij zei geen massale uittocht te willen met het risico van talloze doden vlak voor de Amerikaanse kust. Ook president Aristide riep zijn landgenoten op te blijven en binnenslands aan de terug keer van de democratie te wer ken. Een VN-afgezant onder handelt met de militaire macht hebbers van Haïti over de terug keer van Artistide. Deze zou zich al bereid hebben verklaard een politicus van de oppositie tot premier te benoemen. Met 22 schepen en een tiental vliegtuigen patrouilleren de Amerikaanse marine en kust wacht nu in de zeestraat tussen het eiland Hispaniola, waarvan Haïti de helft uitmaakt (de an dere helft is de Dominicaanse Republiek), Cuba en de Baha mas. Volgens Washington is geen Sprake van een echte blok kade. Het normale scheepvaart verkeer wordt niets in de weg Femidom, hetv doom dat deze maand op de Nederlandse markt is gelan ceerd, kan een belangrijk wapen worden in de strijd tegen AIDS. Het condoom is nu alleen nog maar verkrijgbaar in Zwitser land, Oostenrijk, Groot-Brittan- nie en Nederland, maar volgens deskundigen kan het vooral in ontwikkelingslanden, die te kampen hebben met AIDS-epi- demieën, een cruciale rol gaan vervullen in de AIDS-preventie. In landen als Thailand, waar AIDS razendsnel om zich heen grijpt, wordt vooral gekeken naar de mogelijkheden om met Femidom seksueel overdraag bare aandoeningen te bestrij den. Het voorkomen van zwan gerschap door gebruik van het vrouwencondoom is daar slechts van ondergeschikt be- De Thaise minister van gezond heid en de Wereldgezondheids organisatie (WHO) hebben een onderzoek gedaan onder men sen die werkzaam zijn in de Thaise sex-industrie. Uit dit on derzoek blijkt dat rond de 70 procent van de Thaise prostitu ees besmet is met het HlV-vi- rus, de veroorzaker van AIDS. De onderzoekers willen vrou welijke prostituees de mogelijk heid geven om Femidom te ge bruiken als klanten weigeren zelf een condoom te gebruiken. Als de respons positief is, zal de Thaise minister van gezondheid toestemming geven om het vrouwencondoom te importe ren en te produceren. Tegelij kertijd zal worden geprobeerd om de wijdverbreide gedwon gen prostitutie en kinderprosti tutie aan banden te leggen. Volgens Wolfran Brunger, de projectmanager van de AIDS- Taaikgroep (ATF) van de Eu- Miljoenen met HIV genèveap De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) van de Vere nigde Naties heeft gisteren x bekend gemaakt dat het aantal officiële gevallen van AIDS eind vorig jaar wereld wijd gestegen was tot rfieer, dan 600.000. Het werketijke aantal gevallen ligt dichter in de buurt van de 2,5 mil joen. Volgens de WHO zijn over de hele wereld ojnge- veer 13 miljoen mensen bfiL. smet met HIV, het virus (Ttn AIDS veroorzaakt. Het alge-.. lopen halfjaar raakten miljoen mensen besmet. ropese Gemeenschap, is AIDS in Thailand en in Afrika bene den de Sahara een 'hetero seksueel' probleem. Meer dan 75 procent van de nieuwe be- smettingsgevallen betreft heteroseksuelen. Daarom is hel zaak om de vrouwelijke prosti l tuees te bereiken en de aan dacht niet langer enkel te rich ten op homoseksuele groep? ringen en drugsgebruikers, al dus Brunger. In Afrika zijn 6,5 miljoen mensen 1 op de 40.vol wassenen) drager van het IfIV Volgens studies van een van-de grootste gezinsplanningsklinie ken ter wereld, het in Londep gevestigde Margaret Pyke.Cen trum „komen organismen die ziektes zoals AI DS veroorzaken niet door het plastic membraan waarvan Femidom is gemaakt Er is volgens de Londense kli - niek echter nog veel meer on derzoek nodig om te bepalen ol Femidom echt een effectief middel kan zijn in de strijd te gen AIDS. kopenhagen De donderdag afgetreden Deense premier Poul Schlüter heeft het spits mogen afbijten maar iemand anders zal de top voorzitten waarmee in juni in Kopenhagen het Deense EG- voorzitterschap zal worden af gesloten. Die eer gaat vermoe delijk naar de sociaal-demo craat Poul Nyrup Rasmussen, die gisteren de meerderheid in de Folketing (het Deense parle ment)-achter zich kreeg voor geringscoalitie. Schlüter diende gisteren zijn ontslag in, en daarmee dat van zijn uit twee partijen bestaande minderheidscoalitie. Een rap port, getiteld Tamilsagen (Ta- milzaak) waarin staat dat hij het parlement in 1989 heeft misleid, deed hem de das om. De 49-jarige Rasmussen, die economie en politicologie stu deerde, heeft een „zeer saaie" reputatie maar geldt als een ge boren „coaliticus". Daarmee is hij geschapen voor de Deense consensuspolitick. De enige vraag is eigenlijk alleen nog of de Radicale Liberalen in zo'ir sociaal-democratische regering stappen of alleen een soort ge doogsteun geven. De partijtop praat daar morgen over. De sociaal-democraten (SD> hebben de steun van andere partijtjes nodig. Zij bezetten 69 van de 179 zetels in de Polke ting. Verkiezingen worden vrij wel uitgesloten. De meeste par tijen vrezen stemmenverlies. De verwachte wisseling van de wacht zal voor het Deenso EG-voorzittcrschap weinig ge volgen hebben, is in Kopenha gen het idee. Vooral omdat Schlüter als premier van een minderheidscoalitie zijn Euro pa-politiek nauw afstemde meC de oppositie in de EG-markt» commissie van de Folketing» Een SD-regering vergroot wej de kans op een Deens „ja" in het tweede referendum dat irj april of mei over het voor herj aangepaste Verdrag van Maas; tricht wordt gehouden. Vorirf jaar juni stemden de meestci SD-aanhangers verrassend le gen Maastric ht. Volgens p«Rn- gen zullen de meeste Denenmj ja zeggen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7