John Jansen kan het waterpoloën missen Laatste exponent DDR-school Sport ZATERDAG 16 JANUAR11993 ROB ONDERWATER CERT JAN ONVIEE Een meisje van veertien geldt in de zwemsport vaak als een volwassene. De Duitse Franziska van Almsick is gezien haar reeks wereldrecords van de afgelopen maanden al uitgegroeid tot een we reldtopper. Bovendien ontpopt de Berlijnse na zaat van een Nederlandse grootvader zich ook bui ten het zwembad als een persoonlijkheid-in-wor- ding. Terwijl haar klasgenoten blok ken op het gymnasium in Ber lijn, poseert zij in badmode op het strand van Florida om voor haar hoofdsponsor geld te ver dienen. De 14-jarige scholiere Franziska van Almsick was al een supertalent en groeit uit tot mediaster. Vorige week gaf het meisje dat een Nederlandse grootvader heeft haar concur renten een zwemlesje door drie wereldrecords te verbeteren. Voor de Duitsers extra reden hun 'Franzi' te omarmen. Fran ziska vermijdt de knuffels het liefst. De drie wereldrecords op de 25 meterbanen in Sjanghai en Peking betekenen haar defi nitieve doorbraak. In Barcelona behaalde ze weliswaar twee zil veren en twee bronzen medail les, maar werd uit de schijnwer pers gehouden door Kristina Egerszegi uit Hongarije. Door de prestaties in China is er niets en niemand meer waar achter zij zich nog kan ver schuilen. Het meisje wordt snel een vrouw. Zij voelt zich geen 14 meer. Volgens sportpsycho- loog Kuhl uit Bochum is dat maar goed ook. „Ze is op weg een persoonlijkheid te worden. Franziska wil niet het vriendinnetje van iedereen zijn en is zich bewust van haar ver antwoordelijkheden. Franziska van Almsick is geen eendagsvlieg." Na haar olympische optreden werd ze in Duitsland als de grote belofte voor de toekomst gezien nadat Michael Gross zich uit de zwem sport had teruggetrok ken. Ze bleek bovendien zo fotogeniek dat haar markt waarde opliep tot 600.000 Mark, bijna 700.000 gulden, per jaar. Sinds kort is Franziska in het bezit van een geheim telefoon nummer, schittert ze in het Duitse tv-programma Wedden Dat en prijkt ze op de voorplaat van menig tijdschrift. Zelf moet ze nog erg wennen aan alle pu bliciteit. „Onlangs schreeuwde een onbekende over de straat: Franzi, ik houd van je. Op dat moment zou ik het liefst door de grond zakken." In Duitsland wordt Franziska bestempeld als „Het Wonder kind". De Berlijnse is de eerste dat te relativeren. „Ik train intensief, mijn succes is gewoon keihard werk. Wat daaraan won derbaarlijk is, heeft nog nooit iemand mij kunnen vertellen." Franziska is de laatste ex ponent van de DDR- school en traint elf keer per week met haar per soonlijke trainer Dieter Lindemann. Hem werd twee weken voor Barcelo na de wacht aangezegd door de veranderende ver houdingen in Duitsland. Door de goede prestaties van Van Almsick in Barcelona mocht hij toch op de oude voet doorgaan. Zijn beslissing Van Almsick half december enige weken rust te geven, wordt gezien als een ver klaring voor de goede prestaties van zijn pupil. De Berlijnse werd twee maan den geleden wereldrecordhoud ster op de 50 meter vrije slag. Verder behaalde ze vorig jaar drie keer goud op de Europese sprintkampioenschappen en won ze het Duitse verenigings kampioenschap met SC Berlin. Door de drie wereldrecords in China bezit Van Almsick nu alle korte-baanrecords op de vrije slag-sprint. „Ik had niet gere kend op records in China"„7.ei Van Almsick bij terugkomst in Duitsland. Ook haar trainer Lin demann was verbaasd over de prestaties. Het eerstvolgende doel voor Van Almsick is de Eu ropese titelstrijd te Sheffield in augustus. Ondanks alle successen gaat de school bij Franziska nog steeds voor. Ze wil graag dieren arts worden. Ook op school be hoort ze tot de beteren. Toen ze op haar eerste schooldag na de Olymische Spelen een proef werk Russisch kreeg, maakte ze geen enkele fout. Haar cijfers liggen geregeld tussen de acht en de tien. Ook probeert ze zo veel mogelijk tijd vrij te maken voor haar tweede grote sportie ve hobby, paardrijden. Franziska zoekt nog naar evenwicht tussen het naïeve meisje en