Spanje in greep van de droogte Clintons feestje kost 20.000.000 Feiten &Meningen Nog éénmaal Fleetwood Mac Waterloo ZATERDAG 16 JANUAR11993i92_ 'Het land dreigt te veranderen in een Europese Sahara Het stuwmeer van Guadalhorce bij het stadje Antequera in de Zuidspaanse provincie Malaga ligt er deze dagen troosteloos bij. De droog gevallen bodem vertoont diepe scheuren en barsten. Ook het vee dat in betere tijden in de buurt graasde, is verdwe nen. Met de overige stuwmeren in het zuiden van Spanje is het niet anders gesteld. Het water peil in het stroomgebied van de belangrijkste zuidelijke rivier, de Guadalquivir, is gedaald tot 18,6 procent en dat van de Se- gura zelfs tot 13,9 procent. Ook de waterreserves van de bek kens van de Taag, de Jucar, Cuerica Sur en de Guadiana zijn tot een recordlaagte afgeno men. Met als gevolg dat acht grote steden Caceres, Avila, Segovia, Madrid, Toledo, Ci- udad Real, Jaen, Sevilla en Ca diz inmiddels het waterge bruik aan banden hebben ge legd of overwegen dat te doen. Tot de meest drastische maatre gel besloten de steden Sevilla, Cadiz en Ciudad Real. Want de ze steden, verzameld in de Me sa de la Sequia ('Panel van de Droogte'), kondigden dinsdag met onmiddellijke ingang een waterloze halve dag van zeven uur 's avonds tot zeven uur in de ochtend aan, nadat eerder reeds de wateraanvoer acht uur was geblokkeerd. Wie deze maatregel aan zijn laars lapt of nodeloos water verspilt, moet rekenen op een flinke boete, die kan oplopen tot zeventigdui zend gulden. De enige manier om toch aan voldoende drink water te komen, is door het ko pen van mineraalwater, wat op dit moment dan ook massaal gebeurt. De droogte die de helft van het Spaanse grondgebied teistert en ruim tien miljoen Spanjaarden rechtstreeks of indirect raakt, is niet van gisteren of vandaag. Vorig jaar maart, een kleine maand voor de opening van de Wereldtentoonstelling van Se villa, zagen gemeenten als Ca diz en Algeciras zich ook al ge noodzaakt maatregelen te ne men om het watergebruik aan banden te leggen. En in Madrid geldt al een half jaar een verbod op het besproeien van tuinen en plantsoenen. Waterplan Sindsdien is in de zuidelijke helft van Spanje nauwelijks re gen gevallen en zijn de waterre serves tot het laagste niveau van deze eeuw gedaald. En omdat de weersvooruitzichten over langere tijd geen enkele verlich ting laten zien, wordt nu zowel plaatselijk als landelijk de nood klok geluid. Met als gevolg dat de verwijten tussen regionale en lokale overheden aan de ene kant en de nationale regering in Madrid niet van de lucht zijn. Zo wordt de socialistische rege ring in Madrid aangewreven dat zij geen haast heeft gemaakt met een nieuw nationaal plan dat voor betere verdeling van het beschikbare water in de stuwmeren moet zorgen. Maar Antonio Aragon, voorzit ter van de Hydrografische Con federatie van de Ebro, heeft nog een andere verklaring: „De Spanjaarden verbruiken per persoon per jaar 3.000 kubieke meter water, terwijl het gemid delde Europese verbruik op 2.500 kubieke meter ligt. Dat komt onder meer door de lage prijs van gemiddeld nog geen 25 cent per kubieke meter drinkwater.Verder wijst Ara gon op de geringe samenwer king tussen de negen autonome regio's, waardoor 'zijn' rivier stroomt: „Daardoor verdwijnt maar liefst 28 procent van het water van de Ebro in zee, zon der dat er iets mee gebeurt. Dat kan aanzienlijk worden verbe terd." Om de ergste nood te lenigen, De rivier de Manza- nares in Madrid kwam ook in de jaren zeventig al droog te staan. foto