Deze ruimte is een Touroperators slordig met voorlichting Trein- en buskaartjes USA in Nederland goedkoper Toerisme The Beatles achterna ZATERDAC16 JANUARI 1993 .27 REISBERICHTEN Reizen voor ouderen De Stichting Recreatie Reizen voor ouderen organiseert sinds 1968 vakantietrips voor 50-plussers. Het vervoer geschiedt zo goed als altijd per bus (van Kras) en de bestemmingen liggen verspreid over heel Europa. Populair is de 12-daagse naar 'Klassiek Italië', maar naar het schijnt mag ook de 10-daagse naar 'Hartje Tirol' zich in een grote belangstelling verheugen. Nieuw is een rondreis door Drenthe en Groningen. Wie het liever ver weg zoekt, kan met de Stichting per vliegtuig naar China 10 dagen) Info: Algemeen secretariaat Stichting Recreatie Reizen voor Ou deren, Postbus 227,4730 AE Oudenbosch, telefoon 01652- 1 28 57. Reizen naar het ijs Het schip de World Discoverer waarmee de passagiers naar Antartica worden gevaren. foto pr Reizen naar het ijs worden populair; maakt niet uit of je nu richting Noordpool wilt of richting Zuidpool. Wolftrail trekt met z'n klanten naar het noorden waar bij en op Spitsbergen naar vogels als de roodkeelduiker, de ijseend, de koningseider, de kleine alk en de ivoormeeuw kan worden geloerd. Spectaculairder misschien nog wel is de nauwelijks te vermijden confrontatie met spannende die ren als de walrus, de poolvos en (op grote afstand liefst) de ijsbeer. Voor trips naar het ijzige zuiden tekent Royal Hansa Tours. Zo be gint op 24 februari een 22-daagse Odyssee naar Patagionië, Antarti ca en Chili. Bezocht worden onder meer Kaap Hoom, de Drake Passage, het Beagle-kanaal, de Straat van Magelhaen en de Chi leense fjorden. Pinguins te kust en te keur; zeeolifanten en walvis sen kunnen eveneens op het gemak worden bekeken. Info: Spitsbergen: Wolftrail telefoon 074-47 88 85; Antartica: Royal Hansa Tours telefoon 050-12 77 99. Wandelen in Engeland Als ze het wandelen al niet hebben uitgevonden, dan hebben de Engelsen er in elk geval voor gezorgd dat overal ter wereld beweg- wijzerde wandelroutes zijn gekomen. Binnen de eigen grenzen be gonnen ze daar immers al jaren geleden mee. Als weinig andere landen beschikt het Verenigd Koninkrijk intussen over een spinne- web van wandelroutes, dat onder meer wordt beschreven en (in combinatie met logies en dergelijke) aangeboden in de brochure English Wanderer. In vergelijking met vorig jaar staan er drie nieu we tochten in de folder: twee in Schotland en een langs de kust tus sen Devon en Cornwall. Oude favorieten als de Yorkshire Dales en de bergen van Wales zijn natuurlijk niet vergeten. Info: Paddington, telefoon 070-345 43 45. Noorse catalogus Zoals altijd in januari heeft het T^oors Nationaal Verkeersbureau ook nu weer een brochure uitgegeven met daarin een uitgebreid overzicht van de toeristische mogelijkheden in het land dat vol gend jaar de Olympische Winterspelen organiseert. Uiteraard wordt daar in de nieuwe catalogus uitgebreid aandacht aan ge schonken, maar ook vormt de brochure een uitstekende vraagbaak voor toeristen die in 1993 naar Noorwegen willen reizen. Veel tele foonnummers van toeristische instanties en verder douanebepalin gen, verhuuradressen en natuurlijk de reismogelijkheden (veerpon ten) naar en in het immense land. Info: Noors Nationaal Verkeersbureau, telefoon 020- 671 00 61. Tivoli 150 jaar Het Deense attractiepark Tivoli in Kopenhagen bestaat in 1993 150 jaar. Dat wordt uitgebreid gevierd met onder meer het in gebruik nemen van een opgetuigd fregat dat wordt ingericht als restaurant. De opening van het museum gewijd aan de geschiedenis van Tivo li, zal pas volgend jaar plaatsvinden. Men is wat achter geraakt op het bouwschema. Info: Deens Verkeersbureau, telefoon 071-23 01 92. Caravan in Zweden Toeristen die de komende zomer met de veerboot van Scandina vian Seeways van Amsterdam naar Göteborg (Zweden) varen, kun nen via de rederij een kampeerauto of caravan huren. Meteen na aankomst worden de passagiers naar een distributiecentrum ge bracht waar kan worden gekozen uit twee verschillende types kam peerauto en een auto/caravan combinatie. Volgens Scandinavian Seeways wordt omdat de toeristen als voetreizigers meevaren zo'n grote besparing gerealiseerd op het passagetarief dat in veel gevallen