Een huwelijk dat wel moest mislukken Sport De Algemene stemt over voortbestaan ZATERDAG 16 JANUAR11993 Club verder met een trio ,,Wij zijn van mening dat de Leidse bevolking niet an ders is dan 'elders. Daarom moet het toch mogelijk zijn om hier ook topsport te be drijven. We betreuren het daarom dat George stopt. Hij is een absolute vakman en zeer ambitieus. En hij heeft heel erg aan de vere niging getrokken, maar daardoor ook mensen uit elkaar getrokken. Er zijn dus teleurstellingen, anders ga je niet uit elkaar." Interim-voorzitter Wim Bergman weigert een schul dige aan te wijzen met be trekking tot de breuk tussen zwemtrainer Sieverding en de Zijl/LGB. Hij ontkent, net als de trainer zelf trou wens, ook in alle toonaar den dat er een flinke af koopsom mee gemoeid zou zijn. „Dat is zeer beslist niet het geval.* Waar zouden we dat geld ook vandaan moe ten halen? George heeft zelf aangegeven dat hij er mee wilde stoppen en gezien de sfeer en gedane uitspraken was het niet zinvol om hem nog langer aan de bak te la ten staan. Bovendien moet je iemand niet met een ploeg laten doorgaan waar hij op afgeknapt is." Bergman beweert dat Zijl/LGB na het vertrek van Sieverding geen andere weg zal inslaan. „Er is een be leidsplan met een aantal doelstellingen. Dat hebben we als zodanig geaccep teerd en daar gaan we mee door. We zullen dus ge woon langs die lijn blijven werken. Alleen met een an dere invulling van perso neel." Zijl/LGB heeft voorlopig gekozen voor een drieman schap. Vili Adams, Edward Maasdijk en Wim Mulder zullen de kar tot het einde trekken. Trainer Sieverding en De Zijl/LGB uit elkaar Het huwelijk tussen George Sieverding en De Zijl/LGB is voortijdig op de klippen gelopen. Zowel de zwemtrainer zelf als een belangrijk deel van de Leidse vereniging staat daar nauwelijks van te kijken. De uit Haarlem afkomstige 'leider' staat als zeer ambitieus en fanatiek te boek sommigen noemen hem 'gestoord' en zwemmers en ouders blijken zich nauwelijks aan diens (te hoog gestel de?) eisen te hebben kunnen conformeren. n m HAARLEM WIM V De breuk, die precies een week geleden tot stand kwam, was eenvoudig niet te vermijden. Ook al was Sieverding na drie en een half jaar pas halverwege de rit die zeven jaar moest du- De 44-jarige Haarlemmer, die al landurige verbintenissen met KZC (Beverwijk), Njord '59 (Haarlem) en Zeeschuimers (Zandvoort) achter de rug had voor hij naar Leiden toog, heeft zich in zijn inmiddels dertigjari ge loopbaan ('ik begon bij toe val al op mijn veertiende') als zwemtrainer beslist spraakma kend getoond. Als 'self made'- begeleider van zwemploegen („Ik heb zelf nooit gezwommen, hou er niet van en heb ook nooit een cursus gevolgd") baarde hij opzien door met zijn pupillen goede prestaties neer te zetten. Over de manier waar op hij dat deed verschilde me nigeen in den lande van me ning. En ook bij De Zijl/LGB weet men inmiddels dat de 'methode' Sieverding vragen oproept. Instelling Zelfheeft de trainer daar zijn ei gen opvattingen over. Als hij probeert aan te geven waardoor de scheiding met De Zijl/LGB tot stand gekomen is, doet hij tevens een boekje open over zijn (omstreden) benadering. „Ik ben primair stukgelopen op de totale