ap moeten worden genomen als in Sevilla, vrees ik het ergste. Voor al omdat waterrestricties auto matisch leiden tot slechtere hy giëne." Verwoestijning De grote vraag waarmee de Spaanse metereologen zich be zig houden, is: Hoe lang duurt deze rampzalige situatie nog en is hier sprake van een eenmali ge speling van het lot of moet rekening worden gehouden met een klimatologische verande ring van langere duur? Nie mand die daarop een antwoord durft te geven, dus ook het Na tionale Meteorologische Insti tuut niet. Feit is dat in oktober de klimatologische zomer in zuid-Spanje is beëindigd en het dus inmiddels flink had moeten regenen. Iets wat nu, na een aantal zeer droge winters, op nieuw niet is gebeurd. Wel is zeker dat door overbegra- zing, bosbranden, de stijging vart de gemiddelde tempera tuur, slechte landbouwmetho den en erosie de 'verwoestij ning' van het Iberisch Schierei land in opmars is. Met alle ge volgen van dien. Of zoals milieu-activisten het met groot pessimisme voorspellen:Als niet drastisch wordt ingegrepen, verandert Spanje in een Eu ropese Sahara." heeft de regering-Gonzalez in middels een urgentieprogram ma aangekondigd, waarvoor 160 miljoen gulden is uitgetrok ken. Dit voorziet in het aanleg gen van pijpleidingen naar ste den die droog dreigen te komen staan vanuit stuwmeren en on dergrondse bronnen elders in het land, waar nog voldoende water is. Dit geldt vooral voor de regio Catalonië, waar de stuw meren tot 90 procent vol zijn en de reserves in elk geval de be hoeften tot het einde van het jaar dekken, zelfs als het daar helemaal niet meer regent. Ver der heeft de overheid toestem ming gegeven voor het oppom pen en distribueren van water uit de Taag, hoewel dit volgens de milieu-eisen van de EG niet geschikt is voor menselijke con sumptie. Boeren Naast ongemak veroorzaakt de waterschaarste in Spanje aan zienlijke economische schade. Reeds afgelopen jaar zagen boe ren zich genoodzaakt over te stappen op het verbouwén van produkten die minder water no dig hebben, met alle gevolgen van dien voor de export. In Ali cante bijvoorbeeld, een van Spanjes belangrijkste land- en tuinbouwgebieden, is de op brengst door de droogte het af gelopen jaar met 25 procent af genomen en is voor de volgen de oogst nog eens voor 15 pro lopen jaar duurde, slaagden de autoriteiten er met kunstgrepen in om Sevilla voor beperkingen van het gebruik van water te be hoeden. Dit tot groot ongenoe gen van steden en dorpen in de rest van Andalusië die wel zijn gedwongen de kraan een paar uur per dag dicht te houden. Maar langdurige waterbeper kingen aan de Costa del Sol, die niet langer meer worden uitge sloten, zouden de doodsklap voor deze voor de Spaanse eco nomie vitale bedrijfstak kunnen betekenen. Anneke van Gastel, directrice van ANWB Spanje: „Klachten hebben we nog niet gehad, maar als in plaatsen als Alicante, Benidorm en Torrem- olinos soortgelijke maatregelen cent minder geplant. Ook veeboeren en honderddui zenden Spanjaarden met wat schapen en een paar paarden hebben het zwaar. Vorige week lieten daarom enige honderden kleine boeren hun vee en paar den los in het natuurpark Costa Donana, dat beschikt over enor me zoetwaterreserves. De scha de aan de weidegronden en de vogelstand als gevolg van deze protestdaad wordt door milieudeskundigen met „on herstelbaar" genoemd. Toerisme De droogte kan ook rampzalige gevolgen hebben voor de toeris- me-industrie. Tijdens de zes maanden dat de Expo het afge Na zijn beëdiging als de zeven de president van de Verenigde Staten, hield Andrew Jackson op Barbara Streisand, Aretha Fran se showwereld aan te trekken. De genodigden moeten van 100 tot meer dan 1.000 dollar voor kaartje neertellen. 