huren in Zweden goedkoper is dan het meenemen van ei gen caravan of kampeerauto. Info: Scandinavian Seeways, telefoon 020-611 66 15. bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. Deze adver tentie werkt! Bel onze advertentie afdeling. Nieuw vaccin ter bescherming tegen hepatitis-A Touroperators die reizen verzorgen naar ontwikkelings landen gaan uiterst slordig om met de voorlichting over verplichte vaccinaties en gezondheidsvoorschriften. Vele geven helemaal geen informatie, terwijl andere onvolle dige of zelfs verkeerde inlichtingen aan de toeristen doorgeven. Dit blijkt uit een onderzoek van de adviesondememing Azië- /Asia Marketing and Travel Ser vices in Amsterdam. Het onder zoek werd gepresenteerd tijdens de introductie van het eerste vaccin ter bescherming tegen de zeer besmettelijke virusin fectie hepatitis-A, die in de Der de-Wereldlanden veelvuldig voorkomt. Directeur A. Helle van de ad viesondememing, noemde de resultaten van het onderzoek onder de 82 touroperators, die reizen naar Singapore, Thailand en Indonesië in hun pakket hebben, schokkend. Maar liefst 33 van hen geven in hun reis gidsen geen informatie over vaccinaties. Van de 49 die dit wel doen geven 17 slechts alge mene informatie. Niet meer dan 38 procent van de reisorganisa ties geeft het advies contact op te nemen met een medische in stelling. De directeur komt tot de conclusie dat slechts drie van de 82 touroperators de reiziger op de juiste wijze voorlichten over vaccinaties per land. Nonchalant Helle toonde zich geschrokken van het feit dat enkele tourope rators van bepaalde ziekten de juiste schrijfwijze niet kennen of een vaccinatie aanraden tegen hepatitis-A en gamma globine, terwijl de laatstgenoemde geen ziekte maar een medicijn tegen hepatitis-A is. Ook de manier waarop de vaccinatieadviezen worden beschreven, is volgens het onderzoekrapport 'noncha lant'. Helle verbaasde zich te i over het gebrek e heidsvoorlichting bij de tour operators, omdat per 1 januari de nieuwe reisvoorwaarden of ficieel van kracht zijn geworden. Deze verplichten de reisorgani saties algemene informatie te verschaffen over visa en ge zondheidsvoorschriften. De be paling biedt de reiziger de mo gelijkheid tot het eisen van schadevergoeding bij in gebreke blijven van de betrokken tour operator. Jaarlijks reist een half miljoen Nederlanders naar ontwikke lingslanden. De kans op allerlei infectieziekten zoals diarree, cholera, tyfus, malaria en hepa titis-A, is volgens dr. D. Over- bosch van het Rode Kruiszie- kenhuis in Den Haag zeer groot. ,,De reiziger kan zich daar goed tegen beschermen, maar cor recte voorlichting is uiterst be langrijk", aldus de internist in fectieziekten. Nieuw Per duizend reizigers naar zui delijke landen en landen waar hepatitis-A veel voorkomt, lo pen drie tot twintig mensen de ze ziekte op. Prof. dr. P. Stuiver sprak tijdens de introductie van het nieuwe medicijn van een groot medisch probleem. Tot nu toe was slechts bescherming mogelijk met gamma globine. Deze bescherming duurt vol gens hem slechts vijf maanden. Het nieuwe vaccin is vrijwel voor 100 procent actief. De wer king er van houdt wellicht tien jaar aan. De kans op infectieziekten in landen als Thailand is zeer groot. foto ruud taal Beurs voor actieve vakanties Klimmen, kanovaren en para- pente zijn maar enkele van de sporten die op 6 en 7 februari centraal staan tijdens de Op Pad-beurs voor actieve vakan ties, die ook dit jaar wordt ge houden in het Congresgebouw in Den Haag. In twee jaar tijd is de beurs, die wordt georganiseerd door het ANWB-tijdschrift Op Pad, uitgegroeid tot de grootste in haar soort. De editie vorig jaar trok ruim 17.000 bezoekers en 135 exposanten. De beurs besteedt aandacht aan vakanties die op eigen kracht en in harmonie met na tuur en milieu moeten plaats vinden. Wandelen bijvoorbeeld, maar ook fietsen, toerlanglau- fen en speleologie. Er zijn reis organisaties aanwezig die zich in dit soort vakanties hebben gespecialiseerd. Daarnaast zijn er verkeersbureaus, boek- en kaartenwinkels, fabrikanten van buitensportmateriaal, vereni gingen en belangenorganisaties. Op Pad vindt plaats in de Statenhal van het Congresge bouw, beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Eigenlijk zou-ie in Liverpool