de zelfbewuste ster. Na Barcelona ontving ze 25.000 kaarten met het verzoek om een handtekening. Zelf vroeg ze na een televisie-uitzending een krabbel van Franz Beckenbauer. Drie jaar geleden vertrok John Jansen van AZC naar het toen furore makende Polar Bears. Ijskoud om daar een stevige voet on der zijn interlandloop baan als waterpoloër te houden. De Oranje-aan voerder keerde dit seizoen op zijn schreden terug. Na de Olympische Spelen in Barcelona ('Dat was mijn hoofddoel') meldde de in middels 29-jarige Hazers- woudenaar zich weer in Alphen. Ruim tien jaar geleden werd John Jansen door coach George Geurtsen naar de AJphense po loclub AZC geloodst. Momen teel vormt de aanvalsleider een van de spillen waar het sterk verjongde AZC verrassend goed om draait. Morgen volgt in competitieverband het weer zien met de Edese 'beren'. Jansen is bezig met het af bouwen van zijn carrière, waar in hij met (vooral) AZC en Polar Bears op nationaal niveau suc cessen boekte. Op internatio naal gebied kwam hij niet echt aan zijn trekken, al heeft Bar celona een 'fantastische' indruk op hem gemaakt. „Met de wa- terpoloploeg waren we toch een van de drie teamsporten die daar terecht kwamen. Onze ne gende plaats is wellicht te hega- tief bekeken. Zeker wanneer je in aanmerking neemt dat we al lemaal naast onze sport een werkkring hadden. We misten ook wel de topvorm. Maar je bent uiteind.elijk toch negende van de wereld." Erelijst Op grote internationale toer nooien schoot Nederland de laatste jaren evenwel aanzien lijk te kort. Hoewel Jansen zegt dat Oranje 'nu weer op de weg terug is', is het zeer twijfelachtig Met AZC Alphen morgen tegen zijn oude club of hij zelf nog buiten de lands grens iets extra's aan zijn erelijst kan toevoegen. „Voor mij is het niet haalbaar om op de volgen de Olympische Spelen te gok ken", weet Jansen zekeV. De for ward heeft dan ook besloten om zijn activiteiten voor het natio nale zevental op een lager pitje te zetten. „Ik zal het komend jaar zeker niet volledig mee draaien met het Nederlands team. Maar ik wil er ook nog niet uitstappen. Want als ik straks van gedachten verander en mijn werk, dat prioriteit nummer één heeft, laat het toe is het moeilijk om nog terug te komen. Ik moet het er nog met Ivo Trumbic (de bonds coach, red.) over hebben. Ik wil namelijk wel eens op vakantie. En nu ben ik 45 werkdagen weggeweest. Ik acht dat niet langer verantwoord ten opzich te van mijn werkgever." Wanneer Trumbic zich niet aan de wensen van Jansen con formeert en dat lijkt heel aannemelijk is het dus ge daan mpt de internationale po lo-arbeid van de Zuidhollander, die in Brabant opgroeide en bij Njord Veldhoven zijn eerste bal contact had. De speler in kwes tie maakt zich daar niet druk om. „Zelfs als Ivo zegt dat ik nog mee kan doen, moet ik nog eerst kijken of het in verband met mijn werk wel kan. Mocht ik geen kans meer krijgen, dan zal ik er ook niet wakker van lig gen. Ik heb een leuke tijd gehad, wil nog niet stoppen, maar je kunt niet alles tegelijk doen." Speels Ondertussen vermaakt Jansen zich kostelijk met het 'nieuwe en speelse' AZC, dat vriend en vijand verbaast met een hoge klassering in de nationale com petitie. Zelf toont de Rijndijker zich ook aangenaam verrast. „Toen ik terug wilde naar AZC schrok ik er van hoeveel spelers er wel niet weggingen. Eén ding wilde ik perse niet: spelen bij een degradant. Maar de kern bleef en er was een redelijke jeugd, die ik overigens niet ken de, in aantocht. Moest ik toch over nadenken en ik heb dan ook heel laat (augustus, red.) mijn overschrijving aange vraagd. Andere clubs^Nee, AZC was nog steeds mijn duppie. Beter georganiseerd ook dan bijvoorbeeld De Zijl/LGB, Waar ik bovendien de mentaliteit veel minder vind." Jansen schatte de mogelijkhe den van AZC op korte termijn nog niet hoog in toen hij zijn ja woord gaf. „Ik voel me nu weer heel goed in Alphen, beter dan ik verwacht had. Voor mij was een terugkeer evenwel meer een noodzaak, dan dat ik er om zat te springen. Polar Bears was een hele leuke club, waar ik het