4 maart 1829 open huis voor het klin, Michael Jackson, Chuck volk. Het werd een beschamen de vertoning. Jackson werd bij na onder de voet gelopen 'door de meute, die er met zijn dure porselein vandoor ging en het Witte Huis in complete chaos achterliet. Komende donderdag houdt voor het eerst sindsdien weer Berry, Bill Cosby, Wynton Mar- salis, Elton John, Fleetwood Mac speciaal voor deze gele genheid nog één keer bijeen Paul Newman, Whoopi Gold berg, Jack Lemmon, Bette Mid ler en talloze andere beroemd heden komen de Clintons toe zingen, toespelen of toespreken, president open huis Al meer dan een maand woedt de Amerikaanse burgerij. de slag om de toegangskaartjes en daarbij werden tienduizen den teleurgesteld. Zelfs sterren als Robert de Niro, Geena Davis, Kathleen Turner of Robin Willi ams (zij allen hebben campag ne gevoerd voor Clinton) zou den buiten de prij- Duizenden Amerikanen zullen uren in de rij moeten staan om even binnen te komen en, wie weet, de nieuwe president de hand te drukken. Gelukkig zijn er voor de minder gelukkigen voldoende alterna tieven. Misschien heeft Jackson des tijds die herrie wel over zich afgeroe pen door zijn beëdi ging niet te vieren. Er waren géén bals, géén feestjes, géén parade door Was hington. Bij Bill ClintonJcrijgt het volk volop de kans de komst van de Washington is één groot partycentrum zijn gevallen. De komst van Clin ton wordt woensdag door alle denkbare organisaties in alle soorten en maten gevierd. Zo is er een 'Animal Ball' voor vegetariërs, een Gay and Lesbian Ball en een galabal je alleen binnen mag als je Washington is van morgen tot stad. donderdag één groot partycen- De Clintons zullen zich maar op trum. Het hoogtepunt is de eed- enkele plaatsen laten zien. Ui- aflegging, woensdag om 12 uur, teraard op het speciale Ar- door Bill Clinton cn zijn plaats- kansas-bal het meest begeer- vervanger Al Gore op de trap- de van alle feesten en dat van pen van het Capitool. De komst Tennessee, de staat van Al Gore. i de Clintons wordt een show En maandag, na zijn receptie zonder weerga. Voor ernst is nauwelijks plaats. r het diplomatenvolk, luncht Clinton met 50 'gewone' Ameri- De kerkdienst, morgen in Mon- kanen, die tijdens de campagne ticello in Virginia, 200 kilometer grote indruk op hem hebben son Amerika's derde presi- actief is als sociaal werker onder dent en Clintons politieke inspi- de straatbendes in zijn stad. r daar bouwde, Zijn de enige 'plechgtigheden'. En dan gaat het per bus naar Washing ton, zoals Jefferson dat in 1801 te paard deed. Morgenmiddag komt de kara vaan in Washington aan, Na de beëdiging zal Clinton de 2,5 kilometer van het Capitool naar het Witte Huis woensdag te voet afleggen, omringd door duizenden muzikanten uit alle 50 Verenigde Staten. De 'Baby Boomer' uit Arkansas steekt een 3 het feesten kan beginnen op hand uit naar de Amerikaanse de Mali, het drie kilometer lan ge grasveld tussen het Lincoln Monument en het Capitool. In immense tenten zal daar een keur van artiesten optreden, van Linda Ronstadt tot Diana Ross, van Michael Bolton jeugd. Daarom zend MTV de beëdiging direct uit. Daarom ook pop en geen country, zoals bij Bush. Geen militaire bands, maar highschoolkorpsen. „Dit is de eerste keer dat we een pre sident krijgen die jonger is dan Little Feat tot de figuren van Se- Mick Jagger of de Beatles", zegt worden de Clintons en de Gores viteiten in Washington 400.000 met twee grote gala's gefêteerd. mensen verwacht. In de verre Kosten noch moeite zijn daarbij omgeving is geen smoking of gespaard en producer Quincy Jones is erin geslaagd de crème, de la crème van de Amerikaan avondjurk meer te krijgen. Kos ten van dit alles: 20 miljoen dol- STANDPLAATS BRUSSEL Nog eenmaal, voor Bill Clinton: Fleetwood Mac. Van Links naar rechts: John McVie, Stevie Nicks, Mick Fleet wood, Lindsy Buckingham en Christine McVie. 