Kabinet komt nog niet met WAO-compromis Binnenland Banketbakster demonstreert haar kunnen BGD in bollensector nog niet verplicht Andriessen: 'Situatie in staal zorgwekkend' Postbeambte verduisterde klein kapitaal Rotterdam wil af van wachttijd vreemdeling Politie waarschuwt voor nepbrief PTT Telecom Bonden willen ruimere 'ouderenregeling' DSM Concurrentie doet niet mee met prijzenslag Hotelplan Assyriërs bezetten PvdA-bureau ZATERDAG 16 JANUAR11993 Clingendael leidt ANC-diplomaten op den haag Clingendael, het instituut voor internationale betrek kingen in Den Haag, gaat vanaf maandag 26 medewerkers van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC opleiden voor di plomatieke functies. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) neemt de kosten, 500.000 gulden, voor zijn rekening. Hij wil daarmee vooruitlopen op de vorming van een zwarte meer derheidsregering in Zuid-Afrika. Het ANC en de Zuidafrikaanse regering zijn overeengekomen dat de ANC-kantoren in het bui tenland dan zullen worden opgeheven. Het personeel zal dan worden geïntegreerd in de Zuidafrikaanse ambassades. Brandstichter trein bekent meer zaken Apeldoorn De 28-jarige Duitser, die dinsdag werd aangehou den omdat hij bij Apeldoorn brand gesticht had in een interna tionale trein, heeft meer misdrijven bekend. De man bekende in 1984 brand te hebben gesticht in een tehuis voor geestelijk ge handicapten in Bellingwolde. In 1991 heeft de man op het Cen traal Station in Amsterdam verschillende keren vrouwen met een hamer op het hoofd geslagen. De Duitser is gisteren in be waring gesteld. Hij verblijft in het huis van bewaring, totdat hij kan worden opgenomen in een psychiatrische inrichting. Smulpaap krijgt 115de bekeuring Apeldoorn De Apeldoomse politie heeft gisteren een 58-jarige man uit Rotterdam voor de 115de keer bekeurd voor het bestel len van maaltijden zonder betalen. De man loopt enkele malen per dag eetgelegenheden binnen, waar hij zich uitgebreide maaltijden en drankjes laat voorzetten. Na het eten maakt hij kenbaar geen geld te hebben. Hij laat zich vervolgens door de politie meenemen naar het bureau, neemt een proces-verbaal in ontvangst en gaat op weg naar een volgende gratis maaltijd. De man werd ook na de 115de bekeuring weer heengezonden. Meer stadsvernieuwingsgeld steden Dev r grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, krijgen extra geld voor stadsvernieuwing, niet zo veel als ze wilen. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. Premier Lubbers wilde nog niet zeggen om welk bedrag het gaat. Voor de komende elf jaar is zeven miljard gulden beschikbaar. Volgens de bestaande regeling krijgen de vier grote steden daar van 45 procent, zo'n 3,2 miljard gulden. Minister Kok (financiën) liet eerder doorschemeren dat de grote steden kunnen rekenen op een miljard extra. De grote steden eisten deze week een veel groter bedrag. Zij willen ruim driekwart van het totale bedrag, zo'n 5,5 miljard gulden. Gabor: Plan nodig voor olieramp den haag Staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) vindt dat Ne derland zich moet voorbereiden op een eventuele olieramp voor de kust. In een brief aan minister Maij (verkeer en waterstaat) stelt hij voor gezamenlijk te bezien welke maatregelen moeten worden getroffen om de gevolgen van een eventuele olieramp voor natuur en milieu zo beperkt mogelijk te houden. Aanlei ding voor de brief is het ongeluk met de tanker Braer op de Shet- land-eilanden. Gabor heeft vrijdag het zeehondencentrum in Pieterburen een eenmalige subsidie van 10.000 gulden toege