perfect naar mijn zin had. Maar het reizen op en neer naar Ede was naast mijn dagtaak niet meer vol te houden. Maar in Alphen klikt het. Er liggen de juiste spelers in het water en de trainer en instelling is goed. Wat dat betreft is de ploeg voor mij onherkenbaar. Er wordt mo menteel hard gewerkt en het is een uitgebalanceerd team. De resultaten zijn er naar." LZ De Alphense ploeg heeft in de eerste competitiehelft slechts één punt moeten toegeven aan de koplopers Polar Bears en AZPC, waarbij moet aangete kend worden dat een 'misser' tegen LZ '86 zelfs de wintertitel heeft gekost. Toch laat Jansen zich het hoofd niet op hol bren gen als het om het vervolg van de puntenronde gaat. „Het zou me verbazen als we na de win terstop dezelfde resultaten zou den boeken. Alles zat tot nu toe mee, zelfs voor het publiek leeft het polo in Alphen weer. Maar tegenstanders weten nu hoe de zaken er hier voorstaan en bo vendien moeten we in geestelijk opzicht met deze weelde weten om te gaan. We hebben echter in korte tijd bewezen iets te kunnen. Naar mijn mening heeft AZC ook zeker een ploeg voor de toekomst. Je mag toch verwachten dat deze groep bij elkaar blijft en dan zal AZC over twee jaar zeker meedoen om het landskampioenschap. ■vt, ,«A. John Jansen wordt in de rug gedekt door twee man. De Oranje-aanvoerder heeft het bij AZC prima naar zijn z FOTO BEN DE BRUYN ACHTERGROND LEIDEN AD VAN KAAM De gekte waar wij Europeanen niets van begrijpen Tickets voor de Super Bowl zijn slechts weggelegd voor bevoorrechten, zo'n 70.000 in getal. Op de zwarte markt doen kaartjes voor het stadion duizenden dollars per stuk. De andere 200 miljoen liefhebbers moeten het maar doen met de tv, die natuurlijk wel van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat met voor- en nabeschouwingen komt. Tijdens prime-time, de wedstrijd zelf dus, tplt de auto- of bierfabrikant die bij de onderbre kingen zijn produkt wil aanprijzen, 300.000 dollar PER SECONDE neer. Ze staan er voor in de rij dus ook dat record zal dit jaar wel weer worden gebroken. Wij Europeanen begrijpen maar weinig van de hype waarmee ze daar aan de over kant van de grote plas hun grote jsporteve- nenementen de World Series honkbal, de Final Four basketbal en de Super Bowl omgeven. Natuurlijk, ook naar een EK-fi- nale of de eindstrijd van de Europa Cup kij ken intussen honderden miljoenen men sen, maar die gekte daaromheen, nee, die kennen wij hier toch niet. De chauvinisti sche uitingen daargelaten dan als Denen of Hollanders een keertje de Cup winnen. Hoe het nu precies komt dat 'heel' Ame rika plat gaat voor de Super Bowl of de World Series, daar zijn de geleerden het niet helemaal over eens. Traditie is onmisken baar een factor van betekenis. Zowel het American Football als het baseball kent een historie die ruim teruggrijpt naar de vorige eeuw, maar dat geldt hier natuurlijk ook voor sporten als voetbal en schaatsen. Trouwens, met het noemen van die laatste sport valt een aardig bruggetje te slaan. Want als het hier in Holland vriest, stro men sloten en plassen over van de mensen. Jong en oud doet mee aan de ijspret en mocht zich per ongeluk een Elfstedentocht aandienen dan breekt er een gekte los die op menig buitenlandse waarnemer de in druk maakt, dat het de normaal toch als nuchter bekend staande Hollander volledig in de kop is geslagen. Maar schaatsen, tja, dat is er door de tijd nu eenmaal bij ons volkje ingeslepen tot op het bot. En dat nu, zo gaat de vergelijking op, geldt in de Verenigde Staten voor het Ame rican football en het baseball net zo. Die sporten hebben door de jaren heen diep wortel geschoten in heel het maatschappe lijk gebeuren. Wortels die veel verder reiken dan naar de echte sportfan alleen. Zelfs het taalgebruik van de Amerikaan is doorspekt met termen die zijn ontleend aan deze sporten, in het bijzonder aan het baseball. Het hoort bij de manier van leven, A way of life, zoals ze het daar zeggen. Dat -leven' begint al vroeg. Op de lagere school, op high-school en later op college speelt sport en de beleving