ambiance bij De Zijl- /LGB, waarbij de instelling van de sporters een doorslaggeven de rol heeft gespeeld. Sporten om bezig te zijn is niks voor mij. Daarvoor rij ik dagelijks geen 200 kilometer en sta ik niet om vier uur 's morgens op. Ik ben wel bereid om dat te doen als het hoogste nagestreefd wordt. Zowel de groep als individuen konden daar niet aan voldoen en daardoor was de afstand tus sen sporter en trainer groter ge worden dan bij mij te doen ge bruikelijk." Talent Het merkwaardige doet zich voor dat Sieverding de 'Leidse situatie' al kende voor hij er in '88 aan begon. „Inderdaad. Toen ik nog niets met Leiden te maken had intrigeerde me dat al. Er zit hier namelijk zoveel ta lent met de aanwezigheid van LZ is er zelfs bestaansrecht voor twee verenigingen dat Leiden de eerste zwemstad van Nederland zou moeten kunnen zijn. In het verleden waren er ook al zoveel successen ge boekt, dat ik het tot mijn uitda ging heb gemaakt om alles er uit te halen wat er in zat." .Achteraf zeg ik dat ik grote fouten heb gemaakt. Ik kwam bij Zeeschuimers uit een top sportklimaat en moest op nul beginnen. Ik wist dus dat ik een lange weg moest afleggen. Daarom wilde ik voorbeelden hebben en charterde ik zwem mers als Ria Willemsen, Onno Joustra en anderen om die functie te vervullen. Dat kon omdat Zijl/LGB een van de eer ste verenigingen in Nederland was die reiskosten wilde vergoe- George Siever ding: „Achteraf zeg ik dat ik gro te fouten heb ge maakt." FOTO ARCHIEF den en dat ook deed. Maar ve len kregen al snel het idee dat ze hier niet moesten zijn. Trou wens, het geven van vergoedin gen was eigenlijk onterecht. Je creëert er geen klimaat mee, we gaven ze in feite te makkelijk." Ik het kader van een beleids plan waarin Sieverding samen met de toenmalige voorzitter Wim Bergman nu weer inte- rim-praeses de weg uitstip pelde tot het jaar 2004, was naast het aantrekken van bui tenstaanders in het tweede sta dium ook rekening gehouden met de aanwas van eigen kweek. „Je moet een vracht aan geselecteerden hebben om er echte kampioenen uit te krij gen. Er moet concurrentie zijn. Daarom heb je senioren hard nodig om talenten zich binnen hun eigen club te laten bewij zen. Die situatie was er niet en is er in feite nog niet. Wel qua kalenderleeftijd, maar niet qua psyche. Er zijn er die nog voor hun ouders Denkfout Sieverding maakte daarnaast nog een grote denkfout. „Ik had gedacht Leiden te kunnen ver anderen. Anticipeerde niet op het Leids normbesef. Daarom botste ik vaak met sporters die te laat kwamen, wiens spullen niet in orde waren etc. Met na me op het disciplinaire vlak ben ik vaak tegen teleurstellingen aangelopen." Dat was ook de druppel die de emmer van Sieverding liet overlopen. Toen de zwemploeg van De Zijl/LGB in Amsterdam voor een competitiewedstrijd moest opdraven, arriveerde een deel van de delegatie te laat in de hoofdstad. „Nota bene voor een van de weinige belangrijke wedstrijden van het jaar. De sporters zijn meer dan ooit ziek, zwak en misselijk, waardoor zelfs aan een minimumbeleid wordt getornd. Dat leidt tot conflicten. Ik heb daarna nog een poging gedaan om ze te la ten. voelen dat dit niet kon. Hielp niet. Eind december voel- LEIDEN «BRAM VAN CENT KORFBALMEDEWERKER De leden van De Algemene staan maandag wellicht voor de zwaarste beslissing in de zestig jarige geschiedenis van de korf balclub. In een buitengewone ledenvergadering moet worden beslist over de fusie met Cres cendo. De animo onder de le den van De Algqmene om sa men te gaan met de stadgenoot bleek in een eerder stadium niet bijster groot. Een krappe meer derheid van 57 procent sprak zich tijdens de vorige ledenver gadering uit voor de fusie, ter wijl bij Crescendo 90 procent hiermee instemde. Moeilijk te verteren voor de leden van De Algemene bleek vooral de verhuizing van de Leidse Hout naar de Saffier straat, het huidige domein van Crescendo. Daar zal de fusie club volgens de voorstellen van de gezamenlijke commissie vanaf het nieuwe seizoen onder de 'nieuwe' naam De Algemene Crescendo zijn wedstrijden spe len. „Bij de aanvang van de be sprekingen in juni 1991", aldus woordvoerder Jeroen Weijer- mars, „gingen we er vanuit dat van elk van de verenigingen ten minste tachtig procent zou overgaan naar de nieuwe club. We willen immers een gezonde vereniging het licht laten zien." Om de leden nader te infor meren over de feiten heeft het bestuur van De Algemene de af gelopen weken alle 140 leden schriftelijk benaderd met de vraag of zij lid zouden worden van de fusieclub. Deze ant woordkaarten-actie, waarvan de uitkomst tijdens de ledenverga dering bekend wordt gemaakt, kreeg een opmerkelijk hoge res pons van 95%. Het bestuur van De Algemene hoopt voor de vergadering van maandag op een al even hoge opkomst. Statutair moeten mi nimaal 45 stemgerechtigden, oftewel een-derde deel van de leden, aanwezig zijn, waarvan een twee-derde meerderheid zich dan voor het fusievoorstel moet uitspreken. Impliciet stemt de ledenvergadering im mers over de opheffing van de vereniging. Mochten de leden van De Al gemene instemmen met de fu sie, dan zal ook Crescendo zich nog dit seizoen formeel ophef fen, waarna Leiden in De Alge mene Crescendo een derde fu sieclub rijker wordt. DE GELIJKENIS LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Piet van Hal beschouwt zijn zoon Peter als een hoogvlieger. Dat heeft alles te maken met diens verrichtingen als skischansspringer. Toen Van Hal senior (50) zo jong was als zijn zoon (20), zweefde hij ook, maar dan als doelman van Roodenburg. „En dan had ik nog niet eens een vaste plaats in het eerste elftal", zegt Van Hal ongevraagd, „want ik had Mat Keereweer voor me. Die was niet te passeren, ook niet door mij." Aanvankelijk leek Peter in de voetsporen te treden van zijn vader, die nog steeds tussen de palen staat. Ook hij vond zijn bestemming aanvankelijk als keeper („Ik was nogal lui, dus wilde ik zo min mogelijk lo pen"). Maar hij keek vanuit zijn doel over de lijnen van het voet balveld heen. Zo deed hij jaren lang aan judo, „ook een sport waarbij je leert je val te breken", aldus vader Van Hal. „En dat komt hem nu goed van pas bij het schansspringen." Vrijheid 'Ja pa', zou je bijna als ant woord verwachten. Maar Peter houdt zich nog even in, laat zijn vader doordraven en uitrazen. Op belangrijker punten durft hij wel van mening te verschillen van zijn vader, die het sportieve