zegd. Medewerkers van het centrum werken op de Shetlands mee aan de reddingsoperatie voor dieren. VN-waarnemers naar Macedonië den haag Nederland stuurt op vefèoek van de Verenigde Naties vijf militaire waarnemers naar de voormalige Joegoslavische re publiek Macedonië. De vijf vertrekken begin februari. Zij maken deel uit van de VN-vredesmacht die in Macedonië wordt gesta tioneerd. Die zal bestaan uit een bataljon van rond 700 infante risten, 35 waarnemers, 26 politiemensen en 50 man administra tief personeel. De Veiligheidsraad van de VN heeft op 12 decem ber besloten tegemoet te komen aan het verzoek van de Mace donische regering een vredesmacht te sturen. De blauwhelmen krijgen vooral een preventieve taak. Zij moeten voorkomen dat het geweld op de Balkan overslaat naar Macedonië, dat een aan zienlijke Albanese minderheid kent. zoetermeer Een banketbakster in opleiding laat op het ministe rie van onderwijs in Zoetermeer haar kunsten zien bij de opening van de Week van het Beroepson derwijs. Op de opening werden ook de uitkomsten gepresen teerd van het jaarlijkse 'thermo- kans op werk, een carrière en een gen krijgt dan een jaar geleden, meter-onderzoek' van de stich- goed salaris lager in dan een jaar toen het onderzoek voor het ting Promotie Beroepsonderwijs, eerder en ook lager dan die kan- eerst werd uitgevoerd, foto anp Daaruit blijkt dat ouders en leer- sen in werkelijkheid zijn. Het ge- marcel antonisse lingen minder positief over het volg is dat zowel het lager- en beroepsonderwijs denken dan middelbaar beroepsonderwijs als een jaar geleden. Ze schatten de het leerlingwezen minder leerin- Betrokken bewindslieden maandagavond opnieuw bijeen Het kabinet is er nog niet in geslaagd een compromis te vinden over de bezuinigingen op de WAO. Maandag ko men de meestbetrokken bewindslieden opnieuw bijeen, aldus premier Lubbers gisteravond na afloop van het ka binetsberaad. Dan is staatssecretaris Ter Veld (sociale za ken) terug van vakantie. Het weekeinde wordt gebruikt om „er nog eens over na te denken". Lubbers: „Je weet maar nooit." een oplossing te brengen. Het CDA steunt het kabinetsvoorstel in te grijpen in bestaande uitke ringen, de rest van de Kamer wijst dat af. Lubbers, Kok, minister De Vries (sociale zaken), Ter Veld, de fractievoorzitters Brinkman den haag gpd Afgelopen maandag kondigde vice-premier Kok een initiatief van het kabinet aan om de sle pende onenigheid tussen CDA en PvdA over het bevriezen van bestaande WAO-uitkeringen tot (CDA) en Wöltgens (PvdA) en de WAO-voordvoerders overleg gen maandag verder. Het CDA is bereid de bestaande WAO- uitkeringen ongemoeid te laten, onder voorwaarde dat de nieu we gevallen extra worden aan gepakt. Dat kan door de overgangs periode te bekorten waarin de arbeidsongeschikte zeventig procent van het laatstverdiende loon ontvangt (het huidige uit keringsniveau). Het kabinets voorstel gaat uit van een over gangsrecht van één tot zeven jaar, afhankelijk van de leeftijd van de arbeidsongeschikte. Een tweede alternatief is de WAO-uitkering niet meer af hankelijk te maken van de leef tijd, maar van het arbeidsverle den: hoe langer iemand heeft gewerkt, hoe langer de over gangsperiode wordt. Dat is goedkoper dan het leeftijdscri terium van het kabinet. De PvdA heeft deze week la ten weten dat over beide alter natieven „te praten valt". Lub bers verwacht dat het eindver slag van het kabinet over de WAO de Kamer dinsdag of woensdag zal bereiken. Het de bat volgt in de tweede week van februari. Minister De Vries van Sociale Zaken stelt een be drijfsgezondheidsdienst (BGD) voor de bollensec tor (nog) niet verplicht. Ontwikkelingen die de fa- gelopen tijd in gang zijn gezet, maken het volgens De Vries mogelijk de zaak nog even aan te zien. Ruim twee jaar geleden meldde de bewindsman dat hij een BGD wettelijk zou verplichten, als er onvoldoende voortgang was gemaakt. Sindsdien heeft de Stichting Gezondheidszorg Agrarische Sectoren (Stigas) een inventarisatie gemaakt van de arbeidsomstandigheden in de bollensector. Gelet is onder meer op de proble matiek van de bestrijdingsmiddelen en de licha melijke belasting. Het onderzoek onder 60 bedrij ven is momenteel nog in volle gang. Daarnaast heeft STIGAS haar diensten op het gebied van de bedrijfsgezondheidszorg aangebo den aan een honderdtal bedrijven in de sector, die in totaal zo'n 2000 ondernemingen omvat. Op grond daarvan concludeert De Vries dat slechts weinig bedrijven van de dienstverlening gebruik maken. Hoop put hij uit het gegeven dat de laatste tijd steeds meer bollenbedrijven een be roep doen op de Stig^s-kennis. Een groot probleem in het opzetten van de BGD vormde de financiering. In december van het afgelopen jaar heeft het Productschap voor Siergewassen zich bereid verklaard de kosten van StigaS voor zijn rekening te nemen. Daardoor is het tevens mogelijk geworden een onderzoeks programma naar de huidbelasting met bestrij dingsmiddelen op te zetten. Dit moet uiteindelijk leiden tot een compleet huidbeschermingspro gramma. Het kabinet is gisteren ook akkoord gegaan met een wijziging van de bestrijdingsmiddelenwet. Het wetsvoorstel bevat voorzieningen ter geheim houding van gegevens over nieuwe bestrijdings middelen. Producenten van deze middelen kun nen daardoor niet profiteren van gegevens die door concurrenten zijn verstrekt. Het kabinet hoopt op deze wijze de ontwikkeling van nieuwe, meer milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen te stimuleren. Tevens bevat het wetsontwerp voor zieningen om het onnodig verrichten van dier proeven tegen te gaan. Minister vraagt EG om onderzoek den haag «jan kuysDoor de reserves te benutten haags redacteur komt volgens Andriessen het geld dat door de sector is opge bracht ook weer aan de sectot ten goede. Andriessen meldt in zijn brief dat de overproduktie van staal het gevolg is van een afnemen de vraag en de invoer van goed koop staal uit Midden- en Oost- Europa. Zo ligt de prijs van koudgewalst staal uit Oost-Eu ropa volgens de minister 20 tot 30 procent beneden de prijs van Hoogovens, terwijl die al 15 procent lager is vergeleken dan in 1991. De dreigende vraaguit val van de Verenigde Staten zal de situatie alleen nog maar moeilijker maken, voorspelt An driessen. Hij heeft de Europese Com missie gevraagd een becijfering te maken van de overcapaciteit bij de verschillende Europese bedrijven. De zorgwekkende situatie in de staalindustrie heeft een structu reel karakter. Tijdelijke maatre gelen om de crisis te overwin nen zijn onvoldoende. Alleen een ingrijpende herstructuring door de bedrijven zelf maakt de situatie op de staalmarkt be heersbaar. Zo schetst minister Andriessen (economische za ken) in een brief aan de Kamer de huidige staalproblematiek, die volgens hem „ernstiger lijkt te worden". Een herstructurering van de staalsector moet volgens An driessen betaald worden uit de reserves van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Die bedragen momenteel ruim 1 miljard gulden. Hoogovens draagt daar bijvoorbeeld jaar lijks tien miljoen gulden aan bij. bergen op zoom «gpd PTT Post heeft een 55-jarige postbeambte uit Bergen op Zoom deze