moeten worden gemaakt, maar in Londen kan het blijkbaar ook. In de Engelse hoofdstad is althans een tocht uitgezet die de wandelaar langs plekjes brengt die be roemd zijn geworden door The Beatles. Richard Porter, president van de Londen Beatles Fanclub gaat de wandelaars zelf voor. De trip (elke donderdag en zondag) be gint bij het underground-station Tottenham Court Road en gaat onder meer langs Abbey Road (hier ontmoetten John Lennon en Yoko Orio elkaar), de kantoren van de Apple-maatschappij en het voormalige woonhuis van Paul McCartney. De dienstregeling van de Amtrak-rein is zo gepland dat overdag de mooiste trajacten worden gereden, foto Wie met bus of trein door de Verenigde Staten van Amerika wil reizen, is bijna altijd voorde liger uit als hij in Nederland een ticket koopt. Zeker als er een rail- dan wel buspas wordt ge kocht. Deze relatief goedkope biljetten zijn in de USA zelfs he lemaal niet verkrijgbaar. Er zijn Amtrak rail- en Greyhound bus- passen voor het hele land en (trein) voor de regio's Far West, West, Oost en Coastal (Oostkust van Montral tot Miami en West kust van Vancouver tot San Diego). De Amtrak railpas geeft de reizigers recht op onbeperkt rei zen gedurende vijftien of dertig aaneengesloten dagen. Een der tig-daagse railpas voor de hele USA kost 308 Amerikaanse dol lar (van 28 mei tot 29 augustus 80 dollar meer) ongeveer 580 gulden. De prijs voor een regio nale railpas ligt tussen de 158 en 259 dollar. Kinderen van twee tot en met vijftien jaar be talen half geld; baby's mogen voor niets mee. Voor een van de vele vormen van luxueuze slaapaccommodaties (Single Slumbercoach, Double Slum- bercoach, Roomette en Be droom) moet apart worden be taald. Luxueus De treinen van Amtrak doen meer dan 500 stations aan, ver spreid over heel Amerika. Op al le grote lijnen ten westen van Chicago rijden zogenaamde Su- perliners, dubbeldekkers van 5 meter hoog die de reiziger voor Europese begrippen ongehoord veel comfort bieden. De ver trektijden zijn zo gekozen dat de mooie trajecten bijna altijd bij daglicht worden gereden. Zo goed als alle Superliners hebben een panorama-rijtuig met ra men vanaf het plafond tot de vloer. Op de grotere afstanden in de oostelijke staten rijden rijtuigen die enigszins kunnen worden vergeleken met de internationa le treinen in Europa. Couchettes voor zes personen zijn echter uit den boze. Alle slaap-accom- modaties bestaan uit* een- of twee-persoonscompartimenten. Nieuw is de trein die vanaf 3 april vanuit Miami, via New Or leans, Houston en Phoenix naar Los Angeles rijdt en terug. Reserveren Wie er de voorkeur aan geeft per Greyhound-bus door hef land de trekken, doet er ook verstandig aan zich reeds in Ne derland de zogenaamde Ameri- pass aan te schaffen. Er is al een speciale vier-daagse pas voor 175 gulden (kinderen van twee tot en met elf jaar half geld). Overigens kan er met dit ticket uitslüitend van maandag tot en met donderdag worden gereisd. Andere Ameripassen zijn: de ze ven-daagse (290 gulden), de vijftien-daagse (425 gulden) en de dertig-daagse (580 gulden). Verlenging per dag kost 40 gul den. In Canada bestaat min of meer dezelfde regeling. Ook hier pas sen (Canrailpas en de Canada Travel Pass) die het reizen aan merkelijk goedkoper maken dan wanneer er losse kaartjes worden gekocht. Prijzen vanaf 470 gulden. Jongeren tot en met 24 jaar en senioren boven de zestig hebben recht op kortin gen die flink kunnen oplopen. De prijzen zijn exclusief de toe slagen die worden berekend voor slaapaccommodaties. Overigens moet voor veel lij nen van tevoren worden geser veerd, wil men zeker zijn van een plaats. Dat geldt zeker voor de Rocky Mountaineer, de be faamde Canadese trein die tus sen Vancouver en Jasper/Banff- /Calgary rijdt. Deze spectaculai re 'twee-daagse' die de reiziger dwars door de Rockey Moun tains voert, was in 1992 zo goed als altijd vol. De eerste Moun taineer vertrekt op 23 mei; de laatste op 7 oktober. Er wordt zo'n beetje om de dag gereden. Prijzen vanaf 469 gulden enkele reis. Informatie: De ANVR-reisbu- reaus of Incento, Stationsplein 1, 1404 AM Bussum, telefoon 021 59-485 86. Douane geeft reiziger tips Nu de grenzen tussen de EG- landen zijn vervallen, heeft de douane voor de reiziger een in- formatiekaart