wel en wee van zijn zoon op de voet is blijven volgen. Dat was al zo in de zeven jaren die Peter bij De Sleutels sleet. „Niet mijn vereniging", zegt Piet van Hal (ex-Roodenburg, ex-Leiden, ex- ZLC en nu FC Rijnland), „maar ik heb hem altijd de vrijheid ge geven om te kiezen. Het veld van De Sleutels lag in de buurt en zijn vriendjes voetbalden er ook." „Dat Peter net als ik doelman werd, vond ik leuk. Toen hij klein was, trainde ik hem al als keeper. Ik herkende bepaalde dingen van mijzelf in hem te rug. Wel geef ik toe dat ik zo'n vader was die langs de kant stond en zijn mond niet altijd kon houden. Ik probeerde al leen maar te helpen met mijn aanwijzigingen." Peter was daarvan niet altijd gediend: „Één keer heb ik zelfs op het punt gestaan van om het veld af te lopen." Blunder De kleine Van Hal (inmiddels uitgegroeid tot een lichtgewicht' van 1 meter 74 bij 60 kilo) volg de op zijn beurt de verrichtin- Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve fa milie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee ne ven. In deze aflevering komen vader Piet en zoon Peter van Hal aan bod. Piet vierde zijn grootste sportieve triomfen als doelman van diverse Leidse voetbalverenigingen. Peter timmert nadrukkelijk aan de weg als één van de weinige ski-schansspringers die Nederland rijk is. Piet en Peter van Hal: zolang het over sport gaat blijven de meningsverschillen binnen de perken. gen van zijn vader op de velden niet minder kritisch. „Ik heb hem wel eens zien blunderen in een wedstrijd tegen Leiden, of was het KRV. Daar staan hoog tepunten tegenover, zoals de strafschop die hij tegen Meer burg stopte." Als zijn vader be gint te steigeren, verbetert hij dat tot: „de twee strafschoppen die je er toen uitranselde". Die wapenfeiten dateren uit de nadagen van de keepcarrière van Piet van Hal, die nog altijd voortduren. „Op mijn 28ste hield ik het voor gezien bij Roodenburg, waar ik behalve reserve-doelman ook bestuurs lid ben geweest. Bij w Leiden nam ik vervolgens te veel hooi op mijn vork." Peter, gretig: „Hij was daar keeper, trainer en begeleider tegelijk." Sindsdien keept Van Hal se nior („Stijl Jan Jongbloed, soms ver voor het doel") voorname lijk voor de gezelligheid. „De ja ren gqan tellen. Mijn zicht en conditie worden ontegenzegge lijk minder, terwijl mijn gewicht juist toeneemt. Maar ik train er nog steeds voor. En eenmaal in het veld wil ik winnen, alleen niet meer ten koste van alles." Zijn zoon trekt die opmerking in twijfel: „Als ik 's zaterdags op de Agaathlaan fiets, hoor ik jou er bij Rijnland bovenuit schreeuwen." Lef Iets van zijn eigen fanatisme zou Piet graag bij zijn zoon te rugzien. Regelmatig staat hij zich als toeschouwer te verbij- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ten langs de kant van een Oos tenrijkse, Duitse of Zwitserse skischans. Niet omdat hij bang is dat zijn zoon te pletter zal val len. Piet: „Ik weet dat hij het kan. Alleen vind ik dat hij wat meer lef moet tonen. Peter springt te defensief, hij zou zoals ik dat noem meer me ters moeten maken. De tijd dat hij uitsluitend op zijn techniek moest letten is nu voorbij." Peter, student aan de Amster damse Academie voor Lichame lijke Opvoeding, neemt een SPORT OP TV 10.00-11.30 EURO. Schaatsen Wofldcup vanuit Innsbruck, live 10 03-11 25 Old 1: Sport extra: tennis (WTA ïoaVn.oos 10.30-11 30 Sportnet Moto 11.25-12 20 Did 1 Skienor Super G voor vrouwen vanuit 11.30-12.00 Sportnet Auto Pariis-Dakar rally, dag 15. 