week op staande voet ontslagen, nadat hij na een langdurig onderzoek heeft be kend de afgelopen jaren vele tienduizenden guldens te heb ben verduisterd. De man maakte daarbij gebruik van gefingeerde buitenlandse postwissels. Het geld heeft hij volgens een woordvoerder van PTT Post ge bruikt om onder meer gok schulden te vereffenen. De ei gen recherche van PTT heeft het onderzoek naar de fraude uitgevoerd. De politie is erbui ten gehouden. Daar is boven dien geen aangifte gedaan, be vestigt een politiewoordvoerder. De frauderende ambtenaar had verder een uitstekende staat van dienst, aldus de PTT Amsterdam Een actievoerder steekt een pamflet door het hek werk voor een raam van het PvdA-partijbureau in Amster dam. Een groep van vijftien As- syriërs, christenen uit het zuid oosten van Turkije, bezette het bureau gistermiddag enkele uren. Ze deden dat nadat ze van de politie geen toestemming hadden gekregen om een petitie aan te bieden. In die petitie werd de PvdA opgeroepen actie te on dernemen in verband met de re cente moorden op Assyrische christenen in Turkije, foto anp» herman pieterse ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappe' Persdienst Dienst wordt aanzienlijk uitgebreid De Rotterdamse politie wil de grote problemen bij de vreem delingendienst binnen een half jaar structureel oplossen. De dienst breidt daartoe uit van 25 naar 40 medewerkers en opent twee extra afdelingen. Zo moet de grote vraag naar verblijfs- en vestigingsvergunningen kunnen worden verwerkt en moet wor den voorkomen dat honderden vreemdelingen zoals nu „on aanvaardbaar lang" moeten wachten op een afspraak. Commissaris C. Bakker van de Rotterdamse korpsleiding heeft dit gisteren meegedeeld. Vorig jaar was de dienst in staat 25.000 afspraken te maken. Dit jaar moeten dat er zo'n 40.000 worden. Op korte termijn neemt de politie al noodmaat regelen door onder meer tijde lijk personele ondersteuning te vragen aan het ministerie van justitie, de gemeente Rotterdam en andere diensten binnen het Rijnmond-korps. De vreemdelingendienst is al geruime tijd niet in staat om al le verblijfsaanvragen door \Teemdelingen te behandelen. De wachttijden waren vorig jaar zo lang geworden, dat de dienst in oktober geen afspraken meer maakte. Sinds januari kunnen vreemdelingen op maandag morgen langskomen om voot later in de week een afspraak te maken. De dienst maakt er vierhon derd per week. maar de toeloop is zo groot dat er zich voor het hoofdbureau chaotische tafere len hebben afgespeeld. De poli tie moest de afgelopen twee maandagen honderden men sen, die al uren wachtten, weg sturen met de boodschap dat zi) het later in de maand nog maar eens moesten proberen. Ook de vreemdelingendienst vindt die behandeling onaan vaardbaar en deelt vanaf maan dag aan alle vreemdelingen een afsprakenkaart uit om langs te komen om hun aanvraag toe te lichten. Door alle personele en organisatorische problemen bij de dienst kan dit echter nog ge ruime tijd duren. De politie van Tilburg schuwt voor een nepbrief mee een gefingeerd kingsverband van PTT Telecom en de 'Communicatie Recher chedienst' (CR) houders van niet goedgekeurde draadloze te lefoons een 'boete' oplegt van 450 gulden. De brief, met linksboven het logo van PTT Telecom en rechts van CR, benadert mensen met de mededeling dat „uit diverse metingen" vanuit een „radio- pulsinsinilatorwagen" het bezit zou zijn aangetoond van een niet PTT-goedgekeurd draad loos telefoontoestel, „dat het vliegverkeer en ander radiover keer op dezelfde frequentie kan storen". „In overleg met het ministerie