samengesteld waarin de veranderingen nog eens op overzichtelijke wijze zijn aangegeven. Onder meer bevat de kaart informatie over de nieuwe regels voor belasting vrije invoer van goederen bin nen en buiten de EG. Ook wor den de nieuwe richtlijnen van de paspoortcontrole beschre ven. De kaart is gratis verkrijg baar bij postkantoor en biblio theek. Wie na het raadplegen van de kaart toch nog vragen heeft, kan terecht bij het gratis telefoonnummer06-01 43. ANWB -handboek 1993 is uit Bij alle ANWB-kantoren is sinds kort het ANWB handboek 1993 verkrijgbaar. In het 211 pagina's tellende boekje krijgt de lezer uitgebreide informatie over on der meer het reizen per auto, kamperen in binnen- en bui tenland, watersport, winter sport, reisvoorbereiding en wat te doen bij pech en ongeval. Ui teraard staat er ook een over zicht in van alle ANWB-steun- punten (met adres en telefoon nummers), wordt er gewezen op andere brochures en publi caties van de grootste bond van Nederland en bevat het een uit zendschema van de Wereldom roep. Lang weekend skiën in Oostenrijk Skiliefhebbers die geen hekel hebben aan autorijden, zouden het in overweging kunnen nemen: een lang weekeinde (van zaterdag tot en met maandag) skiën in hét vlak voor de Brennerpas gelegen Fulpmess (Oostenrijk). Bij NBBS Reizen kan het zelfs al voor 244 gulden inclusief skipas (2,5 dag) voor het gebied boven Fulpmess en twee overnachtingen in een driesterrenhotel op basis van halfpension. De reis moet zelf worden betaald. Het arrangement kan worden geboekt bij alle NBBS-Reiskantoren. Vakantiegidsen van de VVV's De 10 VW-vakantieboekings- centrales in Nederland hebben op de vakantiebeurs in Utrecht hun nieuwe reisgidsen gepre senteerd. Zoals te doen gebrui kelijk de laatste jaren, staan de brochures bol van de wandel fiets- en vaarvakanties. Lekker gewoon op het strand liggen is er bijna niet meer bij. Echte no viteiten zijn er in de gidsen vat) Friesland, de Waddeneilanden;. Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Flevoland. Zeeland, Brabant en Limburg niet te vin-, den. Of het moet het 'fluister boot-arrangement' zijn van de VW van Overijssel en de 'spo- ken-offerte' van Gelderland. De brochures zijn verkrijgbaar bij alle VW-i-kantoren in Neder land. Met één kaartje naar de Wadden Vanaf 1 april 1993 is het mogr- lijk met één kaartje per trein, bus en boot naar de Waddenei landen (met uitzondering van Texel) te reizen. Het nieuwe vervoersbewijs, Waddenbiljet geheten, kan bij alle stationslo ketten worden gekocht. De prijs is afhankelijk van de reisaf stand, maar altijd goedkoper dan aparte trein-, bus- en boot kaartjes. Een retourticket is on beperkt geldig. De gebruiker maakt zelf uit wanneer er wordt teruggereisd. Bij de Nederlandse SpoorvDegen wordt betreurd dat het Wad denbiljet alleen zal gelden voor trips naar Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Graag had men ook Texel in het pakket opgenomen, maar er kon geen overeenstemming worden bereikt met de TESO, de veerdienst die de verbinding tussen Den Helder en het eiland onderhoudt. Overigens is de verwachting, dat het aantal rei zigers naar de Friese Waddenei landen (nu 90.000 per jaar) met de invoering van het nieuwe kaartje aanzienlijk zal töene- Gouden Eeuw in Amsterdam De toeristische manifestatie 'De Gouden Eeuw van Amsterdam die van 5 juni 1993 tot en met 7 maart 1994 zal plaatsvinden, wordt onder meer geopend met een tentoonstelling in het Rijks museum onder de titel 'Rem«— brandt in nieuw licht'. Op die expositie zal naast een aantal recent gerestaureerde 'late' Rembrandts uit eigen collectie, ook voor het eerst sinds lange tijd 'Het Joodse Bruidje' weer te zien zijn. In andere Amsterdamse histori sche gebouwen zullen eveneens pronkstukken uit 'De Gouden Eeuw' te bewonderen zijn; Jjlet 'kemaanbod' valt evenwel te zien in het Rijksmuseum, Het Rembrandthuis, het Amster dams Historisch Museum, de Nieuwe Kerk en Madame Tu^. - saud. Daarnaast zullen vele in de zeventiende eeuw gebouwde panden extra in de schijnwer pers worden gezet en organise ren rederijen speciale Gouden- Eeuwrondvaarten. verten wor den nog aan trekkelijker als uw reis- aanbieding op deze plaats staat. Bel onze advertentie- afdeling.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27