11.30-12 15EUR0 Sk.en 12 30-13.00 Sportnet: NBA action: Basket- 13 00-14 00 Sportnet Kickboksen: Pro kick Rugby U m (Schotland-lr rankri|k)en Fi slagen) 14 00-16.00 Sportnet: NBA basketballBos- 14 00-16.00 EURO Kunstri|denopde 16 00-16.30 Sportnet Autospon Franse i|S- 16.00-17 00 EURO: Tennis New South Wale: Open vanuit Sidney 16.30-17.00 Sportnet Auto- en motorsport 17.0 0 Sportnet: Global a sport magazine met a\ 17.00-18.00EUR0 18.00-18.05 EURO: Euroscores 18.05-19 00 EURO: Skiën Worldcup, 18.05-19.00 BBC 2. Kunstri|den op di 3.15 RTL Sport. 2.00 EURO. Open vanuit Sidney, v 19.00-22.00 EURO: T Sidney, vervolg, 8 Old 1 Sport sc de ik me daarom niet meer ver plicht om door te gaan en heb ik gevraagd om ontheffing van mijn taak." Breuk Op verzoek van het bestuur werd de kwestie over de feest dagen heen getild, maar de breuk viel niet meer te lijmen. Terwijl Sieverding nog volop toekomst ziet („Het gaat slecht in de zwemmerij, dus moet je je kans grijpen.") voor De Zijl- /LGB, haakt hij voor het eerst in zijn carrière voortijdig af. Hij vindt overigens zelf dat hij (ge deeltelijk) gefaald heeft. „Ja, ik heb er niet uitgehaald wat er in 20 00-20 15 BBC 2. Sport l Thailand. BI Sportnet Boksen TopR 2OlX30-22n00 Sportnet t 22 00-00.00 EURO: Kunstr.| schaats: EK vanuit Helsinki. 22 05-22.25 BBC 1 Sport. 22.15-22 4 22.30-23 00 BRT 1 Sport 23.00-00.00 Sportnet Rugby: \i 1993: St 00.00-00.30 Sportnet Auto- en rr Parijs-Dakar rally, laatste etappe. 00.00-01.00 EURO: Euroscores. 00.20-01.05 Ned 3: Studio sport Kunstri|den op de schaats vanuit H 00.25-01.25 BBC 1 day v league-wedstri|den t play-otfs. krachtterm in de mond om zijn ongenoegen te laten blijken. „Durf heeft er niets mee te ma ken, pa, ik kom alleen snel- kracht te kort. Omdat ik pas op mijn zestiende met springen ben begonnen, moet ik een achterstand van vier jaar inlo pen. Maar ik heb geduld ge noeg. Misschien dat ik pas over zes jaar mijn top heb bereikt. Ik spring nu ongeveer 65 meter van de olympische 70-meter- schans van Sankt Moritz. Mijn einddoel zijn de wedstrijden om de wereldbeker van de grote schans." „Dat zou ik niet doen", zegt zijn vader. „Hij moet zich specialiseren op de kleine schans. Op die manier kan hij misschien nog eens deelnemen aan de Olympische Spelen." Maar Piet van Hal heeft gemak kelijk praten, want hij hoeft zelf niet van de schans af. „Dat zou ik ook niet durven, want mijn evenwicht deugt niet. Mijn ken nis van de sport baseer ik op mijn waarnemingen vanaf de kant. Ik had net als Peter ook wel een opleiding tot sportle raar willen volgen, maar in mijn tijd was daarvan geen sprake. Hoewel ik niet klaag over mijn baan van bibliotheek-ambte naar van de Leidse universiteit. In mijn vrije tijd geef ik zelfs nogboekbindcursussen." Niet gemakkelijk Zo lang het over sport gaat en dat is een steeds terugkerend onderwerp van gesprek blij ven de meningsverschillen tus sen vader en zoon binnen de