van justitie is besloten dat u tot januari 1993 de tijd heeft om uw niet toegestane toestel te vervangen door een gekeurd model. Het ongekeurde toestel wordt begin 1993 voor vernieti ging bij u opgehaald door de CR en u zal een boete worden op gelegd ten bedrage van 450 gul den", aldus de brief, die in Til burg opdook. Hoeveel brieven zijn ver stuurd en of mensen mogelijk al geld hebben betaald, is niet be kend. Volgens een politie woordvoerder zijn alle op de brief vermelde adressen en nummers vals. heerlen gpd Bedrijf weigert ontslagen uit te sluiten gedwongen ontslagen. De dt rectie van DSM toonde zich niet erg ingenomen met de voorstel len. Het bedrijf wil de afslanking bereiken door een seniorenre geling voor alle werknemers ou der dan 58 en door outplace ment of ontslag voor zo'n vier honderd boventallige werkne mers van jonger dan 45 jaar Deze week lekte uit dat de bonden bereid zijn genoegen te nemen met een beperkte loons verhoging om een beter sociaal plan te bekostigen, waardoor ontslagen kunnen worden voor komen. DSM werkt op het ogenblik aan een voorstel in die richting. Dat wordt woensdag besproken. De vakbonden hebben gisteren bot gevangen met een nieuw voorstel om ontslagen bij DSM te voorkomen. Het gaat om een plan voor uitbreiding van de vertrekregeling voor ouder per soneel. Werknemers van 55 jaar en ouder zouden op vrijwillige basis moeten kunnen vertrek ken en dan tot hun pensioen een aanvulling op het uitkering krijgen. Ook werd een vertrekre geling voorgesteld voor werkne mers die 40 jaar in dienst zijn. Op die manier willen de bon den voorkomen dat DSM dit jaar bij het schrappen van ruim achthonderd banen overgaat tot haarlem rob van den dobbelsteen De aankondiging van Hotelplan dat het met ingang van maan dag de prijzen voor al haar zo mervakanties naar Spanje met 10 procent gaat verlagen, heeft bij de concurrentie weinig in druk gemaakt. Woordvoerder Focko Dorhout Mees van Hol land International, Nederlands grootste reisorganisatie, noemt de actie van de Rijswijkse colle ga 'paniekvoetbal'. Hij liet net als Rob Admiraal van Arke weten dat er geen en kele reden is om aan de prijzen slag mee te doen. „Toen de zo- mergidsen een maand geleden uitkwamen, merkten we al dat Hotelplan qua prijsstelling veel te hoog in dé boom zat." De stunt van Hotelplan komt na een week waarin de Neder landse reisbranche met teleur stelling heeft gekeken naar het aantal boekingen voor zomer vakanties. In vergelijking met vorig jaar moesten vooral de vliegvakanties naar Spanje het ontgelden. Slechts Turkije en in iets mindere mate Grie kenland noteerden een plus. De belangstelling voor het Iberisch schiereiland echter zakte zo ver terug (hier en daar zelfs met 30 procent) dat er op de totale vliegvakantiemarkt juist in de periode waarin tradi tioneel de meeste boekingen worden gemaakt sprake was van een forse teruggang. Admiraal: „Maar om daar dan meteen op die wijze op te rea geren. Wij zijn ervan overtuigd dat de interesse voor Spanje zich nog wel enigszins zal her stellen, al staat het nu vast dat de hausse van een paar jaar te rug definitief voorbij is. Ze heb ben zich daar de kaas van het brood laten eten door Grieken land en Turkije. Bovendien pak ken steeds meer mensen de au to. In die sector gaat het uitste kend." Toch lijkt de belangstelling zich ook in dat segment flink te verschuiven. Bij de grootste au tovakantie-organisatie van Ne derland, Vrij Uit, werd de Bene lux enorm goed geboekt, maar liep bijvoorbeeld Frankrijk sterk terug. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3