'Yesterday's gone, yesterday's gone' HAARLEM «JOHN C Op 4 november 1992 betraden twee echtparen, alle vier veerti gers, het feestpodium in Little Rock, Arkansas: Bill en Hillary Clinton, Al en Tipper Gore. Het geluidsdecor waartegen het zo juist verkozen Democratische duo en hun eega's zich lieten huldigen door duizenden Ame rikanen, was opmerkelijk. De Amerikaanse bladen zagen er zelfs een teken des tijds in. Het liedje dat uitgroeide tot de soundtrack van Clinton's cam pagne was Don't Stop, een hit van Fleetwood Mac, de Ameri kaans-Britse band die synoniem was voor de jaren zeventig. Tel kens opnieuw klonk dat Don't Stop, totdat zelfs de meest arge loze toehoorder de tekst mee zong en er geloof aan hechtte. „Open your eyes, look at the ga te. You'll see things in a different way. Don't stop thinking about to-morrow. Don't stop, it'll soon be here." Ofwel: open je ogen en blijf nadenken over morgen want dat is het binnen de kortste keren. Woorden die wer den geschreven onder president Carter en toen vqlstrekt geen maatschappelijke of politieke bijbedoeling hadden daar was het de tijd niet naar. Maar Clintons adviseurs ontdekten in de tekst van Fleetwood Mac's zangeres en pianist Christine McVie jaren later een profesti- sche betekenis. Vooral in dat re frein: Yesterday's gone, yester day's gone. Gisteren is voorbij, er komt verandering. In de Amerikaanse verkiezings strijd waarin het woord veran dering een aparte betekenis had gekregen, sloeg dergelijke taal bijzonder in. Aan deze kant van de Atlantische Oceaan werd de associatie tussen Fleetwood Mac en de Clintons veel minder begrepen. De band behoorde tot het establishment van de veel geld spenderende mam moetbands en de muziek werd vaak versleten voor rock van de doorsnee: lekker klinkend, niet diepgravend. Amusement met de schijn van meer. De bezetting van Fleetwood Mac waarmee Clinton zich affi cheert, ontstond in 1975 uit de overblijfselen van een Britse bluesband van dezelfde naam. De groep omvatte vijf personen en, vreemd genoeg, drie 'echt paren'. De Engelse blueszange res Christine McVie onderhield een knipperlichtrelatie met de wat wereldvreemde bassist John „Het heeft de ganse nacfrt geregend, de man schappen hebben niet geslapen: ze zijn ver kleumd, uitgeput, uitgehongerd. In beide kam pen werkt de bevoorrading slecht, heel wat sol daten zullen de ganse dag met een lege buik vechten." Zo begon op zondag 18 juni 1815 de Slag bij Waterloo. De brochure die we in handen had den gekregen, was in beeldende taal geschre ven en maakte gewag van moerassige terrei nen, flankaanvallen, vruchteloze inspanningen, dolle charges, onvergeeflijke onbehendigheid, grote vastberadenheid en 55.000 doden, ge wonden, gevangenen en vermisten. En toen kwam dat uitdagende zinnetje: „Om zich van de toestand een beeld te kunnen vormen, moet men ter plaatse geweest zijn." Het stadje Waterloo, zo'n vijftien kilometer ten zuiden van Brussel, bleek in nevelen gehuld. Waar was de beek van Smohainwaar Welling ton had