daaromheen een veel grotere rol dan hier (tenzij er weer wordt geschaatst natuurlijkl.'Daar beoefen je de sport of doe je mee in het randgebeu- ren. Bij de cheergirls, de muziekband of binnen de organisatie. En uiteraard ben je toeschouwer. Zeker wanneer de eer van de school op het spel staat tegen de rivalise rende school van de andere kant van de stad. Of stad tegen stad, zoals in het profge- beuren. Zonder dat dat meteen uit de hand loopt daar, want dat soort vandalisme ken nen ze alleen uit de krant, daar waar het Engelse, Duitse, Italiaanse of Hollandse hooligans betreft. Sport in Amerika en ook dat zal wel van doen hebben met die nauwe maatschappelijke banden is nog wat het hoort te zijn. Puur entertainment dus. F.en 'daggie uit' voor het hele gezin. Iets om je mee te vermaken, om je blij te maken ook. Maar tegelijkertijd is sport in de States 'Bigbusiness', want er gaan intussen miljar den dollars per jaar om in wat wel wordt ge kenschetst als de best lopende industrie van dit industrieland bij uitstek. Met de televisie als de grote katalysator in dit geheel. Door de slag om de zendtijd wordt de prijs tot soms exorbitante hoogte opgeschroefd. Dit overigens wel tot meerdere eer en glorie Over veertien dagen staat heel Amerika weer op zijn kop als editie zevenentwin tig van de Super Bowl op het program ma staat. Clichés worden van stof ont daan, superlatieven met bakken tegelijk uit de kast getrokken en vele records on getwijfeld gebroken wanneer de twee beste profteams van het American foot ball voor de grote finale van het seizoen aantreden. Zelfs veldslagen zetten ze daarvoor op een laag pitje, zoals dat twee jaar geleden nog gebeurde met de Golfoorlog. van de atleet. Want die vaart er wel bij. Het gemiddelde salaris in de NBA (Natio nal Basketbal Association) ligt boven het miljoen dollar, het minimumloon in de Ma jor League honkbal is vastgesteld op 135.000 dollar. Een top-quarterback als Jim Kelly van de Buffalo Bills is goed voor 20 miljoen dollar in vijfjaar en wekelijks nog worden er scheppen bovenop gedaan en weer records verbeterd Natuurlijk, de spoeling'is dun. want het gezelschap profs is zeer select. Slechts enkele honderden, meest van de universiteiten afkomstige, atleten bereiken daadwerkelijk het 'walhalla'. De rest mag daar alleen van dromen. Maar ben je daar, zo geldt inmiddels een ijzeren wet, dan ben je ook binnen. Zoals bijvoorbeeld de Neder landse basketballer Rik Smits (2.24 meter) die bij de Indiana Pacers jaarlijks drie mil joen dollar incasseert. Helaas is hel niet allemaal rozegeur en maneschijn. Want als het om dit type be dragen gaat, zijn degenen die deze sommen moeten formeren evenmin kinderachtig als het gaal om de andere kant van de medaille tegen het licht te houden. Nog geen ander halve maand was de met veel tam tam bin nengehaalde JerryTarkanian basketbal- coach van de San Antonio Spurs of hij stond al weer op de keien. Dezelfde avond zat zijn vervanger op de nog waime bank. Veel scrupules hebben ze er niet. Niemand Want ook dat hoort er bij. Enfin, dat weet nu ook Mike Ditka. Die is (pardon, was) coach van de roemruchte Chicago Bears. Elf jaar stond de bikkelharde oud-prof aan het roer van een van de meest succesvolle American football-organisaties aller tijden. Zes divisietitels, een zege in de Super Bowl van 1986, tweemaal coach van hel jaar en een record van 106 overwinnin gen tegen 62 nederlagen stonden er op zijn conto. Maar 1992 was even niet zo'n goed jaar. En vorige week mocht Ditka, snotte rend als een kind, zijn eigen ontslag wereld kundig maken. Hij deed dat 'met dank aan de burgers van Chicago. Die hem door de jaren heen zo goed hadden gesteund'. Maar die Mike Ditka zal over veertien da gen, wanneer Super Bowl Sunday daar is, gewoon zijn vergeten. Dan zijn er weer nieuwe helden om toe te juichen. 4b. b Van American football begrijpt de gemiddelde Nederlanders weinig; van de toestanden die zich rond de Super Bowl afspoelen helemaal niets. foto afp/eugeni garcia

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25