perken. Het huis in de Heren straat is groot genoeg voor twee eigenzinnige Leidenaars, van wie de oudste van zichzelf zegt dat hij vroeger ook 'geen ge makkelijk ventje' was. Dat zijn zoon parachute-springen en bobsleeën boeiende sporten vindt, het zij zo. „Maar mis schien kan ik hem ooit nog eens overhalen tot een potje schaak." Het delen van de auto had meer voeten in de aarde. „Pa sputterde aanvankelijk nogal te gen, toen ik met zijn auto naar het Snookerpalace in Voorscho ten wilde", zegt Peter. „Terwijl het mij juist handig leek om rij ervaring op te doen." Dat argu ment gaf uiteindelijk de door slag. Piet: „Eigenlijk heeft hij wel gelijk. Voor dat schans springen moeten we vaak door heel Duitsland heen. Dat moet hij toch ook onder de knie krij gen." 00.30-01.30 Sportnet: Go: Neder en motorsportmagazine. 01.30-03.30Sportnet NFLAmer ction: Basket - 04.00-05.00 Sportnet Bpwlmg World Cup 1992 voor vrouwen vanuit Le Mans. 05 00-07 00 Sportnet: Basketball Duitse Bundesliga. 00Sportnet Basketball Int. club- 10 00-10.30 Sportnet: Autosport Franse iisrace-trofee, 2e ronde vanuit La Bresse 10 15-12 00EUR0 Skiën Worldcupsla- 10.30-11.30 Sportnet Motorsport festival in Duitsland, indoor motorcross 11 30-12 00 Sportnet Auto-en motor sport: Pan|s-0akar rally, laatste etappe 11.30-13 00 Ned 2 TROS/Veron.ca sport 12 TO-12 45 EURO-, Skiën: Worldcup sla- lom vrouwen vanuit Garmisch-Partenkir- 12.00-13.00 Sportnet toernooi 1993,Schotla 12.45-13.15 BRT 1 Sportmiddag 12 45-13 30 EURO Sk*>n Worldc ÏZ50-14.00 Did 1 Sport extra: sk de wereldbeker (slalom voor manne run vanuit Kitzbühel en slalom voor ijflanc 13.00-14 00 Sportnet. Rugby Vi|tlanden- toernooi 1993, Engeland-Frankri|k 13.30-15.30 EURO Kunstri|denopde schaats: EK vanuit Helsinki, gala. live t Snooker Europese Snooker-league 15 30 17 00 EURO Schaatsen V 15 50-18 15 Did 2 Sport extra n r ulfe )f k uretr i idencK)"de schaats" van Sidney, t.naie vrouwen) 16 25-17 35 BBC 2 Kunstr.|den menvattmg 16.30-17 00 Sportnet Auto-en n sport Parijs-Dakar rally. 16 30-17 00 Super Pro 17 00-17.30 Super Spc 17.00-17.30 RTL 4. Snc 17 00-18 00EUR0 Ski 17 00-19 00 Sportnet Boksen Pro Box ga- 17 30-18 00 Super Hang loose water 1^35-ai1noeBBC2 Ski Sunday sk.maga 18 0IM8 05EUR0 Euroscores 18 05 19 00 EURO Sk.en Worldcup, ver- 18 10-18.35 Ned 3 Studio Italia met Ita- 18 10-18 40Dldl Sportschau 18 10-19 10BBC2 Rugby special maga zine met vandaag de wedstniden Engeland Frankri|k en Schotiand-lerland voor het Five ationsCham 8 45-19 10 18 45-20 00 Ned 3 Studio sport 19 00-21 0 Bundesliga. 18 45-19 10 RTL Sport 8 45-20 00Ned 3 Studio- 9 00-21 00 Sportnet Basketball Dui' lundesiiga. live 19 00-21 00EUR0'Tennis NewS Wales Open vanuit Sidney 19 30-19 45 BRT 1 Sport 20 30 BRT 1 Sportweekend 19 58 Old 1 Sportschau-Tel 21 00 22 00 EURO Euroscores m 21 C 19 45-20 30 BRT 1 00 Old 2 Sport am Sonntag 21.55-22 55 RTL 4 Sport voetbal 22 TO TO 00 EURO Kunstn,d«nopde schaats EK vanuit Helsinki, gala 22 00-00 00 Sportnet Top match magazi ne met Spaans. Nederlands. Fransen Por: tugees voetbal 22 30 22 50 BRT 1 Sport 00 00-01 00 EURO Euroscores 00 00-02 00 Sportnet Golf PC,A Europese

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23