gelegen, waar bleef het kruispunt Quatre Bras, waar de Prins van Oranje zich had verschanst, waar stond de hoeve Caillou, waar Napoleon de laatste nacht voor de slag had doorgebracht? In de typisch Belgische lintbe bouwing regen zich slechts garages, meubelza ken, supermarkten, kantoren en kledingwinkels aaneen tot één langgerekte, liggende reclame zuil. Een kilonjeter of drie voorbij het stadje dook uit de mist een bord op: links moest de Butte de Lion liggen, het pompeuze monument dat her innert aan de plek waar de Prins van Oranje ge wond was geraakt. Achter het restaurant LesAl- liés rees de 45 meter hoge, met gras begroeide kunstmatige piramide op, waarvoor Luikse mijnarbeidsters vijfjaar lang de benodigde 300.000 kubieke meter aarde in korven op de rug hadden aangesleept. Daar bovenop moest de 28 ton wegende Hollandse leeuw staan, maar vanaf de begane grond konden we slechts grijze, wazige contouren waarnemen. Om gepaste eer te bewijzen aan onze gekwetste prins besloten we, ondanks de klamme kou, de 226 treden tellende trap naar de leeuw te be klimmen, maar een vergrendeld hek hield ons tegen. Daarop probeerden we de deur van het gebouw, waar de Franse kunstenaar Louis Du- moulin een panorama van de Slag bij Waterloo had geschilderd. De brochure had ons deze 'zeer belangrijke',very interesting', 'sivivapte', 'ausserstwirkungsvoile'schildering van 'één van de meest opwindende momenten' uit de slag warm aanbevolen. Het betrof hier, zo vermeldde het boekwerkje, de 'fantastische stormrit' van de Franse cavale rie onder leiding van generaal Ney. Deze stortte zich op 18 juni 1815 rond zes uur 's avonds „met opeenvolgende charges op de geallieerde carré's", en werd vervolgens jammerlijk „gefu silleerd door de infanterie, gemitrailleerd door de nog bediende kanonnen, met de sabel uitge roeid door de ruiterij van Wellington". Waar we ook aan morrelden, de deur naar het panorama bleef al even gesloten als het hek bij de piramide. We vroegen de eenzame parkeer wachter van restaurant Les Allies hoe het zat. Overal stond toch op borden en muurteksten met grote nadruk vermeld dat 'Waterloo', in te genstelling tot gewone musea, 'het hele jaar open' was? Jawel, antwoordde hij monter, dat klopte, op twee dagen na: Eerste Kerstdag en Nieuwjaars dag. En wat was het vandaag? Inderdaad. Maar, voegde hij eraan toe, LesAlliés was wèl open. De voorbereiding op onze smadelijke terug tocht heeft nog geruime tijd gevergd. ALY KNOL «CORRESPONDENT McVie. Deze was op zijn beurt muzikaal volstrekt afhankelijk van drummer Mick Fleetwood. Het derde stelletje, Amerikaans van nationaliteit, bestond uit zanger-gitarist Lindsey Buckingham en zangeres Stevie Nicks. Fleetwood Mac groeide met deze vreemde samenstel ling uit tot de spreekwoordelijke illustratie van het 'Ik ben O.K., jij bent O.K.-tijdperk. Direct na Michael Jacksons 77mï/erwas Rumours de best verkochte plaat uit de geschiedenis van de popmuziek. De vele egocrises die het vijftal echter ontwikkelde leverden ja renlang stof voor de Amerikaan se boulevardpers. De onderlin ge vetes leken op een gegeven moment de grote successen van de band in de schaduw te stel len. De bezetting van 1975 viel in 1987 feitelijk uit elkaar toen Lindsay Buckingham de deson danks hechte onderlinge band verbrak. Morgen treedt Fleetwood Mac ten behoeve van Clintons volks feest nog eenmaal in de sterbe zetting van toen op. Nog één keer met Don't Stop. Daarna is het voorbij en moet Clinton al leen verder. TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2